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Present 

1.  Comm. Prof. A.I. Salim
2.  Com. Kavesta Adagala

Absent with Apologies

1.  Com. Mosonik Arap Korir

Secretariat in Attendance

1.  George Nakholi                         -        Programme Officer
2.   Philip Mollo                        -        Asst. P/Officer
3.   Hellen Kanyora                        -        Verbatim Recorder
4.   Lucy F. Atieno                        -        Sign Language Interpreter

Meeting opened  at 9.05 a.m with Com. Prof. Salim in the Chair.

Com.  Prof.  Salim:  Ina  onekana  katika  Karuri  tutachelewa  kidogo  kwa  sababu  labda  watu  wameanza  kufanya  kazi  ya

mashamba lakini najua wataingia.   Ma-commmsioner wamesema tuanze tukingoja wengine ili tusiwaweke sana.  Lakini kuanzia

kabisa, lazima tumuulize Father incharge atufungulie kwa maombi halafu tuendelee, Father.

Father In Charge:  O.k.  I  think we need to say a  Christian prayer, we say a prayer; we pray to the God who is the God of

all and in our faith and all in all faiths, we believe that man is image the of God.  Man is related to God and that is the important

message which brings about  the consequence that all men, all women, all human  beings  are  a  family,  are  brothers  (inaudible)

because they are related to the same Superior Being in which life is and is in abundance.   So we hope that today’s meeting here
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may be another sign of life another sign of a new beginning the effort that we always make to be  true to our humanity; and once

we are true to our humanity, we are  certainly true to the Divinity.  So  we ask this now as Christians,  through Christ  our Lord,

Amen.

Com. Prof.  Salim:   Thank you very much Father  for your  prayers  and  thank  you  for  allowing  us  to  use  this  facility  for  our

meeting you have blessed the meeting and we hope our proceedings this morning will bear  the fruit we wanted it to bear.   You

are welcome to stay with us anytime. Thank you. 

Wananchi hamjambo? Mheshimiwa, welcome to our get-together,  tumefurahi kuwa uko na sisi  hivi leo  Mheshimiwa  Bwana

Njenga Karume  ambaye ni mjumbe wa eneo hili  la Kiambaa,  alikuwa nasi jana  akitupatia  support  katika kazi  zetu hizi na

tumefurahi  kwamba  hivi  leo  pia,  yuko  na  sisi  na  atatupa  pia  maoni  yake  leo.   Lakini  kwanza  ningeeleza  wananchi  wengine

ambao wamefika kwa mara ya kwanza kwamba,  mkutano huu ni mkutano au kikao cha kupokea  maoni ya wananchi kuhusu

kubadilisha  Katiba  yetu.   Na  njia  ambayo  tutafuata  ni  kwamba  kila  mwananchi  atakayeingia  hapa,  ata-register  jina  lake  na

baadaye tutakuwa na majina ya  watu  na  tutafuata  ule  mpango  wa  watu  kuja.   Yule  amekuja  namba  1,  namba  2,  namba  3,

tutafuata njia hiyo hiyo kuwapa nafasi ya kutoa maoni yao.  

Tunatarajia  kwamba  wananchi  wengine  watafika.  Ile  experience  yetu  ya  jana  imeonyesha  kwamba  ingawa  tulianza  taratibu

kama hivi leo,  lakini kila saa  ikipita wananchi wengine walikuja na katikati  ya siku wananchi walikuwa karibu kujaza hall yetu.

Kwa hivyo twatarajia kwamba hivi leo pia tutaovuna pia maoni mengi kama maoni tuliovuna hapo jana.  Na  njia ya kutoa maoni

baada ya ku-register, ni kwamba mwananchi anaweza kuja hapa mbele akatoa maoni yake ya kikauli, ya mdomo na ya ulimi na

ikiwa ana Memorandum or Mswada au maoni ambayo ameandika tayari kutupa, pia anaweza kufanya hivyo.  

Yule  ambaye  hana   maoni  ya  kuandikwa,  atapewa  dakika  kumi  kutupa  maoni  yake.   Na  yule  ambaye  amekwisha  andika

atapewa dakika tano za kusoma  maana yategemea aliandika kurasa ngapi.  Ikiwa ni kurasa moja ua mbili  anaweza  kusoma,

lakini ikiwa ni kurasa nyingi sana,  dakika tano hazitamtosha kusoma Memorandum yake nzima.  Kwa hivyo huyo tutamuomba

achukue  dakika  tano  kutueleza  yale  yaliyo  muhimu  kabisa  anayosema  katika  Memorandum  yake  aseme  kwamba  mimi

nimeandika hapa maoni yangu kuhusu vitu vinne.  Vitu hivyo ni hili, na hili, na hili na  mimi naona kwamba juu ya jambo hili, ni

vizuri sisi kubadilisha mambo ili tupate matokeo haya, na kadhalika.  

Dakika tano anaweza kutueleza yaliyomo  yote  na  kisha  maoni  hayo  yaliyoandikwa  sisi  tuta-register,  tuta-rekodi  na  baadaye

tukimaliza  kazi  yetu  ya  kukusanya  habari  tutakaa  kitako   Tume  nzima,  Kamishena  nzima  kuchungua,  kusoma  kwa  makini

yaliyomo  katika  maoni  yaliyoandikwa.   Na  wale  ambao  wanatoa  maoni  yao  kwa  mdomo  tu  kwa  ulimi,  kwa  kauli  kama

nilivyosema, wanazo dakika kumi kueleza yote wanayotaka kueleza.  

Lakini huenda mwananchi akaona dakika kumi hazimtoshi lakini tufikiri kuwa baada  ya muda fulani  hapa,  tutakuwa  wananchi
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wengi sana.  Kwa hivyo hatutaki wananchi warudi bila kutoa maoni yao kwa kuwa wachache wamechukua muda mrefu  kutoa

maoni.   Huenda  ikawa   lazima  kumpa  kila  mtu  kipimo  fulani  tu  ya  wakati  kutoa  maoni  yake.  Nafikiri  tumepatana  kwamba

jambo hili ni sawa.  Asanteni sana.  Kwa hivyo sasa bila kupoteza wakati  tuanze na mwananchi wa kwanza kabisa lakini kabla

ya hapo hebu tumwache Kamishena Adagala aseme maneno fulani.

Com. Adagala:  Tungependa tumefurahi kufika hapa na tunatarajia wananchi wengi watakuja,  kitu kimoja,  tulipotua kule jana,

hawakuweko  wanawake wengi. Na  pia  mheshimiwa, hakuwa na walemavu wowote waliotoa maoni..   Na  sijui  ni  Chairman

wa  kamati  ndiye  anafaa  awe  amepanga  hiyo  na  ni  kitu  lazima  hiyo  diversity  yote  iweko.   We  have  to  take  care  of  all  the

diversity. So I don’t know what we will do because  we don’t seem to be   getting the full diversity we have someone here for

sign  language  and  yet  we  don’t  have  …..  so  I  don’t  know  what  we  will   say  mheshimiwa.  That  in  Kiambaa  there  are  no

disabled.? (Interjection inaudible) yes.  And it was the duty of the committee to make sure it is in the Act.  It  is the duty of the

Committee to make sure that they are  here.  So we are  breaking the law anyway.  Nonetheless,  mbele ya Tume kila mtu  ako

huru kusema vile apendavyo kila mtu anajizungumzia  kila mtu awe, asijisikie kama mwingine anasema yake na  imetosha.  Kila

mtu ana haki ya kuzungumza na kila mtu ako sawa mbele ya tume.

Asante.

Com. Prof.  Salim: Asante Kamishena Adagala,  pia  sisi  hatukujijulisha;  mimi naitwa  Ahamed  Idha  Salim,  Kamishena,  pia  ni

Vice-Chairperson, mwenzangu hapa ni Kamishena Kavetsa  Adagala mwalimu kwa muda mrefu University ya Nairobi  ambaye

sasa ni Kamishena.  Bila shaka mnamjua mBunge wenu Bwana Njenga Karume.  

Upande  ule  pia  nafikiri  mwamjua  Bwana  Thairu,  ambaye  ni  mwenye-kiti  wa  hiyo  kamati  ambayo  kazi  yake  ni  kuamazisha

wananchi  kwa  wingi,  kutusaidia  kuwaleta  kwa  wingi,  kuwaeleza  umuhimu wa  kazi  hii  ili  waje  kwa  wingi.   Pia  na  wenzake

wawili, watatu.  Na  upande ule ni wafanyi   kazi  ya  Tume  akiwa  mkubwa  wao  pale  Bwana  George  Naholi,  Program  Officer

huko katika kituo chetu cha Kamishen, Nairobi.  Karibuni tena, na naona wananchi wanaingia haraka kujiandikisha  kwa hivyo

tuanze moja kwa  moja kwa yule aliyejiandikisha kwanza kabisa  ambaye Kamishena  utafurahi  kujua  ni  kina  mama,  yeye  ni

Rose Mary N. Kinyanjui, nafikiri ni yule dada yetu yuko nyuma.  Tafadhali Rose Mary utafika hapa mbele utueleze maoni yako.

  Nafikiri una Memorandum sawa? Sawa. Yes karibu. Namu.

(Interjection inaudible)  kwa hakika kwa ajili ya wakati ni mfupi hatuwezi. Kwa hivyo utawaeleza tu.

Rosemary:  What I did was, what I did was (inaudible)

Com. Prof. Salim:  But in 5 minutes.
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Rosemary:  Thank you

Com. Prof.  Salim:   Because we  have  to  be  very  strict  with  time  madam;  if  we  are  not,  we  will  not   be  able   (interjection

inaudible) use that but if we give you a signal to, please wind up then you can summarise,  alright? Yes.

Rosemary:  O.k.  O.k.  My  name  is  Rosemary  Nyokabi  Kinyanjui  and  I  am  from  this  constituency  somewhere   just  a   few

kilometers down. I have something to do with Election.

I had said there is no need for election,  because  Kenya  is  not  ready  for  any  election  financially  and  morally  and  no  minimal

change  will  come  through  election  because  _  _will  easily  tell  their  lies  because  they  are  frustrated,  others  will  do  likewise

because they are poverty stricken, others will vote out of fear of the loss of their job.   This country needs amble time to mature

for true democracy and if we are looking for change, I add  (interjection inaudible) o.k.   if we really want that change,  then we

should take  time and prepare  for a genuine election.  There should be time to create  enough employment and to improve  our

economy in such a way that the hungry will have enough to eat and the homeless a home.  The oppressed will be dealt justly.  

Then, I had mentioned something concerning Parliament I mean, Parliament should be aa…  The business in Parliament should

be taken very seriously as you know, Parliament is the Supreme house where we really make the very important decision,  that I

mean affect our country.   So  I was saying business in Parliament  should  be  taken  seriously.   Time  in  Parliament  (interjection

inaudible). Parliament should  be  given  the  respect  a  house  deserves.   Business  in  the  house  to  be  taken  seriously,  no  more

wasting of time by going for long recess when there is so much to be  done.   Why don’t Parliamentarians take  just annual leave

like other civil servants?

Lack of quorum is another thing worth mentioning and this perpetuation of  important and urgent issues worth discussing, brings

accumulation of  many  pending  cases.   Sometimes  due  to  the  lack  of  quorum   in  Parliament,  we  end  up  getting  half  baked

solutions.   Education qualification for the members of Parliament is a matter of concern.   Many members cannot even express

themselves  in  the  acceptable  languages  of  English  and  Swahili  and  they  really  can’t  contribute  to  the  motion  even  what  is

affecting their Constituencies.  There should be strict education qualification for members of Parliament for them to qualify. 

Then I  was  saying  something  about  the  President  of  this  country-actually  we  don’t  want  that  drastic  change.   I  know  what

Kenyans have in mind-they just want to vie mzee out and that will not be  the solution.  What I am suggesting, is for Parliament

to convene and declare  President  Moi  a  President  for  life  on  condition  that  he  is  going  to  give  us  a  Prime  Minister  with  an

upright mind, who is going to fight corruption,  which is the main problem that is affecting us and making us to cry for  change.

Corruption that has entered into all sectors of our society, is the main problem and that is why every Kenyan should take  a step

to fight corruption.   It  has entered into the Judiciary-I  mean it has entered into all sectors  of the society,  mocking the law and

ignoring the rules of justice and  truth.   To  combat  it,  we  need  to  work  tirelessly  -  each  and  every  one  for  love  and  for  the

equitable application of the law and for transparency in all our acts  of Public Administration.  Accurate  control  and  complete
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honesty in all economy transaction should be observed.  

Resources intended for the public good must not be used for the interest of a private or a criminal nature.  We should not forget

that Kenyans have contributed so much towards  the problem which we have here.   In  actual  fact,  although  I  was  looking,  it

seems that we have annoyed God because of what we have been doing.   Some problems seem to be God’s punishment for us,

like,  lets  say  something  like  Elnino  and  Lanina,  incurable  diseases  especially  AIDS   which  is   now  a  national  disaster,

blood-shed that has really affected us politically and socially and  economically -  this seems as  a displinary action  from  a  just

God for many of us have wavered from their ways.  We have invited the wrath of God,  who is  merciful and slow  to hunger -

but all just in the same measure; so what we do, we should stop pointing an accusing finger at  one another.   In actual fact,  each

of us should point at oneself and rather - I mean, urekebishe where you can.  Because we are  all sinners before God and full of

weakness.  Many a times man become wicked because he had been misled and no one ever loving to show him the truth.  Now

I am referring to the President.   When we love people  with the true love of Christ  our,  (inaudible) and the Holy  Spirit  comes

again to dwell in those temples that  many bad things have made entry.   So  what I am saying is we should stop pointing at  him

in everything actually.  He is a man like anyone of us and we are  all weak.  In actual fact,  what we should -   it is all of us who

should feel that we have contributed to the problems and whatever we are  doing in this country and try to-rekebisha  it in  our

own  way actually.

So  in actual fact,  that is what I really wanted to say,   that Kenyans whatever change you want,  we should have it in  a more

amicable way  actually and we should learn from our brothers  from Tanzania and South Africa. Whatever change they  got,  it

was in a very amicable way and I think those people  are  very good.   I  said about  an upright man, as  you see;  if  you  look  at

Nigeria, Nigeria is really recovering from corruption and you know it was one of the most corrupt  country -  why? Because the

man who is there, the President is an upright man according to their Islamic law and that is why Nigeria is really recovering from

corruption. 

To conclude, what Kenya needs is composition of these fundamental virtues of peace  and justice,  which dwell in the hearts  of

every individual.  Justice which  degrades   and promotes  the inestimable dignity of every human person  and is concerned for

common  good and so far, it is the guardian of relations between individuals and people,  is what we need in  Kenya.  The good

of  the  individual  and  the  good  of  society,  go  hand  in  hand;  that  is  why  I  am  saying  we  should  have  an  upright  man  to  be

appointed as  the Prime Minister to help the President   to rebuild this country once more on those very fundamental virtues  of

peace,  justice and of course righteousness,  to having (inaudible).  As I mean  to  conclude  as  a  Christian,  I  want  to  give  these

examples from the Holy Bible of what I am saying that what Kenyans need is just  an upright person and to help the President

actually.  I mean, I quote from the Holy Bible from Proverbs  Chapter  29 verse 2;   “show me a righteous ruler and I will show

you a happy nation,” 14 “if a king defends the lives of the poor he will rule for long time.” Verse  29 “when a king is concerned

with justice the nation will be strong.”
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Thank you, may God bless you.

Com. Prof. Salim:  Thank you very much Rosemary and God bless you.  Please give your Memorandum to Mr.  Naholi there

at the desk, asante.  Kamishena Adagala you want to raise something?

Com. Adagala:  Thank you Rosemany. A lot of what you have said, if you can pay attention a bit a lot of what you have said

can go in the preamble. So ee when you get some of  the books  we are  going to give out,  and you can look at  it and see  how

you can formulate it to go in the preamble.   Also just for everybody,  if we are  reviewing the Constitution it is yours for today

and this year but also  for  a   100   years,  200  years  to  come  -  so  when  you  are  making  your  presentation  be  aware  of  the

immediate but also the long term.  Because sometimes when you  say something then we don’t know, now we don’t know if all

Presidents should be Presidents for life.  You see  Rosemary,  because  you have said the President  should be President  for life.

Does that mean all Presidents should be President for life in Kenya?

Rosemary: No, I was saying that this particular Moi, I mean

Com. Adagala:  O.k. you have to be aware that we are talking about today and 50 years and 100 years and 200 years o.k.?

Com. Prof.  Salim:  Thank you Rosemary.   Thank you Kamishena Adagala.    May  be,  Rose  before  you  sit  down  one  very

minor point of clarification. You talked in terms of M.Ps having to be  better  educated but you don’t tell us exactly what sort  of

standard of education they should have.  Should they have degrees, should they have A levels, should they have O level, Form

four Certificate or what?

Rosemary:  Well,  I  mean   the  standard  of  education  doesn’t  really  matter  in  this  case  but   the  way  of  expression  and  the

understanding actually, because  in Parliament  you get  they discuss  issues they raise points and they argue then you get they

cant even argue actually.

Com. Prof. Salim:  So you don’t expect from them a specific standard of education?

Rosemary:   You  could  have  a  degree  yes  and  yet  you  cannot  express  yourself.   I  was  thinking  even  if  -  well,  they  have

degrees they have O level.  There should be well, may be I don’t know, but they should be able to express themselves actually.

Com. Adagala:  Just try to put your things in terms of  -   like a preamble.   A lot of what you are  saying, about  leadership and

all that and you can submit an additional Memorandum.

Com. Prof. Salim:  Thank you.  Next we have Mr. Peter Wainaina, are you ready?  It is comfort.
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Mr.Wainaina:  Dr.  Idha  Salim  Rose,  Adagala  Kamishena,  (interjection  inaudible)  o.k.  Kamishena  Adagala,  samahani  na

mheshimiwa Karume na   wengine  wote  hamjambo?   Jina  langu  ni  Peter  Njogu  Wainaina  na  mimi ni  mfanyi  biashara  na  pia

mkulima.   Nimetoka  katika   Constituency  ya  Kiambaa  wilaya  ya  Kiambu    na  Sub-location  yangu  ni  Cianda  ama  siku  hizi

imebadilika ikaitwa  kawaida.  Maoni yangu ni kwamba,  can I go ahead? O.k. asante.

Mimi ningependelea kuona serikali ambapo Rais wa Kenya awe ni mtu aliyechaguliwa na wananchi,  awe ni mtu mwenye akili

timamu,  awe  ni  mtu  mwenye  nidhamu  na  pia  awe  chini  ya  wananchi  wa  Kenya.  Ninamaanisha  ya  kwamba  kusiwe  na  mtu

ambaye yuko juu ya sheria.   Endapo  atafanya  makosa  yoyote  anaweza  kufikishwa  mahakamani,  anaweza  kufikishwa  katika

kamati ya Bunge ambayo itamuuliza maswali, kama itakua embarrassment kwake kupelekwa mahakamani ya kawaida.   Bunge

imuulize maswali na ikimpata na hatia yoyote ya kukula mali ya wananchi,  kuleta furugu kufanya mambo ambayo hayakubaliki

katika  nchi   aweze  kushtakiwa  mahakamani.   Na  pia  uchaguzi  wa  Rais  ufanywe  kando  kabisa   na  uchaguzi  wa  Bunge  na

ningependekeza pawe na interval ya miezi sita.  

Uchaguzi wa Rais pawe na interval ya miezi sita halafu wananchi wapewe nafasi ya kuchagua wajumbe wao  wapewe nafasi ya

kuchagua macouncillors wao.  Rais ni lazima achaguliwe na  fungu la 55% ya total votes ambazo wananchi wamepiga. Pia,  Rais

anaweza kuchagua makamu wake -  yaani mtu wanaweza  kufanya  kazi  pamoja  lakini  yule  mtu  lazima  athibitishwe  na  Bunge,

kwamba yule mtu anafaa kwa ile kazi aliye chaguliwa. 

Tumeone watu wakichaguliwa ambao hawafai katika kazi yao na kutokua waaminifu katika  taifa  la  Kenya.   Tumeona  furugu

nyingi zikitokea.  Watu wafukuzwa kwa radio na   mambo  mengine  kama yale. 

Ningependekeza kwamba uchaguzi wa Bunge utangazwe miezi sita kimbele, isiwe ni silaha ya mtu yeyote ya kungojea kuambia

watu  by  surprise  kwamba  uchaguzi  utakua  mwezi  ujao  tarehe  5  na  tuko  katikati  ya  mwezi  huu.  Raia  waambiwe  miezi  sita

kimbele kwamba uchanguzi utakuwa tarehe fulani na raia mjitayarishe.

Jambo  lingine  ni  kwamba,  wafanyi  kazi  wa  serikali  wasikubaliwe  kufanya  biashara  yeyote  kwa  sababu  kama  vile  mnaona,

tumeona fujo nyingi sana.  Sasa unaenda ofisini ukakuta ni koti limewekela juu ya kiti Bwana fulani kutoka, Bwana D.O hayuko,

Bwana D.C hayuko, mwalimu mkuu alitoka haonekani mahali alipo. Na pia sisi wafanya biashara tumeona competition ambayo

haifai,  inayofanywa  na  wafanyi  kazi  wakuu  wa  serikali  ukishindana  na  yeye  kibiashara,  ukishindanda  na  yule  mtu  alafu  ni

mkubwa mahali fulani, yeye anauza mali kuna duka mahali fulani unakuta unadhulumiwa.  

Jambo lingene ni kwamba nenda Nairobi  hasa mtaa wa Racecourse  Road,  Renald Ngala Street,  Tom Mboya Street,  utakuta

magari ya matatu yamefunga barabara.   Yale magari yanafunga barabara  maksudi kwa sababu ni  ya  mtu  fulani,  mahali  fulani,

mkubwa fulani, mkubwa fulani mahali fulani.
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(Interjection inaudible)

Samahani, kwa hivyo pendekezo langu ni kwamba ikiwa mfanyi biashara ama mfanyi kazi wa serikali anahitaji kufanya biashara

hajiuhuzuru aenda akafanye biashara lakini asiwe anatumikia matajili wawili, moja ni mfanyi biashara na huku anapata  mshahara

kutoka kwa umma. 

Jambo lingine tumeona kwamba madaktari; samahani kama kuna daktari hapa, tumeona  madaktari  ana kubaliwa kwa na clinic

yake  hapa  na  pale  na  anafanya  kazi  ya  serikali.   Ukienda  hospitalini  utakuta  hakuna  dawa  na  unapouliza  dawa  daktari

anakumbia hapa hospitali sisi hatuna madawa lakini pale katika ule mtaa ule pale utapata  kuna madawa pale.   Hapo iyo clinic

haikosi dawa.  Huyo mtu anachukua mshahara wa umma na unafanya kazi yake.   Tafadhali Bwana Commissioners Katiba yetu

iwe wazi kwamba mtu atumikie nchi na wal si masihahi yake binafsi.

Nikurudia katika uchumi wetu  Bwana mwenye kiti,  tumeona nchi yetu imefilisika  kiviwada  na  ki  uchumi.   Mimi  ningependa

siku hii kuona kwamba siku hizi kuna uchumi - I mean kuna competition very fair, competition ambayo mfanyi biashara wa hapa

Kenya,  mweka viwanda hapa wa Kenya anapata  shida.   Mali inatoka Ulaya ameagiza bidhaa -  raw  material  mali  gamfi  kuja

kutengeneza kitu fulani.  Kitu hicho kinatoka Ulaya ama kinatoka nchi jirani tena kwa bei ya chini kuliko ile bei ambayo  huyu

industrist inatoa production ya cost yake iko juu kuliko ile mali inatoka nje.  Ni kwa sababu gani?  Sababu yetu ni kwamba sisi

wakenya tuko walafi.  Na  tunafikiria habari  ya masihahi yetu hatufikirii  habari  ya  yule  mfanya  biashara  mdogo.   Sababu  mali

yetu inakuja pale Kilindini tunaitoza ushuru saa  ingine ni 26%,  30% halafu nikileta ile mali kuazisha kiwanda  naambiwa  nitoe

V.A.T nikitoa V.A.T.  na mambo mengine pamoja na sitima hali ya umeme iko juu sana katika Kenya.   Mfanyi biashara akija

kuangalia  ile  habari  ya  ile  production  cost  yake  ile  mali  inakua  ghali  sana.   Sasa  mimi naomba  kama  Katiba  yetu  itaruhusu

mfanya biashara ambaye anaagiza  mali gafi kutoka Ulaya  ama popote  ulimweguni akubaliwe ile mali yake iwe ikiingia  nchini

bila ushuru  kwa sababu aweze kushidana na aweze kuajili watu wa nchi yetu.  Nchi yetu ni masikini sana lakini tuko na rasilmali

yakutosha haitolewi vizuri.  

Nikiingilia upande wa kilimo.  Kilimo tunasikia katika Kenya ni uti wa mgongo wa nchi yetu na ni kweli.   Na  ukiangalia mtu wa

kwanza ambaye anaambiwa anashikilia uchumi wa nchi hii ana nyanyaswa sana,  kwa sababu;  kama ni fertilizer iko bei  ya  juu

sana, kama ni vitu vya kufanyia kazi, madawa ya kunyunyizia yako bei ya juu sana.  Na pia serikali haisaidii mkulima wa Kenya.

Mimi ningeonelea  kwamba  kama  serikali  kutakuwa  na  crop  failure  iwe  ikimlipa  ama  ikicompensate  mkulima  kwa  sababu

mkulima ndiyo analisha taifa.  Taifa hili linategemea mkulima na kuwe na mkopo wa bei ya chini wakulima kwa sababu  benki za

leo hakuna banki inafikiria habari ya mkulima.  Benki zetu ni za walafi.

Com. Prof. Salim:  Tafadhali Bwana Peter Wainaina utamaliza maliza sasa (Interjection inaudible) mda wako.

Peter Wainaina:  Niko karibu kumaliza.
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Com. Prof. Salim:  just a warning

.

Peter Wainaina:  Nikirudia habari  ya urithi.  Kama mjuavyo kwamba,  wengi wenu hapa ni wazazi na katika uzazi tuna vizazi

viwili, kizazi cha kiume na cha kike.   Hawa watoto  wote  wanapatikana  katika  majumba  yetu  na  ni  watoto  wote  ukiwalea  ni

watoto wetu.   Lakini inapofika wakati  wa kurithi ile mali, tunaona watoto  wa  kiume  aa  wanapendelewa  sana  katika  jamii  ya

kiafrika.   Pendekezo  langu  ni  kwamba,  mtoto  wa  kike  arithi  mali  sawa  na  mtoto  wa  kiume.   Ikiwa  wewe  ni  baba  uko  na

wasichana watatu,  na wafulana  watatu,  mali  yako  ni  heka  tano  uzigawe  sawa.   Kama  yule  mtoto  wako  ameolewa  amepata

mahali pazuri pa kuishi well and good.  Lakini ukitaka kumpa mali, ujue kwamba, kama ameolewa pia ni binadamu ana haki ya

kurithi ile mali yako.  Uandike usia ama usiandike lakini Katiba yetu iseme kwamba yule mtoto wetu wa kike lazima arithi mali

ya baba ama ya mama.

Aa naingilia upande wa elimu.  Elimu iwe (interection inaudible) namalizia daktari  namaliza samahani. (Interjection inaudible) si

wegi kama wa jana.  Jana mimi nilikua kule nikakosa nafasi Bwana ee nimerauka nimekua mtu wa kwanza hapa ee.   Elimu iwe

ni chombo, na mnajua kila mtu kwamba elimu ni kitu cha mhimu sana ningependelea tutoe elimu ya bure kwa watoto  wetu wote

na kila raia kama yuko na mtoto ama hana mtoto,  akubali kulipa ada  ya masomo katika nchi yetu.  Lakini mzazi yule mwenye

mtoto asiambiwe kwamba mtoto wako hasomi katika chuo kikuu ama secondary ama primary.  Serikali itoe wlimu ya bure.

Nikurudia upande wa ulinzi.  Ulinzi wetu na mnaona kwamba umedhoofika sana na kila mtu  hapa,  sioni  mtu  yeyote  anaweza

kwambia  yuko salama siku hizi.  Ni  kwa  nini,  mjiulize  nyinyi  wa  Kenya.   Ni  kwa  sababu  nyinyi  wa  Kenya  mko  wachoyo.

Uchoyo wetu umetokana kwamba,  mtu anaye walida polisi,  army na wengine.  Hao ni watu wanao nyanyaswa na nyinyi raia.

Kwa sababu gani?

Com.  Prof.  Salim:   Samahani,  umechukua  robo  saa  Bwana  Wainaina  na  hiyo  si  sawa.  (interjection  inaudible)   yeah,   just

please  they know the problem for example of security sasa waeleze  what is your proposal.

Wainaina:   Yeah,  sasa  vile  mimi nasema  ni  kwamba  tuwape  mapolisi  wetu  mishahara  ya  kutosha,  tuwape  mapolisi  wetu

nyumba  nzuri,  tuwape  masilahi  manzuri  ya  kuishi,  kwa  sababu  ukiangalia  kama  polisi  station  iko  hapa  juu,  mtu  aliyeoa

anakubaliwa watu watatu wanaishi katika nyumba moja.  Ukienda kama Nairobi kule industrial area watu wanakaa nyumba  za

mabati wanaume watatu,  pengine wako na mabibi na watoto.   Kwa hivyo tuwape hali nzuri ya kufanyia  kazi.   Kuna  vitu  vya

natural resources kama maji, msitu na madini.  Maji yetu yanachafuliwa na sisi wenyewe.  Tumekubali viwanda kutupa takataka

ndani ya maji, nikisema hayo Dr.  Salim mimi nakunywa maji kutoka kwa mto ana mimi nina uchungu sana  ninapoenda  kuona

kwamba industry kama slaughterhouse zinakubaliwa kutupa  takataka  katika  mto,  industry  zinakubaliwa  kutupa  takata  katika

mto.  Juzi tulisikia kwamba ndofu hawazaani siku hizi kwa sababu maji wanayo kunywa  si  masafi  kule  Tsavo  National  Park.

Misitu yetu imekatwa hakuna mbao sasa, kwa hivyo tupande miti  na mbao.  Aa hapo nimepita serikali za mitaa_____
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Com. Prof. Salim:  Samahani Bwana Wainaina sina budi  kukwambia wakati wako umekwisha na ikwa una maoni labda  utaje

dakika moja tu ile jamaa wengine wapate nafasi.  Ikiwa nikipa zaidi ya dakika kumi kila mmoja mwengine anaweza sema kwa

nini Wainaina amepewa dakika zaidi ya ishirini na mimi nimepewa kumi.  So we will have a problem the whole day, tafadhali.

Wainaina:  sasa waniambia nitaje nini sasa?

Com. Prof. Salim:  Umalize, wind up.

Wainaina:  Yes, nimalize, sikumaliza ile ule ujumbe wangu sikumaliza, samahani. Woi

Com. Adagala:  tafadhali keti hili tuendelee na mkutano.

Wainaina:  asante.

Com. Prof.  Salim:  Samahani ndugu Bwana Wainaina unajua  tumekueleza  kabla  hatujaanza.   Tatizo  hili  la  wakati  litatupatia

tabu  ikiwa  hatufaamiani  tangu  mwanzo.   Kila  mtu  apate  -  ajaribu  kadri  awazavyo  atumie  time  aliyo  pewa.   Ikiwa  tutaanza

kumpa mtu wakati mrefu zaidi na mwengine, baadaye kumwambia “samahani sasa tunabadilisha badala ya dakika kumi nitampa

kila mtu dakika tano”,  kutakua na mchafuko hapa.  Kwa  hivyo  Bwana  Wainaina  nafikiri  unafahamu  shida  yetu.   Tukiendelea

mbele basi tutamkaribisha Dr. Wilfred Koinange ambaye bila shaka mwamjua kuwa ni mwenyeji wa hapa,  mtu aliye shugulikia

na kutumikia nchi yeti kwa mda mrefu katika maeneo tofauti tofauti. karibu.

Wilfred Koinange:  Commissioners, honourable Karume, fellow wananchi. I will try and take  5 minutes; it is very difficult but

let me start by saying that the present Constitution is a reasonable  Constitution and whatever we make the success  depends  on

implementation. 

 The Constitution is contract  between citizens and government.   So  responsibilities of we as  citizens should be  very  clear  and

that of the government.  For that reason,  I firmly believe that we should have a preamble in our Constitution stating out clearly

what and summarizing what the Constitution is all about.   I  have gone the through the present  Consitution -   am submitting my

Memorandum with 9 points.  I will not  be  able to highlight these,  and I wish therefore to take  the opportunity of highlighting a

few things that do  not appear in the present Constitution.  

These relate to issues of, for example public holidays; we have got 9 public holidays and yet we are  a growing nation -  I think

those are too many, we should only have 4.  Education in public institutions should be free and compulsory up to primary level.

Government should give appropriate incentives to agriculture to ensure food security.

These are changing times and with improvement of environment and health, we are  all likely to age as  a society.   So  at  the end
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we need good social security for everybody, whether they were employed or non-employed.    Environment does  not feature in

our present Constitution and I believe we should have something to protect our environment.  I am referring to water, forest  and

the usual pollutions that exist with development. 

Research as  such does  not feature in our present  Constitution.  This  is  a  very  fast  growing  area  and  we  certain  need  -  as  a

Scientist,  I  would  enjoy  doing  research  of  all  sorts  including  human  engineering  -  cloning  -  some  people  call  it.   It  is  very

important,  but we must distinguish eg.   Good cloning which we call  theraputic,  if  somebody  have  got  a  disease  and  you  can

interfere  with  whatver  causes  that  disease  by  engineering,  that  is  good.  But  what  I  am  talking  about  is,  we  do  not  want  to

produce human beings that we have engineered ourselves.  That is the work of our Almighty and that right now it is possible to

do.  I think it is a very dangerous. It should be controlled and regulated. We have the responsibility of promoting and protecting

health.

 People are very much afraid of nuclear energy or power.  Let me tell you while I would like to see  something in theConstitution

about this -  who  know  in  another  30  years,  50  years  time  development  that  might  take  place  and  which  will  make  nucleur

energy safe.  At the moment, as we know, it is now very safe.  While I will like that in a Constitution for regulation, I would like

it also open ended, so that when we develop we can utilize it.

 I would like also to see a formula, which defines how we demarcate constituencies,  districts,  regions or  provinces -  I think this

is  very  very  important.   I  know  the  reason  of  existence  of  that  in  the  present  Constitution,  but  I  belive  it  is  very  grossly

inadequate - we need to come out with a formula.  Lastly, with development everywhere in the world,  could we also provide in

the Constitutiom a lee way of federating Kenya - federating with our neighbours or  whoever.   I  think that should be entrenched

so that it does not bring problems later on.

Thank you very much Commissioners,  fellow citizens, I have the other 10 paragraphs which I am going to submit.  I  am very

encouraged because I have just learned that I  can  add on to this Memorandum later on because,  if I  had know, that -   I  was

afraid of having a long Memorandum and I know what  it  is  to  go  through  thousands  and  thousands  of  Memorandums.   But

since you do not want from that, I am going to add something else.  Thank you.

Com. Prof.  Salim:   Thank  you  very  much  Dr.  Koinainge  for  those  very  (inaudible)  clear  views  and  proposals  and  we  are

happy to receive your present  Memorandum and to receive a  subsequent  one  later,  on  other  aspects  of  our  life  today.   Dr.

Koinange had even given us earlier copies  of  his  proposals  and  we  have  them  and  we  want  to  assure  him that  they  will  be

considered and read very carefully.

Tukiendelea mbele sasa basi, tunaye mheshimiwa mBunge wa eneo hili, Bwana Karume ambaye amekuwa na patience kubwa

tangu jana hakupatiwa nafasi kutupa maoni yake na sasa Mheshimiwa, nakukaribisha kutoa maoni yako.
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Karibu.

Njenga  karume: Basi  na  mimi nimekuja  hapa  ili  niungane  na  wenzagu  kwa  kutoa  maoni  yangu  ya  kufikiria  vile  tungetaka

Katiba yetu ijayo ikae.  Kwanza kwa kweli yeyote anazugumza hapa awe alizugumza jana  tutaona zaidi mambo ya maana sana

ni ile kiti ya juu - yaani ya Rais atakaye kuwa akiongoza nchi yetu ya Kenya.  

Mimi ningefikiria hiyo ni kitu tungechugulia zaidi kwa sababu hiuo ndio inaweza kutengeneza nchi au  kuharibu  nchi.   Na  mimi

ningefikiria President awe anachaguliwa na wananchi kwa njia ya kupiga kura.   Achaguliwe kwa njia hiyo, lakini hii mambo ya

kusema iwe ni Province 5 kutoka zile tuko nazo,  ninaona kama haifai kwa sababu  tungetaka  tuwe  na  uniform  ya  kumchagua

President,  kumchagua mjumbe na vile vile councillors.  Ukiangalia  sasa  wajumbe  na  councillors  wanachanguliwa  na  wananchi

pamoja.  Haisemwi ati huyu anataka achaguliwe na sub-location ile, la location ile na ile inakua ni majority ya votes.  Hiyo ndiyo

inafanya inawachagua wajumbe na vile vile councillors.  Lakini tukifika kwa Rais ati mpaka uwe umekuwa zaidi na province 5.

Mimi  hiyo  ningefikiria  iondoke,  awe  anachaguliwa  na  (inaudible)  majority.   Yule  atashinda  na  wingi  wa  vote  awe  ndiye

anachaguliwa Rais.  Naye Rais akichaguliwa asiwe above the law.  Hakuna mtu anatakiwa ati kuwa juu ya watu wengine kwa

sababu  ati  yeye  ni  binadamu  sio  malaika  na  wanweza  kukosea.   Kwa  hivyo  ningeona  awe  kama  wananchi  wengine  kama

umekosea unapelekwa kortini na zaidi kitu ningeimiza sana ningeimiza zaidi kama sasa  hii Katiba tunatengeneza  Rais  atakaye

chaguliwa akikosa - akikataa kuifuata kwa sababu wengine wanakataa  halafu anafanya kimyume cha sheria za Katiba,  awe na

njia  ya  kushtakiwa,  iwekwe  hiyo  ashtakiwe  kama  watu  wengine  na  ikiwezana  tunaweza  kuweka  katika  Bunge  ku-vote  no

confidence aondoke.  Kwa sababu hiyo ndio kitu imetuaribu zaidi kwa hivyo kwa maoni yangu ningeona asiwe above the law ili

kama makosa inatokea anafanywa kama ile ingine. 

