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Present:

1. Salome Muigai                        -        Commissioner Chairperson
2. Isaac Lenaola                        -        Commissioner
3. Dr. Abdrizak Arale Nunow                -                ”
4. Ahmed I. Hassan                        -                ”
5. Dr. Charles Maranga                -                ”

Secretariat Staff in Attendance:

        1. Ismael Yusuf                        -        Programme Officer
        2. Dan Juma                                -        Rapportuer
        3. Regina Obara                        -        Verbatim Recorder
        4. Lucy F. Atieno                        -        Sign Language Interpreter

Com. Salome Muigai:  Tungetaka kuomba msamaha. Tumechelewa  kwa  ajili  ya  mvua  ilipokuwa  mingi  Nairobi  na  watu….

mvua  kuliko  gari,  kwa  hivyo  kulikua  na  msongamano  mkubwa  wa  magari  na  imetuchukua  muda  mrefu  kufika  kuliko  vile

tulivyotarajia. Lakini kabla hata hatujaendelea ningetaka kuomba Father atuanzie kwa maombi. 

Father:  Kwa jina la Baba na  la  Mwana  na  Roho  Mtakatifu.  Mungu  Baba  Mwenyezi  tunakushukuru  siku  ya  leo  tunapofika

hapa Wananchi wa Kenya tunataka kutoa maoni yetu ya uongozi wa nchi hii, hasa tunakapotaka kugeuza Katiba,  tunakuomba

utupe hekima ili tunapotoa maoni yetu tunapata pia wewe una njia. Tunakushukuru kwa makomishona wetu ambao wamefika

hapa, tunakuomba uwe na sisi siku yote mpaka jioni. Tunakuomba Yesu Kristu Bwana wetu.   Kwa jina la baba  na la Mwana

na Roho Mtakatifu Amina.

Com. Salome Muigai: Asante sana Father. Sasa kabla hatujaanza ningetaka kuwajulisha kwa mezani ni akina nani, wanatume

wenye wako hapo asubuhi ya leo.  Mimi jina langu ni Salome Wairimu Muigai, mimi ndio mwenyekiiti wa kikao cha leo.  Kwa

upande  wangu  wa  kulia  ni  Commissioner  Issack  Hassan,  Commissioner  Isaac  Lenaola,  Commissioner  Abdirizak  Arale  na

Commissioner Dr Charles Maranga.  Pia pamoja nasi leo tumekuja na wafanyi kazi wa kutoka office zetu; tunaye Ismael aliye

kwa  upande  wangu  wa  kulia,  yeye  ni  Programme  officer,  pia  tuna  Regina  upande  wangu  wa  kushoto,  mwenye  atakuwa

akifanya taping na pia pale tunawenzetu wengine wawili mmoja kazi yake ni ya kutafsiria watu wasiosikia.  Kwa hivyo kukiwa

kuna watu ambao hawasikii leo kuna mmoja wa watu ambao atakuwa anatafisiri.  Na  wewe  mwenye  umeketi  karibu  na  yule

hasikii  tafadhali  mjulishe  kuwa  kuna  mtu  ambaye  atamtafisiria.  Na  pia  tuna  mwingine  ambaye  ni  mwandikishaji.  Pia  tuna

committee yetu ya hapa Gatanga yenye tutaijulisha kwenu baadaye. 

Sasa kwa kikao cha leo hatuna mambo mengi ya ziada isipokuwa kuwaeleza mambo mawili. Kwa nza tutajaribu iwezekanavyo
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kutumia  Kiswahili  lakini  pia  tutatumia  Kingereza.  Ikiwa  kuna  mtu  mwenye  angetaka  kutoa  maoni  kwa  kugha  ingine  yeyote,

tafdhali nijulishe mapema  ndio  nitafute  mtu  ambaye  anaweza  kutafisiri.  Ikiwa  ni  Kikuyu  ninaweza  kutafisiri  mimi mwenyewe.

Lakini ikiwa ni Kisomali naye wenzangu hapa watatafisiri pia ikiwa ni Kimaasai,  na ikiwa ni Kikisii.  Ikiwa sio hizo lugha zenye

tunazo hapa tutatafuta mtu mwingine wa kukutafisiria. Kwa hivyo tunataka usikize kuwa wewe umehusika pamoja nasi.

Ile kitu ingine yenye ningetaka tukubaliane ni wakati.  Kila mzungumzaji mwenye ana,  ukiwa umekuja na mazungumzo yako na

umeyaandika,  nitakupa  dakika  tano  ama  sita  hivi  ili  utuangazie  maneno  gani  yenye  ni  ya  muhimu kwa  hiyo  maandiko  yako.

Lakini pia tutachukua hiyo maandiko na tutayasoma tukifika ofisi yetu. Tafadhali usitusomee  neno  kwa  neno  kwani  itachukua

muda mrefu. Ukiwa huna maandiko, tutakupatia dakika kumi ili utueleze maneno yako na tutayashika moja kwa moja kwa tape

ndio tutaiweka na tutaisikiza wakati mwingine. 

Jambo  la  tatu  na  la  mwisho  ni  kuwa,  mtu  akija  hapa  aeleze  maneno  yenye  hukubaliani  nayo,  kamwe  tafadhali  usimpigie

makelele, usipige kelele zozote,  mpe  nafasi  yake  na  heshima  zake  yeye  aseme  maoni  yake.  Si  ni  leo  kila  mtu  anatoa  maoni

yake? Amalize halafu nawe wakati  wako utakapofika wakati  wako na wewe utakuja  utueleze  maoni  yako  bila  kelele  na  bila

kukoseana kupeana heshima zetu. 

Na sasa bila kupoteza wakati mwingine, ningetaka kumuita mtu wa kwanza ambaye ni Samuel Kariuki Mwaura.

Samuel  Kariuki:  My  name  is  Samuel  Kariuki  Mwaura  of  P.O.  Box  number  408,  Thika.  My  group  is,  Ecumenical  Civic

Education Programme (ECEP).  For this review we have said we would like to see review of the amendments undertaken since

independence with aim of restoring the separation of powers between the Executive, the Legislature and the Judiciary. 

We want a Constitution that guarantees social and  economic  security  to  all  Kenyans.  Each  of  the  three  arms  of  government

should be independent when performing Constitutional  duties.  The  civil  servants  should  work  for  the  people  and  not  for  the

political party.  Likewise,  their appointments should be done by an independent body free from political  influence.  There  must

also be a guarantee for free and fair elections without intimidation and harassment from those in power.

The national administration  must  not  be  concentrated  in  any  sector  of  the  population  of  a  political  party.  The  state  security,

which is not negotiable, should therefore, be the interest of all and not only to secure the power of a few.

The  education  system  should  be  reviewed  and  the  quarter  system  should  be  scrapped  nationwide  to  make  room  for  tribal

interaction. 

The  farming  sector  should  be  given  all  the  necessary  requirements  so  as  to  revive  it  and  to  create  jobs  and  earn  foreign

exchange for our country. The manufacturing industries should be given security and be revived to give more job opportunities.
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Our natural resources  ought to be  safeguarded for our future generation and whatever is used should be  used  for  the  interest

Kenyans. And that is all.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Mwaura. Ningetaka kuwauliza kama wanatume wana swali lolote kwako.

Com. Maranga: Bwana Mwaura, ningetaka kuliza vile ungehakikisha kuwa kuna free and fair election.

Samuel Mwaura: Free and fair election is when we don’t have intimidation or  harassment especially when we come to where

the election is done without intimidation. When we go  to  the  polls,  we  get  some  youth  who  come  round  and  start  harassing

people to force them to vote for whomever they want or  sometimes to be  told that there is no time  for  you  because  you  are

known that you are from a different party.

Com  Salome:  Thank  you  Mwaura.  I  have  one  more  question.   You  have  also  said  that  the  civil  service  is  headed  by  an

independent body-----------------------------------------------------  (inaudible)

Samuel Mwaura: The Public Service Commission should be given a free hand to do their job the way they are  supposed to

do and not to be given instructions of what to do, but to work on their own.

Com Salome:  Thank you Mr.  Mwaura.  Tafadhali hakikisha  umeweka  sahihi  kwenye  register  yetu  ili  tujue  kwamba  ulikuwa

msungumjzaji wetu siku ya leo. Ningetaka sasa kumuita David Mburu. 

Joseph Mureithi: Jina langu ni Joseph Mureithi kutoka hapa Gatanga.  Ile  kitu  ningesema,  ikiwa  tumekuja  kusikia  habari  ya

katiba yetu ya Kenya, ningetaka mjue kwa njia mzuri. Sisi sote tuko hapa hatuelewi Kiingereza. Nataka  mpungumze Kiingereza

kwa maana kuna mtu hasikii hata neno moja ya Kiingereza. Kwa hivyo mkizungumza hiyo lugha kuna mwingine naye anataka

kujua kitu gani mnafanya. Neno langu ni hilo.

Com Salome: Asante sana Mr.  Ndungu.  Kwa  hivyo  mtu  akizungumza  kama  vile  Mwaura  alikuwa  akizungumza  Kiingereza,

mngetaka mtusafiriwe? Nakushukuru sana kwa maoni yako lakini mimi kama mwenyekiti  siwezi  kumlazimsha  mtu  asungumze

lugha  yoyote,  kwa  ajili  mtu  anazungumza  ile  lugha  yenye  anajisikia  anaweza.  Na  mara  nyingi  watu  ambao  wanafanya  civic

education pengine wamefanya kwa Kiingereza.  Kwa hivyo ile ningetaka pengine tukubaliane, ni kuwa mtu akimaliza nitafanya

summary kidogo kuwaeleza ile kitu chenye amesema. Lakini pia hatuwezi  kutafisiri  neno  kwa  neno  siku  nzima,  tutazungumza

watu wachache na siku ya Gatanga itaisha.

Now,  ningetaka kumuita David Mburu Muingai. Yuko hapa nasi?  Kama  hayuko  ningetaka  kumuita  David  Kinuthia.   Karibu

bwana Kinuthia.
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David Kinuthia: Asante sana Commissioners kwa kuniruhusu tuongee machache kuhusu katiba yetu ya Kenya.  I am going to

express my proposal in English.

My first proposal: I wish to propose  in  that the new Constitution we have,  a united Kenya without regards  to any tribe,  race,

sex or religion. People should co-exist with one another and should own any property  within the Republic.  The issues of locals

and natives should not arise in the new Constitution.

We should strengthen human rights by incorporating the following in the new Constitution. The Geneva charter on Human rights,

United Conventions on women, children, and the disabled alike.  The Universal Declaration of Human Rights of 1948  and  the

Geneva International Covenant in Civil, Political, Social and Cultural and Economic Rights.

The new Constitution should make provision for comprehensive and integrated:

(1) Health policy and ensure availability of health care to all under privileged people in the society.

(2) Free education for which should be compulsory from primary to secondary level and free from university for the under

privileged people in society.

(3) Housing and employment for children or  ‘chokoras’. These chokoras  should  enjoy  their  basic  human  rights  like  any

other Kenyan.

The  new  Constitution  should  have  a  way  of  enhancing  an  atmosphere  where  these  people  should  be  incorporated  into  the

society where they can exercise their Constitutional rights.

Another area I want to stress is for the reduction of Presidential powers by introducing checks and balances to prevent abuse of

office.

The  new  Constitution  should  create  an  office  of  the  Prime  minister  who  will  be  Chief  of  the  Executive  and  the  Head  of

Government.

The new Constitution should provide for a figurehead President, who will be a symbol of national unity.

Presidential elections should be held at different times from the parliamentary and civic elections. 

The  new  Constitution  should  define  the  functions  of  all  works  of  the  government  that  is  the  Executive,  the  Legislature  and

Judiciary.

The present provincial administration, which is somehow colonial and dictatorial,  should be abolished and replaced with a new

administrative structure elected by local residents.
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 The new Constitution should stipulate that a person  eligible  for  election  as  an  MP  should  have  university  education,  while  a

person eligible, as a civic leader must have at least Form four level of education.

The new Constitution should reduce government ministries to at least 14, for example, one Prime Minister’s office, Finance and

Planning, External Affairs, Home Affairs, Commerce and Industry, Education, Defense,  Transport  and Communication, Justice,

Labour,  Legal  and  Constitutional  Affairs,  Health,  Natural  Resources  and  Energy  and  Agriculture  to  minimise  government

expenditure.

The  new  Constitution  should  guarantee  public  officers  holding  Constitutional  offices  security  of  tenure  in  order  to  promote

professionalism and impartiality.

The Electoral Commission should be appointed by Parliament. 

Any registered voter should be allowed to cast his/ or her vote in any province/ or city within the Republic.

The new Constitution should provide for land reforms.  A  land  ownership  sealing  should  be  put  in  place.  Nobody  should  be

allowed to hold over 100 acres as we have got so many people in the towns who do not own any piece land.

There should be protection of public land from land grabbers.

Currently we have got the scourge of AIDS, which has been encouraged by dressing of our ladies today.  You might see  a lady

wearing a miniskirt and this is promoting prostitution.  We should promote African cultures so that we have a society where by

our people live in a cordial and respective manner.

The  new  Constitution  should  structure  and  limit  the  government’s  participation  in  the  economy  and  it  should  also  limit  it’s

interference in commerce and industry e.g.,  the liberalization of the coffee and tea industry which, the government is interfering

with. We  now  want  an  atmosphere  where  the  industries  are  not  interfered  with  so  that,  we  can  create  employment  in  rural

areas. 

The new Constitution should limit the central government’s powers in controlling taxes, natural resources  and wealth in districts.

Taxes and natural resources  should be managed by the local residents or  the local people  within the districts so that,  financing

some other districts likes and necessities e.g. education as well as water.  We need water. 

And lastly, Commissioners, I would like to air my last sentiments on the elections.   We want all people  irrespective of race  and

gender to be allowed to hold any office within the Republic of Kenya.  Thank you, Commissioners.
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Com. Salome Muigai: Thank you very much. Nakushukuru kwa ajili ya maoni yako.  Ningetaka  kuwauliza  wanatume  kama

wana maswali.

Com. Maranga: You have said  that  anybody  should  be  allowed  to  cast  his/  or  her  own  vote  anywhere  in  the  Republic  of

Kenya. Don’t you think people can cheat? You can vote in Nyandarua, vote in Thika.

Com.  Salome  Muigai:  Na  mimi pia  nina  swali  moja  kwako,  sijui  kama  unanisikia?  Maoni  haya  ni  kuhusu  mavasi  ya  kina

mama. Mavazi ya Kiafrika kama ile ya kwanza ni matawi, yenye ni kuficha chini na kule juu hakuna mavazi yoyote.  Mavazi yetu

ya Kikuyu ilikuwa na slit kubwa kuliko yenye unaweza kutengeneza wakati  wa leo.  Kwa hivyo ningetaka kukuliza habari  ya hii

nguo  ya  kina  mama  yenye  umetutajia  kama  umefikiria  mavazi  ya  kiafrika  yenyewe.  Mavazi  yenye  haikukuwa  na  hizi  ikiwa

inakuwacha pahali pengine uchi ni vile fikira zetu hazikuwa katika maoni mabaya.

David Kinuthia: Asante sana Commissioner. Vile ninaonelea hii ndio swali yako. Mavazi ya kiafirika, haikuwa inaonyesha mtu

anajifaa. The way Africans used to dress,  walikuwa wanavaa mavazi ambayo hayaonyeshi mili zao.  Siku hizi unaweza  kukuta

mwanamke ako na miniskirt ile imelenga huko kiuno ama ukute mwanamke ako na mkato ambo umefikia huko kiuno. Waafrika

walikuwa wanaficha sana mili yao.

The other question you asked is whether I think people  should cast  votes there and then go to vote in Muranga.  You asked,  a

person can vote here and then go to vote in another polling station within the locality. I think that question the way I put it, is that

now we are highly developed in technology and computers  and what have you. Don’t you think there is any thing that we can

try to limit through computerization on how people can vote?

Okay  ninakuuliza,  now  tuko  na  technology  na  computers  and  I  think  in  some  countries  like  America  and  these  developed

countries, they use these technology and people do vote from anywhere they feel like according to some people who have gone

to these developed countries.

Com. Maranga:  Yeah,  what I was asking is  very  simple.  If  somebody  wants  to  vote  in  Gatanga  constituency  and  you  are

using a voter’s card, it is very possible even if you are using computers. In fact it will even be easy to rig elections given that we

don’t have a watertight system of elections.  So this is what I was asking, somebody can easily vote in Gatanga,  vote in Thika

vote in Nairobi because you are supposed to vote anywhere. How do you communicate to the central  point? Because in some

parts of the country like in the North Eastern and Kisii we do not have electricity.

David Kinuthia: Someone is a voter in Gatanga, then when it comes to time for elections to go to Western he spends over a

thousand shillings, which you may not have, and we have mobile phones. Why can’t you communicate with this locality and say

that we have got so and so who wants to vote in this locality?
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Com. Maranga: (inaudible)……………………………. if that is what you were saying that anybody can vote anywhere that

is okay,  but I have no problem with that. What I was asking is where you have got a voter’s card  then you can vote anywhere

not necessarily attached to any particular constituency. That is what I wanted you to clarify but now I have understood.

David Kinuthia: Okay you have understood?  Thank you.

Com. Salome Muigai: One more question.

Com. Lenaola: Bwana Kinuthia on the Presidential powers you said they must be checked to reduce abuse of office. You didn

’t tell me for example what specific powers you think we should reduce. Tied to that,  what is a figurehead President? What are

his roles in terms of your presentations? Are we taking note? 

Thirdly, you are saying we should replace the provincial administration and have elected posts.  Are you saying we should have

PCs elected,  Chiefs elected or  do we transfer their power  to another body,  which should be elected now?  I didn’t quite  get

what you meant by that.

Lastly, taxation at  the district  level. You said we must be  managed at  the local level. Who then should manage taxation at  the

district level? Is it the County Council or is it the new body you are talking about?   Who should manage taxation at the district?

Com.  Nunow: Before  you  answer  Kinuthia,  maybe  you  should  add  this  question  to  the  series  of  questions  asked  by  my

colleague.  In  your  opening  remarks,  you  talked  about  your  vision  for  a  united  Kenya,  in  which  anybody  can  live  and  own

property anywhere.  Would  you  tell  us  what  is  in  your  mind,  as  to  how  that  dream  can  be  realized  knowing  the  country  as

divided as it is now, with all the problems we have had. How do you envisage Kenya attaining that level of unity where we can

rejoice in harmony and live and own property anywhere in the country?

David Kinuthia: Can you repeat that question please?

Com. Nunow: I  said in your opening remarks you talked about  your vision for a united Kenya in which any Kenyan  can  live

and own property  anywhere freely without intimidations and threats.  But we know that our country is divided both  politically,

economically and socially. How do you envisage that your dream and vision for Kenya can be realised?   What  do  you  think

Kenyans should do to attain that kind of aspiration?

Com. Salome Muigai: Ningataka pia kuhakikisha kuwa,  umekubalishwa usilijibu swali lolote ambalo unajisikia hutaki kujibu.

Wakati mwingine unakuwa huna habari, lakini hujafikiria mpaka pale penye wanatume wanakupeleka. Kwa hivyo ungefikia pale

ningetaka kukujulisha ikiwa hutaki kujibu mpaka mwisho, mwenyekiti amekusimamia kutolijibu.
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Pili,  ni  kuwa  maswali  tunauliza  ambao  ni  maswali  ya  ufafanuzi.  Tunauliza  maswali  hiyo  ili  tuweze  kuelewe  lile  wazo  ambao

umesema. Sio maswali ya kukuweka  on  the  dock.  Hii  sio  koti  kwa  hivyo  hatukuambii  u-defend.  We  are  not  asking  you  to

defend your side. We are just asking you to clarify the points that you have shared with us so that we may understand what you

mean. That is all.  Ninaona mkono juu lakini kwanza nitamsikiza bwana Kinuthia akijibu hayo maswali halafu nitakusikiza wewe.

Hii  technology  ikikosa  kutusaidia  tutaiweka  kando  na  tutaelewana.  Mimi  mwenyewe  ni  mwalimu  kwa  hivyo  naweza

kuzungumza mpaka kule nyuma. Ile jambo ambao nimemuambia Mr. Kinuthia ni kuwa maswali yetu ni ya ufafanusi tu. Tunataka

tu kuelewa vile mwenye kuzungumza anataka kusema. Kwa hivyo tukikuuliza swali lingine usikie kama unajisikia tumekuweka

kotini, basi  hilo  usijibu.  Mimi  kama  mwenyekiti  nitakusimamia  usijibu,  ujibu  tu  ile  maswali  ya  ufafanuzi  na  ile  maswali  yenye

tayari umefikiria. Sio usimame pale usikie lazima sasa nianze kufikiria zaidi ya vile nilikuwa nimefikiri.tafadhali Mr Kinuthia.

David Kinuthia: Commissioners niko na jawabu ya kujibu hio maswali yenu. 

Swali la kwanza ilikuwa inaulizwa kuhusu powers of the President.  Commissioners, vile nilikuwa nina sema kwa powers  of the

President nilikuwa nataka, let me express in English kwa maana Kiswahili inaenda mara ingine inasumbua kidogo.

What I meant by we reduce the powers  of the President,  is that the powers  should be minimized so that he should not always

be at will when he wants to appoint Commissioners like the Electoral Commission. The President  should have his duties,  which

should be minimized in these ways:

1. The President should only be the Head of State.  He should not appoint  bodies  of Judges the Commissioners like you.

This should be left to Parliament. That was what I meant. His powers should be limited.

The second question where I quoted the word the’ figurehead president’ what I meant by this, is that we should have a Prime

Minister who shall be the Executive Head of Government.

The  third  question  concerns  taxes  collected  within  the  local  community  through  the  Ministry  of  Local  Government.  What  I

meant by they should be managed by the people within the locality is that; they should not be controlled by the Ministry of Local

Government. That is why you always see counter books and books in Municipal Councils because of these taxes.   Now what I

meant was that these taxes should be left in the hands of the elected people within the Municipalities and Country Councils. 

The fourth question was whether people  should co-exist  with one another in the Republic  of  Kenya.  This  Mr.  Commissioner

there were some instances where you hear our elected leaders saying that we are the locals of this area  or  we are  the natives of

this area. What I meant by we should co-exist with one another,  is that whether you are  a Maasai  or  Kikuyu or  Luyia you can

own property within the country and nobody should intimidate or harass you because you don’t come from that area.
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The last question about  the Provincial Administration my Commissioners,  we in fact derive from the laws,  which  we  inherited

from our  colonial  masters.  The  British  colonial  rules.  These  administrators  act  as  dictators.   The  people  should  elect  them

because when people are fed up with someone he can be told to vacate his office. But now he has got his godfather somewhere

you cannot even ask him any question.

Com. Salome Muigai: Asante sana Kinuthia. Inaonekana una written submission tafadhali.  Ungetaka kutufanyia typing halafu

umpatie Mr. Wanyoike our District coordinator atatupatia.

Na  sasa  ningetaka  kumpa  hii  nafasi…  oh  kulikuwa  na  swali.  Swali  lenye  lilikuwako  ni  lenye  kutumia  hii  mic  kwa  hivyo

tumesuluhisha  hilo.  Basi  sasa  ningetaka  kumuita  Reverend  Joseph  Mbogo  Kaigwa.  Karibu  Reverend.  Lakini  hata  kabla

Reverend  hajaanza,  ningetaka  kuwazungumzia  akina  mama.  Nyote  mumejiandikisha  ?  (speaks  kikuyu)  Kina  mama

mumejiandikisha  kusikiliza  peke  yake.  Tungetaka  pia  kina  mama  kutuzungumzia,  tungetaka  kusikia  maoni  yenu  kwa  hivyo

ukisikiliza  (speaks  kikuyu)  .  Okay…  saa  hii  nitapatia  nafasi  kwa  wale  wenye  hatuelewi  Kikuyu  wanatume  ninaajaribu

kuwahusisha kina mama wote wamejiandikisha na kusema hawataki kuzungumza.  Wanataka kusikiza na ninawambia  wakina

mama wa pahali pengine watatuliza vile mama  wa  Gatanga  walisema  na  nilazima  wanipe  ujumbe  wao  pia  ndio  niwapelekee.

Sasa Bwana Reverend una nfasi ya kusungumza.

Rev.  Joseph  Kaigwa: Thank  you  Madam  Chairperson  for  allowing  me  to  view  my  point.  My  name  is  Reverend  Joseph

Mbogo Kaigwa. These are my points:

The President should not be above the law. 

Government arms should be autonomous i.e. the Judiciary, the Legislature and the Executive. They should not be  manned or  to

be headed by one person. 

Election cards should be counted at the polling station.  They should not be  carried and counted somewhere else.   The election

boxes should be transparent for everyone to see what is inside. The issued voting cards should be cancelled and new ones to be

issued and be made in a different country but not England where they are  usually made to avoid rigging.  The President  should

be voted in by more than 60% of the voters.

The monitors should be the church and they should preside over  the  counting  system  or  the  counting  though  the  government

officers who may be present in any voting area. 

Once the parliament is dissolved, the incumbent President should no longer be in power. That means that, when we are about to

vote,  have  new  MPs  or  to  elect  new  people  in  Parliament  the  President  should  not  be  in  power.  We  can  either  have  the
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Attorney General or anybody else in the office at that time.

Civic education to be taught to all, from primary school to university so that people  can understand whom are  in their country.

The colonial system of government should be abolished. That means PC,  DC,  DO,  Chief and the likes should be employed by

PSC (Public Service Commission) but not be elected or be appointed by one person.

Human life should be respected even in jails, cells and custody. 

The term of office for MPs should be looked into but it should not exceed two terms, that means it should not exceed ten years.

Youth wingers should not be  arrogant  in any voting station and if found to be  arrogant  the executive should deal  with them or

with that.

Finally I wish to thank all the Commissioners and audience for listening to me and I hope that after Constitutional Review or  the

work is done away you come back  that means referendum. You come back  to us so that we can see  what  you  have  said  is

what you have taken. Thank you.

Com.  Salome  Muigai: Thank  you  very  much  Reverend.  Are  there  any  questions  from  the  Commissioners?  Any  points  of

clarification? Thank you very much and please sign our book.  I would now like to call upon John Wainaina. Any person with

any  disability  who  has  already  registered  I  would  like  to  know  who  you  are,  because  I  would  like  to  give  you  a  chance.

