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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS – MWEA CONSTITUENCY HELD AT KAROTI GIRLS’ HIGH
SCHOOL ON FRIDAY, APRIL 23, 2002

Present: 

1. Com. Pastor Zablon Ayonga
2. Com. Prof. H.W.O. Okoth Ogendo
3. Com. Mrs. Alice Yano

Secretariat in Attendance

1. Charles Oyaya                                -        Programme Officer
2. D. O. Konyango                        -        Assistance Programme Officer
3. Susan Mutile                                -        Verbatim Recorder
4. Christine Moraa                        -        Sign Language Interpreter

The meeting started at 10.00 o’clock with Com. Pastor Zablon Ayonga in the chair.

Com.  Pastor  Ayonga:  Hatuwezi  kuendelea  kungojea  kama  tayari  kuna  watu  ambao  wamesha  fika  mbele  yetu.   Kwanza

kabla sijasema programme yetu itakuwa namna gani, ningependa kumuuliza Rev. Gerald Mwai atuongoze kwa maombi.  

Gerald Mwai:  Let us pray, our dear heavenly Father,  we thank you for the gift of this new day,  thank you for the gift of life.

We praise and honour your Holy name, for whom you are and for what you have done to each one of us and we the people  of

Kenya in general.  Thank you for the gift of rain, thank you for the journey mercies that you provided for each one us.  Now we

commit ourselves before you oh God, spiritually and physically, that Lord our God you may guide us through this day as  we sit

here and pass  presenting our views to the Constitution of Kenya Review  Commission,  who  will  thereafter  interpret  the  same

and make a Constitution for your people of Kenya.  We pray that God you be with each one of us.   Bless every person who is

here with us and all others who are on their way coming to this place that Lord our God, glory and honour to thee remain, when

every one of us will have a good time to say how we want our land to be  and how we want your people  to be  governed.  We

pray that Lord our God You encourage each one of us and guide us through, take our minds, take  our tongues and make good

use of them.  We pray this trusting in the name of our Lord Jesus Christ. Amen.

Com. Pastor Ayonga:   Asante Rev. Mwai kwa maombi.  Na  kabla hatujaanza ningependa kuwajulisha sisi ambao  tumefika

hapa, mkono wangu wa kushoto kuna Prof. Okoth Ogendo - Prof.  Okoth Ogendo ni Commissioner na ni mwalimu wa sheria;

yeye ndiye mwalimu kabisa wa sheria,  mambo haya ya Constitution.  Nami Pastor  Zablon Ayonga ni Commissioner,  na hapa

kando yangu, mkono wangu wa kulia ni District Co-ordinator wenu ambaye ni macho ya Commission hapa katika district hii.
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Mercy Njoka:  Mercy Njoka.

Com. Pastor Ayonga:  Na wale ambao wako upande ule ni programme director  wetu,  na huyo ni mtu wa sign language, hao

wote  watashiriki  kwa  kuchukua  maneno  yenu.   Jinsi  ambavyo  tutafanya  kwanza  kabla  sijasahau,  ningalipenda  wale  mlio  na

mobiles mzifunge kwa maana maneno ambayo tunachukua yataingia katika kanda (tape  recorder)  and kwa hivyo hatutaki vitu

vingine  kuingia  na  tena  njia  ambayo  tutachukua  habari  zenu  tutawagawia  dakika,  tafadhali  zile  dakika  ambazo  nitakupa  au

utapewa na mwenzangu utastick to that,  utasema hayo hayo na ikiwa utamaliza mapema kabla ya  hizo  dakika  itakuwa  vizuri.

Tungalipenda  kila  mmoja  wenu  hapa  apate  nafasi  ya  kuongea,  mwingine  asije  akachukua  dakika  za  watu  wengine  kana

kwamba ni yeye tu hapa Kirinyaga Mwea.   Tungalipenda kila mmoja apate  nafasi aseme na tena wakati  mtu anapotoa  maoni

yake pengine wewe unafikiri hayo maoni hayatoshi, hatutaki uanze kusema -- aa la sivyo hau nini nini.   

Kila mmoja apewe haki ya kusema jinsi anavyotaka kusema, awe na  uhuru  wa  kutaka  kusema  maneno  yake,  na  ukija  hapa

kusema,  tunataka  pia  uwe  umejitayarisha  unasema  vitu  vyako  in  point  form,  si  habari  ambayo  unaanza  kufikiri  tena  ngonja

kidogo  au  nini  nini,  la.  Tunajua  umejitayarisha,  uko  tayari  na  tutapokea  mambo  yako  na  mambo  yako  yatakuwa  recorded.

Unapokuja hapa mbele kwa kutoa maoni utasema jina lako ni nani, kama umetumwa na kikundi unasema mimi ni wa  kikundi

fulani  na  ninasema  kwa  niaba  ya  kikundi  hiki  na  hiki.   Kama  ni  maoni  yako  mwenyewe  unasema  mimi  ni  fulani  na  maoni

ninayotoa  ni  yangu  mimi mwenyewe.  Na  kila  wakati  utasema  jina  lako,  nikikwambia  time  imekwisha  ninaomba  kila  mmoja

wenu anisaidie kwa kutii ili tuweze kufanya haki kwa kila mmoja wenu.  Na  wale ambao mmekuja na maoni yaliyoandikwa –

memorandum - tungalipenda kila mmoja ukija ikiwa utapenda tunataka utupe nuru kidogo juu ya hayo maoni yako.   Utuambie

juu ya hiyo memorandum ambayo umeiandika umeangazia nini na nini katika memorandum yako.   Na  kama tuna swali ambalo

tungependa  kukuuliza  as  a  matter  of  clarity  tutakuuliza.   Na  kama  hakuna  kitu  tunaweza  kukuuliza  pia  tutakuacha  lakini

utajiandikisha  jina  na  u-submit  hiyo  memorandum  yako  kule  ili  tuweze  kuichukua.   Tumeelewana?  Kuna  mtu  aliye  na  swali

ambalo  hakusikia  vizuri  kwa  maana  nikianza  tunaenda  straight.   Kuna  aliye  na  swali?  Tafadhali  mnaokuja  na  memorandum

msitusomee neno kwa neno kwa maana dakika ambazo nitakupa  hazitatosha.  Sisi  tutaenda  kusoma  hiyo  memorandum  yako

huko  Nairobi,  lakini  hapa  tunakupa  nafasi  useme  maneno  machache  yale  ya  kuweza  kuangaza  nuru  juu  ya  memorandum

ambayo umeandika. Kila mmoja ameelewa?  Na  hapa tuna yule ambaye anaongea kwa ile lugha ya mikono kwa wale ambao

hawawezi kusikia. Mmoja wetu ameingia naye ni Commissioner Alice Yano.

Com. Alice:  Hamjamboni?

Com. Pastor Ayonga:  Basi tuko tayari kuanza na nitaenda kufuatana na orodha niliyo nayo hapa na mtu wa kwanza ambaye

nitamwita ni Rev. Mwai.  Rev. Mwai nitakupa dakika tano, uje hapa mbele na chukua hiyo microphone -  keti,  unaweza kuketi.

 Na nataka uendelee, na utoe maoni juu ya memorandum yako.
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Rev. Mwai: I am Rev. Gerald Mwai, preacher of Kadogo Parish in this Mwea constituency and here we have our views which

we have presented in this memorandum we are  going to present  to the Commission. The main issues we have highlighted here

highlight on the suffering of the common man due to bad  governance and the suffering of the common man due to poor  or  bad

usage  of  our  natural  resources.   We  also  especially  highlight  on  the  type  of  government  that  we  would  want  which  is

participatory  where  every  man  or  woman  in  Kenya,  young  or  old  and  also  the  disadvantaged  -  those  who  suffer  various

disabilities - should have a say on how they want things to be  right.  For  example the common man suffers abuse of power  by

those who are in authority.  We want our Constitution to ensure that Kenyans shall never suffer due to those who are  elected or

those who are in positions of authority, exploitation of the majority poor by the few rich, autographic rulers,  nepotism and other

evils.  Those things should be addressed in our Constitution.

We  also  highlight  on  corruption,  which  has  been  key  to  embezzlement  of  public  property  and  funds.   Corruption  in  public

institutions and facilities like hospitals and schools.  People  are  not able to take  their children to school because  of high school

fees.  

Agricultural institutions are corrupt and ours is an agricultural country.  All these issues should be streamlined by the Constitution

to make sure that development is people centred.  People centered development means that anything we do must make sure the

common man benefits and evolves.

 In our memorandum we also looked into areas  of  governance  especially  the  presidency  and  we  want  certain  powers  in  the

Executive to be cut especially, the power to create and abolish public offices at  will or  dismiss officers at  will.  That one should

be the work of Commissioners and especially the Parliamentary Commission and other relevant bodies.   Power  to appoint  and

dismiss  permanent  secretaries,  high  Commission  and  diplomatic  officers,  all  these  powers  should  be  taken  to  Parliament.

Power  to  compulsory  expatriate  and  public  services  should  be  removed  from  the  Executive,  power  to  call  in  session  and

dissolve Parliament clause should be abolished and Parliament should be independent.   Therefore,  we are  talking of Parliament

as the key body,  which should be governing this country,  guiding the  Executive  and  other  arms  of   the  government,  because

Parliament is where our voice is heard through those who represent us.  

Judiciary should be independent of the Executive and any other arm of government and therefore we would want free and fair

trials in our courts.   Corruption in our courts  is right today and therefore we recommend that there be  a supreme court  where

judges and magistrate can also be tried.  We also would want Kenyans to have easy access  to courts  and we also would want

to be provided with clauses that ensure that the common man can take  government officials to court  if they deliver services to

the common man.  In other words we want supremacy of the people of Kenya not supremacy of those who are ruling us.  

We  would  want  also  that  the  rights  of  the  poor  and  the  vulnerable  groups  be  looked  into  by  the  Constitution,  for  example

women  suffer  a  lot  especially  during  maternity  leave  which  is  only  or  two  months.   Nursing  mothers  suffer  because  they
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working, yet they are supposed to be nursing the children who become the people  of Kenya,  so we would want clauses in the

Constitution that says women who are  nursing should be paid.   That  one  should  be  taken  as  work  as  well  as  interest  of  the

disabled.  People with disabilities are  not being taken care  of and therefore we recommend that they be specially enabled and

equipped to compete  in the  wider  society.   In  other  words  we  are  saying  that  every  Kenyan  must  be  taken  care  of  by  the

government of the day and general welfare of the state should make sure that every individual has his or her rights addressed  to.

  Therefore I would like to say that the suffering of Kenyans is what we have really looked  into  in  this  memorandum  and  we

recommend so many points that we hope the Constitution will look  into  to  make  sure  that  those  dehumanizing  factors  which

make us suffer and make our effort become in-futile are  looked into.  Ours  is agriculture, why should we let rice in  Mwea  to

collapse, why should we let coffee in Ndia to collapse,  why should we let the horticultural sector  to collapse?  Simply because

no one looks upto the welfare of those who work in those lands.  May God help us and the Constitution should state  that God

should  be  acknowledged  as  the  creator  and  sustainer  of  the  people  of  Kenya  and  the  country  at  large.   Therefore  our

Constitution should state clearly that we believe in God.  If we believe in God, we shall be able to fear him and we shall be  able

to  make  sure  that  we  live  as  people  who  acknowledge  the  creator  in  other  words,  may  I  say  am  very  grateful  for  this

opportunity and may God bless you all.  

Com. Pastor Ayonga: Thank you Rev. Mwai, before you leave your memorandum has been well focused and is very clear if

you can give it to our recorder there and sign.  Leave the microphone there and take your memo to him.  Thank you very much.

  Next will be Rev. Daniel Mwai.  Will you please come forward?

Interjection:  Inaudible

Com. Pastor Ayonga:  It is written Daniel sorry for that I read what is written so you are Allan Mwai.  Allan go ahead.

Allan Mwai:  Thank you very much, I am Allan Mwai, and I am serving Kibimbi ACK Parish.  I as  the Chairman of the Parish

and the other committee members, we sat down and came up with the following resolutions:  We should have a national mission

statement so that our nation may identify and recognize the supremacy of the people  of Kenya;  men, women, children and the

disadvantaged groups of our society.   Also as  a submission statement we would  like  our  nation  to  recognize  and  honour  the

founding fathers and heroes  of our nation.  Our review process  had  a  national  vision  and  that  is:  unity  in  our  diversity,  equal

treatment for all before the law, supremacy of the Constitution, to  guarantee  individual  freedom  and  basic  rights  for  all.   We

went over the needed areas  and the needed chapters,  for example Constitutional supremacy,  citizenship, defence and national

security, roles of political parties,  the structures of the system of government and the parliamentary system of government,  and

gave resolutions, which are  here in this memorandum.  I will not like to repeat  them because  you will view them over and see

our mission for this Constitution, but I would like to say on industry, that is agricultural industry, so that our life may be looked

into and may I just give brief statement:
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Agriculture: a new approach to agricultural industry such as  coffee,  tea,  rice,  dairy,  horticulture etc.  should be addressed  in the

Constitution with special  emphasis on production and marketing.  In summary form may I say that we are  grateful to be  given

this opportunity to air our views through the memorandum that we have written. Thank you.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you, Rev. Allan Mwai thank you for your memorandum could you please take it to the recorder

there and sign your name.  Thank you so much, next will be Bonface Ngatuke Mwangi. Bonface atatoa  maoni yake kama yeye

mwenyewe na ana memorandum yake ambayo tungepende atumulikie makubwa yaliyomo.

Boniface  Mwangi:   Thank  you  very  much,  asante  sana,  these  are  my  personal  views  and  what  I  found  was  that  our

Constitution;

1. The  new  Constitution  should  spell  out  the  11  years  of  our  struggle  against  the  British  colonial  rule  to  attain

independence. That is not covered under the present Constitution which is very much wanting, seeing a few people  just

participated at the Lancaster House.  

2. The new Constitution should also emphasize the Kenyan people as the supreme authority in the land.  All Kenyans must

always be committed and to the principles of democracy, liberty, equality, economic prosperity and all the human rights.

  

3. The new Constitution should have a President  as  the head of state  and  a  Prime  Minister  as  the  head  of  government.

The President should be punished for any wrongdoings.

4. Provincial administration should be abolished.  

5. Future amendments to the new Constitution should always be by public referendum.

6. To be elected as the President I feel the person must a Kenyan citizen by birth and also have at  least  O-level  standard

of education, be 50 years  old and not more than 70 years.   He must be  married with a stable family, have no criminal

record and be a person of integrity and impeccable character.   A Presidential  candidate  shall be  elected by the people

and must obtain over 50% of the total  votes cast  in order  to win an election.  A President  should  serve  for  only  two

terms of five years each.

7. The three Arms of the Government, i.e. Executive, Judiciary and the Parliament should be independet of each other.  

8. Being a Member of Parliament should be a full time occupation.   Moral  and ethical qualifications for Parliamentary and

civic  candidates  should  be  introduced.   Where  people  get  dissatisfied  with  their  member  of  Parliament  they  should

petition the speaker by submitting at least a thousand signatures and the speaker would in turn declare the seat  vacant in

which case he will have to ask the Electoral Commission to hold a by-election. 

9. Parliamentary  members  should  act  on  the  instructions  of  the  constituents  not  like  today  where  they  make  their  own

decisions without consulting their constituents. 

10. An independent  salary  review  Commission  for  all  public  offices  should  be  established,  which  will  also  include  these

Members of Parliament.  

11. We should retain the present  system in which the dominant political party forms the government and appoints  a Prime
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Minister.  The current multi-party system on the legislature and one party in the Executive should also be retained.

12. The Constitution should accord power to the farmers to be able to sell their produce with fair returns. Currently they are

really exploited by both middlemen and the authorities that be. 

13. The Constitution should regulate the formation, management  and  conduct  of  political  parties.   The  first  three  political

parties  with  large  representatives  in  Parliament  should  be  financed  from  public  funds  during  their  electioneering

campaigns only.  

14. There should be Constitutional rights in legal aid when citizens or foreigners are being prosecuted by the state.  

15. All  judicial  powers  of  the  state  should  be  vested  exclusively  in  the  court.   At  the  moment  we  have  the  court  up  to

divisional level, the Constitution should create  location courts  to cater  for all judicial matters,  which are  presently being

handled by chiefs in the we now call Kangaroo Courts.   The new Constitution should provide for a judicial review  of

laws made by the Legislature.  