Ningefikiria sasa  kazi ya Kenya,  watu wa Kenya wamekuwa wengi sana  wakati  tulitengeneza  hii  Katiba  ile  tuko  nayo  about

39/40 years ago, wakati huo wananchi walikuwa wachache. Lakini sasa  wamekuwa wengi sana.   Ningefikiria ni vizuri tuwe na

President na tuwe na Vice President  na tuwe na Prime Minister.   Vice President  na Prime Minister wanaweza kuchaguliwa na

President lakini wote - ata President mwenyewe asiwe ati ni kama picha, awe vile vile ana kazi anafanya na Prime Minister ana

kazi yake na Vice President  ana kazi  yake.   Ningefikiria  wakati  umefika  na  vile  vile  ile  serikali  tuta  iteingeneza  vile  tunataka

kuweka,  kufanya Katiba.   Iwe ni coalition government,  iwe ni serikali ya  watu wote kwa sababu Kenya  imekuwa  na  vyama

vingi sana. 

Wakati huu ni vigumu chama kimoja na pengine ni (inaudible) kwa Bunge wawe wao ndio -  ati wao tu ndio wanaweza pengine

ministers, kuchagua nani; wawe wanatoka kwa kila cama wasiwe wanatoka mahali pamoja.  Kama ni ma-mayor,  mayor wawe

wanachaguliwa na wananchi sio kwenda tu pale a few councillors wanakaa kwa hoteli “sasa ni wewe na mimi ndio  itachukua

kitu cha chairman ya hii”. Kama ni mayor, anachaguliwa kutoka na kura nyingi za wananchi.
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Kitu ingine cha maana tunataka kufikiria na imesemwa sana -  mambo  mengine  tunarudia  na  tunataka  kwenda  haraka  kidogo

kwa  sababu  yamesemwa  na  yatasemwa,  ni  ukulima.  Wakulima  katika  nchi  ya  Kenya  hawana  wenyewe.   Unaona  wale

wanalima  miwa,  wale  wanalima  mahindi  ata  mmeona  Eldoret  iko  namna  gani  na  wengine  wanakuja  kuambiwa  Eldoret  ati

mahindi yako imechukuliwa na serikali au board ya serikali na utalipwa na sijui na mfuta na huna tractor.  

Kuna wengine watalipwa na fertiler na unataka pesa  ungawe  iende  ikasomeshe  watoto,  kwa  hivyo  ningefikiria  katika  Katiba

mpya tuweke ya kuwa katika Katiba yetu wakulima waangaliwe sana.   Na  kama pengine imeharibika pengine kwa sababu ya

jua  kwa  sababu  pengine  mvua  imekua  zaidi,  serikali  ingefikiria  kusaidia  wale  ili  waweze  kuendelea  kulima  mwaka  ingine  ili

tusikose  chakula  nchi,  pesa  nyingi  zinatumika  ya  sector  kuenda  kulete  sukari  kutoka  nje,  kuleta  mahindi  kutoka  nje,  kuleta

karibu kila kitu kutoka nje.  Kwa  hiyo  ichuguliwe  na  iwekwe  kabisa  kama  tuna  chakula  ya  kutosha  hapa,  na  tuna  wakulima

hakuna haja ya kuleta chakula au sukari  kutoka nje ili wa (inaudible) wapate  Kamishena kwa  serikali.   Kwa  hivyo  wakulima

wafikiriwe sana wafikiriwe zaidi kwa sababu awa ndio wanaweka nchi hii.

Basi ile ingine, na tuliifanya zamani na bado watu wengine wanafikiria tulikuwa na 1986.   Tulikuwa (inaudible) wakati  President

anakuwako – kwa sababu binadamu  ni  bindamu  ,na  kama  umezaliwa  hati  katika  nchi  hii  siku  moja  utaondoka  na  utakufa  -

President ufa.  Kama President  anakufa badala  ya  kusema Vice President  ashikilie 90 days,  hiyo iondolewe, ipewe at  least  3

people; inaweza kuwa Attorney General, Chief Justice  na wengine mmoja hata kama (inaudible) wawe watatu kushikilia within

90 days na  awa  –  wale  watashikilia  wasiwe  na  interest  ya   kupigania  kiti  ya  President.    Ninasema  hivyo  kwa  sabubu  mtu

mmoja, individual akipewa hizo 90 days au siku ngapi wakati huo na pengine wananchi hawangependa kumchagua yeye, akuwe

na nafasi ya kuzunguka kudanganya wananchi, na kuonekana kama ajifanya yeye ni mukristu na halafu  achaguliwe aletee watu

taabu. Kwa hivyo si vizuri mambo ya nchi kama Kenya -  wananchi 30,000,000  watakuwa zaidi ya hiyo, kuwa ati mtu mmoja

ndiye atashikilia kiti wakati uchaguzi unafanywa.  Kwa hivyo hiyo nigependa katika Katiba mpya tuwe na zaidi ya mmoja, isiwe

ni makamu tu ndiye anaweza kushikilia hiyo mambo. 

Hile ingine ni mambo ya land; katika nchi yetu ya Kenya ni sensitive kabisa (inaudible) lakini tufikirie hii mambo inaitwa ya Land

Board.-  hapa kwa D.O.  wakati  watu wanakwenda pengine kununua shamba au kuuza.  Na  zaidi  makesi  yale  yanafanywa  na

wazee, wazee wanachaguliwa na Chief, wengine wanachaguliwa na D.O. wanachagua marafiki wao sio kusema President aone.

Ni kwa sababu anakwambia watu wamepata taabu sana.   Shamba,  tunakuwa na  kesi  na  wewe,  mimi naenda  ninatoa  hongo

shamba  ilikuwa  yako  naambiwa  ni  yangu.   (Inaudible)  kwa  hivyo  tufikirie.   Mimi  kunatumwa  watu  wa  kwenda  kuangalia

mambo  haya  kwa  siku  fulani.   Hwa  watu  wamesumbuliwa  sana  zaidi  wajulikane  kabisa  honest  ni  watu  hawawezi  kufanya

maovu.

Kwa mambo ya uchaguzi, mimi ningefikiria ni 5 years  na President  awe  hawezi  kuendelea  zaidi  ya  term  mbili  hata  kama  vile

ilivyo wakati huu.
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Mambo  kama  vile  nimezungumza,  kuangalia  mambo  kama  forest,  unaona  sasa  katika  nchi  yetu  karibu  forest  zimekwisha.

Zamani kulikuwa na mtindo huwezi kukata  miti kabla hujapanda ingine, tujaribu kuhifadhi forest  zetu,  misitu  yetu  iendelee,  na

wale wanapewa licences wakati  wanapewa licence ya kukata  miti  ya  mbao  iwe  imepandwa  ingine  kama  zamani  na  inakuwa

wakati  inafika  kiasi  fulani,  wakati  huo  ndio  mnaweza  kukata  kwa  sababu  nchi  yetu  isiwe  jagwa.   Kwa  hiyo  hiyo  ni  kitu

ningefikiria nayo tuweke katika Katiba yetu ile tunafikiria kutengeneza wakati huu.  

Wale watu walipigania nimeenda katika nchi nyingi kama China na wapi,  unaona wale watu wamepigania uhuru hawasahuliwi.

Ni vizuri kufikiria history ilikuja namna gani, kina nani walipigana kama Kimathi na wengine, na picha zao zitengenezwe  mahali

fulani  zinaonekana,  -hawa  ndio  walipigania  nchi  yetu,  tukakomboa  nchi  yetu  kutoka  kwa  ubeberu.   Hiyo  vile  vile  ni  vizuri

kufikiria vile tunaweza kufikiria mambo kama hayo.  

Tena, masomo ya watoto iwe hiyo ni lazima.  Mtoto  kama amezaliwa Kenya awe amesoma yeyote amesoma.  Serikali ifikirie

vile wanaweza kusoma especially katika primary school bila kulipa ushuru wowote.   Ili tuwe na watu  kila  mtu  amesoma  hata

kama wazazi wake ni masikini namna gani - naye asingojee kuwa masikini kama wazazi awe amesomeshwa kabisa. 

Ile  ingine  tuna  kitu  kimoja  tunapenda  sana  kinaitwa  harambee  na  harambee  imetufanyia  kazi  ya  maana  hapa  Kenya,  lakini

harambee imefika mahali ingine ikawa misused haifanyi kazi ya maana ile -  kazi sasa  watu wanafanya ya harambee nyingi ni ya

serikali,  maana mkitaka sasa  kujenga polisi post,  watu wa hapo ndio wanachanga pesa  ya kujenga polisi post.   Hata mkitaka

pengine kujenga health centre,  hata shule, hata nini -  tungetaka  serikali  ifanye  kazi  ya  serikali,  ile  kazi  yote  ni  ya  serikali,  sio

wananchi.  Lakini siku hizi ndio wanaambiwa fanya hii, jenga polisi tutawapatia askari,  jenga hii, kwa hivyo harambee zipungue.

 Tuwe pengine na njia ya donations kwa sababu unaona siku hizi harambee hata zimekuwa misused, unaweza kusikia hata kwa

makanisa - tunapenda makanisa kwa sababu huko ndio tunaomba.  Lakini unaweza kusikia kila Sunday iko harambee hii ni ya

hii na wananchi hawana pesa.  Kwa hivyo nayo hiyo kitu ningefikiria tupunguze mambo ya harambee tufikiri hayo mambo mengi

iwe inafanywa na serikali kwa sababu serikali ni kazi yake. 

Ile  ingine  ni  development  katika  nchi  iwe  inafanywa  kwa  sababu  ina  haja  fulani  -  you  must  develop  where  there  is  a  need.

Ninasema hiyo Bwana Kamishena, kwa sababu unaweza kuona barabara  katika nchi ya Kenya mahali barabara  zinajengwa ni

mahali hakuna kitu inatoka ya kusaidia nchi yetu, Iwe inaangaliwa serikali inaangalia inaona sasa  tukijenga hii barabara  itasaidia

wananchi kwa sababu ya ukulima huu, italetea serikali pesa  hii, kwa mfano kama Mombasa -  South Coast,  ukiangalia zamani

kulitaka kujengwa barabara  inapitia  karibu  na  Indian  Ocean  -  mahali  mahoteli  yamejengwa  ili  watalii  wakija  wanafurahia  na

wanaleta pesa za kigeni nyingi sana.   Badala ya kufanya hivyo, hiyo pesa  imeenda kujenga barabara  pengine hata hakuna gari

inapita huko; kwa hivyo ni vizuri tufikirie wakati tunafanya hayo mambo tunaangalia tunaona kwa kweli inafanyika. 

Mambo mengine tunataka  kuchungulia  ni  corruption.   Corruption  yote  imeharibu  karibu  kila  kitu.   Hata  ma-judge  wenyewe

wengine  unaweza  kuwa  umeshinda  kesi  lakini  justice  imenunuliwa  kwa  pesa.   Tuwe  tukifikiria  corruption  tutapigana  nayo,
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tupigane na curruption kwa njia yoyote,  na zaidi.  Kama mtu anajulikana he has been corrupted au amehongwa, na ashtakiwe

hata  ikiwa  wewe  ni  mkubwa  namna  gani  ndani  ya  serikali  from  above  to  chini.   Kama  umehongwa  anashtakiwa  na  justice

inaonena kwa kweli imefanywa - kama ni kufugwa hata wewe uende jela.   Kwa sababu hii ni kitu naye wananchi wa Kenya -

wengine wamepoteza mali zao, wengine wamefungwa bure kwa sababu hawana nguvu na wale wako na nguvu wanatumia njia

hizo kuona kwa kweli mambo yameharibika. 

Nikiwa karibu kumaliza - sasa  najua nimekaa kidogo labda dakika kumi zimekwisha, tufikirie mambo ya youth- young people

kwa sababu ndio majority  -  majority  katika  nchi  hii  ya  Kenya   ni  hawa  watu  wa  miaka  ya  chini  wakiwa  wavulana  wakiwa

wasichana.  Lakini  ukiangalia  sasa  umepita   (inadible)  ni  kama  njugu,  hakuna  kazi  na  watu  wa  Kenya,  ni  watu  wanapenda

kufanya kazi sana.   Lakini kwa sababu ya corruption na mambo mengine, hakuna  viwanda  vinajengwa  katika  nchi  hii.   Kwa

hivyo ni vizuri kufikiria kutumia mahali pengine hata haitumiki, kutumia kujenga viwanda na kutafuta njia yoyote vile wanaweza

kupata  living  yao.   Maana  wengine  wamesoma  wana  degree  na  bado  wako  nyumbani  wanakaa  na  baba  na  mama  uko

anasaidiwa na sabuni.   Kwa hivyo tufikirie iwe kwa Katiba  ya  kuwa  serikali  itafanya  chochote  kuona  watu  wetu,  this  young

people kila mmoja ana living anafanya kazi.  Hiyo ni kitu nayo tungefikiria katika Katiba hii tunatengeneza iwe imeangaliwa sana.

 

Na vile vile wasiojiweza -  hata nilifurahi wakati  mlisema hakuna disabled hapa  kwa  kweli  ninaona  hakuna,  na  Kiambaa  tuko

wengi sana na Kenya yenyewe.  Nayo serikali iwe na fund ya kutosha  ya  kufikiria  kwa  sababu  sio  wao  walipenda  kuzaliwa

namna hiyo au kuwa namna hiyo kwa hivyo ni vizuri nao tuwe -  iwe kwa Katiba ya kuwa tuwe tunawafikiria sana sana,  kwa

sababu siwezi kusema yote kwa sababu wengine wanataka kusema kitu.  

Langu la mwisho ningetaka kufikiria, kuna msemo  sana  wakati  huu  hapa  Kenya,   kuna  wengine  wanasema   kwa  sababu  hii

Kamisheni yenu - Ghai Kamisheni, wengine wanasema haitamaliza kazi yake kama vile tulipendelea imalize kama ni mwezi wa

kumi  namna  hiyo  before  election,  wengine  wanasema  tunataka  tuongezewe  mwaka  mmoja  au  miaka  miwili  au  miezi  sita  ili

Kamisheni imalize kazi yake.   Hii mambo  ya  kuongeza  muda  hatutaki  hata  kidogo  -  especially  sisi  watu  wa  Kiambaa  wote,

hatutaki.   Hii  tunataka  kwa  sababu  wananchi  wa  Kenya  wameonyeshwa  kama  hawana  mtu  anawafikiria.   Viongozi  wengi

hawaoni kama  wananchi ni wananchi na hao ndio wamewachagua.  Wakifika kwa Bunge au wakifika wapi wanakua wengine.

 Kwa hivyo kama mimi, e.g hapa Kiambaa nimepewa contract  ya  miaka  mitano  -nimeajiriwa  na  wananchi  hawa  wa  Banana

miaka  mitano  mimi nikifika  huko,  nakwenda  kuiba  niwe  mwizi  nijiongezee  mwaka  ingine  moja;  najiongezea  sababu?  wacha

turudi nyumbani watufute au waturudishe tena.

Lakini kusiwe na hayo mambo, kama haitakua/haitaweza kuisha kabisa kama Commission haitamaliza kazi  yake  kwa  sababu

pengine ni kazi nyingi, wacha tuende na ile ya mbele hata hiyo ndio tumekaa nayo for 39 years.  Na kitu kibaya sio kusema hiyo

Katiba ni mbaya sana,  ni management ya serikali mbaya.   Ni management baya.   Kwa hivyo tunaweza  kuendelea  na  hiyo  au

pengine tu-amend minimum amendment kwa Katiba lakini uchaguzi uwe ni lazima.  Hii mambo ya kusema tunataka kujiongezea

16



sujui mshahara ni mzuri, sijui nini -  Makamishena wamepata magari kubwa,  wamepata mshahara kubwa hawataki kutoka -  hii

matusi  imejaa  kila  mahali  kwa  wananchi.   Kwa  hivyo  wananchi  wametuandika  miaka  mitano  wacha  tuende  waturudishe,

watuondoe,  walete wengine. Kwa hivyo hiyo ni kitu ningefikiria nitaje ili ee  mkiendelea,  mkirudi  kule  mkiwa  pamoja  na  wale

wengine, mnafanya bidii kidogo kwa hivyo basi  najua nimechukua muda  zaidi  kidogo  lakini  nilifikiria  nitoe  maoni  hayo  yangu

machache ili wengine waendelee.

Asante sana kwa kunisikiliza. Thank you very much.

Com. Prof. Salim:  Asante sana mheshimiwa kwa maoni yako 

Com. Adagala:   Asante sana mheshimiwa, ningependa kuambia wale walikuwa na maoni mengi unaweza kuandika maoni na

kutuma uko kwa Tume au kwa  district co-ordinator au chairman wa kamati anaweza kukusaidia.   Watu wengine wameandika

hata Katiba nzima.  People have proposed and written on all aspects  of the Constitution -  so Dr.  Koinange you don’t need to

feel restricted kwa sababu, we have data analysts and with the computers nowadays it is much easier to handle.   So  you should

not  restrict  yourself  in  what  you  want  to  say.  O.k.   sasa  kama  mheshimiwa  anataka  kutoa  Katiba  nzima  ni  sawa,   au  mtu

mwingine yeyote au mzee ambaye alikua hapa hakummaliza.  

Com. Prof.  Salim:   Thank  you  very  much.  Na  sasa  tumwendee  Bwana  Joseph  Munge  yuko  tayari?  Atafuatwa  na  Bwana

Kanyoro na Bwana James Kahinga wawe tayari.

Joseph  Munge:   Thank  you  very  much  Commissioners.   Yangu  maoni   ni  kuhusu  (interjection)  Joseph  Munge,  kuhusu

Presidential powers.   Sioni haja Rais asikuwe na nguvu kwa maana hiyo ni  kuonyesha  mzee  kwa  boma  yake  hana  nguvu  ya

kutawala  sehemu zingine na ndio hii nguvu ingine imekatwa, ingine imekatwa -   kwa hivyo Rais aendelee kuwa na nguvu.  Ya

pili ni kuhusu  elimu hii ya Rais  na M.P.s  na Councillors.  Maoni yangu ile kitu inatakiwa M.P.  na President  ama  Councillors,

provided awe anaweza ku-communicate in English or Swahili and he should know how to read and write.   Sababu (inaudible)

the late Ann Wanjugu she was a standard 7 drop out standard 5 drop out na alikuwa amefanya mengi hata kushinda wale wako

na elimu kubwa.

On security,  polisi wamekuwa wabaya sana.  Wanatakiwa hii miezi sita wamepatiwa huko Kiganjo  iwekwe  kama  miaka  tatu.

Kwa maana sioni haja kama  unaenda nyumbani saa  mbili saa  tatu polisi wanakuja  wanakushika  wanaku-bundle  into  a  Land

Rover  unaenda kushtakiwa being  drunk  and  disorderly  na  pengine  ulikuwa  unatoka  kama  kesha  for  example.   Hiyo  naona

wanafanya vibaya  sana  kwa hivyo lazima polisi wawe watu wameelimika, ni watu wanajua how to handle the public. 

On mashamba -  farms. I don’t see;  watu wengine -  a few people  are  having tracts  of land while majority are  living in  ghettos

and  you  should  know  ghetto  living  is  not  easy.   Kwa  hivyo  mashamba  lazima  mtu  awe  kama  50  acres  hizo  zingine  iwe  ya
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wananchi those who don’t have farms.  

On street boys and girls-chokoras’, wanatakiwa wasaidiwe sana at least wawe kama - every devision ijengwe pahali wataweza

kuwa  wanakaa  na  wapatiwe  pesa  na  serikali,  wale  wanawaangalia,  wale  wanawasomesha  ndio  tupunguze  street  boys  and

children  kwa  maana  hata  hapa  Banana,  nimeona  tuko  na  about  50  of  them  roaming  here  and  can  be  helped  by  only  one

individual. Those who are roaming in the street.

Thank you very much Commissioners I don’t have more to say.

Com. Prof. Salim:  Thank you very much Bwana Munge for your views now Bwana Kanyoro 

Kanyoro:  Commissioners, our honourable M.P. and my fellow citizens nawasalimia sana asubuhi ya leo, hamjambo.

My names are James Kanyoro - James Kanyoro Kamau, professionally, I am a teacher and at the same time I am a Minister of

the gospel, so I  am representing both.   So  this morning, concerning our Constitution, on my views towards  the Constitution I

could  have  wished,  or  my first  wish  could  be  that  the  Parliament  should  be  made  an  autonomous  body.   Whereby  it  can

execute its purposes independently.  We elected our leaders  but it is -  if we send them in  Parliament to make a holiday camp

whereby they even go for recess even for 4 months, 5 months - they don’t execute what we send them.  We are  the ones who

(intejection inaudible) o.k.  its o.k.   So  I could have wished that the Parliament -  I mean the President  to  be  disengaged  from

controlling the Parliament such that the Parliament can make its own independent decisions. 

Secondly,  I could have  wished  that  the  Judicially  also,  which  is   also  the  second  part  of  the  Arm  of  the  Government.   The

Judicially should be made independent because  we have seen in the past  where cases  are  brought or  taken in court  but in the

process the President, or those people in the higher offices intervene and at  the end of the day there is no concrete  conclusion

that is made.  We have e.g the Ouko iquiry, it costed  the taxpayers  a lot of money and in the process  there was no conclusion

that was arrived.   But if the Judicially could have been independent in its own decision making, it could have been fair for the

Judicially to make its own ruling. 

So  at  the  same  time,  we  could  have  wished  that  in  our  present  Constitution,  that  we  are  intending  to  have,  we  have  a

Constitution whereby the Judicially is also independent, and also  I could have wished that even the Executive - the Executive to

be also independent in its executions and in so doing the three Arms of the Government will have, or it will be  answerable to the

persons they are supposed to be answerable to. 

My next proposal to a next Constitution is that Presidential powers to be trimmed, because  you know it is dangerous to entrust

-  it is very dangerous to entrust  a  lot  of  maximum powers  upon  one  person  and  he  or  she  is  an  individual.   He  is  prone  to
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weaknesses and he is prone to mistakes.  So I could have wished some Presidential  powers  be  terminated -   be  trimmed  and

the President as most of the people have said, should not be above the law. 

There should be an opportunity whereby the President  can be impeached; because  he is not answerable to himself we are  the

one who elected him. He is answerable to the people of Kenya, so I could have wished that the Presidential powers be trimmed

or  be  cut  off.   He  should  be  given  minimum powers  because  the  present  Constitution  allows  the  President  to  have  excess

powers. 

The other issue I could have,  I  would  wish  to  appeal  to  my fellow  citizens,  that  above  it  all,  we  are  gathered  here  because

something is wrong somewhere in our present situation in our present Kenya.  Actually we are in the midst of global transition in

the  midst  of  global  -  crisis  there  is   a  crisis  all  over  the  world  but  it  seems  as  if  in  our  country  the  problem  is  much  more

escalating.  So I would appeal to our fellow Kenyans that above it all  and much more,  we could be wishing  that we have an

independent  Constitution,  let  us  pray  to  God  that  the  Lord  may  change  our  minds  because  we  may  have  a  change  of

Constitution but the people’s mentalities  are not changed. So it could be all a waste  of time because  even if you have a better

Constitution and the Constitution  will not come to you  direct,  let us pray that God may change our mentalities because  that is

all  we need.   Mungu abandilishe mawazo yetu because  that is all that is important.   When people’s mind are  changed people

can be able to reason in the accurate  way.  When people’s  minds  are  changed,  people  can  see  things  in  a  better  dimension

more than they can see it at the moment. So I conclude by this scripture there is a scripture  in the Bible that says in the book  of

2nd Chronicles 7:14 - because as much  as we are aspiring for a new Constitution, if we don’t be  connected to the person who

can give us a better  Constitution it is all waste of time.  So let us pray that there is a scripture that in the book  of 2nd  Chronicles

7:14 that “if my people  who are  called by my name shall humble themselves  and pray,   and seek  my face and turn from their

wicked ways,  I shall forgive their sins and heal there land.”  So we need God to heal our land, the Constitution  cannnot  ever

heal our land, but is only God who can heal our land so we need to pray. 

I am appealing to all my fellow Kenyans,  brothers  and sisters  let us pray that God may a give us reformers,  kings and leaders

because  every  -  all  institutions  in  our  land  are  destroyed.  There  is  no  structure  in  our  nation  that  is  standing  so  we  need

reformers  -  those  who  are  going  to  take  after  us,  that  they  should  be  people  who  can  reform.   They  can  align  the  system

appropriately.   So  let  us  connect  ourselves  in  praying  God,  let  us  trust  in  God  more  even  as  we  are  aspiring  for  a  new

Constitution because He is the  only  one who can see us through and for that few remarks  I pray that God bless you.

Thank you.

Com. Prof. Salim:  Thank you very much Bwana Kanyoro nafikiri kuna haja ya Commissioner Adagala kukuuliza jambo.

Com. Adagala:  Mr. Kanyoro   you  are there?  it is a good presentation you have made.  What I wanted to know, you know
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our present Constitution doesn’t have  God in it but our National Anthem has o.k.  So you need you feel that strongly you need

to  make  a  proposal  about  the  Constitution.   What  you  have  talked  about  is  enternalising  the  Constitution.   Constitution  of

(inaudible) and living with Constitutionalism what you have said at  the end,  but you need to make a proposal  -  I can’t make it.

You need to make a propsal  about  what should be in the Constitution and you can do it at  your own time, and submit it o.k.

yeah.

James  Kanyoro:   I  think  I  can  make  my  proposal  at  my  own  convenient  time  and  I  can  forward  my  proposal  to  the

Commission.

Thank you.

Com. Adagala:   Asante Bwana Kanyoro.   Sasa  nilikua  nimesema  kwamba  James  Kahinga  atakuwa  akufuate  lakini  nafikiri

nitamleta  mtu  kabla  yeye  kusema  ambaye  kwa  hakika  ni  mzee  wetu  sote.   Nilipata  nafasi  ya  kuzungumza  naye  mwalimu

Modesty Wakori hapo nje kabla huu mkutano kuanza.   Tukazungumza na nilipomuona hapa,  nilifikiri amekuja kusikiza kumbe

alikuja kutoa maoni lakini alikua hajui kwamba kuna haja ya kuregister.   Kwa  hivyo  ningeomba  ruhusa  nimpe  yeye  nafasi  ya

kutoa maoni yake kwanza.  Tumekubali? (interjection ) ndio. Sawa.  

Huyu ni mwalimu wetu,  na  mzee  wetu  mheshimiwa.    Ameniambia  kwamba  alimsomesha  miaka  mingi  iliyopita.   Kwa  hivyo

tungependa kumpa nafasi, kumheshimu kama ilivyo utamaduni wetu kuwaheshimu wazee.

Mwalimu  Wakori  Kiaru:  Asante  sana  kwa  sababu  ya  kunikubalia  nitoe  mambo  yangu  ya  vile  mimi  naona.   Na  kama

tumeyasikiliza vizuri, tumetoka njia ya Mungu, tutarudi njia ya Mungu.  Na  Kenya itakua na mambo ya (Inaudible) wazi.  Mimi

mwenyewe nilipokua mwalimu na kufundisha, nilikua jumamosi -  kila siku nakwenda kusikiliza habari  ya kesi  ya wazee kortini.

Nilikuwa  Kiambu.   Na  nilipofika  hapo  -  halafu  wakati  moja  D.C.  akaja,  watu  walikuwa  hata  makarani  wanakula  pesa  za

serikali (inaudible).   Akawaambia “nataka mje na kila mtu na padri  yake-  na wewe Gakuru kwa sababu wewe  hujui  kusoma

utakuja na mbuzi na mzee wa kukupa kiapo.   Na  ilipofika  halafu,  nikaenda  kusikiliza  mambo,  wale  walio  hapa  nikiwa  hapo

niliwaona  halafu  nyuma  ya  kuhapa   judge  hatahongwa  -  alikwenda  Gathanga  hata  watu  wengi  hapa  wanamjua.   Na  yeye

alikwenda halafu akasahau kiapo chake akapata rushwa.  Asubuhi yake alikutwa amekufa -  yuko juu ya kitanda na pesa  yake

iko ndani ya mfuko.  Kulikuwa na mzee mmoja alikuwa ameoa tena wa  Kagoya,  alikuwa   ameoa  tena   msichana  wa  ndugu

yangu  halafu  alipooa  akapata  vijana  wawili.   Sasa  akaenda  kuharibu  kesi  ati  arudishe  pesa  halafu  akarudishiwa  hata  mali

aliyotoa.  Kesi  inakwenda kortini Nairobi  imefanywa, ikafanywa mpaka korti  imetoa amri tutafute wazee wawili -  kila  mmoja

wawili wafanye korti  indirectly. Sasa  akaniambia ndugu yangu wewe ndio utatafuta.   Nikatafuta  mmoja  wa  Ting’ang’a  -  hata

hapa watu  wanamjua   ndiye  alikuwa  mwenyekiti  wa  korti  ya  Kiambu  -  akaenda,  na  alikuwa  na  mwingine  anaitwa  Timothy

alikuwa amehapa na alikua katika korti hiyo ya Nairobi.  Halafu walipewa  maelfu ya pesa  -  na huyu mzee akapokea  akasahau

kiapo chake,  halafu akaenda akamwambia Timothy  “nimepata kitu hapa,  tutakwenda  kula”.  Ghafi  hii,  wee  ondoka  kwangu,
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mimi nimekuwa  nasikiza  Mungu  aliye  hai  na  sitaki  kesho  yake  ikifika  nikuwa  kitandani,  nimekwisha  kufa  na  pesa  yake  iko

mfukoni akamuambia.   Sasa  kwa sababu Kenya imepotea hata kwa Mungu, tunataka  kuirudisha  kwa  Mungu.   Vitabu  vyote

vya  Bible  vibarikiwe  na  kanisa  Catholic,  CPK  au  PCEA.   Wale  wako  kortini  wanafanya  kununua  madukani  tu,  na  bado

kubarikiwa  ipate  nguvu  ya  Mungu  -  zote  zikibarikiwe  na  Padri  na  zipigwe  mhuri.   Wale  wezi  wanatusumbua  hata  usiku

hawatapata vile –atoke apa, atakufa - asubuhi amekufa. 

Na sasa  tena hata katika hii habari  ya walimu -  ijapokua  nilikua  mwalimu,  hata  wale  headmasters  wote  wapewe  (inaudible)

mimi najua vile watu wanasema wanakula,  wanakula.  Hii ndio (inaudible) fees halafu pesa  yao ipelekwe kwa father inawekwa

halafu sasa  mmoja  atakaye toa ni kulipa. Na  hivi mnasema ni kweli,  sasa  yule headmaster,  akihapa  hatakubali  hata  mwalimu

hata mmoja achukue -  ati  kwa sababu yuko chini yake.   Vyama vyote hata vya kahawa vyote viwe, na  sheria  hiyo.   Akiwa

chairman mpaka ahapishwe.  Katika “Legco” hata Rais mwenyewe apewe kitabu kilicho  bairikiwa  tena  ahapishwe  na  Padri.

Akihapishwa, hatakubali hata kosa moja  kwa sababu ikitokea hapo,  apatikane naye na hii mambo -  hiyo yote  imetubadilisha

kwa sababu mambo ile nimeona kwa miaka tisaini na miwili. 

Miaka yangu imekwisha timia, hata nimeona dalili ya mwaka wa tisaini na tatu, kwa sababu kama mzee akipata  miaka tisaini na

tatu anakwisha kama vile mama  (inaudible) akifika miaka arubaini na tano anakwisha, sasa wanaume wanafika hapo.

Turudi kwa Mungu, iko neno moja liliongoza  mwanadada uko - yule aliyekuja alisema neno moja nikasikia nikisoma  gazeti,  na

nikiona huyu mtu anapenda watu wote wa Kenya -  kama alivyokuwa ajipenda.   Akasema  wakati  wa  mzee  Kenyatta,  kutoa

maji kutoka ziwa Victoria nje ikiingia kila mji - kila mji kama wangalifanya hivyo ingalikuwa njaa hapa -  hakuna  tungalikwisha.

Serikali ifanye jambo hili.  Ifikishe maji hata kwetu hata ile ya Tanzania inatoka Tanzania itakwisha maji (inaudible).  Halafu acha

mama anachukua taulo na sabuni anaenda wapi  kuchota maji ya kuoga uso.(inaudible) uoge, uombe uache sabuni na taulo.  Na

hii hatungelipata njaa ni kweli? Sasa  Rais wetu yule atakaye chaguliwa kuwa Rais atakua anaongozwa na nani? Na  Mungu, ni

kweli au si kweli? Ee, ataongozwa na Mungu, na mambo hii yote, hata utajiri wetu utarudi na mambo yote itakuwa sawa sawa.

Asante  sana  kwa  kunisikiliza  na  tukifanya  hivi,   mambo  yote  itakuwa  sawa  turudie  Mungu,  sisi  ni  watoto  wa  Mungu,  na  si

viumbe kama wanyama -  si ni watoto  wa Mungu.  Na  labda ndio ananiweka hai namna hii nije nitoe  ushahidi  wake  kwa  ajili

yenu.  Hata kama ningelikuwa Vice ningelishika na mkono wa kuume na  nihape  yote  niliyoona.   Asante  sana  kwa  kusikiliza.

“Niwega muuno” 

Com. Prof.  Salim:   Asante sana mzee mwalimu Wakori  kwa maoni hayo na kutuongoza kwa  busara  ya  uzee  na  hekima  ya

miaka mingi sana-wengi hapa wanakujua bila shaka wanadhamini (intejection inaudible) najua, asante. Commissioner Adagala.

Com.  Adagala:   Asante  sana  mzee,  nimependa  kusikia  ukizungumza  kwa  sababu  baba  yangu  ako  karibu  miaka  yako.

(interjection inaudible)  “Let me talk to him first George”.  Nimefurahi kusikia ukizungumza kwa sababu baba  yangu ako karibu

21



miaka tisaini pia - na pia anazungumza tu vile wewe unasema.  Sasa  kile ningependa kusema, (interjection inaudible) (anasema

hasikii vile unasema) (interpretor  in kikuyu and inaudible intejection) don’t take  away-  take  away the  microphone,  take  away

the  microphone,  and  take  away.   Ee  na  hata  yeye  pia  alikua  mwalimu.   District  co-ordinator  na  committee  inafaa  mfanye

mpango, you make an  arrangment  to  sit  with  this  old  man  and  you  actually  need  someone  to  be  with  him more  than  just  a

session- because there are many things he is saying but you would need someone who can get what he is saying.  For  instance

he has just said corruption has been there in the court  historically, he has said what kind of leadership the President  should be,

he has talked about environment.  This is what we want people to talk out of their experience and out of their hearts  so then we

can put it. But I think you sit down with him with the book and see  ee may be even prompt him to say on which issues  he has

to say -  Because this is a library, this is an achievement and we need to really record.  So find one of those dot.com people  on

your committee or  someone who can do this and  get  mzee’s  views.   O.k  thank  you   very  much.  Asante  sana  mzee  Mungu

akubariki.

Prof.  Salim:   Thank you Commissioner  Adagala  na  sasa  tutamwita  Bwana  James  kahinga  kutoa  maoni  yake  akifuatwa  na

mheshimiwa Kamau Icharia na tutaendelea baada ya hapo.

James  Kahinga:   Honourable  Commissioners,  honorable  Njenga  Karume,  honourable  Kamau  Icharia  and  all  my  fellow

citizens I am James Kahinga Karanja, I am a member of the committee and I am also a law student at the University of Nairobi.

My proposal  for  a  new  Constitution  to  begin  with,  I  will  begin  with  the  Executive  Arm  of  Governance  -  Ee  (interjection

inaudible continue).  The head of government should be the Prime Minister who would be the leader  of the party that wins by a

majority vote and he will also be open to critisism in Parliament.    The appointment of government officials, should be made by

the President  with the approval  of Parliament and the same process  should apply to the creation of Ministries, Public Offices,

Provinces  and  Districts.   The  appointement  of  the  Vice  President,  should  be  made  by  the  President  with  the  approval  of

Parliament  since the Vice President may become the acting President  for 90 days should the President  of the day refuse to be

in office.  It should be possible to impeach the President for any violation of law or  corruption in office.  The President’s power

to dismiss Civil Servants at will should be scrapped.  The dismissal and displining of ee civil servant it should be left to the Public

Service Commission.  

On Legislature, Parliament should have a fixed term and develop  its  own  calender.   The  Presidents  power  to  assent  to  Bills

should  be  scrapped  and  instead  Parliament  should  vote  by  a  2/3  majority  for  the  bill  to  be  law.   Those  contesting  for

Parliamentary seats should have an academic qualification of above O levels.  The concept of nominated M.P.s may be retained

but the same should be nominated by Parliament when there is need for experts in government. 

On Judicially, the Chief Justice and other members of the Judicial Service Commission, should be appointed by Parliament with

due regard to their academic qualification and experties.  The Attorney General should not be  a member of the Judicial Service
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Commission since he is the Government Legal Adviser.   There should also be an office of the public prosecutor,  independent

from the Attorney General’s Office.  There is need to have a Supreme Court  to resolve any dissatisifaction with the  Court  of

Appeal decision.  Court should be easily accessible by reducing the rate  of making applications.  There should be possibilities -

Judical review of law made by Legislature.

Now, on another subject - political parties; There should be a maximum of about 4 political parties, which will be  financed from

public  funds  since  they  enhance  democracy  and  critisize  government  as  you  know.    These  political  parties  should  not   be

registered under the registrar  of  society  since  this  is  a  government  appointee,  but  they  should  be  registered  by  the  Electoral

Commission.   The  political  parties  should  hold  their  public  meeting  vividly  without  even  informing  the  Police  or  Provincial

Administration.  They should also have a fair and equal access to Public Mass Media to promote their campaigns. 