Utaenda pale pahali umejiandikisha uwaeleze kuwa wewe una ulemavu.

John Wainana: Nitaongea kwa lugha ya Kiswahili. Kwa jina ninaitwa John  Wainaina kutoka upande wa Kajara  huko Box ni

287,  Thika.  Mimi  nitaongea  kama  Mkulima  mdogo  na  vile  vile  nitaguzia  yale  ninayo.  Ikiwa  tunajiandaa  kurekebisha  au

kutengeneza, katiba mpya ya nchi yetu hii. Ni kwa kweli Mkenya haishi kama ako uhuru vile tunambiwa tuko  uhuru.  Na  heri

sharti wa-Kenya sasa wajiandae kusema yale walionayo ambayo inawasumbua kirohoni. 

Jambo la kwamba mimi nikiwa Mkenya sina haki ya nchi yangu. Nikiwa mkulima nalima, napeana mazao yangu katika factory

ambao ikitoka factory,  yaenda ngambo ambao ikirudia mimi hukaa bila. Kwa hivi imefika kiwango ya kusema hata haina haja

ya kulima.

Pili, nikirudia mazao yangu hiyo sina haki ya kuuza hata ingawaje ninajua njia ya kuuza au kuna mtu mwingine ananinulia kwa bei

ya  juu  kwa  sababu  unalipa  nijifaidi,  sina  haki  ya  kuuza  hilo  zao  langu.  Ninaongea  hivyo  nikiwa  mkulima  wa  majani  chai  na

kahawa kwani majani chai na kahawa tuko jirani. Sisi hivi tunavuna majani chai tunapeleka kigwandani na ikiuzwa ngambo hela

zinapotelea katikati. Kwa hivyo katiba ikiunda ladba iagalie jambo hilo.

Ninakuja  kwa  upande  wa..ingawaje  imeguzwa  kwa  Kizungu  lakini  kuna  wengine  hawajasikia.  Kwa  upande  wa  polisi  au
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administration. Nikisoma bendera ya polisi ninaona inaandikwa Utumishi kwa wote. Kwa hivyo ni mimi na ule mwingine, lakini

imekuwa sasa hiyo utumishi ni utumwa maana ukija kushikwa unashikwa kama kitu kisiofaa na angalia picha ya kushikwa na ya

mkombozi wa nchii hii hayati aloposhikwa ninaona ni sawa. Kwa hivyo tunatumia kikoloni.

Upande wa elimu: elimu nayo tuna ambiwa kwamba elimu ni ya bure,  mijengo tumejenga shule zingine zilijengwa nikiwa mtoto

mpaka sasa.   Tumefikisha watoto  kama elfu nne, elfu tatu katika shule  hiyo  hiyo  na  vile  vile  tuna  macho  tunatazama  tunaona

majengo hakuna nafasi ziko tu lakini tunazidi kujenga.

Nikiangalia nchi kama Tanzania ikiwa wewe ni Mwananchi wa Tanzania ukija kushikwa, unaletewa kibarua unahitajika station.

Siku hizi ukishafikishwa station utafungiwa kama mtu asiyofaa.

Majimbo: Majimbo sijui, nasikia ikiguzwaguzwa na sijui wenye kuitaka majimbo wanaitaka kivipi kwa sababu sisi Wanakenya

ningependelea kusema, ikiwa mimi natoka  hapa  naenda  pwani  na  ni  Mkenya  na  nina  mahali  ya  kuishi,  haina  maana  tena  ya

kushikwa na kuwekwa gari na kurudishwa hapa kwa maana niko nchi yangu.

Ya mwisho nitaguzia tu upande wa ukubwa. Kutokea mkubwa mpaka mdopgo, mwananchi wa kawaida anafaa kupewa nafasi

ya kumuona mkubwa wake. Hapana kufika pale ofisini na kuambiwa unataka kusema nini; kutoka kwa President  mpaka kwa

Chifu  nikienda  kule  niruhusiwe  na  nichukuliwe  na  heshima.  Sijue  ni  kwa  nini  naweza  kuchagua  President  ambaye  awe  mimi

nimempeleka pale awe ni adui yangu hatutaonana nimpe shida  yangu.  Nafikiria  yangu  ningefikia  hapo  na  niseme  ni  shukurani

kwa kamati iliyokuja ili kupokea maoni.

Com. Salome Muigai: Asante sana Wainaina.  Kuna swali?

Com. Lenaola: Bwana Wainaina sikuelewa sana mapendekezo yako kwa mambo ya elimu. Sikuelewa sana ulikuwa unasema

nini juu ya masomo.

John Wainaina: Elimu tunaambiwa ni ya bure na huku twalipa.  Kwa hivyo mapendekezo yangu ni tuambiwe tulipe au tusilipe.

Tufafanuliwe hapa.

Com.  Maranga: Mzee  Wainaina,  wakati  ulianza  kuongea  kwanza  kabisa  ulisema  sisi  wana  Kenya  tunaishi  kama  sisi  bado

uhuru kabisa. Na ni sababu gani unaongea hivi.

John Wainaina: Ninaongea namna hiyo kwa sababu wakati  mkoloni alikuwa nchi hii tulikuwa t6unafanya kazi ya bure  kama

kulima.  Tunalima  kwa  kilazima,  kama  ni  kazi  ya  kuvyeka  tunavyeka  kilazima.  Lakini  sasa  tumepewa  njia  tuna  mashamba,

tunafanya kazi lakini ile kazi inakuwa ni bure kwa sababu hatupati mapato ya kazi yetu.
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Com. Salome Muigai: Kuna swali lingine? Basi mimi sina la ziada na kuomba kuweka sahihi kwenye kitabu chetu na asante

sana. Atakaye tuzungumzia sasa ni Mkarara Youth Group. Ni wewe Alice?

Alice: They had their representation and they couldn’t wait, they came here early in the morning. 

Com.  Salome  Muigai: Alice  you  can  just  give  us  the  memorandum  because  the  whole  idea  ya  kufanya  presentation  ndio

tumuulize maswali. Sasa  wewe hatuwezi kukuliza maswali kwa  hivyo  tutachukua  hiyo  memorandum  na  tutaweka  kwa  kitabu

kuwa tumeshaipata.

Na sasa nitamUomba David Kinyajui aje atupatie presentation ya GDG. Maana yake ni. Gatanga Disabled Group. Haya basi ni

wakati wenu.

David Kinyajui: My names are David Kinyajui Maura.  I am here to represent  the memorandum for Gatanga Disabled.  Since

the present Constitution has no provision to cater for the needs of the disabled persons, we propose the following issues to you:

 

Disabled persons should be recognized by all and especially the government of the day part of that issue, our children should be

given free education in recognized schools.

We should not be left to line up in banks, hospitals, when voting, when taking our children for interviews in schools plus the bus

terminae.

A disabled person should be considered for employment if he or  she has qualified for one and should not be  given conditions

that the toilets are upstairs or the offices are at the top floor of the building.

The national fund for the disabled and other institutions for the disabled should be taken care for by the disabled themselves and

also the employees who work in this institutions should comprise of 75% of disabled persons.

A disabled person from the age of 25 years should be given a salary whether he/she is working or  not.  This is because  most of

the disabled persons are not employed and when they get to that age they become frustrated in life and desperate  because  they

have needs, which nobody is willing to take care of. There are also not entitled to the N.S.S.F.

When building public houses the architect should be advised by the disabled person on how to build a house where a disabled

person with a wheel chair or crutch can use without much problems. 

The disabled person should be exempted from paying licenses to the council.  They should be allocated a special  place where
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the can run their businesses with no interference from the askaris.

A disabled person should be given a  chance  to  vie  for  a  seat  in  civic  and  parliamentary  elections  without  conditions  so  that

he/she can be able to fight for the rights of the disabled.  We should all have a minister in charge for the welfare of the disabled

because the current ministry of social aspects does not take care of the needs for the disabled but for women groups.

Registered groups of disabled persons  should be given access  to import their items duty  free  e.g.  spear  parts  for  their  wheel

chairs,  calipers,  crutches,  canes  and  hearing  items  for  the  deaf  to  provide  them  with  adequate  services.  It  is  therefore  the

responsibility of the government to ensure that the rights and services of the disabled are meant taking into account that disability

is not inability. That is all.

Com. Salome Muigai:  Thank you very much Maura.  I have one point of clarification. Kinyanjui you and your group as  you

were thinking this and especially on employment and parliamentary seats. What methods did you have in mind that can be used?

David Kinyanjui: The government should provide a number of seats  either in Parliament  or  in  the  civic  wards  and  it  should

nominate the disabled to those seats.

Com. Salome Muigai: Thank you very much. Sign our register. Please may I have the papers from the door?  The next person

is Joseph Njau. Yuko hapa nasi na James Kinuthia.

James Kinuthia: Majina yangu ni James Kinuthia Mburu na mimi ndiye katibu wa chama cha TIBA ambao wanahusika sana

na  ugonjwa  wa  ukimwi.  Ningetaka  kutoa  oni  langu  la  kwanza.  Wakenya  hawana  amatumaini  na  serikali  inawaongoza  kwa

sababu mambo yanayofanywa kama sasa  inafanywa  kabla  ya  wale  ambao  wanastahili  kuhusika  kuonyeshwa  ya  kwamba  hii

mambo  inaanza  na  imefika  hapa  na  wakati  wake  uko  wapi  kutoka  sasa  mpaka  wapi.  So  Wakenya  hawahusiki  katika  yale

mambo wanasitahili kufanya lakini wanaonyeshwa washiriki lakini si wahusika. 

Jambo la pili, vile haya mambo yanatolewa na magazeti,  radio  na  hata  uninga.  Inatolewa  inaonyesha  ya  kwamba  ni  kama  hii

kamati  ya  kurekebisha  katiba  ni  kama  tayari  kuna  Katiba  ambayo  imetengenezwa  na  imewekwa  mahali.  Sasa  Wakenya

wanapotezewa wakati, wakati  ukifika Katiba inatolewa na inaanza kazi.   Kwa hivyo hii mambo inaletwa kwa gazeti halipatiwi

mwana.nchi kwa njia inayostahili. Haimpatii tumaini mbali inampoteza kwa muelekeo.

Jambo  la  tatu  ningetaka  kuongea  juu  yake  ni  kwamba  sasa  tuko  hapa  na  ni  ukweli  ya  kwamba  tarafa  ya  Gatanga  ama

constituency  ya  Gatanga  ina  watu  zaidi  ya  elfu  sabini.  Lakini  hapa  katika  hii  hall,  ni  watu  wangapi  wako?  Very  few.  Ni

wachache kabisa. Kwa hivyo hii process haitakuwa imechukua maoni ya Wakenya  wanaostahili,  itakuwa  imechukuwa maoni

yale  ambao  hayalingani  na  watu  wale  wanaishi  katika  Kenya  yote.  Kwa  hivyo  civic  education  haijafanywa  hapa  Gatanga.

Sijasikia hata siku moja ikifanywa lakini sasa  watu wanaambiwa watoe maoni. Watu waweza kutoa maoni kwa kile ambacho

15



hawajui. Kwa hivyo kama review commission inachukua maoni ya Wakenya wa hapa Gatanga watu wapewe civic  education

kwanza na wapewe kwa kirefu ili waelewe ni nini wanatoa maoni juu yake.

Jambo hiyo ingine ni kwamba hii kamati inakimbia sana sijui inaelekea wapi. Sasa siku ya leo wako hapa, siku ingine wako pale

sasa hata hakuna ile time, wakati  ule wakutosha.  Kama watu wa Gatanga  ni  wengi  sana,  wanasitahili  siku  moja  mbili  tatu,  ili

waweze kutoa maoni yao kwa utaratibu.  Sasa  mtu akitoa maoni kwa dakika tano anaondoka.  Yale mambo  ambao  angetaka

kuongea kwa kirefu hawezi kwa sababu ya wakati. Kwa hivyo inastahili hii kamati ikiwa ina nia ya kutengeneza Katiba yetu iwe

mzuri sana na  iwe  ya  kuongoza  watu  wale  wanaishi  katika  Kenya  na  Kenya  iwe  mzuri,  hii  kamati  iende  kwa  muelekeo  sio

kukimbia sana kama farasi. Hapana, iende kwa utaratibu. Utaratibu unaofaa kwa kila mtu katika Kenya. 

La mwisho ningetaka hii kamati ielewe ni ya kwamba,  watu wa Kenya ndio mwamba wa hii Katiba.  Wakikosa  kuhusika hiyo

Katiba  itakuwa  imetengenezewa  huko  hewani  na  hawatakuwa  wameilewa  na  hawataijua  hawataifwata.  Kile  watakuwa  ni

kuumia mwishowe kufanya waifuate lakini hawaielewi. Tujue ya kwamba hii Katiba itakuwa ya  Wakenya;  Wakenya  wakitoa

maoni yao kutoka kwa yale maisha wanayoishi ili waweze kufaidika na kusaidia kufanya hii Katiba iwe mwongozo na kielelezo

njema katika nchi yetu ya Kenya.

Mwishowe kabisa ningetaka kusema bila ya kujali maisha yajayo,  maisha ya  sasa  ni  bure  kwa  hivyo  hii  kamati  ichunguze  na

ione  ya  kwamba  haya  maoni  ambayo  ninatoa  si  maoni  tu  ya  leo  ni  maoni  yajayo.  Maoni  ambayo  yatatengeneza  Katiba  ile

Katiba ambayo itasaidia watu wale ambao kama ni watoto wanalelewa sasa na watakuwa watu wazima. Kwa hivyo tujue hii si

Katiba ya kutengeza  ili hii commission iishe na  ile  pesa  inatumika  itumike,  hapana.  Ni  kazi  ya  muhimu sana  kwa  sababu  ya

maisha ya baadaye ya nchi yetu ya baadate. Lakini asante kwa ile kazi mnafanye sasa.

Com. Salome  Muigai: Asante  sana  Bwana  Kinuthia  kutueleza  vile  tume  inavyioendelea.  Kwanza  ningetaka  kukuhakikishia

kuwa tume haina katiba yeyote yenye imejiwekea yenye itakuja kuwaleta Wakenya.  Kama tungetaka kufanya hivyo ingekuwa

jambo raisi sana kukaa Kencom House tukaandika katiba.  Lakini tunakuja Gatanga kwani tunataka kusikia maoni ya watu wa

Gatanga.  Ninakubaliana  na  wewe  kuwa  hatutaweza  hata  wakati  mwingine  hata  wakati  wowote  kumuona  kila  mkaaji  wa

Gatanga.  Lakini  pia  tunatumaini  kwamba  wale  wakaaji  wa  Gatanga  wenye  wamekuja  kuzungumza,  ikiwa  ni  mkulima  wa

kahawa mwenye anasema shida ya kahawa,  yeye azungumzi kwa ajili ya taabu yake ya binafisi  peke  yake.  Anawazungumzia

wakulima  wengine  elfu  tatu  Gatanga  wenye  hatukuwaona.  Kwa  hivyo  sasa  Kinuthia  nami  ningetaka  kukupa  challenge  hiyo

yenye umenipa. Ningetaka sasa  kwani wewe ni mmoja wa watu wenye mumepata furusa ya kuja kuzungumzia shida  ya  watu

wa Gatanga kukupa dakika zingine mbili ile utueleze proposals  zako  kwa  Katiba  kwani  kueleza  vile  hatujafanya  hiyo  ni  kazi

nzuri lakini tukikaa tu hapa tuzungumizie yenya hatujafanya. Waswahili wanasema yaliopita si ndwele.  Si ndivyo basi  tupe step

moja mbele.  Wewe waona watu wa Gatanga shida zao ni nini kwani wewe umekuja leo na wengine hawakuja tueleze  mawili

ama Matatu yenye itasaidia hii katiba. Ama ni vipi watu wa Gatanga?
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James  Kinuthia:  Kwa  upande  wa  kutoa  maoni  kabisa  ni  kusema  ya  kwa  Katiba  ichukue  nafasi  ama  iunde  area  ambayo

itakuwa ikitoa nguvu. Ugonjwa  wowote  ukitokea  katika  nchi  usije  ukaangaliwa  na  macho.  Kitendo  kichukuliwe  mara  moja,

kama  vile  Ukimwi  uligunduliwa  1981  na  sasa  serikali  inakuja  kuchua  uwadhifa  wake  1992.  Sasa  miaka  mingi  watu  wengi

wanaumia. Ugonjwakama Chorela, TB, Typhoid, yakitokea mahali ni kusemekana imetokea serikali inaangalia hiyo na hiyo iwe

ni Constitutional right ya kila Mkenya awe akipata.

Ya pili, kuna magonjwa yale ambayo hayaeleweki,  inasemekana huo ugonjwa haueleweki na hospitali zile ziko karibu.  Serikali

inachukua huo wakati na kuchunguza ama kuchukua nafasi hiyo kwenda nje mahali watapata  usaidizi ili haya magonjwa ya kija

yataua mwanadamu kama mnyama. 

Ya  tatu,  vijana  wetu  wanawachiliwa  na  serikali  na  wanaharibika  kwa  madawa  ya  kulevyia,  hii  pombe  ya  kienyeji  huko

nyumbani na hata ufutaji wa bangi na mambo mengine kama hayo. Vijana wapewe nafasi katika uongozi, waweze kushirikishwa

katika mambo yote yale ambayo yanaendelea. Wasije ni viongozi ni viongozi wa kesho kesho ambayo haifikii, wawe ni viongozi

wa siku hiyo wako.

Ingine  ni  kwamba,  ikiwa  vijana  wako  shuleni  wakisoma,  serikali  ilinde  huyo  mwanafunzi  yule  ambaye  yuko  shuleni.  Asije

akaingiziwa madawa ya kulevyia na mambo mengine maovu yale ambayo yataharibu mwelekeo wake katika masomo.

Na ya mwisho, tuchukue hii gender quality. Wasichana wakiingia secondary wengi wao wanatoka shuleni kwa sababu pengine

amepata  mimba,  wakati  mwingine  kwa  sababu  ya  ile  inaitwa  cultural  problems.  Traditional  problems  kutoka  manyumbani,

hatutaki wasichana wasome sana watakuwa nini mambo kama hayo. Wawe watu wote wanahaki,  vijana kwa wasichana wana

haki ya kuendelea na masomo ili waweze kufikia mahali mtu anaweza.

Domestic problems; hii inakuwa ni kwamaba unakuta wazazi wengine mwanamke haongei anakaa kimia  hata  hapa  ukiangalia

wanawake  ni  wachache  tu,  hawaingii  kwa  public  kwa  sababu  gani?  Kwa  sababu  ya  hayo  mambo  ya  kutoka  huko  kwa

domestic. Anawachwa nyumbani na mambo yake ya nyumbani bwana atawale. Akiendelea kutawala sasa  naye mama na ndiye

mwenye nchi ndiye anazaa watoto na anawalea atajua vipi mambo vile inabadilika katika nchi. 

Com.  Salome  Muigai: Asante  sana  Bwana  Kinuthia.  Sasa  umewakilisha  watu  wa  Gatanga.  Je  wanatume  wenzangu  mna

maswali kwa bwana Kinuthia?  Commissioner Maranga ana swali moja.

Com. Maranga: Bwana Kinuthia, nafikiri umesema kweli elimu ya kiraia haijafanyika upande wa Gatanga.  Mimi ningekuuliza

kama mwanatume, ungetaka wakati gani na unafikiri ni wakati gani watu watakuwa tayari kutoa maoni?

James Kinuthia: Kusema kweli wakati inaofaa ili watu wa Gatanga waweze kujua waweze kufahamu juu ya kutoa maoni yao
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kuhusu urekebishaji  wa katiba,  kutoka sasa  mwezi huu wa tatu wasitahili kupewa miezi mitatu ili waweze  kutengenezewa  vitu

kama nyimbo, mchezo ya kuigiza ili wakutwe katika mahali wanaenda kama soko kama hapa Kirwara,  Gatula mahali pengine

kama huko watolewe nyimbo ili wakionekana kwa makanisa na mahali mengine na hata kwa mikutano wataweza kutoa maoni

yao.  Wataweza kuelewa hii katiba ni nini kwa sababu wengi wao  nimezungumza  na  wao  hawajui  Katiba  ni  nini.  Wengi  wao

wanasema eti katiba ukishika na polisi ukipelekwa kotini sasa  utakutana na  katiba.  Sasa  unaona  the  image  they  have  is  very

awkward. Kwa hivyo wastahili miezi ili waweze kutoka June waweza kuwa wakitoa maoni yao very free and very participatory

in a very comprehensive manner.

Com. Salome Muigai:  Asante sana Kinuthia kwa  maoni  yako.  Wewe  natarajia  pia  ni  mwenye  kufundisha  Civic  Education

nakusikia unailewa kabisa. Tumesikia pia wana ECP wenye wako hapa. Kumekuwa kukifanyika elimu ya kiraia na ECP.   ECP

have you been doing civic education here in Gatanga? 

ECP Group: We tried but the time was short.

Com. Salome Muigai: The time was  short.  Kwa  hivyo  inaonekana  kuwa  pengine  nyinyi  mungetaka  proposals  kuwa  turudi

tena. Haya basi tutasikiza leo na wakati huo mwingine mkiwa tayari basi  mtatujulisha kuwa mko tayari na tutakuja tena.  Lakini

kwa wakati  huu pia tungetaka kusikia maoni. Jambo hilo lingine lenye ningetaka kuelezea kidogo ni  kuwa  tume  ya  Katiba  ya

Bwana Ghai na wanatume wenzake ishirini na tisa ni wafundi wa Katiba. Kwa hivyo si lazima Mwananchi aelewe ule ufundi wa

kutengeneza katiba ndio aeleze shida zake.  Wewe unaeleza maoni yako vile unavyiyaona na wale wakienda kukaa kule kwao

waitengeneze  hao  maoni  yako  iwe  lugha  ya  kiukatiba.  Hiyo  kuhusisha  hiyo  lugha  ikawa  nyinyi  mwatueleza  katiba  yenye

tutaenda  kuitengeneza  vile  mulivyo  tuambia.  Hiyo  ingechukuwa  muda  mkubwa  sana  kuwafanya  kila  Mkenya  kuwa  wakili

mwenye kujua habari ya katiba. Lakini sikia uko huru kutueleza shida zako ama maoni yako vile yalivyo nasi tukienda kupeleka

kwenye tume, tume yenyewe itajihusisha na kutengeneza hayo maombi yakawa report  katika lugha ya kikatiba.  Tunaelewana.

Kwa hivyo hata mama akituambia habari  ya vile anataka kuuza ndizi yake,  na vile baba  alituambia vile anataka kuuza kahawa

yake, vile itakapogeuzwa kuwa Katiba hiyo ni kazi ya tume tafadhali. Kwa hivyo isiogope kutueleza.  Sasa  ningetaka kushukuru

sana bwan Kinutjia na kukuomba uweke sahihi kwenye kitabu. Asante sana. Sasa nataka kumita James Njoroge:

James  Njoroge: Thank  you  commissioners.  I  am  James  Ndirangu  Njoroge  mwenyeji  Gatanga.  Ningeomba  nizungumze  na

Kiswahili Kizungi. I will only touch on those issues that I think have not  been  veto  on.  Kwanza  ni  uraia  wa  Kenya,  sasa  the

Katiba or  the new Constitution we want should define who is a Kenyan citizen.  Now  how  does  one  become  a  citizen?  Mtu

anakuwa raia, ni kwa kuzaliwa, ni kwa kununua whatever process. Pia tungetaka kujua kama mtu anaruhusiwa na Katiba kuwa

citizen wa Kenya na nchi ingine. 

Pia Katiba hii lazima ituambie the rights of a Kenyan citizen. Rights zako ni zipi? Na responsibilities zako ni zipi? 
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Com. Salome Muigai:  Mr.  Njoroge ningetaka wewe mwenyewe utambie maoni yako.  Kama  umeanza  kutuuliza  itakuwaje.

Huu ni wakati wetu wa kukuliza wewe maswali. 

James Njoroge: Maoni yangu ni kwamba kuzaliwa ndio uraia ule wa haki kabisa na kama kuna wengine watakuwa raia kuwe

na process ambayo imekamilika kwa sababu kama ni kipande ID card anybody can get an ID card  in Kenya.  You don’t need

to go very far to get one hata ukitoka kwa shetani utapata  kipande Kenya .  So  that cannot be  the  only  identification  to  be  a

citizen of this country. 

Kuna ingine ningetaka … narukaruka naona zile ambazo hazijaguzwa. Tumezungumza juu ya haki ya wale tunasema minorities

kama walemavu, wageni na wengine. Lakini Kenya vile  imekuwa  ni  kwamba  kuwa  wale  majority  hawana  rights.  Nobody  is

going to tell us that women in Kenya are  the minority, they are  the  majority  but  they  have  no  rights.  Hata  tumesikia  wengine

wakisema Affirmative Bill should not be  there.  Mimi ninaona kama Katiba yetu ingekuwa na haki na rights za hata wale wengi

kwa sababu it has been assumed.  Wengine wamwesema disabled  people.  Ni  afadhali  wangewekewa  kiwango  kama  ni  kwa

uongozi, katika County Council, katika Parliament and so forth.  Kwa sababu tukiwaweka na wale wengine wako wazima bila

shaka chances are very few for them to win any elective post.

Nitaguza Executive Office. Katiba nzuri lazima  iseme  nani  anaweza  kuwa  raisi  wa  Kenya.  Qualities  na  ningeonelea  kwamba

kama tutakuwa na Katiba nzuri na nchi nzuri, huu tunamuita raisi asiwe wa chama chochote kwa sababu ata  he will mix politics

and the  executive  powers  and  given  the  portfolio  he  has.  For  example,  we  don’t  know  when  our  President  His  Excellency

President Moi, goes to Nyanza for ‘merger’ whether he is doing a government business or  a political business.  That should not

be there. So I think he should be above politics. Asiwe wa chama chochote.