16. Mayors and Council Chairmen should be elected directly by the people  for a term of 5 years.   The council should be

de-linked  from  the  central  government,  the  council  should  be  empowered  to  hire  and  fire  their  employees.   All

councilors should have a minimum of O-level standard of education, the people should have a right to recall a councilor

by  petitioning  the  clerk  to  the  council  with  at  least  100  signatures  and  the  clerk  would  in  turn  ask  the  Electoral

Commission to hold a by-election. 

17. MP’s and Councilors sponsored by a political party should resign their seat on defection to other parties.  

18. The Constitution should spell out election dates and all elections must be directly by the people.  

19. Electoral Commissioner should enjoy security of tenure and should serve for not more than ten years. 

20.  The Constitution should provide for compulsory and free education for all up to O-level standard of education.  

21. The death penalty should be abolished.  

22. So we also feel that all grabbed land or illegally allocated land should be returned. 

23. All appointments to Constitutional offices should be made by the President but with the approval of the Parliament.  And

with those a few words I say thank you very much.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you for your contributions, please if you can wait?  There is a query.

Com. Okoth Ogendo:   Rev. sorry I beg your pardon,  the suggestion that the President  should  serve  only  two  terms  of  five

years each,  we know where it comes from, we also know how the Americans arrived at  it,  but what is its special  merit,  why

should the popular person be elected for as long as the people want him to lead?

Boniface:  This is because the longer you stay in a seat one always grows some kind of horns and my way is that we have also

seen some people who stay in one place for a long time and they sort  of feel that they are  themselves,  they are  everything and

that is why I feel that we should only give him at least two terms.
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Com. Okoth Ogendo:  So you are using the two-term limit as the control,  suppose  we build into the Constitution mechanisms

that will ensure that there is no abuse of power and then we say from there democracy takes over.  Would that be satisfactory?

Boniface:  It still would be satisfactory, I feel we should at least give chances also to the other people.

Com. Pastor Ayonga:  Submit your memorandum there.  Next is Mr. Anthony Muia, Anthony Muia is deaf so we want to get

his memorandum through sign language.  Anthony Muia, sema na sauti.

(Sign language interpreted in English)

Interpreter:  My  name  is  Anthony  Muia  Nderitu,  am  representing  a  group  of  deaf  people  from  Kirinyaga  District.   Other

members are here with me. 

Point No. 

1. About the preamble,  the hearing impared persons  want the  Constitution  of  Kenya  to  begin  with  words  like,  “we  the

people of Kenya” to give us an identity. 

2. Deaf people  need the assistance of the government in their daily life; this includes the rehabilitation centers  for  hearing

impared persons.  In case  of land settlement where the deceased  parents  did  not  leave  a  will  a  member  of  the  family

should be given his share by the court and other stakeholders  to be  left to fight for the remaining land.  This is because

thedisabled  person  cannot  fight  effectively  through  the  court.   Deaf  persons  should  be  allowed  to  work  in  all

departments of the government this including police, military and provincial administration.  

3. The deaf persons want the position of PC’s to be scrapped, they are too far removed from the normal people  and also

their duties are not recognized.  All local councils should have at least one disabled person.  

4. Finally the deaf persons  wish that this Constitution and  all  other  reviews  should  be  conducted  through  a  referendum,

which they are  fully represented.   The Electoral Commission and religious community should conduct  the  referendum.

Thank you.

Com Ayonga:  Thank you Anthony, does  anyone have a question for Anthony? Now present  your,  memo over there next is

Mr. Muchiri Muriuki. 

Mr. Muchiri Benson Muriuki:  Thank you very much our Commissioners, my name is Muchiri Benson Muriuki, am a church

elder, Gatika.  Well I would like to contribute personal views, 

1. My first personal view is that most Kenyans have suffered and one of the way in which Kenyans suffer is through what

we call collusion, people  collude at  various levels and when they  collude  they  normally  undermine  justice.   So  in  this

case I have said the Constitution should provide for a situation where by an individual can be allowed to offer a defense
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against many people.   So  that in case  of  collusion  it  can  be  proved  in  a  court  of  law  and  then  the  individual  can  be

proved guilty or innocent.  So let us avoid seasons where by people  would be allowed to make mob justice and in this

case we have many a Jesus being crucified because  of a situation where by the majority  rule,  that  should  not  be  the

case; the Constitution should provide a situation whereby the individual can defend himself against many people.

2. I believe in the rule of law and where democracy is being exercised;  democracy should have checks  and balances,  but

as today because  of neocolonial mentality where by  the  use  of  chiefs  and  provincial  administration  has  been  used  to

oppress  other  people;  actually am calling for a ruling whereby  people  are  ruled  by  elected  leaders  and  these  elected

leaders  should  only  go  for  two  terms  in  elected  positions.   In  this  case  if  am  a  teacher  and  am  elected  in  a  certain

position after two years  I should relinguish my position because  there  many  able  people  and  I  can  be  allowed  to  go

back to my position later after I have served the public and I believe within the two terms -  they will be  of 5 years,  5

years - I will be able to serve the people to the best that they can be served.   So  therefore am calling for two terms for

the President, 5 years each, that is ten years  maximum, even for other  parties  it does  not matter,  any party Presidential

candidate  akipigania  two  terms,  he  should  resign  and  leave  others  to  come  and  vie  for  presidency.   Even  if  it  is  a

councilor or even in the co-operative movement or  any movement where people  are  being elected,  10 years  maximum

and then you can now put in new blood of new leaders  because,  I believe able people  are  many  and  they  should  be

given an opportunity, that is my own opinion.  

3. The other view is that to make sure that the Constitution has proper  checks  and  balances.  I  would  propose  that  our

Constitution should have an opportunity whereby certain institution like, churches,  Civil societies and NGO’s can also

be interviewed, because  they represent  interest  groups and these interest  groups sometimes are  the  groups  which  are

oppressed and therefore if they are given opportunity to build the Constitution I believe in Kenya oppression will go.  

4.         Parliament  should  be  given  more  power  so  that  it  can  be  able  to  assist  the  public  or  to  make  sure  that  the

Constitution  is  being  followed.   At  the  same  time  Parliament  should  not  be  allowed  to  be  changing  the  Constitution

because, now the Constitution is spendinga lot of money, and it will be very bad to have the Parliamentarians only being

given the opportunity to go and change the Constitution there in Parliament because  they will change the Constitution to

suit the ruling party or  their party of interest.   So  we are  saying the Constitution should not be  changed unless either a

Commission or  a referendum should be done so that changes can occur,  otherwise no changes should occur.   Let  us

not have a situation whereby we shall have this Commission wasting a  lot  of  money,  and  a  few  people  in  Parliament

change the Constitution.

5.        Education; it should not be determined by the background of a child to be educated.  So immediately a child is born,

a child should have a right to education,  so the Constitution should  put  in  place  mechanisms  which  should  encourage

free education for all primary school children, that one has to be a child’s right. 

6.        The other one is land distribution, I feel that land distribution is being done poorly -  it is not fair because  there so

many landless people yet the land belongs to a few people so am saying nobody should have more than 50 acres,  even

if they have a lot of money. Unless may be the land is for development purposes.   No  title deed  should be issued  for

more than 50 acres to one person, so that we can have fairness.  
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7. Salary; here I think the Constitution does  not provide that.   The salary between the highly  paid  person  should  not  go

beyond 50,000 to 30,000,  because  we feel we are  members of this land, which we are  given by God and everybody

has a right to his/her country.  So I do not see why the salary paid should be more than 200,000.   It  is better  we cater

for the lowest and the highest so that the rates do not differ so much.

8. Kenyan individuals should be allowed to own property  anywhere.   It  is a democratic  country and a person should be

allowed to have property anywhere not just where you were born.  

9.         The  other  one  is,  there  is  freedom  of  worship  but  not  devil  worship,  it  is  worship  for  the  living  God  not  devil

worship.  That one should be there, that we should not allow worshiping of idols,  we only allow worshiping of the true

God.

Interjection: Com. Pastor Ayonga: Okay, summarize.

Muchiri: 

10. The other one is Agricultural sector, our country can be very rich economically stable if you allow the agricultural sector

to prosper  and put  rules  in  place  which  are  going  to  safeguard  particularly  our  main  crops  which  bring  in  export  or

revenue in the country.  

11. Finally  am  calling  for  the  Constitution  to  make  sure  that  brokering  in  this  republic  is  out,  because  this  is  what  has

impoverished everybody.  Because everybody is trying to use brokers for corruption and what have you.  So  when you

go  through  the  law  someone  feels  he  is  clean,  but  you  know  there  are  brokers  being  used  so  am  saying  brokering

should be stopped.  Thank you very much.

Com. Pastor Ayonga: Thank you bwana Muchiri. Could you submit your notes and register your name there?  Thank you

so much.  Next is Mr. Anthony Gitari, you have a memorandum?  I would like you to highlight your memorandum and then

submit it to the Commission.

Anthony Gitari:  My names are Anthony Gitari,  I  am here on behalf of two members of Mwea constituency who are  not

able to arrive here i.e. John Mburu Mwangi and John Mureithi Mathuku, residents of Mwea.  Their views were:

1. On the preamble,  the Constitution of Kenya should open with a statement that Kenya is a sovereign  state  -  it  fails  to

identify where that sovereignty comes from – and  an  equivalent  statement  afirming  the  sovereignty  of  the  people.   A

sovereignty of the people is required to remind government that power  is a trust.   There is need therefore to recognize

that all the powers of the government spring from the sovereign will of the people.  

2. The  other  is  the  directive  principle  of  the  state  policy;  the  following  few  general  principles  should  inspire  the  new

Constitution. The power  belongs to the  people;  democracy  is  the  rule  of  law  not  the  will  of  individuals.   All  citizens

without exception are equal before the law.  All citizens have an equal right to participate in governance.   Leaders  must

be accountable to the people.  
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3. The citizenship; Dual citizenship, the world has become a global village, Kenyans should not be  denied the right to live

wherever they are able to self-actualize themselves even as  dual-citizens.   There are  Kenyans of Asian origin and their

fellow cousins who hold dual-citizenship; the same should be extended to all Kenyans. 

4. Defense and national security; the various branches of the disciplined forces ought to be  made constitutional,  Parliament

should also have Constitutional powers to set out intelligent priorities and policies.  It is regrettable that a country,  which

is situated in one of the world’s volatile conflict zones, is without a house intelligent committee or  a house Foreign Affair

Committee.  

5. Structure or  system  of  government;  since  1964  when  Kenya  became  a  republic  it  has  been  our  experience  that  the

trans-atlantic  marriage  of  the  West  Minister  Parliamentary  system  and  the  American  Presidential  Models  has  been

unsuccessful.  The result has been a Parliament without teeth and imperial presidenting without checks;  the  lesson  has

been absolute power corruption. 

6. The final is the Legislature; Parliament needs adequate  time to  scrutinize  and  call  the  government  to  account.   In  this

respect the Constitution should mandate a Parliamentary calendar like the current provision where MP’s go on recess

whenever  they  have  numbers  required  to  carry  out  the  vote  for  a  recess.    Recess  on  the  other  hand  should  be

scrapped.

Com. Pastor Ayonga:   Thank you very much, next is Kang’ara,  Mr.  John Kang’ara you have a written Memo?  Please

give us main points of your memo. 

John Kang’ara:  Thank you Commissioners, I will give my views. 

1. Criminal and civil cases.  According to the present  Constitution criminal cases  are  handled separately  from  civil  cases.

Criminal cases  should be merged with civil cases  so that if a criminal case  concerning let’s  say  theft  or  destruction  of

property the person concerned is proved guilty, his properties  are  accessed  and whatever he has stolen is restored  to

the person who had being wronged.   By that I mean, straight away when the criminal case  ends,  the civil case  is  also

considered  and  the  person  who  has  lost,  redeems  what  has  been  lost,  it  may  be  concerning  theft  or  it  may  be

concerning destruction of property. 

2. Legal  representation;  law  and  consequences  of  breaking  it  should  be  taught  in  schools  so  that  our  society  grows

knowing what is right and what is wrong.  This aspect  of education has been left to superficial religious teaching, which

is absolutely inadequate.  The Constitution should elaborate the method to be followed to decide what is to be  taught in

schools in general.  Citizens should be taught to represent  themselves,  this is because  according to the present  situation

lawyers or  people  who know law are  left to decide on matters concerning the  poor  and  some  lawyers  have  become

irresponsible and at  times you find that in fact what is brought out in courts  is not what should comes out,  because  of

corruption.  

3. Political Parties; these should be minimized - there is no need of having 48 Political Parties.   They should be brought to

say  a  number  like  3,4,or  5  -  many  are  not  good,  some  people  are  using  political  parties  so  that  they  can  get  into
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Parliament.  Consider how many people are in Parliament just because they have started political parties.

4. Major national undertakings; there should be a referendum government so that people  are  consulted so that we do not

have say construction of a pipe to deliver petrol  while may be a pipe to distribute water  would have been favoured by

the public.  Well that is just an example.

5. Poverty; the Constitution should come out clear about causes of poverty and the ways to fight it,  it is not enough to talk

about eradication of poverty yet destruction of forests,  encouragement of drunkenness,  (for example bars  and  people

who sell illicit drinks are leaders) growing of drugs or related drugs is for leaders.   Spreading of fuel pipes and water  is

happening.  The Constitution should set out priorities and remedies not to forget how many people are using pensions to

stray - that is promoting poverty rather than eradicating it.  People for instance who have worked for many years  losing

pension is very harmful - it is like killing those who are getting old.   

6. Leaders  insensitivity about  the poor;  the Constitution should set  out the method of bringing down  the  leaders  to  think

about the poor. At the moment leaders are thinking more of their welfare and not of what is logical for the poor  to live

better.  People  and  politics,  the  Constitution  should  bring  out  clearly  what  aspects  of  politics  are  not  for  all  people.

Human beings are not political animals and it is terribly wrong to punish people  for being political,  am encouraging that

freedom of vote and speech to be enhanced by the Constitution.  

7. Constitution review; I suggest that there should be a free Constitutional review every 10 years through a referendum and

selecting the matters to seek the feeling of the people about their Constitution within minimum costs.  

8. Employment institutions; the institutions should elaborate  how to set  up  institutions  to  create  employment  and  how  to

deal with people  who bring them down.   It  is true that people  bring down institutions of employment and they  do  not

face the full force of the law.  In fact they are thieves, but they are left to go free somehow.  

9. Commissions; the Constitution should be simply set out how to set up Commissions, no findings or  recommendations of

a Commission should be shelved or kept as a secret. People of Kenya are  interested in setting up proceeding,  findings,

recommendations and final results of any Commission.  We want transparency.  Thank you very much.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you so much, if you can please submit your memo and register your name.

John:  Thank you very much.

Com. Pastor Ayonga:   Thank you, next is John Mwangi,  now John Mwangi is not there but do we  have  Julius  Njogu.

Chukua microphone na uanze kutoa maoni yako.

Julius Njogu: Asante sana bwana Commissioners,  yangu sio mengi sana lakini yangu yanahusika na sector  ya kilimo kwa

vile mimi ni mkulima na ni mkaaji wa hapa. 

 Sisi  ni  wakulima  wa  hapa  Mwea  na  kama  tulivyo  wakulima  tunapata  taabu  nyingi  sana  kwa  upande  wa  ile  mimea
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tunapanda  hapa.   Zamani  tulikuwa  tunapata  magari  mengi  yanakuja  kuchukua  mizigo  hapa  lakini  hatuoni  hayo  magari.

Tukiwauliza wale wenye kutubebea hiyo mizigo wanatuambia ati taabu inatoka huko  kiwanjani  chetu  cha  ndege  kwa  vile

wanasema  mafuta  ya  ndege  ni  ghali  kushinda  nchi  nyingine  kama  Uganda.   Sasa  ningeuliza  hii  katiba  ikitengezwa  wale

exporters  walindwe sana maanake wakija hapa kuchukua mizigo yetu wanahepa wanaenda nchi zingine kama  Uganda  na

wakienda kule sisi tunawachiwa mizigo yetu.  Hapa tunacho kiwanda chetu tulijengewa juzi tuwe tukipeleka mishiri na hiyo

mishiri tukilima hatupati  pesa,  unaweza kulima kwa shamba na ukienda kuuza unanunuliwa kwa peni  moja  shillingi  ishirini.

Sasa tukielelea huko unaona kama ulikuwa unauza hata ng'ombe huko kwa shamba huwezi kupata  kitu, hiyo ni point moja.

 

Ya pili ni vile nilikua naona zamani hapa kulikuwa na ma-interview ya kama upande wa army, siku hizi huwezi kusikia kama

tuko  na  hiyo  interview.   Ukiangalia  vijana  wetu  wale  ambao  wame-elimika  unasikia  interview  imefanywa  army  ya  polisi

lakini  hauwezi  ukasikia  matangazo.   Sasa  ningeuliza  hii  katiba  ikitengenezwa  wale  watu  wa  kufanya  recruitment  wawe

wakifanya kama zamani.  District levels, wawe wakichukuliwa.  