On Electoral System, the members  of  the  Electoral  Commission  should  be  appointed  through  a  process  involving  all  parties

participating in the elections -those  parties  who will participate in their  elections.  The  Electoral  Commission  should  consist  of

men and women of good reputation who have served in public or private sector  as  top executive officers.   Their age should be

between 40-60 years.  The Electoral Commission should be funded directly from the Consolidated Funds voted by Parliament.

The Electoral Commissioners ought to enjoy security of tenure of for instance 10 years. The current Constitution constituencies’

boundary should be redrawn to ensure equal representation per population.

On human rights I will retaliate what my colleagues previously have said,  that we should  have  free  education  at  least  primary

level, also free access to medical facilities, health facilities throughout the country.  Also we should there should be established a

Human Rights Commission which would investigate human rights violation and also educate citizens on their legal rights.

On workers, all workers should be guaranteed a trade union representation.  On local government as I wind up,  Mayors  should

be elected directly by the people.  The minimum education qualification for Councillors should be at least  up to secondary level.

The  President  or  the  minister  of  local  government  should  not  dissolve  Councils  without  the  approval  of  Parliament  or  a

referendum of the local people.  That’s all I had to say on this.

Thank you.  

Com. Prof. Salim: Thank you very much. James Kahinga for those views (interjection) sawa. Sasa tutampa nafasi mheshimiwa

ambaye alikuwa ni mBunge wa hapa Bwana Icharia.   Alikuja jana lakini hakupata  nafasi kwa hivyo leo tunampa  nafasi  kutoa

maoni yake.

Hon. Icharia Kamau:   Bwana Chairman, mbele ya mimi kutoa maoni yangu ningetaka kuuliza swali,   na  ikiwezekana  kama

ningepata  majibu  ningefurahi  sana.   Ningetaka  kuuliza,   kulingana  na  kazi  hii  ya  Consitution  Review  Commission,  tukifika
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mwisho, report itaandikwa, itapelekwa kwa Bunge itapitishwa.  Katika Katiba hiyo kuna mambo ambayo pengine yataandikwa

ya kurekebishwa ili tukiingia uchaguzi mpya mambo hayo yawe yamerekebishwa.  

Implimentation - nimesikia tukizungumza mambo ya ati tutamaliza hii kazi wakati  gani?  Mimi sijasikia mtu akiuliza tukimaliza na

tuandike hiyo Constitution na yale mambo ambayo yatakuwa yakirekebishwa,  itachukua muda gani, kurekebisha mambo hayo

ili wananchi wawe tayari na wajue yale yamerekebishwa ili waingie kwa uchaguzi? Ningetaka kuuliza kama hiyo inajulikana kwa

sababu,  1997,  tulikua na hii kitu initwa eti IPPG,  mimi sikuunga hiyo  mkono -  mimi si  ku-support  hiyo.   Lakini  yale  mambo

yalipelekwa kwa Parliament, lakini haikufanya kazi so I wanted an assurance.

Com. Adagala:  An assurance,  mkikumbuka wale ambao mnasoma magazeti,  hapo awali tulikuwa na ubishano  katika baina

Prof.  Ghai  na  Prof.  Ogendo,  mnakumbuka?  Na  ikawa  karibu   mwezi  mmoja  na  nusu  hivi  umepita  na  ilikuwa  kuhusu

implementation - na tuseme the issue is that,  we can finish writing, we can finish collecting views, we can finish writing, we can

give the report, it goes to Parliament -  when  Parliament approves  the new Constitution the old Constitution dies.   Wanatumia

hiyo mfano ya chamellion - chamellion ikizaa inazaa na inakufa, mnajua hiyo? Inazaa na inakufa, so that’s how this will be.  

The New Constitution will come into force. Haya ile mabishano ilikuwa ni muda wa implimentation -  ya proposal  -   ya ile New

Constitution itakuwaje.   Mfano wa  elections,   proposal  ikiweko,  na  constituencies  the  constituencies  should  be  increased  to

three  hundred.   That  proposal  will  then  go  to  Electoral  Commission  and  Electoral  Commission  then  will  go  and  draw  the

boundary for the new constituencies.   Sasa  hiyo inachukua muda, na inafaa wananchi  wajue  inachukua  muda  -  na  hiyo  ni  ya

elections pekee, tunasema tu ya elections.  

Haya, mfano mwingine naweza kukupea ni wa Constitution yetu ya 1963. Constitution yetu ya 1963  ilikua ready 1962  -  it was

ready.  Lakini kwa kuweka vitu in place - to put things in place ndio ikapewa muda huo, ndio ikatokea 1963.  December it was

now  ready  to  be  enacted.   Hilo  jambo  halijasuhulishwa  na  I  cannot  give  you  an   answer,  all  I  can  tell  you  is  that  yes,  if

implementation takes time. 

We were given 24 months to finish na ile - the discussion that we have been having over the last 5 years  has taken a lot of time,

merger  took  a  lot  of  time,  and  now  that  is  why  you  see  us  running  because  a  lot  happened  before  that;  It  is  o.k  because

wananchi  were  discussing  and  getting  used  to  the  idea  but  implementation  takes  time,  na  hiyo  tukikutana  Monday  22nd,

tutazungumzia jambo hilo pia implimentation, how long will implimetation take.   Na  hiyo pekee  ni ya election.  So  when people

say it should be ready for election it is not so easy, I am not going to say it will not or  it will or  it will take  time but it will not be

so easy to do the implimentation.  Hata IPPG hiyo ilikuwa shida,  kwa sababu haikuwa na muda, ilikua hapa labda ika  -  hata

polisi hawakuelimishwa civic education  ili  wafanye  hivi  na  wafanye  vile  -  haikuwa  kitu  kama  hicho.   I  know  that  is  in  many

peoples, mind, but implimentaion takes time, na, may be minimum reforms might take care  of that,  so that we can move a head

or whatever kama mzee alisema hapa mzee mheshimiwa.  Lakini it takes time to impliment a Constitution or anything else or  any
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report.

Com. Prof.  Salim:  I hope we can go ahead now.

Hon.   Icharia:   I  will.   Hiyo  -  hiyo  kitu  mimi naona  ni  muhimu  sana,  kwa  sababu  hakuna  haja  ya  kutumia  hii  pesa  yote

tunatumia, masaa tunatumia, kuzungumza, nini, kila kitu, ikiwa mazao yake, haitatusaidia.  Na mimi nafikiria Commission iangalie

hiyo kitu sana.  Kwa sababu wakati  tuliangalia baadaye IPPG ilikuwa nini? tukaona ilikuwa trick.   We were tricked into going

to elections.  Ati mambo yamerekebishwa na hakukuwa kitu kimerekebishwa.

Com.  Adagala:   I  am  only  making  the  correction.   IPPG  was  made  specifically  for  elections.   The  Constitution  is  not

specifically for elections (interjection inaudible) yeah, because this is a long term thing as I  said -  it is 100  years,  200  years,  50

years but  - because we took  all this time tulnchikua muda mrefu sana kusikizana,  ndio tumekaribia elections na hatuko tayari.

Ingekuwa bora  tungemaliza this 1  year  ago  or  11/2  years  ago.  Then  we  would  have  had   time  to  do  all  these  other  things.

Lakini sio hatukufanya kitu, tulikua tunajadiliana democracia iko hivyo. 

Democrasia  ni kitu slow but the most important thing is the Constitution or  the Commission was not put together to make  a

Constitution for elections. Sasa mkifanya proposals,  inafaa mfanye proposal  ambaye itasaidia elections,  lakini pia hakuna shida

kwa  sababu  we  have  a  Constitution,  we  don’t  have  a  Constitution  of  crisis.   Elections  can  still  go  on,  I  am  talking  now

theoretically what we might want practically is a different thing.  Theoretically elections can still go on in the old Constitution with

may be IPPG and other minimum amendments.   But  we  cannot  subject  a  Constitution  to  an  instant  of  election.   We  cannot

make it all come,  it will not be  right, we can do it,  but it will not be  right, but in 3 years  time, we shall be  again where we are

now because people will not be satisfied.  There are many aspects of the Constitution and an election is only one of them.

Hon.  Icharia:  I agree with you entirely.  I  think the thing we must do now before we go very far is to address  that problem.

Are we going to use the New Constitution during the elections or  not? if  not,  then  what?   Kwa  sababu  hata  tukisema  “o.k.

tutaweka  ee  mabadilisho kidogo ili tuendelee na elections” eg.  Kama  Commissioner  alisema  kama  tukiongeza  constituencies

tuseme hiyo ni mabadilisho kidogo tu , tuongeze waBunge tutahitaji muda wa kwenda huko kukata  contituencies tena.   Na  hiyo

itachukua may be more than 6 months. I think this is the problem which I think we should address.

But let me go on to my maoni yangu. (interjection inaudible) you put down that one.   O.k.  kwa vile mi naona hatutaweza kuwa

na Constitution mpya wakati  wa uchaguzi,  ningesema  hivi.   Kitu  moja  muhimu ambayo  lazima  iwekwe  ikiwa,  ni  mabadilisho

madogo ambayo tutatumia kwa election.  Election ya President,  mimi ningesema President  ambaye  atachaguliwa  kutoka  sasa

hata ikiwa tunatumia Constitution ya zamani, au mpya, au mabadilisho kidogo lazima apate kura 50% na juu yake ya watu wote

wa Kenya.   Kutoka mwaka wa 1992,  President  alipata kura  kama  30  kutoka  kwa  100,  92  na  97  hivyo  ni  kusema  serikali

inayo tawala ni minority government, kwa hivyo tungetaka President awe na kura nyingi za watu wa Kenya.   Na  ikiwa uchaguzi
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wa  mbele  autampa  hiyo  50%  tuwe  na  uchaguzi  wa  pili  wa  wale  watu  wawili  wamefuatana.   Yule  aliye  na  nyingi  kama

hatafikisha 50% na yule amemfuata waende kwa kiwanja tena.  Yule atapata 50% and above achaguliwe awe President.   Hiyo

ni moja.  

Ya pili, tuendelee na ile sheria ya kwamba,  Rais afanye kazi mihula miwili, miwili tu; akimaliza miaka yake ya tano ya kwanza

akifanya  kazi  vizuri  sana,  tumchague  ya  pili,  ya  pili  ikimalizika  amemaliza  wakati  wake,  tuwe  na  President  mwingine.   Hiyo

ikifanyika hii mambo ya change,  change kila wakati  tunasema  change,  reforms,  ni  kwa  sababu  pengine  watu  wamechoka  na

serikali ambayo  wale  walikuwako  wameendelea  kwa  miaka  mingi.  Lakini  tukiwa  na  kugeuza  kugeuza  tutaendelea  mbele  na

mambo yatakuwa hivyo hivyo.  Aa kitu kingine, ni separation of powers  mnajua serikali ya Kenya ina viungo vitatu, 3 Arms of

Government, yaani kuna Executive ni President mwenyewe na wale wengine wanafanya kazi naye.

Com. Adagala:  Mheshimiwa address the Commission because now you are going into civic education.

Hon. Icharia:  O.k. hivyo viungo vitatu, ya kwanza ni Executive, President  na wale wanafanya kazi nao,  ili ingine ni Bunge, na

ya tatu ni Judicially.  Mimi ningeonelea, Constitution mpya iandikwe vizuri sana ati kazi ya Executive inatoka hapa inafika hapa.

Kazi ya Parliament inatoka hapa inafika hapa,  kazi  ya  Judicially  inatoka  hapa  inafika  hapa  na  Judicially  ikienda  kufanya  kazi

yake  ifanye  kazi  yake  bila  kuingiliwa  na  Parliament  na  bila  kuingiliwa  na  Executive.   Parliament  ikifanya  kazi  yake  iwe

independent kama mtu mmoja alivyo  sema,  sitaki  kurudia  sana.   Viungo  hivyo  vitatu  vya  serikali  viwe  na  independence  kila

moja yake ifanye kazi bila kuingiliwa na ingine.  Wakati huu tunaona vinaingiliana. 

Tena,  kuandikwa  kazi  kwa  wafanyi  kazi  wa  serikali,  kwa  wakati  huu  Constitution  yetu,  imempa  Rais  wa  Kenya  nguvu  ya

kuandika watu karibu wote wanaofanya kazi ya serikali, nchi zingine kwa sababu wanataka kuwa na checks and balances yaani

- maoni mengi kwa kuandika kama tuseme Chief Justice kuna Parliamentary Committee ambayo inaingilia hiyo mambo, tunaona

kama Executive ikisema fulani, Committee ya Parliament inakuja inaangalia huyu mtu tumeambiwa ni mtu kabila gani amefanya

nini  inaingia.   Inasema  ndio  au  inakataa.   Ikikataa  Executive  inakwenda  inaleta  mtu  mwingine  kama  Chief  Justice,  Attorney

General,  Judges  wenyewe,  Auditor  General,  Makamishena  wa  Public  Service  Commission  na  wengine  wengi.   Kuwe  na

Parliamentary Committee zile ambazo zitasaidiana na Executive kuchagua hawa watu.

Kitu kingine ni huduma ile serikali inapeana huduma, kwa  wananchi.   Wakati  tulipigania  uhuru  na  tukawa  na  serikali,  serikali

ilisema mambo matatu; Ikasema tutapigana na illiteracy, yaani watu wote tunataka wajue kusoma, tunataka kupigana  na  hiyo,

hiyo kutokujua kusoma.  Serikali ikasema tutapigana na ummasikini kabisa,  kila mtu apate  chakula na pesa  kidogo na mambo

ya magonjwa.  Lakini hiyo mambo haijaandikwa kabisa kwa Constitution -  ni policy tu,  yaani  “ni  kwiranira  kindu  ni  kii”?  To

promise?  Na  “kithweri?  Kuahidi  ee  serikari  iliahidi  hiyo”.   Lakini  mtu  akikuahidi  kitu,  tena  aseme,  “aah  nimegeuza  mafikira

nitakupatia hiyo”- huwezi ukampeleka kortini unaweza? Huwezi.  Mimi nafikiria ni vizuri tuandike kwa Constitution ya kwamba

elimu ya msingi - primary education, kila mtoto wa Kenya ana haki ya hiyo, na serikali itoe pesa  mimi sitaki kusema ni ya bure,
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hakuna  cha  bure,  serikali  itoe  pesa,  ya  kutosha  kuona  kwamba  mtoto  wa  Kenya  amezaliwa,  akifikisha  miaka  sita  ataingia

standard 1, ataendelea mpaka standard 8 bila kulipa malipo.

Lakini, ukiangalia mipango ya serikali, kwa sasa inasema hiyo, hiyo mi nasema inasema hiyo -  it is there,  as  a policy.  Hata juzi

kulikuwa  na  mabishano  kidogo  ma-officer  wa  education  wakasema  tuitishe  so  much  money,  serikali  ikasena  “aahh  hiyo

masomo ya msingi ni ya bure”  -lakini kweli si ya bure.  Ukiingia kwa shule hii hapa sasa,  hii Karuri  hapa,  mtoto hawezi kuingia

standard 1 bila kulipa kama 5,000/=  there is a contradiction somewhere.   Mimi nafikiri tuandike vizuri sana ati mtoto atasoma

bila malipo. 

Kitu ya pili ni hii mambo  ya  ummasikini  na  imesungumzwa  sana;  tutaondoa  ummasikini  namna  gani?   Ningetaka  tuandike  ya

kwamba  mkulima  atasaidiwa  kufanya  kazi  yake  na  akikuza  mimea  yake  serikali  imefanyie  mipango  awaze  kuuza  bila  tabu.

Akitoa  maziwa,  aweze  kuuza  na  alipwe  pesa  yake.   Akikuza  kahawa,  auze  na  apewe  pesa  yake,  kama  vile  siku  hizi  wale

wanakuza maua kwa sababu maua ilikuja juzi, serikali haijaingilia maua lakini mi nasikia inataka kuingilia.  Ukituma maua yako

Ulaya,  sasa  utapelekewa,  utaletewa  cheque  yako  -  tufanye  kitu  kama  hiyo.   Mkulima  auze  mazao  yake  bila  kuingiliwa  na

serikali na kutozwa ushuru ambao pengine hata hajui ni ya nini.  Na  wale wanafanya kazi ya jua kali wasaidiwe waendelee na

kazi yao - yaani mwananchi wa kawaida, serikali iandike policy clear policy in the Constitution ati atasaidiwa kukuza kazi yake.

 

Kutoka wakati ule mbeleni, watu walikwenda hospitali wanatengewa - wanapewa dawa bila kulipa.  Hiyo tuandike ati “we are

going to promote free health services”.   Tukae chini tuangalie daktari  alisema hivyo, tukae chini tuangalie tutafanya hiyo namna

gani  lakini  Constitution  iwe  clear,  we  are  going  to  offer  our  people  free  health  services.   Mambo  mengine  -  niko  karibu

kumaliza, ni mambo ya corruption.

Sijui tutafanya nini tuandike kwa Constitution ati Kenya will eliminate corruption, na tukae chini tuandike sheria ikiwa kuna haja

ya kutengeneza mahakama ya corruption peke yake na ma-judge wa corruption peke yake na prosecuters wako mahakamani -

ati  waletewe  watu  wameshikwa  na  mambo  ya  corruption  wao  wenyewe  wana  mambo  mengine  wanaficha.   Makesi  ya

corruption aiishi.

Ee nikimaliza Bwana Chairman, constituencies za Kenya hazina  uniformity;  angalia  kwa  vile  registration  97,  kama  Westlands

constituency ilikuwa na 100,  000  voters  zingine ziko na 7,000  voters,  zingine ziko juu than 100,000  voters,  pengine  tuandike

kwa Constitution vizuri sana,  uniformity -  o.k.  kuna areas  zingine  kama  North  Eastern  Province,  watu  si  wengi,  na  wanakaa

mbali sana huko,  tuwe na special  system ya kuangalia vile hawa wataweza kupata  waBunge ambao wataweza kuwafikia kwa

sababu tukisema constituency ya, kama fafi eg Ijara wana 7,000 voters, 7,000 ni kama maili 300 au 500 kwa hivyo kuko shida

zake  na  ni   wakenya  tu  -  shida  zake  ziko  tofauti  kidogo  na  Kiambaa  eg  au  Githunguri.   Lakini  hizi  zingine  zote  tuwe  na

uniformity.  
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Ee hii Constitution watu hawajui ni nini -  kule Mombasa mtu mmoja alisema, “na huyu Katiba ni nani  hatujamwona  yeye?”  ni

nani  yeye?  “Tunaambiwa  tuseme  habari  ya  mtu  hatumjui?”   Mimi  nafikiria  Constitution  ya  Kenya  iwe  translated  kwa  lugha

ambazo  wananchi  wataweza  kujisomea  kama  Kiswahili,  tuanze  na  Kiswahili,  ili  watu  wasome  wajue  haki  zao  ni  nini.   Kila

mwananchi akitaka kujua,  kwa sababu kama mtu mmoja alivyosema, Constitution ndio contract  ya wananchi  na  serikali.   Hii

Constitution  inasema  nyinyi  wananchi  mlipe  kodi  na  hiyo  Constitution  inasema  na  nyinyi  serikali  wale  tutachagua,  mtufanyie

huduma zote - hiyo contract iandikwe kwa lugha ambayo watu wateweza kujisomea.

Civic  Education  hiyo  -  kugeuza  kwa  lugha  ya  Kiswahili  na  kusomesha  watu  iende  pamoja  sasa  tumekua  tukisema  civic

education,  civic  education,  civic  education  iendelee  wakati  wote.   Ili  wananchi  wajue  haki  zao,  tusiseme  tutafanya  civic

education wakati  wa uchanguzi tu au wakati  kuandika Katiba-  hapana! iendelee wakati  wote.   Iwe ni kama masomo ambayo

tunasoma kwa shule, mtu ajue haki zake wakati wote. 

Finally mambo ya gender; mimi naona haya sana kwa sababu tukiwa na wanaume; na wanaume msifikirie mimi sitaki wanaume

tuchaguliwe, mimi ni mwanaume. Lakini tukiwa na Bunge ya watu 200 plus, wanawake ni kama 10 nafikiri kuna kitu kimeenda

kombo  kombo  kidogo,  sijui  imekwenda  wapi  kombo  kombo.  Mimi  nafikiria  Constitution  iandikwe  tuwe  na  members  wa

Parliament, wanawake special  seats.   Tuwe na special  seats,  tufikishe  kama  30%  iwe  special  seats  kwa  sasa  lakini  baadaye

watu wakizoea, kuchagua watu wote bila kuangalia huyu ni mwanaume au mwanamke itolewe hiyo.  Special arrangment.

Thank you very much.

Com. Prof.  Salim:  Thank you very much Bwana Icharia kwa maoni yako na tutapokea Memorandum yako.  Umezungumza

mambo ambayo ni muhimu sana.   Hili la mwisho la gender kwa mfano kila pahali tunasikia ya kwamba,  kuna  haja  ya  gender

equity  and  so  on  and  so  forth.   Na  jambo  ambalo  mimi  na  mwenzagu  hapa  tumeliona  tangu  jana  ni  kwamba  kina  mama

hawakufika kwa idadi ile inayofaa.  Jana walikuweko labda tano, sita throughout the day leo pia ukitizama utaona kwamba kina

mama ni wachache sana.   Sifikiri kuwa wafika zaidi ya sita,  saba   hivi.  Na  ili ni jambo ambalo  labda  viongozi  na  Committee

yetu ya Constitution ingefikiria sana ili kwamba idadi yao iwe kubwa zaidi.  

Tumefika kwingine Central Province, tukaona idadi ilikuwa kubwa kuliko hapa Kiambaa,  sijui sababu yake.   Lakini bila shaka

viongozi wa hapa tutafakiria jambo hili maanake  linahusika  na  ile  mambo  mheshimiwa  Bwana  Icharia  amelizungumza.   Ikiwa

tunataka idadi ya akina mama kwenye Parliament ya 30% lakini tuanze na grass roots,  kwamba kina mama hata hapa -  in the

rural  areas  na  kwingine  wapewe  nafasi  kujisemea  kila  kitu.   Kwa  hivyo  ni  jambo  ambalo  sote  twalitaka  tulifikirie.   Sisi  si

Commissioners tu, lakini kila mmoja wetu akiwa ni baba,  akiwa ni mme akina mama ampe mama nafasi,  pia afike hapa mbele

yetu  au  mbele  ya  kamati  yote  ambayo  itatokea  baadaye,  kupata  maoni  ya  akina  mama.   Hatuna  haja  ya  kuzungumza,  sisi

tumekuja kusikiza tu kwa hivyo tukiendelea mbele sasa ningependa---.
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Com. Adagala.  Nakubaliana na mwenzangu, mambo ya wakina mama -  na hapa hii sura,  ni sura ya Bunge; hivi ndivo Bunge

inakaa.   Sasa  sijui  tutafanya  nini,  ee  Hon.Icharia,  hallo,  ee,  asante  kwa  maoni  yako,  umetusaida  kwa  vitu  vingine  fulani,

structural,  lakini hapa unasema civic education should be continued like a school curriculum -  do you want it  in  the  school  or

you want it to continue, because you said like kama mafundisho ya shule.

Hon.  Icharia:  Mimi  nafikiria  tukingojea  mpaka  tuwe  na  kitendo  kama  hiki,  ili  tuwafundishe  watu  itakuwa  ngumu.   Mimi

nafikiria tuweke kwa curriculum -  hata zamani mimi nimekua kwa education wakati  wote.   Zamani tulikuwa na subject  iliitwa,

iliitwa nini? Civics, mnakumbuka? Civics - na hiyo civics ilisomesha mambo yote vile serikali,  inaendelea,  D.C.  ni nani, Chief ni

nani,  concillor  ni  nani,  mambo  hayo  wakati  huu  hatusomeshi.  Mimi  nafikiria  tuiweke  kwa  curriculum  na  iwe  continuous  na

mambo yoyote ambayo yatakuwa, yakifanyika ya kupata nafasi ya kuwaeleza, watu waelezwe. 

Thank you.

Com. Prof. Salim:  Asante mheshimiwa sasa tuendelee mbele na kumwita Councillor G. Wainaina, yuko? Karibu.  Tukumbuke

ile wakati - time limit is still applying.

Cllr.  Wainaina:   Commissioner,  the  Hon.  Member  of  Parliament  na  my fellow  citizens.   Kwa  hii  Katiba  mpya  -  the  new

Constitution, kwa maoni yangu, I would like to see a preamble in that new Constitution. The issue of citizenship, as  it is now in

the current Constitution, that a child born by both Kenya citizens is an automatic citizen, it should also  be  on  the  issue  of  the

passport.  Should be given to that child, automatically by way of notification not by application.

The issue of Defence and National Security.   The  President  should  not  be  given  power,   to  declare  war  with  anybody,  that

power should be given to the Parliament.  The issues of political party.  I would like to see the new Constitution for this country,

to have a coalition government.  The parties should be limited  to 2, with a provision of allowing a private candidate  in election.

I  would  like  independent  candidates.   I  would  like  to  see  a  situation  where  there  is  no  party  nomination  when  it  comes  to

elections.  We want everybody iligible for election to be on the ballot paper for the public to elect them.

The issue of Local Authority.  The Mayors,  no party nominations.  Local Authorities on the issue of the Local Authorities the

Mayors and the Chairman, should live a full term.  If you are elected as a Councillor, and then you are elected as a Chairman or

Mayor,  you should lead for that full term of 5  years,  to  enable  you  to  give  the  public  a  good  service  without  interruption  of

campaign for the Councillors and the Mayors.   I would recommend the new Constitution if possible,  the remunerations,  for the

Councillors to be paid directly by the Central Government, and not from the general funds, so that the general funds are  used to

give service to the public.  

29



I would like to look at the issue also of land and property right.  Currently the Chief, the Land Board,  the Land tribunal, Elders

and Customary law -  their  decisions  are  not  enforceable  in  law.  I  would  like  them,  to  deal  in  issues  of  the  land,  the  matter

should be on a written law which is enforceable. I would like also to look at  the issue of poverty;  I would like this Constitution

to guarantee,  anybody doing business with the parastatal  or  the  government,  or  the  foreign  countries,  the  government  should

guaranteee that payment and their LOPs or any contracts should be accepted by any commercial or any financial institutions.  

Com. Prof. Salim: Asante sana councillor Wainaina kwa maoni yako,  may be just a very brief point of clarification from you,

you talked in terms of Mayors  and chairs should be given full term to give a good service to the people.   What if they are  not

giving good service to the people?  Should they still be given a full term?

Cllr. Wainaina:  There should be a provision of impeachment in the Act to cater for that.

Com. Prof. Salim:  Thank you.  Tukiendelea mbele, tunayo furaha kubwa kumwita tena dada au mama -  atakuwa ni wa pili tu

tangu asubuhi -  the second lady to give us her views today.   This  is  Ann  Njoki,  yuko?  Karibu.   Nafikiri  una  Memorandum,

right? So please because of the large number of fellows who would like to give their views, can you summarise the content  in 5

minutes or so and then of course we will be reading it eventually.  But for the benefit of everybody here,  tell us the important or

the main points in your Memorandum.

Ann Njoki:   I  will try.   Thank  you  very  much  our  Commissioners,  mheshimiwa  wetu  na  mBunge  wetu  Kamau  Icharia.  My

names are  Ann Njoki  Matimu. I work with the U.D.P.K I am a civic education facilitator in Kiambu.  I  am  standing  here  on

behalf of Kiambu Peoples’ Forum.  On behalf of Kiambu Peoples’ Forum, we the undersigned officials of the forum, would like

to state that we have been _ _.

Com.  Adagala:   You  are  U.D.P.K  plus  Civic  Education  provider  and  you  are  Kiambu  Peoples’  Forum  ingekuwa  bora

ungetuambia tu  “I am Kiambu Peoples  Forum”.  Because we (intejection inaudible)o.k.  it is better  if they just say although  I

know you are  many  so we say Kiambu Peoples’ Forum aa? O.k.

Ann. Njoki:  On behalf of Kiambu Peoples  Forum.  “We the undersigned officials of the forum, would like  to  state  that,  we

have  been  mandated  by  the  Central  Committee  of  the  Forum,   sitting  at  Nairobi   on  15th  April  2002  to  present  this

Memorandum of decent as stated herein, to the Constitutional Review Commission meeting”. Before we submit our  statement

of strong reason,  we would like to introduce Kiambu Peoples’ Forum in this meeting.  Kiambu Peoples Forum is a civil society

initiative.  To provide and support  civic  education,  initiative  in  the  districts  –  here-  to  work,  empowering  the  people  in  their

quest for a comprehensive Constitutional Review.  The initiative community, based  this projects within the area  geared towards

poverty alleviation.  promote  public awareness  on the dangers of HIV Aids pandemic and drug abuse.    Address  itself to the

youth ills inflicting the society such as corruption, land grabbing. Police/administration harassment etc.
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 To achieve the above objectives, Kiambu Peoples Forum in the last 1 year or so has conducted a  workshop in all the division

of  the  district.   The  workshops  have  been  attracting  between  120  to  150  people  in  each  sitting.   We  are  therefore  well

positioned to submit this Memorandum, to have the unanimous mandate to all those who are not able to attend this meeting.

Our biggest concern is that our beloved country has been embeded  in  such  a  quagmire  of  immobilizing  problems,  that  it  will

require  not  only  a  genuine  comprehensive  reform,  our  Constitution  must  also  have  the  will  and  the  commitment  to  do  so.

Unfortunately,  the  Constitutional  Review  Commission  of  Kenya  has  not  been  structured  and  geared  towards  realising  a

Comprehensive Constitutional Review.  The process has been so clearly caused to wood wink the people  that,  this is a genuine

people driven process whereas indeed its not.

We wish to state the resons for our strong expression of dissent as follows.

1. Civic  Education,  the  people  of  Kiambaa  and  elsewhere  today  have  been  ambushed  to  give  their  views  for  a  civic

education has not been  done  at  all  in  the  division.  Constitutional  Review  process  must,  and  should  be  rooted  in  the

people.   Civic education is the only process  of empowering the  people  and  involving  them  effectively  in  the  process.

Why then does the commission rush the people  to give their views even before they are  empowered?  The fact of the

matter  is  that  the  Constitutional  Review  Commission,  does  not  need  the  views  of  the  people,  it  will  write  the

Constitution anyway and drag in the peoples’s covenant.

2. The Constitutional Review Commission. The law creating the review Commission has  some  serious  role  and  I  would

like to highlight only a few areas. The Constitutonal Review Act, gives the Commission the power; 

(a) to  determine  the  structure,  the  composition  and  the  opportunity,  appointment  of  the  Constituencies’

Constitutional Committee.  The correct position is that the Commission and the organs of field view  are created

by an Act of Parliament  and  should  therefore,   at  all  times  respect  the  popular  soveregnity  of  the  people  of

Kenya. This is not the case as far as Ghai’s Commission is concerned.  The people do not matter anyway.  

(b) The Ghai Commission has been given power  in  an  Act,   to  determine  the  need   for  the  content  of  minimum

reform, the extension of Parliament  and the Presidency and the  extension  of  its  own   life.  Our  submission  is

that, the CKRC has been given roles not competable to their job properly.   These added  function and political

in nature, have been induced in the Act to safeguard and protect on political interest.

3. The National Constitutional Review Conference.  The composition of this conference is heavily skilled on one side and

cannot produce a people centred Constitution.  All district delegates - but some districts have single constituencies while

others like Kiambu have 5 constituencies.  This is unfair presentation; the Councillors and M.Ps  should not be  members

of the conference.  A properly Constituted assembly should be created  for that one purpose  to make the final draft  on

the Constitution to be presented to Parliament. 

4. The National Referendum. The contact  of National Referendum falls under the armpit of the Electoral  Commission  of

31



Kenya.   Why  should  the  CKRC  avert  the  work  of  a  legal  constituted  body?   This  is  wrong  and  manipulates  and

Parliament should regulate this position by passing an appropriate role on the conduct of referendum.

5. Recommendation. Our recommandation to Ghai Commission is to stop woodwinking Kenyans that the Commission is

making  a  people  driven  Constitution,  because,  we  know  how  sure  it  is  not.   Thus,  civic  education  takes  6  months

before you start  collecting peoples  views.  Stop  linking the  New  Constitution  with  election  for  they  should  not.   The

2002 general election should be conducted on the old Constitution.  We recommend that the government to be  formed

after the general election should be a government of national unity with the Constitutional Reforms as  its main agenda.

After a new Constitution is made  and put in place then general elections should follow on the New Constitution.

6. Minimum Reforms.  We reject  any minimum reform, particulally which will remove the limited tenure of the President,

extend the life of Parliament and the Presidency.  Create the post of the Prime Minister and Deputy,  create  Majimbo or

a Federal government, and give any size of amnestry.  Kwa hayo machache mimi ni represantative Kiambaa Chapterof

Kiambu Peoples’ Forum.

Com. Prof. Salim; Asante Ann, na nitamwachia mwenzangu kusema machache.  

Com. Adagala:  Thank you very much for your proposals which come at the end and they look like they have a lot of thought

which has been put into it.  We want to however, you are listening eee? I can’t see you clearly.

The Act was made by Parliament, so the CKRC  is not usurping, it is going by what Parliament said.   It  was aready law by the

time CKRC  was  put  in  place.   It  is  important  to  know  who  is  incharge  of  what  ee  civic  education,  we  made  a  very  good

programme - infact a vey commendable programme which was also democratic,  because  we allowed everybody who applied

to participate. We set it in place, but when we went to treasury, Parliament was very good, very generous and voted money for

the Commission for civic education.

When  we  went  to  treasury,  treasury  said  there  is  no  money  infact  they  told  us  there  is  no  money  for  many  other  things,

therefore, Mr. Lumumba has spent time just cutting expenses so that we can move. 

Civic education is continuance -  there will also be other stages of the review, which have civic education,  and hopefully,  God

willing there will be some money for that so that CBOs can go right ahead.  We said that we want CBO s local people  like you

to talk here and to teach here not someone coming from somewhere so in that case  we have conducted some civic education

ourselves.

I hear Commissioners were here just like we were all over the country trying to push the civic education.   You can never have

enough of civic education - it is life long but what we want is people  to be  aware  -  a public awareness  that the Constitution is

being changed, reviewed and that they need to be aware of it so that it is not like the other time when they were not aware  of it,
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or living all these 40 years without knowing about  the Constitution.  If the Constitution is inadequate and it is passed  2/3  years

from now, it will be very obvious, so it will be very important that we see the limitations of the country.  

We would like to live in paradise,  but unfortunately it is not paradise  at  all,  but  remember  the  Act  we  receive,  the  Act  from

Parliament.  We did not make the Act so we cannot ee what did you call it? You usurp or  ambush or  whatever.   If the treasury

doesn’t have money there is very little we can do,  so you must  realize  we  are  also  embattled,  we  are  also  in  a  very  difficult

position because we wanted this, this is the chair of the civic educations sub-committee and we really have worked very hard

on this. But thank you for your proposals  and just know that you need to put the responsibility where  it  belongs  -  the  Act  is

Parliament.  The progamme of civic education, which we made, is CKRC the money is treasury.        Thank you vey much.

Com. Prof. Salim: May be I need to add because Ann you seem to be hovering under some misunderstanding about  our role

and  everything.   I  am  made  to  understand  by  the  CCC,  the  Committee  that  they  have  been  holding  big  meetings  for  civic

education, so it is not quite true that this area has not been given civic education.  The other point I want you to make, is that the

Referendum – you say we asurped the work of holding referendum from the Electoral Commission.  We really have  not,  our

Act has said we must hold a referendum in case  the national conference does  not reach a consensus on the draft  Constitution.

So it a requirement that a referendum has to be organized and we, as the Commission made up of  only 29 Commissioners,  don

’t have the means of holding the referendum ourselves as  a Commission. But there is an Electoral Commission in place  highly

experienced with man power all over, branches all over, so obviously, this is a National exercise and therefore we rely on their

help also and their expertise and even the man power to carry out the referendum if we need a referendum. Let me emphasis, “if

we need a referendum,” so I hope powerfully Ann, that makes things clear to you  and  your  members  and  your  organization.

Sawa?

Asante

Com. Adagala:  The National Constituonal Conference will have about 600 people. I think you have heard this from the News

Papers and from the Civic education.  We want - the way we saw it with the merger and with the other and even in the Act,  we

have  to  work  with  Parliament  all  the  time,  because  only  Parliament  can  change  the  Constitution  in  this  country.   In  another

Country,  it  may  be  different  but  in  the  present  Constitution,  only  Parliament  can-  so  we  said  lets  work  with  Members  of

Parliament all along -  every stage.   As you can see,  if it goes to the  -  if  it  happens  that,  that  conference  goes  to  Bunge  they

cannot say we don’t know where these things came from.  They have been there all along even on the Committee they are  there

and there is no otherwise because if we do anything else is revolution, if you want us to do revolution is a different thing -  this is

reform. 

Revolution is another thing all together because  then we will not recognize the present  Constitution and do whatever we  want

that’s  revolution.   If  we  take  away  the  number  of   aa_____this  is  about  600  people,  if  we  take  away  the  Members  of
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Parliament and may be  Councillors  who  would  not  be  there,  then,  the  number  will  be  reduced  to  300  -  it  is  a  simple  thing

because its an allocation for everybody.  What you need to do is make sure -  like your organization Ann, is represented in the

dsistrict.  You have to make sure you have represetation so if it is The National  Constitution  Conference  you  will  be  there  to

discuss. But if it doesn’t agree we will go to Referendum.

Referendum is a vote, its an election, it belongs to ECK so I don’t know why we are saying that we should_ no we have ee_ so

just  make  sure  when  you  are  putting  up   public  information,  you  know  this  is  a  Parliamentary  Commission  -  it  is  not  a

Presidential one, its not a Revolutionary one, it is Parliamentary.

Com. Prof. Salim: And we do want the views of the people if we did not want the views of the people  as  your Memorandum

says Ann -this is not a personal  thing,  otherwise  -  please  don’t  take  it  personally.   The  last  we  wanted  is  to  jump  on  of  all

people, a lady.  We wanted to really hear her views, but I think your organization and of course the people  here present,  all to

know that if we had not wanted the views of the people we would not have been here.