The Executive Office should… this Katiba we want should define in very certain terms the succession roles.  Our problem now

and I don’t think we are  coming out of it is the succession problem we have now. The Constitution should be clear black and

white as to what happens when one leaves that office. This Executive head we should not have him everywhere.  For  example

he is our president, he is the head of state, he is also head of the government, the Vice Chancellor of all our universities, he is the

Commander in Chief of the armed forces and he is everything else.  Now I think this devolution of power  should be spread  to

other people otherwise he may have no time for the very pressing issues at hand.

Nitaingilia Legislature, Bunge yetu. The way it is na kama vile Katiba yetu iko ni kwamba we have no clear out on what I call

presentation.  Tunasema  majority  rule  fine,  lakini  you  will  wonder  what  majority  here  means.  For  example  I  am  asking  for

proportional  representation in the Parliament.  Kenyans have been going through  the  census  all  this  time  we  know  how  many

Kenyans  there  are,  we  know  how  many  Kenyans  live  in  a  particular  area  but  then  again  do  we  have  a  proportional

representation.  I have no correct  statistics but we would think that Nairobi  has over three million people  and how many MPs

have they been allocated? Is it eight? You go to Central Province, may be it has no more people  than Nairobi  and then again it
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has over 20 MPs.  Now is this proportional? Is  this what we call  democratic  representation?  I  am  proposing  that  the  Katiba

should say how many, a criteria should be found how many people  or  Kenyans,  should one MP represent  in Parliament.  For

example, Gatanga is quite big from the Aberderes  to Ukambani.  I don’t know how many people  these are  and then we have

only one MP. If the Katiba says an MP equals to 100,000 Kenyans fine.  We would be entitled to two or  three and the Katiba

should say that. I have said I am going on those that have not been dwelt on. 

Nitaingilia elimu. We say we have free education,  fine. But then again we are  still  paying  levies  we  are  still  even  paying.  The

Katiba should say in all and certain times the free education is really free and there should be nothing else. It is also my proposal

that when we have free education it should be made compulsory because  when it is not compulsory,  how does  it reach every

Kenyan? It is unrealistic actually when we talk of free education and then it is not compulsory.  If our economy cannot allow, I

think we should have up to a certain stage,  say primary education is free and compulsory.  Next  time you go to Form four it is

free and compulsory and we will have it maybe as our economic improvements allows.

Elections; the Constitution should provide for independent candidature.  I don’t have to belong to DP or  KANU to vie for..  to

be a Councilor. The Constitution should allow and protect me and give me the chance even when I have no affiliation to any of

these political parties.

I then move to what people call the Kenya Gazette. I have found it to be  a very ineffective way of communicating decisions or

intentions of the government. How many Kenyans have the access to this thing we call the Kenya Gazette.  I have been a public

officer for 31 years  and I don’t think I came a cross  it  any  one  time  and  yet  when  our  forests  are  given  out  the  notices  are

contained in this Kenyan Gazette. How many people know of the intentions? So like a way it is like Kenyans,  somebody doesn

’t want Kenyans to know what the government intends to do.  So I am proposing that these serious and sensitive intentions of

our Government should be through the free media and we have free media.  Either it is electronical or  in the printed media and

we have it in Kenya. The Kenyan Gazette should not be the only avenue to communicate these intentions.  

On voting and registration, we find it awkward that it is only the ID card that should be used for this purpose  whereas we have

so many other identification documents. I thought the birth certificate was mightier and tells me I am a Kenyan better  than an ID

card does.  Why can’t the Electoral Commission be allowed?  The Constitution should state  clearer,  one can use any of these

identification documents. The ID, birth certificate,  driver’s license and passports  etc.  This should be… Kenyans have been for

example…. I also thought that a head teacher’s letter from  a  given  school  will  even  give  more  information  than  an  ID  and  I

should be allowed even to use for registration and of course I don’t need to say that it should  not be  continuous. The process

should be continuous.  We  don’t  have  to  wait  until  an  election  years  to  register  people.  We  having  youth  attaining  18  years

everyday that should be automatically registered voters.

Finally voting should be made mandatory. Once you have registered, you must be made to vote and it should be an offense not
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to vote. The Constitution should give this provision.

Com.  Salome  Muigai: Thank  you  very  much  for  your  contributions.  I  would  like  to  invite  any  points  of  clarification.  Dr.

Nunow then Lenaola…. Mr. Njoroge all commissioners have a question for you.

Com. Nunow:.. so that we know your direction of thoughts. And the other one is on devolution of powers. You mentioned that

the Presidential powers need to be reduced, that he is the head of many things and that maybe disturbs him from the day-to-day

duty of running the State. Is it possible for you to shed some light on what powers you envisage that the President  should have?

How many of his responsibilities should be devolved and to what levels and what other  institutions and what other  personalities

or offices should share this responsibilities.  Should the President remain with as the chief executive or whatever? Thank you.

Com. Lenaola: Mine regards transition and succession. You said we should have clear laws defining succession and transition

of power. Do you have any thoughts yourself that we should put in place during succession and transition.

Number two,  you spoke  of people  to form a constituency to have an MP.  Do  you  have  any  thoughts  how  many  people  we

should  have  in  the  constituency  for  that  one  MP.  1,000,  5,000,  20,000,  100,000.  Do  you  have  any  figure,  which  you  can

indicate to us?

Com. Hassan: I think you have made a very important contribution.  We want to get more clarification from you. Mine is one

basic education, you said it should be free and compulsory. What form of education do you have in mind? Is  it the only secular

education because we also have religious education both the Islamic and Christian?

On the Kenyan Gazette it is true that it is the only form of communication to the public of all the laws, government policies and

as for now, that is the law. But when you say that we should also use the print and electronic media,  have considered the cost

implications for the government in terms of advertising everything in the print and the electronic media so that …don’t you think

it is better to try and publicize or circulate widely the Kenya gazette in every constituency or every district rather than costing the

government or the public more money in pay for …..(inaudible) and in issue of advert?

Lastly on the voting, you said voting should be  made  compulsory.  Don’t  you  think  that  could  also  be  violating  some  people

rights because  you may have only two  candidates  who  are  contesting  for  elections  in  Gatanga  and  you  don’t  want  either  of

them? Don’t you think that by telling somebody that you must go and vote today in that election you are  in a way violating his

right or  should we have a system where somebody can have a third column where he says  I  want  to  abstain  from  voting  for

these two people or none of the above, you want to say so. I mean what is your source of that, are  you not forcing to do things

they don’t want to do.
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Com. Maranga: Most of my questions have been asked but I have only one that is Mr.  Njoroge.  I want to ask  you, if we go

proportional  representation  do  we  need  to  have  a  constituencies  and  if  we  are  going  also  that  kind  of  representation  of

proportional representation. Do you think we are also going to have a problem of independent candidates  because  proportional

representation for example, in South Africa works in a way that a political party has a list of the various people they want to use

or, they are going to put as MPs.  So where will the independent candidate candidates come in for example.

Com. Salome Muigai: I  also have one or  two questions for you Mr.  Njoroge.  My first question is on citizenship. At present

the Constitution says that if a Kenyan man marries a foreigner within the year or  some period of time the  wife  can  become  a

Kenyan citizen. The women, if a Kenyan woman marries a  foreigner  that  right  does  not  exist,  she  cannot  bequeath  quip  her

citizenship to her husband. I want your thoughts on that.

If a Kenyan man marries a foreign wife then all their children become Kenyans if they so choose, but if a Kenyan man marries a

foreigner her children are not Kenyans. Therefore… especially if they are living in another country say they are  living in Uganda.

She can come with her family and she is allowed in and be told yes you are a Kenyan come in but your children cannot come in

they are not Kenyans. What are your thoughts on that?

My other question is on representation,  something  that  Dr.  Maranga  touched  on.  But  I  am  also  thinking  of  the  geographical

region. For example it may be very well be that I am the MP for Gatanga and I represent  300,000  people  but they are  nearby.

The case of some other places like North Eastern,  where somebody maybe representing half those people  but to get to them,

he has to travel three days to get from one place to the other. So in your thoughts if you have any, how do we balance these,  so

that we have the people of Gatanga who are close together where represented, but also that person whom the MP has to travel

for three days to even get to where there are. What are your thoughts on these?

Do you have another presentation to make now that we have asked so many questions?

James Njoroge: I will do what I can but I also think that I have my rights not to answer if I think I don’t have to.  So some I

will skip.

Com. Salome Muigai: Including not answering the Chair’s.

James  Njoroge:  Thank  you  very  much.  Any  person…  On  dual  citizenship,  I  thought  it  could  be  allowed  on  special

circumstances but what I say is that it must be  limited and there must be  a clear way of acquiring these.  Why should one have

dual citizenship? So, yes but then it must be limited.

Devolution of powers on the head of state I will not answer that one.
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Transition, I thought what we have in the present set up is that we have a Vice President who is toothless. I am seeing a Deputy

President who deputizes all the portfolios and who can take over in case of any eventuality, resignation death etc. and for this to

happen an aspiring President  should name their running mates so that their running mates so  that  they  are  acceptable  and  we

have no problem as I say in any case or in any eventuality. Those are my thoughts.

Proportional representation. Now as I talk of these quite a number of circumstances and factors  must be  brought into play. For

example, the geographical area, the communication, cultural attachment, etc I want as much as  this other  would be put in play I

would want to see this representation based on the residents not on the voters.  The residents of a given area,  Kenya is divided

up into provinces, we have districts, we have division it should not be  very difficult to know how many people  live in one given

area.

Basic education; what kind of education I would mean will be  the formal kind of education,  the secular,  cultural,  civic, name it.

All  these  a  curriculum  should  provide  for  all  these  and  it  should  be  made  free  and  compulsory  up  to  an  acceptableand

affordable level. Say for example, standard eight that is my vision of a Constitution I would like on this one.

On the Kenyan gazette, I sometimes wonder what is very costly for a government like the one we have in Kenya.  It  cannot be

an impediment on the cost  and it should not be.  We are  the taxpayers  and I  don’t  think  we  are  going  to  waste  a  lot  on  our

rights. But also the Kenya broadcasting Corporation is a public utility. We have paid more than enough for it,  why can’t it be

used other than an effective product like the Kenyan gazette. I don’t know how much it would cost  to put it in the  ‘Nation ‘or

the ‘People’ or  the ‘Kenya Times’. But any democratic  practice  is worthy trying in Kenya.  That shall not be  impending or  be

put as  a handle for the majority not to get into the picture.  Any sacrifice I think it is more than welcomed.  So I don’t put into

consideration the cost or whatever else.

Making voting compulsory, well it could seem undemocratic but how much else in Kenya is democratic. That is my question,  so

it is worth trying. If I have no money and I will be  charged for bankruptcy.  Is  it  a  lesser  evil  anyway  not  to  choose  the  right

President? What is it? I think we should come up and be real Kenyans. Let us not hide behind the scenes; let’s not hide the bad

economy in any case it is our own making. Do I have anymore to answer? I have also a right not to answer.  So I think that is

enough. Thank you very much.

I have this observation and that will go on proportion representation.  How many Kenyans know that the Government in power

only had 38% of the votes in the last general elections,  while the opposition had 68% of the votes and this 38%  translates  to

100 seats in Parliament while the 68% translated to only 80. Is it democratic? I am posing a question so the majority here doesn

’t rule and that is why I said, as much as we consider the minority, we should also consider  the majority. The drama today may

be the minority groups and whatever else but the majority has been misused and not considered.  
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Com. Salome Muigai: You briefly mentioned Affirmative action but you didn’t tell us what you thought about it.

James Njoroge: We desired it. It is a check and balance anywhere.  It will help actually as for the situation now.

Com. Salome Muigai:         Thank you very much Mr. Njoroge

James Njoroge: Not at all.

Com. Salome Muigai: Bado ningetaka kuwahimiza kina mama nimetafuta majina yenu na ninayaona kwenye ratiba lakini kila

mmoja wenu asema  hataki  kuzungumza.  Hii  katiba  hatutaitengeneza  tena  kwa  miaka  hamsini  ama  zaidi  tukiitengeneza  vizuri.

Nyinyi  kina  mama  mtaulizwa  na  wajukuu  wenu,  wewe  mama  ulikuwako  na  ulisema  nini.  Kwa  hivyo  ni  wakati  muhimu  wa

kihistoria na ningetaka sana sana kuwahimiza kina mama kujiandikisha mzungumze. Lakini hatutaki kutoka Gatanga,  tukiulizwa

tukienda Kajiado kina mama wa Kimaasai  wakuituuliza  kina  mama  wa  Gatanga  walisema  nini  tutawambia  nini.  Na  tukienda

Karachuonyo  kina  mama  wa  Kijaluo  wakituulize  kina  mama  wa  Kikuyuni  walisema  nini  tutawambia  nini?  Kina  mama  wa

Gatanga  mnunanisikia,  mnanielewa?  Kwa  hivyo  nataka  mrudi  pale  mwenye  hakusemaanataka  kuzungumza.  Naona

mnajiandikisha  jina  ukiulizwa  ni  kikundi  gani  unasema  hauna  kikundi,  ukiulizwa  kama  unataka  kuzungumza  ama  unataka

kutupatia maandiko unasema huna chochote kwa hivyo unawekewa dash dash. Mswahili anasema ‘asiyekuwapo na lake halipo

’. Kwa hivyo mkiwa mko hapa lenu lipo, twataka kusikia. Mnaweza kurudi huko mjiandikishe na mseme mnataka kuzungumza.

Na yule mwenye anatuandikishia watu,  tafadhali unanisikia. Can you here me. Please can you explain  to  the  people  that  they

have to tell you whether they want to talk/ orally or they have a written submission. Explain that when they put a dash under oral

or under written it means they will not get a chance to speak. Is that clear? So explain to them that they have either to talk orally

or give us a written submission or both but not neither.

Kina mama tafadhali mngerudi kule mjiandikisha kuwa mnataka kuzuingumza. Asante.  Meanwhile, kama bado  tunaongoja kina

mama unajua sisi kina mama tunachukua muda, ningetaka kumuomba Reverend una jambo unataka kuseme?

Reverend: Ningeuliza kwa maana ladba hakuwa wakielewa, walikuwa wanafikiria wanakuja hapa wasikilize yale yataongewa,

tungewapa  nafasi  waende  pahali  waseme  yao  wampatie  mmoja  wao  asimamie  kwa  maana  ikikosa  hawa  kusema  chochote

itasemekana Katiba ilitengenezwa na wanaume peke yao na hiyo ni mbaya.

Com. Salome Muigai: (Kikuyu)

Com. Maranga: They have a right also to keep quite.

Com. Salome Muigai: They do but also maybe, they don’t understand. Sometimes it is also understanding. I won’t assume.
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Com. Maranga: I am saying they have also a right to keep quiet.

Com. Salome Muigai: I agree.

Com. Hassan: You see these are women we have to encourage them.

Com.  Salome  Muigai:  That  is  what  Affirmative  is  all  about.  Tafadhali  tungenyamaza  kwanza  halafu  kabla  sijamuita  mama

nitamuita,  ningetaka  kumpa  hii  nafasi  Kennedy  Wanyoike.  Hayupo.  James  Nganga.  Karibu  James  halafu  baadaye  nitawapa

mama nafasi.

James Nganga: (Kikuyu) 

Interpreter:   As small-scale farmers they have no freedom or choice of whatever happens to their  produce.  Immediately  he

takes  his coffee to the factory that is the end of his business in the coffee.  Come the payment,  the statements of accounts  are

doctored  and not true.  Come elections to this co-orperative  and going by the  by-laws  of  the  co-operative,  they  should  elect

their representatives during the Annual General Meetings (AGMs).  But when these AGMs are held the minority win. 

He wants to propose that the wish of the majority should carry the day not the wish of the minorities. They will also want to be

involved in the pricing of the output their agricultural  produce  and  marketing.  Generally,  they  should  be  involved  in  all  round

activities of the cooperatives. It will also be very good if the farmers dealt  directly with the buyers and not the middlemen. The

main problem of the farmers is that their leaders  have made them powerless.  And they would want the Constitution to address

this problem. Infrastructure is in bad shape and yet they pay for taxes. As taxpayers we would expect  security,  good roads  and

other kinds of infrastructure. 

He is on security now; you visit a police station when you have a problem the first thing will be  the Toa Kitu Kodogo (TKK)

before they serve you. When the offender comes and he has  money  that  is  the  end  of  it  you  will  never  see  him again.  They

would wish for a Constitution that guarantees security, safety and the rights of a citizen. 

The Constitution that he will want would  be  that,  that  guarantees  that  the  bosses  are  not  the  elected  people,  but  those  who

elected. He will wish for a Constitution that guarantees his rights as a citizen of this noble country. Thank you.

Com Salome: Asante sana Mzee. Sijui kama kuna maswali kwake.

Com Hassan: Mr.  Njoroge if you could just ask  him, I heard him say that the leaders  should be  actually  the  servants  of  the

people, that the people must be the bosses. I have heard Honourable Njeru Gatangu calling himself the mtumishi. I  think he is
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the  only  Member  of  Parliament  who  calls  himself  utumishi.  Ask  him  whether  he  feels  that  this  is  an  appropriate  way  of

expressing his principle.

James Nganga: (In Kikuyu)

Interpreter: First is that he will wish for leaders  who listen to those who choose them, who take  their suggestions,  which is not

the case now. They don’t consult them once they are elected and they never come back for consultations.

Com Maranga: Mr. James Nganga,  you have said the Police demand bribes.  How does  he suggest as  to curtail that kind of

activity?

James Nganga: (Kikuyu)

Interpreter:  Now if bribery and whatever is as a result of poor pay, he should suggest that they should be well paid so that this

does not happen again.

Com Salome: Umesema ya kwamba ungetaka mkulima mdogo apate  mamlaka ya kuweza kufanya mambo yake kutoka kwa

ukulima mpaka pale pahali penye ataenda soko ana kwa ana na huyu mwenye kumnunulia mazao yake.  Ni  jambo  gani  lenye

ungetaka liweke kwenye katiba lenye litakuwezesha kufanya hivi?

James Nganga: (In Kikuyu)

Interpreter: He suggests that the buyer and the seller must come in face to face. Wasiwe na any middle. He wants the buyers to

come and buy from here and not some people taking it to them.

Com Salome: Asante sana Bwana Nganga, tafadhali tuwekee sahihi kwa kitabu chetu. Sasa ningeta Joyce Nyagothie aje  naye

atueleze maoni yake na hongera sana kwa kuwa mama wa kwanza kuzungumza leo asubuhi.

Joyce Nyagothie: Na sema asante sana kwa kupatiwa nafasi hii kwa sababu hata sikuwa ninajua hata ni kitu gani inaendelea

hapa.  Nimejulia  tu  hapa  kwa  barabara  na  nikienda  nyumbani  nikaambiwa  nije  hapa  nizungumze  na  nikasema  nitakuja

kuzungumza. Mimi ninaitwa Joyce Nyagothie. Nitakuja kuzungumza kwa ajili ya N.S.S.F  kwa sababu hiyo ndio nimeona shida

kwake  na  mtu  husema  anacholima  nacho  mkononi  mwake  ndio  uwa  shida  kwake.  Hata  kama  ikiwa  ni  kisu  ikiwa  sio  kali

anachukua anaipeleka kwa fundi ili achukuwe aende akalime nayo kwa sababu  nimeona  hiyo  N.S.S.F  kwa  ajili   yangu  mimi

mwenyewe na nitazungumza kwa ajili ya kina mama wezangu wale wengine wana shida kama hiyo. Hata kama ni mzee aliye na

bibi yake aliyekufa na anashida ya hiyo N.S.S.F  kwa sababu kama ni mama, bwana  yake  alifariki  na  akishafariki  ana  shinda

huko N.S.S.F. Wakati wa kuchukua hizo pesa.

Ukienda kuzichukua  unaambiwa  ngonja.  Kama  mimi mama  mzee,  ni  swali  ninauliza  hawa  watu  wa  N.S.S.F  ili  mutupelekee
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huko  kwao.  Ninaambiwa  rudi  kesho,  kesho  kutwa  na  ukirudi  unakuta  hakuna  hiyo  pesa.  Mimi  ninauliza  kama  hii  Katiba

ingerekebisha hiyo hasara  ya kuchukua pesa  kama  mimi mzee  nachukua  umma  naenda  nalima  kwa  mtu  nachukua  hiyo  pesa

nachukua hiyo pesa naenda Nairobi naambiwa ngoja ngoja. Nasema kama hii Katiba ingerekebisha hii maneno tusiwe tukienda

huko kuchukua hizo pesa kwa siku nyingi. Kwanza niseme kwa ajili yangu mimi mwenyewe. Bwana yangu aliofariki mwaka wa

1994  mwezi  wa  tano.  Na  1994  mwezi  wa  tisa  tarehe  tisa  ndio  nililetewa  barua  nikambiwa  nikachukue  cheki  huko  Thika.

Nikienda huko ninambiwa niende kwa N.S.S.F.  Basi nikaanza  mkondo  wa  kuchukua  na  kujaza  fomu  kufanya  nini  ili  niende

nikachukua pesa. Hata wa leo sijazipata. Sasa nasema kwa wa mama wale wengine wenzangu wale wana shida kama hiyo, hii

Katiba ichukue hatua kwa sababu mimi nimezeeka sasa  na bwana yangu amekufa miaka saba,  nane iliyopita. Na  watoto  wale

aliwacha kwa shule ili niwasaidie na hizo pesa bado hata sijazipata .  mimi ninasema hii Katiba kwa sababu ilikuja kwetu karibu

kwenye miguuni yetu, ituchukulie hiyo hatua itupelekee huko kwa wale wakubwa yaani kama sisi hatuwezi kwenda Nairobi ama

Thika ama wapi, tupate hiyo pesa.

Kuna wazee wengine mabibi zao walikuwa kwenye kazi, akiambiwa aende achukue hizo pesa anachukua mkopo mkubwa sana

wengine hata hawajapata. Mwingine anachukua ile hatua kubwa kwenda kuchukua hiyo pesa  anakaa siku nyingi bila kuzipata,

hata yeye anakufa.  Sasa  kama mimi nina miaka sitini  nimebakisha  ngapi?  Siwezi  hata  kutoka  hapa  niende  Nairobi  bila  pesa.

Sasa nasema hawa watu muwapelekee habari kwa sababu nyinyi mulikuja karibu kwetu na mulituletea maoni. Mimi nasikianga

kwa radio na ninasema  kama wangekuwa hapa karibu ningeuliza hilo swali la N.S.S.F.  Kwa sababu niko mbali singefanya nini

sasa ninasema ni asante kwa sababgu mumekuja karibu. 

Na wale wamama wezangu mimi ninawaulizia wote hata wazee wale kama mtu amekufa na hata kama sasa ningeuliza nitoe hiyo

nini  ninayo  hapa.  Hiyo  namba  ya  hiyo  fomu  ninayo  hapa.  Ningetoa  hata  ihakikishwe  ionekane  hiyo  ni  kweli.  Sisemi  uongo

nasema ukweli kwa sababu nimeokoka,  siwezi kusema uongo. Kwa hivyo nasema kwa wale wamama wengine mabwana zao

wamekufa  na  mabwana  wale  wengine  mabibi  zao  wamekufa  na  wana  shida  hivyo  na  nyinyi  mnao  kuja  hapa  karibu  kwetu

mtusaide hiyo kazi. Hiyo ndio mimi ninasema na ni asante.

Com. Salome Muigai: Asante sana Joyce. Sisi hatuwezi kukuomba utuonyeshe hiyo makaratasi  tunakuamini na tuna haki vile

unavyio tuambia ni kweli lakini hiyo tutaifikiria kwenye Katiba. Hiyo habari itafika.

Mzungumzaji mwingine ni Mathew Nduati.

Mathew Nduati:  Kwa majina ni Mathew Mburu Nduati.  Mimi jambo langu la kwanza ningetaka  kuzungumzia  ni  kuhusu  hili

swala la separation of powers  among the Executive, the Legislature and the Judiciary. Sasa  unakuta kama Katiba tunayo kwa

sasa hizo zote ni kama ziko chini ya Exective na ningetaka kuzungumzia kuhusu appointments of civil servants.  Hii appointment

mimi ningeonelea  ikuwe  under  independent  Civil  Servant  Commission  na  kwa  muundo  wa  hiyo  Civil  Servant  Commission

ningeonelea iwe inafanywa through Parliament.  Wabunge wawe na binu ya kuwachagugua hao ma  Commissioners  then  those

Commissioners wakae chini wamchague  Chairman.  Hiyo  Commission  iwe  ina-appoint  watu  kama  Provincial  Administrators,
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Police  Commissioner  and  the  rest  ndio  tukuwe  hata  kama  mtu  kama  Chief  Justice  pia  yeye  akuwe  appointed  through  that

Commission. Maanake unaona kwa sababu hatuna hiyo separation of powers,  unakuta kuna effect katika ufanyikazi,  unakuta

Mwananchi hapati haki yake.

Ya pili ningetaka kuzungumzia kuhusu Constitutional boundaries.  Hatuna ile kitu inaitwa equal representation in the Parliament.

kwa sababu unakuta kuna Mbunge amechaguliwa na watu zaidi ya elfu mia moja then kuna Mbunge mwingine amechaguliwa na

watu elfu mbili, sasa  unakuta tusema huyo Mbunge amechaguliwa na wale Wananchi kuwakilisha na vile  vile  hawa  Wananchi

ndio watakuwa wakimgaramia mshahara wake kwa sababu wale Wananchi ndio wamewaandika.  Sioni vile inawezekana watu

elfu mbili waweze kulipa yule Mbunge hiyo salary yake na  zile  allowances  zingine.  Kwahivyo,  kwa  maoni  yangu  ningeonelea

hiyo  Constitution  boundary  iwe  inaangaliwa  hiyo  mambo  ya  watu  ni  wanagapi  wako  within  that  constituency  and  national

resources zile zinaleta income ziwe zinaangaliwa. 