Ya tatu ni mambo ya mashamba, mambo ya mashamba tumesha ifanya sana kotini na vile tumeifanya tumeshindwa sana na

mawakili  hawatusaidii  hata  kidogo.   Unaweza  kufanya  kesi  ya  shamba,  mpaka  ukienda  kwa  wakili  anakuitisha  ile  pesa

hauwezi wewe ukajipatia.   Sasa  ningeuliza kwa maana naona our President  alituunganisha na  team  ingine  inaitwa  tribunal,

hiyo tribunal ipewe nguvu zaidi iwe wakati  ule ambao tunakuja hii katiba ya wazee au  elders,  wawe  ndio  wenye  kusikiza

hizo kesi  za mashamba kwa sababu maskini wanaendelea kunyanyaswa  na  matajiri  ndio  wanaenda  kufaidika  upande  wa

mashamba.  Kwa hivyo mimi sina mengi sana ya kusema ningesema Commissioners mkienda mpeleke hayo maneno sheria

hiyo iunganishwe pamoja. Asante.

Com. Pastor Ayonga:  Asante  mzee,  njoo  uandike  jina  lako  kule.   Next  is  Peter  Karani,  chukua  microphone  na   utoe

mawazo yako, maoni yako.

Peter  Karani:  Maoni  yangu  yale  ningesema  ni  ya  urais.   Urais,  yaani  hii  sheria  ya  serikali  kuajiri  Machifu,  hiyo  sheria

irudishiwe raia.  Wawe wakiajiri hao watu, ndio ukora wa kuvunja manyumba, kuiba mang’ombe umalizike.  Chifu anaenda

kufanya mtihani ili afanywe DC, yeye kama alikula kitu nani anajua, sasa kitu kile ningesema hapo kifanyike sana yaani hata

Chifu  hataweza  kumaliza  kwa  vile  Chifu  akitaka  kujua  mambo  ya  raia  huenda  kwa  wale  in-charge  wamechaguliwa  na

mshahara wake hawagawii.  Sasa kama kwa ukoo wako kuna mzee aliyechaguliwa Chairman, ule mwingine ni nani ataweza

kupiga mkora?  Hakuna mtu ataweza kupiga mkora, lakini chifu akiwa na kirauni imeadikwa GK ni mtu mkubwa zaidi sana

hata  hataki  kusikia  mambo  yako  hata  ukimletea  taabu.   Sasa  wale   in-charge  kila  mahali  wawekwe  wengi  hiyo  sheria

ikipitishwa hivi ukweli unamaliza ukora. 

Idara ya serikali;  Idara  ya serikali iko kitu kingine kibaya.   Sasa  kama mambo ya viwete au watu wale hawana macho au
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hawasikii idara hiyo ikikua kila mahali  panahitajika  kuajiriwa  hawa  watu  ichague  kila  kiwete  akue  akijua  akiandika  watu

wake kama tuseme serikali kama inaajiri watu elfu arobaini,  itaweza kusema watu elfu tano ni viwete wanatumikia serikalia

kwa vile sasa mtu mwenye miguu yote na macho yote akikutwa na kiwete anamdharau.  

Quota  system  hii  ya  kwenda  university  hiyo  ukweli  tumaliziwe,  tukimaliziwa  hiyo  unaona  mtu  saa  zingine  alipita  vizuri,

mwingine  wa  North  Eastern  au  Umasaini  unaona,  yule  mzuri  aliwacwa.   Na  maana  ya  masomo  ni  mtu  yule  alikuwa  na

marks nyingi hata wewe unashindwa unaelekea wapi. Mimi sina mengi.

Com. Pastor Ayonga:  Asante sana lakini hawa unaita ma-incharge ni watu gani? 

Peter:  Hii nituseme Ma-incharge ni wale watu chifu akitaka kujua maneno anakwenda kwa huyo mzee.

Com. Pastor Ayonga:   Mzee wa kijiji ndio Ma-incharge,  thank you enda huko uweke kidole halafu utoke.   Kuna  Eliud

Mugo, ni wewe okay, chukua microphone.

Eliud Mugo:  Am glad to get this chance.  The little highlights:

1. The Constitution itself; this Constitution should be flexible such that it can change a certain part  if  the  need  be.   So  it

should not be like the one, which was there before,  which took a lot of time to change it.   So  it should be flexible one

that can change if need be.  

2. Education; this should be based by the Constitution itself and should be fair to enable any class -  poor  or  rich because

today you are seeing like we have this Parallel Programme - ,  the Kenya we are  going to get will be  exclusively for the

rich without favouring the poor..   So  the Constitution should encourage a system of education which will favour every

kind of a person.  

3. The other one is the environment.  Our government is not protecting the people  who are  around,  let say  poor  people

like we have this Kerugoya Municipality Council, it has been draining the sewage into the river whereas this river affects

the poor  people  down here.   So  the  Constitution  should  be  in  a  position  to  protect  its  people  on  the  environment’s

dangerous hazards. 

4. Power  violation.   I  do  not  know  whether  the  Constitution  allows,  but  power  violations  should  be  prevented  -  for

example from the lowest person in the government say a chief can pick a person who is not able,  ambaye  hana  pesa

and take  him or  her to his or  her home and lock that person for two days,  that is a  very  great  power  violation.   The

coming Constitution should prevent this violation at least at lower levels.  

5. Aids epidemic; the new Constitution should contain a part  which will prevent this segregation of employed people  who

are suffering from Aids and it should be allowed to be maintained by the Constitution working along its direction.  

6. The other one is on employment, this is industry; our Constitution today should base  industries in local areas  to prevent

this rural urban migration, which is bringing a lot evil in our country.   So  I wish the Constitution itself should favour the
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industries that are based in local areas so that the youth who are educated can benefit in all areas. This may curb rural –

urban migration. Thank you.

Com.  Pastor  Ayonga:   Thank  you,  you  can  sign  your  name  there  and  leave  that  sheet  there  too.   Timothy  Muchira,

Timothy Muchira, take the microphone.

Timothy  Muchira:  Nataka  kuongea  juu  ya  machifu.   Machifu  wawe  wakienda  kazini  kila  siku  kwa  sababu  machifu

wanaotutawala siku hizi wanafanya kwa wiki siku mbili, hawaendi siku hizo zingine kazini sijui wako wapi.  

Lingine  ni  juu  ya  mashamba,  kama  Katiba  itabadilishwa  kuna  mashamba  yameenda,  yamechukuliwa  yakagawiwa  watu

binafsi,  matajiri,  na  hiyo  yote  ni  mali  ya  umma.   Hayo  ni  kama  hospitali,  viwanja  vya  kuchezea  watu,  schools,  katiba

ikibadilishwa hiyo yote irudishwe kwa sababu ni mali ya umma.  Na ni hayo tu, sina mengine.

Com.  Pastor  Ayonga:   Asante  kwenda  kule  ujiandikishe.   Kuna  jina  moja  hapa  ambalo,  Pelasisia  Weru,  pole  kwa

kutamka jina lako vibaya lakini kama umejijua ni wewe endelea.

Tarajisias  Weru:  Jina langu ni Tarajisias Weru na maoni yangu ni kwamba: 

1. Upande wa President, Bunge ikivunjwa President ningetaka hata yeye kama mpiga kura na kama mtu yeyote hata yeye

aondoke na aende. 

2. Upande  wa  justice  kuwe  na  yule  ambaye  tunaita  Attorney  General  na  High  Commissioner,  wale  ambao  wanaweza

kuweko wawe ndio watuchuguzwa kuonekane ni mtu gani ambaye ni mtu ambaye hana hatia yoyote aendelee kukalia

kile kiti cha President mpaka election ziwe zimeendelea.  

3. Upande wa pesa,  kunasemekana wakati  mwingine kama ni Attorney General  anaweza  kuwa  na  uzito  mkubwa,  yeye

akasema kesi ikiwa mtu ambaye amekula pesa,  Attorney asiingilie yale mambo kwa sababu akiingilia ile pesa  na ni ya

umma pia pesa  itaendelea kuwa inakuliwa  na  kwa  hivyo  yule  mwenye  kula  pesa  wacha  ashitakiwe  na  alipe  ile  pesa

ambayo amekula na alikuwa ametumia na mali yake yote ichukuliwe na irudishiwe serikali.  

4. Juu ya elections,  wakati  elections zimefanyiwa kituo fulani kura zihesabiwe pale pale mtu akitoka pale awe anajua kile

kituo  ambacho  alikua  akichanguliwa  amepata  kura  kama  ngapi.   Kwa  hivyo  ukiendelea  kituo  kingine  basi  ijulikane,

hakuna  wakati  wa  kupoteza,  watu  wawe  wakijua  siku  ni  tatu,  ni  mbili,  usiku  mzima  kura  zinaendelea  kuhesabiwa.

Asante.

Com.  Pastor  Ayonga:   Asante  sana  mzee,  hebu  nenda  kule  ujiandikishe,  next  ni  Benson  Muchiri,  am  sorry  Benson

Muchiri  hakutaka  kuongea,  mwingine  ni  Karuguru,  jina  la  kwanza  limenishinda  kusoma  utalisema  wewe  mwenyewe.

Bwana Karuguru.
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Daglas Karuguru Onesmus:  My names are Douglas  Karuguru Onesmus,

Com. Pastor Ayonga:  Na kama unatoa memorandum tunataka utupe highlights ya memorandum yako.

Daglas: Yes just points.  I come from Njonga in Mwea;

1. There should be overall monitoring  ministries,  a  ministry  that  you  can  report  to  when  things  are  wrong.   In  order  to

check and act on things reported.  

2. Parliament select committee should be responsible for appointments or there should be a select committee of Parliament

to appoint Attorney General,  Chief Justice and Judges.   To appoint  all Ministers responsible to ministries.  To appoint

speaker responsible for Parliament. To appoint Major General, Police Commissioner and Commissioner of Prisons and

GSU as well.  To appoint  all senior posts  like Directors,  Provincial Administration, like Permanent Secretary,  PC and

such. 

3. All district  hospitals should have direct  access  to national medical  stores.   There  should  be  wage  Commission  for  all

ministries, parastatals and pensioners to monitor national wage policy to balance the wages.  

4. Rural industrialization to create jobs in rural areas. 

5. To have Chiefs and Assistance Chiefs transferred,  to do away with District Officers.   To have  Chiefs  and  Assistance

Chiefs elected to avert corruption and beer brewing. 

6. Ministry of transport and communication to inspect road users and prosecute  them instead of the police.   There should

be a traffic courts to immediately deal with careless drivers. 

7. Farmers to benefit directly from their produce without interference of middlemen. Government to introduce more new

crops to alleviate famine like highlands rice and fruits.  There should be a food policy to help farmers from cultivation to

harvest and storage facilities.  Good prices and costs for better future farming.  Financing institutions should help farmers

in their farming activities.  

8. Education should be free from standard one to form IV, access  to education for everybody,  good policy for  teaching

profession  to  attract  teachers.  To  have  special  training  institution  for  Doctors,  to  increase  doctors  in  the  country  to

satisfy the country’s needs.   Have good remuneration or  salary  for  Doctors  and  Nurses  to  induce  motivation  in  their

work.  

9. Have a Commission to look into working conditions and conduct  of Members of Parliament instead of them giving fat

salaries to themselves. 

10. Municipalities and councils to be independent in financial affairs and councilors to control the clerks to the council. 

11. To have independent courts to deal with corruption in the country which is now worse.

12. To have security from village to national level which we  will  review  security  of  individuals  and  part  of  the  country  to

alleviate  thuggery  with  guns,  cattle  rustling  along  country  boundaries  like  part  of  Nanyuki,  Rift  Valley  and  maybe

breaking of banks and shops. 

13. Reduce Presidential powers, example he should not be the Commander in Chief of the Armed Forces; he should not be
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appointing  senior  posts  like  DC,  PC,  reduce  Presidential  movement  outside  the  country   and  where  necessary  the

president should move with only two experts  to reduce financial costs,   reduce on motorgage when moving within the

country (possibly concerns Ministers only and security).  

14.  Discourage abroad  banks for individuals and encourage banking money in the  country;  all  those  with  bank  accounts

abroad should be made to return the money in the country.  

15. Ministry of Co-operative, Co-operative officers should not be paid extra money when advising farmers.  Societies to be

responsible for themselves, but do not do away with unions. 

16. There should be regular auditing and inspection by ministry to reduce death of committee members and staff.   To pay

farmers directly after their coffee and other items are sold within two or three days.  Elected committee members should

be in office for a duration of only two years.  

17. Medical treatment should be free even when any operation is needed in government institutions, for example Kenyatta

Hospital,  raise  money  by  taxes  to  cater  for  treatment.   Discourage  government  officers  (doctors)  being  paid  huge

amounts of money in government hospitals.  Medicine should be free and accessible to all even to Aids patients.

18. Have transparent ballot boxes during elections.  The chairman of Electoral Commission to be appointed by Parliament.  

19. Lastly parliamentary candidates and councilors should have form four certificates. Thank you.

Com. Pastor Ayonga:   Before you leave,  did you say the powers  of the President  should be reduced  and  one  of  those

things or areas that you want be reduced is that he ceases to be Commander in Chief of the Armed Forces?

Douglas:  Yes.

Com. Pastor Ayonga:  But you did not tell us who should be Commander in Chief when he ceases to be one?

Douglas:  I think there should be a select  committee for Parliament,  that select  committee should appoint  the Commander

in Chief of the armed forces.

Com. Pastor Ayonga:   Thank you, submit your memo and sign your name there.   Thulea Adhumani.  Thulea Adhumani,

Njiru Njoka.

Njiru Njoka:  Thank you very much bwana Chairman,  I  just  came  late  and  I  thought  maybe  as  a  teacher  I  should  talk

against politicization of education.  Like now late last year,  there was this Presidential  directive concerning levies, yet there

was  no  alternative  while  we  know  this  education  thing  had  been  politicized  because  there  are  some  districts  where  the

President conducts harambes that cater for educational matters in those districts.

 When we come to the 8.4.4. these days they have reduced the subjects  in secondary schools and they have also reduced
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the subjects in primary schools, but at the same time there has been a lot of mess that has already taken place,  so next time

there should be a team of experts who should consulted when we are changing policies in education. 

 The other request I would make to the Commission is for instance professionals like the Director  of Education dealing with

inspection of schools - these posts should be given to people on merit.   For  instance the current Director  of Education was

picked from a school,  yet there have been senior Deputy Directors  who have been working in those offices for more than

10 years.  These are the people who should have been promoted and then this lady who was removed from the school to

be under them to learn from them, because definately she is confused, as her giving rules to those people who already know

what has to be done, yet they also should have been recognized. 

The other aspect  is this part  of education whereby for instance in our District  Education  Officers,  the  education  officer  is

supposed to be  the overall administrator of education yet in  some  cases  they  are  very  junior  officers  in  comparison  with

principals of our secondary schools.   District Education Officers should be  at  a  Professional  grade  that  is  going  to  make

them at least have the respect from the principals.  

The other party is for instance now when people join the public service everybody wants to be  promoted and nationally we

have accepted promotion to mean more money.  So for the last few years  promotion in the ministry of education has been

static when you go into the office on promotion you start  earning less than those people  you left in the field  especially  the

public service officers who are  teachers  are  earning less than those teachers  who are  in the field.  So  you start  feeling that

kind of regret yet, you cannot go back.  When we come for instance this place or ours Mwea is next to Mbeere,  Mbeere  is

one of the handicapped areas,  a part  of Mwea is next to Makuyu, Makuyu is also one  of  the  hardship  areas,  so  we  are

requesting the Commission to recommend that even if hardship areas  are  identified  politically  then  places  like  Murinduko

here which is neighbouring Mbeere should be considered under the same same criteria and a part of Mwea.  Because if you

move from our Makutano,  which is neighbouring Mbeere  down there we are  sharing the same Geographical features,  the

same everything, so this is where we say some of these things should be not be  politicized may be to favour some political

groups.  

Then when I come  here  for  instance  we  are  getting  a  problem  we  are  not  supposed  to  get  levies,  yet  we  cannot  teach

without materials.  So where do we get the materials?  We want to avoid politics because when we start asking for teaching

materials the politicians interfere.  