We have traveled far and wide all over this country and even risked our lifes. Believe it or  not,  in pursuit of the people  and to

meet the people and hear their views. And we are hearing their views now. 

Had it been our wish we would have even spent  more time -  say in Kiambaa then the time given  to  us  -  we  have  only  been

given 2 sessions yesterday and today - had the   Commissioner had the power to say we want 5 days per  constituency, believe

it or  not we would have  wanted  it;  but  believe  me  also  some  people  would  have  missinterpreted  that  as  being  a  way  of  us

extending our mandate and getting more money -  so we can see  we are  being misunderstood and bunded about  by too many

winds from here and there. But we are steadfast, we know what we are  doing, we want to serve the nation, we want a people

driven Constitution and also beyond peoples  driven  Constittution  once  it  is  in  place,  we  want  a  people  defended,  protected

Constitution. 

Because it is also important to note that a Constitution does  not change overnight, once it is in place resolve all our problems.

Those who believe that once a Constitution is replaced all the problems we have in the country will go, are perhaps,  not realistic

enough. As a collegue had said earlier in the morning, we also have to change our ways of  living with one another,  our ways of

serving one another.  Our institutions have also to be  cleansed of the problems we have been talking about  anti-corruption and

so on.

My good friend in the morning here mentioned, or  quoted from the Bible -  you remember? He immediately reminded me of a

quotation from the Quran -  another holy book  -  I am a Muslim, and it says  something  very  similar-  is  not  identical  that  God

does not change peoples’ situations unless they themselves participate in the change.   Change does  not come from above it is

from the inside, we don’t want to turn this hearing into preaching in this holy place but it is food for thought for all of us. 

34



We have to all work together and help one another get the Constitution we feel  right  and we deserve.   So  to go on,  we have

Mr. Humphery Mwaura of Marafiki Sacco,  he  says  he  has  got  oral  and  written.  Presummably  he  will  just  want  to  spend  5

minutes to present your Memorandum on behalf of your organization. 

Thank you.

Humphery Mwaura:  My name is Humphery Mwaura from Marafiki Sacco and I am also from the Thindegwa.  First  thing is

the issue of corruption, I wanted to mention that I believe, or we believe that corruption comes from power and there is a saying

that goes that  “with power you create corruption and you give someone absulute power you get now absolute corruption.”

So  as  we  make  this  Constitution,  I  think  we  should  fight  power  -  the  Constituition  should  come  up  with  ways  of  reducing

peoples’ powers  regardless  of whether it is the President,  whether  it  is  even  in  the  home  -  for  you  will  find  a  corrupt  home

where one person  is the head of the house he is incharge of all the resources  -  that home is corrupt.  The children are  corrupt,

the wife is corrupted and even the dogs are corrupt. 

So there should be a system where the corruption is held  by reducing powers  at  all levels even in the schools;  When we have

one school like most of us know, Starehe Boys School is the only Starehe boys school in Kenya for the last 20 years  -  it is a

very good school. We should have at least   40  of such schools otherwise to get into that school we have to use some form of

corruption just to look for the local M.P or look for somebody to assist  you, still at  the end of the  day there is some  form of

corruption taking place because of that power.  If the Constitution could address reducing power at all levels, from the home all

the way to the government.

The second point is on delay of justice.

Com. Adagala:  Before you go on, first address the Commission -  there is no audiences to (inaudible) and then please give us

some ways since you have thought about this, give us some ways of reducing this power, just before you go on. 

Mwaura:  O.k.  the way I gave as  an example,  was  through  realizing  a  situation  where  somebody  has  power  -  reducing  his

powers  through -  just like the case  of schools is making sure that there are  more schools of that kind.   Reducing  monopolies

basically for whatever it is.  

The delay - right now the law forms we have is because of delay.  We say justice delayed is justice denied.   So  we must make

sure that everything happens on time.  We should make sure that things are  done  on  time.   If  they  are  delayed  for  whatever

reason,  then it’s causing us a lot of cost  -  it’s  a  big  cost  when  we  delay  teachers’  salaries;  we  mess  up  an  entire  economy.
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When we delay anything if it a piece of paper  I need to take  from a certain office I should not be  delayed,  I should not come

back after 3 days, 4 days. So the Constitution should address  the issue of delay.  How can the Constitution come up in aspect

of this country?

The 2nd thing I have here is Memorandum from Thindegwa Location it gives certain problems we noted affecting this nation and

certain recommendations.   So  I will not read it I  will just hand it in because  same problems we  talk  about  different  problems

which are affecting us and  be given certain recommendations  which I think I will hand in. (interjection inaudible)  o.k.  I think I

will highlight one more; I have another one that side if you want to highlight that one.

What we felt also was every Kenyan should be on a pension scheme immediately on employment.  We should enter  some form

of pension scheme from employment whether you  are  in  the  jua  kali  sector,  whether  you  are  in  the  public  sector  and  every

Kenyan one day will grow old or  will be  unable to work for some reason or  another.   We should make  sure  we  are  on  one

pension scheme or the other.  The pension schemes should be based  where you come from, if it is in Thindegwa location they

should be a Board of Trustee for that location and all the pensionable people of that area, their money should be remitted to that

area and the money should be used to develop that area when you retire.  

We have the issue of ballot boxes; we believe they should not be  imported.    We can use local materials local -  even a carton

can do to cast votes and then count the votes.  We believe that it is a waste  of foreign exchange importing ballot boxes.   Votes

should also be counted where they are  cast.   We should not transport  any uncounted votes.   If you are  voting in this hall, we

should make sure that the boxes are empty before you vote and then we should open the boxes right there, and then register. At

the end of the election - at the end of vote casting we should count before transpoting the votes. 

Also the committees must take  responsibilities for the neighbourhood -  right now we elect  Councillors,  we elect  M.Ps  and we

elect  the  President.  I  would  like  to  say  we  shall  also  recognise  the  neighbourhood  committees  that  have  come  up.  The

neighbourhood security committees,  the nighbourhood garbage clean committees.   Neighbourhood committees have  come  up

yet  they  are  not  recognized.   When  it  comes  to  implementing  or  dividing  resources  or  improving  that  neighbourhood,  there

should  be  some  way  of  recognizing  the  neghbourhood  communities,  and  giving  them  the  mandate  of  taking  charge  of  their

neighbourhood since they are around.  

To  move  on  quickly,  I  say  street  family  should  be  discouraged  through  regulation;  much  as  we  say  that  street  families  are

because of problems, in this country they are also there because of the climate, the climate in Kenya allows someone to live on

the street, so we should come up with ways and means of discouraging people moving into our streets.   We should encourages

- Kenya as  a country should try and import less than we export.   I  think this country is getting poorer  by the day,  because  of

our importation.  

36



Com. Adagala:  excuse me; you keep on saying we find ways- that is why we are here to find out ways from you.

Mwaura:  What I am saying from my ways (inaudible) to do it,  there will be  very many ways to curb that so long as  they are

written. The Constituion should be able to address that problem. 

I am a member of a savings and credit  society I think every Kenya should be a member of a savings and credit  society,  coz I

think we need to save.  Most  Kenyans spend too much -  we should save.   I  say  ponographic  materials  should  be  restricted,

there are those who like them, there are those who want them so they should be available in particular areas  but we should not

be forced to look away when we  see  ponographic  material  on  our  streets.   We  should  not  be  forced  to  look  away.   They

should be disginated areas  for ponographic materials.  There should be desginated  areas  where  those  who  don’t  want  to  see

them don’t have to see them and those who want them, can access them

Com. Prof. Salim:  I think you need to sum up.

Mwaura: O.k.   We need to take care of the jobless  I think people  who don’t have a job,  we need to take  care  of them, we

make sure that we have systems of (inaudible) take care of jobless people.  

We need to protect the institution of marriage, I think there are a lot of people, and marriage these days I think has affected this

country so far.  Wives are not working hard enough; single people tend to work harder  than married women.  Married women

tend to take a  back seat, and that is  the thing that has drained on our economy.  We need to assist  the single parent.  Also we

need to also consider  the issue of relatives; when you get promoted,  when you get a job somewhere  your  relatives  are  a  big

problem - I think from every office from the President to any fairer, the main problem is your relatives-  your people.  They keep

harassing you, you can’t explain the problem. If the Constitution could just address that, this could be good. 

We need  - right now in Kenya there is a fashion of going to hospital to see  sick people  I said,  I call it a fashion because,  the

moment the person is discharged from an hospital and sent home nobody visits them.  We should discourage  this  coz  I  think

you  intevene  in  medicine  ideally  if  someone  needs  to  be  away  from  people  -  so  we  should  charge  non-patients  who  go  to

hospitals.   The  people  go  and  flock  -  Kenyatta  Hospital  I  think  gets  over  5,000  visitors  who  are  not  ill.  So  I  have  a  few

recommendations  just  to  sum  up.   Finally  I  think  I  will  just  say  we  must  all  uphold  justice,  we  must  defend  this  justice

individually, once the Constitution is written. 

There is not much that can be done by the Constitution itself but despite  the members,  and what we can do to protect  it,  and

finally lets give apeople  ajob in their field of expertise;  let’s  get  people  working  because  we  have  a  lot  of  Kenyans  who  are

qualified in various sects - educated very expensively and they are  not given the jobs  in the right places.   And as I finish, I will

hand over both Memorandums.  
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Thank you.

Com. Prof.  Salim:   Thank  you  very  much  Bwana  Haumphrey  Mwaura,  I  now  call  upon  Bwana  Njoroge,  I  can’t  read  his

second name is Box 624, Bwana Njoroge? fine Bwana Ndungu Mwangi is he here? Ndungu Mwangi, I think we are  beginning

to lose some people  -  Bwana Peter  Gitongo is he here? Peter  Gitongo.  Anthony Kamundi,  Anthony kamundi has left, as  we

move on we have Mr. Evan Muthui, no.  James Maina, Box 207, karibu Bwana James.

James Maina:  Thank you Bwana Commissioners for giving me this chance to present my Memorandum

Com. Prof. Salim: one second - -

James Maina:  My names are James Maina.  First of all it is very pityfull that we are  discussing a Constitution of which 80%

of us have  never  seen.  So  my first  proposal  is,  the  Constitution  which  is  going  to  be  made,  must  be  available  especiailly  in

schools that is primary schools -  if a school is having 8 streams there must be  8 copies  of the Constitution.  Also it should be

available in the Chief’s office and Assistant chief’s office so that people can have a glimpse of what they are looking at. 

The other issue is about  the amendment of the Constitution. The Constitution should be amended by 80% of the  M.Ps  in  the

Parliament.  The other issue is about the 80% of the M.Ps in Parliament.  The other issue is to delink police from prosectution -

we must have a director  of prosecutions,   such that we don’t want the police prosecuting people  -  they should arrest  but they

should not  prosecute.  The other issue is the right of life the clause of hanging. No body should take  peoples’ lifes; so hanging

should be out of the Constitution. Also the days where-by somebody should be retained in a police station should be reduced

from14 to 3 days - after 3 days somebody must be prosectuted.

Also people  should have a right to trade  unionism -  those workers,  must have a right to be  having trade  unions.  The other is

form of government; we should have a government of National Unity, whereby the parties, which are  represented in Parliament,

are having representative -  they  should  be  involved  in  forming  of  Cabinets.   The  other  issue  is  about  multiparty  democracy,

according to my opinion, we have so many political  parties,  they  should  be  4,  and  we  have  a  place  where  by  we  can  have

independent candidates. 

The other one is about the functions of the Executive, Legislature, Judicially.  These 3 Arms of the Government should be seen

to be independent and they should be very impartial.  There should also be the post  of Prime Minister who will be  the head of

the governement in Parliament.   The President’s role should be Commanmder-in-Chief of the Armed  Forces,  award  honours

and also give assent to Bills. The Presidential term should be 6 years and should not exceed 2 terms.  The President  must be  40

years and not more than 70 years. The other one is that the President  should be partyless and should have a Deputy President,
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whom they are going with.

The other one is about  the salary allowance and pension of the President  -  it  should  be  well  stated  in  the  Constitution.   The

other one is about Ministers, Ministers must be appointed. There is no issue of appointing a doctor a Minister and tell him to go

and manage a Ministry of roads, that one is irrelevant it should not be there.  

The other one is the Role and Powers of Parliament.   Parliament should be independent as  I said,  and it should have a specific

date  when  it  is  starting  and  when  it  is  going  to  end,  it  must  have  a  timetable.   Constituencies;  all  people  should  be  equally

represented in Parliament that is,  if it is a constituency it should be having -  a constituency,  should  have  not  less  than  30,000

people, or if not that, the area should not exceed a certain limit that is in square kilometres. 

Also because  we are  having a trend of having cities,  City  Constituency  should  not  have  less  than  100,000  registered  voters.

M.Ps must have form 4 certificates and it is not just a certificates,  as  we have the system of education,  they must have a pass,

because you can fail, and still you get a certificate.   The other one,  an M.P.  must be  25 years  of  age,  and  not  more  than  65

years,  also the A.G should be  the  government  legal  adviser  and  so  he  should  be  delinked  from  prosecuting  and  those  roles

should be given to the Director of prosecutions.

The other one is about  the Electoral Commission.  Electoral Commission should be made of people  all over Kenya.  As I was

dividing my area, I saw that we can have 24 Electoral Commissions devided in zones,  and in those zones I think I can analyse

them,  we  can  have  Nyanza  2,  Western  2,  North  Rift  1,  Central  1,  Central  Rift  1  and  Central  -  those  sides  of  Nakuru  1,

Samburu, Central  Province we  can  have  3,  Nairobi  4  that  way  that  way.   Also  the  other  area,  Electoral  Commission  once

elections as it was said here before - voting where voting is done, the votes must be counted in the same, same station,  and also

Electoral Commission should be given the role of giving out identification cards,  passports  -  those ones should be given to the

Electoral Commissions.  

The other issue is about  the Local Government.  We should have Mayors,  Chairmen elected  for  a  term  of  6  years   and  they

should  not  exceed  12  years  2  terms  -  that  is  they  should  be  directly  elected  by   the  people.   Also  public  finance  Auditor

General, should be given powers  to prosecute.   Also we should have an economic crimes arm of the prosecution whereby he

can prosecute those people  who have found to have  done economic crimes.  

The other issue is about the Civil Service.  I think roles like D.Os - I don’t think we need D.Os.  Those I don’t understand their

roles here.  But we should enforce Chiefs and Assistant chiefs and we do away with people  like D.Os.  Also D.C.s  should  be

elected for a period of about 6 years.

The election of the President should be tied to D.C.s  and Mayors  and Concillors.   They should be done at  different times with
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the elections of the M.P.s and the councillors.   If it is Councillor 5 years,  M.P.s  5 years.   Then we have D.C.s,  President  and

the Deputy President  6 years  -  6 years  2 terms.  The other issue  we  should  have  foreign  relations,   that  is   the  office  of  the

President should be talking about our foreign policies - that is the work of the President.   Also anybody who has been accused

of economic crimes, or jailed should be disqualified from holding any public office.  

Citizenship; anybody born in Kenya,  should be automatically a citizen of Kenya,  or  if somebody marries a foreigner,  the  kids

they are going to have, so long as they are staying in Kenya should be automatically citizens of this republic.   Education sytems;

I think it is my view we revert to the old system of education of 7-4-2 and it should be 4 - that is 4 years university.  Whereby -

that is why I said there before, the person who finishes University will be around 25 years, so that person -  person intendeing to

contest a seat, should be more than 25 years of age.  

Languages.  The Constitution of Kenya should be written in Kiswahili and English, there is no vernacular.  There should be no

provision of writing the Constitution using vernacular so as to enhance National Unity.

The other issue is about currency.  Currently, we have the present potrait of the President, which is there.   I  think it will be  very

good we can have the potrait of the present President and the founding father of this nation. Those 2 people  should be retained

in the currency, and also we can have people currently by the years  2002  who can be made to be  there -  like we have people

like Kipchoge Keino, we have people  akina Kadenge,  those people  can be put -  their potrait  should be put in the money and

we  should  not  have  more  than  that.  Beyond  2002,  we  have  only  about  those  4  for  the  potrait  of  the  money  in  this  nation.

Otherwise the others I will present as in written form.

Thank you.

Com. Prof.  Salim:  Thank  you  Bwana  Maina  for  those  very  clear  views  on  very  many  different  subjects  and  that’s  how  it

should be focused, clear and brief.  We need one clarification from Commissioner Adagala. Bwana Maina.

Com.  Adagala:   Thank  you  very  much  for  your  dot-com.  Contribution,  very  clear  looking  into  the  future  -  a  partyless

President, how does he get to be a President? I am not saying that he can or  he can’t.  When we go to defend your views, for

report writing, we need to say, how this President will become President. 

James  Maina:   Anybody  should  come  and  contest  and  the  person  who  is  going  to  have  55%  of  the  votes  will  be  the

President.

Com. Adagala:  So it should be individuals? Who are not affiliated to any party?
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James maina: yeah individuals, not affilicted to any party.

Com. Adgala: O.k.

Com. Prof. Salim:  I take it when you say 55% you are meaning no less than 55%? - Yeah because one may get 50 or  60,  he

will not qualify. If you say 55, he will be told  “you have got too many.” (Interjection inaudible) 55. Asante.  Tukiendelea Bwana

P.N. Mungai, next one, karibu Bwana P.N. Mungai your is oral I take it? Or a presentation.

P.N. Mingai:  I have written (inadible)

Com. Prof. Salim:  But notes for yourself only.  You are not handing over your notes?

Mungai:  I will hand over

Com. Prof.  Salim:   You will, so that means it’s a Memorandum, so you have lesser  time?  Please please observe time -  not

because we don’t want to listen to you long enough or  you will bore  us -  no but we l have to consider  the other people  who

want to present this.

Mr. Mungai:   First  of all I  would like -  my name is P.N.  Mungai, I  am  a  retired  Civil  servant,  and  I  would  like  to  use  my

experience from a civil service, to explain some things which to my view have made our situation the way it is today.  First of all,

I have a view that   all positions in public service should be advertised irrespective of rank,  and potential  candidates,  must  all

appear before a nominating body and selection should be based purely on merit, qualifications and experience. 

We have situations where minority ethnic groups have been favoured by getting quotas  and this also includes school,  positions,

placing pupils in schools.  You have some districts being regarded as backward and you have pupils going to National Schools,

which they should never have gone.  This in my view, make those pupils think they are  inferior to others  and at  the same time,

there are those who qualify and cannot get those places because of their ethnic background,  is being discriminated.  So  we are

all Kenyans,  and any decision made to place anybody somewhere,  must  be  based  on  merit.   We  should  not  have  situations

where so and so is in this position because of his or her ethnic background – is being discriminated. So we are  all Kenyans,  and

any decision made to place anybody somewhere, must be based on merits.   We should not have situations where so and so in

in this position because of the his or her ethnic background.

My other view is that,  talking or  recording or  acting  about  ethnicity  of  anybody  should  be  made  a  criminal  offense  in  public

office because,  that has served to discriminate certain  people  and  has  made  people  think  tribally  or  ethinitically.   We  are  all

Kenyans and there is no reason why I should apply for a job and be asked the district I come from - I am a Kenyan, I am a tax
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payer, my parents were born here, so I should apply and get the job or position based on merits.

On the part of the Executive, my view is that, we should have an Executive President,  elected  by all registered voters  and they

should get not less than 51%  of the votes.  If no candidate gets that much vote, there should be a run off between the 1st and 2nd

candidate. There should also be a provision for a Vice President to contest the seat of Vice President whether nominated by the

same party that the President  comes from or  from a different a party.   But there should be that provision to have a V.P.  also

elected, and get his own constituency as the Vice President.  

We should not have a Prime Minister position because  we think having Prime Ministers,  Vice  President  and  so  forth  we  are

making  the  administration  look  heavy,  and  at  the  same  time  we  are  crying  that  we  do  not  have  finances  to  support  these

positions.   So  in  other  words,  the  Executive  should  be  trimmed  to  the  minimum,  have  a  few  Ministers,  and  have  a  Vice

President and President to run the country.  

On the Legislature, I will suggest that the constuencies be  made as  equal as  possible in terms of registered  voters,  and  at  the

same time enticing people to vote for someone should be made a criminal offence, because that is where we have gone wrong -

by having people elected without the interest of serving the people, but rather influencing people on false promises. 

At  the  same  time  I  would  like  to  suggest  that  we  should  never  have  nominated  M.Ps  or  nominated  Councillors.   These

nominated members serve in no constituency, and they do not represent  anybody.   If  anything  they  represent  those  who  are

(inaudible) and this  should  not  happen.   We  should  have  -  if  there  is  need  for  more  representation  -  we  should  have  more

constituencies created, so that whoever goes to Parliament has a basis for being there, not because someone else wanted him to

be there.  All our representatives in Parliament should be elected, and we should never have a case  where some people  just go

in without mandate.

The Judicially has caused a lot of (inaudible) in the recent past,  and I would think the main problem stems from the appointment

procedure.  I suggest we should have an appointing authority composed of men and women of credibility and reliable,  and once

these judges have been identified, Parliament should be the final authority to accept  that  appointment.   That  will  eliminate  the

possibilities of having judges loyal to an individual.  They should be loyal to the country and they should be loyal to the public.   I

think I will end there.

Thank you.

Com. Prof. Salim:  Asante sana Bwana Mungai, thank you for your views and for a Memorandum.  We move on now.

Com.  Adagala:   If  I  could  talk  to  you  please  Mr.  Mungai.   I  am  not  disagreeing  with  what  you  are  saying  but  I  want  a
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clarification - I don’t want you to change your mind, but in terms of like schools intake - I will leave the jobs  one alone because

it has another element to it - but in terms of schools intake you do not think there should be any affirmative action? For  instance

for areas which are disadvantaged?

Mungai:    As  far  as  I  am  concerned,  and  I  have  travelled  in  this  country  during  my  working  time,  where  you  think  is

disadvantaged it may not be disadvantaged. A place like Karuri, an outsider may think this is a Kiambu area, this is a rich place.

This is an area  where some children cannot even get a meal a day but we are  only thinking about  North  Eastern  all  the  time.

The children here are  much disadvantaged as  those  ones,  unless  there  is  prove  to  the  contrary  so  my suggestion  is  that  any

admission to national schools be based on merit.

Com. Adagala:  O.k. so you are not for affirmative action?

Mungai: No

Com. Adagala: O.k.

Com. Prof.  Salim:  Right, we move on now to the next person on the list Mr.  Robert  Ndegwa is  he  here?  Robert  Ndegwa.

O.k. you have an oral presentation 10 minutes.

Robert Ndegwa: O.k. the Commissioners, ladies and gentlemen mine is very simple.

I have the fear that may be all that which we are  doing may end up in the dustbin but I  hope  it  will  not.   So  that  is  my  fear,

because so many Commissions have been doing a good job so much has been wasted, so I hope this particular season it will be

given a consideration.  As for the Constitution, our Constitution, since 1963 has been and it is up-to-date.   The only problem is

that we have decided to shelve - we have decided to put it aside.

Com. Adagala:   Before you go on,  this  is  a  Parliamentary  Commission,  and  only  Parliament  can  bring  it  to  a  halt.   This  is

different from many of the other Commissions which have been Presidential O.k. If Parliament says this Commission should end

it will end, whether or not anybody else wants it to go on, so your fear is o.k. and is there in many Kenyans  because  that is our

experience in our nation. But I want to assure  you that this is a Parliamentary Commission.

Robert Ndegwa:  Thank you.  Still my dear  Commissioner,   going back  to the same Parliament,    forget that there is always

the rule from above,    so  they have  also not been doing the expected justice  and this is why even after voting them in,  even

after toiling to put them in there - our Parliament has not been doing the expected  job.  Our Parliament has not been doing what

it should be, and this is why, my dear Commissioners, we are revolving all over the republic,   just because  the Parliament can’t

do the job it is expected.  Otherwise it is this parliemant,  which could be doing the job we are  doing now, because  they  have

been elected by the people, they know their people, they know what their people need so there is no excuse, of saying that they
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could not have done this job. They could have done it and do it well.

Clappings.

Therefore, that is why I am suggesting; the major problem we have is based on the 4 rights.

1. We never do the right thing, at the right time, in the right place,  with the right person.  Therefore,  when it comes to jobs

allocation; we give our jobs  to the wrong people.  So they end up giving bad  fruits.  When it comes to the right place,

what we recommend is never done in the right place.  That is why; it is being put in other  funny places where it was not

supposed.

Com. Prof. Salim: Bwana Ndegwa, sorry to interrupt you, you know we are here you are analysing a situation, we are  not

actually disagreeing with your analysis,  what we are  here for,  is to listen to views on how to rectify situations ,  so beyond

analyzing and finding fault,  say with Parliament or  whatever,  you need to tell us exactly what do you want to see  done by

the Commission,  in the New Constitution to rectify matters .  That will be more helpful and positive.

Ndegwa:  Now, the Commission,  as I am saying,  should recommend that if is the question of allocation of resources,  let

them be done in the right way.  If is the question of employment, let it be  done in the right way.  If it is the question of the

Presidential powers  --

Com. Prof. Salim:  What is the right way of dealing with unemployment?

Ndegwa:  Merits

Com. Prof. Salim: So suggest that way

Ndegwa: Yes merit - because we have had so many, who have been fixed in certain positions, not because they can do it,  

 but because they belong to ceratin areas or they belong to certain ethnic groups.   The aspect  of Presidential  powers  those

should be trimmed. Trimmed in the sense that Kenya is ours,  Kenya is not for the President.  Today we have a President,

the next time another  President,  so  it  will  always  be  a  problem,  when  a  particular  President  is  in  the  office  and  then  he

exercises in favour of those people he belongs to.  So to avoid that, lets have well defined powers of the President.  When it

comes to Vice President,  let us have a scheme, the President  should have his mates whom they are  to campaign with that

“this will be my Vice President,” so that in future there is no direct frustration to whoever is in that office.

As for education, it is very unfortunate, that our education set up as  of now, is not testing the brainpower of the child.  It  is

testing the economic power of the parent;  that’s why, the examinations we have -  if now a pupil in Karuri  Primary School
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here, is tested to the same examination to that pupil in Nairobi Primary School,  you can see  the differences -  that doing the

same examination but practically the environment of learning is quite different.  So  I would recommend that we should have

and try to uniform our education system.

The  same  applies  to  health  services.   Being  Kenyans,  we  should  be  subjected  to  the  same  medical  conditions.   Again,

practically, you can see, that one is being attended in Karuri  Health Centre,  the other one is in M.P.  Shah,  the other one is

in Nairobi  Hospital,  the other one is -_now all  these  extremes  they  really  can’t  make  Kenya  a  unified  Nation.   Because

there are these extremes.

Then there is the question of corruption.  People pick not because they want, but because of the expectations of the people

around them.  If I am now -  am paid as  an M.P,  as  a Councillor.  Those  people  have  been  (inaudible)  that  I  must  come

donating to them; I must come giving to them, which should not be the case.  Therefore, when I go in as an M.P., when they

vote me in,  the  first  thing  to  do  is  to  recover  the  much  I  spent  on  them.   (Inaudible)  to  avoid  these  extremes,  to  avoid

corruption.  Anybody anquiring anything, must be subjected to being studied - being looked into- how did I get this paper?

How did I get this? how did I acquire this? And by so doing, the degree of corruption will be  reduced.   But instead it is the

other way.  Where I get is not important, what is important, is I bring them what I have.  

Com. Prof. Salim:  Your time is almost up.

Ndegwa: So  what I am suggesting is that,  all of us should start  behaving and thinking of ourselves as  Kenyans  as  people

belonging to one nation, as people who are in the same testing, and this will improve our conditions,  because  what we need

is food, clothes and shelter.

Thank you.  

Com. Prof. Salim:  Thank you very much Bwana Robert  Ndegwa,  for your views; you finished by underscoring what we

also have been asked to do, and mainly, to find ways and means whereby Kenyans can get basic needs and those are  basic

needs.  Asante  sana,  na  sasa  tutamwita  Bwana  Eliud  Wainaina,  Eliud  Wainaina  yuko?  Eliud  Wainaina,  hayuko?  Joseph

Njenga, Joseph Njenga, hayuko? (Interjection inaudible) yuwapi? Aa o.k. Karibu.  (Intejection inaudible) I am sorry aa o.k

well we will see.

Joseph Njenga:   The Chair of the session and Commissioners,  fellow honourable citizens, my names are  Joseph Njenga

or “Saitoti” (intejection inaudible) yeah its good to laugh.  I  am attached  to  the  Advocacy  and  Action  Programme  of  the

United  Disabled  Persons  of  Kenya,  and  more  so,  I  am  a  resident  of  this  constituency.   Chair,  before  I  address  my

submission to the Commission, I would like to touch on a very sensitive issue.   It  is shocking, to hear our M.Ps  say,   we
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don’t have people with disabilities here - and that partly explains why people  with disabilities have  not been represented in

the 3 CCC - that’s the Constituency Constitution Committee.  If I may flash back, on 21st January 2002 we sat at St. James

Cathedral  in Kiambu.  One of the Members of Parliament said that disability  is  not  a  category  but  a  sector  and  thus  we

were denied a chance of having being represented in the Constituency Constitution Committee.   To this effect,  I  am glad I

know  we  have  our  co-ordinator  here.   Before  we  declare  your  committee  invalid,  null  and  void,  we  strickly  need

representation. Chair; allow me now to embark on my submission to the Commission, which will highlight on 2 main issues.

1. Disability and

2. I will touch on issues of importance, and issues of national interest, this are the Constitution.

Mr. Chair, people with disabilities have been the first to be  hired and the last to be  fired.  The Constitution of this country

has also been very unfair to people  with disabilities. Section 34 C of this Constitution proves  to this effect,  I  would like to

propose that braille be included also as  a medium of communication and thus giving people  licence to have or  rather  to go

for any elective seat.   Mr.  Chair,  our brothers  and sisters  who have had a disadvantage of loosing  their  hands  have  been

denied the basic right of election, simply because  they  cannot  sign.   It  is  a  pity  to  learn  that  Kenya  is  a  signatory  of  the

Universal Declaration of Human Rights Convention of 1948,  and yet these people  have  been  denied  their  simple  right  of

voting. We need the Constitution to seek readdress to this.

Section 82 of the Constitution Mr.  Chair,  deals  with descrimination.  This section is virtually quiet as  far as  right of people

with disabilities are concerened and to this effect, the Constitution of this country has gone to an extent of even dis-heriting

people with disabilities.  This we need to seek re-ddress.  Mr.  Chair,  let me now turn to nomination of Parliamentary seats

and civil seats.  We have no objections to these nominations, but then we want to suggest that these nominations should be

done by parliament and they should be done to people  of the marginalized groups,  be  the  people  with  disabilities,  youth,

women and pastrolists.  Now, Chair allow me to turn to issues of National Interest.

The Constitution is the supreme law of the land.  To this effect,  section 54 and 59 of the Constitution of this country are  a

direct contravention of this.  To this I wish to seek to propose the re-peal of Sections 54 and 59 respectively.   Let me now

turn to economy.  Economy, be it agriculture or any other sector of economy, is the backbone  of survival, and the National

Social Security forms the basis of economy.  It is shocking and infact it is flabbergasting beyond any reasonable  doubt,  that

people who have been paying the National Social  Security Fund,  are  people  of low wage and salary earners  whereas,  our

Members of Parliament, our Parment Secretaries, have gone scott  free and they are  people  who are  earning to the tune of

500,000/=.   The current situation chair,  is a pinch to people  who are  paying 3,000/=,  who are  earning only 3,000/=  with

the kind of economy we have.   To this I wish to  propose  the  National  Social  Security  Fund  to  be  contributed  by  every

person, for the sake of our senior citizens. 

Chair, let me now turn to security. It is a pity to learn that innocent honourable citizens of this beloved country have died in
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the hands of law and enforces.   A very  vivid  example,  of  a  case  that  happened  not  less  than  a  month  ago.  We  wish  to

address  to the Constittution Review Commission a very serious problem with our security  force.  If  you  don’t  die  in  their

hands,  you will  not  escape  their  harassment.   However,   I  wish  also  to  bring  it  as  a  challenge  to  my fellow  honourable

citizens.  It is our responsibilities to know our rights whatsoever, and now finally, before I sit down I wish to allay 2 fears.

1. We are disturbed by the differences - amicably for a common cause and  a  historic cause.

2. As one of the Commissioners said,  and rightly said,  the Constitution Review Commission of Kenya is a Parliamentary

Commission.  I am flabbergasted by the fact that our Members of Parliament come and sit in the various sessions of the

CKRC,  whereas history has it,  they have not yet entrenched the  Constitution  of  Kenya  Review  Commission  into  the

Constitution.  For us to vote a head, we seriously need the Constitution of Kenya Review Commission entrenched into

the Constitution.   And  if  the  Parlimentarians  cannot  (inadudible)  if  they  can  (inaudible)  their  salaries  to  be  increased

within 3 minutes and a matter of national interest  escapes  their  minds,  we  wish  to  honourably  request  them  to  resign

honourably, as they call themselves honourable members.  

Thank you.

Com. Prof. Salim:  Thank you very much Bwana Njenga, for that very eloquent presentation, before us.  As a Commission we

have listened attentively with a great deal of interest, to your views. I need may be to make one or two remarks.

You touched on what you called a sensitive issue - the M.P.s remarks that there are no disabled,  and I think there is need tobe

fair  to  the  M.Ps  there  is  need  to  say  what  I  heard.  What  I  heard  was  that  he  said  there  were  a  lot  of  disabled  in  this

constituency.  I  think I am right? Yes he said there are  a lot of  disabled.   He  did  not  deny  that  there  are  no  disabled  in  this

constituency; but the other part of your remarks, related to the disabled,  namely that there is no representative for the disabled

in the CCC comes as a surprise to us Commissioners visiting this constituency.  There was supposed to be  one representative

of the disabled on this CCC and I don’t know whether the district co-ordinator has any input at this moment -  Mr.  Kariuki,  can

we be told why there is no representative on the CCC, no disabled representative as stipulated in this guideline?

Mr.  Kariuki:  We  were  going  to  have  one  who  actually  never  turned  up  when  I  invited  him (inaudible)  I  am  saying  like  I

answered that same question last time here,  when we had civic education with  Commissioner  Wanjiku,  there  is  one  disabled

person  from  Kiambu  town  who  had  been  invited  to  for  (inaudible)  to  be  CCC,  but  never  turned  up.  However,  I  must

appologise that we didn’t look for  somebody  else  to  replace  that  particular  person  who  had  been  identified,  but  like  it  was

mentioned here,  I think we still have to make  an  effort  to  get  a  replacement  for  that  particular  person  who  never  joined  the

CCC.  

Thank you.
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Com. Prof.  Salim:  Thank you Bwana Kariuki,  and I think to follow up your last  point,  the  sooner  we  do  that,  the  better  -

infact I would like one to be chosen right here today - could even be Mr. Joseph Njenga himself (intejection inaudible) and also

there  is  another___,  we  have  another  disabled  here  with  us,  so  can  I  ask  the  Committee  please  to  act  on  this,  as  soon  as

possible and get a disabled person.  (Interjection inaudible)

Speaker:  If we have a disabled person who would like a  (interjection inaudible)

Prof: Salim:  Let us have one orderly meeting we are  trying to resolve an issue here and we do not want to quarrel  over it.   I

think the solution is very simple and it is present and it is with us.

Mr. Kariuki:  I  don’t know whether you are  aware  that,  the so called Constituency Constitutional Committee,   comprises  of

10 people and we had this guidelines  of how to go about constituting the Committee, but,  after that we did agree that we could

  co-opt,  extra members depending on what areas we had not really looked into in terms of diversity of the people.   So,   if we

have any,  now that I have said the one  had in our mind did not turn up, if we have any disabled persons  who would be willing

to work with us,  they  are  most welcome to give their names to our secretary  who  is  at  the  back  there,    and  will  soon  be

communicating with you to join the committee.

Com. Prof. Salim: Can we propose the name please?   (Interjection inaudible) There is proposal  here that Mr.  Njenga should

be co-opted  in the committee.    Seconded by the Chairman of the committee,  approved?   I think let us shorten the time, and

then agree that Mr.  Njenga should go on the committee.   I  think that is agreed.  (Interjection inaudible) Bwana Joseph Njenga

still with us? I can’t see you from this end, so you had the wish and the verdict.  I take it your way to serve on the committee

Joseph Njenga: If I am proposed, I am ready to serve Kenyans

Com.  Prof.  Salim:   Will  you  kindly  give  us  -  before  you  leave,  give  the  chair  or  secretary  of  the  committee  your  contact

numbers, address and everything.

Joseph Njenga; yeah 

Com. Prof.  Salim:   Thank you. And now to proceed.  We have a long way to go before people  already  registered  can  give

their views, I now call upon, a gentleman who has appealed to us and I am sure in the same spirit  we showed yesterday,    and

the spirit we have shown so far at this sitting, Mr. Michael Chege Kuria  is another disabled person,   and he asked  whether he

could give his views because prolonged sitting gives him pain.  Can I therefore give him the chance to give his views?

Speakers:  yes.
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Com. Prof. Salim: Thank you very much, so Bwana Michael Chege.

Michael Chege:  You want me to speak from here or infront?

(Intejections Inaudible)

Wacha nikupatie kiti ukalie hapo.

Michael Chege: Mr. Chairman, distinguished visitors, Ladies and gentlemen.  My reference view is only one.   This is inserting

the co-operative movement within the Constitution of Kenya, which is not there, which I also feel that it is a very important thing

within our economic  set  up.   I  think  we  have  concentrated  too  much  in  politics  rather  than  economic,  and  rather  economic

solution and this is what I am going to talk today.  That is my subject view.