Then kuna hii issue tena ya ukulima na hii ni kitu ya taxation. Mimi ningeonelea kama ni hizi taxes kubwa kama income duties,

custom duties and the rest  ziwe zinashugulikiwa na serikali kuu. Lakini hizi  zingine  taxation  kama  hizi  za  sokoni  na  vitu  kama

road licence, ziwe zina shugulikiwa na local authorities ndio tupate kwa sababu kama ni mabarara  iwe inashugulikiwa na local

authories ndio council… kwa sababu hata unapata council inafinyilia ule Mwananchi wa kawaida yule  yuko  chini  kabisa  kwa

sababu,  kama ukipeleka kuku  yako  sokoni  unaenda  kuuza  kuku  unakuta  unaitishwa  shillingi  hamsini  na  ile  kuku  unauza  mia

moja na unakuta kwa hiyo  kuku  unataka  lunch,  umeshinda  huko  sokoni  sasa  jioni  unaelekea  nyumbani  mkono  mtupu.  Kwa

hivyo kama local authorites wangeruhusiwa wakuwe wanachukua kama hizi taxes za chini kwa mfano kama road license, trade

license and the rest,  wawe ndio wanashugulikia  hizo  ndio  wapate  pesa  ndio  waweze  kupunguza  hizi  pesa  zingine  kwa  hawa

wafanyi biashara hawa watu wanauza mazao yao sokoni kitu kidogo.

Tena kuna hili swala la ….. natumaini nitoe hiyo tu kwa sasa.

Com.  Salome  Muigai:  Asante  sana  kwa  maoni  yako.  Kuna  maswali?  La,  hamna  maswali.  Mzungumuzaji  wetu  mwingine

atakuwa John Iraki.. pia kungekuwa mwenzetu ambaye angetaka kuzungumzia maslahi ya vijana au watoto tafdhali unijulishe.

John Kiare Iraki:  (In Kikuyu)

Interpreter: He is John Kiare Iraki.  He will like to say something on hospitals.  He suggests that the private hospitals should be

abolished completely from our country.  Private hospitals to be  abolished,  as  they are  oppressive  to  the  community.  They  are

expensive and the people of the community have no money to pay for these services. You go to these hospitals you are  charged

 

so highly while they keep you going back  but they don’t tell you exactly what is your problem. Sometimes,  people  go to these

hospitals and they die there.  But if at  all they were going to the government  hospitals  maybe  the  Government  would  be  a  bit

concern and not let them die there in the hospitals. 
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Com. Salome Muigai: Thank you John Iraki. Kuna swali kwa Bwana John Iraki?

Com. Maranga:  Nauliza ya kuwa hii private  hospitals  vile  vile  hospitali  za  kimisheni  ama  za  makanisa  ziko  chini  ya  private

hospitals?

John Kiare: (In Kikuyu) 

Interpreter: He says it is only the individually owned private hospitals.  These are  the ones,  which are  more oppressive,  but the

church and the other ones are not oppressive.

Com.  Salome  Muigai:  Thank  you  so  much.  Ningetaka  kumuomba  David  Chege  kwani  ameniambia  kwamba  anataka

kuzungumzia habari ya watoto.

James  Chege: Asante  sana  Chairlady  na  kamati  ya  Constitution.  Kwa  jina  ninaitwa  James  Chege  Philip.  Kwetu  ni  hapa

Gatanga,  maonin  yangu  kwa  Katiba  kwa  urekebishaji  wa  Katiba  ni  kwa  juu  ya  watoto.  Tunatatizo  ya  watoto  tunawaona

wakirandaranda  wale  watoto  chokora.  Na  serikali  yetu  inaweza  kuamua  kiwango  cha  pesa  na  iamue  kiwango  cha  shule  ili

watoto  hawa  wanarandaranda  ovyio  wawe  wakiingishwa  huko  kwa  ile  mashule.  Watoto  wakiendelea  kuwa  wakubwa

watakuwa  wezi  na  Kenya  yetu  itakuwa  inaharibika  hata  tukiwa  tunaleta  ulinzi  wa  askari  kutoka  wapi  wala  wapi  kwa  vile

chokora ni wengi na wanalala nje wanaukamilifu wa kujua wema na maovu tutakuwa tunatatizwa na hao. Hata mtu akitoka kwa

gari hata kama yeye ni nani na huyo mtoto alilala njaa sasa  tunaona kuna shida iliyo mbele na ijapokuwa ifungwe yaani ubaya

usiingie  zaidi,  hapa  tunaona  kuna  matatizo  tutaingia.  Halafu  hiyo  ni  mambo  ya  chokora.  Mimi  ningeona  ikiwa  kuna  mashule

machokora wachukuliwe wapelekwe shule ili wasizidi kuenea kule town. 

La pili, ni watoto wale wasio na wazazi, serikali, watoto wengi sana siku hizi wanawachwa bila wazazi na serikali hapo ingeona

hii mtu ndiye atakuwa mtu mzima kesho na ndio atakuwa nchi yetu kama askari ama jeshi ama officer.  Kwa hivyo hawa watoto

serikali  ingeamua  ile  kiwango  cha  pesa  ili  watoto  hawa  nao  wahuthumiwe  ili  waendelee  kuwa  watu  wakubwa  na  wawe  na

nguvu wasionelee kama waliwacha bila pahali pasio na wazazi ili wasione matatizo. 

Hapa kuna matatizomengine mimi ninaona mbele. Kuna ili chama ya wanawake inayoitwa FIDA.   Kinalinda watoto  wasichana

nao mtoto wa kiume ana tatizo hapo hana mtu wa kumsimamia kwa vile akishikwa hakuna chama ya  kumsimamia.Akishikwa

hakuna  chama  ya  kumasimamia  na  yeye   huyu  msichana  akiolewa  na  mzee  walal  akipata  tatizo  la  aina  yoyote,  seriklali

inamuchukua kama mtu zaidi kuliko kijana. Naye kijana anaweza kuwa ni mchanga na anatumiwa vibaya na kina mama wazee.

Hapo nao mimi ninaonelea hapo kuwe na kamati au Katiba irekebishwe ili mtoto awe na mtoto,  ikiwa huyu anakosewa  hapa

pia  huyo  anakosewa  hapo  tuendelee  kwani,  mtoto  ni  mtoto.  Kusiwe  na  kutofautishano  ya  kutafautishana  msichana  na

mwanaume. Haya, hiyo ni mambo ya watoto.
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Kuhusu mambo ya maisha ya Mwankenya ni kuhusu mtu anawezaishi pahali kama ni Mombasa,  Kisumu yeye haishi kila pahali

ikiwa ni Mkenya na ana kitambulisho ya Mkenya. Haya, hiyo ni mambo ya maisha.

Mambo  ya  biashara,  biashara  naye  mtu  mwenye  biashara  ndogo  ndogo  anantatizwa  kwa  vile  hata  akiwa  na  mandizi  yake

anauza  hiyo  inapigwa  pigwa  mateke  sasa  tunasikia  mlio  ya  watu  wengi  inalia  kwa  vile  taabu  inaingishwa  na  wale  walio

mamlakana. Yule analala njaa anaenda kutafutilia mtoto wake school fees ama pesa  ya nyumba inakosa kwa vile aliangaishwa

na  askari  tawala  na  serikali  yetu.  Kwa  hivyo,  tunataka  marekebisho  iwe  inatumikia  kila  mtu  ijapokuwa  ni  mkubwa  wala  ni

maskini, maskini aone pia anahudimiwa na serikali yetu. Hapo mimi ninafikisha hapo madam Chairlady.

Com. Salome Muigai: Asante sana. Kuna maswali yoyote? Basi sasa ningetaka kumkaribisha Councilor J.N. Legwe.

Julius Njuguna:  Asante.  My name  are  Julius  Njuguna  na  ningetaka  nichanganye  Kiswahili  na  Kiingereza  kidogo.  Nitaanzia

kulingana na vile sasa  hivi tulivyio. Mapendekezo yangu ni kwa vile tuna…. We have three bodies  or  organs,  which  form  the

Government, the Executive the Legislature and the Judiciary.  We would like the Executive isiwe inaingilia kazi ya Legislature na

Judiciary.  Kama  vile  tunaona  President  ndio  ana-appoint  kama  ni  Attorney  General,  Judges  and  whatever.  Because  the

problem which lies with the Executive, it uplifts the other two organs.  Furthermore,  because  we were talking  of  devolution  of

power, there is no way we can devolve power  to a Body,  which is not there Constitutionally. So I am proposing we have the

Local Authority as another organ of the Government so that we can have the Executive, the Legislature the Judiciary and local

authority. And local authorities from that point they should be  autonomous.  They  should  be  around  to  manage  the  resources

without the interference of the Ministers or any other person from the Central Government.   The President  at  the same time, on

the side of the Executive he should not be appointing persons for any head of the department  in the Government kama vile ndio

anateugwa maPS maPC.  That work should be done by the Legislature so that they can vet lakini ni vile tu akiamuka nimetugwa

fulani fulani.

Tukija  upande  mwingine  wa  provincial  administration  kuna  sehemu  zingine  zinaweza  kutolewa  kama  rank  ya  PC,  ya  DC,

iwachwe ya DO na chiefs kuja chini kwa maana sioni kazi ya PC na DC lakini ukiangalia kazi ya DO sana sana anafanya kazi

kama kule eneo la mjumbe fulani anafanya na hapa ndio unakuta maPC wanakuja ku-abuse power, ku-command tu. 

Upande ya sisi Wanakenya, upande wa majimbo sisi tungetaka kuishi na tubaki taifa moja kwa hivyo mambo ya majimbo mimi

nikiwa Mkikuyu nikienda Western nina uhuru wa kununua shamba huko na niishi huko bila kuambiwa ati wewe umetoka eneo

fulani. 

Upande wa vile police force, na upande ya mfanyi kazi yeyote,  lazima serikali ingalie walipwe sawa sawa.  Because there is no

way we can be talking of corruption while the people in the system they are  not paid in the right way. Their wages and salaries
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are below the lengths of survival. So  my proposal  is the Government should consider  hiking their salaries and their allowances

but you see right now it just considers the big fish. The PS and what note, but this person who is here at the bottom line is never

considered; hard labour and no money that is the housing system. 

Upande ya kilimo, kuna wengi wamesema na mimi ningependekeza  namna  hii;  kama  ni  kahawa  na  majani  chai  ikuzwa  there

must be that guarantee ati tumeuza hiki lazima tutauza hiki, gurantee minimum return before the farmers do sell their crops.  Kuna

office ingine iwe inaangalia mambo ya ufisadi na nini. Office ya  Auditor  General  should  be  autonomous  ikae  peke  yake  ndio

ikichunguza  ikiamua  kuchunguza  pahali  fulani  fulani  isiwe  na  influence  kutoka  kwa  mtu  fulani.  Na  isiwe  inateuliwa  na  mtu,

ana-appoint mtu. Iwe inateuliwa kuna vyama yia uratibu, iwe inakaa chini inaona ni nani anafaa kuongoza upande huo na hiyo ni

kazi ya Bunge. Kwa vile shida zimezidi hapa upande ya afya, ningependekeza bill ya hospitali hata ukilala kule kwa muda fulani

isizidi elfu mia mbili hamsini. Lakini iwe ikiwa repealed after a term of five years.

Upande wa watoto, masomo iwe ni mandatory,  ukizaa mtoto lazima apate  masomo kwa kila Mkenya kwa vile shida ni nyingi

hapa  na  tunaona  tunapoowana  leo  kama  vile  Mzee  alikuwa  hapa  anaona  ningeona  kwa  vile  shida  ni  nyingi  sana  munaweza

kuchukuwa msichana munaenda munakaa na yeye,  kusiwe kule kwenye ile Marriage Act.  Iwe  na  clause  you  go  into  contact

with  anybody  be  it  a  man  or  a  lady  but  at  a  certain  time  muna  separate  mtu  anaenda  kwake.  Ninasema  hivi,  kule  kwenye

Marriage Act, there must be a clause of contract but sio vile ati nikienda nikimuoa kama huyu tuko naye hapa ni lazima tukae na

yeye na labda yeye anataka kuni-harass because  it is not only men who harass  women, even women harass  men na kwa  vile

pale mulienda mukaowana na kuna ile nini na anajua hata aki-divorce ile mali ya ule mzee ni mara mbili kwa hivyio tunataka na

sisi tuwe catered by the law.  Sio ati iangaliwe upande moja wa akina mama, hata sisi wanaume pia. 

Kwa  hivyo  nafikiria  mimi  yangu  pale  mimi  nitamalizia  ni  kuhusu  wazee  ningependekeza  mtu  yoyote  awe  ni  mwanaume  ni

mwanamke akifikisha umri wa miaka sitini awe pension able kwa maana amezeeka akifanyia serikali yake kazi na asiwe ni yule

amewachiliwa ati alikuwa kwa payroll ya serikali. Anybody whether he was pruning coffee or  doing any other thing or  alikuwa

analisha ngombe huko Eastern. Akifikisha miaka sitini awe pensionable and to that point I think I don’t have any more.

Com.  Salome  Muigai:  Asante  sana  Bwana  Njuguna.  Ningetaka  kuwaomba  wanatume  wenzangu  kama  wana  maswali

kwako. Any question.

Com.  Maranga:  Umesema  ya  kuwa  unataka  tuwe  na  sehemu  ya  nne  ya  serikali  yaani  local  authorities  umesema  ziwe

autonomous. Sijui kama hizi zingine ziko independent, I think they should also become independent I don’t know why you said

autonomous rather than being an independent arm of government like that. I  want you to think about  it and you will give me an

answer. The other one is umesema police walipwe vizuri but you have not said about  the other civil servants.  I think I will stop

there.
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Com. Salome Muigai: Bwana Diwani mimi nina swali,  je  hii contract  ya marriage kati  ya bwana na bibi wakiachana,  jukumu

ya kulea watoto ni ya nani?

Julius Njuguna:  Mkienda  kwa  hii  contract  labda  muwe  na  yale  makubaliano  mumekubalia  mukipata  kama  watoto  wanne,

contract ikukuja kuisha wewe unabeba wawili na mimi ninabaki na wawili.

Com. Salome Muigai:  Kuna Mtu alisema lazima tuangalie mbele,  na je mkipata mmoja? Ama watatu kwani wane ni namba

nzuri sana unapata wawili na huyo anapata  wawili. Ikiwa  ni  mmoja  ama  wakiwa  watatu  je.  Commissioner  hapa  ananijibu  ati

mmoja na nusu wakiwa watatu.

Julius Njuguna: Okay nitaanzia ya Commissioner Maranga kuhusu local authority. Right now the local authorities are not there

Constitutionally and we would like the local authorities to be  there Constitutionally because  it is the body,  which is more closer

to the people so that it can render services to the people.

Kuhusu ati police, nimeongea kuhusu all the civil servants, they should be well paid including even we Councilors we don’t have

salaries.  What we have is only a fixed allowance. 

Hiyo ingine ya Madam Salome hii ya contract  it will depend na zile conditions mutakuwa mumezikizana kwa maana,  vile hapa

kuna  mzee  alikuwa  anaongea  kuhusu  vita.  Inatetea  tu  kina  mama  lakini  upande  yetu  sisi  wanaume  hatuna  chama  yetu  ya

kututetea so,  hatuwezi kuunda sheri upande moja ipendekeze lingine. Binadamu huyu, lakini huyu hashuguliwi, tunaangalia  kila

binadamu atakuwa ana shugulikiwa na ataona na ataona mimi ni mwenyeji wa Kenya na nina haki ya kuwa hapa Kenya.

Com. Salome Muigai: Mimi swali langu ni yule mwenye mumeleta bila kumuhusisha kwenye hiyo contract  yenu wawili. Kwa

hivyo swali langu ni la watoto.

Julius Njuguna: Unajua wakati tunaenda na wewe kwa contract there must be  that agreement either because  after all the only

relationship  between  a  man  and  a  woman  is  only  to  have  kids,  that  is  one  to  me  na  kwa  vile  wewe  unalilia  ati  ile  product

itapatikana lazima iwe kwa ile agreement tuta-make, tutakubaliana na wewe. Anyway it may sound as if but it is very bad,  but it

is very good because you see each and every day if I happen to divorce my wife, kwa maana mimi ninaona hii vita tukiwachana

na bibi yangu anamakimbilia kule  kwa  Federation  of  Kenya  Women  Lawyers  (FIDA)  wanapesa  wanajitolea.  Sisi  wanaume

hatuna chama chetu, tutakuwa tunaenda wapi?  Na sio lazima binadamu ni binadamu, mimi ninaweza kuwa mbaya bibi anaweza

kuwa mbaya.  Kwa hivyo hata tukija tufanye ile harusi tuwe na marriage certificate,  aone marriage certificate imeingia anaweza

kuamua kuninyanyasa.  Ndivyo mimi ninasema lazima pia mimi nipatiwe haki yangu ya kuishi duniani. Tusije tukafanya harusi,  ile

certificate ikishatoka ameona  ngao,  amejua  hawezi  kupelekwa  popote,  lazima  ake  pale.  Hiyo  ndio  kilio  changu  na  kwa  vile

tunaunda kitu amabayo inaenda  miaka  hamsini  mbele,  hatutaki  ati  baada  ya  miaka  mitano  tusema  hapa  tuliwacha.  Yenyewe

32



sasa hivi inaweza kuonekana kama ni kitu kiovu lakini siku zijazo dunia yetu inaendelea kubadilika na hatuwezi kukaa ati baada

ya miak mitano tuseme let us repeal the Constitution. We want to do every thing right now.

Com. Salome Muigai:  Asante sana Bwana Njuguna. Tafadhali tuwekee sahihi kwenye  kitabu  chetu  na  tunakushukuru  sana

kwa maoni yako. Na sasa ninataka kumpa nafasi hii Joyce Wanjiku.

Joyce Wanjiku: (In Kikuyu) 

Interpreter: My names are Joyce Wanjiku from Chomo and I am a widow. I will talk about  widows.  We as widows,  we are

oppressed very much when we are left behind by our husbands because the people  that we are  left behind with, don’t care  for

us and for sure they are always oppressing us. Some of us have been chased from our homes and we had been left behind with

some shambas with coffee, or with tea leaves and we have school going children and we want them to have an education. 

When we take the children to school they have so many problems,  even if we go to school to talk about  the problems nobody

will listen to us. They are considered to have both of the parents so we would like to ask a step to be taken, to take  care  of our

needs so that we can go back to our original homes and get the title deeds  for our shambas and what can be done to help our

children on the side of schools.   Myself I have three kids in secondary school and I have to labour as  a peasant.   That is why

today I couldn’t go to work so that I could come and speak on behalf of the widows.  Even where I was waiting for the vehicle

to bring me here the three kids found me waiting there from the school. I have been able to pay what I can, but the rest I am not

able to pay.  That is why I am here so that, you will think about us the widows and that the Government can know how to take

care of us and our children and how we can get hold of our title deeds  because  we have been  told  by  our  relatives,  that  we

cannot have the title deeds  they are  withholding them. Like me I have been to the High Court  for the last 13 years  going after

my assets and justice has not been done up to this time and that is why we have all these problems. Thank you so much.

Com.  Salome  Muigai:  Asante  sana  mama.  Ngoja  kidogo  uenda  kukawa  na  swali  ama  mbili  kwako.  Kuna  mwanatume

mwenye swali kwa mama?

Com .Maranga: Mama amesema ati ameenda kotini for the last 13 years na hajapata  title deeds  na alichukua documents zake

zote kweli? Did she take all her documents especially the ones relating to succession?

Joyce Wanjiko: (In Kikuyu)

Interpreter: All the documents are there and she has a lawyer.

Com. Salome Muigai: Ungetaka Katiba ifanye nini ama ifanye nini ili wakati mzee anapofariki wa mama wengine wale wajane

wakose kuwa kwenye taabu yenye umejikuta wewe mwenyewe uko ndani yake?
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Joyce Wanjiko: (In Kikuyu)

Interpreter: She says that she would like the new Constitution to take care of widows and how they can immediately inherit all

the property to avoid all these problems in the registry.

Com. Salome Muigai: Ninauliza mama kama kungekuwa na Katiba yenye inamlinda kungekuwa na nini imemulinda ili asiwe

pahali alipo sasa.

Joyce Wanjiko: (In Kikuyu)

Interpreter: She  would  have  liked  within  the  Constitution  to  be  made  clear  such  that  immediately  the  husband  dies  all  the

properties belonging to the husband are immediately written in her name.

Com. Salome Muigai: Ningetaka kuchukua hii nafasi kumpatia Stanley Nganga.

Stanley Nganga: Thank you very much for giving me this chance to speak. I will speak on behalf of the disabled and partly on

behalf  of  the  children.  First,  because  of  the  children,  I  have  been  around  maybe  for  some  time  and  I  see  that  many  of  the

parents  have  are  not  been  very  keen  on  the  education  of  their  children.  So  I  am  proposing  that  there  be  something  in  the

Constitution that requires all the parents  to take  their children to school.   It  becomes mandatory for the parent  whether or  not

they are able to take their children maybe up to standard eight, now that the Government is offering free education. 

I am also proposing that there be  a clause in the  Constitution  requiring  the  parent  to  have  maybe  very  few  children  because

when they have so many they are not able to educate them so I propose that a clause should be there to require them maybe to

go through family planning, if not family planning, to have very few children in whatever method or way they are going to use.

On the welfare of children, the Government should require not only the parent  but also  the  educational  institutions  to  make  a

follow up of the children even at  home not only when they  require money but also to go home and find out what is going  on

with the children at  home. What is the relationship  of  the  children  and  the  parents  at  home?   What  is  the  relationship  of  the

children and the authorities?  I see when a policeman comes to the children and they are instilling discipline in them, it is as  if like

they are taking them to be grown ups. Unawaona na rungu wanagonga watoto na hawajali kama ni mtoto au ni mtu mzima.  So

I propose that have the children affairs should be catered for.

 
The other thing is about  children  of  the  street  mothers  and  street  parents.  Many  are  the  questions,  where  do  those  children

come from? Do they have fathers?  Do  they  have  people  that  take  care  of  them?  I  find  especially  in  Nairobi  where  at  night

unakuta hao wa mama wanabebwa na magari,  maposh cars,  wanabebwa na hizo magari hatujui wanapelekwa wapi tena after

that Oh! huyo mama ana mtoto. Mimi nina propose in the Constitution iwe those mamas are  taken care  of so that hawa wenye

magari wachunguzwe and then they are made accountable and responsible for those children.
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Lastly, about the children, I am wondering about  the children’s homes that are  cropping up everyday in the name of yes kuna

AIDS orphans, there are those who are orphans by diseases and all that but when I look around I find that the children’s home

are began by people and scruttlers people who wants to get money from wherever they get it and when they get rich and when

the donors find out the truth and they pull out,  the children’s homes become useless and worthless so the children suffer. So  I

am proposing that the Government may restrict,  I  mean the Constitution and not the Government,  the Constitution may restrict

the cropping up of children’s homes so that we may have fewer and those that we are  able to cater  for even for a longer time

than they are doing it these days. 

On the side of the disabled, I am sorry to say the disabled persons are  not being catered  for and if they are  only a few number

are being catered for. I am proposing that the Constitution may handle the affairs of the disabled persons.    Such that from the

on set or from when the person is discovered of his disability, that the parent may:

 Firstly, be made responsible to take the children to school. 

Secondly to help those  disabled  people  to  accept  themselves  and  also  to  be  given  opportunity  in  life  and  also  in  the  public

affairs. I  know these days we have an MP who  is  disabled;  but  yes  only  one  out  of  the  so  many.  So  I  am  praying  that  the

Constitution may cater for the affairs of the disabled.  No matter…..  I know we have so many areas  of disability but they may

be catered for in all those areas.

I also insist that the affairs of the disabled be made accounted for in other things that they are doing. By this I mean there are  so

many of them that are  very rough, so many of them that are  very rude and so many of them that are  careless.  I am proposing

that the Constitution may have a clause that says: 

You people  yes you are  disabled and you  are  insisting  that  we  call  you  “person”  not  just  disabled  people,  but  we  also

require  that  we  also  become  accountable  and  responsible  people  for  yourselves  and  also  for  the  families  that  you  are

having. 

Lastly, I will also touch on the Church because I am a pastor. There are so many groups that are  coming up these days.  People

want to begin their sects. I don’t know whether to call them groups. Somebody wakes up in the morning and he decides  now I

am going to begin my own group and then after one or  two years  he is looking for a cover.  What I am proposing is that now

there so many groups coming up,  and then the mainstream churches or  the churches that are  registered are  giving cover,  I am

praying that a clause may be put in the Constitution requiring that, if there is going to be a cover, if it is there, my proposal  is that

it should be scrapped  because  it is doing no good.  You come to a town like Kirwara or  Gatonyo,  you  find  that,  in  Gatonyo

itself  there  are  8  or  9  sects  or  churches  that  are  coming  up  and  yet  these  people  are  splitting  from  the  main  churches  and

beginning their own. They get covers from wherever they are getting in the name of may be ministry. That is all I have.

Com. Salome Muigai: Thank you very much. Any points of clarification? Dr. Maranga and Dr. Nunow, I also have one more
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question.

Com. Maranga: Pastor Nganga, you say no new denominations and you know that one of the fundamental rights is freedom

of  worship.  Now  are  you  not  taking  the  freedom  of  worship  using  the  other  hand  by  allowing  it  and  at  the  same  time  you

yourself you are saying we should not have freedom of worship. Maybe… what are the reasons new denominations are  coming

up?  I think maybe I would want to hear more thought about it. Are there problems in the original churches? What is going on?

I think you need to give us a way forward.   We cannot just put a clause in the Constitution limiting the freedom of worship by

saying no new denominations.  You should give us reasons, why you should not have new denominations and maybe you should

give us some form of history to show us when the others started existing and when they stopped having sects.

Com. Nunow: Pastor, you mentioned that you like parents to be directed to have fewer children. We would like to know how

many you have in mind, that you consider to be appropriate for an average family or whatever. Give us some indication.

Com. Salome Muigai:  My question is that you would like to see  opportunities for participation of people  with  disabilities  in

governance, what kind of method do you have in mind? What methodology?

Stanley Nganga: Okay.  Responding to the freedom of worship. 

Number one,  we see  that it has been abused  such  that  people  are  doing  what  we  call  manipulation  of  others  without  their

knowledge.

Number two, according to how I find it is this, I am not saying that freedom of worship should be minimized or  should be done

away  with,  all  I  am  talking  about  is  this,  okay  there  is  freedom  of  worship.  Freedom  of  worship  should  be  there  and  it  is

supposed to be  there,  but  it  should  conform  to  what  it  is  accepted  by  many  and  not  what  is  accepted  by  the  few,  what  is

accepted by the majority and not what is individualistic.

