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Commissioners present 

1. Prof. Wanjiku Kabira                        -        Commissioner
2. Mr. Abubakar Zein Abubakar                -                ” 

Secretariat Staff in Attendance

1. Aggrey Karanja                        -         Sign Language interpreter
2. Regina Mwachi                        -        Verbatim Recorder
3. Jackline Obiero                        -        Rapportuer        
4. Roselne Nyamato                        -        Programme officer

Meeting was called to order at 8.30 a.m. with a word of prayer and Com. Zein in the Chair.
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Com Zein:  I  declare  this session as  a formal hearing of the Constitution of Kenya Review Commission for the pupose  of altering the  Constitution.

Mimi ninaitwa Abubakar Zein ni mmoja wa ma Commissioners wa tume ya kurekebisha Katiba ningependa kutangaza kwamba kikao hiki kimekuwa

kikao rasimi cha kukusanya maoni ya wa Kenya ili kuweza kurekebisha Katiba yetu. Baada ya kutangaza kwamba kikoa hiki kimekuwa kikao rasimi

cha  commission,  ningependa  kumuomba  coordinator  wetu  ajitambulishe  kwenu  tena  ninajua  mnajua  ajitambukishe  kwenu  tena  halafu  amuombe

mmoja wetu atuongoze kwa maobi kwa sababu hilo ni lengo moja la tume yetu kwamba vikao vyetu vyote uanza na maombi na kumuomba Mungu

atuongoze katika kazi zetu, kwa hivyo ningemuomba Bwana coordinator.

J.S.  Wanyoike(Coordinator): Asante sana Commissioner,  kwa jina ni J.S.  Wanyoike mimi ndio  coordinator  wa  hii  tume  na  kwa  Thika  District.

Ninataka kuwashukuru kwa nyinyi kufika, tunatarajia watu wengi sana waingie lakini kwa vile siku itakuwa kubwa kidogo ni lazima tuanze mapema

halafu tuongojee wale wengine  wataingia.  Tunatarajia  Commissioner  mwingine  aingie  yupo  barabarani  anaweza  kuingia  mara  tu  tukiaanza  kidogo.

kwa hivyo mimi nitaomba mtu mmoja aanze na maombi ili Mungu atufungulie hii kikao.

Speaker: Can we pray together?

Prayer:  Our most Gracious God we want to thank you this morning, we thank you for your traveling buses,  we thank you even for the venue where

we are  and dear  Lord God we have a noble obligation to  carry  on  this  morning.  How  we  do  commute  ourselves  that  they  see  us  through  in  our

undertakings. We are so glad for the Commissioners who have arrived and even for the other one who is on the way coming and every person that is

here for the welfare and for the well being of the nation. Even as we sit under this roof,  anything that we are  going to do it here Might Father  we are

praying that it may be for your Glory so that it may do all that pertains to the review of our Constitution in our  republic  and  today  we  commit  our

selves and today we expect for all this we pray in Jesus name, Amen.

J.S. Wanyoike: Asante sana. Sasa nitapatia Commissioner Mic ili anze kazi lakini vile mimi ninajua atawambia nyinyi, mko na uhuru wa kuongea na

ile lugha yoyote mtu anataka.  Akitaka  kikuyu  iko  interpreter  atamfanyia  interpretation,  Kiswahili  amam  Kiingereza.  Tena  atawaambia  mtu  akitaka

kuongea anaweza  kuongea  lakini  haswa  tunapendekeza  sana  ukiwa  na  memorandum  ili  nao  wakiwa  na  hiyo  memoranum  na  wakaisoma  pengine

wakifika kule asante sana. Sasa nitapatia Commissioner microphoe aanze kikao.

Com Zein: Asante sana Bwana coordinator. Ningependa kwanza kuwashukuru kabisa wananinchi watukufu mliofika hapa ili kufanya kazi hii muhimu

kwa kujenga taifa letu. Pili  ningependa  kuwashukuru  wale  wanachama  wa  kamati  ya  kamati  ya  Katiba  ya  katika  uwakilishaji  Bungeni  pamoja  na

mwenyekiti wao na wanachama wengine baadhi yao wamekaa hapa mbele na sisi kwa kazi nzuri waliofanya kuutarisha mkutano huu na kwa juu zaidi

ningependa kuwashukuru nyinyi  Wananchi  watukufu  kwa  kufika  hapa  ili  kujitayarisha  kutoa  maoni  yenu.  Ningependa  kuwaambia  mabo  machach

akabla atujaanza kazi hii rasimi ndio tuelewane tutatumia utaratibu gani ili kuwa na muelekeo mmoja. Kama mlivyio msikia kiongozi wa dini aliyekuwa

akituongoza katika kwa maombi alishukuru Mungu kwa sisi kufika hapa na akamuomba Mungu Commissioner mwenzetu ambaye nilikuwa nimetioka

naye, mliponiona nimetoka na simu nilikuwa nazungumza naye akaniambia yuko hapa Konani tu mimi nianze yeye atatufikia na ni yeye amaefika hapa

ninadhani mnamufahamu vizuri ni Professor Wanjiku Kabira kwa hivyo nikamsubiri kidogo tu kwa heshima zenu na zake afike halafu awaamukue ndio

niendelee kuwapa muelekeo wa utaratibu wa leo. Asanteni.
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Karibu sana ndio tumeanza tu na ulikuwa unaombewa ufike salama na katika… tumefanya maombi tu ndio nilikuwa karibu kuanza kuwapa utaratibu

wa njisi ya kutoa maoni. Ningependa kumpa mic awasalamie.

Com Prof. Kabira: Hamjamboni? I ma very sorry I am late I just had to do something which kept me.

Com Zein: Professor Wanjiku Kabira  atakuwa mwenyekiti wa kikao chetu leo na atatuongoza kutokea sasa  tulipoanza kazi hii mpaka jioni. Lakini

kabla  sijaendelea  mbele  ningependa  kuwaomba  mfanya  hivi  ninavyio  fanya  mimi.  Mikiwa  na  simu  ya  mkono  itoe  ungalie  kama  ishazimwa  yangu

nimezima na nitawapa sababu nzuri mbili kwa nini tunaitajika kuzima simu zetu za mkono. 

Sababu ya kwanza ni kwamba mazungumzo yote tukayotoa hapa tutakuwa tunayarecord katika tape  recorder  pale kwa  sababu  hatutaki  kupoteza

hata neno moja utakalo sema wewe.  Sisi tunaandika ndio lakini  tunaandika  hatuna  haraka  ya  kuandika  kila  neno.  Maneno  yote  yataandikwa  pale

halafu yataandikwa tena katika mkono mrefu ndio kila Mkenya ajue ni nani alisema nini  na  simu  hizi  za  mkono  kila  zikilia  kama  mmesikia  ulikuwa

unasikia zina-interfere, zinaingiliana na system hii au chombo chetu cha ku-record maneno na chombo cha kupasa sauti kwa hivyo tungewaomba sana

mzime simu za mkono.

Sababu ya pili nzuri ya kusema kwa nini tuzime simu ya mkono ni kwa  sababu  kila  inapolia  watu  wanaondoka  katika  mambo  tunayozungumza  au

wewe mwenyewe utaondoka katika mambo tunayozungumza. Kama nilivyo sema tutaanza kutokea sasa  mpaka ikiwezekana saa  kumi na mbili jioni.

Ikifika saa kumi na mbili jioni ikawa kuna bado wa Kenya wako wa kutoa maoni tutaendelea na kazi mpaka tutakapomaliza hao wa Kenya kuchukua

maoni yao. Kwa hivyo msiwe na wasiwasi tutawafikia.

Kama mnavoona kuna wezentu tumekuja nao sisi na ningependa kuwapitishia mic mara moja ndio wajitabulishe na nyinyi muwafahamu ili msiogope

wanapofanya kazi zao. (introduction of names).

Asanteni sana kama mlipoingia pale mliona kuna register tumeweka ya watu kujiandikisha. Ile  register  inapoandikishwa  tutafuata  orodha  ya  majina

tunayopea register ambazo ziko hapa tayari.  Yule  aliyejiandikisha  mbele  ndio  tutampa  fursa  ya  kwanza.  Lakini  tutaomba  tubadilishe  utaratibu  huo

kidogo ikiwa kwa mfano kuna sababu ya kufanya hivyo. Sababu hizi ni kama vile kutokee bibi mmoja ambaye ni mjamzito, sijui kama mtaturuhusu

tumpe  fursa  azungumze  halafu  ndio  na  yeye  apumzike.  Sijui  mtatupa  fursa  hiyo.  Ikiwa  kutakuja  mzee  ambaye  ni  mzee  sana  na  hawezi  kuvumilia

kungojea kwa muda mrefu, sijui kama mtatupa fursa hiyo tumpe mzee kama huyo  azungumze.  Na  kukija  ndugu  yetu  ambaye  ni  mlemavu  na  yeye

anataka kuzungumza na mnajua kwamba sisi tumekuwa na  historia  ya  kuwaweka  ndugu  zetu  walemavu  kuwaweka  nyuma,  tutaomba  mtupe  fursa

tuwape pia nao fursa ya kuzungumza sijui kama mtakubali. Asanteni. Hiyo ni kwanza kwa sababu ya utaratibu watu watazunguza vipi.

Unaruhusa ya kuja hapa mbele yetu ukazungumza kwa njia tofauti,  ikiwa umetayarisha mswada,  if  you  have  prepared  a  memorandum  you  will  be

given 5 minutes to highlight the points of the memoranda.  Tutawaomba sana msisome mswada huo kwa sababu ukisoma mtachukua muda mrefu na

sasa tayari tushapata watu thelathini na watu wengine wanaendelea kujiandikisha, sijui kama tumeelewana. Ikiwa huna mswada unataka kuzungumza

peke yake kutoa maoni yako kwa mazungumzo peke yake, if you want to just make a verbal presentation you would be given ten minutes, sijui kama
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tunaelewaa, utapewa dakika kumi, usipitishe dakika kumi  hizi.  Ikiwa  umeandika  mswada  wako  unataka  kuitoa  tu  bila  kuzungumza  pia  unaruhusia

kufanya hivyo lakini ukishakuja  kutoa  mswada  au  kuzungumza  baada  ya  kuzungumza  hapa  mbwele  yetu  ma  Commissioners  wanaweza  kukuuliza

swali ili ueleze vizuri jambo ambalo pengine hatulifahamu vizuri. Baada yapo utaitajika kwenda kwa mmoja wapo  kwa  wale  waliokaa  pale  ku-sign

register, it is very important for you to sign the register to indicate that you have formally given your views. Tuko pamoja mpaka sasa.

Jambo  lingine  ambalo  labda  tunaulizwa  baadaye,  je  haya  mkishasema  namna  hiyo  mnachukua  majina  yetu  ikiwa  nitatoa  maoni  yangu  hapa

hayatamfurahisha mtu mmoja mwingine je nitachukuliwa hatua? Hakuna hatua yoyote unaweza kuchukuliwa wewe kwa maoni yako unayotoa hapa.

Sheria inakulinda utoe maoni yako unavyopenda wewe lakini tungependa watu watumie kugha  ya  murua.  Mimi  mswahili  sisi  usema  lugha  ya  mrua

yaani  lugha  inayofaa  kusemeka  mbele  ya  wazee,  mbele  ya  watoto  mbele  ya  kina  mama  tusije  hapa  mbele  tukaanza  kutukanana.  Sijui  kama

tunakubalia hivyo. Jambo lingine muhimu la wewe kufahamu kuhusu utoaji  wa maoni hapa kama alivyosema coordinator  mshirikishi  wetu,  unaweza

kutoa maoni yako kwa lugha ya Kiswahili, Kiingereza, au kwa lugha ingine yoyote ya Kenya.  Ikiwa unatoa maoni yako kwa lugha ingine yoyote ya

Kenya kuna mtu ambaye atatafusiri kwa mfano ikiwa unasema unataka  kutoa  maoni  yako  kwa  kutoa  lugha  ya  Kikuyu,  kutakuwa  kuna  mtu  hapa

anatafsiri lakini kwa sababu utaongeza kidogo atakuwa anatafsiri maneno vile unavyosema moja kwa moja, singependa kutoa tafsiri ya nusu nusu, sijui

mwanielewa?  Ingine  ya  mhimu sana  kufahamu  ningewaomba  sana,  kuna  mambo  mengi  ambao  yanazungumzwa  ambao  yanafanana  ,  sijui  kama

mnanielewa,  akatoka  mwezetu  mmoja  hapa  akaja  akazungumzia  jambo  hilo,  sisi  hatusemi  usije  ukalizungumzia  pia  wewe,  sema  jambo  hili

lishazungumziwa  mimi ninataka  kulitilia  mkazo  lakini  usirudie  kila  kitu,  ukirudia  kila  kitu  muda  pia  utakua….  Lakini  ukiwa  unataka  kurudia  kwa

kusisitiza, unaruhusiwa kufanya hivyo. Sijui kama tumeelewana? Kuna swali lolote kabla sijamuomba mwenye kiti wa kikao hichi professo Wanjiku

Kabira amuite mtu wa kwanza kuja kutoa maoni? Kwa vile sioni mkono ninachukulia kwamba tumefahamiana kwa sasa  ningewaomba kuwashukuru

tena kwa kuja kwa wingi qwenui na nimpe chombo hichi, professor Wanjiku Kabira ili aanze kumuita mtu wa kwanza kutoa maoni. Asanteni sana.

Com Prof. Kabira: Sante sana Commissioner Zein. Lakini ningetaka kusema we are both chairing this session, we are both equal so we are  chairing

and we will take turns you know ro chair the session. Wasifikiri mimi ni mkubwa .

Com Zein:  Juu alivyosema profesema professor  na mimi nina mheshimu sana anajua mimi umuita mwalimu kwa sababu tulipokuwa tunasoma chuo

kikuu yeye alikuwa tayari anafundisha. Sio kwamba mimi sio Commissioner kama yeye lakini ninamheshimu zaidi kwa  hadhi  aliyonayo  katika  jamii

yetu pamoja na heshima yangu kwamba ni mwalimu kwa hivyo mimi ninasema yeye ndio atakayetuongoza hivi leo. Asante sana mwalimu.

Com  Prof.  Kabira:  Asante  sana  Zein.  Maybe  we  should  just  begin  straight  away.  Tataanza  na  kama  vile  Zein  alisema  sijui  kama  coordinator

ame-organize for an interpreter  kwa interpreter  kwa sababu ni vizuri kuwe na interpreter.  Wale wanataka kuzungumza na Kikuyu  ni  sawa,  ukitaka

kuzungumza na Kiswahili ni sawa, na ukitaka kuzungumza na Kiingereza na pengine tungetaka kujua kama kuna mtu hasikii Kiingereza then we would

have the translation. Asanteni sana.

Tutaanza na Moses Njogu.

Moses  Njogu:  Thank  you  very  much  Commissioners  na  wanaichi  wezangu  kwa  jumla.  Kwa  jina  ni  Moses  Njogu.  Yangu  ni  machache.
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Ninakumbuka wakati  wa hayati Kenyatta  aliingia hapa alijandiliana na waliokuwa  nao  tuondoe  kama  ni  hospitali  ya  Royal  kama  ni  masomo  lakini

kuna kiti kimoja kilibaki kwa Mwananchi wa kawaida, squatters. Na jambo lingine ni kuhusu watoto  ambao hawakuwa pale mbeleni wakifanya kazi

pamoja na serikali.  Tukiangalia sana hawa watoto  ama jamii inagalii tu ndani ya shida  ile  kwa  sababu  kuna  kiwango  iliwekwa  kama  ni  Nairobi  na

mshahara yao inaitwa Nairobi  city Council.  Kuna ingine inaitwa County Council na Municipality, hii  ingine  ile  inafinya  Wananchi  sana  inaitwa  class

four  ndio  tunaimba  other  areas.  Mshahara  ni  kidogo  tukianaglia  na  wakati  serikali  inaenda  kufanya  budget  ya  mwaka  haitenganishi  matumishi  ya

Mwananchi wa kawaida. Pesa yake anapata Shilingi 85 ama 89 per day. Tufikirie maisha ya sikuu hii, huyo mzazi ni wakati  gani mtoto wae atasoma.

Kwa hivyo inaonekana sasa  masomo kuna wakati  ilikuwa 85% na sasa  ni 65%.  Kwa hivyo sasa  tunarudi pale pale tu na  tutakosa  Mwananchi  wa

kawaida wa kusaidia sisi nyumaye. Kwa hivyo hapa tunaona tuna Kenyans mara mbili. Tuwe kitu kimoja kama ni kwa upande wa  mshahara,  kwa

hivyo hiyo class four iondolewe kabisa kwa sababu kama ni unga vile mtu wa Nairobi  ananunua ndio mimi nikiwa Juja ninanua namna hivyo. Mshara

yangu haitoshi. Hiyo ndio sababu iko namna hiyo.

Hii ingine ni kuhusu hii ofisi ya chifu. Ofisi ya chifu inafaa ikichaguliwa na Wananchi au tuna councilors.  Hiyo kazi yote ni ya councilors.  Sub  chiefs,

chiefs hao wote waondolewe ndio wawe wakitumikia Wananchi kulingana na vile waliochaguliwa hata DO,  MP yuko kwa sababu sisi tumejitawala.

Kwa hivyo tunafinywa sana tukiangalia sasa  kama kwa upande huu tunasema ati tuko katika opposition line hii ya central  province lakini mashamba

yetu imekwishia kwa ofisi ya chifu hakuna pahali tanaweza kujenga shule ama nursery ama hospitali yote ikibaki inanyakuliwa na kwenda.  Kwa hivyo

tuna shida kubwa sana. 

Hii ingine ni ya kuhusu watoto, kazi yangi ni  ya kushugulikia watoto ambao hawana mama, ninafanya kazi na solidarity cha cha Lidigo. Watoto  wako

na shida sana, watoto wale wako ndani ya kijiji wasio na masomo ni wengi sana na tukielekea namna hiyo msifikirie tutapata viongozi, hatutapata kwa

sababu viongozi wanatoka vijijini sio town kwa sababu mwenye kijiji ana ujuzi wa kuishi kuliko yule wa town kwa sababu ya matabu amaepata.  Kwa

hivyo yule Mwananchi wa kawaida tukimwaangalia sana ni heri masomo yake yaangaliwe sana kuhusu mtoto. Nitakuamia hapo. Asante sana.

Com Prof. Kabira:  Asante sana Mr. Moses Njogu.