I would like to draw the attention of Mr. Chairman, that, the Kenya’s economy is primarily based  on agriculture with more than

80% of the population living in the rural areas.   Their main activity or  their stable food is maize, while the principal cash crops

are coffee,  tea,  pyrethrum,  sugarcane,  wheat,  cotton,  sisal,  dairy,  meat,  poultry  keeping,  home  purchase,  jua  kali  -  you  can

name them all,  they  are  very  many;  this  is  where  our  economy  is  based.   Even  if  you  write  a  very  big  Constitution  without

addressing  the  problem  of  the  economy,  you  have  not  solved  anything  at  the  end  of  the  day,  so,  as  agriculture  forms  the

mainstream  in  the  Kenyan  economy,  agriculture  co-operatives  also  form  one  of  the  most  important  sectors.   Playing  an

indispensable role in diverse economy activities, especially in agricultural produce, mobilazation of credit  resources,  provision of

social services, which include education, health, transport and housing and many others. 

I am sure Mr. Chairman, when you were coming from Nairobi to this place or  from Kiambu or  from Limuru, when you looked

at our beautiful country side, you noted a lot of activities.  I am sure you must have seen some coffee plantations if you have not

come across them, you might have come across some cows along the road, I am sure you must have seen some people  on the

road,  some  are  idle,  they  are  not  working  and  they  are  very  resourcefull  to  us.  But  there  has  not  been  an  agenda  how  to

mobilize those resources, which I am going to address in this Commission.

What I am trying to say, I am saying that the co-operative is the development vehicle particularly in this country,  which is today

controlling about over 45% of the Kenyan economy and controlling 30% of the money economy.  Any money in this country is

controlled  by  co-operatives  -  which  is  more  tham  30%  The  rest  are  controlled  by  private  sector  and  public  sector,  so

underlining all these factors, I wish to draw the attention of the Commission, that -  I would like to tell the Commission what the

Co-operative has already done and what should be the solution to their major problems.

The Co-operative  has got the ability to unite the people.   This means,  it has got a very important role in social  and  economic

development in this country.  It has acted - the co-operative has acted as a unifying factor  for the people  with common interest,
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those who are  in co-operative  they know, those who are  in coffee  industry,  those  who  are  in  tea  industry,  those  who  are  in

matatu  industry,  those  who  are  in  savings  and  credit  societies  industry  -  they  know  the  important  role  the  co-operative  are

playing  within  our  low  income  groups.   They  have  also  brought  together  people  to  participate  collectively  in  common

endeavours, by their very democratic process; they foster the spirit of democracy. 

Now, when we talk about the democracy - the co-operative  you know are  democratic,  they are  the members elected leaders.

You are very much aware of that -  to represent  them, to manage whatever activity they are  handling, so you elect  the people,

just like the way you elect the parlimentarian to go to the parliament to represent  your interest  there and to make the laws. So

the co-operatives fix it very well within the democratic system, because, nobody will go, unless he is a member, he cannot come

to your co-operative, not unless you have approved his membership. Therefore the co-operatives  are  very important and they

are very democratic. Those who are in that sector  know what I am talking about.  So the next one

Com. Prof. Salim: please move very fast, because time is not with us.

Michael Chege:  Thank you, thank you very much, yes I thought Mr.  Chairman, economic issue is a very crucial issue in this

country, therefore let me move a bit faster.  Promotion of markets  and  process.  The  co-operatives  have  promoted  marketing

and  processing  channels  for  the  members’  products.   These  are  opportunites,  which  are  not  easily  available  to  small-scale

income groups.  Any small-scale farmer can sell his produce,  no matter what quantity through the co-operative  society.   They

don’t descriminate, so it is just an open-ended organization.  You can sell anything provided it is well recorded. 

The  other  one  is  investment  opportuinites:   Co-operatives  have  provided  opportunites  to  ordinary  citizens;  through  them  an

ordinary farmer can hold a share in a building, a factory or  in the industries.   This gives an ordinary citizen a sense of belonging

and of participating in the  economy.   Farmers  and  ordinary  farmers,  farmers  are  now  proud  of  the  owners  of  various  dairy

plants, buildings and industries etc.

The other one is the government and doners  assistants,  they are  easier  through co-operatives.   This means  it  is  easier  for  the

government  and  the  donor  organizations  to  channel  assistant  to  people  when  they  are  organized  in  groups.  Through

co-operative  the government and other donor  organizations  have  already  channelle  million  of  shillings  for  development  in  the

ordinary  farmers  like  (inaudible)  the  other  day  they  were  just  channeled  through  the  co-operatives  so  it  is  easier  when  the

people are well grouped.

Communication  is  easier  through  co-operatives;  it  is  easier  for  an  organized  group,  to  be  communicated  to.  Co-operative

therefore,  act  as  a  forum  for  the  government  to  communicate  its  policies  to  the  people.   This  is  done  during  meetings  of

co-operative members’ education, in the factories, in the collection centers  and so on and also in their offices because  they are

already well-organized institutions.
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The  other  one  is  Savings  and  Credit  Co-operatives,  which  are  very  popular  with  people.   Through  the  Savings  and  Credit

Co-operatives  the low income which earnes are  given an opportunity to save  and  borrow  on  an  easier  terms  than  any  other

offered by other financial institution.  Savings and Credit  Societies,  have  also  produced  a  base  for  the  national  development.

They are going to demonstrate the great faith, which the earners have in them.  O.k.

Now, more importantly, one of them is school fees,  hospital charges,  family tragedies -  these are  some of the areas  where the

Sacco societies have been involved.  The other one,  which is transformation of the economy.  By the accumulation of savings,

there  is  credit  facilities,  increased  agriculture  production  both  cash  and  food  crops,  the  co-operatives  are  transforming  the

Kenyans economy.  More  importantly co-operatives  are  geared towards  food production.   The increased savings in the  rural

areas will create more opportunites for equitable distribution of wealth. On my (inaudible) now, the diversification into our group

based industries,  light industries,  handcrafts,  constraction etc;  these are  areas  of job opportuinities especially in the rural areas

where majority of other  people  they leave.   This is the problem of unemployment and the rural –urban migration. Therefore,  I

have just given you some highlights about some of the co-operative activities, and now I will come to your area of responsibility.

 

Now,  in  conclusion,  the  purpose  of  this  Memorandum  therefore,  is  to  present  my  views  to  the  Commissioners  that  the

co-operative being indispensable, economic dominant, co-operative dominating ecomony all over the country,  would be said to

become a very important area,  if,  it  is  enshrined  within  the  Constitution  of  Kenya.   With  specific  clauses  within  the  Kenyan

Constitution, some of the clauses should be; the economic priority of Kenya will be  developed on co-operatives  -  why? It  will

be developed on co-operatives lines although I am very much aware in this country we are  a mixed economy. We have private

sectors, we have public sectors and then we have the co-operatives,  but for co-operative  as  far as  I am concerned,  first of all

they cut across  all the corners  of the economy -  majority of the population are  members of co-operatives  and on top of  that,

once  these  clause  has  been  inserted  within  the  Constitution,  so  that  our  economy  is  protected  and  also  co-operatives  are

democratic.

I  am  sure  if  this  is  done  then  there  will  be  no  doubt  that  if  it  is  poverty  -  because  we  are  very  poor,  is  to  be  eliminated,

alleviated, averted or call it whatever you will - the best instrument to attack poverty,  and to achieve economies of scale,  is the

co-operative movement and it should not be ignored.  I  hope you will find this Mr.Chairman, my Memorandum, useful to your

Constituional Review, particularly alleviation of poverty and creating  more employment.

Com. Prof. Salim:  Please hand over your Memorandum to Mr.  George Naholi there,  for recording and definitely for our

concetration.  Asante sana, Na sasa tumefika wakati  wa __ni saa  saba  na kitu.  Ningependelea kupendekeza kwamba we

break for a short  while and then resume around 1.45  pm to continue with collection of views.  Is  that acceptable?  Sawa?

Asanteni,  so  tuonane  tena  wale  ambao  wamejiandikisha.  (Inaudible)  Kwa  hivyo  tungeendelea  kwanzia  pale  ambapo
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tumesimama  na  sasa  ningependa  kumwita  Bwana  Ngumi  Edward  Ngumi  yuko?  Edward  Ngumi,  yes  please  give  your

views.

 

Edward Nguni:  Mr. Chairman, thank you very much, my name is Edward Samuel Ngumi, I am a Kenyan citizen, I am a

resident  of  this  constuency,   and  I  live  here,  and  I  am  happy  to  submit  to  you  my views  on  the  Constitution  of  Kenya

Review for your consideration and inclusion in your  recommendations.  I will start now.

Republican status:  In our present  Constitution, we don’t describe  the type of republic we want.  It  has  to  be  Democratic

Republic, we want a democratic republic and the government of Kenya will be based on democratic  principles of pluralism.

  This means that the government will encourage democratic  activites throughout its political  and  institutional  organs.   The

government will therefore accommodate divergent views in a multiplicity of political parties that is the republican status.

Governance:   The  Constitution  of  Kenya  will  provide  for  3  independent  government  arms  that  is  the  Executive,  the

Legislature, and the Judicially. 

The Executive:  The government will be  headed by an Executive President,  Mr.  Chairman, who will be  Head of State  and

Chief  Executive  Officer  of  the  State.   He  will  also  be  the  leader  of  government  business  in  the  house  of  Parliament.

(Interjection inaudible) I am coming to that Sir, he has to be an M.P Sir.

Election  of  President.   Mr.  Chairman,  qualifications:   He  will  have  to  win  elections  in  his  own  constituency,  during

Presidential and Parliamentary elections, thereby making him a member of the House of Parliament.   He will have majority

votes in a Presidential  election, and he will command majority seats  in the House of Parliament.   He will have attained the

age of 40 years. The tenure of office will be 2 terms in Parliament and that is 10 years.

Organization of the government:  It  will be  the duty of the President  to organize his administrations, and in doing so he will

have to make the following appointments. 

Appoint a Vice President  who will be  his principal assistant  in discharge of National duties.   He will  also  appoint  him the

leader of government business in the House of Parliament.  The tenure of office for the Vice President will be  5 years.   I  am

saying this Mr. Chairman, because, sometimes the tenure of the office for the Vice President  is not clear and sometimes he

does not know whether he is still Vice President or probably he is hanging in the air. 

He will appoint Ministers from Members of Parliament and will also Deputy Ministers and changing the name from Assistant

Minister to Deputy Minsiters because we would like to see these people deputize as ministers when the ministers are  away.

 The President will also be responsible for the appointment of staff,  to run the government institutions and ministries subject

to controls imposed by this Constitution. That is the Executive Mr. Chairman.
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The Legislature:  The House of Elders -  the Legislature will be  bi-cameral  and  will  consist  of  House  of  Parliament  and  a

Council  of  elders,  that  means  that  there  will  be  doing  2  Houses  of  Parliament,  the  Parliament  the  way  we  know  it  and

something I am calling The House of Elders -  Council of Elders.  The minimum age for election as  Members of Parliament

should be 18 years of age, while that of the Council of Elders will be 40 years. 

 The House of Parliament:  The House of Parliament will consist of members elected from constituencies established by this

Constitution.  I recommend Mr. Chairman, that this Commission recommends an immediate review of the constituencies in

order to give satisfactory representation to the people of Kenya. I don’t want to repeat what has already been said but,  the

current  constituencies  were  made  politically  and  they  are  not  represented  for  the  people  of  Kenya.   I  remember  Mr.

Chairman if you allow me a second, in 1996 I was at  Kiambu trying to get more Constituencies for this Kiambu, but we in

Kiambu are not properly organized, we never got any -  but we need many more constituencies.   I  can say that within this

constituency of Kiambaa, Kiambu town, for example should be a constituency on it s own.

Nominated  Members:   The  Constitution  must  provide  for  nomination  of  not  less  than  15  persons,  to  be  Members  of

Parliament.  3 of those nominated Mr.  Chairman  will  represent  the  interest  of  the  disabled  people.   Those  nominated  to

represent disabled people must be themselves handicapped persons.  We don’t want an able bodied person representing a

blind person.  Blind people can make very good members of Parliament. And I think we have one M.P.already.   The other

12  will  represent  special  interest  such  as  academic,  professional  bodies,  commerce  and  industry  etc  and  must  not  be

persons who  have  been  rejected  by  wananchi  during  the  elections.  We  have  a  situation  currently  Mr.  Chairman,  where

people  who  are  rejected  are  now  Members  of  Parliament.   Those  recommended  must  be  themselves  not  them  -  this

provision has been abused in the past, by nominating people who have lost elections.

Com.  Prof.  Salim:   sorry  Mr.  Nguni  you  are  presenting  as  verbal,  so  normally  we  give  5  minutes  to  give  your  views.

(inaudible)

Mr. Ngumi:   O.k.  then  I  will  give  you  a  summary,  thank  you  very  much  Mr.  Chaiman.   The  Council  of  Elders.   This

Council is very important to me Mr.  Chairman, I would be very very very brief,  it  will be  the upper  House of Parliament,

and it will be elected from the district  level.  Each district  will elect  1 member.   The Council of Elders will be  the principal

custodian of people’s rights; it  will  therefore  defend  people  from  manipulation  by  the  Executive.   I  am  going  to  be  very

quick Mr.  Chairman. Besides this, the council eliminated the  duties  -  I  will  jump  that,  but  I  think  there  are  some  special

responsibilities,  which  I  want  to  give  this  council,  and  I  would  like  to  mention  them  -  that  it  will  have  a  final  say  over

declaration of war.  It will have final say of declaration of state of emergency, it will have the final say on dispatch of Kenyan

Armed Forces in foreign land, and it will approve appointment of certain senior officers.
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The Judicially:  I would like the Constitution to emphasize the importance of the Judicially.  Local government if you give me

another 4/5 minutes Mr. Chairman, I would like the institution of Local government vested in the Constitution.  I  would like

the Constitution to establish district  councils,  these district  councils will  have  members  elected  from  wards,  and  it  will  be

empowered  to  collect  revenue  and  to  employ  its  own  staff.   I  am  also  recommending  that  this  Commission  makes  the

district focus for political,  cultural,  economic and social welfare development of the nation.  I  am  also  recommending  Mr.

Chairman; I am going very very quickly - that the structure of provincial offices be  abolished and that the duties performed

by the provincial offices be performed by the district councils. 

 I  go quickly Mr.  Chairman; there is the protection of fundamental rights and freedom  of  individuals.   I  don’t  want  to  go

through those ones because they are well known, but there is one which is terrible in our area  here;  boys and girls go down

to Banana hill to have a drink, by the time they get home they are in the police cells - eventually they end up in court,  where

they plead guilty. I understand one magistrate laughed and asked them “are you all guilty surely?” But they were sentenced.

Now, Mr. Chairman if you give me 3/4 minutes, I want to submit something about rights of children I want us to have a Bill

of rights of children.  If you look at our cities Mr. Chairman, there are so many children roitering around.   Children are  born

free, there is no boundary, they are citizens of the world, therefore they need protection, and their protection will come from

Constitution.  I  recommend that we have a Bill of children  rights,  attached  to  the  Constitution  -  this  Bill  should  take  into

consideration what our Parliemant has been discussing and should also take into consideration the International Convention,

there is a United Nations Convention of Children.  All these things should be put together.  I’d  have  enumerated  some  of

these things but I think there is no time to do that.

Finally, I want to thank you for the good job you are doing, I was at Kiambu yesterday.  You people are doing a good job,

in a very difficult atmosphere, sitting there listening - I left Kiambu I think at  4.30p.m.  When I thought everything was going

quite well, but I had other commitments.  So you continue doing the good job,  but coming back  to local government,  I am

sitting down Mr.  Chairman, there is this Act that was passed  in 1984  it is undemocratic.   It  was  passed  to  render  Local

government impotent -  I am using rather  strange language, because  it rendered Councillors,  Local  government  impotent  -

they could not employ, they could not give orders, and they couldn’t do anything.  It should be abolished Mr. Chairman and

having said all that; I wish to thank you very very much.  I got a Memorandum, which I will leave with your people.

Thank you very much.

Com. Prof. Salim:   Thank you very much Mr.  Ngumi for your well sort  out presentations.  We move on now to the next

presentation and I would like to call Mr. Elil Mucheru, is he here? Elil Mucheru. O.k he may turn up later.   John Wanyoike,

John Wanyoike,  not here? Now,  I can’t read this, Mr.  Gichu, is there Mr.  Gichu your name is very hastely  written  either

Mr. Gichuor Chui, is not there also.  George Charagu, time has come.
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Charagu:  Mr. Chairman, your fellow Commissioners, my fellow honourable citizens, ladies and gentlemen.  Mr.  Chairman

I will go straight to the point,  and I will make sure that I operate  within the 5 minutes limit.  I  will start  by  addressing  this

issue  of  the  appointment  of  the  Commissioners.   Mr.  Chairman,  I  don’t  know  which  creteria  was  used,  when  you  are

appointed in the office, but the reality is, that you are directly answerable to the government.   Although we are  told that this

is a Parliament Commission, the fact remains that you are  directly answerable to the government,  and it is very dangerous

when  a  Commission  like  the  Electoral  Commission  -  when  it  is  directly  answerable  to  the  government  because  it  is  a

common knowledge that the incumbent  government,  is  likely  to  manipulate  the  Electoral  process.   So  to  that  effect  Mr.

Chairman, I propose that in future, the appointment of the Commission be made subject to Parliamentary approval.  

Mr. Chairman, the Executive is the root  cause of most of the problems we are  facing in this country.   The Executive is the

root  cause  of  most  of  the  problems  simply  because  it  has  assumed  so  much  powers  at  the  expense  of  the  other  2

government  bodies.  It  has  assumed  so  many  powers  at  the  expense  of  the  Judicially  and  the  Parliament  -  that  is  the

Legislature.  To  that  effect,  I  propose  that  the  Executive  powers  should  be  reduced  more  so  the  Presidential  powers,

because when we are talking about the Executive we are actually talking about  the Presidential  powers,  simply because,  all

the Executive authority is vested on the President 

On the qualifications of the President, he should have attained a minimum of 35 years and  a maximum of 70 years.   On the

other  qualification,  he  should  be  a  holder  of  a  University  degree  -  I  will  not  go  by  that  fashion,  that  you  don’t  need  a

university degree to make a good leader, I will go by saying that we need a graduate leader, who can deliver effectively.

Still, nobody in this country should be above the law.  If Jesus Christ  was appearing before the Pontius Pilate,  which is this

other fellow who claimed to be  above the law? Nobody should be above  the  law,  and  there  should  be  a  sitution  on  the

ground, whereby  the President can be impeached while still in the office. 

Mr.  Chairman, we all know that senior appointments in the government are  made by  the  President.  We  have  seen  cases

whereby  these  appointments  are  based  on  tribal  considerations  rather  on  merits.  To  that  effect,  I  propose  that   the

appointment of people  like  Chief  Justice,  Attorney  General,  Controller  and  Auditor  General,  Vice  President,  Permanent

Secretaries to be made subject to Parliamentary approval. 

Mr. Chairman, we have got 12 nominated members in the National Assembly.  I feel, I propose that 5 of those seats  should

be preserved to cater  for the specific areas  of interest.   1 should be for the women representatives,  yaani to cater  for  the

women interest,  the other nominated member should cater  for the youth, 3rd  one should cater  for the church interests,  4th

should cater for the childen interest and lastly the 5th one should cater for the disabled.

On education ….
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Com. Prof. Salim:  Please sum up.

Charagu:  On education,  there should be a provision where  by  we  should  have  a  free  and  compulsory  education  up  to

Primary  School  level.   The  President  should  not  be  the  Chancelor  of  the  public  universities.   There  should  be  an

independent Chancelor, to take that responsibility bacause that amounts to politicizing education system.  I also propose  the

establishment of a Consumer Protection Board whose cardinal responsibility is to monitor the activities of the Kenya Bureau

of Standard, weight and measures department  and thus protect  our consumers from being exploited by the manufacturers.

So I am proposing the enactment of a registration, which will seek for the establishment of  the Consumer Protection Board.

(Interjection inaudible) bado - I am winding up please, 1 minute.  Also the Parliament should have its own calendar,  so the

prorogative powers of the President, should be done away with.  

Finally Mr. Chairman, it should be the prologative of the Parliament, to determine the number of ministries that is according

to need and the financial position of the country.  

Thank you.

Com. Prof. Salim:  Thank you very much Bwana George Charagu for those views, let me just make one appeal  please.   If

you have some  views  and  someone  has  come  up  already  to  give  his/her  views  and  yours,  or  some  of  your  views  have

already been mentioned by others you can just say, “well, I support the view that this or that should be done,” without going

into any elaboration because,  we will  be  repeating  the  same  thing  but  probably  more  elaborated  than  before.   So  can  I

please ask  you, if someone has already given some of the views, you want to present  earlier,  just say “earlier presented I

support this or that view” - without giving the details again and again.  Is that acceptable? To safe time? Good.  Next  I want

to welcome my collegue, Commissioner Adagala,  who has joined me, she had to rush out on something  extremely  urgent

and she managed to do it in a shorter time than we had assessed -most welcome.

Com. Adagala.  With my apology.

Com. Prof.  Salim:  So  we move on to the next speaker,  this is Peter  Muiru, is he  here?  has  got  a  Memorandum,  Peter

Muiru, is he around? No, Clement Kamau, Peter Munyiru.  This is Peter N. Munyiru it is Munyira is _____  is that yourself,

you are Clement next one.  Clement K. Kamau, very good, you have a Memorandum right, Bwana Kamau

Kamau: Bwana Chairman Asante na wasikilizaji

Com. Prof. Salim:  Samahani una Memorandum sio? 
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C. Kamau: Niko na Memorandum.

Com. Prof. Salim: 5 minutes please.

Kamau:  kweli, o.k.  Ningetaka kuona serikali yetu ikitawaliwa na watu ambao sio wazee sana,  kisha ikitawaliwa na watu

wenye elimu, kwa sababu tuna watu wengi ambao wamesoma, na wale hawajasoma wakati  mwingine tunaona wakichukua

viti vya juu.   Ningependelea President awe 35 years na maximum ya 70 years.

(Interjection inaudible) o.k.  Thank you, o.k.  Ningetaka President  awe 35 years  minimum kwa sababu Constitution iliyoko

inapeana tu minimum na haipeani maximum.   Ningetaka 70 year iwe maximum. 

Kwa members of Parliament ningetaka wawe kama vile vile walivyo 21 years  and 70 years  as  maximum.  Ningependelea

Bwana  Chairman,  kuona  nchi  yetu,  kama  President  hana  Constituency,  akiwa  amechaguliwa  straight,  akiwa  President

pamoja na Vice President  wake,  kwa sababu  tumeona  mahali  ambapo,  kama  imekua  Constituency  ya  President,  inakua

haina development kwa sababu President yuko very busy. 

Ile ingine Bwana Chairman, ningetaka hii sheria ya kusema the President  yuko above the law, hiyo ningetaka iondolewe na

kila mtu awe anaweza kujibu maswali yake peke  yake.   Ile ingine, ni hii ya Attorney General -  Attonery General yuko na

ruhusa ama powers ya kuchukua kesi ikiwa stage yeyote na hata kuitupa.   Ningetaka kesi  zozote ziwe zinapelekwa kortini

na  kuwa determined by the court without interference from  the Attorney General.  

Ile ingine maanake niko na haraka kidogo,  ni hii mambo ya vichaka  -  land  policy.  Wakati  wa,  _  _  baada  ya  emergency

vichaka hazikupeanwa kama vile ilivyotakiwa kama ilivyotarajiwa, it was not  equitably  distributed  to  the  landless  and  the

X-freedom fighters.  

Ningetaka  Bwana  Chairman,  sasa  kuna  watu  wengi  sana  wako  na  tracts  and  tracts  of  land  ambayo  most  of  it,  is  idle.

Ningetaka tufanye land tax - tuweke kodi kama tuseme kama mtu anatakiwa kulipa shilling 1,000/=  kwa mwaka kwa acre

moja.  Yule mtu yuko na acre mingi sana kama elfu kumi ataona hiyo kodi haiwezekani,  itamsumbua na somehow atapeana

hiyo land kwa landless kwa njia ya kukodisha ama njia ya kuuza, na hiyo inaweza kutusaidia kummaliza  shortage of food

and land  clashes.   Kwa sababu kama ilivyo sasa  ni  kama  ilivyotabiriwa  na  marehemu  J.M.  Kariuki,  aliye  sema  hatutaki

kujenga nchi ya 10,000,000 heirs and 10,000,000 beggers.   I  think we are  almost at  that stage -  Ten million heirs and ten

million beggars. 

Now, we can go the quorum.  The quorum of the House,  is 30 members and 30 members out of 220  is by any standard

very  few.   I  would  like  the  quorum  to  be  raised  from  30  to  70  members.   The  other  one  is  about  vacation  of  the

parliamentary seats.   Mmoja anaweza ku-vacate  kiti chake,  ikiwa hajafika vikao vinane,  lakini  ningetaka  hiyo  ipunguzwe,
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iwe kitu kama vikao vitatu kwa sababu ikiwa hivyo vinane ndio tunakuwa na lack of quorum, House haiwezi kuendelea na

mambo kama hayo.

Ile ingine nilitaka kutaja, ni mambo ya Children Act.   Kulipitishwa mwaka uliopita Children Act of 2001,  ambayo inasema

lazima upeleke mtoto shule, na mwalimu hana ruhusa kumfukuza.  Lakini haikusema kama nani ata-finance education.   Kwa

vile mambo ilivyo sasa,  mzazi anakuwa forced kupeleka  mtoto  shule,  naye  mwalimu  hawezi  kumfukuza  wala  hatafungwa

ama kutozwa shilling 50,000/= kwa hivyo mpaka mambo yatatuliwe.  Mwalimu anakua forced kuweka mtoto bila facilities.

 I recommend that the primary education level is catered for and financed by the government. 

Also with civil leaders, I would like to see  a country where,  the Mayor and the Deputy Mayor are  elected direct  and they

are not Councillors.  They should not have Wards.   I  recommend these people  -  as  well as  the President,  to be  graduates

and with M.Ps  I also recommend them to be at  least  -  with Councillors with form four education.   Otherwise,  I  think  we

have got some people in the House, whom I would not like to call illiterate but politely, I would call them semi-illiterate and

definitely  they  don’t  understand  the  proceedings  of  the  House  -  and  that  is  why  Mr.  Chairman,  some  of  them  absent

themselves  from  the  proceedings  of  the  House,  because  they  don’t  understand  anything.   So  this  was  mainly  my

contribution, I don’t know whether I have left something, that’s all what I wanted  to  tell  you  Mr.  Chairman.   Thank  you

very much.

Com. Prof.  Salim:   Thank you Bwana Clement Kamau for your  views,  next  we  have  Elizabeth  Nyambura  is  she  here?

Elizabeth Nyambura,  we are  keen to hear yet another female voice,   female views or  views  from  the  female.   She  is  not

here? o.k. Muchiri Kamau, karibu.

Muchiri Kamau: Bwana Chairman, the Commisioners na wananchi.  Yangu sitaki kusema mengi sana lakini nitaongea juu

ya chain of command, especially in the Armed forces.  It is a sensitive matter and I know having worked in the forces.  The

police  I  know,  they  have  encroached  into  areas  which  strategically  should  be  left  for  ordinally  mwananchi.  This  is  to

enhance security and stability.  You know with the armed people the’re for commands -  orders  and there is no way, if Mr.

Abongo the Commissioner of police, if he orders something to be  done,  there is no way other people  below him, can stop

him  from  doing  it.   I  know  there  is  that  encroachment,  but  I  haven’t  looked  into  the  Act,  to  know  whether  the

Administration is  wrong or it is  the law that laid it down (inaudible). 

The other one,  I wanted to  talk  about  is  the  Philosophy  of  Constitutional  making  -  The  Constitutional  Law  making.  My

mwalimu who was no other than  (inaudible) so that the Constitution can be made flexible like the  American  one.   It  can

also be made flexible and subject  to  amendment  from  time  to  time.    I  would  say,  or  recommend  that  ours  be  made  in

between.  Subject  to a review period of 10 years.   The reason being that it will enhance the act  of Constitutional making,
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and  to  add  to  it,  if  reviews  are  done  from  time  to  time  it   will   also  increase  the  knowledge  of  civic  education  -  even

Americans who are  (inaudible) have their valid for 200  years  without any reviews,can also come to us and  see  the  Act  -

you know, or learn from us. I guess the Act is a very important area,  and we should make ours subject  to review.  This is

nothing strange.

The other thing is on land.  We have seen people who have benefited from donations by our government.   They have never

said “thank you” - I have never known somebody say “thank you” on this _ _ yet they are millionaires through donations by

our government.  Somehow they should be made to have a token thank you. That is all I wanted to say on this aspect of the

entire Constitution.

Thank you.

Com. Prof.  Salim:  May be just a point of clarification you said that those who’ve been enriched through donations,  you

call them donations of land, should say “ thank you” by some kind of token grant.   Now,  what form of token is it,  land or

financial or monetary (Interjection inaudible) sorry let me finish and to who should these token be given to the public or  to

whom?

Kamau: To the public of course, if somebody has made very good money or become rich he should (inaudible) after taking

a certain quantity.

Com.  Prof.  Salim:   So  infact  you  are  not  talking  in  terms  of  token  donations,  but  rather  requite  on  land  grabbed

(interjection inaudible) but I don’t want to put those words in your mouth. Is that what you mean, that they should return the

land given to them, once they have enriched themselves in it?

Kamau: surely

Com. Prof. Salim:  Thank you.

Com. Adagala: You know its good if it comes out of your mouth, because  we are  not allowed to interprete -  this is what

we try to tell wananchi, but they think that we should know what they want.  You want,  after someone has enriched himself

with land, ee say it - you have to say it yourself, so that I don’t say it.  

Kamau:   Yes if somebody has made a certain quantity of wealth,  he should surrender  the  land  back  or  whatever  it  was

(inaudible) so that it can be given to another needy person.

Com. Prof. Salim:  Thank you very much (inaudible) Chege Kuria is not here? he has left.  Stanley Muregi Mbugua.

Muregi  Mbugua:   Mr.  Chairman, Commissioners,  thank you very much, ladies and gentlemen.  Mine Is  very  short,  but

before I embark on what I want to say about  the Constitution, I would caution my brothers  honourable citizens.  In 1963,
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after the attainement of independence some of the  laws  were  reviewed  and  instead  of  doing  us  good,  they  are  doing  us

harm e.g if you walk around in Nairobi  the way you see  it,  it used not to be  like that during those colonial  days,  because

there were strict rules to be  followed.  Therefore,  when we are  changing our Constitution, Commissioners,  we should also

look at that, otherwise we change it for worse when we are intending to change for better. 

However, I would like to see a Constitution that takes care of a neuclear family in this country.   We all come from families,

and if you come from a bad  family, you  will  also  be  bad.   If  you  come  from  a  family  that  is  not  stable,  still  you  have  a

problem, so I would like to see a Constitution that takes  care  of a neuclear family, where we all come from.  I also would

like to see a Constitution where we have a very powerful President, but with a room for impeachment.  I  also would like to

see, a Constitution where basic needs of a human being are  looked after -  more so education,  food and clothing, because

our Constitution, am sure, and this is what I would like to see,  a Constitution which is geared to boosting or  promoting the

welfare  and  standard  of  living  for  human  beings,  because  people  are  the  country,  not  actually  the  land,  and  if  the

Cosntitution is not properly prepared to take care of people, it will mean nothing, it will be  useless.   So  I would like to see

education, health being free in this country, because we all need good health, not only in terms of medicine, even in terms of

preventative measures.  We should be provided with those.  

The other one is this question of appointment by the President.   This appointment should be done by the Parliament or  by

respective body like Judicial Commission, Public Service Commision and so forth,  and then the Parliament approves  those

appointments.  Because we have seen people being appointed to some positions which they are  not able even to take  care

of   and  we  have  also  seen  a  situation  where  somebody  (inaudible)  this  should  be  done  by  the  respective  bodies  and

approved by the parliament.  

The  other  one  is  that  our  42  ethnic  groups  in  Kenya  should  be  respected,  and  their  rights  should  be  respected,  their

practices should be respected.  They should be treated  like people.   We don’t want to hear where a Maasai  is mistreated

because  he  is  Maasai  and  labeled  primitive.   All  the  tribes  in  Kenya  42  of  them,  small  and  big  I  would  like  to  see  a

Constitution, which is respecting them.  

The other one, and Madam Commissioner, I am addressing this to you, you stop grouping women with disabled.  These are

our daughters, we have educated them like the way the boys have been educated but by the fact that she has no job or  she

has  nothing  at  all,  does  not  put  her  in  a  disability  classfication.   It  annoys  me,  to  see  Madam  Chairlady  when  you  are

classfied with disabled.  Otherwise, disability is not something someone can be proud of.  Disability is something that comes

without one’s choice; therefore you should stop classifying our women folk with disabled.

The last one is about Armed forces.  I would see  these Institutions made through the Constitution and the Executives stops

to be the Commander-In-Chief.  There should be a defence council which will be  advising  the  President  or  the  Executive

and the like.  The other one is about  separation of powers.   Let a donkey be a donkey,  don’t try to use a donkey where

you are supposed to use a horse.   Let the Judicially be  Judicially, Executive be Executive and Legislature be  Legislature -
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by itself, let them work the way they are supposed to do, because, it is in this, where things have gone wrong.  Somebody is

arrested because of a rape, or  because  of a very serious case  and he is taken to court  and you go and see  somebody big

somewhere ati, “we have been instructed from top to stop this case.”  We have been instructed from top to do ABCD, we

don’t want to hear that kind of thing and as  I said,   let him  leave whoever is in court  carry his own cross.   Otherwise,  we

don’t want to hear this things where there is power  from top,  I don’t know from God or  from who, let that stop.   I  don’t

think I have more to say and I say thank you very much.

Com. Prof.  Salim:   Thank you Bwana Stanley Muregi Mbugua for your views I  take  it  that  was  a  Memorandum  right?

O.k. so Commissioner Adagala.

Com. Adagala:   Thank you very much for you advice  on  women.   I  wanted  to  know  on  basic  needs,  do  you  want  to

include housing as a basic need?  You said education, food, clothing, and health.

Muregi: All have to be the basic needs.

Com.  Adagala:  O.k.   I  thought  watu  wa  mashambani  hawana  shida  na  nyumba.  The  town  people  really  have  a  lot  of

problems.

Muregi: And let me tell Madam Commissioner, house is not just a room (inaudible) it is a house that can accommodate a

neuclear family, a family of a husband, wife and 3 children or more.

Com. Adagala: I just wanted to know the neuclear family, and you have said what it is,  because,  I was going to ask  you

about the polygamous family but you have said what a nuclear family is. (Interjection inaudible)

Com. Prof. Salim: O.k Asante, next we have Bwana Julius Girere, Julius Girere? No, Hesbon Ngaruya, Hesbon Ngaruya,

you are there? Ok. Karibu.   This is oral  right? Oral  10 minutes maximum please,  we have quite a number of other  people

eeh?

Hesbon Ngaruya:  Thank you Mr.Chairman, my fellow citizens.  Mine is very short because most of what I wanted to say

has already been said.   I  start  with the Constitution to have a  preamble,  and  it  should  be  like  people  are  supreme.   The

people should be supreme and they should have the right to decide their own  destiny.  When  it  comes  to  the  Judicially,  I

think  we  should  have  a  supreme  court,  we  should  deal  with  things  like  (inaudible)  and  any  judge  who  is  accused  of

misconduct should be suspended from duty until he ise cleared of the charges. (Intejection inaudible) I am Hesbon Ngaruya,

and I think Members  of  Parliament  should  have  basic  education  qualification  like  O’  level  or  something  like  that.   Then

Parliament should have power  to impeach the President,  for any wrong doing.  All Bills passed  by parlimament should be
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implemented and (inaudible) like a Bill has been passed by an oppositon Member of Parliament that is not implemented by

the government. (Intejections inaudible) yeah.o.k.

All  Bills  passed  by  Parliament,  should  be  implemented,  Bills  which  are  passed  by  may  be   opposition  M.Ps,  are  not

implemented because  the government says there is lack of funds all of them should be implemented. And then, Parliament

should function to a pre-set  calender,  and the President  should  not  have  the  power  to  dissolve  it.   It  should  stick  to  the

calender,  which  it  has  set,  and  Parliament  should  have  the  powers  to  vote  the  qualification  and  confirm  all  Presidential

appointments.  Anybody who is confirmed by Parliament should not be sacked by President  without Parliament’s approval.

  The President should not be immune from any legal proceedings even while he is still  in office, be  they criminal or civil.

The Vice President should be elected directly by the people, so that we don’t have a  real Vice President  who cannot even

do his work because  he doesn’t know whether he is going to be  sacked   the  next  minute.   The  provincial  administration

should  be  scrapped,  dismantled  totally.   The  Attorney  General  should  only  function,  as  the  Government  Chief  Legal

Adviser,  like the power  to prosecute  should be vested may be in a Director  of Public  Prosecutions.  The  A.G  should  not

have  the  power  to  take  over  any  criminal  proceeding  instituted  by  private  parties  he  should  let  them  continue  to  the

conclutions.  Any Kenyan citizen should have the right to institute legal proceedings on behalf of the general public,  on any

matter affecting them which (inaudible) and the aggrived public.

The findings of Commissions of Enquiry should be made public,  and any Commision of Enquiry which is instituted, should

be left to continue until it concludes its works  and then the finding should be made public -  this should be mandatory.   We

don’t want to set up Commissions of Enquiry, after they do all the work you find that the findings are  not released,  people

are just left guessing, gossiping and all that.  The findings of Commsions of Enquiry should be made public.  

The  Electoral  Commission  should  be  autonomous  and  should  conduct  voter  registration  continuously  at  all  time  -  all

throughout should be conducting voter registration so that everybody has the right to be particiapating in elections. 

An Ombudsman’s  Office  should  be  set  up  to  deal  public  with  complains   against  the  government,  receive  the  views  of

complains of the public against the government  and  take  action  which  it  will  think  necessary.   I  think  the  mention  of  the

person’s tribe like when you go to apply for an I.D, a Passport or any other government form application,  and you are  told

to specify your tribe, I think that should be scrapped, like it should be totally removed from any government forms, like you

don’t have to mention your tribe or whatever; you just say you are a Kenyan that’s enough.