Dealing with children, maybe three or  four is a good  number  according  to  me.  Then  about  disability…come  again  with  your

question again Madam.

Com. Salome Muigai: I asked what methodology you will like to see  put in the Constitution to allow greater  participation of

people with disabilities in the governance. If you don’t have any thoughts on that you don’t have to answer.

Stanely Nganga: I will not answer that one. Thank you very much.

Com. Salome Muigai: The next person that I would like to give a chance to is Willie Kamau.

Willie  Kamau: Thank  you  chairperson.  I  have  only  a  few  points  to  raise,  which  I  think  should  be  incorporated  into  the

Constitution. My name is Willie Kamau from Gatanga. Point one is recruitment into the armed forces.  There should be national

36



board appointed by parliament charged with the responsibility of recruiting and appointing members of the armed forces that is

the  police,  the  army,  the  air  force,  prisons  and  the  navy  personnel.  The  recruitment  should  be  proportional  through  out  the

country. 

REPORT

The Government has ignored the plight of these street children. They must be rehabilitated by all and not to be  allowed to breed

all over without any measures being put in place.  These  children  are  the  poor  of  the  poorest.  Majority  of  these  children  live

below poverty levels.

TAPE 4

 Com. Salome Muigai: Tulisema tutakutana saa tisa kasoro dakika ishirini na tano na sasa ni saa tisa kasoro  dakika kumi kwa

hivyo  tayari  tumechukua  nafasi  ya  wakati  wetu.  Ningetaka  sasa  kumuita  bwana  Jeremia  Ndungu.  Ingawa  wanatume  wangu

hawajakuja hiki ni continuation ya kikao cha asubuhi na tunafanya live taping kwa hivyo watakuja kutu-join wakati watakuja.

Jeremiah Ndung’u: Thank you Madam Commissioner Chairperson. My names are Jeremiah Ndung’u. The memorandum that

we have here is on  behalf  of  the  religious  community  under  the  umbrella  of  Kenya  Epesical  Conference  that  is,  (KEC)  and

National Christian Council of Kenya (NCCK) from Gatanga constituency. We wish to present  to you our memorandum on the

Constitutional Review as stated below. 

Preamble:  We  would  like  a  Constitution  that  has  a  preamble  that  shows  the  origin  of  our  country  and  our  struggle  for

independence. The will of the people being supreme must be enshrined in the Constitution. Our country,  the Republic of Kenya

although it is sovereign and a multiparty State, it must be founded on some values. Being a multiparty system of our democratic

government it should ensure accountability; it’s passiveness and openness  to the citizens. The kind of government that rules the

citizens  should  clearly  be  defined  in  the  Constitution  whether  coalition  or  the  party  that  wins  during  elections.  The  new

Constitution should have a vision and aspirations of its citizens.

Com.  Salome  Muigai:  Mabibi  na  Mabwana  tafadhali  tushaanza  kikao  cha  alasiri.  Tafadhali  tungetaka  kuomba  mje  kama

hampigi makelele ndio tuweze kuelewa anaye zungunmza vile anavyio sema. Karibuni.

Jeremiah Ndung’u: Thank you. Any amendments in the Constitution should be for the benefit of  the  governed.  75%  of  the

total number in parliament should vote in favour of their amendments and be ratified by the citizens through a referendum. The

arms of the Government, the Executive, the Constitution should define the role of the President  as  the Head of State  and those
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of the Prime Minister as the Head of the Government.  The President should be nominated by the political parties  and the Prime

Minister by the party that forms the Government. The Prime Minister appoints the ministers in Constitutional offices and all these

are  subject  to  scrutiny  and  approval  of  the  Parliament.   Both  the  President  and  the  Prime  Minister  should  be  subject  to

impeachment while in office. Presidential  decrees  should  be  pirated  by  the  Constitution.  The  Prime  Minister  must  attend  the

proceedings of the Parliament. The term of office should be two terms of 5 years only. The executive should be removable from

the office on grounds of incapacity by the parliament. The Cabinet should be answerable to the Parliament.

Qualifications of a president: 

(a) He must be a Kenyan citizen by birth.

(b) Must hold a university degree or its equivalent.

(c) Must be of sound mind.

(d) Must be economically stable.

(e) Must at least be 40 years and not more than 70 years.

(f) Must declare his wealth.

(g) Must be legally married.

(h) Must have no criminal record.

(i) Must be a person of integrity and impassable character.

(j) Must declare his faith.

Qualifications of a Prime Minister:

(a) He must be a Kenyan citizen by birth. 

(b) Must hold a university degree or its equivalent .

(c) Must be of sound mind.

(d) Must at least be 35 years and not more than 70 years.

(e) Must have no criminal record.

(f) Must be of good health.

(g) Must declare his wealth.

(h) Must be legally married.

(i) Must  have  a  proven  record  in  experience  in  public  administration,  financial  management,  international  affairs  or  an

established history and record for the struggle for democracy in Kenya. 

(j) Must be a person of integrity and impassable character

Parliament:  It  is  there  to  enact  laws  to  have  checks  and  balances  in  the  Executive  and  the  Judiciary,  to  vet  and  approve

executive public appointments.  To summon and censor  the ministries and the public officers.  In case  of  a  national  importance

38



summon and ensure the chief officers in the private sector.  To set  up commissions and discuss matters of national importance.

Presidential commission be made public a month after presentation to the Government. Parliament must have power  to impeach

the  President  and  the  Prime  Minister.   To  have  power  to  create  and  dissolve  ministries.  It  must  approve  all  government

expenditure.  It  must  determine  it’s  own  calendar.  Have  vote  of  no  confidence  to  Prime  Minister,  President  a  Minister  or  a

Member of Parliament with  a  criminal  record.  Accept  a  vote  of  no  confidence  from  the  constituency  where  voters  have  no

confidence in their Members of Parliament.  It  should  have  independent  members  free  from  political  parties.  All  Members  of

Parliament  of  political  parties  must  be  elected.  Nominated  Members  of  Parliament  should  be  professionals,  religious  and

disadvantaged groups and here we  mean  that  only  those  elected  by  parliament  from  the  people  but  the  parliament  must  get

people because,  remember in the past,  the 12 nominated members of Parliament,  they used to be  nominated because  of their

experience and specialization and therefore here we say instead of nominating those people there should be these professionals,

religious and disadvantaged groups.

Judiciary:  Appointment  of  the  Chief  Justice,  Judges  of  Appeal,  Union  Judges  and  other  Judges  must  be  approved  by  the

parliament.  There  should  be  a  Parliamentary  Judicial  Committee  to  vet  the  appointments  and  return  in  terms  of  service.  All

Judges should have a security of  tenure.  All  Judges  should  be  independent  of  the  Executive  in  terms  of  the  provision  of  the

facilities  provided  to  them.  Here  we  mean  that  we  know  there  are  those  people  in  the  judicial  department,  they  get  their

provision of drivers, vehicles, security from the Executive. So at times the Executive might have an upper  hand on them.  There

should  be  an  established  Constitutional  court  and  a  Supreme  court.   An  independent  Judicial  Service  Commission  should

appoint magistrates.  The Muslim community before appointment should nominate Khadis. 

All suspects in the police cells, when writing their statements, there must be either a witness, a 

Lawyer, or another witness of the suspect’s choice. 

Free and fair elections: There must be  an independent restorative Electoral Commission. This Electoral Commission should be

empowered to prosecute offenders within its jurisdiction. Gerrymurdering must be  pirated by the Constitution. The Constitution

must embody the principals of proportional representation in parliament and local authorities. 

Voter education must be a duty on the part  of the Electoral Commission and the right on the part  of the voters.  Every Kenyan

should be entitled to vote  wherever  he/  or  she  may  be.  Vote  counting  should  be  done  at  the  polling  station.  Registration  of

voters should be a continuous process. Birth certificates, baptismal cards should be allowed for the voters registration exercise. 

Rights of the individual: The Constitution should provide for the basic rights enshrined in the Covenant  on Economic, Social  and

Cultural Rights, in addition to the civil and political rights as  enshrined in the United Nations Declaration of Human Rights and

the African Charter on Human Rights.
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Rights of a Child: The Constitution should give effect to the UN Convention on the Rights of the Child. 

Rights of women: The Kenyan Society should be based on the principles of equality, including inequality of sexes.  All sexes are

equal in dignity and rights. No government institution or  persons  shall pursue a policy or  engage in practice  that of against their

principles.

Successive  governments  shall  promote  Affirmative  action  policies  aimed  at  re-dressing  the  pattern  qualities  with  regards  to

women. Every husband should have one wife.

Data management of public finances. Parliament should approve all expenditure. State borrowing either internal or  external must

be approved by the parliament and not by the government ministries. The Control  and Auditor  General  should  be  dependent

and  have  security  of  tenure.  The  Control  and  Auditor  General  should  have  powers  to  prosecute  all  those  who  have

misappropriated public finances. All corrupt offenders are made to pay the money.

On prosecution: The Attorney General should not interfere with the court proceedings of the control and auditor general through

non prosecue. There must be an established and independent anti corruption unity. 

Report by PAC and PIC that is, the Public Accounts Committee and the Public Invest Committee which disclose offenses to be

automatically be  prosecuted  by the Anti Corruption Authority or  Controller  and the Auditor General.  Public finances  must  be

used  for  the  intended  purposes.  The  Government  must  make  public,  quarterly  reports  of  all  revenue  collected.  Any  person

convicted of a corrupt related offence to be barred from holding public office. 

Past corruption related offences to be prosecuted. An independent,  efficient and competent  Civil Service.  Appointments to the

Civil Service to should be on merit.  There should be the creation of the office of the Ombudsman to  check  on….  (inaudible)

administration. An independent Public Service Commission to be  established.  Civil servants to should be non-partisan and not

to engage in any private, profit making business. Civil servants to be delinked from the ruling party.  Chiefs and Assistant Chiefs

should to be elected by the people. An independent efficient and competent local authority. 

There  must  be  a  principle  of  devolution  of  power.  The  power  of  the  Chief  Officers,  Mayors,  Chairmen  and  the  Council

Committees should be all delinked in the Constitution. The Local Government should be delinked from the Central Government.

All  Councillors  must  be  elected.  Funds  collected  in  a  local  authority  should  be  used  within  that  local  authority.  Councillors

should have a minimum of ‘O’ level education.  Mayors  and Chairmen of Cities and County Council should be elected directly

by  the  people.  A  Councilor  must  also  declare  his  or  her  wealth.  Voters,  in  case  of  inefficiency  and  corrupt  practices,  may

remove a Councillor through a vote of no confidence. 
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Management of natural  resources:  All  natural  resources  should  be  entrusted  in  the  people  and  not  the  Government.  Natural

Resources Commission should be  established  under  the  Constitution.  Parliament  to  formulate  the  policies  with  regard  to  the

management of the natural resources in the Republic.  Local authorities should be mandated to manage the resources  within the

area  of  operation  where  there  is  a  proven  competence.  Certain  percentage  of  income  from  natural  resources  should  be

set-aside  for local communities of that area.  Public land should  be  privatized,  only  in  the  public  interest  and  has  to  be  made

public through electronic and print media. Irregular allocation of public land be traced and recovered.  The principle for a health

environment should be embodied in the Constitution.

Health service: The  Government  should  provide  free  medical  services  to  the  citizens,  as  they  are  taxpayers.  Cost  sharing  in

government hospitals be abolished. Mission hospitals should be assisted to provide quality services.  Medical services should be

brought closer to the people. 

Good education:  There must be free education for all institutions. The quarter system should be abolished in secondary schools.

Sponsors and parents should be involved in the decision making by the Government.  Sponsors  should be given an upper  hand

in the management of the schools in order to keep discipline, Christian and Muslim values and high standards  of education.  The

Government should consider the plight of school levers by guarantee of jobs of vocational training.

Foreign Policy: Foreign policy should be defined in our Constitution.  Regular and International Treaties should be approved by

the parliament before they are implemented.

Defence and National Security: The Constitution should define the policy.  Agreement of security and defence should be ratified

by the parliament. Chief officers in the defence and security must be approved by the parliament. 

Political Parties: - The number of political parties: 

There are  many political parties  in the country and  they  do  not  serve  any  meaningful  purpose.  They  should  be  reduced  to  a

maximum of four and the mergers and alliances are a good indication that the fewer the parties, the better.

Defection:  The  Constitution  should  prohibit  defection  because  by-elections  are  very  costly  in  terms  of,  finance  and

administration. Secondly,  the defector  has breached the contract  between him/her and the political party that made him/her to

go to parliament.  Defection does not promote the quality of representation.

Nominated members be pirated by the Constitution. Majority are those rejected through election. They do not have any special

representation in parliament or local authority. 

Transition: The Constitution should clearly state  the manner in which, power  should  be  transferred  from  the  incumbent  to  the
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directed Executive, and here I propose 30 days period should be provided in the Constitution being a smooth period of handing

over power and the clearing all the issues either through the courts, or other means. No court  petitions once a new leader  takes

over the leadership of the country should be in entertained.

Conclusion: We conclude by saying that we have confidence with you Commissioners and trust in you, that the Constitution that

you  will  produce,  will  be  totally  home  grown  and  it  will  be  beneficial  to  the  current  and  the  future  generation.  With  God’s

blessings, you will overcome the problems that are facing you when discharging these noble dutyof our beloved country. Thank.

Com. Salome Muigai: Thank you very much. We have points of clarifications to raise. Can we start with yours Isaac?

Com. Lenaola: Thank you Mr.  Ndungu, just two questions.  One you said we  should  have  4  political  parties,  we  now  have

about 42, 44. What is the basis of saying 4 and not 6 or 8?  Is there any particular reason why you think we should have four?

Secondly from your presentation a lot of power  is being given to parliament.  So we are  transferring power  from the Executive

and parliament must vet, parliament must do that, how do you control  parliament itself so that it does  not become as autocratic

as the executive? How do we handle that issue? 

Com.  Salome  Muigai:  My  own  question  is  a  follow  up  to  that  about  parliament.  You  have  said  that  parliament  should

determine it’s own calendar. As we go round a lot of people  tell us that we must make sure that parliament is not extended by

even one day. So again when we put all these powers  into the hands of parliament who controls  the Parliament itself to ensure

that the powers  that are  given within it’s own hands are  used for the good of the people  and not for there own good? That is

one of my questions. 

My other question is, you have said that Muslims should choose Khadis. Did you have any criteria to be  used or  did any ideas

go into these because  you say you are  a religious group.  Were  there Muslims amongst you? Were  there representatives  from

Islam? Okay then don’t answer that one if you don’t have any thoughts on it.

The last one is the counting of votes. You said they should be counted at  the polling stations,  is that enough? Just that they are

counted at the polling station. Is that enough to ensure that they are properly counted?

Jeremiah Ndung’u: About the political parties, I think there are currently either 44 or 46 and that is why we said they need to

be minimized because  for one we have  in  parliament  that  the  political  parties  should  be  funded  by  the  parliament.  Now  just

imagine  every  day  in  our  country  a  political  country  emerges.  Will  be  the  taxpayers  be  in  a  position  to  fund  these  political

parties. As we have got all these political parties how many are in parliament to represent those people? In my opinion on behalf

of the Christian community through what we need and through the experience that we are having, go to places like America they

have got few political parties. Go to the United Kingdom, they have got two or  three so we note that once these people  are  in

42



parliament the few political parties they are in a better position to argue and make points really known and admitted and for sure

we know that when people  are  fewer they normally understand each other and agree but when there is a multitude, to get  an

answer for a proposals it becomes difficult. 

About the calendars  of the parliament all what we are  saying when these powers  are  reduced from the Executive, there could

be another body to add or to handle these powers. In another issue you find that in our current system of government the issue

of the parliament when it comes to general elections, we have got what we call a secret  weapon so somebody decides  when to

do and when not to do. 

About  the  count  of  votes  in  the  polling  stations,  in  my opinion  we  thought  that  this  will  make  the  work  easier  because,  the

people in the polling station when they count and they agree upon the results to us probably there was no dispute.  So once the

figures are  taken and the papers  are  also  there,  from  all  the  polling  station  within  a  given  area  to  give  an  answer  it  is  easier

because through the first experience we have noted that once these debes are taken, it is said that some may get lost on transit.

Again when we get there,  it  is  said  that  there  are  some  other  debes,  which  are  coming,  while  the  process  of  counting  is  in

progress. 

When counting all the debes  or  the ballot boxes are  brought there,  some arguments arise,  whether this debes  first to count or

these came earlier all these and in confusion some up practices might arise. Thank you.

Com. Salome Muigai: Thank you very much Mr. Jeremiah. Our next speaker is…(interjected)

Jeremiah Ndung’u: I  had a question,  this is on  Commissioners  you  are  here  before  us  and  what  we  have  heard  is  that  as

Commissioners you are  to be  education and civic education providers  if I am not  wrong.  But  now  we  have  not  seen  people

from your head coming to give Civic Education to the people. 

Com. Salome Muigai:  I  am glad that two of the Commissioners here are  members of the Civic Education Committee at  the

Commission. The Act asks the Commission to promote, facilitate and carry out Civic Education.  Being 29 Commissioners,  we

were very aware that we would not be able to go to 210  constituencies to do the Civic Education.  So we had several  options

open to us and we chose a few, one was in coming into partnership with Civic Educators  who are  already in the field and we

came to Thika and met Civic Educators from Gatanga as well as other constituencies, and agreed that they were coming here to

do Civic Education on behalf of the Commission. 

Two, we have been carrying out Civic Education through the media ourselves.  Some of the Commissioners have been writing

books  and  articles  in  the  newspapers.  Wengine  tumeenda  kwa  radio  na  kuzungumzia  habari  ya  hii  process  ya  mageuzi  ya

Katiba  kwenye  kituo  cha  radio  cha  kiingerza  na  Kiswahili.  Tunafanya  hivi  kila  Jumapili.  Pia  mimi  mwenyewe  na  wengine

tumekuwa kwa Shoro FM tukijaribu kuwajulisha watu wenye kuzungumza lugha ya Kikikuyu habari  ya Civic Education.  Kwa
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hivyio  kabisa  sisi  kama  tume  hamjatuona  Gatanga  tukifundisha  Civic  Eduction  lakini  ni  kweli  kwa  sabbau  tulitafuta  partners

wenye walituamnia wako hapa Gatanga na tukakubaliana nao kuwa watafundisha Civic Education kwa niamba ya tume. Lakini

bwana Maranga ambaye tuko kwa committee moja anaweza pengine kuongezea.

Com. Maranga: May be Mzee Ndungu  ningeuliza ungetakaje ndio Commission  iwe  itafikia  watu  weng?.  Ungetaka  tufanye

namna gani? Ungetaka tufanye vipi? Vile  Commissioner  mwenzangu  ameongea  kuna  watu  ambao  wanaitwa  Civic  Education

providers ama wale wanatoa elimu ya kiraia kwa niaba ya Commission na hapa tuko na district  coordinator.  Tunajua ya kuwa

kweli pengine muda ujakuwa wa kutosha ule wa kupeana elimu ya kiraia lakini pengine ungetupa tu kwa ufupi watu wa Gatanga

mngetakaje hii eleimu ya kiraia iendeshwe namna gani? Asanteni.

Com. Salome Muigai: Bwana Ndungu nitakupa dakika moja tu ili ujibu hiyo swali tafadhali.

Jeremiah Ndung’u: My opinion any way is that we would like you to come again here because  there are  some people  who

are outside.  Now,  whatever news they will get from here,  I  am  sure  they  will  be  excited  and  would  like  to  know  more  and

contribute more. As you have noted today, you have some people who just came. They were not aware  of what they came for

and  you  could  see  some  people  going  out  trying  to  get  something,  so  that  they  can  come  and  present.  So  I  request  you  if

possible you come.  And again, I am saying this because  I saw  it,  was  it  in  Embakasi  when  we  noted  those  Civic  Education

people from your place or  whichever they were  saying  that  they  were  not  properly  equipped  and  you  need  to  come  again?

Since that we have seen you now, we know what you are after and now we know exactly what we are  supposed to deliver to

you. Thank you. 

Com.  Salome  Muigai:  Asante  sana  Bwana  Ndung’u  kwa  kuleta  hilo  jambo  nafikiria  wakati  huu  ningetaka  kuwajulisha,

nilikuwa nafikiria kufikia wakati  huu  bwana  mheshimiwa  atakuwa  amekuja  lakini  kwa  ajili  bado  hajakuja  sijui  kama  tuko  na

Chairman? Ningetaka mimi kumjulisha Mr.  Wanyoike mwenye ni district  coordinator  wa tume ya mageuzi ya Katiba.   Bwana

Wanyoike tafadhali simama uonekane na Wananchi.  Halafu kwa kujaribu pia kuwahusisha Wananchi na hii process  ya Katiba

na  ya  mageuzi  pia  tuna  constituency  committee  yenye  iko  hapa,  yenye  ni  ya  watu  wakutoka  hapa  Gatanga  na  watu  wenye

mnaelewana nao wenye committee imeundwa ili kujaribu ku-mobilise na kuona kuwa Civic Education imefundishwa na leo tuko

na Father ndio Chaiman. Father nitakupa mike ujijulishe wewe mwenyewe na ujulishe committee yako, very briefy.

Father  Charles:  Asante  sana  Madam  Commissioner.  Ningetaka  kujijulisha  kama  Chairman  wa  Gatanga  Constituency

Committee I am father Charles, father in-charge Gatura. On my right is the secretary of the committee (inaudible) 

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana mwenyekiti ambaye pia ni father wetu kwa kutujulisha kwa committee yako.  Sasa

ningetaka  kupean  anafasi  ingine  na  sasa  nataka  kumpa  Lucy  Wangoi.  Tuelewane  kuwa  leo  tulikuja  kuwasikiza,  mkisikia

tunajibu maswali kwa kifupi ndio tuwape nafasi nyinyi kwani ni siku yenu.
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Lucy  Wangoi:  Jina  langu  ni  Lucy  Wangoi  Gichura  na  nimetoka  Chomo,  nataka  kuongea  kwa  niaba  ya  kina  mama  na

wangependa kusema kama vile mimi nitasema.

Kitu  cha  kwanza  ni  kwamba  wangependa  kuwe  na  sheria  ambayo  itawahusisha  wanaume;  mwanaume  mmoja  awe  na  bibi

mmoja kwa sababu katika hii sheria ya family law, kuna ile ilisema ati mwanaume akishikiliwa hivi na mwanamke ati huyo ni bibi

yake. Sasa  wanawake wanaona ikiendelea hivyo kutakuwa na shida mingi kwa hivyo wanataka,  one man one woman. Kuwe

na  sheria  kama  hiyo.  Kitu  cha  pili,  mwanaume  kuwekwe  sheria  ile  ambayo  itamkataza  ku-divorce  kila  wakati  kwa  sababu

unaona  anaoa  bibi  leo,  kesho  tena  mwingine  kesho  kutwa  mwingine,  wale  wazuri  wote  ni  wake.  Kuwe  na  sheria  ikiwa

ata-divorce  a-divorce  tu officially lakini si ku-divorce kila siku kwa sababu hata ukiangalia hii ugonjwa ya  ukimwi  imeendelea

kwa sababu ya mwanaume sababu yeye hakuna sheria inamkataza hizi mambo lakini  unaona  mama  ako  nyumbani  na  bwana

akitembea tembea anarudi  tena nyumbani kwa hivyo tunaona  ni lazima hata kina mama wawe na right yao  ile  inawasimamia

lakini sio ati kila saa, ku-threaten-iwa nitakutupa wewe nitachukua mwingine. Hiyo kina mama wanaona iwekwe kama sheria ati

ikiwa ata-divorce he should divorce officially and finally lakini sio ku-divorce kila siku.

Ingine, kumeonekana ya kwamba siku hizi kina baba  wanatoroka nyumbani sana.  Mzee anaweza kutoroka na kuwacha mama

na  watoto,  mama  anaendelea  kulea  watoto  even  for  5  months  na  mwanaume  akirudi  nyumbani  anakuta  mama  maekaisha

nyumba amekaisha watoto,  bado  anasomesha na akija yeye ana right ile yake.  Kwa hivyo unaona mwanamke hana right hata

akifanya  kazi  gani.  Tunataka  mwanaume  akitoroka  miezi  tano  ama  sita  apewe  sheria  ya  kushitakiwa  ama  hata  yeye  atoke

kwake aende kabisa.

Sheria ile ingine kina mama wanataka inagaliwe ni wanaume siku hizi ni kunywa pombe kunywa hii  kumi  kumi,  wamekunywa

kabisa, hakuna ile sheria inawakataza kunywa pombe. Unaona leo anakunywa, kesho anakunywa hivyo hivyo inaendelea hivyo

na hakuna ile sheria inamkataza. Sasa unaona sababu hakuna ile sheria inamkataza hajui nyumba yake ni nini, hajui wale watoto

alizaa ni nini. Kwa hivyo unaona hata ameshindwa na zile rights zake zinatakikana kwa bibi yake hata hajui bibi nini. Kwa hivyo

tunataka sheria ile itapima kiwango ya pombe,  awache kunywa pombe mvululizo  ati  ni  kama  hata  hatujui  tutasema  nini  lakini

kuwe na sheria ile inamkataza hiyo pombe ambayo imezidi sana. 