 We should consider all the districts in Kenya apart from those few ones to have access  to free education;  and after access

to free education there is also the other aspect, we have been talking of education for all by the year 2015.   We have also

been taking of universal primary education which is supposed to be there by 2005, yet the nursery school teachers  who are

supposed to be  the main backbone  of education have not been  admitted  by  the  government,  so  there  is  no  way  we  are
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going to promote Early Childhood Education if the nursery school teachers are not going to be better paid and especially by

being accepted into the government.  Currently they are being paid by the churches and the public,  and in fact they are  just

used like the -  what do we call the common hire at  home?  So there should better  salaries for these teachers,  they should

also be considered on some education so that they can be national.  

The other part is we can not achieve education for all if we are not giving priorities to the handicapped, for instance now we

feel safe although am happy to say that the education,  the child bill was passed  the other day,  but  sincerely  we  have  had

those things even before, how are parents going to be  forced to realize the need for their children’s education and how the

are the parents  going to be  forced to take  their children to school.   We still have very many other people  who are  wrong

role models.  Education has almost become useless.  Somebody goes after form four, the other goes after form VI the other

one goes after university and there is no work.  So you are  still insisting on people  being given education.   Are we going to

give people education when we are not role modelling those that have done their courses to get employment?  

So there so many things that need to be dealt  with and mainly we would like things not to be  politicized but to be  done by

professionals who should be free to research and give their findings.  At the same time I would like the Constitution or  the

Commission  go  back  into  the  cases  of  Bombolulu,  the  cases  of  Ukambani,  the  cases,  the  cases  of  St.Kizito,  accidents

happened  in  schools,  Commissions  were  elected,  nothing  has  come  out.   We  are  still  having  the  same  problem  in  our

schools, the other day someone said children should not be punished but we were not given an alternative.   We discovered

that most of these children who are causing chaos are the children from the well to do homes.        

Interjection: Com: Ayonga:  Mwalimu your five minutes are  over and I know at  school you are  very strict  when the bell

goes the next teacher comes in, but before you leave I just want you to define, you have been using the word handicapped,

that this place is handicapped, Mbeere is handicapped and yet it is next to Makuyu, what do you mean?

Njeru:  What I meant sir is for instance this location is neighbouring with Mbeere district  on the eastern side,  it continues to

Mbeere, and towards Ngurumbani we still have Mbeere, as you go towards  Makutano it is Mbeere.   Those teachers  who

are working in Mbeere are given special allowances yet there are sharing the same geographical, economic, social factors.

Com. Pastor Ayonga:   Thank you mwalimu for your preparation,  but again you came late,   you admitted,  you shouldn’t

come  late.   Next  time  we  will  not  allow  you  when  you  come  late,  but  thank  you  for  your  contribution.   Next  is  Mary

Kariuki, Kiritu Ndungi?  Bwana Kiritu chukua microphone na useme majina yako yote halafu uendelee.

Kiritu Ndung’u:  Mimi naitwa Kiritu Ndung’u. Kwa vile mimi ni mkaaji wa hapa tuna katiba iliyoko, na sisi Waafrika tulikuwa

tunapigania uhuru na mashamba, lakini siku ya kupata uhuru mashamba hatukupata, mashamba yalinyakuliwa na watu wakubwa

wakubwa.  Sisi tukapata shamba ndogo ndogo na sisi ndio tulikuwa tunaongoza hiyo mambo ya uhuru ndio upatikane,  sisi ndio
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tulifinywa  kabisa  tukaozea  huko  kama  detainees  na  baada  ya  kutoka  huko  hatukuona  kile  tulikuwa  tunataka.  Kama  mimi

nasikia  uhuru  lakini  sijaona  uhuru  vile  nilikuwa  natamani.  Yale  mashamba  tulikuwa  tunapigania  yalinyakuliwa,  hata  sasa

wakubwa  ndio  wako  na  mashamba  mahali  ziko,  sisi  raia  hatuna  hata  mahali  pa  kujenga.   Kwa  hivyo  raia  warudishiwe

mashamba yao.

Ile ingine ninayo nitaunga  mzungu  mbeberu  mkono,  wafanyi  kazi  siku  za  mzungu  walikuwa  wanakaa  mahali  fulani  miezi  sita,

miezi sita ikiisha anaondolewa hapo anapelekwa mahali pengine.  Na  sasa  katiba iliyoko hata miaka kumi inaweza  kumalizika

mahala mtu anafanyia kazi bado hajaondolewa huko.  Hayo mambo nataka yaangaliwe hapo mimi naunga mzungu mkono.  

Nikitoka  hapo  nitaenda  kwa  machifu,  machifu  ni  watu  wa  serikali  wa  kuangalia  huko  mashambani  karibu  na  watu.   Kama

ningeulizwa  ningesema  machifu  nao  wawe  wakipigwa  transfer  wanatolewa  hapa,  wanaenda  mahali  pengine.Mzungu  alikuwa

anasema yeye ni mzuri kwako kwa sababu yeye anakaa karibu na wewe -  sasa  chifu anaweza kuwa mile kumi  ama  kumi  na

kitu  kutoka  huko  kuja  mahali  office  yake  iko.  Kwa  hivyo  hata  wao  wapigwe  transfer  wanatoka  mahali  fulani  wanaenda

kwingine.  Sina mengine isipokuwa hayo.

Com. Pastor Ayonga:   Asante sana  mzee,  tumesikia  maneno  yako  na  hayo  maneno  yatawekwa  maanani.   Hebu  uje  hapa

uweke kidole hapa. Miano? No.  Johnson Kabutu?

Johnson  Kabutu:   Majina  yangu  ni  Johnson  Kabutu  kutoka  Kutus,  maneno  yangu  yale  ambayo  yananisumbua  sana  na

inasumbua hata wananchi ni mambo kuhusu mashamba.  Kenya ni nchi ya kila mwanakenya na sio nchi ya mtu mmoja.  Kwa

hiyo kama katiba ikipinduliwa  ile  itakuweko  iangalie  kila  mtu,  mwananchi  wa  Kenya  anapata  shamba  kulingana  na  ile  kuwa

mwananchi, na kuwe na acres yule ambaye atakuwa na shamba kubwa iwe ni shamba la hectare ishirini na tano tu.  

Lile  lingine  ni  watu  kuwa  kama  refugees,  watu  wakipata  shamba  hapa  -  wakigawiwa  shamba  hapa  -  na  wamefanya

development  kwa  hiyo  area,  halafu  kuwe  na  development  ingine  inatakiwa  kufanyika  mahali  ambapo  kuna  ukame,  watu

wanaondolewa pale wamefanya development wanapelekwa  huko  kwenye  ukame  badala  ya  development  kwenda  kufanywa

kule hakuna watu – kwenye ukame; Mahali hakuna development ndiko watu wanasukumwa na kupelekwa  halafu mashamba

yao yanachukuliwa.  Hiyo nayo iangaliwe sana.  

Watu wengi sana wamejitajirisha kwa mali ya umma, wamenyakua mashamba, hospitali,  ya chifu na kadhalika  na  wamejenga

manyumba, hiyo katiba ikiingia  mpya washtakiwe na warudishe hiyo mali kwa umma.  

President aondolewe madaraka yote, awe kama mbwa hana meno.  Kama ndiye mkubwa wa majeshi, mkubwa wa kila kitu na

yeye pia hajui maana yake na wako watu wengine wale tunachagua kwa Bunge wanaweza kusimamia hayo maneno, asisimamie

tena awe kama mtu ambaye ako chini ya mambo yote.  
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Warembo wa Kenya (Miss Kenya)- kiongozi kama hana bibi huyu ndiye anachukua anamfanya bibi yake na hiyo ni mbaya,  ni

kama mtu ambaye hana mahali pake.  Na pia President asiwe mtu ambaye hana mji - mtu ambaye hana bibi -  awe mtu ambaye

ana bibi na watoto wake, family yake ni nzuri ameilea sawa sawa. 

 Education;  education  sasa  imekuwa  kama  politics  na  ndio  kweli  ni  politics,  kama  Minister  anakuwa  Minister  of  Education

tunasikia upande wa kwao ndio watu wanasoma sana wanakua No.  1.   Na  akiondoka  huko  akiwa  sio  Minister  wa  upande

huo, huko hakuna watoto wanasoma, hii inakua namna gani?   Hiyo ni mbaya.  Yangu ni hayo, sina mengi.

Com. Pastor Ayonga:  Ngoja kidogo, bwana Kabutu?

Kabutu: Yes sir,

Com. Pastor Ayonga:  Wewe unasema mtu awe na land kiasi cha 25ha. tu.

Kabutu:  Yule mtu ana nyingi awe na 25ha. no more.

Com. Pastor Ayonga:  Sasa ikiwa mtu ana land ambayo niya acre mia moja na zaidi na imekuwa developed anyang’anywe?

Kabutu:  Ndio  mimi nasema  anyang’anywe  awachiwe  25ha.  peke   yake  na  hiyo  ingine  75ha.  ipewe  watu  ambao  hawana

mashamba ambao wanaweza kudevelop kama yeye.

Com. Pastor Ayonga:  Na kahawa yake hiyo yote ichukuliwe?

Kabutu: Ipatiwe wale.

Com. Pastor Ayonga:  Okay, thank you.

Com: Yano:  Bwana Kabutu kuna pia sehemu ingine umesema heti Rais wa nchi, mamlaka yake yote yatolewe

Kabutu:  Ndio

Com. Yano:  Hayo mamlaka yakiondolewa ni nani angetakikana ayachukue?

Kabutu:  Tuseme madaraka ya Rais,  kuwa yeye is over all, yaani amekua juu ya sheria,  ndio ni mbaya.   Madaraka  ya kuwa
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yeye ndiye mkuu wa majeshi yote ya Kenya hiyo ni mbaya kwa sababu hata yeye pengine hajaiingia kwa jeshi ajue inapiganwa

na namna gani.  Kama yeye anakua mkubwa wa education, hati yeye ni mkubwa kupeana degree na hana degree pengine, yeye

anajua mambo ya hosipitali na hata hajui sindano hajui inadungwa mtu  namna gani.

Com. Yano:  ungetaka yapewe nani hayo mamlaka?

Kabutu:  Yapewe wale ambao tumewachagua kwenda Bunge, tumewachagua watu werevu sana, Bunge iko na watu wenye na

ujuzi mwingi.

Com. Pastor Ayonga:  Sasa mzee unaweza kwenda huko uweke kidole, halafu makaratasi yako umwachie mtu?

Kabutu:  Yangu nilikuwa ninaandika si ya kuacha.

Com. Pastor Ayonga:  Ukipenda  kwenda nayo sawa, lakini weka kidole, record imechukuliwa na tape.

Kabutu:  Sawa sawa, thank you.

Com. Pastor Ayonga:  Mwingine ni Eliud Muchee,  kama nimesema jina lako vibaya unisamehe.  Na  urudie jina lako uliseme

wewe mwenyewe.

Eliud:  Asante sana kwa kuniruhusu, my names are  Eliud Musee Pascal,  kutoka Kibebe,  area  ni Rudiga Village,  mine  is  very

short.  

1. Ningetaka President awe mtu ambaye ameoa, sio mtu ambaye hana bibi wala familia. 

2. Teachers should be paid their salaries because they are the founders of education.

3. Chiefs and assistant chiefs to be elected by the members of the society and one should be a resident of the area.  

4. Farmers should be considered by  the  government  with  full  force  and  be  helped,  be  given  their  profit  as  well,  and  when

selling their products they should helped by the government.  Asante.

Com. Okoth Ogendo: Now tell me, can I ask you one question, this question about the President must be  a married man or  a

married woman, I assume are you telling us that the catholic priest should never be allowed to rule this country?

Eliud:  They are allowed but that should be a department.

Com. Okoth Ogendo:   You are  saying if a catholic,  Ndingi Mwana a Nzeki wanted to run for presidency he must leave the

priest hood and get married? 
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Eliud:  That one is above my knowledge, because I do not know the details of the catholic so much.

Com. Okoth Ogendo:   In other  words,  I thought am asking you what is so special  about  being  married,  that  if  you  are  not

married you should not rule the country.

Eliud:  As I know a catholic should not be married but in Kenya I have never seen a President who is a priest  or  a bishop,  that

is why I said a President should be married.

Com. Pastor Ayonga:  Let me put this in a little simpler way perhaps,  are  you saying if the priest  wanted to be  a President  of

this country he should not be allowed.

Eliud:  He should be allowed with conditions.

Com. Pastor Ayonga: with conditions that?

Eluid:  If he is a priest, and he is trained as a priest his people want him to be a President that one is another case.

Com. Pastor Ayonga:  Oh, that is another case,  thank you so much, could you please go there,  weka kidole halafu unaweza

kwenda.  Next Peter Mureithi Njiru.

Peter Mureithi:  Asante sana kwa kunipatia fulsa hii, majina yangu kamili ni Peter  Mureithi Njiru na kwa majina ya kawaida

najulikana kama Chege wa Njiru wa Kachege.   Maoni yangu siku ya leo yanapambazua mambo mawili matatu ambayo ni ya

muhimu. 

1. Ya kwanza ni mambo ambayo yanahusu siasa. Nikiaza na mambo ya kisiasa nataka kusema katika katiba mpya ningetaka

kutoa maoni yangu niseme tuwe na serikali ya umoja wa kitaifa ambayo inaungwa mkono na kila mtu.

2.  Kama  ni  Mbunge  amechaguliwa  na  ameenda  Bunge  na  anachukua  wadhifa  wa  kunyanyasa  wananchi  waliomchagua

anaweza kuondolewa kwa Bunge kabla ya wakati wake kumalizika.

3. Idara za serikali,  na ‘process’ ambayo serikali inatumia pesa,  ningetaka kutoa maoni yangu niseme, ofisi zingine za serikali

sio  muhimu,  kama  ofisi  ya  chief,  ya  DC,  ya  PC,  zote  zinahudumia  mwananchi  mmoja,  kwa  hivyo  ningetaka  kusema

tunaweza kuondoa ofisi ya DO tubakie na Chief, Head Men waondolewe tubakie na DC,  na PC aodolewe,  na Sub –chief

andolewe kwa sababu wanatumia pesa nyingi za serikali na kodi inaendelea kutulemea.

4.  Jambo lingine, hali ya mashamba inaleta wasiwasi sana,  inakuwa ukitaka kununua shamba ama kuuza unafuata njia  ndefu

sana,  ningesema badala  ya title deed,  kuletwe kitu kama ‘log book’.  Mkisikizana na mtu kama unataka kununua shamba

mnaandikiana shamba langu lilikuwa heka kumi, nimetoa heka mbili, unapatia huyu heka zake mbili na log book  yake kando
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na yako unabaki nayo, kwa sababu tumepoteza pesa nyingi sana kwa sababu ya mambo ya mashamba. 

5.  Zile Ministry ambazo tayari zimepatia huduma zao kwa wananchi zivunjiliwe, kama sasa  kuna ministry ya maji na inataka

kugawa  hizo  share  zirudishwe  kwa  maji  hiyo  ministry  na  wafanyi  kazi  wake  wote  waondoke  ili  uchumi  nao  uendelee

kujisatiti vilivyo kwa sababu pesa nyingi zinatumikia mahali kama hapo.

6. Jambo sasa mambo ambayo inahusu uchumi ni kwamba mpaka kwanzia wakati  wa leo Kenya hatuna security ya kutosha.

Tungetaka  wale  watu  wanataka  ku-invest  kwa  nchi  wapatiwe  ‘total  security’  na  wasije  wakaitishwa  kodi  nyingi  ama

waondolewe kodi kwa sababu hao watu wanapatia  watu  employment.   Kwa  sababu  sasa  pesa  zetu  nyingi  zimerudikwa

Ulaya, kwa sababu hata wale wanaoziweka huko hawana ‘security’  ya  kujua  vyema  kwamba  wanaweza  kuja  wa-invest

hapa Kenya ili waweze kunufaika.  Kwa hivyo ‘security’ wapatiwe na wasije wakafuatiliwa sana na kodi.

7. Jambo lingine ni kwamba kampuni zote za ‘insurance’ zifutiliwe mbali, kwa sababu hao  watu  wanachukua  pesa  nyingi  na

zikimaliza  mwaka  hizo  pesa  zinapotea.   Na  ikiwa  pengine  gari  yako  imeanguka  na  ulikuwa  ume-insure  kwa  moto,

hautalipwa, badala  yake kufunguliwe Insurance Account ambazo kama ni mwenye gari akipata  na shida anaweza kwenda

kwa hii account ana withdraw pesa  zake bila kutumia wakili ama kupitia kwa koti,  anakuja anatengeneza gari yake.   Kwa

hivyo hizo insurance companies zifutiliwe kabisa.