Richard Ndipo: Commissioners na wakaaji wa Ruiru Hamjambo sana. I think my views I have written but I would highlight as the Commissioner has

said. My names are Richard Ndipo mkaaji wa Ruiru na mfanyakazi wa hapa Ruiru. My views are on basic workers  rights which I think … I will talk

in English.

Com Prof. Kabira: Kuna mtu hasikii Kiingereza? Okay do we have the translator? Now you translate into Kikuyu.

Richard Ndipo:  I  will talk regarding trade  union representation in parliament first.  The  workers  of  Ruiru  have  recommended  that  trade  union  be

represented in parliament by their own tribe MPs form labour movements.  These MPs would be nominated direct  by the workers.  The Constitution

should provide a provision for trade union and social, economic and cultural rights. The labour laws which have affected the rights of the workers  be

amended and reflect the rights of the workers.  The democracy in trade  union should be practiced during the trade  union elections.  The leaders  must

be  elected  direct  by  the  workers  from  the  same  floor  up  to  the  court  officials.  Corruption  within  trade  union  should  be  prohibited  under  the

6



Constitution. Workers should be allowed to write the Constitution of their organizations. Generally the levels of  social,  article tension in coherent  and

in consistence of decision taking greatly hamper economic policy in the trade union organization.

Ninaweza  sema  na  Kiswahili…..  Generally  the  levels  of  social,  article  tension  in  coherent  and  in  consistence  of  decision  taking  greatly  hamper

economic policy in the trade union organization. Yaani ile decision hao wakubwa wanachukua in an organization normally hamper them.

Democratization process  is challenging trade  union  leaders  and  would  recommend  that  the  new  Constitution  should  protect  the  democracy  within

trade union organizations. Corruption and nepotism lead to poor  wages and salary  policies  which  fail  to  recognize  cost  of  living  realities  and  poor

working conditions.  Democracy,  respect  for human rights and aspiration of corruption,  advocacy  of  good  governance  should  include  transparency

and accountability in all trade  unions organization and the establishment of trade  union. The new Constitution should recognize the human  rights  are

workers rights and must also be applicable without discrimination on grounds of language, political opinion and social grounds. 

The  new  Constitution  should  recognize  the  workers  retirement  and  provide  the  service  for  the  retires  until  death  e.g.  food,  cloth,  clothing,  and

medicine. The national board of trade union be delinked from the government.  The Constitution should allow workers  to form any other trade  union.

Thank you very much.

Com Prof. Kabira: Thank you very much Ndipo and we will now move on to Joseph Ngecha.

Joseph M. Ngecha: Habari  yenu Wananchi? Jina langu ni Joseph Murege Ngecha.  Ninataka kuzungumzia mambo yale ambao pengine mengi yao

ninaona ni mabaya katika Constitution yetu ya Kenya.  Ya kwanza ninataka kuzungumzia mambo ambayo yanahusu  president.  Ningependelkeza  ya

kwamba,  president  mwenyewe awe akichaguliwa na majority ya watu wa Kenya.  Yaani wanaichi wa Kenya kwa jumla  lakini  ile  ambayo  tulikuwa

tumetumia mbeleni kama quarter system awe akichaguliwa kama kwa province tano hiyo iondolewe. President  mwenyewe awe anajibika kwa Bunge

ambapo  hilo  Bunge  atakuwa  analiheshimu  kwa  sababu  hilo  litakuwa  linampa  mawaida  ya  kuzungumza  ama  mambo  ya  kuzungumza  kwa  nchi  ya

Kenya. 

Qualifications: President  mwenyewe inafaa awe mtu ambaye ako juu ya miaka arubaini,  awe amehitimu, amesoma  sawa  sawa  ana  wisdom  na  ako

free yaani hana magonjwa ya kichwa na kabila haja apishwa akaguliwe na dakitari  ambaye anahusika na mambo ya kichwa. Awe mzungumzaji wa

Wananchi wote wa Kenya. Awe spokesman, atakuwa akizungumzia tu yale ambayo yatakuwa yanapitishwa na Bunge maana akizungumzia mengine,

basi yatatokea mambo mengine ambayo watu hatapendezwa nayo. 

Bunge likiona mambo ambayo yanaenda vibaya kwa ofisi ya president, inaweza kuzungumzia na kuleta mswada ambayo utazungumzwa katika Bunge

lipitishe na lionyeshe wazi kama amekosea apewe warning mara tatu,  ati akikosa mara tatu na kusamehewa halafu a vote of no confidence ipitishwe

na aweze kuondolewa katika mamlaka. 

Ninataka  kuzungumzia  mambo  ambayo  yanahusu  vice  president,  makamu  wa  raisi.  Makamu  wa  raisi  anafaa  achaguliwe  pia  kama  president

mwenyewe na awe mjipikaji wa Bunge lenyewe, asiwe anajibika kwa mtu yoyote lakini ajipike katika Bunge lenyewe. 
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Pia ninataka kuzungumzia mambo ambayo yanahusu Attorney General ambaye ni mkuu wa sheria.  Mkuu wa sheria inatakiwa awe amechaguliwa na

Bunge.  Wale  ma  MPs  ambao  watakuwa  katika  Bunge  wamchague  wakiwa  wengi  wafanye  application  ya  kuuliza  hiyo  kazi  na  yoyote  ambaye

atakubalika na wa Bunge ambao  ni  wengi  katika  Bunge  akubalike  awe  na  Attorney  General.  Nataka  wakati  Bunge  limefunjwa  Attorney  General

ashikilie serikali mpaka kuchaguliane na Bunge liweze kuendelea mbele baadaye. 

Nataka kuzungumzia pia juu ya civil servants; wale ambao wanafanya kazi ya serikali. Ninataka kuzungumzia chuo kikubwa cha police komishona na

mdogo wake. Pia ninataka kuzungumzia kitu kingine cha major permanent wa Kenya Navy na mdogo wake,  pia Kenya Amy commander na mdogo

wake na GSU na mdigo wake. Wale ambao ni ma permanent secretaries  of all ministries na ma PC.  Hao wote wanatakiwa wachaguliwe na Bunge.

Katika Bunge, Bunge iweke watu kama ishirini ambao watakuwa wanasimamia wale watu lakini  kuchaguana.  Hao  watu  wote  wafanye  application

katika Bunge kwa speaker wa National Assembly hili woowte atakaye hitimu kuwa police Commissioner awe akijibika katika Bunge letu la Kenya. 

Ninataka kuguzia pia muda wa ma MP. Ma MP ambao tutakuwa tunawachagua wawe wakikaa muda wa mara mbili, miaka mitano mitano. Kipindi

cha mtu kikimalizika  cha  miaka  kumi  akubalie  wenzake  nao  waendelee  na  awe  hatasimama  mara  ingine  katika  ulimwegu  huu..  wa  Bunge  ambao

watachaguliwa  na  Wananchi  wataingia  katika  Bunge  halafu  wakishaingia  katika  Bunge  wamchague  speaker  wa  National  Assembly,  halafu  huyu

speaker wa national assembly atachukua jukumu la kusimamia Bunge na wakati anafanya namna hiyo pawe pana watu atasaidiana na hao ili ministers

wachaguliwe kutoka Bunge lenyewe wao wenyewe wachaguane na qualifications za mtu maana mtu akuwe dakitari  awezi kwenda kugfanya kazi ya

veterinary amam kufanya kazi ingine ambayio haimuhusu kwa hivyo mtu akiwa ana qualifications ambazo…

Com Prof. Kabira: Ni sawa una a minute ya ku-wind up, ujaribu kumaliza tafadhali.

Joseph M.  Ngecha:   Jambo  lingine  ambalo  ni  la  muhimu ambalo  ningependa  nipendekeze  ni  ya  kwamba  umasikini  umezidi  katika  nchi  yetu  ya

Kenya  na  ile  kitu  ambayo  inafanya  kuwe  na  umasikini  huu  ni  kqwa  sababu  ya  chakula,  watu  hawapati  chakula  kwa  sababu  sisi  tunakubali

tunawaachilia tu. Maji ambayo inatiririka katika ndani ya mtu inakwenda mpaka Indiani Ocean hiyo inatakiwa tuwe katika Katiba yetu iingizwe tuwe

tunatumia haya maji ama uchimba wells ili Wananchi wawe wakipata maji ya kufanya irrigation katika mashamba yao. 

Jambo lingine la muhimu ambalo mimi nataka kumalizia, mambo amabyo yanahusu vile vitu ambavyo tunaunda hapa Kenya, linakuwa ni jambo

mbaya mimi ninatengeneza kikombe hapa na mimi ninataka kuuza hicho kikombe Shilingi kumi na kikombe kingine kinatoka ngamo kinakuja

kinauzwa hapa Kenya shilling tano, hii inakuwa ni mbaya. Kwa hivyo hii inakuwa inamaliza local industries ambazo ni zetu. Kwa hivyo importation ya

vile vitu ambavyo tunatengeneza hapa Kenya iwe inapigwa marufuku katika Katiba yetu maana hatuwezi tenegeneza pia tunaingizza zingine kutoka

ngambo. Kwa hivyo mimi ninaomba kwa sababu muda ni kidogo tumalizie hapo na nimesema asante.

Com Prof. Kabira: Thank you very much Bwana Joseph Ngecha.

Peter  Gatitu: Habari  zenu wanaichi wezangu hata ma Commissioner ambao  walioko  hapa.  Kwa   majina  yangu  ni  Peter  Thuita  Gatitu  na  mimi ni
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mkaaji wa hapa Ruiru na nimshaidi wa Yesu Kristo.  Vile nataka kusem ni ya kwamba katika nchi yetu kunao watu wale wengi wao hawaajiliwa na

sio ati kwa sababu hawajasoma ni kwa sababu hawajaabatika kuajiliwa. Hawa watu mara nyingi wanasumbuana na polisi ama na serikali wakijaribu

kuulizwa wanafanya kazi gani pengine wewe umebahatika kuuza vitu yako  wewe  ni  hawker  na  huna  uwezo  ya  kuwa  na  permit  ya  kuuza  vile  vitu

vyako unaona unaua suspect kila wakati. Mara nyingi inasemekana wewe ni mwizi kwa sababu hawajui hali yako,  kwa hivyo mimi ningeomba kuwe

na sheria ambao inaolinda wale watu, kila Mwananchi wa Kenya awe analindwa na sheria kwa sababu akiwa hana kazi ama ana kazi akiwa ako hali

katika … hali yoyote, awe hali ndogo ama yoyote awe analindwa na sheria ambayo itatungwa ya kuongoza nchi yetu. 

Ile ingine ni ile ya kuhusu ardhi ama ugawaji wa mashamba. Tumeona ya kwamba nchi yetu ukiona wale watu walianzia wakati  wa kupata  uhuru wa

nchi yetu, kuna wazee waliopata mashamba ma kubwa makubwa hata hapa Ruiru tunao. Unaona mtu ana heke mingi sana. Na hiyo heka mingi anayo

pengine halimi, hajengi inakaa tu wazi hakuna kitu inafanyika ya kujenga nchi katika ile hali na kunao kijana kama mimi hana hata ploti moja anaweza

kujenga anagalao awe akikondesha ile kanyumba anapata  Shilingi mia tano kwa miezi ama mia nane kwa mwezi na katika ile hali unaona umasikini

unaendelea kuwa mingi sana kwa sababu sisi vijana tunaendelea kuwa tumekuta wazee walichukua ile ardhi na wakafamia sasa  siwezai kupata  hata

kitu kidogo. Ni hiyo ningeweza kusema, tulindwe katika ile hali anagalau nasi tuwe tunapata kitu.

Ile ingine ni tuwe na Katiba ambao ni Katiba itakuwa raisi kutumika kwa kila Mwananchi sio kuwa kuifanya ngumu kutumika, ni sheria ambao kila

Mwananchi atasikia kweli ako katika nchi yake, atasikia kabisa ni mtu ambao anasitahili. Kwa hivo mimi sina mengi ni hayo na Mungu awabariki.

Com Prof. Kabira: Asante sana Bwana Peter Thuita.  Mwai S. Njiru?

Mwai S. Njiru: Asante sana Commissioners na wananichi wa Ruiru. Mimi ninaitwa Mwai S.  Njiru.  Mimi yangu nimeandika na lugha ya Kiingereza

lakini sio mrefu sana ni kidogo sana na nikikumbaliwa nitasoma. 

Ya kwanza ni preamble au utangulizi wa Katiba.  Nimesema the government is created  to serve the human being in the pursuit of peace,  prosperity,

security, environment, integrity and the dignity of human life. Citizens are  foreign and in reliable right to determine the form of government redeemed

suitable for our county. We here by dedicate  ourselves to Kenya as  a foreign secular and democratic  republic and hence adopt  an act  and give our

selves our prosperity this enduring Constitution of the republic of  Kenya  which  shall  have  all  time  be  regarded  as  the  social  contract  between  the

citizens and the government. The common experience of Kenyans to be reflected in the preamble and this are  the violation of human rights and abuse

of good look of law and the identity.

Hii ingine ni directive principles inaitwa kanuni za mwongozo wa sera  za ndora.  That one  I  have  said  all  powers  and  authority  is  derived  from  the

people of Kenya and the people shall be governed through their will and consent. The people have the right to peaceful,  civil disobedient  for purpose

of pressurizing the government, which violates this Constitution or other law in order to express their will. 

Political objectives that is the state and civil society organizations shall be runned according to the democratic principals of human rights. Citizens must

have access to leadership,  position in the society.  People  shall express  their will and consent  and to be  governed at  all levels of social organizations

through regular free and fair elections. The civil society and it’s civic organization reserves full autonomy in the pursuit of their affairs.
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Constitutionalism; all state organs, public bodies,  citizens of Kenya have a duty to protect  and promote this Constitution and the ordinary law of the

land. All leaders are answerable to the people in their daily work and shall at all times place their interests, a welfare of the people  have their own and

eradicate corruption and abuse and misuse of power by those holding political and other public offices.

National unity: the sate organs and the people shall promote national unity, peace  and stability. Citizens have the right to live, do business or  work in

any part of the country.

Human rights; Human rights are inherit ate and are  not granted by the state  or  law. The state  organs shall recognize the promotion and protection of

human rights as  their  primary  responsibility.  The  promotion  and  protect  of  human  life  shall  have  special  regard  for  the  disadvantaged  groups  and

communities in Kenya societies e.g. women, elderly, children, peasants, workers, orphans,  the sick,  the disabled and refugees.  That is the end of my

points. Nii ngugaga atiriri, Katiba iitu ri igie na kindu giguitwo Preamble kana utangulizi kana kionereria kiria tunguhingura nakio niguo ihote gukorwo

igitu-protect. Tondu thiini wa Katiba iria twi nayo umuthi, ndironania tuagiriirwo guathwo atia kana tuagiriire guathana atia.  Riu gitumi kia nyamu iyo,

no  nginya  na  ri  tukenda  tukorwo  twi  nayo  mbere  ya  kuambiriria  mawatho  mothe  maria  magiriire  gukorwo  thiini  wa  Katiba  na  niho  ngugaga

mwananchi  kana  ithui  twi  Kenyans  nitwaagiriire  gukorwo  turi  na  uhuru  thiini  wa  Katiba.  Kuuga  uria  tukwenda  kana  uria  tungikorwo  twi  undu

tuguathwo naguo mbaya, tukarega thiini wa Katiba iria twi nayo. Kwoguo iyo ni iria ingihota kwaria kidogo tondu ni ndiku muno, na mathaa ti maingi

muno.  Riu  nii  ngugwetaga  uhoro  wa  preamble  kana  utangulizi  uria  tuagiriirwo  gukorwo  twina  powers  kana  Katiba  ikorwo  ina  powers  mbere  ya

kuingira maundu maya mangi. Mwena ucio ungi ni muathanire kana principles.  Niguo ngugaga naguo nituagiriire gukorwo kwina iriko tutongorio,  aria

matutongoretie  na  ithui  twina  guku  thutha,  marakorwo  magituatha  na  njira  iriku.  Maagiriirwo  ni  gutuonia  turathwo  na  njira  iriku  kana  tuagiriirwo

guathwo na njira iriku. 

Macio nimo Maundu maria nguaragirira haha kana maria ngurutaga tondu nituonete thiini wa Katiba ino twinayo umuthi, ina thina muingi muno tondu

Maundu maria ukuona tugika umuthi, mundu uria uthomete Katiba iyo kuma chapter one kinya five kana four,  yaritie uhoro wa President  peke  yake,

hatiri mundu ungi. Na niwe utuathaga kabisa. Igui tukiambiriria kuthira kwi mundu ukeragwo nawe wina hinya waku, nduri na hinya tondu waria ugoka

ukagirwo baria ugaikio njera.  Riu kwoguo ona ithui tugiriirwo ni gukorwo twina powers  kana  twina  urikiru  kabisa  thiini  wa  Katiba  ino  njeru  niguo

tukorwo ona ithui turi na uria tungihota guteithia riria turaruta wira, riria turatura guku kana uria tureka thiini wa Kenya. 

Com Prof. Kabira: Thank you very much. The Kikuyus understood Kiembu, sindio? Thank you very much. Simon Mwangi.

Simon Mwangi:  Asanteni.  Mimi ndio ninaitwa Simon Mwangi na sikuwa na  mengi  isipokuwa  tu  ni  heri  nitoe  maoni  yangu  kidogo  na  ningependa

kutoa  maoni  hasa  nitete  watoto  wetu  kwa  sababu  watoto  wetu  wamesahulika  kabisa.  Tukiangalia  vijijini  tutakuta  watoto  wengi  wamelala  huko

hawaendi  shule  na  ukiuliza  kwa  nini  anakuambia  mzazi  alikosa  karo.  Juzi  tuliambiwa  shule  zimekuwa  za  bure  lakini  ukikaribia  shule  ndio  utapata

mambo. Unakuta hasa hapa kwetu unaitishwa kuanzia elfu kumi kwa standard one.  Sasa  mzazi wa hapo wa kawaida anapata  sabini  hivi  kwa  siku

moja, sasa  unashidwa hii shule tumeambiwa ni ya bure tena tunaitishwa hii pesa  yote,  mzazi atatoa  wapi? Tungependa  Katiba  ile  itaandikwa  mtoto
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apewe haki yake na hasa  tuwe  na  uwezo  kwa  wazazi,  kama  tumeambiwa  eleimu  ni  ya  bure,  mzazi  awe  na  uwezo  wa  kuuliza  kwa  nini  mwalimu

amefukuza mtoto. Hiyo tu ndio ningependa kutoa. Asanteni.