Sheria ingine, wanawake wanataka hawa wazee sugar daddies wawache mambo ya kuchukua wasichana wetu. Unakuta wazee

ni wazazi, wako na magari,  wanachukua wasichana wa  shule  wana  wa-exploit  and  they  are  not  marrying  them  and  they  are

taking  them  no  where.  Kwa  hivyo  tunataka  sheria  ile  itashitaki  ma-  sugar  daddies.  Hata  ikiwa  kuna  wa  mama  watachukua

wavulana like sugar mummies kuwe na sheria ile inakataza hiyo mambo ili hata in our country we should have a good displine to

parents sababu sasa inaonekana wazazi tu ni kama wakora  hata hao.  Kwa hivyo tunataka ile sheria ile itashitaki sugur mummy

and a sugar daddy.
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Tena tuna sheria ingine tumeona ya kwamba the Family Planning Association of Kenya  they have exploited their work,  sorry to

say this, walitoa hawa field workers  wakawapatia  madawa,  wakawapatia  condoms and  what.  Wanatembea  nazo,  wanapatia

hata  wasichana  kwa  hivyo  unakuta  hata  wasichana  wale  ambao  hawajazaa  wanatumia  contraceptives.  Tunataka  sheria  ile

itasimamia wasichana wetu kutotumia ma-contraceptives.  Hata hizi condoms,  ziwache kutumiwa ovyio ovyio kwa sababu hata

wasichana wengine hawajazaa na hizi contraceptives si ni za family planning. What are  our daughters planning? There is nothing

they are planning for, hawajazaa. Kwa hivyo wawache kupewa hizi madawa, wawache kuonyeshwa hizi ma-condoms and they

are everywhere.  Tunataka sheria ambayo itasimamia hiyo mambo ndio unaona hata hii ugonjwa umeenda sana  hata  tukijaribu

ku-control, it is uncontrollable because condoms are every where even to small children, young girls are  getting them even from

the chemists. Kuwe na sheria ile ina-control contraceptive na hizo vitu.

Ile kitu ingine na ni very sensitive, tunataka wanawake wa respect-iwe.  (in kikuyu) kwa maana wanawake wanajaribu sana na

hakuna mtu anaona mwanamke kama ni kitu. Kuanzia nyumbani bwana haoni mwanamke ni kitu na unajua ……..  unakuta ya

kwamba hata wanawake wakiingia ndani ya Bunge kama huyu Martha Karua,  akienda kuongea ana shout-iwa  si kama yeye

ana rights zake.  Kwa hivyo tunataka sheria ambayo wanawake watapewa respect  wakiwa ni  leaders  hata  leaders  wa  kanisa

kama wanawake wapewe heshima. Lakini unakuta hata katika Matatu, hebu tuseme tunaenda na Matatu,  unasikia kwa sababu

mwanamke haja pewa heshima unakuta anapewa majina yoyote.  Mathe,  Aunty, nini tunataka sheria ile itaonyesha ya kwamba

women are  respected.  Tena utakuta ya kwamba hata wanawake wakisoma tunaenda universities na wanaume, tuna attain the

same degree na tuna attain  the  same  everything.  Unakuta  hiyo  masomo  ya  wanawake  hai-respect-iwi,  unaona  wakiandikwa

kama ma-advocates tuna ma-advocates wanawake, watu wengi hawataki kuweka advocate  mwanamke kwa sababu wako tu

na ile –mentality ah! “Mtumia goshira goke” sasa unakuta nilisoma na sababu sipewi hiyo respect,  even if I am an advocate  I

am not  given  that  respect.  Na  baba  yangu  alinisomesha  vizuri  kama  vile  yule  kijana  alisomeshwa.  Kwa  hivyo  tunataka  hiyo

respect.  Sheria ambayo itatusimamia vizuri tu-respect-iwe. Kwa hivyo tunataka in spite of our marital status,  we be respected.

Kitu ingine ni wanawake hata single mothers,  even  if  women  are  single  mothers  they  should  be  respected.  Si  kusema  ati  ya

kwamba wamama wakiwa ni single mothers ati watumiwe tu vile inatakikana kwa hivyo unakuta wanaume wengine wanazalia

hawa single mothers watoto na kwa sababu hakuna ile right ina simamia huyu mama unakuta amewachiwa watoto  wengi. Kwa

hivyo  hata  hawa  single  mothers  kuwe  na  sheria  ambayo  itawasimamia,  mtoto  akizaliwa  na  mtu  watoto  wengi,  asaidie  hawa

watoto.

Kitu kingine, watu wengine…

Com. Salome Muigai: Just a minute. Inaonekana kama hii huyu mama anasema wazi anasema kwamba apatiwe heshima zake

aeleze maneno yake, tafadhali tumpe heshima zake.

Lucy Wangoi: Asante. Tena tunataka sheria ambayo itasimamia kina mama wakiandikwa secretaries  na bosses.  Kwa sababu
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utakuta nikiandikwa secretary, boss wangu anadhania mimi ni bibi yake.  Tunataka ile sheria itaonyesha mimi nimeandikwa kazi

lakini hajanioa na nikimkataa asinifute kazi, nikae tu kwa kazi lakini mimi si bibi yake, ajue I am his secretary. Kuwe na sheria ile

ita-govern  hiyo  sababu  men  have  exploitesd  secretaries.  Ukikataa  mambo  ya  huyo  boss  anakufuta  kazi.  Tuko  na  right  ya

kufanya  kazi  kwa  hivyo  hii  sheria  iwekwe  ati  ya  kwamba  ma  secretaries  si  mabibi  wa  hao  bosses  not  unless  there  is  the

marriage certificate to prove that I am the wife to that boss.

Sheria ingine ambayo tunataka kuweka mkazo ni a girl child to have an equal rights like a boy child. Mtoto msichana ahesabiwe

hata  yeye  ni  mtoto  na  saa  ya  kugawa  vitu  kwao  hata  yeye  agawiwe  kama  mtoto  kwa  sababu  alizaliwa.  Saa  ingine  utakuta

hataolewa sa ingine utakuta aliolewa akarudi kwao na saa  ya kukata  kata  mashamba huyu msichana hakatiwi shamba.  Yeye ni

wa nani? Serikali inamkataa haiongei kwa yeye, haiongoi on behalf of her,  wazazi wanakataa,  familia zinakataa kwa hivyo huyu

mtoto ni wa nani, huyu mtoto msichana apewe rights zake tunataka hiyo sheria na kuonyeshwe hata  yeye  anatakikana  agawe

kitu cha baba yake.

Ile sheri ingine ni wakati wa succession, bwana akifa kuna ile sheria ambaye ina sema ati mama hana kitu, hata ikiwa walikuwa

wamekaa na mzee miaka thelathini anaambiwa yeye hana kitu. Ati vitu ni za huyo bwana na watoto wake kwa hivyo unakuta

mzee akiondoka, akifa watoto vijana wanatusi huyu mama wanamwambia “ we ndore kendo indoneshi nishiafafa weto nigo

watotigeire” na bado huyo mama ndio anakaisha hizo vitu. Kwa hivyo tunataka sheria mpya succession iseme ati hata mama

ako na kitu chake huko kwa  sababu she has wasted all her years there, lakini unakuta anaambiwa hana kazi, nguvu zinaisha za

kufanya kazi hata siku hizi unakuta wanawake wanasema “Tondonieko tikere kendo gokoore ndingekera keo mno” kwa

hivyo tunataka kuwe na sheria ambao inasema hata kina mama wana vitu huko kwa sababu ukikalia vitu za bwana yako, hizo

vitu hata wewe ziwe zako lakini ukiambiwa si zako watoto watakuchapa. Wanakuambia enda hauna kitu, kwa hivyo kuwe na

sheria ambayo itasimamia kina mama.

Kitu kingine ni wale wanawake ambao hawafanyi kazi wale hawajaandikwa na mtu wamejiandika mashambani. Wengine ni

wakulima kama mimi ni mkulima, wapewe the same rights with the employed women. Lakini unakuta wale wa mama wako

mashambani wanaonekana hawa si wanawake hata ndio inafanya mabwana watoroke nyumbani wanaenda kwa wale

wanawake wanafanya kazi.  Tungependa sheria ambayo itawatoshanisha wanawake wote. Waonekane wale wanawake wako

mashambani wanafanya kazi the same na wale wako kwa ofisi kwa sababu, there is only a difference ya ati hawafanyi the same

but all are working. Tunavuna majani na wewe unaandikwa kwa ofisi lakini unaona ile kazi ya ofisi inaleta pesa na ile ya majani

inaleta pesa.  Kwa hivyo tunataka sheria ambayo itaonyesha wanawake wako na the same rights for the unemployed and

employed women. 

Kitu kingine ni hiki, kwa nchi yetu we don’t have a national dress or we don’t have national dressing. Yaani hatuna nguo moja

ambayo tunafaa sisi wote. Unakuta leo unaona mwanamke ako na trouser ako na miniskirt, mwingine ako na maxi, nguo refu

wengine wako na nini. Tunataka sheria iseme: wanawake wawache kupasuliwa nguo njiani kwa sababu hatuna nguo moja,
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hatuna ati ile nguo maoja serikali yetu imesema ati wanawake wavae hii nguo, lakini kama tungekuwa na nguo moja hiyo ni

sawa, but now we don’t have a common dressing. Kwa hivyo unakuta Nairobi wasichana wetu wanapasuliwa nguo, if she was

wearing a miniskirt, inapasuliwa, anawachwa uchi lakini anakosa mtu wa kumsimamia ama kumuulizia sasa unakuta anatembea

tu uchi. Tunataka kuwe na sheria hata akionwa na miniskirts asipasuliwe akatazwe lakini asipasuliwe ama kutangazwe

msimamo moja ni gani ya wanawake wa Kenya, a national dressing.

Kitu kingine wanawake wangependa saa ile watu watakuwa wazee wanawake na wanaume, women and men, seriklali iwe na

mahali pamoja i-organize vile inaweza kuwasaidia watu wazee wa hii nchi. Kwani watu wakiwa wazee serikali hata haijui

maneno ya hawa wazee. Inaongea tu lakini hakuna rights za hawa wazee kwa hivyo, tungependa sisi kina mama kuwe na rights

za wazee wanaume tu ama wanawake serikali ione inawasaidia aje.

Com. Salome Muigai: Ungependa kufanya summary

Lucy Wangoi:  Yea,  hata nimemaliza mum, niko ya mwisho. Kitu kingine ni kwa mashule na  kilikuwa  kimesemwa,  we  don’t

want the quarter  system. Kwa sababu sisi watu wa  Thika  District,  quarter  system  inatusumbua.  Watoto  wetu  wanapita  sana

mitihani na unakuta hawaendi kwa mashule nzuri kwa sababu in Thika District hatuna mashule nyinyi za provincial especially for

boys,  kwa hivyo unakuta wanaenda shule zile ziko low na wamesoma sana.  Kwa hivyo quarter  system  iishe.   Mtoto  akitaka

kuitwa Mombassa akitoka Gatanga akasomee huko, akitaka kiutwa Nyanza sawa. Na kwa hayo ninaona nimemaliza kwa kina

mama. Lakini niko na swali Madam Chairperson ili nikakae nchini. Nataka kuuliza hivi. Je,  hizi maoni tunatoa leo,  zimekubalika

kabisa in your Commission?  Are they to work or we are just talking and it won’t work.  Ile imefanya niulize hivi ni kwa sababu

tulianza  kusikia  kutoka  zamani,  yaani  si  zamani  sana.  From  last  year  ati  Katiba  inaguezwa  na  Civic  Education  ikaanza.

Tunashindwa kwa sababu sasa, we are nearing to the elections na hamjamaliza tunasikia tu inatangazwa mnaendelea kama hivi

mumekuja  Gatanga  leo.  Zitachukuliwa  into  consideration  na  ziandikwe  before  the  elections?  Tena  mtaandika  hizi  vitu  kabla

hatujaingiza  watu  katika  Bunge  ama  kutakuwa  tu  na  zile  za  zamani  halafu  wale  wataingia  wafuate  hizo  na  kuna  shida  sana.

Nimemaliza.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bi Wangoi, umejieleza vizuri sana.  Kwanza nitawauliza wenzangu kama wana maswali ya

kuuliza wewe kutokea kwa vile kwa maoni yako halafu tutajaribu kukujibu maswali yako. Any questions Isaac? Would you like

to ask Wangoi some points of clarifications? Hassan do you have questions for her? 

Com. Hassan: Yeah,  I want to ask one.

Com. Salome Muigai: Hassan ana swali moja kwako. 

Com. Hassan: Sasa  Lucy Wangoi ulisema ya kwamba  ati  tuwe  na  sheria  inasema  one  man  one  wife.  Sijui  kama  umefikiria
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population wide in Kenya,  population ya wanawake  na  ile  ya  wanaume  kama  tukifanya  hiyo  sheria,  si  kutabakia  wanawake

wengi sana hawatakuwa na wanaume? Hiyo ni moja.

Ya pili, nilikuuliza, ukiangalia population wide Kenya,  majority of the population ya Kenya ni wanawake 52% na 48% ni men

na hawa 48% ya wanaume karibu nusu ni watoto kwa hivyo ukisema one man one wife kutabaki wanawake wengi sana ambao

hawatakuwa wakiolewa na hiyo iko na shida yake ingine. Sijui kama umefikiria hiyo mambo.

Ingine  kuna  zile  communities  ambazo  zimekubaliwa  kuoa  wanawake  wengi  kuliko  moja,  culture  ama  religion.  Kama  ni  wa

Islamu  wanakubaliwa  mpaka  wanne.  Kama  ni  African  customary  marriages  wanakubali  wawili  au  watatu.  Sasa  sijui  kama

unaona pia waambiwe wakuwe na mmoja mmoja, na kama ni hivyo je wale washaoa watatu watafukuza hao. Asante.

Lucy Wangoi: Asante. Kuanzia mwanzo, hebu niseme kuna wale wanaume walioa bibi mmoja and there is the Marriage Act.

Hao walioa mmoja, sheria ilisema waoe mmoja, wakae na huyo mmoja and if their culture is allowing that they should stay with

one wife. Kwa mfano, mimi njiko na  marriage  certificate  yangu,  na  hakuna  mahali  inaonyesha  mwanamke  mwingine  ata-sign

kwa hivyo ni mimi tu.  In our customs the same. Sasa  tukiongea hapa Gatanga,  ikiwa utaoa bibi wawili, zamani kwa  tamaduni

yetu wanaume walikubalishwa kuoa wanawake wawili. Wale walioa wawili, walichukua hawa wawili nyumbani, na wali-share

the duties at  home but today kuna hii system ya come we stay.  Unaona mtu ako na bibi nyumbani na ako na mwingine  wana

stay mahali. Kwa hivyo tukiendelea kusema ati bwana achukue wale mabibi anataka hata tukijaribu ku-fight with this ukimwi na

HIV, we won’t be  able,  kwa  sababu  kila  siku  mwanaume  anaona  mwanaume  mzuri  ,  mzuri  hata  hawaishi  kwa  hivyo,  wale

walioa mmoja hiyo ni sawa wakae na  mmoja.  Culture  yao  ikiwa  inasema  aoe  tano,  aoe  tano  na  akae  na  hawa  tano.  Hawa

watano  wapimwe  ikiwa  ni  kupimwa  HIV  ajue  anakaa  na  hawa  watano.  Lakini  unakuta  hakuna  hiyo  kuna  huu  usherati

inaendelea, kwa hivyo kuwe na sheria ile ina-govern what is the type of our nation. Unakuta huko mwarabu hakuna … wake

watu wanaenda Dubai leo  wana-book  wanakaa  kwa  mkahawa  lakini  hakuna  mwanamke  wanakaa  na  yeye.  Unafanya  your

business  and  you  go  back  home,  lakini  unakuta  hapa  kwetu  sio  hivyo.  Hata  ukitaka  leo  kulala  Mombasa  na  bibi  yule  ule

unawacha hapo,  umepora HIV, unakuja Nairobi  tena mwingine unapora vile unapora.  Sasa  kuwe na sheria ile inasema in our

country we allow this and this.  We have to have a style.  Kwa  hivyo  wachana  na  hawa  wanawake  wengi.  Kuna  wanawake

ambao hawakuumbiwa mwanaume, hata Mungu hakubalishi hata hiyo nyingi. 

Hiyo ingine I think I have combined,  if your culture is allowing you to have two wives, well  and  good  have  the  two  wives  at

home and have a zero grazing for the two wives.

Com.  Salome  Muigai:  Nina  maswali  mawili  kwako.  Kwanza  umesema  habari  ya  utumishi  wa  condom  kuwa  unaeneza

ugonjwa wa HIV/ AIDS tena umesema ati wasichana ndio wanatumia condoms.  Kwa hivyo ninaswali la ufafanuzi hapo kuwa

kama ni wasichana wanatumia condoms,  na pia hii inaenezaje ugonjwa wa AIDS na imeangaliwa kama ndio mmoja ya hali ya

kupigana na AIDS bila kueneza?
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Pili, umesema kuwa baba waliozaa watoto wenye hawako kwenye ndoa ama hawakuzaliwa kwenye ndoa wahuzishwe kwenye

uleaji wa hawa watoto. Umesema akizaa watoto wengi, ni akizaa wanagapi. Kumi na wawili ama akizaa mmoja asihuzishwe na

pia ungetaka wahusishweje ili kuhakikisha kuwa wanasaidia kwa ulezi wa watoto wao. 

Lucy  Wangoi: Asante.  Nimeongea  kuhusu  condoms.  Tunajua  condoms  zinazuia  ugonjwa  lakini  zimmenda  sana,  zinatumika

vibaya kwa hivyo inatakikana hizi condoms masomo yale iende vizuri. Kabla  vitu hazijatumiwa hapa katika nchi yetu, kuwe na

masomo, watu wafunzwe lakini si kitu tu ikianza inaanza kwa watu wazima inaendelea kwa  watoto  sa  zingine  hata  ile  utumizi

yake nzuri inaaribiwa, it is abused.   Kwa  hivyo  ni  afadhali  tungekuwa  na  sheria  ile  inaonyesha,  ikiwa  kumezuka  ugonjwa  na

kumeonekana  watu  watazitumia  condoms,  who  are  the  people  to  use  the  condoms.  Ikiwa  kumeonekana  watu  wafanye

kupanga uzazi, who are the people  to use the contraceptives.  Si ati kitu ikija inaenda tu pwa pwa pwa inajaa kama ukija kwa

village yetu utakuta hata madukani msichana anapata  contraceptives,  unaona hata condoms atapata  tu.  Zikuwe tu na ile sheria

mzuri,  hata  wauzaji  katika  chemist,  katika  maduka  ikiwa  ni  the  Family  Planning  Association  of  Kenya.  Wajue  zinatakikana

kutumika upto this level. Lakini zisitumike mpaka zinakuwa abused. I think I have answered that.

Hiyo ingine ati how will men be involved kwa wale watoto ambao wanazaa. Unaona Madam Chairperson, kama kuna sheria ile

inasema ati bwana akizaa na let’s say ameweka mwanamke mahali, azae watoto wane, kuwe na ile sheria itamshitaki alee hawa

watoto. Kwa sababu akipewa sheria ya kulea wale watoto na kwake pia ako na watoto  wane,  si sasa  ako na watoto  wanane,

we are  talking of this falling of the economy  in  our  country.   Sasa  ajue  kule  atatoa  matumizi  ya  watoto  wanane.  Kwa  hivyo

pawe na sheria ile ina-govern ati akizaa mtoto lazima amlee na saa  hiyo hatuna hawa chokora  wengi. Hawa chokora  unaona,ni

wazee walizaa hawa watoto mama anashindwa ana wachilia watoto  wanaenda.  Kwa hivyo kuwe na sheria,  alee watoto  wake

ama awache kuzaa zaa kule nje, afanye family planning.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bi Wangoi tumefurahia sana kusikia kutoka kwako asante.  Ulikuwa na swali lako wewe

mwenyewe, nitamuomba mwanatume Isaac Lenaola akujibu.

Com. Lenaola: Asante Bi Wangoi. Nafikiri swala la Civic Education tumeongea mambo yake asubuhi, tumeongea sasa hivi saa

nane nafikiri sita rudia hilo. Lakini umeuliza haya maneno ambayo umetuambia leo,  yatatiliwa maanani kweli,  yatafika,  hilo ndilo

lilikuwa swali la kwanza.  Swali  la  pili,  je  haya  mambo  hii  kazi  tunafanya  sasa  hivi  mchana  mzima  wengine  wako  Mombasa,

wengine wako Nyeri wengine wako Kajiado kweli itashikana na mambo ya elections ya mwaka huu. 

Ni kujibu hivi; haya maneno ambayo mnasema  leo  yamefika  tume,  kazi  yetu  kisheria  nikuyasikiza  vile  tunafanya  sasa  hivi  na

kuyaandika katika lugha ya kisheria vile umesema mara mingi sheria iandikwe  iseme  hivi.  Kazi  yetu  ni  kusikiza  vile  umesema

tuandika  haya  mambo  kisheria.  Lakini  kabla  ya  kutoa  Katiba  mpya  tutarudi  tena  hapa  hapa  na  ku-circulate  ile  report  yetu

kwenu tena mtaangalia kwamba Wangoi alisema hivi  Gatanga  mbona  hamkuandika.  Kwa  hivyo  si  kwamba  tunasikiza  halafu
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tukitoka  hapa  tunapotea  kabisa  mpaka  miaka  nenda  miaka  rudi,  haya  mambo  yatarudi  hapa  muyaangalie,  mseme  mbona

tulisema haya mambo hamkuandika. Kwa hivyo jukumu letu si kwamba kuandika peke yake inakaa Nairobi,  lazima tena report

irudi tena kwenu kwa miezi mitatu. Muangalie hiyo report,  muichambue,  mtoe  maoni  yenu  tene  kwa  report  kasha  ije  kwetu,

kwa hivyo si kwamba tutapotea,  mko na nafasi ya kuangalia tena kama tumefanya  kazi  mzuri  ama  kazi  mbaya,  tumeelewana

hivyo.

Jambo la pili, kazi ya kuunda Katiba,  ni kweli lazima kisheria kazi iishe mwezi wa  tisa  mwaka  huu.  Sheria  imesema  hivyo  na

bahati nzuri bahati  mbaya pia elections lazima zifanyike either mwaka huu ama early mwaka  ujao  sio?  Kwa  hivyo,  kuna  hiyo

time connection. Lakini kazi sisi kama tume, hatuna uhsiano wowote kikazi na elections. Ikifika mwezi wa kumi na kazi haijaisha

yetu kuwe na elections ama kusikuwe na elections,  kazi hii itaendelea.  Kwa hivyo, we are  not working towards  the time table

for elections. We have no connection to it, elections can be held next week, next month, na hii kazi lazima iendelee.  Kwa hivyo

we have no connections. Lakini ikifika mwezi wa kumi na tuone kwamba sisi kama tume hatutamaliza kazi kisawa sawa tuko na

haki kisheria  kuuliza  Bunge,  itupe  muda  wa  kuongezea  hii  kazi,  without  linkage  to  the  elections.  Kwa  hivyo  sisi  kama  tume

hatuna  hiyo  connection  ya  elections  na  mwezi  wa  tatu,  mwisho  wa  mwezi  huu,  tutawapa  jawabu  kuhusu  kama  tutaweza

kumaliza kazi mwezi wa kumi. Kama tutaweza tutawambia tuna timetable mzuri tutamaliza, lakini  kama  hatuwezi,  tutawaeleza

hatuwezi  kwa  sababu  fulani  na  fulani.  Kwa  hivyo  sisi  hatuna  connection  kabisa  na  elections.  Msiwe  na  wasi  wasi  lakini.

Asanteni.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Lenaola kwa kutufafanulia hilo jambo. Sasa  ningetaka kumpa nafasi bwana Simon

Kinuthia. Hiyo ni kusema Simon hayupo? Basi nitampa nafasi Simon Ngaruyia. Hayupo. Francis Muhuni, karibu.

Francis Muhuni: Asante sana Madam Chair.  Kwanza nimeshukuru kwa kuja Gatanga kwa vile hatujakaa tangu tuanze yaani

tupewe  uhuru  hatujakaa  namna  hii  na  Commission.  Na  vile  mumeendelea  tumeona  ni  safi  sana  kwa  maan  Katiba  ni  yeti  na

Katiba ikiwa yetu ni lazima tuwe tumejandiliana ikawa Katiba ni ya Wananchi si Katiba ya serikali  iliyoundwa  na  mtu  binafisi

iwe Katiba ni sisi na tumeshukuru kwa hivyo. Yangu ya kwanza nitaanza na upande ya President.

Maoni yangu ningetoa President asiwe na uwezo wowote katika nchi. Ikiwezekana, asiwe na uwezo wowote wa kikatiba kama

vile tulivyo hivyo mimi nataka kusema msicheke. Awe akiwa ceremonial President kwa maana yeye ni mtu binafisi. 

Ya pili,  kuwe  na  Prime  Minister  ambaye  atachaguliwa  na  Bunge  yenyewe.  Mawaziri  atakaye  chukua  wawe  mawaziri  wake

wawe wamepitishwa na Bunge yani Prime Minister akichagua ama minister, wasiwe wametosheleka kama wa leo. Iwe ni lazima

Bunge ikae chini na ijandiliane yale majina ya watu hawa maana nasema hivyo kuna wengine watapomoa Kenya na watakuwa

mawaziri na wameipomoa kabisa. Tungependelea yale majina yao ipelekwe Bunge, waonekane huyu ni Mr. Francis alikula sana

anatupiliwa mbali anaambiwa chagua jina lingine la minister kwa maana yule nimuhalifu kidogo.
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Ingine makatibu  wakuu  wote  wawe  wakichaguliwa  na  Prime  Minister  na  pia  majina  kupeleka  Bunge.  Bunge  lithinishe  hawa

makatibu makuu badala ya kuchaguliwa na Prime Minister na kutosheka ya kwamba wao ndio makatibi makuu na majina yao

hayachunguzwa  ionekana  imelenga  lenga  imeenda  safi  hao  ni  makatibu  wakuu.  Tukija  upande  wa  ma-ambassador  pia

ningependelea hata nao wakiwa ma-ambassador wachaguliwe na prime minister na majina yao ipelekwe kwa Bunge ijandiliwe

ionekane huyo ni mzuri atasimamia India, atasimamia London, huyu si mzuri, hiyo inakadhiliwa analeta ingine. 

Wafanyi kazi wote ambao wame ajiliwa na serikali,  majina kama haya ya wakubwa wote,  kina Commissioner wa Polisi akina

Commissioner wa Jela,  Commissioner wowote ambaye ni mkubwa anasimamia department  Fulani  awe  anachaguliwa  through

Bunge, ikiwa imependekezwa majina na mtawala waziri mkuu. 