The Constitution should recognize the peoples right to hold meetings and demonstrations so long as  they do not infringe on

other peoples rights, and they are peaceful. We don’t want to have meetings - like now you can see, may be you are  having

a meeting, the police come and they disrupt you, then  you  are  holding  ademonstration  it  is  disrupted  no.  That  should  be

framed in the Constitution, that people  have the right to assemble,  hold  meetings  and  demonstrations  so  long  as  they  are

peaceful.
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The  Constitution  should  recognize  the  dual  nationalities  like  where  a  Kenya  holds  another  nationality  -  that  should  be

recognized  in  the  Constitution.   Once  you  are  born  a  Kenyan,  even  if  you  go  and  acquire  an  American,  a  British  or

whichever nationality you acquire,  you should still be  recognized as  a Kenyan.   You should give a chance to other  people

also who hold other nationalities. If they want to come back may be to develop the land or  do some work here,  they can’t

come back, because they have to go through a lot of procedures.  This should be made fair for them. Even the women who

marry or who are married by foreigner,  you know they cannot pass  the nationality of Kenyans to the foreigners coz of the

Constitution.  They should have the right, once you are a Kenyan, even if you are married by a foreigner you should have to

acquire Kenyan nationality by virtue of that marriage. People  should have the right to be  informed on any issue so long as

they are in Kenya.  All broadcasting stations, all media should have the right to reach all over the country.  They should not

be restricted from reaching any part of the country.

Kenyans should have the right to privacy like where you have may be police coming to your house,   they tell you they want

to check this and this and this -  that should not happen.   They should first of all get a warrant  of search,  maybe sent by a

Magistrate, so that they can certify what they want to check.  People should have the right to their privacy.

Kenyans  should  have  the  right  of  movement  any  time,  people  should  move  wherever  they  want  anytime,  day  or  night,

without being asked  like where you are  going, what you are  doing, such kind of thing.  We should have the right to move

anytime, day or night.  I think the police should undergo a course in human rights so that they learn more about  the rights of

the people, how they should treat people, how they should relate with people.

In matters of jobs, we can create  jobs  by making it mandatory so that no job,  which can be done by a Kenyan in Kenya,

should be held by a foreigner -  that should be mandatory.   No  foreigner should come to Kenya and do any work,  which

can be done by a Kenyan, not unless we don’t have anybody who is qualified to do that kind of job.  That is  when you can

give it to a foreigner. No person should hold more than one job at the same time.  We don’t want to hear that somebody is

a director of this company, she is still a director  of this other  one with what,  what there – no.   Everybody should have one

job at one time.  People who have reached retirement age in public service i.e 55 years,  should be retired automatically so

that they can create vacancies for others to climb up the ladder. All people who are  working in government should hold the

required  qualifications  for  the  jobs  they  are  holding,  no  matter  what  rank  they   are  holding.   They  should  hold  the

qualifications for their jobs and the jobs should be advertised in the press  so that anybody who wants to apply  can apply.

That’s all.

Thank you.

Com. Adagala:  Thank you. Could you tell us the retirement age?

Kamau: 55 years
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Com. Adagala: You want it to remain at that?

Kamau: It can even go down to 50 years.

Com. Adagala:  I am not forcing you to say it just say what you think, because  you are  the only one who has brought up

retirement, so we need to have get it from you o.k. There is also citizenship, it is true you have said the spouses  should have

right to citizenship and dual citizenship, but there is still the problem of children who are born to Kenyan women by a foreign

man.  People are not touching (interjection inaudible) I am just saying this because  many people  have touched on all these

but they keep forgetting the children and we cannot put the children there unless you say the children. Because the law now

says that they are not Kenyans. O.k.

Com. Prof. Salim:  Thank you Bwana Ngaruya next we have Mary Mungai NCWK at last.

Mary  Mungai: Commissioner,  Chairman  of  the  CKRC,  my dear  fellow  citizens.   I  will  highlight  some  of   the  issues

concerning women, because  we women are  left behind, I don’t know why, and I think I am the 4th  one since morning.   I

hope that’s what I have assessed  and I will start  by bringing my resolution, and my name is Mary Njoki  Mungai, NCWK

co-odinator and civic provider in Kiambaa Constituency.  

My resolutions and recommendations are  for preamble.   Preamble,  I think it was said in the morning by somebody,  but  I

have  to  extend  mine,  because  I  have  written.   For  the  preamble,  we  need  a  preamble  in  our  Constitution  because  the

current one has no preamble.  We have to indentify or recognize the supremacy of the people  of  Kenya,  women, men and

children.  We need to respect  and honour those who  fought for our  independence.   When  we  go  to  national  vision  we

should  have unity in a diversity. I will highlight some of them because I will pass my resolutions to our fellow people.  

About the citizenship, hii lugha ya citizenship, we have dwelled so much on it but we have to extend.   About the citizenship,

we are saying it is automatic; you have to be a citizen automatic.  All children inside and outside Kenya by a Kenyan citizen

have to be automatic citizens, for a spouse  of a Kenyan citizen, where madam was asking, for foreigners and their children

who have lived in, or  worked in Kenya,  they are  supposed  to  live  in  Kenya  for  five  years  and  we  have  the  mandate  to

adopt foreign children by Kenyan citizens.  Other ways of acquiring citizenship are; you can apply - application ya marriage,

or adopt a child.  There are some specific issues of basic rights like security -  mob killing you know  is very high here,  and

police shooting, firearms, prisoners being treated,  and they should be treated  like human beings.  For  the  health  care,  we

have to get free medical care and we have to get medical insurance from the companies and also free hospitals. 

I will tackle the issue of rights of vulnerable groups -  those are  women issues.   In the current Constitution, the interests of

women have not been fully guranteed.  There are relevant women rights that should be addressed to in the new Constitution

that is property  rights.  We have to tackle them.  Property  rights  e.g  inheritance  and  ownership,  sexual  abuse  or  Female
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Genital Mutilation. Those who are with me now, there were some announcements or from the T.V. - KTN -  those who are

here they know them and those who read, who have seen the KTN, there was a mission for this Ngonya wa Gakonya who

was talking nonsense about the women, on the F.G.M. of which women we were not for it.  So we should say sexual abuse

or Female Genital Mutilation, rape and etc.domestic violence and equal opportunity in developemt.

About the disabled, it was tackled in the morning but I will prolong a bit.   In the current Consitution the interest  of people

with disability have not been fully guaranteed,  especially in Kimbaa,  you heard in the morning we didn’t have but we now

have  anyone  in  the  3Cs,  “Mr.  Saitoti”  -  I  hope  so.   There  are  irelevant  rights  of  people  with  disability  that  should  be

addressed to in the new Constitution. Special facilities they have to have them, free education in all levels, rehabilitation like

counseling, opportunity to learn skills and they have to have a free health care.  Other vulnerable groups that are  left out are

single parents; children with special needs protection, aged people, economically incapacitated and HIV/AIDS patients and

mentally sick or retarded.  

The  Constitution  also  should  have  a  provision  for  affimative  action,  with  regard  to  women  and  other  vulnerable  groups

participating in the political, social and economic fields. Change of nagative attitude as regards the group. 

Land and Property  rights. I think that is where everybody is concerned about  the land.  The  land  we  normally  have  -  the

matrimonial  property  to  bear  names  of  both  spouses  and  we  have  establishment  of  proper  succession  law.   The  local

community to have the power to control the use of land, by the owner or occupiers - yaani the right to own and inherit land

and other movable  and  immovable  properties  by  women  should  be  addressed  as  a  right  in  the  Constitution.   A  spouse

approval, regarding any transaction on land should be mandatory and included in the Constitution.  The Constitution should

regulate land  tenure  and  ensure  gender  equity  in  land  distribution.   There  should  be  restriction  on  ownership  of  land  by

non-citizen.  There should be equal gender representation, in the District Land Board.  Equal assess  to land by both women

and men, both names of the spouse should appear on the Title deed.  

We should do away with Special land Boards, because special land boards - I don’t think whether we need it, because  you

are known to the D.O and that is why we are  calling it the “special land board” -  so that can favour on your side.  So we

have  to  do  away  with  the  special  land  board.   We  have  to  abolish  lease  system  and  replace  them  with  free-hold.

Constitution should create a special land court to deal with land issues; also Constitution should guarantee access to land for

every woman and man.

There is another issue on the Executive powers for the President - the qualifications; and since morning I haven’t heard fully

about the qualifications of a President, but I will tackle that one. He/she coz, we are thinking next government will be the she

- so she should be a  university degree holder from a recognized university, and she should be morally upright. He/she have

good manners and be a family person.   The age should be 40-65  years.   He has to be  of integrity and  sound  mind,  God

fearing, declare his wealth.  He can be  bankrupt and thaen he can and say “I am going to stand for the President  “and he,

what he has is only the debt in the bank so we don’t want   a President like that.  
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President tenure: The maximum of the President to stand is for 2 years term of 5 years  each.  Presidentail  function should be

defined in the Constitution. We have the limited powers for the President.  President  should not appoint  the Vice President,

the  Cabinet,  Attorney  General,  Chief  Justice,  Solicitor  General  etc  Ambassador,  High  Commissioner,  Central  Bank

Govenor, Provincial Administration and etc. Also Presidential potrait should not be  in the currency and he should not be  in

the Commander in Chief of the Armed forces.  He should not have prerogative of mercy power  and also he should not be

above the law. In case of criminal and civil offence, he should be prosecuted.

(Intejection inaudible) 

We  have  Presidential  misconduct  -  he/she  misuse  power.  If  he  misuses  the  power  of  the  country,  public  resources  or

promotion of ethnic clashes, nepotism, corruption and misappropriation of tax payers, he should be disciplined.  

Local government.  We have to go to the Mayors  and chair persons.  They should be elected directly by the people.   The

title “Chairman” should be amended to the “Chairperson.”  Mayors  and chairpersons should be elected for 5  years  term.

Election exercised after 2 years  are  very expensive.  In the Local authority, they should be under the Central  Government.

The Mayor or Chairperson should be the Executive Officer where the Chief Officers are answerable to them.  I think what I

have touched -  there are  so many issues which I haven’t touched but they are  here,  the Commissioners and those people

who are taking care of, will read  and may be they will amend whatever I haven’t touched.

Thank you very much.

Com. Adagala:  Excuse me madam; I wanted to know whether this is your individual Memorandum or for NCWK.

Njoki:  it is for our group in Kiambu National Council of Women in Kenya branch Kiambu.

Speaker: I have a question (inaudible)

Com. Adagala: you just listen to views; question later please, no question.  If you have registered there,  you can bring you

views or you will be called here.  Thank you.

Com. Prof. Salim: Thank you. We move on to the next person G.K Njau here? Not  here,  J.K.  Wainaina, J.K.  Wainaina.

Paul Muchugi, Paul Muchugi, is here? No.  Peter  Gatere,  Peter  Gatere.  Stephen Ngugi, Stephen Ngugi, here? Not  here.  I

suppose some people got tired of waiting for their turn. This is the sort of thing I wanted to or kept empasisng that we really

must give people chance to speak quickly and yet at  the same time we don’t want to feel that anyone feels under pressure

to (inaudible) or  cut-off his views.  So  you can see  we are  trying  to  please  everybody  at  the  same  time.   James  Gaturu,

James Gaturu.

(interjection inaudible)
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James  Gaturu: O.k.  I will do my best.   Jina langu ni James Gaturu Kamande niko hapa kwa  niaba yangu na cama cha

Justice  and  Peace upande wa Muchatha.  Kwa mwenye kiti wa Commission hii, na wananchi wenzangu.  Mimi kwa kweli

yale mambo mengi nilikua nimepanga kusema  kwa  oral  sina  karatasi  ya  kupeana,  lakini  nitasoma  yale  yako  katika  fikira

zangu.   Moja,ni  ya  kuwa  wafanya  kazi  wa  serikali,  ingekuwa  Constitution  itengenezwe  ikiwa  wameingia  katika  serikali,

wasiingie katika mabiashara yale  ambayo yanashikana na kazi ya serikali, kwa sababu huku ndiko tunakopata  taabu.   Vitu

vikija vya kusaidia wananchi,  wale wako katika kazi ya serikali,  wanachukua  vitu  hivi  ama  wanaenda  kununua  vitu  hivyo

kutoka kwa company yao pahali pa kusaidia wananchi wale wenye vitu hivyo vya kuuza.

Ya pili, viongozi wa parastatals  wawe watu ambao ni wale wanaoelewa mambo ya parastatal  hiyo.  Ikiwa ni parastatal  ya

pareto,  lazima  yule  atakayekuwa  kiongozi  huko,  awe  ni  mkulima  wa  pareto.   Sio  mtu  achukuliwe  kutoka  upande  wa

Nairobi, amezaliwa huko halafu anaenda kuongoza habari ya pareto  na yeye hajakuza.   Kahawa,  majani, tubacco vile vile.

Kwa hivyo, tungetaka wale watu ambao ndio wenye ujuzi kwa kazi fulani wapewe hiyo, sio  watu  ambao  wanafikiriwa  ni

wazuri.

Wale ma-minister wanao simamia idara tofauti, tunataka Constitution iwape uwezo, kuwa watafuata idara hiyo yao na kuwa

wasimamizi kabisa.  Inaonekana hawana uwezo siku hizi.  Minister hasikiki,  inaonekana kama minister hajui habari  ya idara

yake -  he is not aware  of his ministry, kwa sababu wale wengine walio juu yake,  ndio wanaosema yale  yatakayo  fanywa

katika ministry, hiyo, na unaona ya kuwa hata kitu kidogo, kama ni Minister wa idara ya elimu, pakiwa panafunguliwa shule

hapa Karuri, hawezi kuonekana - watu wengine wakubwa ndio wanakuja minister anafanya kazi gani? Si hata nyinyi jamani

mnaona ya kuwa hasikiki?  Minisiter sasa amekuwa kama mtu wa kawaida, na mimi kulingana na vile, ni vile tumezoea ama

tumejua.  Minister amekuwa mtu, ambaye ni mwenye uwezo, na anayejua ministry yake inaenda namna gani. Vile vile ikiwa

minister atachaguliwa kwa idara fulani, iwe ni idara ile ambayo inafuatana na masomo yake na ujuzi wake.  Ikiwa ni Minister

wa health, asije akapelekwa minister ambaye amesomea mechanical engineering atakwenda kufanya nini uko?

Tena Directorship za ma-company, tunajua kuna company ambazo serikali inashikana nazo,  na ma-director  wanaopelekwa

huko, serikali inapeleka ma-director wasimamizi ili wasimamie mazirahi ya serikali.  Tunataka Constitution iangalie, Director

mmoja  apewe  company  moja  lakini  si  director  mmoja  apewe  u-directorship  wa  company  kumi.   Tuseme,  tunajua  ama

tumesikia, watu wengi ambao wamechaguliwa na serikali kwa sababu Constitution haiweki kiwango. Anasimamia company

kumi  na  kila  company  anayoingia  inakuwa  bankrupt.  Akiingia  inakuwa  bankrupt.  Kwa  hivyo  tungetaka  u-directorship

ambao ungepeanwa na serikali upeanwe,  mtu mmoja company moja,  mtu mmoja  company  moja,  ili  watu  wengi  waweze

kupata nafasi za kazi hiyo ya kusimamia katika ma-company.

Mashamba: Kuna mashamba ambayo yamekuwa ya utafiti - research, kama ni habari ya viazi, kama ni habari ya ukuzaji wa

ngombe.  Mashamba haya yamekuweko,  na yamekuwa yakikakatwa katwa kupewa watu,  na haya ni mashamba ambayo

yanasaidia wananchi kwa jumla.  Kwa hivyo mashamba haya tungetaka yawekwe na katika Constitution iwe strong katika

hii, ya kuwa mashamba haya,  yataifadhiwa kwa matumizi ya watu wa nchi. Kukatakata  mashamba, tungetaka Constitution
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isimamie.  Tunajua hapa, sisi ni watu tumezoea kutumia mashamba kwa maisha yetu.  Mashamba yasikatwe katwe yakawa

madogo kabisa mpaka hata hayawezi kutoa mazao yanayofaa,  yaani kupangwe yawekwe  viwango.   Mashamba  ya  large

scale  farming,  middle  scale  farming  na  subsistence,  ile  ya  kawaida  ya  kuleta  tu  chakula  kidogo.   Lakini  yale  makubwa,

yawekewe  amri  yasikatakatwe  ili  watu  waweze  kuendelea  kukuza  chakula  kingi  kwa  sababu  ya  wananchi,  lakini,  yale

mashamba  ambayo  hayafanyiwi  kazi  yoyote  yanakaa  katika  vichaka,  Katiba  iongee  juu  yake.  Ili  mashamba  hayo  yawe

yakikodiswa kwa wale watu wanaotaka kulima, walime mahali badala ya kuiacha ikiwa kichaka.

Tunajua,  mimea  kama  pareto,  pamba,  miwa  ni  mimea  inayoleta  mapato  makubwa  huku  kwetu.  Tungetaka  Constitution

isimamie  mimea  hii,  serikali  iwasaidie  wenye  mashamba  haya,  ili  kuifanya  yasitawi  na  mapato  yazidi  katika  nchi  yetu.

Maploti ambayo yametengwa kwa mahitaji ya wananchi,  kwa mahitaji ya public,  maploti haya yalindwe kiKatiba,  ili yasije

yakatawaliwa yakakwisha kabisa kwa sababu leo niko hapa nitatumia ploti hiyo, mtoto wangu atatumia. Mtoto wa  mtoto

wangu  atatumia,  mpaka  mwisho  wa  dunia.   Lakini  sasa  nikiichukua  mimi  mwenyewe,  niitumie  na  tuseme  mtoto  wangu

achukue akiwa peke yake basi hii haitaleta faida kwa wananchi kwa hivyo ploti hizi zilindwe kiKatiba.

(interjection inaudible)

Ndio niko karibu, karibu sana.  Katika vyama vya utetezi- vyama vya siasa, viwekwe kadili, yaani visifanywe vikawa viama

vingi lakini vyama vile vitakavyo kubaliwa  na  serikali  viwe  vikisaidiwa,  vikipewa  pesa  na  serikali.   Cama  kinachotawala,

cama cha upizani, vyote visaidiwe - kwa nini? kwa sababu wale wanaotawala, wale walio katika upinzani, wanatoa kodi na

kodi ndiyo inayotumiwa kufanya mambo yote ya nchi kwa nini wapinzani wasipewe haki yao kulingana na vile watu wake

wanalipa kodi? na basi hapa, mwenye kiti, ninataka kusema kulingana na vile Katiba itakavyofanywa, watu wote wafanywe

waelewe kabisa iko namna gani. Vile vile, wahalifu hasa wauwaji,  ikiwa ataukumiwa kuuwawa kwa  sababu  ya  uhalifi  wa

kuua - mtu ikiwa aliua mtu, na hakuukumiwa kuwawa, aende akauwawe kule kwao, kule amezaliwa, kule katika kijiji chao,

ili awe kielelezo kwa wale vijana wanaoua wasirudie kufanya mambo haya. 

Asante sana mwenye kiti.

Com. Prof. Salim: Ngoja kidogo. 

Com.  Adagala:   Ulisema  political  parties  ziwe  few  ngapi?  Ulisema  vyama  vya  siasa  nne.  O.k.  na  kwa  shamba  umesema

mashamba madogo na makubwa na hata shamba ndogo, unataka uwache tu hivyo bila kuweka acre?

James Gaturu: Nafikiri niache hivyo, kwa sababu hata nikisema acre tano hakuna watu wataweza acre 5 (inaudible) ni ngumu.

Wengine wana kidogo,  kwa hivyo tuseme tu ni  kidogo.   Kwa  upande  wa  mahali  kidogo  unaweza  acre  kidogo  sana,  mahali

pengine acre kidogo ni moja.

Com. Adagala: na hiyo kubwa.
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Gaturu:  hiyo kubwa,  ile tunayosema large scale,  inaweza kuwa  kubwa  kulingana  na  uwezo  wa  mwenye  shamba  hilo  ikiwa

anaweza  kuweka  hekali  hata  10,000  lakini  zote  ni  utilized,  yaani  ameweka  ng’ombe  wanaotosha,  amelima  ngano,  amelima

mahindi basi ni sawasawa.

Com.  Prof.  Salim:   Asante  sana  Bwana  James  Gaturu  Kamande  kwa  maoni  yako.  Tukiendelea  mbele  napenda  kumwita

Joseph Kahie, Joseph Kahie, hayuko? Samuel Ngunu, yuko?

Samuel Ngunu:  Chairman and my fellow citizens.  I  think I want to address  to Local Authorities,  to give the enterprenuers  a

grace period -  may be before they can go for the licence, they can have,  may be try to earn something  for  their  own,  before

they pay for the tax.  On the other hand,  I think the Mayors  should be elected by local people,   in order  may be  to given the

powers to manage and  direct resources may be at local stages. I think we should also elect our own OCS.  They should not be

elected,  or  imported from other provinces,  they should come from our  local  residence  who  know  who  are  the  criminals  and

who are  not so that we can avert  and reduce this type of corruption,  and  nini  __.   On  the  other  hand,  we  should  have  cost

allocation levels, to minimise the delays that are  caused by the current judicial system. (Intejection inaudible) should have both

allocation levels to minimise the delays that are  caused by the Judicail system. I don’t see  why one has to be  remanded for  2

weeks.   They should be  (inaudible)  for  the  effense  was  about  500,  which  the  victim  could  have  and  in  about  an  hour.  This

proves the current Judicial system practises  total  injustice where  by one  has been  forced  to admit wrongs he never did.    I

think that’s all.

Com. Prof. Salim:  Tukiendelea mbele tumwite Bwana Stephen Muhoro.

Stephen Muhoro:   My names are  Stephene Gikuhu Muhoro,  and I come from Karuri.   I  would like to  air  these  proposals.

About education, I would like Primary school education to be  free,  also I would like any equipments or  tools or  materials that

are involved in direct teaching to be zero taxed. Secondary schools also should be standardized to avoid students moving to far

distances for quality of education for instance because  of security.   Citizens  should  be  educated  on  their  own  rights  to  avoid

police abusing their rights I believe it will be effective if  citizens are trained in school level of their own rights. 

Road  usage.  Bicycle  riders  and  other  road  users,  are  normally  harassed  and  abused  by  motorists.  The  law  should  be

strengthened to protect them, so that they can go on with their daily life activities.

Local Government:  Our local government should be strengthened  and  given  powers  to  invoke  the  security,  should  be  given

more powers that are currently held by the central government e.g security.

Economy.   National  Social  Security  Fund  should  be  extended   to  include  people  in  the  informal  sectors,  such  as  Jua  kali.

Agricultural imports and indistrial materials not obtainable in the country should be zero taxed. 

I think it will also be wise to consider  mercy killing.  In our,  _ _people  who are  terminaly ill should be allowed to die  at  their

own will, this is because, our country being a 3rd world country, we cannot afford the care that it takes to keep them alife.  That’
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s all.

Thank you.

Com. Prof.  Salim:   Thank you Bwana Stephen Muhoro,  for your  views,  we  now  go  to  Kimani  Njuguna,  Kimani  Njuguna.

Martin Njoroge, Martin Njoroge.

(Intejection inaudible)

Martin Njoroge:  O.k.  Commissioners,  guests  and  fellow  citizens.   I  think  Commissioner,  if  you  will  allow  me  (Interjection

inaudible) my name is Martin W. Njoroge, I am the Chairman of High Welfare Group, it is the one I am representing.   Yeah we

would wish before we make our submissions, to take  this chance to comment about  the  review  process  itself.  First,  it  is  our

pleasure to take  part  in this Constitutional Review process.   Secondly,  as  you all know,  most  of  the  talking  on  this  issue  has

been done by our leaders mostly politicians and the newsmen. 

We  as  villagers,  wish  to  take  this  opportunity  to  comment  on  the  process  itself.   Despite  the  hardles  that  occasioned  the

process,  we are  happy and grateful for the work the Commission have done so far.   We has confident in  the  Commissioners

and especially its Chairman.  We believe you are  commited to give us a comprehensive,  truly representative Constitution.  We

therefore appeal to (inaudible) support and not seat to delay this process.   The review is so important to us that we wish to be

delinked from any other processes, and especially the coming elections.  We do not support the extension of current Parliament,

but we agree to any extension of the review process, which the Commissioners think is genuinely and justiably enough.

Right now the majority of Kenyas are  hungry throughout,  they can’t afford a single decent  meal a day,  and was it  not  for  the

importance of these review, we would have preferred this Commission to be  dealing with the economy at   this review  or  any

other Commission to deal with the economy.  What we demand from our Parliamentarians is that,  they entrench this process  in

the Constitution, so that we don’t leave in fear that this Commission will be  broken immediately after we give our views or  it is

not going to see the end of the whole review.  Lastly our people want assurances from the Commisssioners themselves that our

submissions shall be  reflected  in the final draft   and the submissions won’t make us victims of harassment  after we leave  the

hall.  

Now, our submissions.  We want a Constitution that gurantees a very free and fair election, i.e a continuous voter  registration, a

relaxed  identification  process  i.e  we  can  use  birth  certificates,  driving  licence,  passport  and  all  that.   A  truly  independent

Electoral Commission with the chairman appointed by Parliament.  A winning President to gain over 50% of all votes cast.   An

Electoral calendar be established  on governance. Parliamant  to take  major responsibilities of governance by  appointing head

of parastatals, senior civil servants, chairpersons of all Commissions and all important persons in our country. Parliament to have

power to impeach a President the Minsters or any senior civil servant. 

Judicially to be  completely independent with appoinment of Chief Justice,  done entirely by the judges themselves.   No  monies
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for any  government  project  should  be  used  without  approval  of  Parliament,  unless  in  emergencies  where  scrutiny  will  come

later.  On justice, we young people, completely detest and cry the way we are  treated  by the police force,  unjustified, frequent

harassment, arbitrary arrest anytime of day and more so during the night.  

We call upon the scrapping of the most abused charge of all which is used to molest and extort  money from the citizens of this

country, by the police with the help of magistrates.   This is the charge of “being drunk and  disorderly.”   It  has  been  used  on

innocent young people, our fathers and mothers,  priests  and pastors,  who are  always out into cells during indiscriminate police

swoops then taken to court and charged en-masse and fined Shs 500/=  each.   All of them end up to plead guilty just to avoid

the usual (inaudible) of the Kenya justice system.  There is always  a  belief,  among  the  poor  people  that,  this  is  usually  done

when the government is short of cash.  We therefore appeal for civility among the police force, and the scrapping of that charge.

We also want our Constitution to provide for free legal representation by the state to give a chance to poor  people  who cannot

afford the expensive private lawyers.  

On corruption, we want a body defined in our Constitution, to fight corruption independent of the government,  but answerable

to Parliament. Its chairman should be appointed by Parliament.  There should be a section to punish law enforcers,  who break

the law but not the case  where we have got policemen who break  the law, and is made the head of the same investigation to

investigate about  that breakage.   We  want  the  Constitution  to  provide  for  mandatory  free  primary  education  for  all  Kenyan

children.

Unemployed youths,  and other sectors  of the society,  idle along roads  and shopping centers,  whenever they have no work to

do.   This is because  there are  no places for social gatherings like social halls -  this drives them to alcoholism and crime.   We

therefore, call upon the law to provide for any county,  town or  urban council,  to provide for a community hall, as  one of their

mandatory obligations. 

The very poor people have been exploited for a very long time.  When other sectors of the citizens, Parliament,  doctors,  judges

fight for their salaries,  no body remembers about  the farm herds,  the house girls, coffee pickers  and all those.   While all these

people can strike and have a pay rise these people have got no avenue to fight for their rights and that is  where you find a farm

herd is paid  shs 50  shillings a day which is not enough for even a single meal. So we want  our  Constitution  to  come  to  the

defence of such people such that there can be a section which determines the lowest money/salary a farm herd can be given let

say if its Shs.3000/=  -  you can’t employ a person unless you can raise that amount of salary.  Otherwise these  will  also  deter

people who result to employ children, because they can pay them 600 after the adults refuse that pay. 

Lastly we wish to request the Commission, that after the completion of this process and   we get the new Constitution, we want

it accessible to everybody, like the postal directories are accessible to all persons,  so that we can read them and we can know

what they contain and know whether what we said to the Commission is really in it.

71



Thank you.

Com. Adagala:  You are looking for assurance that what you will say will be in the Constitution.  What  we are  gathering here

will be  collated,  will be  put together with all the  other  views  from  all  over  the  country  and  a  report  will  be  written,  and  that

report will be available to be looked at, like you like at your voter registration, or as you said like the telephone directory and it

will  be  open.   We  can  assure  you   that  we  will  present  the  views,  they  will  be  put  together  with  others  o.k.?  I  hope  you

understand that there will be a balance, but it will reflect what was said in Kiambaa for instance o.k?   We have young men and

women who are working very hard -data analysts so they will put out all the data.

Com.  Prof.  Salim:  Thank  you,  may  be  I  should  also  add  Bwana  Njoroge,  kwamba,  the  new  Constitution  will  be  made

accessible.  It will be translated  into Swahili, and it will be  in very simple language so that each and everyone of us can read it

and understand it.  That is what we plan to do.  So we go on, and now I would like to call James Gathairu.  You recall we were

calling him we understand now that he had to go  somewhere,  although  I  have  feeling  Bwana  Gatharu  that  you  were  with  us

yeaterday and God knows what new views you might be  having between yesterday and today.  (inaudible) for those  personal

views yesterday? Alright now, since you  have a Memorandum there which we can read, please we give you only 5 minutes and

no more, so if you will be summing up we will be very grateful.

Gatharu:  Thank  you  very  much  Professor,  its  true  I  presented  yesterday  my  personal  view  as  far  as  the  Commission  is

concerned, and  today I wish to  highlight a number of issues in the matter pertaining to education.  This is the ACK Diocess of

Mt. Kenya South, I am the education secretary,  and first of all I  would like to comment and say that the Education Act,  have

completely  outlived  it’s  life  span,  because  it  was  enacted  in  1968,  and  this  education  Act  has  empowered  the  minister  of

education so much that he has been manipulating the education system in very bad ways, e.g I would say that in the appointment

of the Board of Governors,  in the area  of management of schools,  the Act has completely empowered the minister to appoint

the Board of Governors and sometimes we find that if anything goes wrong, he can easly abolish that board,  and put in a  new

one.  This is why I am saying the eduation Act has really a lot of loopholes. 

However, I just want to say that the Christian churches in our country have been a partner  in education,  and we know before

the independence the  churches,  mainly  the  main  stream  PCEA,  Anglican,  Catholic,  AIC  and  Methodist,  were  managing  the

schools, but after 1968 the management was passed over to the government and we know that partnership has been very good

and after that, those managers who were from churches, were converted into being sponsors of these institutions.

 But we know despite  being allocated their responsibility in these partnership in education,  very many things are  done  without

consulting the sponsors, and because of these we had quite a number of issues because  of lack of consultation where students

have been loosing even their lessons when a sponsor, says a principal has been posted in a school without his consultation. And

the law is clear that the ministry of education is supposed to consult and this is why I am saying, sometimes.  It  would  be  very

pathetic if we are going to participate in this exercise of Constitution and in the end we find that the same people  who are  going

to be charged with the responsibility  of safeguarding the Constitution, are going just  not to stick to it, but thank God  that you -
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I mean  Kenyans have really fought very hard to own this idea of  giving the views.  This is why I am saying, we are  very happy

about this exercise, because, once you involve people   in a certain project,  they have every right to own it and we are  owning

this Constitution and this is why we are happy to present a number of issues. 

Overcrowding  or  overcrowded  curriculum  (intejection  inaudible)  yeah,  I  would  like  the  partnership  of  the  church  and  the

government to continue, but the boundaries should be drawn properly,  so that we don’t have a  fracas as  we have had in the

previous Act.  Our curriculum has been very much overcrowded and this surely has really brought down the education system,

and we find that we are producing secondary graduates  who are  half baked,  we are  producing graduates  who are  half baked,

because the planners  generally, give our students an overcrowded curriculum. 

So  this  time,  we  are  proposing  eg.  In  our  primary  education,  the  examinable  subjects  should  be  limited  to  six,  namely,

Mathematics,  English,  Kiswahili  and  then  we  have  an  intergration  of  sciences  to  include,  Science,  Agriculture   and  Home

Science.   Then we have an intergration of  humanities, to include Geography,  History,  Religious Education and then  the  other

program which is  watered down we call it Pastoral  Programm Instruction.  That one is very important,  because,  it  helps  our

student to safe guard their morals, so this one must be made compulsory in primary and secondary.

Now,  education in Kenya has become unaffordable.   We find that the cost  sharing  has  gone  overboard,  and  is  now  actually

cost  bearing by the parents.   Parents  are  really taxed and this is  where  we  are  saying  it  is  good  that  the  education  be  made

affordable to all people those who are poor and those who are rich. At the same time, we find that a system must be  deviced to

control the out birth fees  charged in schools.  Parents nowadays are unable to take their children to schools because  the fees is

exorbitant like (intejection inaudible) yeah o.k thank you. O.k.

Then, it is good also to make sure that, the university education is also very expensive,  and we find many students cannot even

attend  the  universities  because  of  the  high  fee,  and  sometimes  when  it  comes  to  the  allocation  of  the  bursary,  you  find  that

sometimes  the  bursary  is  awarded  to  rich  people,   whereas  the   poor  person  is  just  left  behind.   The  other  one  is,  our

Constitution should safeguard what we call the sexual harassment,  and especially to the young ones in schools and it should be

(intejection inaudible) yeah, that’s what I mean.  And at the same time, we should make sure that schools,  especially the area  of

the co-education,  especially in secondary schools,  that one should be  abolished,  because  we  have  seen  it  is  becoming  really

dangerous and we have lost lifes in some schools.

Thank you.

(interjections inaudible) yeah, o.k. General indiscipline in schools that one is also should be observed and mechanism to put the

discipline into place should be devised, because  we are  really having a lot of destruction of property  in schools through strikes

and the rest.

Thank you.
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Com. Adagala:  Thank you for your  concentrating on education affordability. You want it to be affordable? O.k.

Com. Prof. Salim:  Now the next speaker, we would like to call to come forward, is Bwana John Mathenge; is he here? John

Mathenge.  James  Kariuki,  James  Kariuki.  Rosemary  Kinyanjui  -  I  hope  she  is  here,  we  would  like  to  hear  more  women,

Rosemary Kinyanjui.  She left? Mwangi Wakibi, well my collegue tells me there was Mwangi Wakibi yesterday so hopefully -

Peter Mungai, Peter M. Mungai is he here, karibu Bwana Mungai and then after that Irene Wanjiku is she here? Irene Wanjiku

is here? Yeah we need to _____ 

Thank you.

Peter  Muiruri Mungai: ninashukrani mno mbele ya hii kamati,  mwanzo  kwa  kutupatia  nafasi  ya  kuwa  katika  mkutano  huu

siku ya leo.   Mimi  ni  mlemavu  kama  muonavyo,  na  nilikuja  hapa  kwa  ajili  ya  kuwakilisha  walemavu.  Nimefurahi  sana,  kwa

maana mwenzangu “Saitoti” alinitangulia.  Tarehe kumi na moja ndio tuliitwa hapa na nilikuwa mmoja wa wale walikuja  hapa na

nilijiuliza,  na  niliuliza  swali  mbona  walemavu  wakawachwa  nyuma  katika  uundaji  wa  Katiba?   Jibu  hilo  sikujibiwa  na

nimeshukuru  Bwana  sana  kwa  maana  imejibika  wakati  huu.  Ni  kweli  Katiba  iliyoko  iliwatenga  walemavu,  kwa  hivyo

tumewachwa na tumewachika nyuma kweli kweli. 

Walemavu hawana mwenyewe, nasikitika madam mwenye kiti, kwa maana umeona ya kwamba wewe umepata mtetezi saa  hii,

maana  wanawake  wamewekwa  katika   kundi  ya  walemavu  na  karibu,  karibu  sana  uone  vita.   Ni  kwa  vile  mlemavu  ame

dharaurika nchini mwetu, hiyo ndiyo tu imefanya hata kusahaulika,  hata kukiundwa jambo lolote inaonekana  na  ni  haki.  Mimi

sikufikiria hali ya Katiba ingine iliyoko, lakini  kwa vile tume imejua haki ya kwamba, walemavu hawana mwenyewe. Wachukue

jukumu hili kuona ya kwamba mlemavu amehudumiwa impasavyo.  

Mimi nimeandika Memorandum chache hapa,  sikuandika yote,  ni kama vile kugeuza Katiba,  kwa maana mimi nitageuza  nini?

Na huku katika Katiba hiyo mimi sikuwapo,  nitaakilisha nini? Pengine ile mimi nitakuwa nikiakilisha, ni hii ambayo itawaudumu

walemavu wenzangu.  Ningetaka  kujulisha mwenye kiti ya kwamba,   kama vile unavyosema nchi yeyote ikimdharau mlemavu,

umedharau Mungu mwenyewe.  Nataka  kuakikisha na kujulisha ummati huu ya kwamba,  ulemavu mara nyingi ni baraka.  Wa

kwanza kuwa mlemavu na ikawa ni ombi  lake  uitwa  Yakobo.   Alipongangana  usiku  kucha  na  malaika,  baraka  alipoitisha  ni

ulemavu, na nihakikishie Tume hili ya kwamba,  nina ukweli hata serikali kama hii yetu ambayo imewatenga  kabisa  walemavu,

baraka za Mungu kuzipata huwa ni ngumu.

Nchi jirani yetu iliwadharau walemavu kiwango kikubwa,  nashukuru kwa maana hii yetu, ijapokua katika jangwa ya  taabu  na

shida, walemavu wametupwa, haijafikiria na kushikwa na wazo baya  la  kufikiria  kuwaweka  walemavu  kwa  lori  kuwamwaga

kwa  ziwa!   Hivyo  ndivyo  kulifanyika  katika  nchi  jirani  yetu  ya  Uganda  au  sivyo?  Basi  mwajua  ya  kwamba  yule  aliyetenda

kitendo  hicho  hayuko  katika  nchi  hiyo,  na  kamwe  hataikanyaga  tena.  Ukienda  Uganda  siku  hizi,  mnaweza  kufuraia  vile

walemavu wamewekwa kwa njia nzuri kwa kufikiriwa na ile serikali iliyoko.
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Basi  nami  ni  ombi  langu  ya  kwamba,  walemavu  wenzangu  katika  nchi  yetu,  tufikiriwe  na  tuhudumiwe  ipasavyo,  tuwache

kutengwa  au  kugawa  katika  mambo.  Tupewe  jukumu,  mmeona  ya  kwamba  -  na  ninashukuru  Bwana,  kwa  maana  Bwana

“Saitoti” ameporomosha kiingereza hapa hata wengine wetu wakaona haya,  au sivyo Bwana chairman? Hiyo ni kuonyehsa ya

kwamba sisi walemavu tuna haki ya kuhudumu katika nchi yetu, kwa maana ijapokuwa tu walemavu  basi  tu  wananchi.   Sijui

tutapelekwa wapi? Kwa maana sasa tumeona mtetezi mmoja akiwatetea kina mama waondolewe  katika orodha ya walemavu.