Com Prof. Kabira: Thank you very much Simon. Simon Francis Karanja.

Simon Francis  Karanja:  Yangu ni machache.  Jina langu ni Simon Francis Karanja.  Niko na group ya  watu  hapa,  wale  wako  wengine  ni  viwete,

wengine ni blind, wengine ni vipofu na wengine ni viziwi kwa hivyo niko na group hapa na niko na memorandum hapa ile ningetaka ma Commissioners

wachukue copy moja halafu hii ingine nisome maoni yetu vile tulikuwa tunaonelea huko tunakaa. (repetition in Eng).

I have a memorandum here, which we have sat down and discussed the following points of which I will read quickly to the Commissioner.

All disabled to have free education for themselves and their children from primary school to university.

Disabled should be given some money to be helping themselves and keep  small business and their business to be  free license and their equipment to

be free tax.

All disabled property  to be  well protected  by the government.  All disabled representative offices be  accessible  to the disabled where they can  visit

freely without difficulties. There should be a moving mobile unit to be visiting areas of disabled and help them when they need to move, help them their

moving difficulties that is if possible disabled to be  visited with somebody who is able to take  grievances of theirs and then he  can  hand  them  over

because we have some areas  where disabled can’t move to those areas  let say the office is Thika or  in Ruiru here so they need  somebody  to  visit

them and hear what they would like.

There  should  be  equal  opportunities  for  disabled  i.e.  jobs,  salaries  and  promotions.  All  disabled  fund  s  to  be  represented  by  disabled  person.

Disabled should have their own disabled representatives in the parliament i.e. the disabled MP should be a disable in one way or  the other.  Disabled

should be respected and considered as human being where they are. That I want to mean in the current Constitution we have but does  not recognize

disabled and wherever you may visit a disabled might be  taken away you just move, you are  not one of the people,  just go out you are  not needed

here so that is what I said should respected wherever they are as people. Thank you very much that is all my view and my group view.

Com Prof. Kabira: Thank you very much Simon. There are very many Simon, now there is a third Simon, Simon Kihiu.

Simon Kihiu:  I  am going to make my representation in English. I am called Simon Kihiu  and  I  also  love  the  Lord  Jesus,  I  am  saved  and  I  am  a

graduate and also that I have really managed to get a job with the Kenya government never the less I have not escaped  to the USA or other  western

countries or South Africa. Some of the things I am going to highlight do not concern so much on me as a graduate but on what I have observed in a

society. So I am going to look briefly at the question of street children, I have happened to work with  some of them, in fact there is one here whom I

have worked with them in Ngara  and other areas  but let me go straight  to  the  point.  There  is  a  major  increase  of  children  on  the  streets  and  this

reflects the nature of the economic status of the greater  minority of the Kenyan citizen or  society.  It  is pathetic that in many town of this nation there
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are children roaming in the streets  of Kenya  failing  and  sometimes  mugging  and  threatening  the  lives  of  fellow  Kenyans,  you  know  what  they  do,

beating you with dung in the streets of Nairobi. It has come to my notice that the cause of all these is a question of Kenyans who are  majorities in the

rural, semi  urban  and  metropolitan  areas.  These  metropolitan  areas  are  places  like  Nairobi,  Thika,  Kisumu,  Nakuru,  Mombassa  and  these  other

major cities of this country or  in Kenya there are  no cities there are  major towns.  as  I  have  highlighted,  this  a  reflection  of  the  poverty  among  the

parents who many can not even afford food, house rent and many cannot even afford school fees leave alone clothing.

What  I  am  about  to  say  is  that  I  am  going  to  highlight  a  few  of  the  problems  and  then  after  that  I  am  going  to  talk  about  the  solutions  to  the

Commissioners. 

There is also the question of unemployment; this also shows that most of the Kenyans are  not in earning status and thus no income thus the inherent

poverty.  This has lead to what  is  called  the  will  of  the  vicious  tackled  of  poverty.  Unless  Kenyans  in  both  rural  and  urban  centers  are  financially

empowered poverty will increase leading top more problems or increased problems. 

My proposal  to the Constitutional review commission, the government of Kenya should use the tax payers  money and look into the issue of school

levers to see that there are trained in the vocational causes.  The government should establish state  funded training projects  which are  targeted to the

youth especially in computers.  Most  of us know how hard it is to get a computer training. Some are  fold many others  desire  form the windows the

never  I  mean  from  outside  there  they  cannot  manage  to  get  there.  Computers,  tailoring,  knitting,  masonry,  agriculture,  small-scale  business,

management one is trained how to manage a small scale business,  this should be free or  this should be as  cheap as  possible.  Maybe you can tell the

students if this is an accommodating college maybe if provides the residence and then the fees is paid by the government,  they should be free or  they

should be as cheap as possible and students who are found to be poor would be allowed to learn without any payment.

The government from taxpayers’ money and donor fund should through similar methods like those of scrutiners flying squad you know how the flying

squad work and the CID, by the way we have got the best intelligence in the world I have tried to check on that.  They should try to know those who

have cleared school level certificate and offer them finances to help them start  up small business.  I know there are  people  who  can  cheat  in  to  get

government funding but we should do our best  to sere  what we can do about  these because  we have the best  flying squad,  the best  intelligence, we

can also have the same people  coming to investigate whether you are  really poor  by coming to your rural home or  your estate  like Majengo here in

Ruiru though I don’t come from Majengo anyway so these people  should be helped either with education or  small scale business or  the way HELB

(Higher Education Loans Board) the way they scrutinize you can be given a questionnaire to check whether you are really poor or not.

In other cases if the government wants to recover some of the money they should get back  the money in the period of ten years  grace period.  Most

students from technical colleges and universities need money, which should be readily available from the treasury to  help  them  start  up  business  or

further in other colleges. We have cases of a student or our sons and daughters finishing universities like in the cases  of veterinary causes  where they

don’t even,  they  want you to start  something to be  expansion officers to our formers in these country but they cannot do because  they don’t  even

have  money  to  start  that  business.  The  government  should  not  be  self-defeating  as  far  as  taxation  and  collection  of  revenue  is  concerned.  Many

Kenyans especially in urban areas want to start business but they cannot because of the high levies charged by Local Government councils.  I  want to

12



give an example here.

Com Prof. Kabira:  Which means your time is up, you know because you are going to give your memorandum highlight but do not read everything.

Simon Kihiu: So there is something I am going to give you an example like where we are  going to start  most of the  business  we  need  actually  to

allow people either to pay levies to the councils, whether they can save monthly because  sometimes the council may require about  6,000  per  year or

7,000 per year. If I have been a house girl or house boy somewhere they have raised 10,000 and I want to start  a small business I cannot start  and I

was  posing  that  the  Local  Government  through  the  local  town  councils  or  wherever  they  should  actually  give  people  an  opportunity  to  pay  their

business monthly. Other  people  close up their business because  if I have been a house boy and I have earned about  10,000  Kenya  shillings  and  I

want to start a tailoring shop or something I cannot because the first money should go to the council the rest  should go to the other people,  I mean to

the landlord of the place I am going to rent and such. as of these people will never start  up those business,  no wonder  we are  having people  going to

the streets  mugging you again, stealing from you and all these  people.  We  need  to  look  to  that  problem  because  we  have  ion  our  societies.  Also

hawkers, hawkers should be allowed actually to do their best to sell their wares although at the same time they should be licensed and at  least  we can

collecting money, revenue from them daily. The government through the Kenya revenue authority can how it can be collecting those funds.

There is something I would say in brief. The question of representation in government or specific interest groups there are  groups that actually need to

have people to represent them. Some of these groups are  the less privileged or  the visually handicapped.  At least  we need to have just the way we

have physically handicapped or mentally handicapped people  who have come here today,  we should have some of the m still, one of them to go to

parliament. of course I agree we have Sinyo and others, but we need to have people directed , chosen by them or  elected by them to represent  them

in government, that is why they have been ignored. At least we may not have a street child to go there, at least a woman can also be elected to go and

represent  the  needs  of  the  street  children  because  they  are  another  neglected  group  so  what  I  can  say  is  that  the  people  of  Kenya  need  to  be

empowered by treasury giving money to the people  just like the way the welfare given to people  in the United States  of America,  we can copy that

from the United States of America to provide at least some wealth and maintenance money to some people  and once again the government can only

do these by trying to really check whether somebody is needed and can use the same methods used for the flying squad because  if they want to get

me here by evening they can get. In the same way they can get to know who is poor  and that person should be given some maintenance allowance,

be it graduates, be they those poor people so that we do not have a high turnover of children in the streets and all over people mugging and killing one

another and more so there are many other people because I may not read them here that need to be looked into. 

The question of NGOs,  there are  many NGOs operating in the country they should  co  work  together  with  the  government  but  the  government  of

Kenya  should  not  neglect  it’s  role  and  duties  to  the  NGOs  because  finally  the  NGOs  are  not  going  to  do  a  favour  for  a  government.  Let  the

government use the tax payers money to meet the issues, the needs of the people like the case you have allowed the trust  condom company to be  the

one knowing that there is need for Majengo prostitutes to have condoms.  Why can’t the government of Kenya itself do such a thing and supply the

condoms not even having those programmes on TV that you have been  seeing,  that  advert  so  what  I  can  say  is  that  we  need  our  government  to

supply money from the treasury, there is a lot of money in the treasury to help people start up small things and support the needs of the people  so that

they can pick up from where they are so that we do not continue with these circle of poverty. 
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Let me not talk much because there are other Kenyans, but I have my memorandum here I would conclude on it and deliver to it to you soon.  Thank

you.

Com Prof. Kabira:  You can give us a copy of what you have already written here.  But also can you tell the others  what you were talking about  na

ndagika imwe.

Simon Kihiu: Na gikuyu?

Com. Prof. Kabira: Na ndagika imwe na Gikuyu.

Simon  Kihiu: Riu  ri  ngwendaga  kwaria  kana  kugweta  uhoro  wa  ciana  iria  twi  nacio  cia  mitaa,  nio  twitaga  street  children,  chokora  naki  na  nio

ngugwetaga  ngoiga  ati  muno  makoretwo  mekuo  ni  tondu  wa  mathina  maria  mena  andu  aitu  bururiini.  Na  uria  nguuga  ni  atiriri  ungithii  na  guku

migundaini kana guku town ini kinya guku slum ini cia Mathare na kuria kungi, niukuona andu aingi a Kenya mena mathina ni tondu matiri na hinya wa

kimbecha kana the economic power.  Na  tondu matiri na mbecha na maundu ta macio ri,  ngugaga atiriri thirikari ya Kenya o iria itumagira hinya wa

kumenya nuu wina thina ri, to akorwo ni ta andu ta aria mararikia cukuru kana ni a eight kana ni a form four nimagiriirwo ni guteithio ni thirikari kuhota

kuongerera  githomo  kiao.  Ni  gi  Computer,  ni  gia  kwiruta  gutuma  ni  gia  gwaka,  maundu  ta  macio  uguo  kana  kwanjia  biashara  nini.  Magathii

maga-trainwo ni thirikari tondu thirikari ina mbecha nyingi. Kugie na ma polytechnics na macolleges ta macio uguo, thirikari ikarihira ciana icio nigetha

makahota  kuuma  mena  hinya  wa  kuanjia  biashara.  Na  moima  mena  hinya  wa  kuanjia  biasharari,  thirikari  igacoka  ikamahe  o  ringi  mbecha  kuma

treasury ini nigetha mundu akahota  kwanjia small business.  Na  amwe tondu no maheo makanyue njohi ri,  nomaheo grace period ta ya miaka ikumi

uguo no mbecha icio nomagacokia. Na kwoguo makahota kwirugamia. Ni tondu andu aingi nokura turorira U.S.  ungithii embassies no kura marora.

Angi marorira S.Africa na Botswana no bururi uyu ni witu tondu niwaruirwo ni athuri aya aingi mehaha uguo. 

Kwoguo nikio twagiriire nigucuthiriria Maundu macio. Uria ungi ngugutwega ni ati,  thirikari  ndiagiriire  ni  kurekereria  ikundi  ici  itari  cia  thirikari,  ma

NGO’s, U.S.  aid,  Donors,  World Vision, Plan International,  Action  Aid  ati  acio  no  o  marona  mabataro  maitu  muno  makimenyaga  mathina  maria

twina  mao  kinya  maria  ndinamo  gwaka  uriri,  gukira  uria  thirikari  ya  Kenya  yui.  Thirikari  niyo  yagiriire  ni  gukorwo  ikimenya  mathina  makwa  na

kwoguo niyagiriire nigucuthiriria uria ingindeithia nii.Na njira ya kundeithia na kimbecha na Maundu  ta  macio  uguo  niguo  hote  kwirugamia.  Nigetha

nderugamiari, hote kurora ka-family gakwa na nigetha tutige gukorwo na thina wa kurekereria  ciana ciitu cigathii mitaaini na kuu uguo tugakorwo na

mathina macio maingi. Maundu maria mangi ni ta  macio ma trust  condoms.  Riu condoms iria iraheo andu na guku  nigetha  tukimenyerere  uhoro  wa

ukimwi. Andu a Kenya nimendete Maundu macio muno. Ndigukiaria muno hau mendete tondu ndi muhunjia ri no uria ngwendaga kuuga ni atiriri,  ta

riu thirikari niyagiriire ni gukorwo igithomithia andu uhoro wa gutumira okorwo ni condoms icio. Ti kurekereria andu ta aya a trust. 

Ta riu nimuonete uria makoretwo makirehe mbicha imwe T.V. ini. Ni tondu thirikari iitu korwo  niyo ireka uguo ri,  ithomithie andu wega  uhoro  wa

nyamu icio ri, niwega ni tondu yarekereria andu acio marirutaga wira na makauruta makiria magathukania. Na makiria niyagiriire nikuririkana andu aria

mena mathina ta maraya ma na kuria majengo tondu ni kuri maraya,  magateithiririo nigetha maanjiririe gutumira ta condom  ta  icio.  Nigetha  andu  ta
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ithui mathii kuu na aria angi marenda guchera na kuu aria aganu magatiga kuraga andu na kamurimu kau koru nimukoi we,  getagwo mukingo AIDS,

tondu inaua watu wengi hapa Kenya. Nindarikia.                                   

Com Prof. Kabira:  Thank you very much. I don’t know how you want us to proceed. Niundu wa languages. Gutuikire kwi mundu utara-understand

githungu? Mekuo? Okey.  Turenda gu-save mathaa na ningi no muhaka  tuiguane.  Kana  tiguo?   Ni  lazima  kila  mtu  ajue  vile  tunasema  kwa  sababu

tutaandika hii maoni kwa based on the constituencies and we shall bring you back  the report  after we have put the information together so it is good

for people to know what is being said at this meeting that is why we are talking at making sure that all of us are at par in what is being said.  but having

said that ni lazima tujue vile tutamia masaaso we don’t want to spend too much time in translation so maybe you want to give us a suggestion. Thank

you.

Speaker: Thank you very much Commissioner, I would suggest that those people who don’t understand English move closer  to their neighbours and

they can be getting a word or two from their neighbours who understand English that would save time. I am willing to have somebody next to me and

I would be passing only the Commissioners these as he is suggested.  

Speaker  : Thank you Commissioners,  mimi ningependekeza kwamba ninaona kama kila mtu anaweza kusikiza Kiswahili. Tanaweza  kutumia  lugha

hiyo badala ya kuwa na wakati mwingi wa ku-translate.

Com Prof. Kabira:  So there are two proposals would you like us, if you have ten minutes na umeandika kwa Kiingereza utumie dakika tano tu list

the points na dakika tano kuambia hao wengine vile umesema halafu hiyo memorandum tuta… kwa sababu tutasoma the details of the memorandum

what do you think? Munaonaje? Lakini usitumie……tumesikizana, you don’t read,  you give the highlights halafu uambie wengine this is what I have

said. we have agreed? Okay thank you. Sasa tutaenda kwa Raymond Kanyingi.

Raymond Kanyingi:  Commissioners na  Wananchi  wezangu  hamjamboni?  Mimi  kwa  majina  ninaitwa  Raymond  Kanyingi.  Yangu  sio  mengi  sana

yatakuwa tu machache, mengi yametajwa kidogo lakini nitapitia. 

Ya kwanza ningeguzia kuhusu KBC licencing na impartiarity hizo  zinaadamana.  Kwa  wakati  huu  ambapo  tumekuwa  na  stations  nyingi  inakuwa  ni

vigumu kuelewa ni kwa nini KBC  bado  inahitaji  tulipe  license  kwake  na  kuna  stations  nyingi  kama  mnavyiolewa  hizo  ningependa  kuwe  na  sheria

ambayo  inatulinda  kutokana  na  hizo.  Pia  impartiality  KBC  ninafikiria  inatoa  pesa  yake  kutoka  kwa  Wananchi  kwa  hivyo  ningeonelea  iwe  inatoa

umuhimu.

KBC inatoa pesa zake kutoka kwa umma na kwa hivyo ingekuwa vizuri kama inge-report  mambo yote kwa kikamilifu kwa mtu yoyote kwa sababu

kama ilivyo saa hizi sihitajiki kufafanua watu wanajua vile ilivyo. 

Ingine ni presidential  powers,  ningependelea kuwa raisi asiwe na ile mamlaka ya kuteua watu  kama  ma-judges,  cooperate  heads  na  watu  wengine

ambao huwa anawategua kwa sababu hii haileti uiano kulingana na vile mambo inavyo endelea kwa sababu mtu mwenye amaeteuliwa itambidi awe

anafanya kazi kulingana na yule alimteuwa kwa hivyo itakuwa pengine anagemea pande moje hafanyi kazi kulingana na vile  ingetakikana.  Anafanya
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kazi kulingana powers  zinatoka upande gani. Ingine ni ile ya 25% requirement ya presidential  elections.  Ilikuwa  imetajwa  kidogo  lakini  nitaguzia  tu

kidogo,  hiyo sioni ikiwa  mzuri  kuwekwa  hizo  conditions  za  awe  na  25%  kwa  five  provinces.  Hiyo  ingekuwa  kama  ni  maraisi  kumi  yule  ata-lead

ataongoza hata kama ni kwa kura moja huyo awe  ndio  raisi,  hivyo  ninafikiria  kwa  jinsi  hiyo  kila  mtu  ataona  atleast  ilikuwa  ni  mashidano  ambayo

ilikuwa inafaa na mtu alishida kwa sababu alishida kwa ile kura moja lakini ile 25% kwa province tano hiyo haiandamani na vile, haileti democrasia

nzuri. 