8. Vitu vinavyotoka kwa wa kulima viwe na at least fixed price. Produce zote za shamba hata kama sio bei kubwa lakini ziwe

na at  least  fixed price,  kwa sababu mkulima anatumia pesa  nyingi tuseme kutengeneza nyanya ukifika  kuuza  unakuta  hiyo

nyanya inatoka bei raisi sana hata  haiwezi  kukulipa  ile  gharama  uliyotumia.  Kwa  hivyo  kutafutwe  average  fixed  price  on

every farm produce ili mkulima hawe na kiwango na maono ya kazi yake ambayo anataka kufanya.  

9. Jambo la mwisho, hali ya maradhi haya ya hatari ukimwi.  Mimi naona jambo moja,  mambo ya ngono yamekuwa hitaji ya

kawaida kwa binadamu wa kawaida,  na tuseme wa  sasa  kuna  wanawake  wengi  sana  ambao  wanaitwa  ‘single  mothers’

ambao hawana mabwana, na they still need men like anybody else kwa sababu wana mwili na nyama na wao sio malaika.

Ningeonelea kuundwe vilabu kuwe na sheria kila mtu apimwe hata kama hana ukimwi, wale hawana kwa sababu wanaume

ni wachache, mwanamme moja apatiwe wanawake saba, (laughter) ambao hawana ukimwi ili kwamba awe akiwahudumia,

kila siku mwanamke fulani, ili wale ambao wana ukimwi wafe hilo jambo liondoke kwa taifa.  Hayo ndio maoni yangu.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you, na kabla hujatoka wewe unasema kwamba kuna problem juu ya title deeds  na mashamba

na unafikiri log book ikitolewa badala ya title deeds mambo yatakua sawa sawa?

Peter:  Ndio.

Com. Pastor Ayonga:  Mimi nijuavyo ni kwamba log book  ikitolewa kwa  gari,  log  book  ni  moja;  sasa  wewe  leo  umekata,

ikabidi unata kuuza gari,  ni kama unachukua tiari ya motokaa mbili ukauza,  sasa  hiyo inakwenda na log book,  wewe utakuwa

na log book ngapi?  Na hizo transfer ambazo utalipa kwa ku-transfer log book hiyo, si hiyo ndio utaona tabu zaidi?

Peter:  Hapana hiyo haingekuwa namna hiyo ile nataka kusema ni kwamba ni a sort of form, mtu anatolewa form, kama ni hiyo
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form anakwenda  ananunua  sasa  tuseme  kwamba  umenunua  shamba  kwangu,  title  deed  yangu  inasema  Kachege  Njiru  wa

Kachege, ana hekari kumi na ameuzia fulani fulani heka mbili naye kule yako nayo pia inaandikwa heka mbili kutoka kwa heka

kumi za Kachege Njiru wa Kachege wewe unabakia na mbili.  Inakua ni transaction ya aina hiyo.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you, kuna swali.

Com. Yano: Kuna hili jambo la ukimwi, umesema pengine wa mama wafanyiwe screening na ikipatikana ya kuwa kuna wenye

hawana huo ugonjwa pengine wapate mwanaume mmoja ulisema pengine wamama saba, kuna uwezekanavyo pengine opposite

yakua wamama wengi wasiwe na ukimwi na ipatikane ya kuwa ni waume wengi wako na ukimwi?

Peter:   Hiyo  ni  hapa,  wale  watakaopimwa  wakipatikana  walio  na  ukimwi  na  wasio  na  ukimwi.   Wale  wasio  na  ukimwi

wapatane na wale wasio na ukimwi.  Wale walio na ukimwi wapatane na wale walio na ukimwi ili wenye ukimwi wamalizike,

wasio nao wabaki.

Com. Pastor Ayonga:   Thank you, basi  nitamwita Isaiah  Karuga:   Isaiah  una  dakika  tano  tu  kwa  hivyo  sema  majina  yako

yote.

Isaiah Karuga:  Majina yangu kamili ni Isaiah Karuga kutoka Kibebe, mimi yangu ni machache tu; 

1. Nitaanza na ushuru; ushuru uko juu sana na ninaona kama kwa wakulima uwe chini, yaani maxing  for  the  minimization,  ili

watu wanaweze kufaidika sana, kama ni watu wa biashara. Kwa mfano watu wa ku-export tuseme French Beans baada  ya

kuambiwa  walipe  ushuru  mkubwa  nao  pia  wanakuja  wananyanyasa  wakulima  hapa.   Unaona  wananyanyasa  kwa

kuwanunuliwa maharagwe yao kwa bei ya chini ndio waende huko wapate, ndio wa-line na ule ushuru wanaambiwa walipe.

  Halafu ushuru unatakiwa kusaidia mwananchi lakini hakuna njia yoyote unasaidia mwananchi.

2. Vile tunachagua MP na President  na madiwani ningeuliza watu pia wapatiwe ‘mandate’ ya kuchagua watu kama Chief na

Assistant Chief pia. Inatakikana wawe wametoka kwa hiyo sehemu wanachaguliwa na pia wawe wakimaliza vipindi kama

ya miaka tano hivi. 

3. Jambo lingine ni equality ya wanaume na wanawake.   I  would also want it to be  reviewed  kwa  sababu  hii  equality  kama

inaweza tiliwa maanani it can lead to fatherless children kwa sababu wanawake watakuwa wakitaka kujitenga wanajisikia

sana.

4. Lingine  ni  landlessness.   Kenya  kuna  sehemu  nyingi  sana  ambazo  hazina  watu  na  watu  wengi  unaona  kama  mtu  moja

anamiliki kama more than 100ha.  This should be reviewed kwa sababu unakuta watu wengi hawana mashamba lakini mtu

mmoja ana kubwa. 

5. Judiciary;  judiciary  wawe  wakipatiwa  mamlaka  ya  kufanya  kazi  yao.   Kwa  sababu  kama  ni  judge  anachaguliwa  na

President  na hawezi akafanya kazi yake akiwa huru, ningetaka wawe wanafanya kazi yao wakiwa huru  bila  kuingiliwa  na

President ama mtu yeyote.    Yangu ni hayo tu.
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Com. Pastor Ayonga:  Thank you very much, Isaiah Karuga, now, unaweza kwuenda kule ukaandikishe jina halafu kama una

maandishi unaweza kuacha hapo.  Next is Cosmas Njoroge.

Cosmas  Njoroge:  Jina langu ni  Cosmas  Njoroge,  nataka  kuangalia  mambo  ya  nominating  members  of  Parliament.   About

nominating  members  of  Parliament  tunatakiwa  kuangalia  wale  walemavu,  wawe  ndio  wanapatiwa  those  nominations,  wawe

nominated to Parliament wasiwe hati watu wa kawaida.  MP’s wakichaguliwa halafu tuwe na nominated members of Parliament

wale watakua walemavu badala ya hawa wengine. 

About  the  President,  madaraka  ya  President  inatakiwa  viwango  vingine  vipunguzwe,  kuwa  above  the  law  hiyo  inatakiwa

itolewe. 

Education;   Watoto wetu wapatiwe free education.  Yangu ni hayo tu.

Com. Pastor Ayonga: Asante sana, unaweza kuenda kule ukajiandisha, next ambaye ningemwita ni Monicah Wangui.

Monicah Wangui:  Jina langu ni Monicah Wangui kutoka Muriduko,  ile  mimi ningeweza  kusema  ni  habari  ya  uchumi  wetu,

tunaona sisi akina mama wale tuko upande huu hasa Mwea  na kwingineko, uchumi wetu hatupati yaani tunafanya kazi nyingi na

kazi  ile  tunafanya  ikiwa  ni  huko  mashambani  huko  grassroots  kabisa  tunanunua  vitu  kama  nyanya,  mchele  na  vingine  na

tukipeleka kwa soko hatupati  ile pesa,  saa  zingine unanunua mchele na ukipeleka sokoni unakuta hakuna watu wanakununulia

kwa sababu wananunua mchele wa ng’ambo.  

Sasa  tunaona  importation  ya  mchele  na  vyakula  vingine  kutoka  nchi  zingine  iondolewe  ndio  tukienda  kuuza  vyakula  kutoka

mashambani mwetu tupate bei nafuu ndio tupate pesa ya kujisaidia.  

Tukiingilia upande wetu  huko  tunakokaa,  tunaona  kama  office  ya  DO  ndiyo  inayoajiri  askari  wanaokaa  kwa  ma-camps,  na

kuna hii pombe inayotayarishiwa huko inaitwa cargo, watoto wetu wa shule wale wamesoma na hawana kazi wanaenda kulewa

ile pombe.  Wakati mwingine tunasikia hiyo pombe imetengenezwa na madawa ya mortuary wanakunywa wanakufa.   Ukienda

kwa askari umwambie camp ile kuna pombe inapikwa na kunywewa huko wanakwambia wewe unaenda kusema utoe hongo.

Hao watu wanasema tutoe hongo tunaona kama wanasikilizana na hii office ya DO maanake magari yao ya kuzunguka kwa vile

vituo vinapikiwa hiyo pombe yanatoka huko kwa DO kama Sundays na Saturdays.  Kwa  hivyo  tunauliza  -  hao  ni  serikali  na

ndio  wanatuongoza,  wanatwambia  tutoe  kitu  -  na  haya  magari  yakitoka  kwa  camp  yanajulikana  na  DO  au  na  wale

wanasimamia  hayo  magari,  kwa  nini  yanakuja  kwa  mashamba  kuchukua  pesa  kwa  wale  wanapika  pombe  ndio  waendelee

kupika na watoto wetu wakufe na mabwana wetu wakufe huko kwa sababu ya pombe?  Katiba  itusaidie hapo.  Tukienda kwa

serikali hatupati usaidizi ndio nilisema kama ni office hiyo ya DO na kama anasikilizana na Chief na Sub-chief tupate usaidizi sisi

akina mama tulio huku. Yangu ni hayo.  Asante.

Com. Pastor Ayonga:  Asante mama, unaweza kwenda kule na uweke kidole.  Kabla  sijaendelea,  I want to take  this time to
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recognize the presence of the Hon. Member of Parliament Mr.  Alfred Nderitu ambaye ndiye MP wa area  hii, bwana Nderitu

kama ungepungia watu wako mkono.

 

Hon. Nderitu:  Hamjambo?

Com. Pastor Ayonga:  Nderitu  ndiye huyo na sisi tunamkaribisha hapa kwake ninaona baadaye atakuja kutoa maoni yake ya

maandishi na wakati  ukifika nitamuita wacha kwanza asikize maneno na aone watu wake wamekuja namna gani, karibu sana.

Bugi BM, Daniel Mugo Magondu.

Daniel  Mugo  Magondu:   Majina  yangu  yote  ni  Daniel  Mugo  Magondu  kutoka  Mwea  Muriduko  location,  yangu  yale

yamenileta ni machache:

1.         Ya kwanza nikuhusiana na mambo ya polling stations,  maoni yangu ni kule kwa  polling station baada  ya watu kupiga

kura  zao  kumekuwa  na  malalamiko  ya  kupotea  kwa  kura.   Maoni  yangu  ni  pale  pale  kura  zikipigwa  katika  polling

station, hizo kura sisije sikasafirishwa zipelekwe kwa counting hall zihesabiwe pale.  

2. Ingine ni kuhusiana na yule anafaa kuongoza nchi ya Kenya.  Kama ni President na amechaguliwa na mwananchi wa

kawaida anafaa kuwa na elimu ya kutosha, umri awe ni zaidi ya miaka thelathini na tano na asiwe mzee kupita kiasi

kwa  sababu  akiwa  mzee  kupita  kiasi  akienda  kule  utakuta  anazidiwa  wakati  mwingine  na  usinginzi  kwa  hivyo

tunataka watu chipukizi.  

3. Maoni yangu ya tatu ni kuhusiana na mambo ya directive principles of state policy.  Katika hiki kitabu page 3 naona

pa meandikwa, Kenyans to have important values that should be reflected in the Constitution, if so what are  they?

Maoni  yangu  ni  kwamba  kila  Mkenya  anafaa  kuwajibika  na  ile  kazi  anafanya.  Awe  ile  kazi  anatakikana  afanye

aifanye kwa wakati ufaao na aifanye, apende asipopenda kwa hivyo hakuna haja ya mtu kuwa supervised kwa ile

kazi anatakikana afanye.  Yangu ni hayo tu.

Com. Pastor Ayonga:  Asante sana mzee, unaweza kwenda kule ukajiandikisha, next ni Grace Njabongo.

Grace  Njabongo:  majina  yangu  kamili  ni  Grace  Muthoni  Njabongo  kutoka  Kirimara  sub-location,  Nyagati  location,  mimi

ningetaka kuongea habari  ya land and property  rights.  Mimi ningependa serikali ifikirie habari  ya family.  Ikiwa shamba ni  ya

family ambayo ina mwanamke na mwanaume na watoto, title deed  yake iwe joint.   Kwa sababu wanaume wanaenda wanauza

shamba na wanaonunua shamba hawaambiwi kuna bibi au watoto.   Kwa hivyo  ningetaka  mfikirie  habari  ya  watoto  wa  huyu

mtu na  habari  ya  mwanamke  huyu  kwa  sababu  watu  wengine  wanaenda  wanauzia  shamba  kule  town  na  wale  wananunua

wanakuja  wanaambia  watoto  na  mwanamke  yule  yuko  hapa  ondokeni  sisi  tumenunua.   Ukiuliza  hakuna  mtu  ambaye

atakusaidia kwa sababu saa  ingine yeye anakuja na DO anakuja na police na anakuja mpaka na vitu vyake vya kujenga kwa

hilo shamba.   Kwa hivyo unaona all of a sudden hiyo shamba imewekwa seng’enge, hakuna mtoto,  hakuna bibi,  hakuna  nini.

Sisi wanawake tuna taabu sana, tukiondoka hakuna mashamba, hakuna nini sasa mtu anaenda anazurura hata watoto  wanaenda
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town  tu  unaona  wanavuta  bangi  wanavuata  sigara  kwa  sababu  hakuna  kazi  ya  kufanya  kwa  hivyo  ningetaka  hao  watu

watufikirie  wanawake  na  watoto  wa  yule  mwenye  shamba.   Ikiwa  hiyo  haiwezekani  mtu  apewe  shamba  lake  lingawanywe

mwanamme awe na heka zake na title zake na mwanamke pia kwa sababu mwanamke hawezi kuuza shamba akiwa na watoto.

  Yangu si mengi ni hayo tu.  Na niko na agenda ingine hiyo ya shamba mimi nimemaliza.  

Hii ingine nayo ningesema if a man goes outside the country  and  gets  married  there,  when  he  comes  back  to  Kenya  and  he

comes with a wife and a child these become Kenyan citizens of.   When a woman goes outside the country and gets  married,

when this woman comes back to Kenya the same case should apply.

Com. Pastor Ayonga:  Asante sana mama, na hayo maandishi na kidole pia uweke pande ile.  Sasa  tumefikia katika orodha

hii next nita muuliza Hon. Alfred Nderitu kama anaweza kutupa highlight ya maandishi yake ambayo ameandika,  Mheshimiwa

nimekupa dakika tano uweze kutu-highlight-ia kwa maandishi ambayo unataka kusubmit.

Interjection:  Inaudible

Hon. Alfred Nderitu:  Commissioners,  plus your secretariats  I feel privileged to be  in front of you today,  to present  this little

document which is the net work of various groups and people  who met since the time when you started.   Well I will only give

highlights of  this  and  later  on  present  it  as  a  document  to  the  secretariat  and  may  be  tomorrow  I  will  suceed  it  with  a  well

detailed one which is right now being done in my office, because  I know you will be  down in Mwea.  Otherwise the highlights

here which I would like to bring today, ya kwanza ni maneno yale ambayo ningetaka kutaja  hapa msikilize wananchi pamoja na

Commissioners,  kwa  nini  tunafanya  hivi  leo  nafikiria  mumeelezwa,  lakini  tunafanya  hivi  sababu  ile  Constitution  ambayo  tuko

nayo ina mashimo mashimo ambayo sasa  ndio tunaijaza.  Na  sisi wahusika kwa sababu  sisi  ndio  wenyewe,  nafikiria  you  feel

that this is your Constitution, it is the governing rule which we would like to be governed with, sababu sisi wote hatuwezi toshea

kwa uongozi.  To mention just a few, upsets and oversights in the current Constitution, it is a fact that the Constitution does  not

give a date  when the President  should leave office.  Although the Constitution states  that  the  President  must  be  an  MP,  then

when  MP’s  cease  becoming  MP’s  definitely  then  of  course  the  President  cease  becoming  the  President.   Kwani  ng’ombe

ikikufa ile kitu yake ngoa, si sasa ngoa inatoroka tu?   So it is just like that you are sucking from one animal so if you are sucking

from being an MP that is when you become a President then when a MP goes away the Presidency should also be vacant.   To

whom would that  President  or  government  be  left  with?   That  is  why  we  are  advocating  for  a  Prime  Minister  who  will  not

necessarily have to become an MP.  