Sisi walemavu tutapelekwa wapi? Na hapa ndipo kwetu? Na Mungu akitujalia.

Asante sana Bwana mwenye kiti na kundi lako kwa kunisikiliza.

Com. Adagala:   Asante kwa mchango wako,  kwa Act yetu, lazima  tuwe  na  walemavu  kwa  kikao  hiki.   Jana  hatukuwa  na

walemavu  na  tuliuliza  Mbunge  leo,  hakuna  walemavu  Kiambaa?  ndio   pengine  tumeona  mkitokea.   Kuna  walemavu  kwa

kamati?  O.k.  (intejection  inaudible)  wakatokea.  (intejection  inaudible)  o.k.  mtu  akitoa  maoni  yake,  tume  huchukua,  mtu

akisema msiweke walemavu na akina mama, tunaandika.  Mtu akisema mweke walemavu na akina mama tunaandika.  Sasa  vile

tumeketi hapa, hatuna personal view, hatuwezi kuwa na personal view, ndio tunaendelea,  lakini tutasoma hiyo nini yako,  na vile

umetoa ni kama hiyo hotuba ni kama preamble.  Ingekuwa vizuri ungeandika preamble kuhusu walemavu. 

Mungai:  yangu yote ni ulemavu.

Com. Adagala:  na unasema tu ile maoni umetoa ni ile ambayo vizuri ingeenda kwa preamble.  Ukisoma kile kitabu chekundu

utaona  kuna  preamble  kama  hapo  umesema____ee  kitangulizi.   Kuna  kitangulizi  kwa  Katiba,  na  vile  umesema  ni  kama

walemavu ni non citizens ee kwa sababu hawaesabiwi.  Sasa  vile pengine kamati itakusaidia,  na uweke kama maoni  hayo  iwe

maoni inaweza kuenda kwa nini _ _ lakini hapo  awali  tulikuwa  na  seminar  ya  walemavu  kwa  tume,  ilikuwa  ya  national,  sijui

kama ulijua? Tulikuwa na seminar kubwa ya national, ya watu national tarehe nne, na tano,  na sita Nairobi.   Sasa  kitu kikubwa

ni kujiunga na wengine, ujiunge na walemavu wengine kama vile mimi najiunga na wamama wengine, ndio national inatokea.  

Tumekua na seminar ya akina mama workshop, kwa kila province na tumekuwa hiyo ya national kwa tume.  Katiba hii haiwezi

kuendelea bila mchango wa walemavu na bila mambo ya walemavu  kuzungumuziwa haitatosha.  Itakuwa imepungukiwa. Sasa

hiyo ndiyo assurance naweza kukupa.  Kwa sababu hakuna kutajwa kwa Katiba ambayo iko,  mambo ya mlemavu isipokuwa,

kusema  President  akiwa  mentally  disabled,  sasa  hii  ndio  inaweza  kutendeka  na  hiyo  ni  mbaya  sana,  hata  akina  mama

hawakuweko  na  watoto  pia  hawakuweko.   Ndio  unona  tuko  pamoja   ee  kwa  sababu  ni  social  disability  -  kuna  physical

disability pia social disability.

Com. Prof.  Salim:   na ningependa kuongeza,  kwamba ulivyosema Commssioner Adagala,   tangu  jana  sisi  tulikuwa  tukiuliza

wapi  hawa  walemavu?  Hawa  ni  kati  ya  vikundi  ambavyo  tumeambiwa  lazima  tuwazingatie  katika  kuandika  Katiba  hii.   Pili

kuongeza, Bwana Mungai, kwamba kutakuwa na hiyo National Constitutional Conference,  ambapo watukuwa na wa wakilishi

wa walemavu kati ya wa wakiilishi wa vikundi vingine.  Kina mama, pia wawakilishi wa walemavu na umeomba kujua ikiwa -

tafadhali  kaa  usiji-damage,  kuwa  katika  hii  Katiba  tutaizingatia   au  la,  kama  alivyo  kueleza  Commissioner  Adagala.   Tuna
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wajibu wa kuwazingatia.

Na pili ikisha andikwa hii Katiba,  inaenezwa  nchi  nzima  kwa  muda  wa  miezi  miwili  ili  wananchi  wachungue  na  waone  ikiwa

maoni yao yamo hapo au hayamo -  ile National Conference au mkutano mkubwa kabisa kama nilivyosema,  kutakuwa na wa

wakilishi  kati  ya  wengine  na  wa  walemavu,  na  ikiwa  maoni  yetu  au  yale  tuliandika  kuhusu  walemavu  haikuwapendeza

wawakilishi wenu, hapo wanaweza kusema kwamba nyinyi hapa hamkufanya kazi nzuri, na watoe maoni yao.

Com. Adagala:  Please join one of the organizations.  Is  there a branch here of people  with disabilities? There is.   Please you

must organize yourselves.  Group rights are  very important in the Constitution -  it is not just ethnic group rights it is also social

group rights.   So  you must organize yourselves,  join-tafadhali  jiunge na hiyo  ili ujue, kwa sababu we have so much which  is

there,  on  people  with  disabilities  that  you  need  to  know,  and  it  is  going  to  be  a  section  in  the  Constitution  on  people  with

disabilities.   Mchange  ili  iwe  nzuri,  hakuna  mtu  mwingine  atamsimamia  anazungumza  mambo  ya  walemavu.   Saa  zingine

tunatenda,  wanasema  “oohh  these  are  children  who  cannot  hear,  they  are  deaf,”  na  tunasema  “we  songa  mwalimu  wacha

watoto wenyewe wazungumze.” O.k.?

Com. Prof.  Salim.   Sasa  tukiendelea mbele,  Irene Wanjiku  nafikiri  u  tayari  kutoa  maoni  yako?  Ninafurahi  kwamba  yeye  ni

msichana na pili kwamba ni mdogo kwa hivyo young adult. Karibu.

Irene Wanjiku:  O.k. Commissioners, Chairman and my fellow citizens.  My name is Irene Wanjiku, from Gachie,  and these

are my views on the Constitutional Review.  My first issue is on independent heros.   These  are  very  important  people  in  our

society, but they are hardly recognized.   I can say that if it were not for them, then we could not be  enjoying the freedom that

we have now, and so because of that, I recommend that they should be recognized, honoured and cared  for.   They should also

be provided with their basic needs and also health and insurance services should be enhanced to them. 

Then, my next point is on gender equity.  As somebody had said,  us women are  grouped (inaudible).  I  think  the  Constitution

should  enhance  gender  equity,  as  in,  when  the  President  is  a  woman  the  Vice  President  should  be  a  man,  and  also  in  the

Constitution we should have as many men as women, so that women can be able to present their interests.  

Unemployment:  The Constitution should make easy the process of issuing the passports.  It should  also avail some allowances

to the unemployed and, also try to create job opportunities. 

Food Security:  The Constitution should improve infrastructure in the rural areas,  so as  to prohibit  or  end rural urban migration

so  that  they  are  able,  or  the  young  people  can  remain  in  the  rural  areas  because  they  have  something  to  do  there.  Then

recognition and promotion of indigenous languages so as  to protect  our heritage and also on the Natural  Resources  issue,  the

government  should  aportion  benefits  from  the  Natural  Resouces  between  the  Central  Government  and  Local  Communities.

Then all laws conserving natural resources should be strictly observed e.g.  tree  planting, environmental pollution, refuse control,

forest destruction and public utilities. 
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Then the issue of birth.  I think giving birth is a national role for the women hence maternity for free.   Also post-natal  should be

offered freely. I think that’s all I have.

Thank you.

Com. Adagala:  I was wondering young lady, you are a student isn’t it? You are  a student,  you don’t want to say anything on

education? You’ve said? o.k. I think when someone gives a view, give your views don’t bounce them off to somebody else like

“aamm” it s not a debate.   This is not a debate  -  the debate  can go  on  or  should  go  on  properly  outside  here  but  not  insid.

Because now it will be like what the newspapers  do to us,  then someone will go and say  the Commission said women should

not be be put with disabled,  or  someone else will go and say___ and its wrong because  that’s  someone’s views.  If they say

that,  we write,  if she says something we write,  if he says something we write.   Ours  is a clerical job  but  just  because  we  are

sitting here its not  an opportunity  for debate.   I  think I am right my fellow Commissioner? Yes.  Please because  it can end up

being quite touchy we have our mandate by the Act and it is inclusive of all diversities. All diversities. 

Com. Prof.  Salim: Let us move forward and hope we can hear all those who were registered I  still  have  quite  a  number  so

please let us use a bit of discipline in terms of time and when we say 5 or  10 minutes, please stick to that,  so that we can be

able give everybody who has registered a chance to air his views.  Next  is Bwana Samuel K.  Munyua is  he  here?  After  that

Fredrick wainaina is he here? So after him.

Samuel  K.  Munyua:  Bwana  mwenye  kiti  wa   kikao  hiki  cha  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  the  Commissioners  na  hawa

wengine wenzangu wananchi. Jina ni Samuel Kionge Munyua.  Yangu ni maoni na ningependa Katiba irekebishwe.  Katiba yetu

imeharibika   kwa  vile   sasa  tukitaka  kuchagua  wale  elected  members,  kama  President  -  nianze  na  President.   Ningependa

President  asiwe na constituency yeyote.   Awe  yeye  ni  -  anasimama  kwa  Presidential  peke  yake  na  awe  amechaguliwa  kwa

kura nyingi kutoka kwa provinces zote.

Pili, awa na  elimu  ya  hali  ya  juu,  kama  University  -  awe  graduate.  Kwa  sababu  tuko  na  taabu  Katiba  yetu  imekuwa  kama

matatu.  Manamba  akisimama  hapo,  kesho  tunaona  yeye  ni  driver  hiyo  tunaona  kwetu  ni  mbaya.   Sasa  ingine   ningeongeza

kidogo, Bwana mwenye kiti ni hali ya separation ya powers.   Ningependa,  President  awe na powers  za ofisi ya President,  na

minister  awe akichaguliwa na Bunge.   Powers  zote za nchi ziwe kwa Parliament.   Parliament  ndio iwe na power   ya -  kwa

maana  Parliament ndio imesimamia sisi wananchi na  ndio  inajua  mahitaji  yetu.  Kwa  hivyo  yule  ambaye  amechaguliwa  kama

minister awe kazi yake ministry of education na awe na curriculum ya kuonyesha ati yeye hiyo ataitengeneza vizuri.  

Na ya pili ile ingine ningeweza kuongeza, ni juu ya Judicial - mahakama yetu.  A.G awe yeye sio mwanakamati wa Bunge, awe

kazi yake ni kushauri Judiciary peke  yake -  asiingilie Parliament kwa maana yeye sio mchaguliwa.  Hajapewa kura,  yeye awe

kama ni civil servant.
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Hiyo ingine, ile ningependelea Katiba yetu ionyeshe, ni sasa  yule ako na shamba kubwa upande wa land policy.  Land policy,

ningependa,  kuna  mashamba  mengine  yamekaa  hivi  -  bure,  sio  large  scale  sio  nini,  lakini  imekaa  bure.   Kama  inaweza

kurekebishwa Katiba yetu isema ukiwa na shamba yako acre kutoka 100,000 kwenda mbele, iwe hiyo shamba huitumii kabisa,

serikali iko na ruhusa ya kuchukua hiyo shamba,  na kuitumia lakini sio kugawa individual -  kwa maana tukiigawa hatutakua na

estate kama ya coffee, ya tea na large scale grazing.  Kwa hivyo mashamba yetu Katiba ichunge sana, ione mashamba yetu yote

kila mahali pale pako na rotuba panatumika - lakini hiyo haiwezekani.

Hiyo ingine ya pili ni watoto.   Watoto  wanataka kulindwa lakini hiyo ni hali ya mzazi.  Mzazi ndio anataka kulinda huyo mtoto

wake  asome  vizuri,  lakini  nayo  free  education,  kama  vile  tunaona  tunataka  free  education  iwe  mpaka  primary  education  na

ikiwa hivyo, mzazi naye atakuwa na uwezo wa kuendesha mtoto wake kuanzia secondary kwenda mbele.  Nao Chancellors wa

University, yaani mahali kila sector kama ya masomo hivi isiwe  ati sasa  Chancellor wa University ya Nairobi,  anakuwa ni mtu

ambaye hana ujuzi wowote, kwa maana wanafunzi wakijua ni mtu amabye hana ujuzi wowote, ndio unaona tunakuwa na riot ya

students nini nini.  Kwa hivyo chancellor awe ni mtu ambaye ako na elimu, mtu anaweza kuchunga  shule  zetu,  college  zetu  ili

watoto wote wanaotoka huko wawe  good  products.  Kwa  maana  sisi  tunataka  ku-produce  watu  wako  na  elimu  kwa  hivyo

University ziwe zikilindwa.  Chancellor awe ni chancellor sio wa kuchaguliwa awe  ni  on-merit  ati  yeye  hakuna  swali  inaweza

kumshinda.  Wanafunzi  watajua kwanza huyo ni chancellor na ni  mtu ako na elimu anaweza hata kusimama awapatie  lecture -

lakini ikiwa ni mtu wa kutoka nje - ceremonial, ndio tuko na taabu. 

Hiyo ingine ningependa kuongeza ni juu ya hawa watu ambao wanaitwa Provincial Administration.  Wakati mzungu alitoka hapa

aliwacha hiyo, aliwaweka kama hawa  watu  tunaita  “nyapara”  -  kuangalia  kama  ni  chief  anaangalia  anapelekea  yeye  porojo.

Sasa  ningependa hawa watu wawe scrapped  -  administration yote -  Provincial Administration, kutoka kwa P.C.  mpaka  kwa

Chief.  Wanaweza kufanya kazi ingine ya kujenga nchi, kwa maana nikiangalia sasa  kama  D.C.  anasimamia  agriculture,  hajui

kilimo,  anasimamia  medical,  hana  elimu,  hajui  anakuwa  tu  ni  kama  nyapara  hiyo  mimi  naona  ilikuwa  ni  ya  colonial  na

tungeiondolea  hapo  kitambo  sana.   Kwa  hivyo  yangu  sasa  ilikuwa  nikitaka  ku-conclude,  niseme  ni  asante  sana,  kwa  vile

nimepewa nafasi hiyo na ningependa mapendekezo yangu kama nikijua  imefikishwa  na  mimi nitajua  nimewakilishwa.   Asante

sana.  

Asante sana. Thank you.

Com. Prof. Salim: (inaudible)

Fredrick Wainaina:   The Chairman of this Commission,  the  Commissioners,  the  Secretaries,  Clerks,  ladies  and  gentlemen.

Yangu nitazungumza kwa Kizungu na at the same time nitachanganya na Kiswahili.  Ya kwanza ningeomba nyinyi Makamishena

na  Chairman  muwe  na  (inaudible)  determination  ndio  msitu-let  down.   Mpaka  sasa,  na  ningeomba  mkiangalia  mambo  ile

nyingine mtarekebisha ya Katiba, vile vile mketi chini  na muone Commission in future, ikiwa Katiba itakuja pengine kutakikana

kubadilishwa,  kuwe  kuna  Act  ambayo  ime-establish  the  Commission  itself  for  future  si  sasa,  pengine  kuna  debate  inaweza

kurushiwa na pengine na President and Parliament, lakini iwe mmeketi chini na itaangalia hayo maneno ya kesho iwe imestablish
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itself. Mnaweza kukaa chini hasa  mkaketi  chini  na  mkaona  chairman  anaweza  kuwa  ni  nani,  the  Commission  inaweza  kuwa

nani, presentation ya kila kitu. 

At the same time ningetaka muweke Mungu mbele sababu Katiba najua si kitu cha mchezo, Katiba ndio imetuleta pamoja,  na

kwa hivi sasa Katiba ya Kenya ni National Constitution.  Ikiwa wewe unakwenda Mombasa e.g kama sasa  nina shamba uko

mzee wangu alikua na shamba huko,  na mpaka  sasa  iwe  Constitution  ambayo,  sababu  watu  wetu  -  baba  Rais  Moi  alikuwa

anasema, kabla hii multiparty, ati watu  si  cohesive  enough.   Mjue  tumekataa  majimbo  maanake  tukiaza  ku-establish,  Katiba

mpya, iwe imekataa ile national law, the integration of the  country  into  provinces,  muwe  mkijua  Katiba  ile  mnabadilisha  hata

ulimwengu mzima unajua Kenya is sovereign.

Pili ningetaka mwangalie kuna hii sasa, inasema the President is above the law, ni vizuri sana hii ni Katiba mzuri ikiwa kwaweza

kuwa na President  ambaye anapenda watu,  na mtu ana utu lakini ikiwa ni mtu  ambaye  roho  yake  si  mzuri,  ni  sheria  ambayo

lazima ibadilishwe asije akafanya maafa katika nchi.  Nasema hivyo sababu hivi sasa  watu hata husema sijui serikali ikiondoka

nini,  nini,  nini  itakuwa  na  ni  wazi  kwamba  the  president  is  above  the  law.   Hivyo  ni  kusema,  hakuna  pahali  mwaweza

mkampeleka -  hakuna (inaudible) mnaweza  mka-prefer  kwa  hivyo  hata  wale  usema  hivyo  ni  kama  vile  hawajua  Katiba  vile

inasema, lakini ningependa iwe power zake-   awe si above the law he can be impeached. 

At the same time, iwe whatever he does is on public interest nasema hivyo maanake niliona hapa juzi, karibu itokee umwagikaji

wa damu President wetu, and I would like Mr.Chairman, before I go further to ask  you assurance for a protection (inaudible)

yule kijana alikuwa hapa  akisema,  si  ati  baada  ya  kutoka  kwa  hall  tutakuwa  alert.   Na  uhakikishie  na  sio  hapa  peke  yake,

Kenya mzima.  At the same time mjue, mkitumiwa na Mungu, na ubusara,  mtengeneze  Katiba  ambayo  inafurahisha  kila  mtu,

hakuna pahali watapeleka taji na wote watashangilia na historia itakuja kuwa-judge mlifanya kitu ya busara.  

Nikiondoka  hapo  sasa,  to  re-commend  the  Commission  itself,  ningetaka  kuuliza  -  kuna  sheria  zingine  hasa  zinaonekana  au

zilikuwa zimeundwa na wakoloni, za ku-control  movement ya wananchi na baadhi yake e.g nilisema Kenya ni mlima, na uhuru

wa kwenda Mombasa, una uhuru wa kwenda Butere, una uhuru wa kuenda  hata ngambo, ukiwa na passport,  na hivi sasa  e.g

an American au mgeni wowote, passport yake inasema he should be let  without hinderance and  he is to be  accorded   all the

protection that is need -  he may  stand in need of.   Lakini kijana yetu na shule,  unakuta  kuna  organ  ambayo  polisi  walipewa

nguvu nyingi sana, ambayo wanashtaki drunk and disorderly.  Hiyo moja tungesema hiyo inondelewe.

Ya pili na hiyo hasa  nimeona,  hasa  hii  Nairobi  yetu,  inaumiza  baba  zetu  hata  bibi  zetu,  hata  sisi  wenyewe.  Unakuta  jioni  ati

mkikutana na askari  tu,  “loitering with immoral purposes.”   Hii -  na ukiangalia, msichana alikuwa kwa  njia,  whatever,  he has

made  determination  ya  kuona  yeye  amu-detain  ku-take  ile  freedom  yake  -  ati  loitering  with  immoral  purposes,  hiyo  nayo

ningesema iondolewe kabisa. 
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Kuna nyingine nayo, vile vile naona ilikuwa ya kikoloni kabisa.   Unakuta mtu,  we uko Mombasa for example hiyo nili-witness

na ndugu yangu mmoja nilikuwa nakaa naye Mombasa.  Niki-sponser  yeye course  Mombasa  Polytechnic.  Alikuja  akashikwa

siku  moja  na  nilikuwa  niko  kazini  -  I  had  not  returned  from  the  job,  na  akakutwa  usiku,  na  kushtakiwa  -  alishtakiwa  na

vagrancy.  Baadaye aliletwa hapa mpaka Kikuyuni mpaka Banana.   Mimi ilinibidi nitoe  tikiti  tena  nimrudishe  ndio  shule  yake

ie___? Kwa hivo vagrant Act nayo, ningeomba ikiwa ni Kenya hii ya ku-deport mtu katika nchi yao,  province to province,  iwe

imeondolewa  -  hiyo  vagrant.  Na  sio  hivyo  peke  yake,  kuna  nyingine,  Rogue  vagabond  -  ati  huna  pesa  na  pengine  hata  ni

instantly ndio huna pesa, pengine whatever the pesa  ulikuwa nazo, ulikuwa umemaliza ukitegemea pengine utapata  pahali fulani

wakati  huo huo, pengine haikwenda vile ulitakia.  Ukienda  nyumbani,  askari  hajapewa  nguvu  ya  kuku-harass  ati  we  ni  rogue

vagabond.   Na  uwe  pengine  huvuti  sigara.  Hata  pengine  ukipelekwa  kwa  magistrate,  akiona  una  sigara,  akaona  unaweza

kujisimamia akwajilie, pengine unasukumwa. 

kuna kitu kingine pia ningeomba na nikisungumza hivi pengine nisije nikachukuliwa vibaya, na kuna vitabu vingi waweza kusoma

- for example the things you wanted to know, but you are free to ask but they are still open.  Utakuta kuna drug Act.  Inapaswa

  kuchunguliwa  upya,  maanake  kuna  herbs  zinaambiwa  ati  on  medical  form  in  mzuri,  lakini  ikiwa  hazijakuwa  processed,

unashikwa  na  tumeona  vijana  wetu  wakishikwa  ati  ni  bangi.  Akikataa  kutoa  vile  hana,  anasukumwa  na,  at  the  same  time

ukichunguza  katika  moja  za  hizo  herbs,  utakuta  zingine  they  are  not  nacotics  but  herbigitics.   Kwa  hivyo  ningeomba,  hii

Commission ifanye research, iulize hapa na pale, na ikiwa kuna drugs ambazo ziko classified as nacotic and there are herbigitics,

ambao inaifanya illegal.  Ati kijana yetu anaweza akasukumwa kule na pale  -  na  kwa  list  ya  taxes  zingine  unakuta  hata  hizo

drugs, washa anza kuona faida yake ni sawa na wanaruhusia isiwe naye inatumiwa na polisi ku -  -  Ile ingine naye ninge uliza---

yes 

Com. Prof. Salim: (interjection inaudible)

Wainaina:  Okay kwa hayo machache,  ehe,  asante  sana.   Kuna kingine nayo pia ningeuliza, na  ningeomba  hiyo  muichungulie

sana-  welding. Welding hiyo pengine una workshop yako,  na pengine  unatumia  gas  au  unatumia  kuchoma  na  sitima,  pengine

unatumia,  unajua  wewe  mwenyewe  unatumia  kioo  kuangalia  ile  moto,  lakini  wewe  mwenyewe  ume-expose  -  ikiwa  ni  jirani

yako,  ikiwa ni pedestrian na wingine they are  doing  it  on  the  road  side.   Na  ikiwa  mtu  ni  layman,  bila  daktari  yeyote  kujua

madhara ya hiyo moto - ultra-violent kwa macho, inatakiwa hiyo iangaliwe kuwe kuna sehemu ambayo ina-compel hawa watu,

either  wafanye  kwa  workshop,  au  under  a  protective  screen  ama  kuwe  kuna  key  funds.  Commission  ambaye  imeanzishwa

ambaye  itaangalia  hayo  maneno,  sababu  ya  eyes,  maanake  tumeona  watu  wengi  baada  ya  kuangalia,  kuchoma  na  gas   na

pengine we pia ni comrade yako pia anachoma naye ako protected, inadhuru wananchi.  At the same time ninge-put up through

Commission, Commission tafadhali mtupatie pia truth Commission. 

Com. Prof.  Salim:  Tukiendelea mbele  basi  tunaye  Bwana  Richard  Njenga  Ng’ang’a,  siye  anayetoka?   Beatrice  Kangethe

hayuko, Mungai  Muturi,  Treo  Fasia  Karimi,  pia  ameondoka?  John  Njoroge,  ameondoka?  Gabriel  Njoroge  not  brother,  no

relationship, Gabriel Njoroge, at last unapata nafasi ya kusema, you have been here long, sorry about that but you can see  what
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we are doing.

Gabriel  Njoroge  Kinyanjui:  Mimi natoka Gathanga  katika  Wagutho  location.  Nataka  ku-highlight  a  few  points  maana  hii

report yangu ni kubwa, na sitaki kuisoma yote - nataka kusoma chache kwa  maana mengine ni yale ambayo yamesungumziwa

na wengineo hapo mbeleni na hakuna haja ya kuyarudia -  lakini yale naona ni muhimu nita-highlight.  Kwanza nashukuru sana,

kuwa na nafasi ya kuzungumza hapa mbele ya hii Consitutional Review Commission of Kenya,  na ni muhimu sana kwa kupewa

hii nafasi, na naanza - nataka kuanza kusoma introduction ya  hii  report kidogo.

 “Kenya is a sovereign republic and God given to all Kenyans,  hence,  we are  all shareholders  of our country Kenya,  each one

of us, has only one share from the top most,  who is the President  to chokora  and irrespective of social,  economic and political

status.”  Ya pili, we  the  people  of  Kenya,  hereby,  state  that  the  Constitutional  Review  exercise  should  be  allowed  or  given

adequate time to undertake a complete overhaul of the Constitution and it should not be  done hastly.  Kenya should remain a

unitary government.  In future, the new Constituion will be  altered by way of national referedum only and Parliament will never

be allowed to make any alterations.   The life of the eighth parliament should end by the year 2002  as  the present  Constitution

states.   The local community should be allowed to carry out civic education in local languages -  this is the  only  way  the  local

people will be able to express their views without any hindrances.  

 I  want to touch a  little  on  politial  parties;  we  need  only  two,  only  two  political  parties.  Kenya  should  remain  a  multy  party

democratic state,  for  democracy  to  thrive.  We  need  two  minimum or  three  political  parties  only,  so  that  they  can  be  easily

funded and people  can at  least  not get confused by so many political parties.   New constitution:  The new Constitution of the

republic of Kenya,  shall have the force of the Law throughout the republic of Kenya subjected to all.  It  should  be  followed,

respected and obeyed, 

Com. Prof. Salim:  Please, points only

Gabriel Njoroge:  No, no, this are points; I am picking points -  not all because  that one – adhered to being the supreme law

of the land. The other one is about  security.   The prime duty of any worthy govenment is to provide security to its citizen and

their  properties.   President  should  not  be  above  the  law,  arms  of  the  government  should  be  separated  -  am  going  through

quickly; establish strong civil service, devoid of corruption, tribalism, nepotism - which is delinked from political parties. 

Electoral Commission: to have independent Electoral Commission to facilititate free and fair elections,  which reflect the wishes

of  electorate.   Devoid  of  rigging,  bribes  and  any  other  forms  of  handouts  to  influence  voting,  civic  education  should  be  a

continuous exercise.   Justice for all;  justice and application of the law to be applicable to all without human –  racial,  regious,

political  descrimination.   Office  of  Ombudsman:  The  new  Constitution  to  create  the  office  of  ombudsman  to  receive  public

complains and have Constitutional powers to investigate, arrest, prosecute all such cases.  The appointee should be given tenure

of office.  
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Development:  development should not have boundaries,  it is a Constitutional right to tax payers  and not a privilage as  it is the

case today -  it should not be  tied to politics,  thus, it is absurd for the government of today to give tax payers  conditions  that,

unless they vote in favour of the government,  they will not see  any development.   Now let me read the conclusion.   I  want to

read my conclusion. What our  country  needs  is  not  government  packaged  development,  but  opportunities  for  the  people  to

generate wealth for themselves,  through facilitative, supportive,  effective and  efficient  government  policy  in  all  sectors  of  our

economy. Time for  politics  is  long  gone,  quality  leadership  is  the  priority,  irrespective  of  one’s  tribe.   The  leader  should  be

popular,  open minded, approacheable,  down-to-earth,  achievable and ready to serve this nation above tribal  lines.   The  new

Constitution will do Kenyans a great favour if one day I will enter any govermnet office or  institution and be greeted,  “Sir,  what

can I do for you please?” rather than ask you to give TKK.  

Com. Prof.  Salim:   Thank  you  very  much  for  those  views  and  that  very  significant  conclusion  you  have  given  us.  We  will

receive  your  Memorandum,  and  we  can  assure  you  it  will  be  read  thoroughly.   Tukiendelea  mbele  tuna  Jacinta  Stephen

Wambui.

Com. Adagala:  I would Just like to make assurance - there is someone who wanted assurance that they will not be  victimized.

  Mbele ya Tume, unaweza kusema lolote, na ukiwa victimized utaleta maoni kwa Tume.  Everybody is free to speak  and this is

actually part of that beginning of a new Kenya because - and people cannot suppress others  and their views.  So  una uhuru wa

kusungumza  vile.

Jacinta Stephen Mchai: Asante sana mwenye kiti na watu wake, mimi sijasimama hapa ama mahali  kwingine lakini kwa, sasa

Mungu yuko pamoja na sisi. Sasa nitasema kwa ufupi, kwa sababu kunakucha,  nitaongea habari  ya wamama na youth.  Youth

unajua  kuna  wengi  sana  hawana  kazi  na  wanataka  biashara.   Mama  anakwenda  biashara  yake  kama  anaenda  kutengeneza

hotel.

Interjection:  ongea kwa Kikuyu

(Kikuyu translated in Swahili)

Sasa  nasema ya kwamba,  wamama wako na taabu nyingi sana.  Kuna  wengine  wanakaa  huko  nyumbani  na  wanasikia  taabu

sana, kwa sababu wanafikiria nikienda kule Nairobi,  nitaenda nishikwe na council.   Sasa  mimi nitakaa tu na njaa yangu nikufe.

Sasa  mkipenda muwaajilie wamama wote waende wauze maziwa na matunda.  Na  tena tumpe heshima mkubwa wa  nchi  hii,

kwa sababu kila -  sisi wote ni wenye dhambi na Mungu anajua sisi zote,tumpe heshima, tuendelee na kazi yetu, ndiyo Mungu

abariki Kenya yetu yote.  Tukifanya hivyo, mkubwa na mdogo, kwa kweli Mungu atabariki Kenya yetu na mashamba yetu and

manyumba yetu.

Sasa ningalisema kama tukipeana heshima hivyo, nimpe  heshima nyingi nikiongozwa  na Rais yetu Moi,  muende mutengeneze

mambo yenu, mkija, Rais Moi atakuwa ndiye mbele ya kutuongoza na hiyo mambo yote Mungu atatubariki  kwa sababu sasa
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tukimweka chini roho yake itakufa.  Hata mimi yangu itakufa, kwa ajiri naambiwa niondoke kazi yangu, na  mimi najua hiyo kazi

yangu ndiyo inaenda kupatia watoto  chakula -  mimi nasema tusameane na tupendane,  amri kumi  nazo  muende  nazo,  muende

musome sawa sawa na mtasikia hiyo mambo yote, wale wako hapa na yuko,  likini nyinyi ikiwa mko, Mungu awabariki.

Com. Adagala:  Mama asante sana, lakini umetwambia tu shida ya mama - moja na ulisema ni shida nyingi.

Jacinta:  Iko  wengine  wako  manyumbani,  na  shida  hiyo  ingine  ni  mama  wengine  wanakwenda  kuuza  maziwa  na  “kanju”

inawashika.  Na hii ingine wamama wanapigwa na ile nyumba wanajenga huku Nairobi “kanju” inakuja --.

Com. Prof. Salim:  Inabomoa, demolition!

Jacinta:  Mimi ni naona kwa TV, ninaona nasikia huzuni sana. Kwa nini huyo mtu anafanya watu wale wengine namna hiyo, na

wao wanakwenda kutafuta chakula ya watoto? ndiyo asante. Sasa wamama wapewe uhuru, eh wapewe uhuru.

Interjection:  Asante, “Niwega muno.”

Com. Prof. Salim:  Thank you very much. Asante Jacinta Muchai kwa maoni yako.  Hii ni example mzuri kwa wale tumesema

kwamba pia wanaweza kufika na kutoa maoni yao.  Hapo tumeeleza jinsi ya kupokea  maoni.  Mtu anaweza kuinuka akasema,

mtu anaweza kuandika, lakini pia tuko tayari kusikiza maoni kwa wale ambao wana mambo watakayo sema kwenye nyoyo zao

-  ndani ya nyoyo; na Jacinta  ametueleza  mambo  ambayo  yako  katika  nyoyo  yake,  ambayo  pia  yanamuumma  au  kumjehuri.

Asante.   Tukiendelea  mbele,  maana  wakati  hauko  na  sisi,  tunaye  Lilian  Njeri,  Yuko?  Nina  -  nafikiri  MYWO,  yuko  okay

hayuko.   Baada  ya  hapo  yuko  Nga’ng’a  Waweru  yuko?  pia  amechoka?  Peter  Njenga  Karanja,  hayuko?  Charles  Kamau

Ngaithumma.  Peterson Wainaina? ah

Interjection (inaudible)

Com. Prof.  Salim:  Ametachwa  mbele  sana,  Ng’ang’a  Waweru,  yuko?  Yuko  wapi?  You  are  the  one.  Okay,  then  Bwana

Peterson can you wait because he camesfirst. I’ve just called his name.  He should be ah, were you, when I    called the names?

you were not here, ok lets hear your views, you have written views? So you have only five minutes, your friends have been very

patient and I would like to finish those who are here, five minutes only.

Ng’ang’a Waweru Alias Cuba:  Am Ng’ang’a Waweru and am proposing the following to the Constitution of Kenya Review

Commission. 

Interjection  (inaudible)

Ng’ang’a: I  Am Ng’ang’a  Waweru  as  it  is  the  ID  and  am  proposing  the  following  to  the   Constitution  of  Kenya  Review

Commission.

1. Constitution starts by establishing its purpose 

83



2. Kenya change from being a republic to a social welfare state

3. The Citizens of Kenya, be the supreme authority in the land

4. The Head of State should not be a Member of the Government

5. That at least  65% of the monies collected as  taxes borrowed by Kenya,  or  given to Kenya should be used to finance

services with direct benefits to Kenyans

6. That no amendments of the Constitution should be done without support of two thirds of Kenyans expressed through a

referendum 

7. That the arms of the government be separate, and each to be given enough Constitutional powers to carry out its duties

8. That those to be in Parliament as members, should not be appointed to serve in the executive arm of government.

9. Any appointment to the public office should be approved by Parliament

10. Provincial administration which is a colonial hangover be abolished

11. The  treasury  of  Kenya  should  be  a  Constitutional  independent  state  body,  for  collecting  and  releasing  money  as

directed by the Constitution and law.

12. That the Constitution creates an office of the Director of presecution that will take over the prosecution powers from the

Attorney General.

13. That a Constitutional office be created for investigating and taking action against human right violation.

14. That Kenyans be equally represented and have the right to recall their representatives. 

15. All elected leaders and those appointed to the public should take, be prescribed in the Constituion.

16. That the basic right of Kenyans should bind the legislature, executive and judiciary as inforceable law.

17. The people with disability should have atleast 10% representation at all levels of the country’s decision-making bodies.

18. That women should have at least one third representation at all levels of the country’s decision making bodies.

19. That the Constitution should give Kenyans, right to petition - individually or jointly with others to address written request

or complains to the appropriate state bodies or to Parliamentary bodies

20. All the state  bodies  or  agencies should be bound by the Constitution to carry out their duties in acccordance  with  the
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Constitution, the laws and justice.

21. The state bodies or agencies should be created to promote the welfare of Kenyans

22. Every person whether he had  been  to  school  or  not,  should  have  the  right  to  vote  or  offer  himself  or  herself,  to  be

elected in a general election.  The requirement of school certificate or  university degree could be a violation of  human

rights.  School certificate or university degree should not decide who should be a leader.  Let the people  be  deciding by

voting.  That’s  all.

Com. Adagala: Thank you very much for those views, next we go to Peterson Wainaina, Karibu.

Peterson Wainaina:  Thank you very much, mine is just oral and I just have three points or so,  Peterson Wainaina, the much I

wanted to say has been said, so I will just put one or two points.   The first one,  it has been said that in the current Constitution

we  have  the  freedom  of  expression  and  we  have  the  freedom  of  movement,  so  I  would  suggest  that  these  Act  on  the

Constitution should be implemented and should be more powerful,  because  it has affected most youths expecially in Kiambaa

and I also think in every corner in the country.  So, this  has enhanced police  harassment to the youth and that there should also

be  an Act that will give the citizen the right to prosecute  even the policemen if they happen to be   wrong doers,  or  they take

you to court  with nothing.  So  -  and I would like to suggest,  that their motto has  changed  from  the  “Mtumishi  kwa  wote”  to

“Mtumishi kwa pesa  na matajiri.”  Second,  I would like the amendments which are  from now to be made to the Constitution,

should be implemented and all the citizen, of the country should know the amendment that are done throughout the Constitution.

  That is as it was said and I support it

Interjection:  (inadiable)

Peterson:  Ya they should know about the amendment that have been done in the Constitution by press  or  media -  I mean or

by printed things - ya just be informed.  So at that point, it has been said and I support it, that the President should not be above

the law by all means because he is there for the service of the nation and not the nation serving him.  Thus, the Parliament should

be  added  more  powers  to  solve  things  in  Kenya  so  discouraging  the  President  powers  to  sack  upon  his  own  wish.   For

example, sacking and electing or appointing director or chairman of the co-operatives.