Ingine ni electoral  commission; mimi ningeonelea iwe autonomous iwe ni commission ambayo  inaonekana  kuwakilisha  kila  mtu  na  iwe  na  meno  ya

kuuma. Sahii tunasikia kila wakati ambako kunatokea elections inarudi kusema haina meno ya kufanya kitu fulani, hatuna meno ya kusitaki mtu fulani

ambaye  inaonekana  wasiwasi  alifanya  makosa  fulani,  mimi ningependelea  kama  ningepewa  hiyo  meno  inahitaji,  atleast  kama  kunaonekana  kuna

makosa kuna evidence inaonekana imefanya kazi kila mtu anaridhika lakini sahii uchguzi unafanyika, unasikia malalamiko na inaonekana kweli iko na

nini lakini tukienda mbele unasikia hiyo kitu ni kama imeenda ikafikia na kuna umuhimu kwa sababu a fair game inakuwa ni kitu mzuri kwa kila pande.

Provincial administration; hiyo  naye  ningependelea  ionekane  kuwa  inawakilisha  kila  mtu  kwa  sababu  provincial  administration  kwa  wakati  mwingi

inaonekana pia inaegemea upande moja.  Kuna upande uatona mikutano hata hii ya campaign unaona hiyo  ilikuwa  tayari  wamewakilisha  huko  kwa

wingi,  kwingine  hawapatikani  na  kama  wanapatikana  utapata  pengine  walikuwa  huko  na  lengo  fulani.  Ingine  ni  government  resources  during

campaigns. Unapata mikutano mingki magari ya shetani ni mengi sana huko,  inatumika kuleta watu,  gari za mashule fulani ziko huko zinapeleka watu

kwa mikutano kwa wingi tunazijua zinakuanga na number za blue, zingine ni za serikali tubnazijua unapata kwa mikutano ziko kwa wingi sana.  Sasa

tungepata kama abilia wote campaigners wenye wanafanya hizo elections,  wenye wanahusika kama ingekuwa tunaona kwa mkutano huu zilikuweko

na huu pia zikawa tutaona hapo hakuna kipendeleo lakini itakuwa zitakuwa kwa campaign zingine na zingine hazipo hapo pia tuanona inagemea pande

moja. Yangu sio mengi na shukrani.

Com Prof. Kabira:  Asante sana Raymond. Now David Ngigi?

David Ngigi:  Bwana commission na watu wote Hamjambo. Mimi  yangu  ni  machache  tu  ni  kuongea  kuhusu  hii  mambo  tumesikia.  Mimi  ninataka

kuguza sana sana upande wa president  powers,  hii ni mambo ambayo imetufinya sana kama sisi ambao tuko upnade wa viwete.  Kama mnavyojua,

tunataka kuongea habari ya Committee, tunataka kuongea hii mambo inayohusu harambee tulifanyiwa. Kama kungekuwa na Katiba taratibu ambaye

inaagalia upande wa viwete mambo ingekuwa swari kwa sababu hii pesa kama vile ilichangwa ilienda. Donations zinazo kuja zinakuja zinashikwa hiyo

inapotea hivyo. Kwa hivyo tunajua mtu kama Mahehu alikula pesa za ile harambee ilifanyika na nyumba ile ilinunuliwa eti Rehema house,  hakuna kitu

ambacho tunapata kutoka huko.  Mtu  mwingine  akienda  huko  anapatiwa  kama  ni  kipovu  anapatiwa  kitu  ambacho  hakiwezi  kumsaidia,  anapatiwa

wheel chair, nilishangaa sana kuona hiyo mambo. Unasikia mtu mwingine hata hawezi kufanya kazi na mikono anapatiwa kitu ya kujengea viatu yaani

kutengenezea viatu. Kama ni mtu ambaye ni kiwete anapatiwa white stick.  Sasa  white stick itamsaidia na nini? Kwa hivyo  ninauliza  hii  Katiba  yetu

tuweze yaani kurekebisha mambo kama hayo.

Tuangalie upande wa masomo. Mtu kama mimi nimesoma lakini hakuna mtu anayenijali. Nimesomea computer, nimesomeas kazi ya rangi hakuna mtu

anayeshugulika  na  mimi  nikienda  ninaambiwa  wewe  sasa  utaweza  kazi  hii  hata  wewe  unaonekana  uwezi  hata  ukiwa  unafikiria  wakati  ulikuwa
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unafanya. Sasa  kwa hivyo mimi hii mambo inataka tuangalie  sana  upande  wa  sana  sana  wa  wale  ambao  hatujiwezi.  Lakini  twajiwezi  kwa  sababu

kama sasa  nimejileta kutoka kwetu na nikakuja  hapa  lakini  watu  wengine  wanatuangalia  wanatuona  sisi  hatufai  kuwa  katika  jamii  hata  hii  mambo

tunataka  iangaliwe  sana  kwa  sababu  hata  kwa  familia  tuko  na  shida.  Mtu  kama  mimi mama  yangu  sasa  pengine  hajaolewa  na  ako  nyumbani  na

aligonjeka ugonjwa kutoka 1967 na sasa haangaliwi kama mtu anapigwa hata na madugu zake na kama ningekuwa na sheria ningeangalia yeye kwa

sababu haswa ni upande wa kike. Mingeenda nishitaki hiyo familia hata ikiwa ni wetu kwa sababu wanamtesa, wananitesa wamtesa sasa  yeye hawezi

kunisaidia kwa sababu ateswa na sasa mimi siwezi kuwa ninaweza aandika. Kwa hivyo mimi sina mengi ila tu hayo. Tafadhali tuangalie sana sana. Nja

upande wa masomo tuangalie kwa sababu kama tungepata nafasi ya kusoma vizuri tungesoma vizuri hata zaidi lakini kwa sababu hii mambo unasikia

ya hongo hongo tunatakiwa tuangalie sana kwa sababu hiyo mambo yote tunatakiwa tuangalie kwa  makini  tuangalie  tafadhali  ndungu  zangu.  Yaani

ninaomba bwana commission tuangalie hiyo mambo tafadhali kuhusu watu hata kwa jumla.  Kama  mtu  amaesomea  kazi  ya  rangi  asiende  kupatiwa

kazi ya kuchuna kahawa. Kama jana nilipatiwa kazi ya kuchuna kahawa, usiwe unapatiwa kazi ambayo ujasomea. Mtu kama huyu amesomea kazi ya

useremala lakini anapatiwa kazi ingine hivi hivi hapatiwe kazi inayofaa. Kwa hivyo sina mengi ila tu hayo na Mungu awabariki. 

Com Prof. Kabira:  Asante sana David. John Mark Ireri?

John Mark Ireri:  Commissioners tunawashukuru sana kwa kutukubalia kuja kutoa maoni yetu. Mimi ninaitwa John Mark Ireri.  Nina memorandum

hapa mabayo nitasoma kwa Braille kwa sababu iko in Braille na inahusu views za KUB Thika branch.

Kenya Union of the Blind Thika Branch. The following are the views of the Kenya union of the Blind Thika Branch.

Kenya Union of the Blind thanks the government for giving approval to people  driven Constitutional review process.  This would make it possible for

Kenyans to develop a whole broad  Constitution that would best  present  the  wishes  of  Kenyans.  we  briefly  appreciate  and  thank  the  international

community  and  the  local  NGOs  for  their  manifold  contribution  to  the  Constitutional  review  process.  The  disabled  community  in  general  and  the

visually impaired people  in particular are  here to highlight the commission in the current Constitution and stress  what we wish to see  included in our

new Constitution.

The following are some of the issues the visually impaired people would like to see our new Constitution cater for. 

1. That the condition “disabled” appear in the Constitution along with other conditions such as  sex,  race,  religion against which no Kenyan shall

be discriminated against in this country.

2. That begging shall be  declared a dehumanizing Act,  which  robs  a  Kenyan  citizen  of  his/her  rightful  dignity  in  society.  To  that  end  a  social

welfare programme should be authorized by the Constitution as an instrument of protection against the indignity of begging.

3. That the responsibility for the disabled shall not be left to a few ministries like those of education,  culture and social services and health as  the

case is today. But that every government ministry, county council, city council and municipal council as  well as  government department  would

have a department for the disabled with adequate finances for programmes for the disabled. For example the women department  should have

a division for the disabled women and the children department should have a division for the disabled children.
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4. That the government shall avail 10% of each annual budget for support  of the disabled.  This figure is based  is  based  on  the  ground  that  in

every country 10% of it’s population is disabled.

5. That an amendment be  made to the current labour laws to increase the retirement age ceding for disabled from the  current  55  years  to  65

years or above. if in Europe a need has been seen to justify the raising of the retirement age for the known disabled, how much more the need

for the disabled in Kenya.

6. That there shall be  guaranteed an adequate  representation of the disabled by the disabled in parliament,  country councils,  city councils,  and

municipal councils.

7. That  the  disabled  shall  be  guaranteed  adequate  social  services,  education,  security  as  well  as  adequate  means  of  accessibility  whether

communicational or environmental in areas affecting each disability category in Kenya.

8. That the Kenyan Constitution shall recognize all international convention instrument, I mean  covenant  and  instruments  on  disability  affecting

and  related  to  disabled  to  disabled  people  and  render  the  binding  in  Kenya  especially  that  document  called  UN  Standard  Rules  on

Equalization of Opportunities at the Geneva Convection on Customs Duty for imported articles for the use by the disabled persons.

9. That there shall be  a Constitutional provision for legal aid for the disabled person after it has been proven that the person requiring legal aid

has no means of meeting the legal costs in question.

10. That the provision for the nomination of MPs be  retained  in  the  Constitution  to  make  it  possible  for  representation  of  the  disabled  by  the

disabled in parliament.

11. That the provision for nomination of councilors be  retained in the Constitution to make it possible for representation of the disabled,  by  the

disabled themselves in city and municipal councils.

12.  That there shall be a provision in the Constitution for reservation of seats  in parliament for some interests groups such as  the disabled whose

interests may have no one to champion or advocate for in parliament.

13.  That the Constitution should provide for a mechanism through which violation of the Constitutional right can be  investigated  and  redressed

e.g. a Constitutional court in every province and a Constitutional commission.

Com Prof. Kabira:  John, can I ask how many points you have so we know how much time we can give you.

John Mark Ireri:  Just a few more.

14. That the Constitution retain the death penalty but specify that is shall only apply to those who willfully cause death.  To that effect people  who

commit  the  crime  of  robbery  with  violence  should  not  suffer  capital  punishment  unless  their  crime  has  caused  death.  Similarly  crimes  of

sedition and treason should not carry death penalty unless an act like treason has caused death of a person.

15.  Finally death penalty is a better  means of reentrance than life imprisonment. When I would be murder knows that he would continue to live

even if it is in prison for life the fear of committing murder is less than when she knows that if he commits murder he too looses his life.

The election process; first the current system is un fair to the disabled. It  should be made as  fair as  possible for eliminating a favourable aspect  that it
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category of disability says while exercising their voting rights.  e.g.  privacy  is  denied  to  the  visually  impaired  in  polling  stations.  A  visually  impaired

person should be allowed to …

Com Prof.  Kabira:  Sorry,  John I think I have to ask  you again to summarize. Just  highlight the point because  it  has  taken  more  than  20  minutes

now. 

John Mark Ireri:  Sorry, okay that is the first point about election process and the second we would propose that it should be done in two days so

that the first day is used by all who are supervising election and the law enforcement makers and so on. 

Regarding political parties we feel that there should be the Constitution should put a sealing to the number of political parties  that is most convenient

for the Kenyan situation. It could be a number like a minimum of three or a minimum of five. 

Finally it is about the question of by cameral parliament and regionalism. We first feel that Kenyans do not need a force by cameral system and also

regionalism because they are very expensive and they are a drain to our economy. Thank you very much.

Com Prof.  Kabira:  Okay thank you very much John. Sorry for harassing. You are  giving us the  Braille  aren’t  you?  You  would  give  us  a  copy?

Thank you very much. We would begin reducing the number of minutes that one will use very soon to make sure that we c over everybody.  Where is

Gatimu Maina.

Gatimu Maina: Thank you very much. My name is Gatimu Maina and I am the chairman of the redemptorist  and reparations movement of Kenya.  I

am also a Historian. It  is my pleasure to present  views of my movement to the Commissioners.  I will be  very brief because  I will be  highlighting the

points and I would start with the preamble. In the new Constitution we should have a preamble that highlights who are the creators  of the Constitution

and in what historical context is the Constitution made and for what purpose.  In the historical context,  we know that we were colonized or  we were

invaded in 1898 and we did not get independence until 1963.  During that period we had individuals who rendered heroic services to the country in

terms of resistance which finally comuninated in the struggle waist by the Mau Mau of 1952  –  1965.  We  would  like  such  heroic  people  and  their

heroines to be  built, to be  recognized in the process  of  writing  the  Constitution  because  they  rendered  selfless  service  to  this  country.  Also  in  the

preamble, we would like to have spelt  out very clearly the supremacy of the citizens of Kenya because  this is a country,  we are  the creators  of the

Constitution and it is not made for us and therefore it should be recognized that power does not reside in the government but the people of Kenya and

when you write that technically do not just write the people of Kenya, please write the citizens of Kenya because that is different from Kenyans. 

Why are we making this Constitution; the related Constitution should highlight the fact that we are  writing it to protect  our general welfare,  to protect

our resources and to create relations among ourselves and between our nations that should also be very well written but be  in the Constitution. There

is another point which should be recognized in the Constitution, we are members of the African organization, Organization of African Unity OAU and

the united Nations. These organizations in their charter  recognize that  Africa has suffered a lot of injustice and therefore whenever there is in justice

there  should  be  reparations  payment  this  is  to  say  that  we  Africans  were  enslaved  by  the  British,  Arabs  and  the  Portuguese.  There  should  be
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something in the Constitution which should enable the Kenyan government to ask  for reparations for the situation from this government for all those

years we have suffered. If we are asked to provide statistics we have them ready we can provide them anytime. Also we are  colonized by the British

people, we suffered a lot and we were humiliated a lot particularly during the time of Mau Mau. They also destroyed our shrines; we had our Karanga

schools, independent schools.  We would like the British government to pay the Kenyan for the damages done to us,  we would also like the British

government to rebuild our historic Kenyan Teachers College into a new University called National Mau Mau University at Githunguri.

We also fought in the first and second World War on the side of Britain, that was not our war,  it was war between Europeans but we were dragged

into it, our people died and suffered a lot and after the war particularly the second World War the European solders  were rewarded by our land yet

our people were just left jobless and without any reward. We would like our government to place a claim against Britain for compensation for the job

done by our solders during the First and Second World Wars.

National Symbols, it would be a feeling of historians that actually December 12th  should not be  our independence day.  We people  who were in the

forests  meant the first Kenya parliament on May 5th  1954,  actually February 5th  should be the independence day but  not  December  12th.  Kenyatta

day; Kenyatta  along  with  others  fought  for  independence  but  we  do  not  see  why  Kenyatta  day  should  be  named  after  one  person,  it  should  be

renamed Freedom Fighters Day or Mau Mau day. 

Moi Day; I think there is no justification as of today to have that day and I think leave it to historians to prove whether we should have it or not for the

time being let us do away with it.

National currency; in the national currency we should not have any portrait  of a living person.  We should only have portraits  of departed  heroes  but

not living ones. 

The national flag; the national flag is very nice but we saw that at  the center  we should have a golden sun to reflect the worms of the African people.

The state  of the Nation speech,  the president  is our employee and he is accountable to us therefore every six months he should  be  able  to  give  us

what he calls the sate  of the nation speech to state  the problem the nation has made over that period because  the speeches  which are  made during

public day do not really focus on national issues which matter to us.  

President and vice president they should be elected at large and no president should appoint his vice president. Political parties I agree they should be

limited to five. Nominated members of parliament and councilors they should not, we should not have nominated leaders. 

Provincial administration; the powers of provincial administration should be scrapped and we should have local authorities run our Local Government.

It is unfortunate I don’t see our councilors here and we are fighting for them.

Land commission; I feel that we should have a permanent  land commission to run land affairs of the country and these commission should work out

modalities of land distribution because  we  feel  that  some  few  individuals  have  too  much  land  while  others  are  really  suffering  and  they  should  be

settled somewhere and for that I propose  that the (inaudible) land holding and individuals should have is two thousand acres  in arable areas  and not

20



more than 5,000 in marginal land. Together with land let me talk also about forests. We are going to have in these country an ecological desert  before

long therefore I suggest that gazetted forests land be no less than 4% of the land mass of the country that is gazetted forests.  Come to the rural areas,

there should be an extension service instated in the new Constitution to ensure that water  streams should be managed by the local  people  to  avoid

pollution and also to avoid extravagance of our resources because this is threatening the country.  

Also in the rural areas, in the Constitution we should have a provision which states that a minimum of so many say a percentage of the land should be

put under:-

1.  forests to have a few trees and the other percentage for food crops.

That is so far for the land let us go to the question of constituencies,  there is a lot of imbalance in  the  constituency  because  e  some  constituencies.

There is a lot of imbalances in the constituency because some Constitution have very bog populations..

Com Prof. Kabira:  Mr. Maina can I ask you to summarize because you need another one minute to tell the people the highlights.