Ningependelea  kwa  maoni  yangu  kwa  maana  nikisema  hivi,  ningependelea  kuwe  na  picha  moja  kwa  pesa.  Ninaseme  kwa

mfano, kama America tangu waanze kutawala, wako saidi ya miaka karibu mia mbili sasa na jina la kwanza haijabadiliswa kwa

vile  walimpatia  heshima  huyo  kwa  maana  ndio  mwakilishi.  Kwa  mfano,  kitu  kama  kutengeneza  pesa  hizi  zinatengenezwa,

unaona sasa ikiwa raisi huyu amaeondoka ile ingine ulikuwa naye,  ingine hata leo nina ya raisi katika nyumbani inatumika lakini

niliiwekwa  kwa  kuonanga.  Tuseme  kwa  mfano,  ziwe  heshima  ipatiwe  wa  kwanza  ama  sivyo,  watafute  kiti  ingine  ambaye

itawekwa kwa  hiyo  picha  iwe  noti  ya  Kenya  kabisa  ambaye  haitabadilika  mara  ingine.  Kwa  maana  hizi  tunazo  hata  zingine

zinatoka  rangi,  ukiweka  kwa  mfuko  na  ninoti  za  Kenya  kwa  maana  zimetengenezwa  na  njia  isiyo  kawaida.  Kwa  hivyo

tungependelea noti ambaye inadumu kama ile tulikuwa nayo ya kibeberu hata ikiishi mfuko miaka ngapi haiharibiki. 

Hiyo nitoke hapo niende kwa local government. County Council ilikuwapo wakati  wa ukoloni, ulikuwa wakati  wa Kenyatta  na

umekuwa  wakati  huu  wa  Moi,  kwa  maoni  naona  iko  mbaya  sana  upande  wa  County  Council  ambaye  tuseme  kwa  mfano,

County  council  ya  Nyeri  ikuwe  inatengeneza,  inajaribu  kuweka  pesa  zao  na  njia  ya  ma-license  na  nini  wanaweka  pamoja

wanaanza kutengeneza barabara  wakati  wa zamani na  hizo  pesa,  bila  kuuliza  Ministry  lakini  wanatuma  report  lakini  Minister

hahusiani nazo.  Lakini ya leo  ni  lazima  mpeleke  pesa  yote.  Tunaambiwa  Nairobi  ni  sharp  na  pesa  imeenda  kwa  Minister  of

Authority au Local Government.  Kwa hivyo kwa maoni yangu, ningependelea hii County Council ipewe idhini ya kulinda mali

yao,  kutumia  mali  yao  na  njia  zao  na  usafi  wao,  na  barabara  zao,  hata  kutengeneza  manyumba  yao  yawe  safi,  badala  ya

kwenda kule kuchukua   kwa Authority. Wakati  mimi nasema namna hiyo, nasema na Muranga yenyewe wakati  wa Kenyatta

ilikuwa billionaire na ilikuwa imetengeneza barabara hapa zote, ikawekwa marum lakini baadaye utaona mwingine amekuja hata

hakuna kitu tukiuliza sasa,  tuko Thika na tuko matajiri.  Tuna viwanda na hakuna chochote tunasaidiwa na Council,  isipokuwa

kuja kupora mali hapa kwa ma-license ya juu juu kuweka 4,500 a year license yake hata ikiwa ni ya kiosk. Hii ni kunyamazisha

hata yule ambaye ameweka hiyo kazi.  Hawezi kufanya kazi mzuri kwa maana,  kila  saa  ni  askari  na  license  yao.  Kwa  hivyo,

ningeomba pesa ya County Council ziwe zinapelekwa kule mbele ziwe County Council inapewa authority inatumia, na inapeleka

return kwa Ministry of Local Government kuonyesha vile wamefanya. Ikiwa hakuna wanapewa pesa  na  minister  kwa  njia  ya

serikali lakini sioni kama County Council itakosa pesa.
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Ingine ni ile ya Mayor and Chairmen. Hii ndio imeleta tabu hata kumekuwa Mayor atakuwa na degree lakini ma-Councilor ni

kama  mimi  pia  nazungumza  Kiswahili  lakini  Mayor  awe  –different  awe  na  degree  si  ndio  hiyo  inataka  kupitishwa.  Hiyo

ningeomba Chairman ikiwa Mbunge tunachagua Gatanga, hata Thika ina haki ya kuchagua Mayor na County Council wake na

iwe rahisi sana na tumpendelee huyu mtu ako na elimu atoke  lakini sio ma-degree.  Ni mtu ambaye anaona mbele kwa maana

hata sisi tunamchagua tuanona huyu anaona mbele unaona mbele wewe. Kwa hivyo mimi maoni yangu ningependelea Mayor na

Chairman wawe tukiwachagua. Kama vile tunachagua Councilors kwa maana,  hata hakuna haja ya Mayor  kwenda  kujiweka

kule juu badala ya Mayor achaguliwe na sisi ndiye County Council.

Ningependelea pia mpitishe Katiba mzuri na muandika vizuri kwa maana,  mmesema mtaandika.  Kenya tumeporwa pesa  nyingi

sana na iko na watu matajiri na wako katika serekali  pia  ni  wakubwa  sana  na  pesa  zote  wamenyonya  sisi  hata  ndio  sababu

Gatanga imekosa pesa,  hata kahawa ikakosa kwa maana,  ni nyonyosho  uko,  kunyonya  watu  tu.  Ningependelea  hawa  watu,

ikiwa kweli tunatengeza Katiba mpya, wanajulikana pesa zetu waturudishie. 

Kuna department ya misitu (forest), ambaye ukiteremka hii mto utaona umekwisha maji kabisa  na kiini ama sababu ya kukosa

maji ni kwa aljili ya msitu kuporwa na wakubwa wote. Wameupora mpaka umekwisha na hakuna mtu anauliza swali serikalini, ‘

msitu umeenda wapi’ na ulikuwa kama hii tulikuwa tunapigania wakati  wa Mau Mau hungeonekana.  Ndege haingekuona hata

ukiwa  juu  na  leo  ni  bangi  unakuzwa  huko  na  wakubwa.  Kwa  hivyo  hakuna  haja.  Tuna  haki  ya  misitu  usimamiwe,  kusiwe

kunakuzwa  bangi  ambaye  hata  sisi  hatujui  iko  namna  gani  lakini  inakuzwa.  Forest  ilimalizwa  sasa  ni  bangi  iko  juu  inalea  na

nikisema hivyo mnaona hata mageti imeeandika.  Hapao ningependelea msito usimamiwe na upewe vizuri watu ambao hawana

tamaa, na wako,  na wanajulikana wale ambao hawana tamaa.  Isipewe,  yule anasimamia anaitwa forester  yupo  lakini  ukienda

huko unashindwa huyu mtu anafanya nini msituni?  Utakuta hata makaa inachomwa  huko  hata  waleo.  Kwa  hivyo  tungeomba

Katiba ikiwa kabisa kutakuwa mabadiliko hii mti utakuja kwisha maji kabisa ikiwa hii Katiba haitabadilisha.

Kikosi  ya  polisi,  mimi  ningependelea  polisi  Katiba  ingebadilishwa  kwa  maana  mkubwa  akisema  itaingia.  Polisi  imekuwa  sisi

hatuna security katika Gatanga,  katika Thika maana yake ukienda polisi yenyewe ukiwa huna pesa  ni vigumu upatiwe msaada

hata kidogo,  utakuwa umeenda kufanya kazi bure kuingia polisi.  Kwanza unaambiwa unataka tufike kwako,  gari  ni  elfu  moja

elfu mbili hivi ikiwa ni mbali kule karibu ni elfu  moja.  Ukileta  huyo  mtu  katika  polisi  hasuru  umetoa,  ukileta  mtu  katika  polisi

ameshikwa kesho  mtakutana  barabara  akienda  Thika  na  wewe  ukirudi  kutoka  Thika  na  hakufikishwa  kotini.  Kwa  hivyo  hii

mambo ya polisi na Katiba iwekwe vizuri sana kwa maana tukiishi namna hii Kenya itakuwa haina pahali inaelekea.  Kwa hivyo

ningependelea  upande  huu  wa  polisi,  muandike  vizuri  iwe  inaangaliwa  kinaganaga  na  mtume  ma-CID  wenu  waone  kama  ni

hivyo inafanyika. 

Hapa  tuko  Gatanga  constituency  sisi  ni  wakulima  wa  kahawa.  Na  kusema  kweli  tulikuwa  tunapata  mapato  hata  tukawa
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tunapata  mapata,  tukawa  tunapima  suit  hii  wakati  huo  wa  mbeleni.  Kahawa  wale  walikuwa  wanakunywa,  walikunywa  tu.

Kahawa  tunauza  hakuna  kahawa  tunapeleka  kwa  mto  tukatupe.  Tunakausha  ina  ingia  ma-lorry  inayo  enda  Nairobi.  Lakini

kupata hizi pesa  ikifika hapa ni sumuni. Tungependelea kama sisi wakulima tuonewe huruma ndipo tupate pesa  ya kusomesha

watoto,  iwekwe  katika  Katiba  kabisa  kwamba,  mkulima  hana  nafasi  katika  Kenya,  ni  mtu  anaisha  na  mbeleni  tulikuwa

tumewasomesha  kama  wewe  unakaa  hapo  umesomeshwa  na  pesa  ya  kahawa.   Lakini  waleo  hata  mzee  apende  asipende

hawezi kusomesha. Ikiwa ni sumuni inafika ingine inakuisha kama leo tuna miaka tata  na tuna kahawa na hatujapata returns.  Hii

ni  maana  gani,  hatujui  ilikwisha,  ilinunuliwa,  haikununuliwa  hatuna  mtu  wa  kutueleza  na  katiba  tunahakikisha  ya  kwamba

tutaelezwa.  Tungependelea  pia  kama  hii  ipelekwe  ndipo  tujue  ikiwa  mumemaliza  mwaka  kahawa  yenu  hakuna  ilienda  hivi.

Lakini  bila  maelezo  itakuwaje?  Tutaishi  ulimwengu  mwingine  tafadhali  hiyo  muandike  vizuri  na  iwe  inachunguzwa  kama  vile

mumesema tutaiona.

Wacha tuingie majimbo. Kweli majimbo ya Kenya iko different na majimbo, iko mavuno, kuna majimbo ingine haina mavuno na

hii yote kuna watu wanasema tuwe majimbo. Kwa maoni yangu ningependelea majimbo isiwe kitu ya kutangazwa ati finya hiyo

majimbo. Kenya ni nchi dogo sana na kuweka majimbo ni kuharibu hata kuharibia wale  wananchi  wa Somali,  wananchi wa

pahali pengine wakose hata kile walikuwa wanapata kutoka Gatanga. Kwa hivyo majimbo mimi siipendi na ni marufuku kwa …

iandikwe hivo katika Katiba yangu.

Ningependelea kuongea kuhusu elimu: elimu imewaweka hapo mupo mkawa Makomishona lakini elimu imerudi nyuma katika

Kenya kwa ajili ya kitu kimoja. Wabunge wetu tuliwachagua mwaka huu wanaenda kumaliza ni wa tano na tulipo wachaguana,

jambo lao la kwanza ni kuenda huko Bunge na kupitisha sheria kuwa wanakula elfu mia tano kutoka 70,000  up  to  500,000.

Mwalimu  ambaye  anasomesha  analia  hapa  kuna  pesa  waliagana  watapatiwa  na  hawajapatiwa  na  wabunge  ndio  hao

wanaongeza pesa yao badala ya, kuangalia mwalimu wanajiongezea. Mwalimu kweli akiwa darasani atasomesha na amesoma ‘

Nation’ ya leo Mbunge wa Gatanga earns 500,000 na yake haijapitishwa, ilipitishwa lakini hajapatiwa. Hii ni kitu moja tumeona

kimerudisha elimu yetu nyuma sana sana hapa Kenya.  Kwa maana,  walimu walichukua neno lingine wakaliweka kama viwete,

ikiwa  si  Mbunge  anaongezwa  wacha  wasomeshe.  Ndio  sababu  hata  serikali  ikigamba  shule  imeanguka  ni  kwa  ajili  ya

kutoheshimu waalimu.

Hata mapolisi wangu hapo nitawasimamia kidigo, ningeomba Commission  muandike vizuri. Mimi niko na askari  kama  wawili

kwangu na ni watu ovyo katika ulimwengu huu hata mimi ndio ninasomesha watoto wao kusema kweli. Kwa maana,  mishahara

le wanapata  hakuna kitu wanapata.  Wako nyuma katika Kenya.  Hata afadhali kuandikwa mashambani  ambao  unapata  pesa.

Unaambiwa ni elfu nne au tano lakini zinakatwa  unachukuwa  tatu.  Hata  anashindwa  ni  nini  atanunua  ama  ni  nini.  Kwa  hivyo

ninawaomba nyinyi upande huu wa ma-polisi hata kuangaika kwao kuitisha pesa ni kukosa mshahara.

Ingine ni hii, katika serikali ya Kenya badala ya kushugulika na sisi inashugulika na wale imewaajiri. Njia moja ya kusema hivi ni

hii,  kwanza  nitashitaki  Commission  yenyewe,  hiyo  ndio  moja  ya  kuona  kuwa  hamshuguliki  na  sisi.  Njia  moja  ni  hii  ya
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Commission hii yetu tunayo sasa. Maana ya kusema hivi ni hivi, ukiangalia gari ile inaenda na Commission ambaye alichaguliwa

na akaiwacha iko million sita na hapa  barabara  ya  Gatanga  yenyewe  inataka  rami  na  Commissioners  hawa  wako  karibi  24.

Ukihesabu hizi ma-million itaweka pesa … kwanza ninaingilia nyinyi kwa maana tuko na nyinyi, imetumia pesa  ngapi gari yenu?

Karibu  ma  million  ya  mapesa.  Hiyo  nimesema  iangaliwe  sana  kwa  vile  nimesema.  Nataka  inagaliwe  namna  hii,  wale

wamechaguliwa afadhali hata wapatiwe gari ambaye kama kule kwa Nyerere  haitumii chochote lakini, sio pesa  inagarimu pesa

ya Kenya ambayo ingeweka lami, ambaye wangeweka nini, hapo muandike vizuri mimi nitakuja  ku-read  badaye ingeweka hii

kitu itengeneze lami,  itengeneze  shule.  Tumekosa  dawa,  why  not  dealing  with  your  self?  Ukienda  kwa  Election  Commission

wanaenda na zingine kubwa hata kuliko zenu. Tunaona pesa sisi hatuna faida badala itumike kwa dawa ya hospitali tunaambiwa

sharing lakini sharing hii hakuna kitu, dawa haingii ni  tulipe  twende  tukanunue  dawa.  Ningemuomba  upande  huo  wa  hospitali

mkubali ati  kama  Kenyatta  kuwekwa  ati  ni  pesa  amabye  iliwachwa  na  hayati  ikiwa  haina  pesa  ni  ya  watu  wale  wagonjwa.

Ningewaomba nyinyi muandike vizuri muone mambo imeingia na imerudia mwananchi. 

Ninamaliza  na  hii  Chairlady.  Kipande,  kama  mimi wakati  nilikuwa  nachukua  kipande  hii  yangu  hakuna  kitu  nilikuwa  nalipa

nilikuwa  18  na  kupatiwa  kipande.  Na  hakuna  ndururu  nilikuwa  natoa,  sasa  kimeingia  pesa.  Tafadhali  mchunguze  hali  ya

wananchi kwa maana wengine ni watoto  wa shule, asipopewa na baba  yake kipande haitapatikana.  Kwa hivyo ningemuomba

kipande kirudishwe bure pia passport ilikuwa bure, sasa imekuwa ni elfu moja na fifty. Tafadhali tungeomba mpeleke hata hiyo

jina ya passport  irudishiwe  wananchi  kwa  maana  ni  kitambulisho  ya  kukujulisha  wewe  ni  Mkenya  na  unaenda  mahali  fulani,

isiwe ati ni kuuzwa hii ni kama sisi hatuna baba na mama. 

Mwisho ni kunyonywa na mwisho nikimaliza kabisa …….

Com. Salome Muigai: Hiyo ndio ya kumaliza kumaliza…

Francis Muhuni: Wacha nimalize sasa niseme ninashukuru pia kwa kunisikiza.

Com. Salome Muigai: Unaweza kusema hiyo moja ya kumaliza

Francis Muhuni: Nimewacha maana itakuwa mingi na nitaendelea na sio vizuri kukaa watu hawa wakinigonjea nimalize. Kwa

hivyo nimeshukuru pia kwa kunisikiliza.

Com. Salome Muigai: Ningetaka kukushukuru sana Mzee Francis na kuwaomba wanatume wenzangu  kama  wana  maswali

kwako.

Com. Maranga: Nimekuelewa vizuri, lakini tu ningejaribu kukujibu kumwambia mzee wangu haya magari tunatumia makubwa

ni kwa sababu sehemu zingine za nchi ya Kenya hazipitiki. Mimi ni mtu natoka upande ya Kisii na mabarabara  yetu ni mashimo.
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Nyinyi mko na bahati  mko na hii lami ya kuja Gatanga.  Hii barabara  ikienda pande zingine za nchi, ukienda upande ya North

Eastern, huwezi ukapita na gari ndogo, utakwama. Huyu Bwana Ahmed ametoka huko anaweza kukuelezea.  Gari yake ilienda

huko  ilikaribikia  huko,  kwa  hivyo  saa  ingine  ukiona  hayo  magari  ni  kwa  sababu  sisi  tulijua  nchi  ya  Kenya  iko  nyuma  sana

sehemu nyinyi za nchii hii yetu ya Kenya.  Pengine mahali unaweza ukaona hiyo gari imetumika uone hakuna haja ni Nairobi  na

mahali iko tarmacked. Lakini nchi zingine za Kenya hata mahali pa kuogea hakuna. Tunaogea nyuma ya nyumba kwa hivyo nchi

hii watu wa Gatanga mko na bahati vile mko namna hii, kuna sehemu za nchii hii ya Kenya hamwezi hata mkafika na gari yoyote

ila tu gari four wheel drive na kubwa ambayo iwezi ikaharibika sana. Pengine hiyo ndio sababu ilikuwako.

Kitu ingine ya pili ningekuelezea mzee wangu ni kuwa maoni umetoa ni mazuri  kabisa  pengine  nchi  yetu  ya  Kenya  ikiendelea

kama Japan pengine mtu unaweza kutumia gari yoyote hata ile kidogo. Lakini kwa barabara tunazo haiwezekani.  Asante.

Com. Salome Muigai: Hatutaki kujitetea sana kwani mwenye kujitetea anaonekana  kama  ni  muoga.  Lakini  hata  sisi  hatuna

magari ya kutosha na tulienda Tharaka na tulienda na gari kidogo kufika Embu tukakosa  kwenda  Tharaka.  Madam  PC  ndio

mwenye alitupatia gari za kuenda na watu wa Tharaka nao wametungoja vile mlikuwa mmetungoja hapa.  Kwa hivyo  hatutaki

kujitetea  sana  lakini,  kuna  kazi  yenye  ukimpa  mtu  lazima  umpe  jembe.  Sivyo?  Na  barabara  zetu  zikiwa  ndizo  hizo  wakati

mwingine mkitupiga msitupige sana,  mjue hizo barabara  ndio pahali mnataka tuje na  hamtaki  kusikia  ati  tunataka  tukutane  na

nyinyi  Thika  kwani  hatuwezi  kufika  Gatanga.  Ama  mnataka  hivyo,  ama  tuwaite  Nyeri  tuseme  mje  kwa  province.  Sasa  sisi

twajaribu kuwafikia pahali mko na ndio wakati  mwingine naona hizo barabara  ni  mbaya  lakini  ni  kweli  kabisa  mzee  kuwa  ni

lazima Kenya ianze kufikiria priorities zetu ni zipi? Ni gari ama ni dawa za kuokoa maisha ama ni chakula za kuliwa na wananchi

hiyo ni kweli kabisa mzee. Asante sana.

Nilikuwa  nata.ka  kumuita  sasa  Sarah  Muchiri,  je  Sarah  Muchiri  ndio  Wangare  Muchiri?  Ni  watu  tofauti?  Basi  sasa  nataka

kumuita Sarah Muchiri.

Sarah Muchiri:  Mine I have been sent by Catholic Women Association.  My name is Sarah Muchiri from Gatanga and I am

here on behalf of the Catholic Women Association.  So together with women, on behalf of the women  we  have  discussed  on

human rights and we felt that for the women, we have been oppressed  a lot and on inheritance  that  is  we  feel  that  when  our

husbands leave us probably through death, we should become the automatic heirs of what we had together with our husbands.

Also we should be the administrators of our husbands’ wealth probably after their death without going through all these hassles,

being asked to go to court to prove whether you are married or not.  Yet, you posses the marriage certificate and to have all the

in-laws coming after you, they want this; they want that we would like to have a law to defending the women one this.  Mainly

our rights are taken or whatever rights we have are grabbed from us probably, because there isn’t that law that I have to be  the

automatic administrator of whatever we had owned with my husband when he was alive. So we would like this to be  looked

into. 
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Also  on  the  opportunities  for  education.   Probably  education  should  be  free  from  the  nursery  level  to  the  university  level.

Mainly, there are  so many of our children roaming about  the streets  because  they have to  face  a  lot  of  levies,  money  for  the

watchmen, building funds, this and that and  some  of  our  girls  or  boys  do  not  go  beyond  standard  one,  or  even  beyond  the

nursery level. They are  even told to attend the nursery because  you have to contribute this before your child is enrolled in the

nursery. So we would like to have maybe free education because we have enough sources  or  resources  for that matter to take

care of our children to have free education.

Com. Salome Muigai: Ningetaka kuwaomba mkuwe na mkutano mmoja. Nitaanza kuwandika noisemakers watu  wakienda

nyumbani watabaki hapa mpaka saa kimi na mbili na nusu kwani mimi ni mwalimu.

Sarah Wachiri: Thank you. On jobs and promotion opportunities, mainly the women and our girls are  denied these especially

if they don’t give in to the favours of the men and since most of the bosses  are  men as my colleague has stated  here,  we would

to have something or  we would like to have a law defending the women on these favours.  Our bodies  are  not for  sale  or  for

promotion; we should be taken care  of and given the opportunities.  When the men come applying for  the  jobs,  nobody  asks

them to sleep with them or to have these favours with them. Why should be women and girls be  subjected to these things? We

want this to be checked on. 

Also on economy, we feel that many of the women of this Country are  the ones who contribute mainly on the economy that is,

on the coffee or the tea and also on the vegetables and on the other goods,  the cattle,  the milk and the whatever.  But much as

they do this, they don’t get as much as they give out. Their coffee and tea is probably not paid on time and when it is paid,  it is

deducted this and that.  The other day we  had  somebody  coming  all  the  way  to  give  prizes  in  Nyeri  that  they  have  the  best

coffee not even in the country but in the world and he told us what one bag cost,  he revealed to us how our coffee is sold and

from the papers they said that a bag of 50 kilograms of coffee is sold at 11,000 then I wondered if that is the much our coffee is

sold,  why are  we so poor  really?  Our roads  are  so poor;  our children do not go  to  school  yet  we  have  acres  and  acres  of

coffee. Where did this money go and mainly the women they are  the ones who will work on these coffee plantations with their

children on the backs,  with the rain on them and all these and yet the money is taken and they don’t benefit from this. So we

want this to be looked into. We should benefit as much. Thank you.

Tape 5

Thomas Mwangi: Kwa hivyo squatter  na kupeana kwa nchi kwa mashamba yafanywe ili  watu  wetu  they  be  removed  from

these very densely populated areas and go into areas that are not very densely populated. 

Ingine ambao ningelitaka kuongea ni juu ya environment. Forests zina haribika, rivers are being spoiled by polythene papers  and

haya mambo inachukua vitu  ambazo  zinatoka  mbali  hata  katika  if  you  go  into  the  furthest  town  in  Kenya  utakuta  polythene
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papers. I wonder whether there could be a law that could be put in place to make sure that we have materials for wrapping and

ways of throwing them away.    Even condoms,  are  found littered on the roads  today and it is in the rural areas  right here you

find condoms and there are a thousand rims, you find them everywhere,  katika mabarabara.  Sasa  hii ni shida ambayo inatokea

ya environment na labda hiyo tungelatazama. 

Katika tena katika hii I don’t know, the local government.  The powers  of the minister have been made too strong,  they should

be  lessened  and  the  Mayors  and  Chairmen  be  empowered  so  that  they  can  fire  and  hire  the  employees  under  them.  Sasa

hawana nguvu, huyu treasurer  akisema sina pesa  anaenda kwa minister  anarudishwa  pale  hupo.  Kwa  hivyo,  there  is  a  lot  of

frustration in the Municipalities and the Local Government in  general.  Ingine  ambaye  ningeliongeza  hapo  ni  katika  ili  tuwe  na

nguvu katika nchi yetu hii position ya headman na chief iondolewe katika Office of the President.  Tuwachague sisi wenyewe na

hiyo  ingelikuwa  afadhali  kidogo  kwa  sababu,  ya  kwanza,  sisi  ndio  tunajua  shida  ya  mahali  tunatoka.  Kama  kuna  watu  wa

baiskeli  ambao  wanaenda  usiku  bila  taa  tunajua,  we  pass  our  own  laws  that  will  govern  our  small  areas.  Where  that

Commissioner comes from is in the arid zone.  It  is very different from Kiruingine where I come from and therefore,  I need the

by-laws that are  going to govern my area.  Kwa hayo machache  ningesema  asante  sana  na  nilikuwa  nataka  kupeana  hayo  tu

lakini hata education ningelisema kidogo tu Madam Chairman ili niondoke hapa. 

Education yetu katika nchi hii mara nyingi ni Commissions ambazo wanatoka ulaya wanakuja wanapeana mwawaidha yao juu

ya vile mwelekeo wa elimu utaendelea.  Kwa nini tusiwe na sisi wenyewe tuwe na Commission zetu ambazo tutaelezea  juu  ya

education ambayo tutakuwa nayo? Kwa hivyo ningependa kwamba sas  historia ni very important.  People  without  history  are

empty and I find that history has been relegated mbali sana. Watoto wanajua historia ndogo tu kwa hivyo historia hawajui,  tena

C.R.E  ambayo  inatengeneza  utu  wa  mtu  inaonekana  vile  vile  haipo   na  kwa  hivyo,  katika  elimu  ni  kuelezea  tu  kama  nyinyi

Commissioners ungalikuwa na ……..we put it in our Constitution that it is the people  who are  going to decide the  curriculum

that they are going to have for their country because  it is they who know what sort  of people  they want to build for the future.