The current Constitution does not have a preamble, so haina maandishi ya kuonyesha tumetoka wapi na tunaelekea wapi,  na ni

nani walifanya kazi Kenya ikawa Kenya, haina maandishi.  

Now then powers of the President, his office carries  so many departments,  so many offices.   The President  is the Commander
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in Chief of the Armed Forces; he is Chancellor of the public universities even if he is a standard two fellow, so here really here

we tend to feel the office of the President  is being abused by just accommodating anything and anybody to call the President.

Then  the  President’s  office  besides  that  appoints  PCs,  DCs,  PS  and  whatever  so  the  powers  with  the  President  must  be

reduced and the word here is must, the powers of the office of the President, the guys who hold the office of the President  must

also be reduced because they are the ones who appoint Chiefs and Sub-chiefs where the local community should be mandated

to appoint  people  who are  going to govern them locally within the village. So that at  least  those  officers  may  serve  them  and

they know, ili hao ma-chief na Sub-chief wajue jukumu lao la kwanza ni kuhudumia  wananchi  wale  wanawachagua  and  their

term of office will be five years.  

Then there are quiet a number of issues which are  involved here in this document especially the Judiciary, the President  has no

Mandate at all, should not have any mandate at all to appoint  a judge,  to appoint  a Chief Justice,  to appoint  a Magistrate.   He

should only be signing that they have been appointed to serve Kenya because he is the President  of Kenya.   So  we are  looking

for a ceremonial President,  who writes down  and  enacts  what  Parliament  has  passed,  because  Parliament,  which  has  to  act

under the Constitution because  the Constitution is going to be  supreme,  passes  everything  to  be  done  and  the  President  just

signs as authentificating that role as passed through Parliament.  Then how many years should these magistrates and judges be in

court in a place?  Like here ni Mwea we had one who stayed over 27 years,  actually 30 years,  so this magistrates should be

able to be  moved out after every two years  so that they are  transferred from to other areas  and that may even minimize even

corruption as well.  

Then we come to local government.  Chairmen of the county council and Mayors of the municipality should also hold an elective

post  to be  elected  by  the  district  where  they  come  from  and  run  that  office  for  two  and  half  years  because  it  is  renewable

because they are the key thing, the king state of the localities, of the societies.   Sababu wao ndio wanajua kule plots ziko, ndio

wanapeana mashamba ya shule, ndio wanataja madarasa and etc.  All developments of this country should be vetted back  now

through the county council.  Now what sort of councilors should we have?  We should have councilors with brains and I mean

brains because I know they do have but at least they should be educated.  Minimum qualification forth form, not less.  Then MP

’s who do not perform, councilors who do not perform how can we remove them from office?  Ikiwa councilor  kazi  yake  ni

kuchukua plot na ikiwa MP kazi yake ni ya kuranda randa Nairobi, hafanyi kazi kusaidia wananchi.   Basi s/he should be called

back by three quarters of the people who voted him.  After having signed a document and these signatures should be presented

to the Electoral Commissioner.  What sort  of Electoral Commission should it be?   Not  an Electoral Commission appointed by

the President.  Appointed by Parliament so that it can act.  And answerable to Parliament and no other office.  Then we should

also  have  a  Constitutional  court  where  if  all  matters  concerning  the  President  because  like  now,  I  hope  not,  if  a  President

becomes insane while still in office who will know and nobody can go near the President?  Who will report?  That  is  why  we

need a Constitutional office and an ombudsman who will definitely have the right to go into state house and talk to the President

and weigh or take the President to the doctor for check – up. That is why we need an Ombudsman.  
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Land issues and basic rights, because of the problems we have been having and because of the nature our localities and I would

say nature of our tribes here, I would advocate land to be owned jointly by husband and wife because so many women now are

left to go down the streets because the man sells his land while in a bar.  These rules should be made possible.

 Shelter, as we say shelter for all.  The single mothers are the most unfortunate people  plus their children, there should be a law

awarding the Constitution to make sure that every single mother is catered  for,  may it be  an estate  where they are  all put and

given land.  

Then health care,  medical services should be free for any Kenyan citizen who pays tax,  and we pay  tax  in  all  ways,  because

when you buy panadol, when you buy sugar, when you buy everything you are paying tax,  so anybody alive and with an age of

one day should get medical care free plus education for the ones who are going to school because this country can afford.  

Then how many political parties should we have?  I had left that one out.   We do not need too many political parties,  like now

we  have  more  than  40.   Three  political  parties  would  gear  this  country  to  a  more  democratic  thing.  And  how  would  these

political parties be funded?  Through the consolidated funds with a ratio of how many members of Parliament are  representing

this party.  

Then nomination, women should be given assistance so that they can compete with men, because  this is a rough world where

men dominate so that men stop domineering.  Secondly a proportion of a certain percentage of women should be nominated in

Parliament vis a-vis the men so that women can take care of interests of women related issues.  

And to end, because I do not want to take much of your time, I know I would wish if these people are the ones who are  saying

this more than me, let me come to the management of national resources.   For  one,  the budget should be able to be  drawn all

the way from the constituency level, because  that is where  development  is  required.   Then  it  is  taken  to  Parliament  to  put  it

together from each constituency because right now what we have is a shambles of a budget.  Which takes  care  of the offices of

President, office of Agriculture etc.  But it does not go down to the roots  of the community.  Natural  resources  -  forests,  rivers

etc, a law should be enacted that nobody on this land should cut a tree  in an area  designated as  a forest.   Nobody because  of

water catchment, otherwise if we clean our forest then this country will end up being a draught-stricken country.  Then the forest

officers should make sure that every year we have more than two days of replenishing our forests,  that is by planting trees  but

not cutting them.  

And with that the Commissioners, there are quiet a number of things here, international relationship, taxation, transfer of powers,

transfer of land, there are all here because  like now the laws governing the transfer of land you must pay about  20,000  bob,  if

an elderly person, poor person how can they raise 20,000 shillings to sub-divide their land to their children.  It is very difficult at

the moment.  All these things should be looked into, they are  all  mentioned  here;  and  with  those  few  remarks  I  say  you  are
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welcome, gentlemen, and please carry on with it and I wish you luck.  Thank you very much.

Com. Pastor Ayonga:  We are gentlemen and a lady. Yes

Hon Nderitu:  I apologise.

 Com. Pastor Ayonga:  Now thank you Mheshimiwa for your contribution, tutachukua hayo and you said you will bring us a

more details tomorrow?

Hon. Nderitu:  Yes

Com. Pastor Ayonga:   Thank you unaweza kuweka kidole na huko hapana kule.   Hiyo  imekuwa  ya  Mheshimiwa  Nderitu,

sasa namuita Lenny Mugo.

Lenny Mugo:  My names are  Lenny Mugo, and I am going to start  with the Provincial Administration; I do not see  why the

Provincial Administration should exist and  I  feel  it  should  be  scrapped  because  it  is  working  punitively.   And  if  it  has  to  be

retained it should be through the powers  of the people.  The Sub-chief or  the Assistance Chief, the Chief, the DOs post  -  are

not important, District Commissioners, the PCs post is not important and then we have the last point within the system and that

is now the office of the President.  And all these people should be elected by the people.  

Secondly we have the Civil Servants  who are  part  of the country.  In case  of  elections  Civil  Servants  are  banned  either  from

vying for Civic or  Parliamentary posts.   I  feel when it is time for  these elections civil servants should be left to vie and not be

given the condition or resigning, may be they can be very good leaders both in Parliament and in councils or municipalities.  

Landlessness,  kuna watu  wana  mashamba  kubwa  -  thousands  and  thousands  of  hectares-  kuna  watu  wengine  hata  hawana

pahali pa kujenga.  I feel these big lands should be sub-divided to those who do not have land.  

 We should have free and compulsory education for all people  in Kenya.  Lastly when we come to the budget,  it should not be

made by individuals, and  I think it should start right from the grass root and recommended by  Parliament.   And with these few

remarks I stop there.

Com. Pastor Ayonga:   Thank  you  bwana  Mugo,  unaweza  kuja  huko  ukaweka  kidole  halafu  uwache  maandishi  huko  pia,

ninamuita John Kinyua, ana written memorandum na kwahivyo tunataka utupe highlights ya maandishi ndipo u-submit.

John Kinyua:  I  just included the Parliament,  the powers  of the Parliament,  the  President  and  his  functions,  the  powers,  the

provincial administration including the chief, the district  officers,  local authorities plus their functions,  Agriculture-,  basic needs
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and rights of Kenyan citizens and the elections. That is all.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you so much, if you can go there and sign. John Kamau.

John Kamau:  I  wish to recommend this to the Constitution of Kenya Review Commission, to have a Constitution where by

everyone has the right to the following: - 

-Freedom of expression, association and movement.

-Free health care. 

-Free education.

-Protection from the government.

-Fair share of national affairs. 

-Equality in law and all matters of our country.

In case  of citizenship Kenyan born children should qualify automatically, persons  born by one Kenyan parent  should be given

citizenship unless he or she chooses otherwise.  A person who has stayed and established himself or  herself in Kenya for more

than 5 years should be considered.  Issuing of IDs should be continuous and this document should be issued upon presentation

of father’s or mother’s ID or birth certificate or any other supporting information.  

In  matters  of  security,  Parliament  should  have  a  responsibility  in  national  security.   The  Constitution  should  permit  use  of

extra-ordinary powers in case of emergency and Parliament should have a role in effecting these emergencies.   Law community

should be involved in security committee at their community areas.  All barazas should be given enough security.   Administration

like Chiefs, Assistance chiefs should be elected by the area residents.  

Political parties.   The Constitution should regulate formation, management and conduct  of the parties.   Political  parties  should

have a national outlook with at  least  50% of their membership across  ethnic groups to avoid tribal groups.   Political parties  to

hold their elections after 5 years  starting  from  grass  roots.   Political  parties  should  give  their  source  of  funds  to  avoid  being

funded by unauthorized ways or  groups.   The Constitution should permit Parliament to recommend  all  those  to  be  appointed

before  being  appointed.   Parliament  should  have  its  calendar  to  avoid  being  used  as  a  weapon  by  the  government.   All

Parliamentarians should lose their allowance for failing to attend the seating so as  to make its calendar.   Parliamentarians should

have good conduct and a clean record,  O level standard with a pass  in languages.  A Commission or  tribunal to be  formed to

look at their salary allowances.  

Councilors, should be of O-Level standard, Mayors should be of management know-how and should be elected.  Chief Officer

in council  is  answerable  to  the  Councilors.   In  matters  of  election  all  candidates  should  be  provided  with  security  during
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nomination, campaign and election period.  We should use secret ballot in our elections. Establishment of election courts  to deal

with petitions, Electoral Commissioners should be recommended by Parliament before being appointed.  

Com Ayonga:  Please summarize.

John:   My last point,  those who evade tax should pay heavy fines  to  stop  the  corruption.   Practice  importation  of  grains  or

other things being grown in Kenya should be gazetted and be debated in Parliament.  Thank you.

Com. Pastor Ayonga:   Thank you so much, if you can submit your  memorandum  and  then  weka  kidole.   Next  is  Ebrahim

Kamau wa Ng’ang’a.   Please give us the highlights of your memorandum.

Ibrahim Ng’ang’a:  The current Constitution does not have a preamble and therefore we need one.   The national vision in the

preamble should give a unity in our diversity and also to guarantee  basic  rights.  Constitution  amendments  should  be  done  by

referendum but not Parliament.  Referendum should be done by eletroral Commission.  

Automatic citizenship: all citizens born outside and inside Kenya are  Kenyan citizens automatically, spouses  of  Kenyan citizens

to be  Kenyan citizens.  Adopted foreign children by Kenyan citizen be given citizenship as long there are  adopted  by Kenyans.

 Kenyans should be identified by passport  or  identiy card.   Dual citizenship should be allowed by the Constitution.  Obligation

of the citizen, the obligations enlisted in the current Constitution are  alright. Rights of citizens – the rights enlisted in the current

Constitution are alright but conditions that accompany these rights should be scrapped.  The state should control  the registration

of religious movements for the sake of uniformity and get rid of the satanic cults.  

Defence and National Security, President shouldn’t be  commander-in chief of the armed forces but the Parliament.  To declare

war is  the  duty  of  the  Parliament,  but  not  the  President.   Military  and  other  disciplined  forces  should  be  established  by  the

Constitution.  Political parties should be about 3 and they must be funded from public funds. 

Structures  and  System  of  the  Government,  all  heads  of  local  authorities  be  elected  directly  to  effect  better  performance.

Ministries to be  reduced  and  the  Commissioners  be  vetted  by  the  Parliament.   The  head  of  Disciplined  Forces  and  Armed

Forces be vetted by the house.  

Executive - the President should be a degree holder and be a family man, stable family unless for a priest.   Be of sound health

and morally upright and be a Godly person.   Judiciary  –  it  should  be  independent  of  Executive  and  discipline  of  judges  and

other  officers  should  aoutomatically  qualify  for  demotion.   Chief  Kadhi  should  have  qualification  similar  with  those  of  other

judges and must restricted to judicial work.  
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Local government- Mayors and County Chairman be elected directly and those people must have a term of two and half years

and be elected after two and half year. Electoral system and process- 50% of representation in at least  6 provinces should be a

requirement for Presidential election.  The Commissioners should be law graduates  with five years  experience in law practicing

and  be  morally  up  right  and  non-  partisan.   Basic  rights.  the  Constitution  should  guarantee  basic  rights  which  include  free

medical  care,  water,  food,  shelter,  security  and  employment  and  free  and  compulsory  education.   Rights  of  people  with

disability  which  should  be  addressed  are  free  education  in  all  levels,  rehabilitation,  free  health  care,  special  facilities  to  be

provided. Affirmative action in the Constitution in regard to rights of children and women should be provided.  

Land and property rights- The ultimate ownership of land should lie with the citizen and the state  and local community to have

the  power  of  controlling  the  use  of  land  by  the  owner.  Succession  procedures  to  be  eased  by  the  state  and  be  cost-free.

Ownership of land by non-citizens be controlled.  Kenyans  should  own  land  anywhere  in  the  country  and  title  deed  issuance

should be decentralized.   Cultural and ethnic regional diversity and communal rights – there should be no discrimination  as  an

aspect of culture that should be entrenched in the Constitution.  We should have two national languages namely: Kiswahili and

English. Indigenous languages should be recognized by the Constitution.  

Management  and  use  natural  resources-   Parliament  should  have  the  power  of  mobilization  of  revenue  and  distribution  of

finance and management of human resources but not the Executive.  Public Officers should declare their wealth.  

Environment: The state  should enforce laws on the protection of the environment.  Participation of NGO’s and other orgnised

groups and partners in development should be given a hand in governance. 

International  relations,  conduct  of  foreign  affairs  shouldn’t  be  the  exclusive  responsibility  of  the  Executives.    Constitutional

Commission institution. The other Constitutional Commission should be created  to cater  for  the  wealthy.   Last  on  succession

and transfer of power-  the speaker of the  National Assembly should be in charge during Presidential  elections,  an independent

Electoral Commission should declare Presidential elections.  Constitution should put a provinsion for a former President in terms

of security and welfare.   A universal portrait  should be provided on our monetary medium instead of each President’s portrait

appearing in  our  currencies  to  effect  continuity.   A  provision  in  our  IDs  of  tribe  to  be  scrapped  to  reflect  national  outlook.

Thank you

Com. Pastor Ayonga:  Thank you so much, if you can submit your paper. Now the last person I am calling this morning is Mr.

Losmas Njoroge, okay if Mr. Losmas, is not here, we are going to break for 45 minutes then we resume and continue with our

work until everyone has been listened to.   Thank you so much for good listening in the morning, you have  behaved  well,  you

have contributed well and I hope you will be feeling better in the afternoon.  God bless for this break.  

Interjection:  A question (Inaudible).
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Com. Pastor Ayonga:  It is allowed

Joshua King’ori:  My full names are Joshua Ndung’u King’ori, and my contributions are:

1.          In education – Kenya is an agricultural country and it is said that it will be  industrialised by 2020,  but upto now we are

still an agricultural country and when I looked at the syllabus of Ministry of Education, agriculture is not being highlighted

as a subject and we feel that one should be highlighted very much so that agriculture becomes a ministry and the farmers

should be given subsidies so that we do not get a scenario like the one we saw in Rift Valley, where people  were getting

maize  in  big  numbers,  many  bags,  but  not  their  money.   Government  should  subsidize  farming  because  Kenya  is  an

agricultural country.  