Gatimu Maina: Uria ndirageria kuuga ni ati,  tukiandika Katiba ino nitukuria aria marandika mekire kindu gitagwo introduction au kitangulizi  moige

nuu urandika  Constitution,  Constitution  ni  ya  uu?  Na  niki  kiratuma  yandikwo.  Niki  iragitira.  Ngoiga  ati  thiini  wa  Constitution  irandikwo  ti  andu  a

Kenya  no  ni  ene  Kenya  uguo  ndira  mean  citizens.  Gitumi  kiria  kiratuma  ningi  tuge  yandikwori,  niigitire  right  itu,  kihoto  giitu  na  indo  ciitu.  Ningi

angikorwo Constitution ni kuandikwori,  no nginya yandikwo na yonanie uchamba uria watumire tuheo wiyathi tondu wiyathi  actually  nduheanagwo,

ndukanahenio ni mundu. Andu nikuwaka mawakaga.  That is why we fought. Nindacoka ndaria uhoro wa andu aria aitu maruite ni undu  wa  bururi,

kuri  maruire  Mau  Mau,  kuri  maruire  mbara  ya  mbere  ya  Italian  ya  Geremani  na  mbara  ya  keri  ya  Second  World  War.  Andu  acio  matiri  kiheo

maheirwo na nimagiriirwo kuheo. Na angikorwo no kuhoteke no guakwo, monument  kana guakwo mahiga maria manene muonaga kundu ta Nairobi

nigetha maturirikanagie. Ndacoka  ndoiga,  tukiruira mbara Second world war,  ithui twi mutitu nituathondekete Parliament iitu. February 5 1954.  Na

kwoguo iyo niyo yagiriire ni gukorwo igituika muthenya witu wa wiyathi. Ndacoka ndoiga niundu indo iria ciathukitio mathukuru maitu ma Karing’a na

ma independence cukuru na maria mangi makonainie na andu  airu,  thirikari  ya  ngeretha  niyagiriirwo  nigutuakira  University  imwe  Githunguri  itagwo

Mau  Mau  national  University  kana  kindu  ta  kiu  uguo.  Andu  aria  maruire  mbara  ya  keri,  nimukuririkana  hatingiaga  muthuri  haha,  ninjui  nimokire

guthaithira Governor makinya haha Kariokor  na gugituika Governor nieguka kumatunga. No  nimui uria guekikire,  Governor  atumire  mutumia  wake

agithii akihe thigari ciitu thuiti na ao athungu aria mari ho mathire makigayirwo migunda iitu na guku Gitathuro na kuu Limuru, so nitukwenda thirikari

icio ciitu ona cio irihwo ni ngeretha.  Kuri indo ciitu ciathamitio kuuma guku bururiini kana congo iria muonaga ta ciondo  micongo  ta  iyo,  nitui  kuria

ciothe ituaritwo. Na  iteithagia mabururi mau, indo icio tutiagiriirwo ni ciatuikire citizen a bururi ucio, niciagirire gucokio,  ucio ni utonga witu. Ona  he

kindu tuagiriire kugira St. Peters square Rome. 

Com. Prof. Kabira: Ki kiu?

Gatimu Maina:  He kaundu nguriganiirwo ke njuge na Gikuyu. Andu aria akuru,  twiragwo ati hinya wa arume uragira kuingi. Riu ta nii ndi muthuri

wa miaka sixty na ndutiire bururi uyu wira na hinya muno nikio ngurite  uguo.  Na  riu  ona  umuthi  gutiri  kindu  ingiuga  ni  ngaheo  ni  thirikari  tiga  kiria

giakwa thukumite. Kwoguo no turie guthondekwo undu kana fund ya kuragumagirira andu aria akuru a bururi tondu mangirekererio o uguo ni kuuga
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ati bururi nduri na bata na andu aria matungatite bururi uyu. Kwoguo mwatuona tukurite uguo, nduoriire kundu kungi. 

Com Prof. Kabira:  Thank you very much Mr. Maina. Glad well Wanjiru.

Gladwell Wanjiru: Habari zenu wote mimi ni mmoja mwenye ameokoka, ninampenda Mungu. Mungu ni mwokozi wangu hata saa  hii ninamsifu kwa

maana sikuwa ninatarajia kama siku ya leo kuwa kama kwa kikundi kama hiki kwa hivyo ninamshukuru Mungu. Mjisikie mko Ruiru kwa maana hii ni

nyumba ya Mungu kama vile inasemekananga watu wakiomba Mungu itakuwa mambo yao ni sawa sawa.

Mimi niko na jambo moja nikitaka kuzungumzia hata kama hiki nikao changu cha kwanza sijahugumia hiiu kikao cha haki na amani ama hiyo inaitwa

Katiba. Zamani nilikuwa ninauliza neneo hhili ninalisikia Katiba nini lakini sasa  nimegundua. Niko na hali ya kusema yale ninahitaji. Kuna neno moja

mimi nilikuwa ninajiuliza, ni kwa nini watu wetu wa Kenya wanakufa  ovyo  ovyo.  Nikifikiria  nikasikia  ati  kila  jambo  likifanyika  hapa  kwetu  Kenya

inaenda kwa president na hata kama president ako na hukumu ya kusema neno lolote kuna wazee,  kuna wazazi wenye wale watoto  wanauliwa ovyo

ovyo kwa hivyo nikajiuliza kwa roho yangu ni kwa nini. Kwa nini president  kama ni mzazi  amepewa  jukumu  ya  Kenya  mzima.  Ikiwa  ni  kama  sisi

tulikuwa zamamni wasichana walikuwa wanapea wazazi heshima, vijana wanapea wazee heshima hakukua na kijana anaweza kuongea kama  mzazi

akiwa ametimisha umri wa mama yake aongee mbele ya mzazi ule mwingine. Hakuna mtu hasa yule tunamchagua siku ya leo hakuna mmoja naweza

kututea. Tumechagua councilor, tumechagua chifu kama head men na hakuna hata mmoja anaweza kututea. Kwa hivyo siku ya leo nimeifurahia kama

siku nilizaliwa na mama yangu kwa maana ninaona watu wa Kenya wako na haki ya kusema maneno yao ambao inaweza kuongoza watoto  ambao

sasa hivi weanaweza kuniita mama ama waniite shosho kwa hivyo mimi niko na neno moja ninataka kuuliza kama serikali  ile  itakuwa  nimeichaguas

kwa chaguo langu na pendekezo langu. Tuna haki ya kuchagua pendekezo. Nikitaka kuuliza hivi, mwaka wa 1978  ama 1980  tulitoa pesa  nyinyi sana

nikiwa mimi nilikuwa mmoja ninawajiliwa kazi tulitoa pesa ya kusaidia masikini  ambaye ni ishirini kwa kila mfanyikazi ya kujenga nyumba ya masikini

ambaye siku ya leo ninaisikia wakiongea hapa ili tuwajengee nyumba na hizo pesa hakuna pahali zilienda. Ni kwa nini haikujengwa na ni kwa nini hiyo

jukumu  haikuchukuliwa  na  wale  watu  tulikua  tumewachagua  kwa  wakati  huo.  Sasa  hivi  kuna  watoto  ambao  wanasururura  Kenya  yetu,  watoto

yatima. Zamani hakukua mtoto yatima na siku hizi wako wengi, ni kwa nini. Tunakatwa mishahara, tunaenda hopitali tunalipa pesa  nyingi kwa sababu

ya msaada wa Kenya.  Hizi pesa  zinaenda wapi,  hizo pesa  zinazaidia nani zikiwa haziwezi kutotolea vijana na wasichana swanasurura mjini. Ni kwa

nini na tuko na councilor na tuko na president  na ma Bunge na tuko na makanisa nikiwa mmoja wa kanisa.  Neno langu mhimu ni  liki.  Tulikuwa  na

msaada  inatoka  nje.  Kama  sisi  wa  Catholic  tulikuwa  na  msaada  ambayo  sana  walikuwa  wanatuitishia  kutoka  ngambo.  Hizo  pesa  zikija  hapa

zinagawiwa masikini na tunachukuliwa watoto wale ma yatima ambao wapate  msaada kutoka kwa serikali.  Pesa  hizo zikikuja zinaenda wapi? Na  ni

kwa  nini  serikali  na  Bunge  na  president  anachukua  hizo  pesa?  Kwa  hivyo  mimi ningeomba  yule  anachaguliwa  wakati  huu  kama  ndio  arekebishe

serikali awachane na mambo ya makanisa na iwachane na mambo ambayo ni kunyanyasa masikini. 

Com Prof. Kabira:  Asante sana Glad well. Hizo maswali tumechukua asante. Now, Joseph Mwaura.

Joseph Mwaura: I will speak in English but in press  way. If you don’t understand me, please Don’t worry about  it.  And you secretaries  if you are

not using what we call short hand it is not easy to get. Right thank you very much Commissioners and the people  of Juja.  Because you have arrived I

believe you are with God so I am not going to ask you whether you are good and God bless you where you are. I am a teacher by profession.
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A government is got a government because it has got good governance so I am talking about good governance just in short because my memorandum

will go for this I won’t go round it. So a little bit of points are here, there are highlights only. Good. 

Good governance: None should be above the law whatsoever  in Kenya.  That is to mean to understand the  interpretation  of  what  is  law  and  I  am

doing it right now. Law is a thing that it is an international thing that governance. Now ministers should not be of any other flock but where they belong

so they represent what they know exactly not matter of thinking. None to vote two ministries, to cater  for one ministry only that is good governance

and at the same time respect from government and to citizens is vital vice versa and the corporation. I have gone out of that and it has got A-Z in my

memorandum.

Security: Mental, physical, spiritual rights should be secured by the government of Kenya whatsoever.  Any individual that be,  ownership of property

or to be subject of any should be secured for by the government of Kenya include that in the particular Constitution if you can.

Child Abuse: People used to say that only men rape, no both sexes so rape  from female or  male should be stopped  and education should be free to

all and disability of all types should be in the hands of the government and take care of them. A real citizen should not be  given time bad to travel day

or night, he can walk anyway.

Mob Justice: It is not for Kenya really, it should go where it came from for really until one is proved guilty while should be really put to death.

Election: President  should be elected in a separate  day or  time. MPs the same not mix the same, out.  Councilors the same one day for them  to  be

elected by the people and it is you when I say people. All chairmen of councils, groups, institutions etc, should be elected directly from the people  out

of that Bunge, that is parliament. Some constituencies are for nothing as they are un necessary. Cut them from 210 to 150  that is all. Any MP who is

understand by the people who elected him that he is not doing the right job should be sacked off before five years  are  gone.  All parliament matters to

be of Wabunge, that is MPs. Powers of the parliament should be of them.

Economy  system;  farmers  to  be  supported  fully  by  the  government  and  no  laws  created  out  of  them.  Minerals  should  be  really  be  under  the

government of Kenya and again ……government should support industries and business of any kind to earn money. GK should not make or pass any

law before they consult the bell is mine, before they consult the concerned by laws should be used.

Taxes: Only from…. By the government because they are  the people  to be  leaders  tomorrow or  the other day.  Seminars should be arranged by the

government  to  explain  to  people  what  economy  means.  Health  should  be  not  be  cost  shared,  it  should  be  free.  All  health  centers  should  have

medicines enough. Medical services should not be asked to  be anything. 

Let me go to Constitution now, none should be .. none should tamper aboput with our Constitution that is the new one whatsoever  and Constitutional

ministry to be created. Extra security council should be created and it should take care of the security and God bless all.
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Com Prof. Kabira:  Thank you very much. Githu wa Kahengeria.

Githu wa Kahengeria : The Commissioners na wananichi wote waliofika hapa jina langu ni Githu wa Kahengeria.  Mimi sitachukua muda mrefu kwa

sababu nilikuwa na memorandum na nilipeleka kwa commission lakini leo nataka kusema maneno machache  kabisa.  Wakati  sisi  tulikwenda  katika

msitu  kupigana  kwa  uhuru  huu,  tulikuwa  tumesema  Mzungu  alichukua  kichaka  na  alichukua  uhuru  wetu  na  hii  ndio  sababu  watu  wa  nchi  hii

walikwenda kupigana na Mzungu na tulishinda yeye.  Mtu  akinyanganya  wewe  kichaka  au  uhuru  wako  hata  akiwa  ni  nyanya  ya  Wako,  utaona  ni

vibaya kwa hivyo hata ikiwa tulimfukuza Mzungu hapa,  hatutaki mwingine ambaye atanyanganya sisi haki zetu awe mwekundu, mweusi au wa rangi

ya kijani kibichi tutasema amefanya vibaya. Kwa hivyo katika Katiba yetu tunataka Commissioner muonyeshe kweli ya kwamba nchi hii ni ya watu

wote.  Mimi wakati  mwingine ninasitikisa sana,  president  anakwenda katika radio au televisheni halafu anasema wanaichi  wa  kawaida.  Mimi  sijajua

Mwananchi  wa  kawaida  ni  nani,  mimi ninaamini  watu  wa  nchi  hii  wotye  wako  katika  level  moja  mbele  ya  macho  ya  Mungu  na  tunauliza  yeyote

atakayekuwa kiongozi awe na fikira za namna hiyo. Wale wanazidi kuwaita Wananchi,  Wananchi  wa  kawaida  wa  wache  hiyo  kwa  sababu  sisi  ni

watu wote na hii Commissioners tungependa iwe katika Katiba ya Kenya. 

Nikitoka hapo mimi nitasema hii ni Constitution ambayo tunayo kwa sasa.  Katika section 14 president  akichoma wewe kwa mkuki, akiiba mali yote

yako  awezi  kwanda  kotini.  Akiamuru  watu  wauwawe  Molo  na  kila  mahali,  hawezi  kuwa  investigated.  Watu  wa  nchi  hii  wakishikwa  usiku  na

kuuwawa hakuna mtu anaweza kuwa investigated akiwa president,  tunapenda iwe katika Katiba ya kwamba president  akiwa  wa  nchi  hii  ana  haki

kuhathibishwa na ni wakati wowote akifanya makosa kwa hivyo section 14 iondolewe kabisa na isemekana president anaweza kushitakiwa.

Mimi nitaendelea niseme kitu kimoja tu sasa, watu wengine wakisikia jina Mau Mau wanaona kama imetajwa kitu mbaya sana kwa sababu walisoma

kutoka kwa Mubeberu ya kwamba Mau Mau ni chama kibaya.  Kasumba hiyo bado  inakaa katika kichwa chao lakini Mau Mau ilikomboa nchi hii

kutoka kwa Mubeberu ili nyinyi na mimi tufurahie nchi hii kwa hivyo katika Katiba  ya  nchi  hii  ni  haki.  Habari  ya  Boss  wa  nchi  hii  kutajwa  katika

Katiba ya Kenya. Hiyo ninamaliza hapo kwa sababu sina wakati wa kuzungumzia zaidi.

Sasa nitakwanda kwea kitu moja tunaita land question. Ikiwa watoto wa nchi hii walikufa wote kama walivyokuwa kukomboa kichaka basi kuna haki

gani watu wachache wawe ndio wanakichaka ya nchi hii. Kama mimi nikiwa… kama professor  yuko hapa labda anasomesha hesabu au kitu ingine

lakini  katika  fikira  zangu  nilifikiria  watu  wote  walizaliwa  Kenya  na  halafu  wakaambiwa  ya  kwamba  mtakwenda  kuketi  hapo  Kenya,  kwa  hivyo

kichaka ni haki ya kila mmoja. Hapana kusema ni ya kina fukani wana nini, wana kichaka gani, kichaka ya nchi hii ni kichaka ya watu wote wa nchi

hii. Tungependa Katiba ya Kenya iseme hivyo na iseme kinaganaga kila mtu wa nchi hii ana haki ya kichachake.

Job  Market:  Katika  nchi  hii  tulikuwa  na  graduate  hapa  mmoja  alisema  yeye  bado  kupata  kazi  na  mimi ninajua  kuna  wengi  kati  yenu.  Kwa  nini

mnakosa? Kwa sababu katika governance imekuwa ya kwamba mtu mmoja anayeketi  ndani ya nchi ya soil ya Kenya ambaye tulizaliwa naye hapa

ana kazi kumi. Ni yeye chairman wa hiyo, ni yeye permanent secretary,  ni yeye chairman wa body ile ya bank ten jobs,  mtu huyu anaweza kusema

anasaidiana na sisi ku develop watu wa Kenya? Hiyo tunataka iwe ni  Katiba  ni  yetu.  Matunda  yaliyoko  katika  nchi  hii  yakuwe  yakuliwa  na  watu

wote. Hiyo nitamaliza hapo.
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Administration: Sisi hatutaki kutawaliwa, sisi sio watu wa kutawaliwa. Tuli0ondoa wale watu wa kutawala sisi. Siku hizi tuna watu wa kuongoza sisi

kwa hivyo habari ya chifu mtu anasema unajua mimi ninasema, unajua mimi ninaweza funga wewe, hawa kitu ya nanma hiyo iondolewe katika Katiba

ya Kenya. Sisi tunataka kufurahi katika nchi hii na hatuwezi kufurahi tukiwa tunaamuriwa. Hiyo vile vile nitamaliza.

Sasa wacha nimalize point yangu ya mwisho kabisa. Mimi ninaungana na wale walisemja walemavu kwa sababu ikiwa nchi hii ni ya watu wote hakuna

wale ambao tanaweza kusema hawa wakae kado  tufanyie hawa kazi.  tunataka wajumuishwe katika Katiba.  Ikiwa ni habari  ya kufanya  kazi,  ikiwa

hawawezi  kutembea  sisi  tukifanya  kazi  pamoja  nao  tutafute  ni  njia  gani  wanaweza  kufanya  mahali  wanafanya  kazi  hiyo.  Hiyo  nitawacha  na  mimi

ningependa katika preamble ya Constitution yetu, mzee mmoja nilifurahi sana alisema ni  historian  na  mimi ninajua  vile  vile  professor  ni  historian  na

Commissioner  mwingine  ni  historian,  ikiwa  ni  historian  lazima  nyinyi  mjaribu  kuweka  maneno  ya  ukombozi  wa  nchi  hii  katika  Katiba.  Nchi  hii

ilikombolewa. Mtu akisema na kutoka leo nyinyi msiendelee kusema tulipata,  hakuna kile mlipata, ni watu wa nchi hii wenu waliuwawa waliwindwa

kama swara wakaangushwa na Bunduki na  wengine  wakakufa  katika  detention  camp  kujaribu  kupata  nchi  hii  irudi  mikononi  mwenu.  Kwa  hivyo

ningeuliza kama ikiwezekana hata ikiwa watu waliopigania nchi hii hawawezi kupata  chochote,  wapate  monuments ambao tukienda huko Lari mahali

ilipotokea mambo kubwa ya ukombozi,  tukienda Nyeri,  mahali ilitokea mambo kubwa ya ukombozi,  tukienda Kirwara,  mahali  ambapo  watu  wetu

waliuwawa basi tunaona monuments inaeleza sisi mambo haya na tunafurahi roho, hiyo iwekwe katika Katiba. Shukrani.

Com Prof. Kabira:  Thank you very much Mzee Githwa Kahengeri kwa hayo maoni.

David Njoroge.