Fourth point, due to the downfall of the economic growth,  there should be a limit of the birthrate,  so that it will be  possible for

the government to make sure that every citizen gets quality education thus discouraging illiteracy, which has been a barrier  for

development in our nation for many years.   The Constitution  should  also  consist  MP’s  Act,  in  which  it  should  pass  that,  the

citizen of the constituencies in which the MPS are from, have the right to a vote for no confidence to their M.Ps  if he does  not

do the task or he does not implement the duties that he was assigned to by the citizen. 

My last point is the encouragement of the Civic Education, so far, in our country Kenya,  all the civic education we know is just

the birth of Kenyatta,  what he did and the gain of independence -  just that.   So  we need more about  civic education,  so  that
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citizens can know about the history of their country including the Constitution that is governing the nation.  Thank you.

Com. Prof. Salim:  Thank you, Bwana Wainaina next is Bwana Edward Kaiyo - is it Kaiyo,  Lawrence Karanja  please,  watch

the time.

Interjection:  Shika hapa Ongea na hii.

Lawrence Karanja:  Chairman, Commissioners and dear  citizens, my name is Lawrence Karanja  Mungai.  The first  thing  to

take to  the  view  of  the  Constitution  is  about  the  President.   President  should  not  be  elected  from  his  own  constituency;  he

should be elected by the whole of the republic of Kenya,  because  he will be  serving the whole of Kenya and his constituency

should be represented by a Member of Parliament.  The President should not be  above the law.  The President,  any particular,

or any person, or any citizen, has got his own right like the President before the law - he is above the law, no one can go and eh

-- some of the issues which people go on to delegate can not delegate positively, automatically -  you do not go beyond eh the

President.  The  other  thing,  the  Head  of  the  Government,  Civil  servant  -   the  Head  of  civil  servant,  Chief  Justice,

Auditor-General, Attoney General and eh Vice President should be determined by the House.

The other thing, I come to is about  health, water,  education,  housing,  electricity  and  hawkers.   Government  should  give  free

health treatment, to serve the public because  poor  people  cannot afford to go to the hospital these days because  they have no

money, they die home because  they have no money to share with the government to pay in the hospital.   About education,  to

beat  the illetracy, people  should have free education from primary level to  secondary  level,  with  graduates  –  of  course  these

people are mature people, the government should retain the way of giving them loan to learn and after getting employment, they

repay the advances they have been given. 

With water,  we have got good resources  to get water  for every one.  We have got Lake  Victoria  which  has  got  fresh  water,

there are people benefiting from the river now which come from the lake Victoria and we as  Kenyans,  we do not benefit from

these lakes.  As they have done in the petrol  pipeline, to put to it up Kisumu and Eldoret,  they should know how they can get

water  from  lake  Victoria  and  through  to  our  arid  areas  where  we  have  got  good  soils,  to  grow  our  food  and  assist  our

community.  The other thing is about  hawkers.   Hawkers  should be allowed in town in certain times, in certain streets,  like  in

some other towns in the world people are given time, when they should hawk their goods in their town, and they are  given the

time instead of harassing the hawker now and then.  Then with the clothing, this should only be done through the government,

helping the people advance through harambee and so forth so that every body, can get clothed.

And about  the food,  every citizen should get food,  becaue we are  in an agricultural country.  I don’t see  why we get aid from

outside. If I can remember in 1977- 1976 – 1977, 78 we were out of foreign exchange, we did not need our foreigners to give

their money, we were out of foreign exchange because  our fund was stronger than British, which was.  I remember one time it

was up to Ksh. 14 against our one pound. But later on it increased up to 17 for quite a long time in 1976  – 1977  – 78 and this

time, I passed to read a paper,  the British government was getting our credit  of 99,000  pound -  which the British government
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was owing us.  To do this, it can be done even today.   So  if we do our resources  of farming, the farmers are  given the help at

that time they were given the GMA. During 1967  – 68 upto 1997,  governments were giving farmers help to plant,  they  were

giving seeds, plough and all that, the farmer was only to look and to guide the labour.   All this money -  after the farmer gets his

service to  give to the government and the money is  deducted - what he has used and making profit with it, and this encouraged

a lot of people.  Okay, Okay - So in this, let the government give the first priority to the farmers,  as  this is the only way we can

get out of the poverty,  because  the economy has gone broke  because  we are  not able to feed  our  selves.   The  other  thing  I

come to is about the bank.  In our country we have foreign banks - - - 

Interjection  (Inaudible)  -  Okay  about  the  bank,  I  would  like  the  government  to  put  strength  on  the  Co-operative  banks,

because every person can be in the co-operative ban, a farmer, a trader, the employee all these people 

Interjection (inaudible)

Lawrence:    Okay,  Okay,  I  am  just  finishing.  Let  the  people  who  are  not  non-citizen,  not   be  allowed  to  do  the  business

citizens  can  do.   The  other  thing  is  about  the  state  lands,  like  ADC  farms  and  all  that.   The  proposal  on  this  lands,  let  the

government employ people  and work on this land and produce something to help our schools -  to give our schools food,  our

prisoners, our colleges, our hospitals.  With doing this, it is enough.  I don’t have any more.

Com. Adagala:  Mr. Karanja we are sorry also with the others - because people have very goods ideas,  but if it is not written

- please write it and forward it to the Commission, but it is just because of shortage of time. 

Com. Prof.  Salim:  Because there is shortage of time, let me now find out actually how many are  still here -  those who have

signed up or registered and then we divide the rest of the time equally between them.  Hopefully we can do that.   It  may mean

less time for each one of them, but that’s the only way to be  fair to all of them. We have Mr.  John Mburu.  Is  he here? Alright

wait; John Wamuti there,  Peter  Waime  there,  is  that  Peter  Waime,  no  Peter  Waime  is  not  here,  please  answer  when  I  call

otherwise I will assume you are not.  David -- this name can you read Bwana --- David Chao, is here? no, John Njoroge Thuo,

is not here  I am crossing his name out;  Benson Njangi; alright -  David Macharia;  alright. Regina Mbio is here,  Peter  Mbugua

Karanja and then Peter Njoroge alright - Pius Chege very good. Now we have one, two, three, four, five, six, seven, eight, nine

 – right, nine people.  We have thirty minutes so therefore,  John who? John Kariuki  -  I  don’t have his name, you did? I can’t

see it here.  Unless you are  among the very early ones and then you left -  you must have left?  Alright am sorry,  but hopefully

your views will already have been covered by somebody else, at least you hope so.  Now therefore, can I give each one of you

three minutes - no more - just to give us the main points. Have we agreed?  We have to leave at  six, because  we are  not going

home to rest and have dinner and sleep - we are traveling to another constituency and sleeping far away from home.  Hopefully

you will bear with us and understand the problem.  So we are  losing time by explaing further,  let me therefore call Bwana John

Mburu Gakanya.  And  give us your views in three minutes - no more.

Concillor John Mburu Gakanya:  The current Constitution allows the Parliament to amend any part  of the Constitution by a
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65%  majority.  My  proposal  is  since  some  parties  are  buying  or  marrying  other  parties,  this  should  be  done  through  a

referendum.  The Three Arms of the Government, that is the Executive, the Legislature and the Judiciary, each should be given

equal  powers,  and  not  the  executive  dictating  the  other  bodies.   The  other  one,  the  current  Constitution  is  very  clear  that

primary education should be free, health services should be free, subsidized secondary eductation.   If you are  reviewing I don’t

know how we can put it because  we would like it to stay as  it is,  free mandatory,  free  primary  school  education,  free  health

services, subsidized secondary education.  Thank you.

Com. Salim: (Inaudible)

Com. Adagala: Councillor,  Councillor,  Councillor,  when we say things about  central  government,  do they also apply to local

government, like for instant amendment by referendum does that apply to local government if there are things thay are  changing?

 

Councillor:  Okay 

Com. Prof. Salim:  John Wamuti - and do the same thing Councillor has done.

John  Wamuti:   Yangu  ni  kusungumza  kwa  Kiswahili.  Nawasalamia  nyote  mko  hapa,  na  mwenye  kiti?  Jina  langu  ni  john

Wamuti. Yangu ni ya kwamba ama nina waomba mimi mkiniona hapa,  ni mzee nilikuwa mpiganiaji wa uhuru -  yaani  freedom

fightes.  Hiyo nawaomba iingishwe  katika Constitution ya Kenya ya kwamba,  Kenya ilipiganiwa na watu walioitwa Mau Mau

na ndiyo wanaitwa freedom fighters.  Watu hao walikufa  kule  Hola,   watu  hao  ndio   mpaka  wa  leo  wako  wazee  vikongwe

wana vijana na watoto  na hawana mashamba.  Naomba hao watu wafikiriwe maanake bado  wangali hai,  wale  wanasema  ati

wamekufa,  mimi ni  moja  wao.   Hilo  ni  jambo  ningetaka  mlitie  maanani  kwa  sababu,  mimi nikitembea  naona  sana  watu  wa

freedom  fighters  maana  nawajua,  wanataabika  na  wapo.  Wacha  wale  wanasema  ni  Mau  Mau  wa  uongo  hapana,  mkitaka

tuwape  ukweli  tuko,  hatujakufa  tungalipo  na  hiyo  ni  kitu  ilifanywa  Kenya,  na  nyinyi  Wakenya  mnaona  haibu  kuandika  ya

kwamba Kenya ilipiganiwa.  Hiyo ni  jambo  nataka  mliweke  maanani  kwa  sababu  tuna  watu  kama  huko  Cuba,  hata  Castro

yuko na mwingereza  hapa  hapa  South  Africa,  kuna  watu.   Kwa  hivyo  hata  Kenya  na  nyinyi  mwandike  ya  kwamba  Kenya

ilipiganiwa na Mau Mau. 

Tafadhali niseme mnipe nafasi kidogo -  hapo nimetoka na vile ningeomba ifanywe ni kwamba,     kama  hivi  garden   ya  uhuru

tukitaka kujengwe kitu  ya  kukumbusha  hao  watu  vile  vitu  tulipigania  kama  bundiki,  mapanga,  nguo  tuliyovaa  na  mengine,  ili

tuweke  uko,  watu  wakuwe  wakionyesha  watoto  wetu  na  watu  wa  Kenya.   Kama  vile  nimesikia  watu  wakisungumza  hapa

habari ya historia, hiyo ni jambo ningetaka muweke maanani kwa sababu,  naona ni kama watu wa Kenya hawana aibu.  Prof.

hata wewe mwenyewe ulikuwa University umeisomesha, na hapa katika archives yetu, mzungu mwenyewe amekubali tulipigana

naye, mimi nakwenda  huko  kusoma.   I  have  said  he  agreed  we  fought  with  him.  Kwa  nini  mnaona  aibu  kwandika?   Hapo

nimetoka.
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Ya pili, ni kitu kinaitwa COMESA,  tunaona taabu na COMESA hii, Prof.  Sukari  yetu hatuuzi,  mchele  hapa  tunalima,  tulilima

sisi watu wa Mau Mau,  mchele hauwendi,  mahindi haiendi, hii COMESA sio kusema ati vitu  vyetu  tusiuze.   Naombeni  hapo

muweke  maanani  ya  kwamba  chakula  yetu  kwanza  hii   tuuze  yote  tunayo  kabla  ya  kununua  ya  wengine.   Jinzi  mmeona

wa-Sudan vile wanatengeneza sukari wanatushinda, imekuja kwa TV jamani tafadhali hiyo kazi tunatafuta iko kwa mashambani

hapa kwetu ni sukari,  ni mahindi ni mchele, mambo kama hayo naombeni,  COMESA siyo  kusema  sisi  twende  katika  hasara

tusaidie watu wengine.  Yangu ni hayo, sikuwa na nafasi - kama ningekuwa na nafasi ningesema mengi, lakini hayo ndiyo nataka

muweke maanani.  Asante sana.

Com. Prof. Salim :  Akifuata ni Bwana Peter Waime, Peter Waime

Peter Waime:  Eh, Chairman na wenzetu, hawa wazee wanakaa,  nawasalimi  maana wengine walikuja kutoka asubuhi mpaka

saa hii.  Kwa hiyo mimi natoa shukurani kwa hawa lakini ni kazi mpaka twendelee na kazi ya mwananchi. Yangu -  sina kikundi

mimi nakuja kutetea,  ni yangu mwenyewe binafsi maana sisi kama  yule  mzee  amekwenda,  tunateseka  sana  sana  hapa  kwetu

Kenya.  Mzee  wetu  anasema  kila  mahali  unakwenda,  nchi  ni  yako,  lakini  tunaona  hakuna  hiyo.   Mimi  ni  mmoja  ya  wale

waliofukuzwa huko Rift Valley, na mimi nilikwenda na pesa  yangu kununua shamba maana hapa shamba haitoshi. Mimi naona

vizuri kwenda kununua shamba mwenyewe. 

Wakati ule sisi tunakwenda huko 83, 86, kukawa na mambo ingine, mashamba tukawacha tukarudi mahali mtu alitoka -  na sisi

ni watu wa Kenya, tuko Kenya - Sio London, sio wapi, sisi hapa ndio, kwetu Kenya.

Mimi nauliza,  hii  serikari  yetu  najua  mimi  ni  mwananchi  nako  na  kibali  ya  mwananchi  hapa,  tena  niende  wapi  na  huko  ni

mashamba yetu?  Haya, isitoshe, mimi nasema kwa hiari, kama ni President afanye kazi ya President, kama ni Parliament,  ifanye

kazi  ya  Parliament.   Maana  kazi  ile  anaandikiwa  ni  hiyo,  na  tena  ipewe  mtu  anajua  mambo  ya  kuongoza  nchi  yetu.  Haya

isitoshe, kama ni Attorney General ana kazi yake, asipelekwe mahali hajui kufanya kazi ama huku ama huko.   Hata Saitoti,  ana

kazi yake ndio mnaita nini? -  Vice President,  na yeye ana kazi yake.   Na  mimi nikimaliza, hapa kwetu Kiambaa  kuna  maplot

nyingi  sana  sana,  watu  walipewa  na  hawajengi.  Kama  wao  hawajengi  wanakuja  wanafanya  nini  -  wanapewa  pesa  tena

wanarudi, na hiyo maplot tujengewe. Ukienda huko unaona majani inajaa, kumbe ni rangi inaingia inauma uma watu.  Kwa hiyo,

waambiwe wajenge hiyo maplot.   Hata sisi tunaitaji maduka,  tunaitaji hiyo mahoteli,  mabaa,  makanisa,  makaburi,  sisi twahitaji

na hiyo ni mali ya serikali tufanyiwe na serikali yetu vile tutakavyo, vile anajipenda na sisi atupende.

Kwa  hiyo  mimi sina  mengi  -  ni  hiyo  mambo  ya  korti.  Korti  nayo,  kama  mimi  ni  mtu  wa  hapa  na  mimi  nashtakiwa  hapa

Kiambaa, na mambo yangu yote iko hapa kiambaa, hapana pelekwa Nyeri, Murang’a korti, korti kubwa ni hapa hapa.  Hiyo ni

kusumbua mimi, nisiwe na pesa  ndio wanyakue ile kitu wanataka kwangu, maana mimi nakosa pesa  ya  kufuata  fuata  mambo

kama hayo.  Na serikali yetu wasaidie sisi, kama ni wazee hapa kijiji, wapewe kazi hiyo maana,  clan ndio watu wale wanajua

kuangalia maneno ya watu.  Tunaita nyumba, watu wa nyumba yetu. (Interjection inaudible) –(Inaudible) bado, ndiyo, haya.

Kwa hivyo, hawa watu, kama mtu anaua mwingine hiyo kesi  isikizwe kwa makini hapa sio kwenda kuhongana ati mtu alikuwa
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bure, bure, tena anawachiliwa kwa sababu ya pesa.  Hapa tena wale watu wanaiba,  ama wanafanya mambo ingine, kama korti

ichungue kabisa,  msiwekelee mtu ati alifanya au nini au nini,  kama  ni  huko  jela  ama  watu  wale  wanakatiwa  kesi  ya  kuuawa,

wachunguzwe kabisa, maana wengine wanafanya ki-magendo huko.  Sisi hatutaki hiyo, tunataka nchi yetu iwe safi,  tena iwe na

uchunguzi mzuri, tena tupatiwe nchi yetu makao mazuri bila kuhangaishwa - unasikia?

Asante.

Com.  Prof.  Salim:  Sasa  Bwana  David  Chao,  David  Chao,  yuko?  Hayuko?  okay.   Bwana  John  Njoroge  Thuo  hayuko?

Benson Njagi anasema kama uko, tafadhali you are young, forecast three minutes.

Benson  Njagi:  Haya Bwana Chairman, the Commissioners my fellow citizens.  I  want  to  speak  on  education.   Education  -

primary  education  should  be  free  and  mandatory  for  everyone.   Secondary  education  should  be  highly  subsidized  by  the

government, students who can  not  afford,  who  come  from  poor  parents,  should  be  assisted  by  the  government.   University

education, should be accessible to everyone.  There should be loans and grants from the government.  Land – the land;  people

should be limited, each person  should only own about 50ha. The rest should belong to the government,  where those who want

to do farming can rent the land.  Towns and Cities should be directly under Mayors elected directly by the public.   Housing; the

government  through  the  city  councils  and  town  council  should  have  a  proper  housing  program  where  by  we  need  to  have

uniform housing. Right now you find there are so many types of houses if you go to the cities.   Yah it is all confusion.  Yah, we

should have standardized in various areas. 

Parliament:  Elected  Parliamentarians  should  not  be  allowed  to  defect  while  the  Parliament  term  is  on  course.   Intellectual

property, the work of the artist and, or the work of artist should be protected plus any other interllectual property.   A place like

in America you find music industries is a very big industry, so what we are saying is,  the work -  the creative work or  the talent,

can come up with a big industry that can employ so many Kenyans.   Executive Kenyan powers  -  the powers  of the President

should be curtailed.  All appointments should be vetted by the Parliament.  Political parties,  we should have around four or  five

political parties.   This will  reduce  confusion  and  people  coming  up  with  parties  for  selfish  motives.    Yah,  broadcasting,  we

should  encourage  Kiswahili  or  English  that  is  to  minimize  tribal  biasm  that  is  in  broadcasting.   We  should  encourage  adult

education, that is everybody should be able to read or write.   Employment; employers should be made to give their employees

good  salaries,  a  certain  percentage  from  employers  should  go  directly  to  the  employees,  this  will  minimize  exploitation.

Government  workers  should  be  adequately  remunerated.   Corruption;  there  should  be  proper  rule.   Kenyans  should  be

encouraged to invest anywhere in the country.  And the small investors should be given incentives like tax cuts and such.  Thank

you.

Com. Prof. Salim:  Asante sana Bwana Benson Njagi, we now turn to David Macharia.

Com. Adagala:  Its  good  that  areas,  which  we  have  not  talked  about,  are  coming  out,  like  those  ones  of  artists  and  small

investors.  We really need a lot of different views so that we can move.
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David Macharia – (Kikuyu translated in Swahili) – Naitwa David Macharia nitaongea maneno matatu manne sitapitisha pale.

Lile jambo nitasema ni lile liko karibu sana kwa vijiji vyetu, ambalo ni utawala wa kijiji. Kulingana na vile mtu -  hali ya kuuliza

kazi -  mtu akifanyishwa interview halafu asijukuliwe, kama ni DC anapeana ile  cheo,  anafaa  kuchunguza  maoni  ya  wananchi.

Yule mtu atakuwa na moani mengi kwa watu,  na hawajakuwa pamoja sana,  yule mtu anachukuliwa kama yeye ndiye mwenye

hiyo  cheo.   Maanake  tuna  shida  nyingi,  unapigwa  na  unajua  yule  aliye  kupiga  na  ukienda  kusema  ukweli,  yule  aliye  kupiga

anaenda kupeana  pesa.  Ukienda  ku-claim  unaambiwa  “we  mzee  hujui  vile  unasema.”   Unakwenda  ndani.   Kwa  hivyo  hiyo

jambo ya kijiji ni nzuri kwa Chifu na Head men wake, lakini lazima iangaliwe ni nani, kwa sababu application -  unaweza kupita

application na ukuwe ni mkora. Kwa sasa, na ya tatu ni hii, sheria ikitengenezwa hali ya kinyumbani, kinyumbani isiingiliwe sana,

maana nyumbani kuna yule mwenye kusema na kuambiwa; maana ikikosa pale, hakuna maendeleo ya kiulimwengu. Ikiwa mzee

akiitisha haki yake kwa mama anaambiwa anamnajisi, halafu aukumiwe hiyo ni mbaya. Ama atiwe kortini hiyo ni mbaya sana.

Com. Prof. Salim:  Asante sana Bwana Macharia, Tukienda sasa kwa Regina Mbiyu, Karibu tafadhali dakika mbili, tatu hivi.

Regina Mbiyu:  My names are Regina Mbiyu I come from here and I would like to present my views.  I  salute you all. First,  I

would like to say something on poverty alleviation.  I suggest that the social welfare party be established for the genuinely poor.

 I also suggest  that street children be taken to homes and educated by the government,  and those who have parents  be  taken

back to their parents.   I  also suggest that children where  else  -  be  made  mandatory  that  all  children  go  to  school  right  from

primary school.  I suggest irresponsible behavior that results in street childen or children that are not provided for,  be  curbed by

the Constitution.

Youths and adults with irresponsible behaviour be taken care of by the law.  I also suggest that salaries be comensurate with the

present economic situation i.e that the salaries that are offered by the private and civil service,  be  able to cater  for the needs of

the worker  such that people  who are  working do not  have  poverty  in  their  lives.   I  also  suggest  that  the  landless  people  be

allocated land and be facilitated to farm. For example, be facilitated to have land in the desert  areas  and also be given financies

to start irrigation.  I also suggest that fathers that have abdicated their fatherly laws be forced to do so by the Constitutions and

also mothers too. 

 I  also want to say something on the environment, I suggest that slopy areas  especially those areas  that are  above 55%  slope

and water catchment areas not to be cultivated.  Land, next to rivers be  left uncultivated to conserve the rivers also subdividing

of land into small units that create  villages, should stop.   Indigenous trees,  trees  in the  state  forest  and  areas  of  public  offices

should  not  be  cut.   All  forests  should  be  preserved  and  intensive  afforestation  be  carried  out.   I  also  want  to  comment  on

agriculture. I want - I suggest that inputs on agriculture should not be taxed, farmers should be given subsidies so as  to produce

food for domestic consumption and for export and be able to compete well with others.  Imports  of commodities that are  being

produced locally should stop. 

On education -  still on agriculture, I suggest that a fund be established to bail out farmers when problems of prizes especially,

for the international or  industrial  commodities  arise.   For  example  the  coffee  farmers  should  be  bailed  out  of  their  problems
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through these funds when the international prices fall.  Also farmers like the dairy farmers should be bailed out when a company

imports milk products into the country.  I want to say something on education;  first I want to say that we should harmonize our

education, such that if you undergo a three year education,  you should get the necessary certificate with somebody else who is

undergoing the same. For example if it is a degree of four years, it should be the same all over the country. 

Also certificate and diplomas.  I  also  suggest  that  an  equipment  key  be  established  in  the  country,  where  by  all  schools  are

equipped so that they may be brought up into a level whereby they can compete equally  in  exam  and  be  able  to  do  well.   I

suggest that we remove the quota system of education and replace it with qualification.  I  also suggest  that  the  chancellors  of

Universities  should  not  be  politicians.   Also  the  vice  chancellors.   They  should  be  academacians  and  be  well  formed  with

administrative performance.  Secondary schools, I suggest,  that school capacity should be enhanced whereby a Principal does

not take excess students in a school, leading to overpopulation in order  to reduce accidents  and bad behaviour.   I  also suggest

that parents   -  PTA should have a bigger say in matters concerning schools and students.   I  also  suggest  that  school  fees  be

made in a way that it will facilitate the running of the school without the Principals adding extra fee. 

If a student is not able to pay secondary school fees and he or  she is genuinely poor,  he or  she should be facilitated to  go  to

school without paying school fees.  On women issues, I suggest that women have one third representation in every level of our

organization, I also suggest that business women, especially the local women, be facilitated to carry business without harassment

from the law for example hawkers.  Girls, especially the youth, should be protected  from the marauding youth males who cheat

them that they will marry them and they make them fall out of school and when they have children, they are ditched.   So  the law

that we have should protect  the girl-child from the cheating of the young men and also some  adult  men  who  do  the  same.   I

suggest that fathers who abdicate their ferternal roles I  am talking on the side of girls now- they should be forced by the law to

take care of the children that their bear.  That is all now.  (Inaudible interjection)  I said if -  -  okay.  The mother-  I mean both-

because the mother has been made a mother, she should be taken care of.  If the man says he is going to marry that woman, he

should be forced either to take care of them both or marry her.  They should be supported, both of them.

Com. Prof. Salim:  Mbugua Karanja

Mbugua Karanja:  “Ni wega muno?”  (In  Kikuyu  translated  in  Swahili)  Nawasalim  nyote  mlio  hapa  -  hasa  wale  tumekuja

kusikiliza  hapa  na  ma-commissioner  wetu?   Ile  jambo  inanifurahisha  ni  kwamba,  tangu  tulipo  jipatia  uhuru  -  hakuna  uhuru

tuliopatiwa  maana  ile  sheria  iliyokuwa  na  mwingereza   ndiyo  tunayo  endelea  nayo  sasa.   Ni  kuonyesha  wale  waliokuwa

wakitawala  pale  mbeleni,  hawajakosea  maana  ile  Katiba  iliyo  kuwa  ikiongoza  tukipatiwa  uhuru  62,  63  -  sorry  walijaribu

kutengeneza Katiba ambayo tunajaribu kutengeneza sasa.   Na  tukitengeneza Katiba mpya sasa,  hatuwezi kusahau ile  iliyokua

mbeleni.  Na watu wanafaa kuona ni kama mtoto mwingine mchanga tunajaribu kuzaa. 

Mapendekezo yangu kwa hii Tume, tulipopatiwa uhuru kuna tume iliyopendekezwa na Ndegwa ya kupatia uhuru watu wote wa

serikali kupiga biashara.   Na  hilo jambo  lilizaa  matunda  mabaya  hata  wa  sasa  imeanza  bado  kuua  wengine.  Maoni  yangu  ni

watu  wa  serikali  wanaofanya  kazi  wasikubaliwe  kufanya  bishara  zingine  kabla  hawajafikisha  miaka  hamsini  na  tano  -  kabla
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hawaja-retire.  Maana watu wa serikali wakiwa wakifanya biashara inaingiza wizi, ndiyo inaingiza wizi na hata  kufanya  serikali

iliyoko kufilisika.

Maoni yangu ni kwamba,  watu waliyo ndani ya serikali,  wasipatiwe mwanya ya kufanya biashara zingine, kabla hawajafikisha

miaka hamsini na tano. Waki-retire wanaweza kupatiwa wakati mwingine wa kufanya biashara nje.   Hilo jambo ndilo imefanya

kuingilia mambo ya mashamba na hata kupata mashamba makubwa.  Ningetaka walio na mashamba  makubwa -  sio wanyang’

anywe, bali wauzie wasio na  mashamba  ili  waachwe  na  shamba  kidogo  kama  hekali  mia  moja,  na  hizo  zingine  wauzie  wale

hawana.  Yale mashamba makubwa yanafaa kubakishiwa serikali. ndiposa yale mashamba iwe ikilimwa na wafungwa.

Walio fungwa na civil kesi kifungu cha sita, wawe wakifungwa kifungo cha nje.  Na wawe wakifanya kazi kwa office za DO,  na

za jela, na ili wawe wakifanya kazi kutengeneza barabara za mitaa, ili watu wawe wakitengeneza location zao,  na walio na kesi

ndogo ndogo hawafai kufungwa ndani ya jela ama seli.   Maana kuna zile bonds watu wanapewa na serikali,  watu wa kunywa

pombe na wale wa kesi ndogo ndogo wanafaa kufungwa kifungo cha nje.  Naona seli zetu ni ndogo, na watu wanashikwa watu

wakiingia kule wanakuwa wengi sana, na serikali inatumia pesa nyingi sana.

Mimi naona ile mashamba iliyo ya selikali, wale wamefungwa, wawe wakilima hiyo mashamba na kupata  chakula ya wafungwa.

  Tena jela zetu ziongezwe chakula, maana wale wanafungwa wengi wanakufa kwa njaa maana hakuna chakula.   Hiyo inaingiza

hata  wanaume  kuwanajisi  wengine  maana  wamekua  wengi.   Sasa  tunaona  Kenya  karibu  ikuwe  Sodoma  and  Gomora.

(Inaudible)  tena  majudge  wetu  ile  sheria  wanatumia  ni  ile  ya  ki-coloni  sababu,  ukienda  huko  ukishtakiwa  na  mtu  mwingine,

unaambiwa ukisimama namna hiyo, anakwambia,  “wewe uliua mtu huyu ama  ulifanya  yeye  namna  hii  au  hapana?”  na  hiyo  ni

mbaya sana kuuliza mtu namna hiyo - hawezi kujitetea.   Kwa hivyo iko ingine moja nitaongeza, watu kukamatwa usiku hiyo ni

mbaya  na  ndiyo  hata  wengine  kwisha  sema  na   mimi  nitasema,  sababu  kutakuwa  na  viwanda  katika  nchi  yetu  na  watu

watakuwa wakifanya kazi usiku.  Kwa hivyo kukamata watu usiku wakikuta kazini na kuingiza ndani ya seli ni vibaya.   Haya

asante.

Com.  Salim: Peter Njoroge

Peter  Njoroge:  Thank you Commissioners,  my fellow Kiambaa residents,  my names are  Peter  Wainaina  Njoroge  and  here

are my views towards  the CKRC,  I would like the following preamble to appear  in our Constitution.   “This  Constitution  is  a

property of the Kenya people being a contract  between governed and the governance,  on how the governed would like to be

governed.   It  is the supreme law against all the other laws in Kenya.”  Here  are  my amendments  to  the  current  Constitution.

The Presidency; the President  should be elected by the people  of Kenya and should hold executive powers,  the person to be

declared  President  should  have  attained  51%  vote  cast  during  the  election.   There  should  be  a  provision  for  independent

candidates.  The  President  should  name  his  running  Vice  President  during  his  electoneering  time.   The  Cabinet;  the  Cabinet

should  be  appointed  by  the  President  and  approved  by  65%  vote  in  Parliament.   The  President  should  always  consult  the

Parliament whenever he wants to dismiss a minister. There should not be more than 16 Ministries or  Ministers and not less than

12.  Parliament should have powers to impeach a Minister -  which should be presented as  a private members’ motion, and be
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supported by 65% MP’s in the house.   Assistant  Minister  should  be  equal  the  number  of  Ministries  i.e  there  should  be  one

Assistant Ministers in each Ministry.  

Permanent Secretaries and Ambassdors; all Parmanent Secretaries should have attained university level of education and he or

she  should  have  adequate  knowledge  of  the  ministry  he  or  she  is  leading  preferably  a  university  degree.   They  should  be

appointed by the  President  and  approved  by  65%  of  Parliamentary  votes.   The  President  should,  before  dismissing  the  PS

inform Parliament which should be put before the vote and supported  by simple majority in the Parliament.   Parliament should

also have powers to dismiss or dismissal of a PS by way of presenting a private member as motion and should be supported  by

65% vote.  Ambassardors should also be appointed by the President and approved by 65% vote in Parliament.  Ambassardors

should be degree holders. 

 Prosecution: The prosecution in court  should be expanded to include the following bodies;  The Attorney General,  the Police,

Controller  and  Auditor  General,  Public  Accounts  Committeee,  Public  Investment  Committee  and  Public  through  Private

Prosecutions.  Attorney  General  should  not  have  powers  to  terminate  any  case  before  a  court  of  law.  Nomination  os

parliamentarians  the  nomination  of  members  should  retain  the  current  12,  but  the  seats  should  be  distributed  as  follows:

Disabled – four seats,  Lawyers 2 seats,  Doctors  2 seats,  Women 2 seats,  and Churches 2 seats.   The  nomination  should  be

done by the President through Electoral Commission and respective political parties.

 The Electoral Commission should be appointed by the President and there will be 20 Electoral Commissioners,  who should be

appointed or nominated by political parties according to their strength in Parliament.   The nominated Commissioners should be

forwarded to the President  for appointment and the President  should have no powers  to reject  any nomination by   a  political

party. The Commissioners should be left to elect their chairman from among themselves.  Quoram in the House;  since the MP’s

are paid by the tax payers money, the quoram in the Parliament should be raised from the current party to half the sitting MP’s

excluding the ex-official - currently it should be 116 MP’s in the house.

Funds of the government; the government should always follow the yearly budget to the letter.   If by any chance the need for

additional spending, it should be brought to the House by the Ministry of  Finance  and  should  be  approved  by  65%  votes  in

Parliament.   I’am almost -  -  Okay.   Disolution of the Parliament.   The  President  should  not  be  given  powers  to  disolve  the

Parliament.   Parliament  should  have  a  regulatory  calendar.    Public  Service  Commission;  all  government  officers  should  be

employed  by  public  service  Commission.   Tenure  of  offices:  The  following  offices  to  be  given  tenure  of  office:  Electoral

Commission, Police Commissioner, Magistrates, Judges, Chief Justice, AG, Auditor-General, Central Bank Governor.

Local Authorities: The mayor and chairman elected directly to the members by members of public.  Councillors should be given

powers to hire and fire all officers including Clerk and Treasurer.  Impeachment of elected MPs the public should have powers

to  impeach  their  Councilors  and  MP’s.   This  should  be  done  by  collecting  views  and  75%  signatures  of  registered  voters.

Provincial Administration – I would propose the Provincial Administration to be  scrapped  forthwith – Provincial Administration

to be scrapped.
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Parastatal Executives or chiefs  should be appointed by the President  and approved by 65% vote in Parliament.   They should

be contracted for 5 years and should be reliable for re-appointment.  

Education:- I would propose  there should be a parents  body in the act  elected by respective school committees,  this will help

parents to bargain for their children’s rights. Changing Constitution.  This should not be left to Parliamentarians but should go for

referendum carried out by Electoral Commission.  Thank you.

Com. Prof.  Salim:-  Thank you very much Bwana Njoroge,  now our last  person  to  hear  is  Pius  Chege.   Please  two,  three

minutes no more Bwana Chege, just three minutes.

Pius Chege:  (Kikuyu Not translated)Nie ndemothomu na kwaria Gikuyu neguo tondu goko ne ndi’rona and othe ti a thomu,

kore  maraigua githoko kore  otaraigua,  kore  araria gethweri kore  ataraigua neguo kana tiguo.  Nie ndukandafutire tondu andu

aya othe ni athomu aya ni Agikuyu. Oguo mwatafuta haha kinya kore  mundu  otegothikagereria.   Nderinda  kwaria  ohoro  wa

makanga na are’uo tondu Constitution ino ne turamey’nda muno,  Mothe niwe ndirera,  nderinda kwaria ohoro wa Constitution

ino ne wega kana tiwega.  

Ithuwe Makanga ithuwe twekerega ngari, naithue twekeraga ngari ithui nothui tonyitago and aya ange matinyitago.  Riuo ithuwe

Makanga toragia atirere kare ithui ndereva? tondu muthigari oka we newe orona, agakonyita.

Tucoke twariye ohoro wa ariuo.  Mundu muriuo ona munda wena bible aracemanio nake oguo agithe na bara  na nekoi’noka

ara inoka auma  kohunjia  akanyito.   Nuranyita  oria  ndirakwira,  nariuo  athi  athomiro  haria  igortini  nderega  tondu  ndekwenda

gothe romandi no kinya etikere neguo ahoro fine ya magana K.shs500/=.

Twauga Constitution igethere tondu wa rere (I talk in English, I know it  I know kiswahili I know ata  Miji kenda najua.   Let me

tell you Madam, Proffesor.   We,  ithue twena thina muno tondu ithue gotiri hando tutaranyitiro.   Turanyitiro handu hothe,  na ni

mothigari ogatonyitera handu hothe aci’ria, that is Mijikenda.  Asante.

Com. Adagala:  Thank you very much everybody,  but as  you can see,  we do not have any more light,  we  do  not  have  any

more energy. (inaudible), but we know that you will go on  thinking and even think about what you have heard here and you are

free to write to the Constitution I am sure there will be  a date  by which they will say “okay,  the  views  now  we  have  are  the

ones, we will use.”  But you are always free to say and free to propose. Okay - Professor. 

Com. Prof. Salim: I think you have more or  less,  Com. Adagala,  said what I really wanted to say.  Basically, I want to thank

you all very much - all those who have given their views.  We have harvested something like 50 views today and a similar figure

yesterday. They tend to repeat here and there, so it gives us an idea as to the sort of issues which you are concerned about.   So

all that remains for me is to thank you very much for being with us,  for staying so late and to wish you all God’s will to return

95



home and we look forward very  much  to  working  on  this  Constitution  and  we  hope  your  aspirations,  your  hopes  and  your

dreams will be fulfilled by the Constitution.  You will eventually see it and hopefully approve it.  For now, what I can say is God

bless you and we have finished with Kiambaa.  We are leaving right now to head somewhere else - we are not even resting and

hopefully, we will have something to eat  in Naivasha or  Nakuru -  we do not know exactly where.   So  we wish you all God’s

will and we work together towards a better Kenya for all of us. 

Prayer:  Tunaomba tukitoka, “Mungu tunakushukuru, maana wewe ni Bwana.   Umetuongoza katika shuguli ya leo.   Watu wa

Karuri tumekuja kuleta maoni yetu na yako,  na ma-Commissioners wetu tunawaombea.  Mapendekezo yetu yakienda Bwana,

iwe  imeidhimishwa  na  iwe  yetu,  na  tutayaona  katika  Katiba  itakayo  tengenezwa.   Tunakuomba  Bwana  tukienda  nyumbani,

utubariki na utulinde salama. Bariki nchi yetu, katika jina la Baba naomba.”

Amen.

Meeting closed at 6.30 p.m.
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