2. When it comes to rice, in irrigation board the law I think upto now says the monopoly should be on the irrigation board.

We have what we call Jua Kali rice which we grow around and I think it should be liberalized in a way that everybody

should grow.  

3. The other issue is on retirees, the older people beyond 60, 65, I feel that they have been forgotten and I do not know, I

think we should have somewhere in the Constitution where they should be taken care  of,  we  know  there  are  wazees

who retired a salary of 1,000 shillings now they get around half of that which is 500  shillings, they go to collect it at  the

DC’s and it is consumed by transport, now if there were in a certain grade when they retired,  I think they should get a

salary equivalent to the people of that grade at present -  their pension should be based on that grade.  

4. The  other  issue  is  about  land  utilization,  we  get  chunks  of  land  particularly  in  Rift  Valley,  Eastern  Province,  North

Eastern and the owners are not utilizing the land-  there should be a way of - I do not advocate  the issue of minimum or

maximum - but there should be a minimum that you utilize - if you do not utilize  the land then you are  taxed.  So that we

have food production improved, I think that is my contribution.  Thank you very much Mr. Chairman.

Com. Pastor  Ayonga:   Thank  you  so  much,  if  you  would  go  there  and  sign  your  name.    Next  person  I  have  is  Losmas

Njoroge, Mary Kikonyo, Losmas Njoroge alionekana? Basi Mary Gikonyo.

Mary Kikonyo:  Thank you, 

Com. Pastor Ayonga:  Repeat your name so that they get it on the recorder.

Mary: My name is Mary Waithira Gikonyo, these are my points: 

1. Widows and widowers be protected  by Constitution from harassment by financial institutions, in-laws and other family

members.  

2. Representation of all women in sectors of development and jobs.  

3. Disabled are part of the community therefore they should get all their basic needs and jobs.  
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4. The Constitution should be replaced by the new Constitution.  

5. Overall education for all in Kenya.  Education to all regardless of poverty level or disability.

6. Free  medical  care  for  all  members,  women  should  not  be  charged  maternity  fee  because  the  children  born  are  the

community leaders of tomorrow.  

7. Women groups should be strengthened.  

8. Child labour be  abolished,  child  care  from  mother,  father,  relative  and  community  responsibility  should  be  observed

strictly by special social department for the children only. 

9. Land and other property should be owned by father, mother and children. 

10.  President  should be a family person.   President  should  go  for  two  terms  of  five  years  each,  and  an  average  age  of

40-60 years.  President should not be a Member of Parliament. 

11. Civil Servant  be  given good and enough salary to cater  for their expenses.   Civil  Servants  should  not  be  charged  for

housing.  

12. 80% of what is generated in this country is by women, because  they are  the people  who do the agriculture work and

therefore distribution of the national cake be equal.  

13. The government should create jobs for at least those who have finished the university level.  Thank you.

Com.  Pastor  Ayonga:   Thank  you  mama  for  that  brief  presentation  if  you  can  sign  your  name  there.   Next  is  Mureithi

Anthony.  Anthony Mureithi, halafu Wilson Kinyua.

Wilson Kinyua:  My names are  Wilson Kinyua, I would like to contribute orally on  the  education  system  in  this  country.   I

would like the Constitution of to recognize the rights of education as  a fundamental  right  just  like  the  right  of  association,  the

right of worship and other fundamental rights.  This is because  from the Ministry of Education statistics,  from standard one  to

standard eight  those  pupils  who  complete  standard  eight  are  only  45%  in  the  whole  country.   The  reason  why  they  cannot

complete education in standard eight partly lies on the cost.  While the building funds in our primary schools is pegged at  around

1,000 shillings per year which may not be very big, other learning materials including text books are very expensive.  A standard

one child requires books  worth 2,000  shillings and  where  the  parent  has  four  children,  and  then  it  becomes  a  burden.   Our

enrollment rate in nursery class room is 98% standard one is 95%,  standard two falls down to 80% and by the time we go to

standard  eight  we  have  only  45%.   I  would  also  like  to  commend  something  on  secondary  school  education.   The  cost  of

textbooks,  laboratory chemicals,  remuneration of non-teaching staff is so high that to achieve 90% of the enrolment,  retention

and completion we need to pay half of what is currently being paid in secondary schools.  

I would also want to comment on child labour -  it is illegal  in  this  country-  but  we  still  have  children  on  the  payroll  of  some

entrepreneurs.  The government should increase heavy penalties on those who employ children because  I feel that the boy we

have in standard one or standard two will be the father of a man.  
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On village polytechnics-  I will start  with remuneration of instructors,  currently the manager of a village  polytechnic  gets  2,000

shillings per month, an instructor is given, 1,700 per month, there is no inspection by any professional bodies in these institutions,

sometimes we do not identify the job market  or  the market  beneath because  dress-making and wood  work  may  not  take  us

very far.  

All these buildings including this building we are seated in, the skills to build this house is from Shiurata Village Polytechnic.   Can

we really ignore village polytechnics and think that the person who built this building is a fool? If he was a fool then we would

not be  in this room, because  we would fear it  would  collapse.   I  would  recommend  that  the  village  polytechnics  be  brought

under the Ministry of Education where there are professionals to inspect them.  

I would also like to talk something on discipline in our schools because of what has happened of late,  children even burning one

another and so forth.   I  would like to comment from  a  Biblical  point  of  view,  that  God  himself  allowed  children  to  be  given

corporal  punishment,  to  be  because  according  to  the  bible  God  felt  that  children  are  childish  and  that  childishness  can  be

removed by a cane.  The present scenario that we have in school is that a pupil who comes to school late is told to go and call

his parent to come and cane him in the school.  The other one who makes noise in the class who go for his parent  to come and

cane him from the school,  does  the parent  have that time?  I am a parent  and am a teacher  I cane at  home as a parent  but in

school  I  do  not  cane.   I  would  recommend  that  at  least  the  head  teacher  and  his  deputy  be  allowed  to  employ  corrective

punishment which will include both manual and corporal punishment.  

Drug and especially the commonest ones, heavy penalties on this should be administered by the government.   We are  surprised

that while we are seated here bang is still growing in mount Kenya forest and it has become impossible to get rid of it.  

I  would  like  also  to  comment  on  the  interference  of  various  government  organizations  as  far  as  discipline  in  schools  is

concerned.   I  feel  that  the  management  of  schools  including  the  Board  of  Governors,  School  Committees  and  the  School

community  should  be  left  alone  to  manage  those  schools,  and  employ  disciplinary  measures  that  are  necessary  for  the  well

running  of  that  school.   Interference  sometimes  by  the  Ministry  of  Education,  some  times  by  other  stakeholders  will  be

unnecessary if we are going to achieve the ‘education for all’ goal of year 2005, unless we want to shift the goal post.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you, please submit your memorandum, Miriam Wanjohi; now Councilor Jane Wanjira.

Jane Wanjira:  Asante sana, nitaongea kwa kiswahili.

Com. Pastor Ayonga: Sawa kabisa.

Jane Wanjira:Ya kwanza ningependa  kuguzia  wizira  ambayo  niko  -  wizara  za  wilaya.   Ningependa  Ma-councillors  ambao

watakuja wawe na elimu ya O-level.  La pili, ningependa wale ambao walikuwa hapo mbeleni, na raia wanawapenda,  wakiwa
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na experience warudishwe.  La tatu ningependa wenye viti vya Mayor wachaguliwe na watu.  

Kwa upande wa akina mama ningependa  - sheria tuliyo nayo ni ngumu sana kwa akina mama hasa wale wamefiwa na waume

zao kwa sababu inawachukua mda mrefu sana kupata  mali za waume wao au kuziwakilisha kikamilifu  kwa  sababa  katiba  ya

sasa inaonekana kama imekadamiza akina mama waliofiwa, lazima aende mahakamani, sijui atoe  administration letter ambayo

yenyewe itahitaji pesa  nyingi sana.   Saa  zingine mwanamke hawezi kukubaliwa  kutumia  kitu  chochote  cha  bwanake  alifekufa

mpaka hati ashitaki kifo.  Kifo ambacho kinamgharimu pesa nyingi sana, mambo mengi sana; hapo ndipo family ya akina bwana

inaingilia marafiki wabaya wanaanza kuhangaisha huyu mama.  Tungependa katiba ya sasa tunayoigeuza itambue ndoa ya kanisa

mama aliyofanya, kwa sababu hiyo ni ndoa kamilifu.  Ikiwa si ndoa ya kanisa,  ndoa ya  kienyeji  mama  aliyofanya,  hao  wawe

ndio watu wa kusimamia mama ndio apate  vitu vya bwana yake na watoto  kwa  sababu  inamchukua  mwanamke  karibu  hata

miaka sita kabla hajapata title deed ya bwanake.  Hajapata hata kitabu cha benki.   Na  sasa  wakati  kama huu tuko na shida za

pesa  mama atakaa  hivyo hivyo na shida zake na watoto  hawasomi.  Ningependa katiba ya sasa  itambue  ndoa  ya  kanisa  iwe

ndio ya mwisho na ya kienyeji.  

Tukirudi  upande  wa  serikali.   Ningependa  katiba  tuliyo  nayo  sasa  iondolewe  bali  kabisa  kwa  sababu  vile  mambo  nimeona

imefanyika nchi yetu imerudi nyuma sana kwa kukubali Rais achaguliwe ki holela bila kujua kwanza afya yake.   Tungetaka Rais

akienda kuchaguliwa, kabla hajachaguliwa kwanza apekelekwe hosipitalini aangaliwe kama yeye ni mzima ki mwili na ki afya.

Tungependa Rais ambaye tutakuwa naye asiwe mbunge.  Ningependa Rais tutakaye kuwa naye atawale tu kipindi cha  miaka

kumi, mitano, mitano.  Kipindi cha kwanza kikiisha after two years  awe anakaguliwa na daktari  kutoka nje wa kujitegemea ili

tujue  hali  yake  ya  afya.   Akiwa  na  magonjwa  makubwa  hapo  turudi  tena  kwa  kiwanja  kwa  sababu  hatutaki  mtu  mgonjwa

kutuongoza kwa sababu hajiwezi.

Com. Pastor Ayonga:  Summarize.

Jane:  Rais awe akienda kwa hospitali baada  ya miaka miwili na kabla hajaingia ofisini akaguliwe na dakitari  wa kujitegemea.

Pia ningependa Rais atawale miaka mitano mitano  na  kutoka  hapo  asisimame  tena  kama  Rais  akimaliza  kipindi  chake  labda

asimame kama mbunge lakini asirudi tena kuwa Rais wa jamhuri.  Ningependa  speaker wa Bunge asiwe mbunge.  Ningependa

judge mkuu achaguliwe na Bunge.  Ningependa pia  ma-judge  wachaguliwe  na  Bunge  na  Bunge  iwe  na  uwezo  mkuu  ambao

itaamua hata watumishi wa serikali wawe wakiajiriwa na Bunge.  Hayo ndio niliyokuwa nayo.

Com. Pastor Ayonga:  Asante sana mama, sasa unaweza toa- oh, ngoja kidogo.

Com. Yano:  Councillor umeguzia kuwa lazima Rais  awe  na  afya  na  pengine  aende  hospitali  kukaguliwa  kama  afya  yake  ni

njema.
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Jane: Ndio

Com. Yano: Hayo magonjwa ungefikiria angeangaliwa ni kama gani?

Jane:  Oh, yale magonjwa Rais anafaa kuangaliwa ni wazimu la kwanza,  sukari  kwa sababu unajua mtu akiwa na ugojwa wa

sukari  uwa  si  stable,  cancer  pia  na  ukimwi.   Kwa  sababu  tunaweza,  hata  mbunge  –sorry,  hapo  nilikuwa  nimesahau,  hata

wabunge  watakaoenda  kuchaguliwa  sasa  wakati  wa  Bunge  au  councilors  ili  tusiwe  tunarudia  rudia  uchaguzi,  wawe

wamekaguliwa kwanza ukimwi kama wanao ndio tusiwe tunarudia by-elections all time.

Com.  Ayonga:  Wapimwe ukimwi, sukari, 

Jane:  Cancer

Com. Pastor Ayonga:  Cancer

Jane: Wenda wazimu

Com. Pastor Ayonga:   Wenda wazimu -  na  sasa  wale  waliomchagua  mama  ,si  nao  pia  wanaweza  kujua  fulani  ni  mwenda

wazimu, mbona wanachagua mwenda wazimu?

Jane: Unajua inawezekana hiyo wazimu, imekuja katikati ya uchaguzi wake, ndio nimesema after two years awe akikaguliwa.

Com Ayonga:  Okay,  thank you, Joseph Njoka,  Joseph ningalipenda utupe summary ya maadishi yako kwa maana tutaenda

kusoma wewe unajua maneno makuu makuu ambayo uliyo nayo tuambie hayo makuu bila ya kutusomea word by word.

Joseph Njoka:  Asante bwana Commissioner na wenzako.  Ya kwanza nimeongea juu ya preamble ya katiba ile tungetaka na

rights  zetu  na  freedom.   Ya  pili,  nimeongea  mambo  ya  principles  na  policies  zile  tutafuata.   Ya  tatu,  nimeongea  mambo  ya

mashamba, na rights za resources  zetu -  iko hiyo  literature  mtasoma.   Ya  nne,  nimeongea  juu  ya  armed  forces  vile  tunataka

wawe separated na their limitations of operations,  their re-training if they are  incompetent,  the other one I have talked about  is

governance of a country, I think we have stated a number of things.  

Then we have talked about  the working force,  the working groups,  how there are  suppressed,  how they are  not meeting their

social justice as workers and especially here in Mwea where we would like to be considered as a hardship area considering our

colleagues on the other end. We are in a team where we are in very hard area,  water  borne diseases,  bilharzia and many things

around.   Ya mwisho nimeongea juu ya elimu, kwa jumla mambo ya elimu nimeongea  juu  ya  vile  wafanyi  kazi  wamenyonywa
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mambo ya  mishahara  yao  kuwa  duni  mambo  ya  retirement  benefits  kwao  na  dependence  it  is  taking  too  long  before  being

processed that one is within my report and discipline in schools all that is what I  have covered.  Thank you.

Com. Pastor Ayonga: Asante sana sasa unaweza kuweka kidole.  Kuna Magdalene Macharia, jitayarishe lakini James Mureithi,

yuko wapi?  Endelea.

James  Mureithi: Thank  you.  Kwa  majina  yangu  yote  ni  James  Mureithi  wa  hapa  hapa  katika  hii  district.   Na  ningetaka

President yeyote anayesimama akitata kuwaania uchaguzi wa Bunge kama President,  awe ame attain miaka hamsini.  Yaani at

the  age  50  years.   Na  awe  ana  good  health.   Awe  ana  nyumba  yake  na  watoto  vile  vile  na  awe  ni  mtu  amesoma  mpaka

kiwango  cha  degree.   Health  yake  lazima  iwe  ikichunguzwa  baada  ya  miezi  sita  awe  anachunguzwa  kama  amepatwa  na

ugonjwa fulani maanake tunaweza kusimamiwa  na  President   awe  ni  kama  mwenda  wazimu,  ana  magonjwa  mengi  ambayo

hayawezi yakamwezesha kufikia wananchi kwa njia iliyo nzuri.  Tena election ya President  iwe ni ya kipekee isiwekwe pamoja

na ya wabunge.  Yake ifanywe separate, hiyo iwe ni ya President peke yake.  

Another point is that kuna watu wanakuwa suspects- they are not guilty until that time when they are taken to court and  proved

by the court  that they are  guilty. Kusema kweli huwezi kusema huyu mtu ana makosa,  na hao watu wanateswa sana ndani ya

ma-cell na saa zingine hata kupigwa na kuuawa ndani ya cell.  So hapo ningetaka hao watu waangaliwe vizuri, hata ikiwezekana

kuwe na  vitanda,  hao  suspects  ni  watu  ambao  hawajapatikana  na  makosa  na  asipatiwe  punishment  huko  kwa  maana  bado

haja-fikishwa kotini ndio apewe punishment hapo ndani ya cell na kupigwa, tumesikia  wengi  wamekufa  kwa  cells  na  mambo

yao ikaishia hapo.  