David Njoroge:  Asante  sana  kwa  Commissioners  na  Wananchi  kwa  jumla  kwa  kupewa  hii  nafasi  izungumze  kidogo  ama  ni  highlight  zile  points

muhimu kwa ile memorandum niko nayo.  Memorandum yenyewe nimeandika kwa  kizungu  kwa  hivyo  nitaguzia  halafu  nitaongea  kwa  Kikuyu.  My

name is David Kinami Njoroge,  I am the secretary General of citizen small scale and medium enterprises.  Our organizations is an international none

governmental organization with grassroots in Thika and head is in Ruiru and fortunately we are  one of those organization providing civic education in

Thika  district  of  behalf  of  the  review  commission.  I  would  start  highlighting  with  the  Executive  and  with  the  qualifications  of  the  president.  The

president  must  be  a  holder  of  a  degree  form  any  of  the  recognized  university.  He  should  be  married  with  children  and  that  is  either  adopted  or

biological and must have attained the age of 30 years, he should also have no criminal record and he should not be a member of parliament.

Legislature Executive; the current  system  of  multiparty  of  the  Legislature  and  one  party  on  the  Executive  should  be  abolished  and  replace  with  a

government of national unity. The current system has creates enmity and the government does not consider developing the areas  which are  opposition

strong holds. 

Dissolution of parliament: the powers to dissolve parliament should seriously be left to the parliamentary commission because  the president  has been

using the dissolution as a secret weapon to disorganize the opposition.

The Legislature: the appointment which should be vetted by parliament are  those of ministers, the Attorney General,  Judges,  parastatals,  parastatals

heads, the Auditor General, the chiefs and the chiefs of the armed forces. These should be done according to one’s profession. 
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Ni ngwamba gucokera riu hau hanini na Gikuyu, ngwendaga kuuga atiriri,  President  wa bururi kana mutongoria wa bururi,  agiriirwo  ni  gukorwo  na

degree kuuma University o imwe ya iria twina cio yuikaine. Niagiriire gukorwo ena family, mutumia na ciana.  Either ni ciake cia gwiciarira kana nicia

kugura niguo tugaga na akorwo akirite umri wa miaka mirongo itatu na ndagiriire gukorwo ena record  njuru kana gukorwo atwaritwo igotini ni undu

wa  gukorwo  ena  ihitia  rina  inene.  Na  ndagiriire  gukorwo  e  mbunge  wa  handu  o  hothe.  Hau  hangi  ni  mtindo  uria  twina  guo  wa  ciama  nyingi  na

gukorwo ati kiama kiria kiahota githurano nikio kiratongoria,  niwagiriire kweherio na tukorwo na thirikari iria yagiriire ni gukorwo I githondekwo  ni

ciama ciothe. Akorwo ni ma Ministers makarutwa kuma ciama ciothe iria igukorwo irugamitie andu na niihotete gukorwo ituarite andu Bunge. Tondu

mtindo uciio twina guo riu wa gukorwo ati kiama kiria kiahota nikio gikiunda thirikari gi  giki,  nikuragia  na  uthu  muingi.  Na  gugakorwo  ati  area  cia

upinzani  itirakorwo  na  maendeleo  ta  area  iria  twitaga  cia  Kanu  stronghold.  Na  hau  hangi  ni  watho  wa  kubunja  Bunge,  wagiriire  ni  gutigirwo

Parliamentary Commission iria ira-formirwo oro  riu, tondu kubunja  kwa  Bunge  ona  inyui  nimukumenya  ta  riu  turorete  ithuranoini,  kuhuthagirwo  ta

secret weapon kana silaha ya thiri ya gutharurukania upinzani nigetha matikaye kuoya thirikari. Hau hangi ni kuheanwo kwa mawira ma thirikari maya

manene manene, aria maraheo wira ucio nimagiriire maritwa mao na muturire wao na mitugo yao gutuarwo Bunge na makamba makarorwa.  Na  andu

acio ni ta  Ministers,  munene  wa  mawatho  niwe  Attorney  General,  acirithania,  atongoria  a  parastatals,  mutari  munene  wa  mathabu  ma  thirikari  na

atongoria anene a kijeshi. 

Com. Prof. Kabira: Okey. Thank you very much. Niukurikitie?

David Njoroge: Bado. 

Com. Prof. Kabira: Riu tondu thaa ni cia thira tuguika atia? Utigitie handu haigana atia. Riu ri tiga ku-explain,  just say,  you recommend the following

because of time, please. We have about 80 people, twina andu mirongo inana riu haha na tuiguite andu ikumi na atandatu. 

David Njoroge:  President and the age limit; those candidates  wishing the presidency should be over 30 years  and  those  who  wish  to  contest  the

seats of parliament should be from 18 years of age, the president should not be eligible to contest  after 70 years  and should that should also apply to

the parliament candidate. The conduct of the president, the president should be impeached by parliament or abandoned out of office through the vote

of no confidence should he fail to adhere to his oath of office. Presidential  elections should be conducted through secret  balloting. Candidates  should

not be members of parliament and they should be impeached where necessary.

Local authority; local authority should be restricted. After abolishing cap 265 in order to cater adequately on the smooth running of the country. 

Mayors and council chairmen; they should be elected directly by the electorate and not by the councilors for them to work effectively. Regarding the

system used currently where the above mentioned are elected by their fellow councils they are culprits of the councils and whenever they fail to adhere

to their whips, to the whips of the councilors they are  kicked out of office after two years  are  over.  Mayors  and chairmen should be elected for five

years term direct by the voters  so that they would get humble time to implement the councils proposed  projects,  they should be head of the council

with Executive powers.  Sharing of powers  between the councilors and chief officers.  Chief officers should be employed directly by their  respective

council they are that supposed to be answerable to the mayors, chairmen and councilors. The mayors,  chairmen, councilors,  and chief officers should
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seek their salaries from the consolidated fund while the revenue collected should cater for the staff salaries and implementation of the projects.

Com Prof. Kabira:  Thank you very much. Please give your memorandum to the secretariate. Kama kuna watu wako na memorandum na wanataka

kupatia secreteriate  ni sawa tu lakini tutaona kama tutaenda kwa haraka kila mtu apate  wakati  wa  kuzungumza.  Lakini  ukiwa  na  memorandum  na

unataka kwenda utawapatia watu wa secreteriat halafu waandike kwa kitabu. Asanteni. Barnabas Nyandusi. Can you please to help us save time just

say I recommend the following and then you just give the points, thank you very much.

Barnabas Nyandusi: Commissioners na watu wengine Hamjambo nyote, tuko na mambo mengi kwa sababu tumeakilishwa kama vikundi via kanisa

via  katholiki  katika  Thika  genary  na  hizo  hatutasoma  tutapeana  hapo  ili  ziandikwe  lakini  nitaguzia  neno  moja  tu  vile  ningepatiwa  dakika  tano  ya

kuongea.

Moja mambo ya hongo katika nchi yetu. Mimi hata sijui ilitokana wapi lakini hiyo inatakikana iwe sheria.  Kama mtu amepatikana akiwa na hongo ni

lazima athibiwe kabisa hata kama ni mia ishirini apewe miak a ishirini ndani ndio hao wengine wapate kutoka kwa hiyo kitu.

Pili kura ni lazima zihesabiwe mahali ambazo zimepigiwa ili tusije tukawa na udanganyifu ya  kutupa  zingine  kwa  maji  ati  tunapeleka  kama  ni  Thika

kutoka kwa upande huu zinahesabiwa Thika. Tuwe tena na sheria ambayo nchi  ingine  mahali  fulani  ilikuwa  na  sheria  ya  kusema  yule  mtu  ambaye

hakupiga kura huyo mtu inatakikana ashitakiwe iwe ni kama zile kura ambazo zilikuwa zimepigiwa mahali pengine ndio hata ziongezwe ndio tuwe na

ufisadi ikose kuweko kwa sababu kama sheria kama hiyo ikiwekwa nafikiria zile kura zingine za kuongezea ati hizi hazikupigiwa watu zinaongezewa

ndio huyo mtu anapita bila kuonyesha watu wananmpenda hiyo ndio njia moja mbaya sana.  Mzee mmoja hapa aliongea vizuri sana juu ya wale watu

ambao waliumia kwa mambo ya vitu kadha wa kadha  kama kupigania uhuru, ingine wale ambao waliteswa kutoka hapa wakaenda kupigana hii vita

via kwanza via dunia na vita via pili via dunia. Mimi sijui kama mnajua pesa zilikuja mzee, pesa ziko hapa Kenya isipokuwa tuulize president  a-release

hixo pesa  zikuje kwa hao watu,  pesa  ziko. Kwa hivyo na hakikisha wale watu ambao  walipigania  uhuru  First  World  War  na  Second  World  War

Waingereza wameleta pesa  hapa ziko hapa.  Ni sisi ambao hatujajua ni njia gani tanaweza kupitia hata ninafikiri president  aliridhi hizo pesa  zikakuja

kwa wanajeshi wakati Tonje alipokuwa kiongozi hata yeye akaweka sign kwa hivyo ilikuwa tu ni watu gani wanatakikana wapate hizo. 

Kuhusu elimu nitaongea tu hiyo halafu ni malize. Kuna mambo mengi  sana  nimeongea  na  tumeandika.  Wakati  mimi nilikuwa  ninasoma  tulikuwa  na

elimu hata  tulikuwa  na  ile  kitu  ilikuwa  inaitwa  coporal  punishment  kwa  shule  na  ulikuwa  ukipigwa  unaenda  nyumbani,  mzazi  anakurudisha  tena

unaenda unapigwa na mzazi tena unapigwa na mwalimu na wanakuambia enda kwa darasa  unaenda kusoma. Siku hizi unasikia ati shule imechomwa,

imechomwa na nani? Na mzazi, si ni mtoto, si nyinyi ndio mnapatia watoto wenu ati mtoto lazima awe na haki.  Hiyo kitu ya kusema ati watoto  wako

na haki zingine munawapatia nguvu zingine ambazo wanaenda mpaka wanaenda kuharibu. Wakati  sisi tulikuwa tunapata hizo  fimbo  ya  kupigwa  na

kufanya nini tulikuwa na sheria hata ya kutii wazazi wetu. Mzazi alikuwa anakupiga hata hukuwa unaongea na saa  hii mtoto anapewa jukumu anakuja

anasimama hata kwa mama ukicheza mimi nitakuua  ama  nitaenda  kuanguka  kwa  maji.  Si  ni  hizo  sheria  nyinyi  wenyewe  ndio  mnazileta.  Tunataka

sheria zingine kabla hazijawekwa ziwekwa ziwe sheria tafadhali zilirudishwe. Zipunguzwe uwezo wao.

Na ingine wakati  tunapoundas sheria tunaenda wanasema  Wa  Bunge  ndio  wanatakikana  waunde  sheria.  Ndio  si  sisi  ndio  tunachagua  wa  Bunge?
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Ikiwa sisi tunachagua wa Bunge wakienda wajadiane mswada fulani  na  waone  inatakikana  iwe  sheria  kwa  nini  wasirudishe  kwa  constituencies  na

kama alipiti na kura elfu tano, elfu mbili mia tano waweke sahihi hiyo ni mzuri kwa constituency zote katika nchi ya Kenya.  Ndio ipitishwe iwe sheria.

Asanteni sana.

Com Prof. Kabira:  Asante sana Barnabas you were within your time thank you very much. Mwaura Ndirangu.

Mwaura Ndirangu:  My names  are  Mwaura  Ndirangu,  I  am  a  three  Cs  member  in  Juja  constituency,  a  civic  education  provider,  Thika  district,

chairman Spinal injury and Disabled Jua kali project  Kenya.  Ladies and gentlemen I am not going to speak  much because  most of  my points  have

been said by my fellow brothers  in the struggle for survival. But for as  long time the disabled community has been discriminated even by there own

people, by their own fathers, their own mothers, brothers and sisters. But let me tell you the truth and I would say these here now without the fear of

tomorrow, the disabled community is here to stay with you whether you like it or  not and with the present  quick technology activities and the global

industrialization, according  to  my latest  statistics  within  the  year  2028  every  home  in  Kenya  will  have  a  disabled  person  in  one  or  another  either

mentally, either spiritually, financially, economically, or physically. So how is our government or our Constitution prepared  for this great  in eventuality.

We in the spinal injury disabled Jua KALI projects have the following views.

The disabled persons should be given soft and free interest loans to go on with their business.

All disabled person over 25 years of age should be given what we call social pension in terms of monthly allowance.  We have a right to enjoy basic

right in Kenya.  A person like me I  need  to  be  washed,  I  need  to  be  dressed,  my  clothing  to  be  washed.  Where  do  I  get  money  and  I  have  no

employment. The government should provide this for me.

Physically disabled children should be given free and compulsory education from primary up to the university level. Surely three quarters  of disabled

persons  are  un  educated.  Reasons  vary  from  different  places.  Some  cannot  be  able  to  ordinary  schools  so  we  need  them  to  be  given  free  and

compulsory education.

All physically disabled persons  should be given representation here in all town councils,  municipal councils,  parastatals,  and  all  other  institution  like

parliament in form of nomination. They should be nominated into parliament,  into county councils and other places and not  by  the  president.  There

should be a special council to nominate those disabled persons there.

Education curriculum of Kenya should be tailored to accommodate the physically disabled children along with the able bodied children the reason is

some of these children cannot be able to travel to far school so they need to be accommodated in the local schools where they can get education.

All disabled institutions and organization should be headed by disabled people  because  they know there needs better.  This example is like the funds

for the disabled where we have a bodied able person manning it.  When you apply for a wheel chair you are  given a white cane because  he doesn’t

know that a wheel chair is used by a physically disabled person and a cane is used by a blind person.  When you apply for a Braille  you  are  given
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some crutches because the person does not know the use of a crutch or the use of a Braille so we need this institutions to be  headed by the disabled

persons who knows our needs better.

All public vehicles and building should be accessible to the disabled persons. We have got difficulties in accessing buildings in Kenya. You want to see

a lawyer he is in third floor,  there is no lift and you cannot go.  You need to see  a doctor  and he is Reinsurance  Plaza,  5th  floor  there  is  no  lift  you

cannot be able to go there. So we need all buildings and offices to be accessible to the disabled people.

Our Constitution, the new one I mean should have a clause  where  the  government  should  sensitize  the  public  on  matters  concerning  the  disabled.

Surely ass one person said we are not regarded like human, we are  regarded like third class citizens of Kenya.  We need the government to sensitize

the public on the needs a of the disabled. Like my self I may drive in a hotel with my driver and when I sit there no matter how smartly dressed  I am,

ni matter how educated I am the waiter  comers  and  asks  my driver,  what  does  he  eat.  Surely  as  though  I  don’t  talk.  We  need  the  public  to  be

sensitized that disabled are people, human beings and they are the children of the universe and they have a right to live. 

The Constitution should specifically leave the ministry of culture and social service docket to a physically disabled minister.

All ministers should be appointed professionally, a doctor to head the ministry of health, an engineer to head the ministry of energy. No a person who

never went to school to head the ministry of education while a professor like Pro Nyang Nyongo or professor Wanjiko Kabira is a back  bencher,  we

don’t want that. We want a doctor to head ministry of health, a professor in education to head the ministry of education.

All disabled persons  should be exempted from paying taxes and licenses.  Surely this should be  considered  in  our  next  Constitution.  We  physically

disabled person are not employed most of us are not employed we are only doing these small jobs, hawkers  or  small jobs,  we cannot be  able to pay

for our licenses or other taxes so we need to be exempted from paying licenses and taxes.

The Constitution should provide for a part  less  president  because  the  present  one  says  you  must  belong  to  a  political  party  so  we  need  the  next

Constitution to pave way for a part less president. If Ndingi Mwana Nzeki wants to be  a president,  he doesn’t have to belong to a political party.  If

Kivuta Kibwana wants to be a president he doesn’t have to belong to a political party,  he wants a part  less president  to provide a clause for a part

less president.

After every five years,  a population census for the physically disabled persons  should be conducted in the country to  verify  the  bonafide  physically

disabled people to root out impersonation. All physically disabled persons after the population censors should be given in integration cards.

The Constitution should provide for impeachment of a president  and a recalling home for an MP or  a councilor who does  not perform according to

the wishes of the people who elected him. 

All trust land given out since 1975 should be investigated and if grabbed or improperly disputed should be reposed  and that would pave way for Jua
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Kali artisans and other interest parties. 

The office of the Attorney General should be split into two. Presently the Attorney General is the chief advisor of the government,  he is also the chief

prosecutor of the government and surely he cannot  do the two jobs. Like now there is a big case  pending at  the Attorney General’s office which has

not been prosecuted we don’t know why. So we need it to be split to hold two dockets.

Equal employment opportunities should be provided to the disabled persons.  One person said that he is very learned and  he  cannot  be  employed.

Surely I concur with him because as I sit here I also went to school properly but since I got disabled no person can employ me so I have to rely on

handout and begging.

Heavy fines and long term jails should be added to the people who mistreat the disabled persons in terms of rape and beatings.

This is concerning the president;  to  qualify  to  be  a  president  one  must  be  40  years  of  age,  hold  a  university  degree  preferably  in  economics  and

political science, should be happily married, have no criminal record, God fearing and should garner 51 of all the votes cast in the country.

Finally the Constitution of Kenya review exercise should be de linked from the forth coming general election and instead we should have an interim

transitional Constitution which should cater for free and fair election and transitional of power. Thank you.

Com Prof. Kabira:  Thank you very much Mr. Mwaura. Michael Njoroge.

Michael Njoroge: Ninawasalimu wote ma co missioners na watu wa Ruiru kwa jumla kwa kuja hapa kutoa maoni yeni. Mimi sitazungumza mengi

kwa  sababu  mengi  yamesungumzwa.  Jina  langu  ni  Michael  Njoroge  na  yale  ambayo  nilikuwa  nayo  ni  kama  yamezungumzwa  kuhusu  presidential

powers, kuhusu mambo ya uongoozi, na sasa langu sana sana nita…

Com Prof. Kabira:  Excuse me if you want to restate  you can restate  without explanation because  it matters the number of people  who say reduce

presidential powers  or  the rights of disabilities should be taken into consideration.  Like when you talk no body knows  what  the  other  people  have

said, it will be your own memorandum so you say it without explaining. I agree with reduction of the powers  of the president  whatever you want to

agree with because it matters the number of people who talk about those issues.