Thank you Madam Chairman.

Com. Salome Muigai: Kuna maswali? Hakuna sasa nitamuita mwingine.

Sammy Kagai: My name is Sammy Kagai.  Sasa  tunataka mabadiliko ya hii Katiba kwa sababu tunataka mpangilio mzuri wa

uongozi na tuna uhuru wa kufanya namna hiyo lakini jambio mmoja ya kwanza ambao ningeguzia ni mashujaa ya uhuru.  Kuna

watu  ambao  walikuwa  patriotic  ambao  walipigania  uhuru  na  pengine  wakawekwa  kizuizini,  detention  na  mahali  yao  wakati

waliwekwa  detention  ikaporwa  wengine  walikufa  wakipigania  uhuru.  Sasa  mimi  ningeona  ni  mzuri  kama  tungeweka  sheria

ambayo ingeshugulikia hao watu. Kwa sababu walipokufa watoto wao, wa mama mnajua waliteswa sana waliteseka na watoto

wao hawakusoma kwa hivyo kungekuwa na sheria ambayo ingefanya wapewe compesention kwa mahali  ambayo  ilipotea  na

pia kwa wale ambao walipoteza maisha yao.
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Human rights,  wakati  mwingine  ukiingia  wa  magereza  ambao  tunayo  hapa  Kenya  unaona  mzee  kama  yule  alikuwa  hapa  na

kijana kama yule. Wakiingia tu kwa mlango wanaambiwa vua nguo, unatoa koti,  toa  shati,  toa  suruali toa  ingine na huyu mtoto

wake pengine walishikwa na kitu kidogo tu wakakosa bond.  Katika kimila yetu hiyo ni mbaya sana.  Kwa hivyo ningeomba hii

Commission iangalie kama kuna marekebisho amabo inawezekana. 

Ingine  ni,  hata  ingawa  iliguzwa  na  dada  moja  ambaye  alikuwa  hapa  ni  kama  natural  resources  ambayo  inaweza  kupatikana

hapa,  aliguzia juu ya  maji.  Maji  inapombiwa  mpaka  Nairobi  for  commercial  purposes,  inauzwa.   Ikifika  Nairob,i  wale  watu

wanaitumia wananunua. Kwa hivi sisi ambao hii maji imetoka pahali yetu, at  least  tungependa  tupate  percentage  ya  hi  natural

resources na pia itufaidi hata kama ni kuitumia.

Pointi  ingine  ni  shule.  School  fees  imeenda  juu  sana  na  mapato  iko  chini  kwa  hivyo,  hata  tukipenda  watoto  wetu  waweze

kupata…  hatuwezi  kupata  school  fees  wengine.  Kwa  hivyo  hiyo  ningependa  kama  inawezekana  iwekwe  katika  sheria  ama

irekebishwe. 

Pointi ingine ni hii kitu inaitwa vagrancy, kuranda randa unless kuwe kuna curfew yaani curfew iwe declared mtu apewe ruhusa

ya kutembea kila pahali na hata saa yoyete ambayo anataka kutembea. 

Ingine ni wanyama wa msituni ambao wanaharibu nafaka zetu hapa mashambani. Na  pia tulipwe  na  serikali  kuwe  sheria  aina

hiyo  ama  maji  ambayo  inaelekezwa  kwa  mashamba  ya  wakulima  ambao  inaharibu  mali  ya  wakulima.  Pia  tulipwe,  tupewe

compesation ya hasara ambayo tunapata.

Ya mwisho, hapa Kenya unaona kuna mtu mmoja ambaye ni director wa company fulani na pahali pengine anafanya kazi yaani

mtu anakuwa na kazi zaidi ya mbili. Mimi ningeomba kuwe na sheria mabayo ina-limit kila mtu ama kila Mwanakenya awe na

kazi moja.

Ingine  ningeomba  kama  hii  marekebisho  ya  Katiba  ikiwa  tayari  kuwe  na  documentation.   na  mtuandikie  in  very  simple

languange  ambayo  watu  wa  hapa  reserve  tunaweza  ku-understand,  ndio  tuwe  tunaelewa  sheria  ni  sheria  gani  ambayo

imetengenezwa asante.

Com. Salome Muigai: Asante sana. Kuna maswali? Haya basi, ningependa kuuita Wanjiko Wamanje.

Cecilia  Wanjiko: Jina  yangu  ni  Cecelia  Wanjiko.  I  would  like  Parliament  to  have  the  powers  to  appoint  or  give  jobs  to

Permanent Secretaries, Judges and not the President.  To add there, if the President  is allowed to give jobs  that will encourage

nepotism.
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The  Government  should  not  in  any  way  interfere  with  the  education  system  in  this  country.  Education  should  be  left  to

professionals because they understand better what kind of education they want Kenya to have.  Also they will like what they

should do to improve the education in Kenya.

Agricultural  products  like  coffee,  tea,  flowers  or  fruits  should  be  sold  directly  from  the  farmers  to  the  buyers.  Brokers  or

middlemen should not be allowed to come in.  They should be a law restricting the brokers to come in.

Just as we say that the youth are  the leaders  of tomorrow, it should be the responsibility of the Government to organize youth

groups after a completion of Form four or  after 18 years.   It  should organize the youth to form youth groups  which  will  have

projects to prepare them to be leaders of tomorrow.

There should enforcement of law on parents  who neglect to take  care  of their families and because  this will be  very hard for a

spouse to report  the other one,  this one should be the responsibility of an area  Sub-chief or  Chief to handle the cases  in their

areas.   Property  in  a  home  should  bear  the  names  of  the  two  parties  that  is,  the  husband  and  the  wife.  If  it  is  a  farm  or  a

shamba, the title deed should bear the name of the woman or the man.  Likewise other assets. 

May I now request the Constitution of Kenya to allow or  it should be a law to allow Civic Education to be  an exercise which

should continue and should be added  to the curriculum.  That  is,  it  should  be  thought  in  our  schools  since  we  who  are  here

today do not really understand  what the Constitution is,  because  we don’t know what it says.  It  should be now be thought in

schools and it should be made compulsory to be  taught in schools that should be part  of the curriclum so that our children can

understand well what Constitution making is all about. And that is all I had.

Com. Salome Muigai: Bi Cecilia Asante sana. Kuna swali kwa Cecelia? Hakuna.  Sasa ningependa kumuita Kariuki Maina.

Kariuki Maina: I am going to start on my views and I am going to start with education. So I would request  for the retention of

the  8-4-4  system  of  education  and  it’s  entrenchment  into  the  Constitution.  This  is  to  make  sure  that  successive  placed

presidents or  governments do not change it at  their will. Students  who complete Form four should be  admitted  to  universities

and middle level colleges like the Kenya Science Teachers  Colleges,  Kagumo Teachers  College,  Mombasa  Polytechnic,  etc.

according to how they performed in their KSCE.  The best  should be admitted as  it happens today to the universities  and  the

others should be admitted to those colleges accordingly,  that  is  according  to  how  they  performed.  So  all  of  them  should  be

admitted by the Joint Admissions board and should get or should be given maximum loan by the Higher Education Loans Board

to complete  their  studies.  Those  who  complete  their  studies  from  these  colleges  or  universities  should  be  contracted  by  the

Government  to  work  for  five  years  and  then  released  to  work  in  the  private  sector.  This  would  give  everyone  an  equal

opportunity to serve our country instead of the current system where anybody gets a job from the Government and does  that
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job up to retirement so I would like a situation where everybody is given an opportunity to work for the country. 

Then  I  want  to  look  at  parliamentary  and  civic  elections.  I  start  with  civic,  those  who  want  to  be  Councilors  should  have

minimum ‘O’ level education. In addition they should have any kind of post-secondary school training. It is not a must they have

degrees. Those who want to be Chairmen or Chairladies of County Councils should have a degree from a recognized university

as a minimum qualification. Those ones who want to be Mayors or Deputy Mayors should also have a university degree.

Parliamentary elections: One should have a minimum of a Bachelor’s degree from a recognized university.  In addition he should

be a minimum of 64 years old thus we should not have any MP who is above 70 years of age. 

Presidential  elections:  Those  who  are  above  65  years  of  age  should  be  disqualified  so  in  that  case,  we  should  not  have  a

President  who  is  above  70  years  old.   All  aspirants  should  have  a  minimum  university  degree.  One  should  only  vie  for

Presidential  elections  and  should  be  disqualified  from  vying  for  a  parliamentary  seat.   In  that  case,  one  who  enters  the

Presidential race will not be a Member of Parliament if he fails to win the Pesidential  race.   In that case  I may want a different

system where the current people who fail in the Presidential race  do not become Members of Parliament.   One should only try

the Presidential race twice. In other words if you try the first time, try the second time and you fail, you should not be allowed to

fill the ballot papers with your name for the third time.  I propose that the President should stay for a maximum of two terms. 

Members of Parliament and Civic Leaders  should hold their seats  for a maximum of four terms that is equivalent to 20 years.

We may want a system where Members of Parliament do not go for more than 20 years holding those parliamentary seats.  This

should reflect change in generation.

Appointment of Cabinet  Ministers: The  President  should  retain  powers  to  appoint  ministers.  However  he  should  appoint  his

ministers from the whole Parliament but not just his party.  He should appoint  the most qualified Member of Parliament  in  any

docket as far as that is concerned. 

Firing of cabinet ministers; Ministers should be given security of tenure of their offices for 5 years.  Only two-thirds majority of

parliamentarians should pass a vote of no confidence in a certain minister. 

Permanent ministers and other parastatals  jobs:  They should be appointed by the President  and  certified  by  Parliament.  They

should  have  a  security  of  tenure  of  15  years  or  up  to  age  55  whichever  comes  first.  They  should  be  extended  to  public

universities Vice-Chancellors,  CBK  governors  and  other  parastatals.   The  President  should  only  fill  vacancies  of  those  who

complete  the  15  years  or  those  who  attain  age  55  during  his  time.   So  my opinion  here  is  that  once  a  (keratin)  president

appoints a person, either be it a PS or a Governor of the Central Bank, that person should only be fired by the next President  if

he attains the age of 55, or if he completes a mandatory 15 years in that office.
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Finally, senior government jobs should not be held by two members of the same family. This is to make every person or  family

feel as part of our country rather than the current system where a few families are eating the national cake alone. In other words,

it is unfortunate that some people  who become ministers, have their brothers  become Permanent Secretaries  or  other  seats  in

our government yet, we may want a holistic system where not just two families are  leading us,  or  are  sharing or  are  eating the

national cake but everybody. 

And just before I finish, I will request  the Constitution of Kenya Review Commission when they finish the job to translate  the

Constitution into all the languages in Kenya and we should have more than two official languages. In South Africa we have 14,

so it is not good that even in such a forum we are  only using English and most people  here understand other languages but not

English and Kiswahili. So,  in that case,  it should also be entrenched in the Constitution that if that mzee has gone  to  a  certain

office he should be served if he speaks that other language. Thank you.

Com. Salome Muigai: Any Question?

Com. Hassan: I don’t have any question but we can see a written submission, why can’t you give it to us?

Com Salome: Alright the next one.

Kimani Ngari: Madam Chairperson, Honourable Commissioners I am Kimani Ngari. What I would like to say is that there are

a  lot  of  changes  that  need  to  be  done  in  this  country  otherwise  as  the  situation  now  is,  given  that  we  have  an  independent

government that is elected, it is very unfortunate that we have been faced with similar situations with those that faced France in

1729,  that lead to the devolution. First  and foremost,  as  we  draw  the  Constitution,  one  may  not  know  really  where  to  start

because as that has been said, we have not been prepared  so we are  just coming to the Commission on a try and error  basis.

What I would like to say is that I would like the Constitution to empower people  and to recognize Kenyans as  the owners and

rather absolute owners of the Constitution. The Constitution should not be  a property  of the Government but of the people.  It

should empower people themselves to fire any government if it doesn’t serve it’s purpose.

On the question of the President, I would like the Constitution to have it that the President  is above party politics.  Well l beg to

differ with most of the people who have given their views concerning the terms which we want the President  to run. I will say I

like unlimited number of terms. Because we may talk about changes and then we have at the end of the day elected a President

to replace the one we want to retire who is not as good as the first one.   To ensure that a problem doesn’t arise,  it would have

been better for us to try to have democratic institutions that would not allow or  that would not be  manipulated to allow rigging.

So such Commissions as the Electoral Commission should be strengthened and be made independent so that they can supervise

election on their own. 

62



The other issue I would like to point on is electoral  dates;  we should have dates  that are  specific so that we are  not taken by

surprise. We don’t want a situation where the President or anybody for that matter decides  a date  of the election when we are

not aware. We should know exactly when elections will come.

The other point is on the economy; we are  very much  aware  that  due  to  unemployment,  landlessness  and  many  other  vices,

people are  in really big problems.  I would want a Constitution where people  are  not left  to  the  care  of  fate,  that  is,  they  are

being economic limits below which nobody should be allowed to fall. Obviously, there are needs that must be  met; whether one

is able to do it or not. One must feed,  one must have clothing and one must have shelter besides  other services like health and

education. So it is important that the Constitution put in place a situation where no body is left to suffer just like that. 

The other thing is the question of land; land has been a very sensitive issue in  this  country  and  perhaps  it  is  what  lead  to  the

struggle for independence. It was one aspect. We want a Constitution that will make land a right and not a privileged. We will

want a situation where a Kenyan, when he matures, he becomes of age, he is apportioned at  least  apiece of land with which he

will identify himself as a Kenyan. It is a betrayal of the noble cause to see today that we have landless Kenyans.  It  is a very bad

kind of affair, land should not be held in absolute. That is to say I do not like a situation where somebody holds absolute rights

of a piece of land, I would want him to  hold  that  piece  of  land  in  trust  for  the  Government  and  in  such  a  manner  that  he  is

apportioned the plot of land that is according to his needs. Not one where one has trucks of land and he doesn’t use them and

the only time when he using it as collateral to get loans while there are other people who are landless.

Education:  Education  as  we  know  it  is  an  investment  in  human  capital,  we  want  a  situation  that  garantees  education  for  all

children. We want the Constitution of education to put in place an education policy which will not be  substituted  to  changeas

someone wishes. That is a static system rather.

When it come to separation of powers;  today we have three arms of government.  I will suggest we have  an  addition  of  two.

That  is  we  have  the  Executive,  the  Legislature,  the  Judiciary,  Spiritual  and  Cultural.  You  may  perhaps  agree  that  when

somebody loses his traditions or culture he sort of loses direction.  I will want these changed so that we have five arms.

We have yet another serious problem here in Kenya about  taxation. Our Constitution or  the Government itself is based  rather

on the British style. But you find that unlike in Britain we have situations where things are  done in the opposite.  In the Britain, it

is the rich people who are taxed to help the poor  but here it is vice versa.  It  is the poor  who are  taxed.  We find we have very

senior government officials like lecturers, Judges and these Honourable MPs, in most cases they are exempted from tax.

Com. Salome Muigai: Would to like to summarize. You have got two more minutes.
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Kimani Ngari:  You find that we need to have a situation where the tax is levied on ability. Those who are  able to pay should

pay more.

Lastly, I would suggest a form of government, majimboism and not unitary. Most of us due to ignorance we may think Majimbo

is people living in their own province but I would understand it differently. If Majimboism was put in place we would have such

bodies like local authorities which would replace the provincial administration which I would like paced  in the next government.

I think that is all I have.

Godfrey  Kihonge: I  will  start  presenting  by  touching  on  the  three  arms  of  the  government  and  the  issue  of  separation  of

powers. It has been said here but I will add more weight to it.  The President  should not be  the Vice Chancellor,  he should not

be the one to appoint  the Judges,  the Chief Justice,  the Attorney General,  Parastatal  heads  and  all  these  guys.  This  one  they

should be vetted by Parliamentary Select Committees.

Another  issue  concerning  the  powers  of  the  President  is  that  we  the  citizens  particularly  represented  by  our  Member  of

Parliament, we should have a clause of impeaching the President  on matters concerning maybe morality,  corruption,  abuse  of

power and such issues.  We should be given a clause to impeach even the Judges.  You  hear  about  corruption  of  Judges  and

such  big  people  there  is  no  way  they  can  be  removed.  Another  issue  concerning  still  the  Presidential  powers,  we  have  a

government that is too of monarcial government and doesn’t  support  multipartism  in  a  manner.  Number  one,  because  of  the

currency we have, has a portrait of a sitting President giving him an unequal powers  compared to opposition members.  We can

borrow a leave even in the United States where a President appears in the currency or the coin, 50 years after he has died.  You

can imagine Clinton will only appear after 50 years of his death on the currency of United States.

Another issue,  these unnecessary national holidays, Kenyatta  Day and even Moi Day and whatever.  We should have.  By  the

way if we should be celebrating they should be renamed,  we don’t need them as such. Those are  some of the powers  of  the

President that has not been touched.

The  Bankruptcy  Act  should  be  amended.  It  has  outlived,  it  has  been  misused  by  the  way.  There  is  this  act  of  the  Civil

Procedure  Act,  which empowers that the debtor  can  be  jailed.  It  contravenes  the  Constitutional  rights.  If  somebody  can  be

jailed because he is poor or because he has been unable to pay his debt,  I  will treat  it against the Constitutional right, it should

be amended. By the way, Britain has already amended that Act.  We borrowed from them  but they have been amended.  Even

Shakespeare, I can quote him, in his play the ‘Merchant  of  Venice’ he said if you deny me my rights, you deny me my life. If

you deny somebody’s right to live and to pay his debt maybe for a long time, you deny him a right to live.

Another issue,  we are  all religious. The death penalty and capital  offences should be abolished.  Only God has the  right  to  do

away  with  life  even  to  bring  life  so  I  will  not  elaborate  on  that.  It  should  be  a  big  problem.   If  we  are  not  advocating  for
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abortion, then the Government should  not be given the licence to kill people just because they are criminals. It  doesn’t have the

right, it can’t be God by the way.

We should be given a chance to vote out sitting MPs.  We  should  be  given  a  kind  of  mid  term  referendum  between  the  five

years. If we think that our MP is not performing at par, as we had wished, we should be given a chance,  mid-term referendum,

where we  can  be  able  to  vote  out  our  Member  of  Parliament  if  he  is  not  performing.  Likewise  toCCouncilors,  in  this  case

Chairmen  of  the  Country  Council  should  have  degrees  or  something  equivalent.  They  should  financially  manage  some

organization for a period of ten years. There is no problem with that. 

Another issue is that election time table should be separated.  We should elect  the President  at  one time and the parliamentary

and civic elections should be set at  another date.  This will eliminate the policy that was brought up by some politician in 1992.

The three-piece  kind of policy, electing from Councilor,  MP,  and even President.  The last parliament we had a  bit  of  a  poor

parliament. Some poor  guys intellectually because  we were told by this  guy  from  Kiharu  that  we  need  a  three-piece  kind  of

election. Now we don’t need to; we need to separate this election. President kando, parliamentary and civic this time.

Com. Salome Muigai: Summarize please, we are short of time.

Godfrey Kihonge: Provincial administration we don’t need it.   Unaweza ona mtu kama Councilor anaweza ku-mobilize kama

Chief. 

Halafu, prisoners they have a right to live also.  Some prisoners are  jailed and they have wives some of whom are  married and

thus they are denied their cogugal rights. Otherwise, they should be day prisoners,  some prisoners are  graduating from sodomy

and they went there without them.

Another issue, the President should be chosen by majority votes, at least 50% and above of votes cast.

The  other  issue  is  we  need  independent  candidates.  This  will  mean  proportional  representation.  For  example,  in  Thika  the

current Members of Parliament are 210 we can add 100 of them. 100 will be  brought in by proportional  representation.  Thika

district has a 600,000 population, another district has already around 100,000 people.  We can propose  names and those who

will win the largest votes can be our proportional representative, independent candidate in this case. The other issue of majimbo

is that we need to go back to those outdated things. We can go to Majimbo but not today or  tomorrow, maybe the other day.

Because there are some reasons, we are the 17th poorest country in the world.   By the way it is about  corruption and tribalism

which  too  rampant.  The  education  system  is  not  working,  majority  of  the  provinces  currently  which  maybe  will  advise  on

drawing up regions at basic stage of development. We can be able to sustain regional parliament. 
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We need powers to be devolved to local authorities, which should collect taxes, manage their own things, remit only about  20%

of their taxes or revenue to the Central Government.  Most of the areas that would be Jimbos have no sound basic or  sound tax

base, that means some regions will be very poor and will need us to go there to assist  them. That is okay,  thank you very much

Madam Chairperson. Lets meet next time.

Michael Morete: (in Kikuyu) 

Interpreter:  I  would like to speak  on the rights  of  women.  Why  does  our  current  Constitution  deny  women  their  rights?  It

shows that our current Constitution shows that it is not in the side of women. If at  all even me I want to go to the other side of

the Constitution then they should be jailed. Our current Constitution is somehow tight and so to review it we have to untie it. We

have two different types of beliefs.

Com Salome: ……………………………………………………………..(inaudible Interpreting) 

Michael Morete: (In kikuyu)

Interpreter:  These  four  types  of  portraits  what  we  believe  likewise  in  our  currencies  we  have  portraits  of  those  who  are

governing us.  So it shows like even like in our churches we have the flock as  a pastor  or  as  a  leader  and  if  at  all  one  of  the

member of the flock is taken it should be known that it has been taken. 

So Wanjiko should be given a chance to say the kind of direction that she would like to be lead or to be  governed.  It  should be

free and to have that freedom to express herself.  That is all I had and now if anybody had a question I am ready to answer the

question. So this Wanjiko he is talking about is his wife and so she has her nobody should interfere with Wanjiko,  even with her

feelings, or even the kind of treatment.

Com. Salome Muigai: Asante sana tumeshukuru umetueleza maoni yako.  Tafadhali weak sahihi kwa kirtabu chetu.  Hao ndio

watu tutasikiza kwani tumeshafikia sasa ni saa thenashara na dakika kumi, tulitakiwa kufunga huu mkutano saa  thenashara bado

twenda Nairobi kwa hivyo najua barabara zetu ndizo hizo na huo ndio mzungumzaji wetu wa mwisho.

Unajua sitaki kufungua discussion yenye itatukalisha hapa mpaka 6.30p.m.   Wewe ulipata nafasi ya kuzungumza basi  nitasikiza

huyu dakika moja.

Speaker:  I  would like to ask  a question.  Are you coming back  again to Gatanga because  most of the people  have not  aired

their  views?  The  next  point  is  that  you  take  the  Civic  Education  very  seriously   because  in  our  location,  Kihoro  Location,

nobody has come to teach the people about such things. 

Com. Salome Muigai:  The answer to the first question are  we coming back  it will depend on  you.  If  you  feel  that  you  will

want us to come back  we will get your message through our coordinator  and the committee under Father’s chairmanship and
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we will come back when we are called back. And the question of Civic Education the committee has noted it.

Speaker: On Civic Education,  as  I have heard many of us who are  here are  not differentiating law making and Constitutional

making. Because it is the Constitution Kenyans and others  are  think that it is law making as  though we are  making the law. So

we  will  ones  again  appeal  to  you  Madam  and  the  Commission  we  do  have  Civic  Education  and  if  it  is  possible  it  can  be

delegated to either priests  or  those people  who are  literate in the Katiba business.  Those who  know  what  the  Constitution  is

because most of us here have even never seen the Constitution.  So  if you can delegate that please give it due respect.   Thank

you.

Com. Salome Muigai:  Point taken thank  you  very  much.  By  the  way  a  copy  of  the  Constitution  is  in  your  documentation

center now at the district headquarters. Please make sure that you have a look at it and that is my last point.  No  we are  coming

back.

Speaker:………………………………………………………………………………. (inaudible)

Com. Salome Muigai: Please we end there. On behalf of the Constitution Review of Kenya, the Chairman Yash pal Ghai and

with our fellow Commissioners I would like to  thank  you  very  much  Gatanga  residents  for  the  very  able  way  that  you  have

conducted this meeting, your patience,  your having taken good care  of us especially giving us this  hall.   Father  we  thank  you

very much and we do hope that one time we will be  able to come back.   My one concern is  that  you  mobilize  very  well  for

people with disabilities, I didn’t see  women with disabilities. Is  disability  discriminative  in  Gatanga?  Okay  so  next  time  let  us

have both men and women. Can we please stand up and say a prayer before we leave.  Father please say a prayer for us.

Father:  So  finally  on  behalf  of  the  people  of  Gatanga  and  in  my  capacity  as  Chairman  of  the  Constituency  Constitutional

Committee,  I  would  like  to  thank  Commissioners  for  coming,  for  their  patience  and  for  bearing  with  us.   I  also  thank  the

members of the public for turning out well and for giving out their views.  So  may God bless you all and as  you have promised

that the people of Gatanga are still asking for more time, so we are requesting you to give us more time and very soon and also

give us enough time with  ourselves  because  as  you  have  heard  from  a  number  of  people  the  time  was  not  really  enough  to

prepare ourselves. So thank you very much and I will like to request the committee members to meet after the meeting.

Let us pray, in the name of the Father, the Son and the Holy Spirit. Baba mwenyezi tunakushukuru kwa yote tumefanya siku ya

leo  na  tunashukuru  makomishona  wetu  ambao  waliingia  hapa  asubui,  na  wamekuwa  nasi  tangu  wakati  huu  mpaka  sasa  na

kuomba  uwabariki  wakati  huo  pia,  tunakuomba  uwabariki  wananchi  wa  Gatanga  ambao  wamejitokeza  kuleta  maoni  yao,

nakuomba kila mmoja wetu akirudi nyumbani uwe nasi. Utupatie safari njema na pia, tunakuomba ubariki nchi yetu ya Kenya, ili

kila  mtu  siku  moja  auone  tuna  nchi  nzuri  na  hata  mambo  yote  ya  Katiba  ya  mielekeo  yetu  yote  ilingane  na  mielekeo  yako.

Tunakuomba kwa jina  ya yesu Kristo Bwana wetu. Kwa jina la baba na la Roho na la Mwana Mtakatifu amini.
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Com. Salome Muigai: Kwaherini na Mungu awabariki.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
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