Lile lingine ni roads corruption, traffic askari wana harass drivers sana na saa zingine hata wanaweza kushika gari na kuna abiria

ndani, wanawachelewesha kama hongo imekosakena mpaka yule mtu atakapotoa  kitu ndio gari iondoke na hii gari kuna abiria

ndani.  So haya mambo ya traffic policemen yaangaliwe kwa makini.  Langu la mwisho ni Land, sasa  kuna clans,  ningetaka clan

iwe ndiyo ya mwisho na iwe na powers  over land especially kama hii town Ngarima hii iko hapa.   Maneno ya land yasipatiwe

county council,  county council  wao  ni  ku-assist  na  zile  land  zote  hazija-fanyiwa  survey  ni  za  public  -  na  hiyo  public  ni  clan.

Yaani  clan  iwe  ndiyo  inasimamia  hayo  mashamba  kwa  upande  wa  kugawa  na  kujua  ni  watu  gani  wanahitaji  kupewa  hayo

mashamba.

Com.  Pastor  Ayonga:   Thank  you,  thank  you  so  much  mzee  sasa  unaweza  kwenda  huko  ujiandikishe  na  uweke  kidole.

Mwingine ambaye nataka ni Cyprian Njoka.

Cyprian Njoka:  Asante mwenye kiti, nitaongea kwa  Kikuyu.

Com.  Pastor  Ayonga:   Lakini  mzee  naona  ukaaza  kwa  Kiswahili  vizuri  sana,  mzee  Njoka  Kweli  wewe  unasema  hujui
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kiswahili?

Njoka:  Kiswahili sijui sana

Com. Pastor Ayonga:   Basi unajua unapo tafsiria ile dakika ambayo ningempa wewe tano itakua  mbili  na  nusu  kwa  maana

interpreter wako naye atachukua mbili na nusu.  Mpatie yeye.  Ndiye huyu basi dakika bili na nusu

(Kikuyu dialect by Njoka)

Njoka:  Ati bururi uyu witu uthukite ni undu Ma-Chief  tutiandekaga,  mandikagwo  ni  thirikari,  na  hindi  ya  ukoloni  tulikwa  na

chagua.  No umuthi uyu twanyita thirikari tokehorwo.

Translator: Anasema hivi, nchi hii yetu imeharibiwa kwa sababu ya machifu wanaochaguliwa na serikali na wakati  wa ukoloni

tulikua tunawachagua.

Njoka:  Wa keri,  tukuga atiri umuthi nake Mwalimu ndagatige wira wake oke  andikwo Chief kana Headman. Ni undu twi na

ciana.

Translator:   Ya pili, anasema  hivi,  wakati  huu  mwalimu  asiwache  kazi  yake  aje  kuajiriwa  kama  chifu  kwa  sababu  tuko  na

watoto,

Njoka: Maundu maria marathukio bururi ni mundu gutiga wira wake akoya wira wa muru wa nyina.  Maendeleo ni tukuona?

Translator:   yale  makosa  yanatokana  na  serikali  ni  huyu  anawacha  kazi  yake  anaingilia  kazi  ya  mwenzake,  hatutapata

maendeleo.

 

Njoka:  Kwe handu hangi, namo makanitha mamenyerwo wao.  Ni undu umuthi uyu Thirikari itu iheanite permit nyingi na hindi

ya  ukoloni  kwari  Kanitha  ithano  no  riuri,  tutiramenya  ni  atia  andu  aitu  nimaingihire  na  tutiremenya  muico  wao  tugakinya  ha.

Gatiba muthondeke mukikemenyagirira.

Translator:  Jambo lingine, makanisa pia yachunguzwe kwa sababu wakati  huu serikali imepeana permit nyingi na wakati  wa

ukoloni makanisa yalikua matano, lakini leo makanisa ni mengi, na hatujui mwisho tutafika wapi.  Katiba ichunge haya.  

Njoka:  Nake  Raisi ndakaheo watho munene muno, ati ni Amri Jeshi,  ucio ni umwe.  Akorwo ni Waziri wa  Githomo  etikirio

kuruta wira wakem  wa Agriculture o taguo na wa thibitari nake.  Tuonete mahitia mothe mokiti na njira io..

Translator: Naye Raisi asipewe mamlaka makubwa  zaidi,  kuwa  amri  jeshi,  ama  ni  waziri  wa  elimu  akubaliwe  kufanya  kazi

yake sio Rais. Kama ni wa Agriculture akubaliwe, kama ni dakitari waziri wa afya akubaliwe sababu tumeona makosa yote.

Njoka:   Nakio githomo nituhinyiriirio muno umuthi mabuku turagarurirwo o mwaka.   Ibuku riri ni ria  ng’ania,  atiriri  nitukwiro

gitumu? Hau nindoria kiuria. Akorwo ni thirikari ithondeke  ibuku taria “Carey Francis” twathomaga nario kuma A kinya Z.  Na
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niguo twathomaga hindi ya Ukoloni.

Translator:  Ni  hayo,  nayo  elimu  tumenyongwa  kabisa,  tunabadilishiwa  mwaka  kwa  mwaka,  kila  mwaka  kitabu  kingine

kinatokea nataka kujua ni sababu gani kuna  mabadiliko  hayo.  Ama  ni  elimu  imebadilika?  Kama  ni  serikali  itengeneze  kitabu

kama cha Carey Francis vile tulisoma wakati wa ukoloni.

Com. Pastor Ayonga:  Asante sana mzee najua unajua kiswahili unajua kingereza lakini asante  kwa lugha hii imekufanya utoe

yote.  Eh mzee enda upande ule utoe kidole.  Kuna Magdalene Macharia.

Com. Pastor Ayonga:  Mama Magdalene nataka nikuonye kutoka mwanzo tafadhali unisikize, unasikiza mwingine au ni mimi,

sasa kabla ujafanya chochote.  Mama?

Interjection:  Inauadible

Com.  Pastor  Ayonga:   Okay  mama,  mwambie  mama  aniangalie  kwanza;   sikiza  nikwambie  machache  kabla  hujaanza.

Ninaona una makaratasi hapo sawa sawa hakuna ubaya,  lakini kitu nataka nikuambie usije ukatusomea neno moja kwa moja,

msitari kwa msitari tukingoja hayo  makaratasi  usiku  utaingia  hapa  na  kondoo  watakufa  huko  kwa  kamba  hata  punda  pahali

alifungwa hatatoka.  Kwa hiyo kitu nataka leo wewe usitusomea tuambie maneno makubwa makubwa yale ambayo umeandika

na uwe unaniangalia, usiangalie kule na kule.

Magdalene:  Ndio, in this memorandum we should raise to have a Constitution that everyone has a right to equal protection,

free  from  discrimination,  freedom  of  expression  and  association  and  the  directive  principles  of  equal  representation  of  both

gender.  Citizenship: – persons born in Kenya after the year 1963, persons staying in Kenya for period of more than 5 years are

automatic  Kenyan  citizens.   Rights  and  obligations  of  Kenyan  Citizens  the  following  documents  should  prove  Kenyan

citizenship,  birth  certificate,  Kenyan  Passport,  National  Identity  card.   NB  –  a  Kenyan  born  of  Kenyan  parents  should  be

issued with a birth certificate, ID upon presentation of either the mother’s or father ID.  

Basic rights and basic needs;  Health:- free health care water, food, education upto secondary school and cost  sharing in higher

education and public universities.  Gender  equality  in  decision-making  should  be  a  basic  right  for  equitable  representation  in

decision making at all levels.  The right to own and hold property  for all Kenyans irrespective of gender or  money. (inaudible)

The Kenyan women should suffer no more of discrimination and oppression that reduce dignity as a Kenyan.  

Land and property  rights; There should be equal access  to  land,  land  owners  are  to  control  their  resources  whether  man  or

woman.  The title deed of family land should bear the names of both husband and wife.  Kenyans living in vast  lands should be

guaranteed protection and security and should be made accessible they should be resettled elsewhere and given ownership.
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Interjection:  Inaudible

Magdalene:  The title of 1999, the type of 99-year lease of land in Kenya should be scrapped and Kenyans should be given

free hold ownership of land for prosperity.

Com. Pastor Ayonga:  And finally?

Magdalene:  Hayo tu.

Com.  Pastor  Ayonga:   Asante  sana  mama,  chukua  hiyo  pale,  asante  sana;  Douglas  Mureithi,   Douglas  tungependa  utupe

highlights.

Douglas:   The following are  the few highlights of my Constitutional rights.  The first  one  is  powers  of  the  President   -   they

should be trimmed.  No. two,  his term -  the President  and also the MP’s terms should be strictly two -  5 year terms.   No.  3,

the  Provincial  Administration  should  be  removed  and  be  replaced  by  an  elected  board.   The  elected  councilors  should  be

members of the board  and the board  should be channeling their matters to Parliament.   A Kenyan citizen should have at  least

5ha. of land.  

Education in primary school should be compulsory, the 8,4,4 system of education should be scrapped and replaced with the old

system whereby  we  had  form  6,  and  public  universities  should  be  reduced  to  two.   We  should  have  independent  Judiciary

whereby Executive should not interfere with Judiciary whatsoever.   All  the  appointments  example  of  Commissioners,  judges,

boards chairmen and women should be done by Parliament.   A Kenyan citizen can buy land or  property  anywhere in Kenya.

Medical services should be free.   A Kenyan citizen should be guaranteed free movement for 24hrs.   There should not be  odd

hours.   The  police  force  should  be  surveillants,  President  should  be  a  graduate,  he  should  be  married  with  an  age  between

40-65 years.  Thank you.

Com. Pastor Ayonga:  We need some clarification, ngoja kidogo.

Com. Yano:  Yes you said that public universities be reduced to, you said two?

Douglas:  Yes

Com. Yano: Yes,  which ones would you recommend that we have,  and that  is  after  reduction.  And  secondly  you  know  the

population  of  this  country  is  growing  to  a  really  alarming  rate,  what  would  you  do  to  the  other  students  who  make  it  to

universities?

83



Douglas:   We have Nairobi  University that one should be there and maybe Moi University.  The reason am saying that  they

should be two is because it is merely a waste of resources.

Com. Pastor Ayonga:  Miriam Wagithi.  Endelea sema majina na uendelee.

Miriam Wagithi Wajohi:  My names are Miriam Wagithi Wanjohi,  I come from from Ndia.   First  of all am going to give my

own opinions and then present a memorandum for the DP Party from Ndia Division.  

Interjection: Com. Pastor Ayonga:  But remember you have 5 minutes.

Miriam:  Yes, I will see  to it that I have done it.   My first opinion is on the section of defense.   I  feel that most Kenyans feel

that they are  not protected  by the present  government,  so we should have an external and internal defense in the government.

The external defense should be catered for by the government and the internal defense should have the President  as  the ruler of

the internal defense.   The other part  I will go is the political parties,  we should only  have  three  political  parties,  those  with  at

least 60 seats in Parliament.  I feel we can do well with fewer parties than with so many parties.  The other thing I will go to the

section of birth.   I  would  not  say  am  cheating  when  I  say  that  giving  birth  should  be  a  national  issue,  all  women  should  be

considered in the Constitution for giving birth.  It  should be a national duty and it should be written in the Constitution like that.

Fourth, we have areas where people go and get children, they migrate and find children and bring them to their country so I feel

that  the  women  of  Kenya  should  be  respected  by  the  government  and  the  Constitution  should  stand  for  that.   No  man  or

woman should be sacked because of giving birth to a certain child.

On  the  section  of  Legistrature,  the  Parliament  we  have  in  Kenya  today  should  be  a  national  assembly,  but  not  the  type  of

Parliament we have today, which is not considered as a national assembly, so the national assembly should have the right of the

legislature so that the MP’s and ministers can be able to work in that environment and benefit the people of the area.  Now I am

just going to present this one from the party.  Am not going to read it but it came from the views and ideas of people  from Ndia

in the DP party.  

Com. Pastor Ayonga:  Thank you, but let me ask you something, do you think that women should be compensated for having

brought forth children.  

Miriam: Even if the women are  not compensated,  there should be ways and means to compensate  them  indirectly,  not  even

directly for when one goes to have a maternity leave and is paid for that, that is a part of compensation.

Com. Pastor Ayonga:  Okay I see.
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Miriam:  The other alternative if you go on maternity and you are not charged for having a child it is like you get compensation

so it is not necessarily that it will be direct compensation.

Com. Pastor Ayonga:  But they should be compensated.

Miriam:  Yes.

Com. Pastor Ayonga:  Whichever way, for the child is national industry.

Miriam: Yes  (Laughter from the bench)

Com.  Pastor  Ayonga:   Thank  you  so  much,  ladies  and  gentlemen  we  have  gone  over  the  list  of  the  names  of  those  who

registered since morning and I do not think we have left anybody out if we have done we have done it by mistake and if that is

the case it there someone whose name is here that was not called.

Interjection:                              Inaudible

Com. Pastor Ayonga: Pardon?

Interjection:  I have a comment.

Com. Pastor Ayonga: Okay

Speaker who did not give his name:  (the first  part  a bit  inaudible)  The people  you see  here,  and maybe those who have

gone, have volunteered themselves,  they have come in the rain for the betterment of Kenya  and  so  am  proposing  when  such

people come here they should be given lunch, even if not lunch, a soda and may be a loaf of bread.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you.

Interjection:   I  have a simple comment about  this issue -  it is a very important  issue,  but  there  is  one  problem  we  suffer  as

citizens of this Constitution- we hear about it but in our lives we have never seen the booklet  of the old constitution.  So  I see  it

essential that as it is changing we see how the older one looked like.

Com. Pastor Ayonga:  Thank you, let me say this, I want to thank you all for having come here,  and I want to say thank you
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for what you mentioned mzee, but that is not within our mandate we three,  and we are  doing  this  exercise  throughout  Kenya

and we are  doing it out of our own willingness.  We have come here because  we have a burden in our heart  that we want to

make a contribution to our Constitution, a Constitution we would say “I took part in it”.  So thank you for your observation.  

Young man, you talked about  the old Constitution, I think there are  going to  be  booklets  of  the  old  Constitution  that  will  be

spread throughout Kenya, if they have not arrived here they should be on the way coming.  We had considered that we want

you to see the old Constitution so that when we make a new one,  you would compare and it is going to be  made in very small

booklet, something that you can carry in your pocket  and something that is written in simple English and Kiswahili so that you

and I can read it without any assistance from a lawyer.  Thank you so much and on behalf of my three colleagues,  Prof.  Okoth

Ogendo-  mwanasheria  mkuu  na  mwalimu  mkuu,  mama  Alice  Yano  naye  pia  ni  wakili  mkuu,  na  mimi  pastor  Ayonga  na

wenzangu tunawashukuru nyinyi nyote kwa kuja kwenu hapa.  Tulipoanza mkutano huu wakati  wa asubuhi tulijiweka mikononi

mwa Mungu na ningependa tunapomaliza mkutano huu pia kujiweka mikononi  mwa  Mungu.   Kwa  hivyo  ninawaomba  nyinyi

nyote mlioko hapa msimame tuombe.

 Com.  Ayongo:   Mungu  wetu  uliye  juu  mbinguni,  tunakushukuru  kwa  maana  wewe  ni  Baba  yetu,  wewe  ni  mlizi  wetu,  na

Mungu  unatupenda  kila  mmoja  wetu,  tumekuja  hapa  watu  wa  sehemu  hii  ya  Mwea  ili  tuje  kuongea  juu  ya  Katiba  ambayo

tunataka,  sisi hapa ni wakulima tuna masumbuko mengi, mara tuna shida na mchele wetu,  mara  tuna  shida  na  mimea  mingine

tuliyo nayo hapa, mara hatuna soko,  mara hatuna ulinzi, mara hatuna hili au lile.  Mungu tunaomba kwamba utusaidie sisi sote,

tunapashugulikia katiba tunaomba kwamba mwishowe tuwe na katiba nzuri, ambayo itatulinda na ambayo itaokoa uchumi wetu.

  Sasa tunapoondoka hapa tukirudi katika mashamba yetu, katika kazi zetu ambazo tuliwacha asubuhi na kuja hapa,  ututunze,

ubariki mashamba yetu na mimea iliyomo. Asante kwa mvua ambayo umetuletea, asante  kwa udongo wa rotuba uliomo hapa,

Mungu hayo yote ni mapenzi yako,  kwa hivyo tukitoka tutoke pamoja na wewe kwa maana tunaomba na kuamini kwa jina la

Yesu ambaye ni Bwana wetu. Amen.

Com. Pastor Ayonga: Mungu awabariki na mkienda nyumbani muende salama salamini mpaka siku ingine tukutane tukiwa na

katiba mkononi.  Asanteni

Meeting ended at 4.00 p.m.
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