Michael Njoroge:  Nimeunga mkono wale ambao walikuwa hapa na wakasema presidential  powers  pia wale walisema ya kwamba administration

iishe.  Sisi  hatuna  haja  na  administration  lakini  kwangu  nitaguzia  kuhusu  kazi.  watu  wetu  wamekuwa  wengi  sana  hapa  nje  bila  kazi.  watu  hawa

wanatakiwa  kuwa  wakiwashibisha  watoto  wao  wao  wenyewe  na  mambo  mengi  ambayo  yanaletwa  na  kutofanya  kazi.  Kwa  hivyo  kwangu

ningeonelea wakati factory au an employer ambaye amaekuwajiri kazi na kazi hiyo unaifanya ma saa  kumi na mawili unachoka sana.  Badala ya hayo

masaa kumi na mawili, mimi ningeonelea hiyo factory au sector yoyote ya kazi ama katika maoffice ya serikali hiyo kazi iwe na watu wawili au watatu

for the 12 hours ili mwingine naye apatie watoto chakuala na yule mwingine pia apeleke watoto shuleni. Sio mtu mmoja kufanya kazi ambayo itaweza
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kufanywa na watu watatu kwa sababu wakati huyo muhindi amekuajili kazi ya masaa kumi na mbili amekuchokesha kiasi kwamba ile pesa anakupatia

haitoshi, uwezi kuwalisha watoto. Mimi  nikiwa ninajua wewe utapata mshahara ya tarehe thelathini nitakungojea pale. Hiyo ndio kitu nataka tumalize.

Everybody  should  be  working  and  the  government  inatakiwa  ki-create  jobs,  kutengeneza  kazi  ili  kila  mtu  awe  busy.  Mambo  kama  haya  ndio

wanafanya polisi hapa nje kusimamisha mamisha watu,  unafanya wapi and what are  you doing. Juzi nilimuambia mmoja yeye anabahati  ako  kazi ya

polisi. Badala ya kushika mtu na kumuweka bingo  wanatumia  siku  hizi  meno  leta  mkono  nikuweke  siko  5,  hiyo  ndio  kitu  wanatumia  na  yule  mtu

ambaye anaweka siko 5 hiyo anaenda kufingiwa watu wengine hawajui just in the name of kukosa  kazi.  kwa hivyo ningeonelea katika  Katiba  yetu

tuweke six hours ya kufanya kazi ili naye mwenzetu mwingine afanye six hours tugawanye hayo. Sina mengi mimi ila hayo.

Com Prof. Kabira:           Michael asante sana kwa hayo maoni. Peter Wainaina.

Peter  Wainaina:  Asante sana Commissioners na wa Kenya wenzangu wale wamefika hapa.  My  names  Are  Peter  Kamunge  Wainaina  and  I  will

speak  public  land  allocation.  When  I  speak  about  public  land  allocations  in  Ruiru  I  believe  it  is  the  same  in  Kericho,  Nairobi,  Garissa,  Kilifi  or

anywhere else in the republic. What goes on at the moment is like these,  the powers  that be  or  an individual identifies an area,  these area  could be a

forest,  a public utility plot,  a road  reserve or  any other neglected parcel  of land. They get their heads together and decide  to  divide  the  land.  They

consult the Commissioner of lands or his officers and they get an okay to sub divide. When that authority is got the same powers  that sit down,  they

sub divide the land on maps and allocate them to their friends. The poor  man never knows what happens until he  start  seeing  fences,  big  buildings

coming up and the land belongs to all of us,  they have no redress  because  the title deeds  have already been issued or  their appointments letters.  My

contribution and suggestion to what should be happening is these; a Constitutional requirement should be included in the Constitution of Kenya which

would give the rules of allocation of public land as follows:-

The authority, by that I would mean, the  local  authorities,  the  Commissioner  of  lands,  city  councils,  office  of  the  president  or  any  body  else  who

knows where there is vacant should draw his or  her own plans through the physical planning department  and allocate the parcels  of land on paper  I

mean that is no body has put up any big horns on the targeted land. When that has been done and there should be penalties for those who dare put up

fences or buildings before what I would say has been done. Their authority or the same people who now want to give out the land should right to the

Chief Justice requesting that a three-judge bench be constituted. The Chief Justice allocates the judges and a notice issued detailing where and when

the Committee will seat preferably in the vicinity of the area in question. 

During that judicial hearing the authority that is issuing the land should, I would put as prosecute it’s plan that is present  the plan before the judges,  go

through the emotions of saying what they did and how they  came  to  the  conclusion  that  the  people  who  have  been  allocated  land  are  the  people

should in fact benefit from that land and during that hearing interested parties  and by these I mean those people  like the green belt  movement, other

people  breaks  of  certain  levers,  those  people  who  would  like  Karura  forest  not  to  be  interfered  with  will  have  an  opportunity  to  present  their

objections to the commission to the judicial commission. These they can do by them selves or  by advocates  of the high  court.  Once  that  has  been

done…. I am trying t o  make  it  very  fast  because  you  can  all  imagine  that  these  will  take  sometime  to  present  and  those  people  responsible  for

sanitation, roads, other health facilities will be there and will be  given an opportunity to object,  ones that has been done the judges they approve the

whole plan, they may disapprove some of it, they may approve the names of those who have been allocated or they may disapprove a half of them or
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a quarter of them or any other name and finally give out there own judgment. Those who may not be  satisfied what the judges have said may appeal

to the court whose decision is final. 

Now it comes to judges’ minutes or there ruling. Presently when you go to the lands office you find that what issue you have the allocatement letter,

you could have the lease or  the title deed  and there is one important item that is known as the green card.  Now you would be asking some person

who comes up and builds up a building next to your house, okay you have got the green card, you have the allocatement letter, you have the lease but

where is your judicial card that would be difficult to get. Thank you.

Com Prof. Kabira:  Thank you very much Mr. Peter Wainaina. Patrick Gitau. After Patrick Gitau, we shall have Kamonye Mangi.

Patrick Gitau: Muriega, muriega ringi. Nii ndikwaria Maundu maingi tondu Maundu maria nyuma namo nitamoigitwo mothe no ngwaria undu wigie

ithui raia ino nini. Andu matari na uhoti,  andu matangihota kuiyugira undu na hau mbere.  Riu ngwenda kurora  undu wigie thigari ta  riu.  Andu  aya  ni

andu makoragwo makuite Kenya ta ri yao riu. Tondu kinya ugithii handu ta riu niwagiriire ni kunyitwo mathaa maria makirite. Ta riu kuuma tha thita no

akurie uma ku tondu ni wira wake  ucio.  No  riu  gwi  thaa  ithatu,  arakuria  uma  ku,  tita  mundu  uramenya  kuria  uthiiaga,  tita  mundu  uramenya  kuria

ukumoga. Yaani arakuonia niwe wagiriire ni gukwira kinya ugithii kundu,  ukamuhurira  ripoti  ati  niurathii.  Riu  nigukwenda  watho  ugicenjio,  ukorwo

ugicenjio, makihururwo madaraka biu biu nigetha makorwo makiona andu ta ari andu.  Matikona andu ta ari nyamu, tari kuuma moimite na iguru guo

makagua thi, magokaraga ati ni andu angi  ana  kuu  iguru.  Nitukwendwo  turore  muno,  tondu  ta  riu  gutiri  hindi  unginjikia  kiara  riko  uguo,  unjuragie

uraigua atia? Njugage hatiri,  na niunjikitie kiara ritho, ndikuona  hau  ta  hangiuka.  Riu  nitukwenda  turorerwo  Maundu  biu  biu.  Tondu  riu  gutiri  hindi

ingikorwo nyumite kuma na hau, riu njikaraga na guku mahutiini na guku gwa Gitambaya. Na  riu hindi iria nyumite Ruiru, ni thabari  nene muno kinya

ikumi  ndirona  ria  kuuma  na  tukari  rwa  Ruiru  ngoka  uguo  nigetha  ndigakinyitwo  ni  muthigari.  No  ninguka  o  kahora  o  kahora,  ringi  ni  thaa  igiri

nindacererwo no thutha wa gukinya na haha rugongo, ngakora gatata  karugamite na hau. Itithiaga ngari cia thirikari riu, itithiaga GK,  ithiaga tu  Tata

turia twana guku kahuaini. Nigetha ndukae gukamenya wi ha raihu nigetha wakinya ukanyitukio. Riu nitukwenda turorerwo muno Maundu ta macio

tondu twina thina muingi muno. Riu kwanja nii hakwa ngari ona ndiui uria yumaga. Ndiui yumaga mbia cigana. Riu kungirwo ati mundu wothe uria utari

na ngari kana uria utari na ngari ya kumukinyia gwake  nja  ati  no  muhaka  akarara  thiini.  Nii  ingikoragwo  ndi  wa  mbere.  Ta  riu  muthigari  ni  eguka

akwire ati, ona ndegukuira kwanja we, no gukunyita egukunyita. No  riu mundu ta Minister,  MP oragio Sir,  tuerwo tuke tukunyite agakuria warranty

of  arrest.  Ndukiui  ni  munene  niekumuria,  akamwira  ino,  akaneo.  Akerwo  ukwenda  guthii  na  ngari  yaku  kana  ukwenda  guthii  na  ngari  iriku?  Riu

niekumuria akiri mundu munene. No  riu nii thiaga hutitie na ikinya rimwe uu. Thi ona ikinya rimwe, thiaga ngereire riera iguru. Ona  korwo  ni  eri  no

manjoyanire iguru hane ta nguitwo iguru. Riu nitukwendwo tumenywo harathii atia mwena ucio. Tugithondeka mawatho,  ithuothe tondu hatiri mundu

utari na kaundu gake o na uu ona uu. Nangi mena mathina maingi muno na Ngai amuhe uhoti wa kuhota guka haha mundu oige o kapointi  kamwe tu

nigetha maigui biu biu twina thina tondu tungigituika ati  hindi  iria  turatuika  ati  niturathondeka  Maundu  niguo  andu  maracoka  na  thuthari,  tutingihota

guthondeka undu. Na riu angikorwo Ngai aamuite ati wona tuoiga undu noguo tuguteithikari, nima notuge nituguteithika tondu tutiri tuona undu ungi to

uyu ati  kwirwo  tuke  tujitambulishe  uria  mundu  onaga.  Kana  tuke  twirane  thina  waku,  gutiri  hindi  ungikorwo  wina  thina  na  ugage  ati  o  muthenya

ndiraria nyama na hwai arariire mbembe there.  Gutiri hindi ungiuga uguo, no riu nitulazimishagwo kuuga niturariire na ndurite,  tukagiaga  witikio.  Riu

ndiri na Maundu maingi, ngukinyia o hau na Ngai amurathime. 
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Com Prof. Kabira:  Thengiu muno. Thank you very much. Patrick ni wega muno. Kamonye Manje, na thutha wake ni Andrew Muringa. 

Kamonye Mangi:  The first thing that I want to say is that Kenyans are  turning out in large numbers for these occasions where they are  giving  out

there  views  but  at  the  same  time  we  have  our  doubts  ans  reservations  as  to  whether  this  will  eventually  translate  into  a  Constitution  that  will  be

effected. So as we give our views we still have those reservations at the back of minds but the chance is there and we are  not going to be  counted as

having not said or giving our views.

Secondly  the  Constitution  that  we  intend  to  create  should  have  such  a  vision  that  will  create  one  Kenya,  one  united  Kenya  enjoying  justice  and

freedom. In the past we know that Kenyans have been divided and what we are having today is actually not one Kenya, we see our selves in different

tribes, different kinds of things so we envisage that that kind of Constitution will create structures which will bring about  one Kenya and all the virtues

of Kenyans.

The third thing is that in the past as we vote in leaders is that we employ them but when they get to parliament or they get to the positions of leadership

they take  over the powers  that are  vested in the people  and we are  saying that the Constitution that we have should create  such structures that will

give the people power. These power must be in whatever people do and I am sure by the end of my little presentation I would have presented a few

of these structures,  but perhaps  one is that the presidency which I think every body has mentioned here has  taken  over  powers  that  belong  to  the

people. We need them back so the powers of the president should be trimmed down in the new Constitution, limited to two terms of five years  each,

these president must be elected by the majority of the voters at least 51%. 

The appointment by  the  president  must  be  vetted  by  the  parliament.  In   other  words  whatever  appointments  he  makes  whether  it  is  the  cabinet,

permanent secretaries, Commissioners of police of prison and all the others must be vetted, they must be approved by the parliament so that these are

seen to be people who are fit for those positions. Sometimes that Shiaborori  have been elected,  have been appointed by the president  and because

no body else can veto that, because nobody else can oppose that then they go in as the leaders.

The other thing is that the cabinet that is the minister they do not necessarily have to be members of[parliament. the president should point out those to

be confirmed from outside the parliament that is people  who know, or  people  who can contribute as  somebody else pointed out,  people  who have

leadership to offer, people with a history with good governance and people who are known to produce or to deliver.

The president should be impeachable in other words he should be taken to court  if he commits a crime and the cabinet  should be answerable to the

parliament not to the president. Now the office of the AG as somebody has already pointed out should be separated from the director of prosecution.

The parliament has been given a lot of powers on paper but again they have also been taken away on the other hand. So parliament should be used as

a  tool  to  check  the  other  institutions,  the  Executive  and  even  the  judiciary.  As  far  as  the  judiciary  is  concerned  I  propose  that  parliament  also

approves,  the appointments  of  the  CJ,  the  Judges  and  that  there  should  be  people’s  courts  in  the  local  areas.  The  magistrates  are  just  sitting  on

people. They should have people with them so that actually they can judge. Even today we have got a lot of Kangaroo courts in the police stations,  at
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the chiefs place so why isn’t possible to have people’s courts instead of these chiefs and the OCS and the rest.

One other thing that I want to mention is about land issue because it is a critical issue. Land issue that is what we fought for independence to get land

and independence we have got none of those so far.  So  we are  saying land no body,  everybody should have a access  to land, there should  be  no

squatters, there should be no landlessness among the Kenyans. So land should be divided or should be categorized in such a way that every body has

access to land. That is something that I think should be considered. 

Now as far as the elections are concerned I would like to concur with somebody who said that where voting is done the counting should also be done

at the same place.

Local authorities should be de linked from central government so that money is collected at the local authorities should be used in the same areas  and

if a  local  authority  is  not  delivering  then  people  of  the  area  should  have  the  right  to  appeal  to  a  Constitutional  court  so  that  the  local  authority

leadership is brought down and fresh elections are held for people who can deliver.

Natural  resources;  they  should  be  held  in  trust  by  the  government  for  the  people  otherwise  they  should  be  used  as  gifts  by  politicians  or  by  the

president to those who are royal to him.

The very last point that I want to make here is that human rights, civil rights, political rights should be enshrined into the Constitution and the basic one

is that every Kenyan should be guaranteed and especially for the children, basic education and also they should be guaranteed medical care just as  the

government says it guarantees security. Employment; all these must be guaranteed, must be enshrined in the Constitution.

And let me correct one thing, when we say free education there is nothing free.  Kenyans would have paid for that free education in there taxes.  But

we are  saying  that  the  taxes  should  be  used  to  give  Kenyans  education,  employment,  and  medical  attention.  And  with  that  I  would  just  give  my

memorandum.

Com Prof. Kabira:  Thank you very much.. Asante sana Kamonje. Now Andrew Murunga.

Andrew Murunga: Commissioners, ni machache kwa sababu mengi yamesemwa ninasoma na nina highlight. 

Ya kwanza, the president should not go beyond two terms in office and should not be  above the law. Attorney General should be employed by the

parliament. Sacking should also be done by the parliament.  The Attorney General should be in charge of the country when the term of office of the

president ends and start campaign for the next term.

Judiciary: The judges should be employed or sacked by the parliament. free education should be provided to our children kuondoa ujinga katika nchi

yetu .
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Com Prof. Kabira:  You are winding up? 

Andrew Murunga: Free education should be provided in our government schools. Mitumbas should be abolished so that they can give room for the

sales of Kenyans made goods and we buy Kenyan so that we build Kenya.

Com Prof. Kabira:  Thank you very much Andrew, please give your memorandum. Kimani  Ngugi.

Kimani  Ngugi: Asanteni,  Commissioners  na  wezangu  citizens.  Yangu  nitaongea  kwa  Kiswahili.  Stephen  Kimani  Ngugi  kwa  majina  na  yangu  ni

mawili machache na enyewe ni kuhusu vile serikali mimi kama Mkenya.  Na  kusema kweli katika ile serikali tunayo wakati  huu ni serikali ambayo …

mniruhusu nitumie neno ambalo tulikatazwa hapa,  yule Mkenya wa kawaida,  ni serikali ambayo huwezi kujua boundary between  the  ruling  KANU

and the government or  the parties  that have,  definitely  we  should  have  one  of  the  parties  that  has  worn  the  elction  and  therefore  should  form  the

government and by that I mean ile serikali tunayo ningomba  iwe  ama  kuwe  na  boundary,  distinctive  boundaries  between  that  government  and  the

party such that we avoid these wrangling or these conflicts among the parties, the various parties we have. By that I mean ile serikali mimi mwenyewe

ningetaka, ningetaka serikali ambayo chama kinacho shida katika uchaguzi, wale ambao wamechaguliwa they should dissolve themselves from there

parties and make an independent government that is going to govern all the Kenyan citizens other than tuwe na serikali ambayo kwa upande moja ni

serikali amabyo ni yule anaongoza wakati  mwingine anazungumza kichama na wakati  mwingine anazungumza kiserikali.  Kwa hivyo wakati  mwingine

sijui kama ni serikali inaongea ama ni chama inaongea  kwa  hivyo  tungetaka  serikali  ambayo  iko  independent  kabisa  kutokana  na  chama  na  hivyo

itakuwa namna gani. Iwe dissolved,  wale ambao wamechaguliwa and  should  it  be  necessary  we  can  also  abolish  that7  party  completely.  Let  that

party again upon the expiry of this government,  let them come out  again  and  form  another  party  such  that  if  it  is  possible  they  would  also  have  a

chance whereby we can scrutinize them within the other period in which another government is there such that we will seer  whether they were corrupt

during there ruling period. 

Pili  mambo  ya  taxation,  kusema  ukweli  tunaposoma  magazeti  na  tunaposikia  wengine  wakizungumza  tunasikia  Kenya  is  one  of  the  heavily  taxed

country na hivi ni kwamba wakati  mwingine if I may use the same terms  that  we  have  been  told  not  to  use,  the  common  or  the  ordinary  Kenyan

actually does not know how possibly he/she is taxed.  We are  taxed through the good the that we buy, the life that we are  leading etc.  again there is

another taxation this ones goes to those ones who are employed Pay As You Earn. Fine those who are  employed actually they are  earning something

na wana njia za kupata  hiyo tax ndio wapelekee serikali ama serikali ipate,  nao  huyu  mtu  ambaye  hajaajiliwa  tukijuiza  hizi  pesa  akiensda  kununua

huko, anazitoa wapi? Kwa hivyo ningeona kama vile mwenzetu mmoja alisema labda tugawane kazi.  mtu afanye masaa sita mwingine afanye sita kila

mtu apate  angalao kitu ndio naye serikali ikishamlida huko ikapata  kitu. Kwa hivyo yangu mimi ningeona tuangalie  jinsi  ya  kuwasaidia  wale  ambao

hawana labda kazi na serikali ambayo it is not able to deliver is not a government.

Ya mwisho ni kuhusu commissions. Mara  nyingi tumesikia commissions have been set  to propoe  this  and  that  but  matokeo  yake  wakati  mwingine

Kenyans huwa hatujui inaenda namna gani. Sasa hii ni ya kuangalia mambo ya Katiba tunapokamilisha sijui kama tutaambiwa tumepata hiki ama kile.

Tungeomba hii commkission ili tuseme sio yenu ni yetu na sisi Wananchi ndio tumetoa ndio tunachangia, nyinyi mtaenda na yale tumewaambia sio yale
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mumekuja  nayo.  Kwa  hivyo  tungetaka  hiyo  Katiba  baadaye  kama  kutawezekana  kuwe  na  mpangilio  wa  kuja  kuwaona  watu  tena  kuwaambia

tulifanya hivi na hivi maanake tumekuwa na Katiba since all that time na ukiuliza wenzetu hapo wengine hata hawajui.  Hivi karibuni  tumeanza  kujua

kumbe  kuna  kitu  kinaitwa  Katiba,  hata  ukiuliza  wengine  hawajui  Katiba  ni  nini,  Constitution  what  is  Constitution  they  don’t  know.  Kwa  hivyo

tungetaka hii ziende wenye ladba sitaki kusema  takataka  ama  itupiliwe  tungetaka  hata  zingine  na  tupate  serikali  ambayo  itakuwa  na  mpangilio  wa

masomo  na  kama  itawezekana  kuwe  na  civic  education,  continuous  civic  education  on  Constitution  lakini  pia  ningetaka  kusema  kitu  kimoja.

Nipowaangalia ndugu zangu hapa mbele zetu ni naona ni kweli nani mzuri, tunapoajiliwa tuwe tuna moyo thabiti wa kuwafanyia wenzetu kazi,  lakini

kwa  wakati  mwingine  unaweza  kusikia  siasa  hapa  na  pale  na  kweli  ukiuliza  Wananchi  wakati  mwingine  unaweza  kukuta  hawatosheki  kabisa.

Mwingine  hapa  amesoma,  hana  kazi  lakini  kazi  inapotokea  ya  serikali  ingine  yule  yule  ambaye  ni  Attorney  General  ambaye  ndiye  chairman  of

nakathalika na kathalika ndio atachukuliwa kuwekwa kwa kazi hiyo hiyo imetokea na hali tuna wengine wenzetu Kenyans ambao wanaweza kuingia

katika hiyo mahali na kufanya hiyo kazi kwa hivyo serikali yetu iangalie hiyo. One man one job.

I think with the education and what have you I think it is better  we do away with these commissions that will never get the results and we are  very

much looking forward to these ones and possibly we are  wishing that we are  going to have our own  Constitution  that  is  not  going  to  be  based  or

reflected by a Constitution that has been borrowed from another country or that is going to imitate possibly another country.

Com Prof. Kabira:  Thank you very much Mr. Kimani. I think we want to promise you that we believe the Constitution that you will make will form

the maoni ile inatolewa hapa. Asante. 

Mr. Kimani Ndirangu: Ngwenda kuuga atiriri ni thengiu muno niundu wa kurugama haha mbere ya kirindi giki giothe. Wakwa wa mbere niguguikira

thumbi. Na  ngwaria na Gikuyu unyite  karamu  wega  nii  ndiui  Githungu  na  ndiri  ndathoma.  Aca.  Unyite  karamu  wega  ciiugo  ciakwa  nguthii  kimwe

kimwe. Nii ni thumbi ndaguikira mbara ya Mau Mau yaruagwo, muiritu niwe wambaga guikia rithathi, na riu ndagutua we wi mutitu umuthi. Kiugo gia

keri umenye uguo ndakwira niguo, tondu wi mutitu,  wohore  andu  aya  othe  maikare  mena  wiyathi,  tondu  riu  matiri  na  wiyathi  ni  maheni  gutiri.  Nii

ndakwira umohore, magie na wiyathi wao kiumbe. 

Gia keri ni giki, nii umuthi turaria nawe nii mutumia wakwa akuire hindi iyo na akiuragwo na mwana akiuragwo na nyumba igicinwo. Ndirenda unjire

atiriri we,  githaka ngarihuo nu? Uthii unjuririe thirikariini tondu mutumia niakuire na agikua na mundu murume na riu umuthi angiri na mutumia wake.

Na magikua na githaka gigithii. Ngaruta ku kingi na riu ningurire. Kiu ni kingi gia keri.  Muthuri tiga kurakara  nyita karamu wega wandike.  Okey.  Riu

kiria kingi ngwenda kugweta ni giki, nguka kuri andu aria matari indo. Nii ndakuira wikire thumbi gia gatatu kana gia keri  nigetha watho uria wikuo

uria urari kuo tene weherio biu kabisa tondu ucio ututuragia ukomboini. Ithui tuoigaga ni wiyathi twaheo no tutiaheirwo wiyathi, muthungu akiri owe

waikariire giti kiu na aria matuhuraga no o macokire magiikarira giti kiu. Kai ndatunyirwo  mugunda  ugithii  America,  I  githi  nduathire  ona  andu  aria

meguku. 

Clapping from the audience. 

Uguo githaka giakwa akorwo nii nindanyuire muma, ndanyuire muuma na mburi yakwa na okorwo nindoragire mundu nindihio ona nii njuragwo, ciira

uthire. Kiria kingi ni giki, tuoiga tunine uru wothe guku Kenya. Guku gutuike ruraya tikuo kuri andu aingi, guku gutuike ruraya. Ruraya nikuo kuri andu
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aingi guku gutiri andu aingi. Guku gutuike ruraya. Mundu ta uyu andikagwo na mathaa.  Ithuothe turikoragwo turi wiraini, gutiri mundu ugakorwo atari

wira na ng’aragu ni yathira. 

Clapping from the audience. 

Niundu ucio, wendi wakwa nikio ndakuira wikire thumbi nigetha wohore andu aya umarute githakaini. Nii aria mari hau mbere  na  nii  nindamarutire

nindagirira wiyathi no ugiuka Kenya nawe ruta wa umuthi. Nandikuaria ringi. 

Clapping from the audience. 

Com Prof. Kabira:  Thengiu muno Mr. Kimari, niugutuandikira ritwa riaku. Thank you very much. Sammy Kimani ekuo? 

Sammy Kimani: Majina yangu ni Sammy Kimani, ninataka tu kuongea tu kidogo kuhusu mambo ya president  na ningeomba kwamba president  awe

ni rotational president. Yaani kwamba kwa mfano tulikuwa na president  ambaye alikuwa ametoka central,  sasa  tunayo kutoka Rift Valley, next time

atoke another province.  Sio kila wakati  one province na pia kama vice president  wake atoke  a different province.  Kwa mfano sasa  tuna  president

ambaye ametoka Rift Valley, mdogo wake pia ni Rift Valley, tungetaka wawe wakitoka different provinces.  Na  pia kuhusu MPs na ma councilors,

kama mtu akuchaguliwa katika ward fulani ama katika eneo fulani ya Bunge wasifanyiwe  nominations.  Kama  ulikataliwa  kwanza,  mbona  unakuwa

niominated ya nini? Inaonekana in the first place ulishindwa kwa hivyo wewe kaa tu nyumbani ngojea another term.

Halafu pia hatujui kazi ya councilor na wakati mwingine kazi ya chifu ama sub chief ni kama inaingiana kwa sababu kama kuna sub chief amaesimamia

location fulani naye pia huko kuna councilor, kwa hivyo ningependekeza kwamba ni either councilor aende ama sub chief aende tubaki na mmoja kati

yao.  Halafu  pia  kuna  shida  moja  ambao  ninaona  hapa  ni  kuhusu  elections  ya  sub  chiefs  haijulikani  procedure  uwa  nanmna  gani  na  inaonekana

kwamba especially hapa Ruiru kuna historia kwamba ukiwa karani wa chief utapanda tu, utapanda tu mpka utakuwa chief na hiyo inaonekana ni kitu

ambayo lazima tuangalie tujue procedure ya kuchagua watu inakuwa nanmna gani kwa sababu hata mimi ninaomba Mungu sasa  niwe karani wa chief

automatically nitakuwa chief one day.

Mambo ingine huwa tunaona hapa ambao tumeangalia zaidi ni hii mambo ya enquiries,  tungetaka sheria ambayo itakuwako.  Serikali ikianza enquiry

fulani matokeo yake yajulikane yako hapo.  Hii ni kwa sababu tumekuwa na so many enquiries hazifiki mwisho na kwa hivyo zile ambazo tumepata

kama ya J.M, Ouko na nini, hazilidhishi. Kuna ingine ya tribal clashes ambayo hatujui imefika wapi.  Tungetaka hiyo enquairy ikianza tunajua imefika

wapi na imeishia wapi tusikuje kusikia baadaye kuna ile mambo  ya kusema twataka enquiry ya kuangalia kwa nini ile enqiry ingine haikufanyika. Kwa

hivyo kwa hayo machache nitafikisha hapo kwa sababu ya muda asante sana.

Com Prof. Kabira:  Asante sana Samuel Kimani. Hayupo? Elizabeth Muthoni.

Elizabeth Muthoni: My names are Elizabeth Muthoni Gitagu. I would like to ask madam Commissioner to tell me how many people have spoken so

37



far from the time we started.  26.  Now I have come here to speak  on the issue of women, you can see  from the time we started  I have been sitting

there and I am the second woman to stand here so women have been left out in many areas.  They have really been  left  out,  even  I  thought  I  was

forgotten and my memorandum is very long but I am only going to touch on the area of women especially in the Legislature. Women representative in

these highest law making structure is very minimal. Out of 222 members of parliament only 9 are women. In fact parliament has brought laws that are

geared towards  increasing women representatives and advisement.  Such  affirmative  action,  equality  field,  and  most  recently  the  revocation  of  one

women representative to the Eastern Community of African legislative Assembly. Another point is the Constitution should ensure the observant  of the

principal of gender within party composition and during the party composition structures and during party nominations. Women should constitute  at

least half of the number of members of nominated to the relative assembly. The affirmative action….. such as  the gender commission which should be

established and a Constitutional office.

I won’t read every thing, I am going to jump the judiciary because it doesn’t touch much on women. The basic rights; the Constitution does  not have

adequate  provision of fundamental rights because  of marginalized and vulnerable groups have  been  left  out.  The  Constitution  should  protect  health

care,  water,  education,  food  and  employment  as  the  basic  right.  The  government  should  ensure  all  Kenyans  enjoy  their  basic  rights  some  of  the

specific issues of the basic rights are as follows:-

For example among others in the health care, the government should control the hospital charges, they are usually very high. Maternity charges should

be scrapped  since giving birth is a national duty and as  I understand from the  retirees  I  should  beg  the  government  to  fully  pay  women  who  have

retired their pensions because  I understand that their maternity leave days they are  not usually paid so I would urge the new government to make a

point of paying of saying all the days given whether they have given for maternity leave or not. 

Medical care should also be brought closer to the people. Also the new government should consider  the vulnerable groups that have been left out by

the current Constitution for example the single parents, children in need of special  protection,   aged group,  the economically incapacitated group,  the

HIV AIDs patients and the disabled.  The Constitution should have a co provision for affirmative action with regard to women and other vulnerable

groups. Participation in the political, social and economic field should also be considered.  Change of negative attitude as  regards  the women. As you

can see most of the people  who have been attending these review processes  are  men, where are  our women? They have no time because  they are

tied up at home and they need this education very much they should be increased.

The  Constitution  should  emphasize  on  the  eradication  of  child  labour.  The  law  should  be  strict  on  child  rapes,  sodomy  to  be  punished  by  life

imprisonment not the current seven years.

Land property;  women and children have in the past  suffered as  victims of land conflict.  Clashes and other land related in security hence we would

prefer  title  deed  of  family  land  to  bear  the  names  of  both  husband  and  wife.  The  Constitution  should  be  supreme  to  customary  laws  or  issues

concerning  land  and  property  in  heritance.  There  should  be  equal  access  to  the  land  ownership  and  control  of  other  resources  among  men  and

women. The Constitution should recognize the convention on the elimination of all forms of discrimination against women and ensure domestification

of the same. Also it should address the right to own and inherit land and other movable and immovable properties by women. 
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Finally I would talk about the confidence in the government. 

Okay there is a point I left out, there should be a Constitutional land commission with 50% women representation. 

The Kenya society  lack  confidence  in  the  existing  government  because  of  failure  to  honour  their  contract  within  the  employees.  For  example  the

government teachers salary increment five years ago is yet to be honored. These reduces employees to result to strike,  demonstration or  further build

their hopes on election period. We propose that the Constitution provides or ensures that the government honors pledges and contracts  whether there

is stability in economy or not. Thank you very much.

Com  Prof.  Kabira:   Thank  you  very  much  Elizabeth.  It  is  true  there  are  two  women  so  far  and  twenty-four  men  who  have  spoken  so  the

representation of women is definitely low. But we have a third one now. Lucy Karieni  ekuo,  she  is  not  in?  Veronicah  Njeri  ekuo?  Witagwo  atia?

Giuke na ukiuge ritwa riaku.  

Martha Njeri: Njitagwo Martha Njeri na gwitu ni guku Ruiru na riu maoni makwa maria ndirona. Maoni yale ambao nimeona. 

Com. Prof. Kabira: Atiriri niugutuira ritwa?

Martha Njeri:  Nindoiga  njitagwo  Martha  Njeri  wa  Macharia.  Maoni  maria  ngwandikite  na  nguiguite  mundu  andike  atige  haha  ri  uria  utekuhota

gutinda haha ri, ninguandikite. Maoni maria nyonaga matekungenia na mategukenia bururi; Wa mbere nguandikite atiriri,  kundu guku andu ni marakua

muno. Na  mundu akua,  mutumia ni  akua  na  muthuri  ni  akua  ni  atiga  ciana  na  kiimba  gi  thibitari,  kana  ki  mortuary,  gikahingiririo  mortuary.  Kindu

kibuthu gikahingiririo mortuary gikerwo kirihirwo mortuary. Riu mundu na ni akuire ri ndari  bata  riu ni kindu gia guthira ri,  ciana icio ciatigirwo thina,

irihe thibitari,  irariha  naki?  Angi  ona  matiri  na  kiraro  ni  akombori.  Ngakiuria  atiriri  thirikari  irutaga  wira  uriku?  Angikorwo  matingirora  Maundu  ta

macio ma bururi.  Wakeri  nindacoka ndoria atiriri,  kundu guku twina thina muingi muno ona kanju iria iguku ni itunyaririte, tondu ringi ni mutumia na

ciana ikumi I nyumba, ndari na giakuria, ndari na mugunda, ni mukombori, araiga tukara haha muromoini na hwaini niaroka guitio ciringi iria onire ona

okorwo ni ciringi imwe. Aretio niki? Wa gatatu ndiroria atiriri? Kundu guku gwi ciana chokora ciiyuire riu bururi wothe Kenya yothe gutiri handu itari.

Ciana icio ri ingi ina manyina na ingi itiri. No nyingi ni iria ina manyina imatigite micii, ciana icio ri niciagiriire kurorwa ni thirikari tondu ciana icio ciakura

nicio iratuika aici, nicio iratuika oragaini a guku, mukwenda tuikare atia bururi andu aitu, thirikari niyagiriire kumenya mubango uriku? Mubango ucio.

Riu nii ngukinyia hau. Kuheo mundu ungi kahinda tondu ndina muruaru wi mucii na ningwenda guthii kumurugira nikio ndirehika uguo. Na  ni thengiu

muno ni kuhe kahinda kau ga kuaria. 

Com Prof.  Kabira:  Thengiu muno.Thank you very much  Martha.  Geoffrey  Kamau  Mbugua.  Okey  ndari  kuo.  David  Kairu.  Okey.  Continue  na

utuire ritwa tafadhali. 

Paulina  Wanjiku  wa  Gitau: Muriega  inyuothe,  nii  ngwaria  na  Gikuyu  na  ningwiciria  ni  andu  aingi  megukiigua.  Nii  ha  maritwa  njitagwo  Paulina
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Wanjiku wa Gitau na ndikwaria muno tondu ona Maundu maria ingiaria ari aingi moima haha ngwiciria mathiite mamaguetete,  ngwaria ciugo igiri kana

ithatu niundu wa bururi uyu witu. Ni tondu twina mathina maingi muno makiria guku miciini itu, ni tondu ni turarigwo ni uria mundu anyitwo ni mathina

mau kuria ekumatwara. Turona ona ithui ene ni turahinyaniriria thiini wa matura maya maitu tondu ukuona mundu ekuigereire,  agagukora o haria we

wuikaraga na ni mucii gwaku. O korwo ni kiara,  ahota guka enje nja gwaku na iyo ni plot yaku.  Akamenya kiu ni giko  ndekwenda  ekira  thiini  wa

mwena wake,  agakurorania  ta  nii  uguo  ndi  mutumia  akona  gutiri  igoti  ona  ririku  ingihota  kumutwara.  Arikia  gwika  uguo,  nii  ndamuria  ndari  undu

anginjira,  akanjira  no  njikire  uria  nguhota.  Ndamutwara  igotini  kuu  ni  akinyire  tene,  ringi  aririe  na  thimu,  rucio  rucini  ngithii  kuu  ona  gutiri  mundu

urandora, ngerwo roka rucii mama, ngiroka rucii gutiri ona undu ingirwo. Nguthianga ringi njage tigiti na undu ucio ugacoka ugathira. Unoongorwo ni

ciira wa muthemba uriku ni urateo na njira ya ihaki. Riu ta bururi uyu witu thiini wa Katiba ino nii nguga uhoro uyu wa mahaki niugitugiire muno tondu

andu aria matari na hinya turikiuraga o uguo. Ona niturikiuragagwo tondu gutiri mundu ungihota gukinyira gikuo kiu tondu ugigukora ni uhakaniriirio na

uhoro ucio ugagithira. 

Ikinya ria keri nirio riri, ati kwina ciana ikoragwo iguku micii na ringi itigiiirwo andu aria matari na hinya wa mbecha ni atumia matari mawiraini na aria

angi ni atumia akuru,  ciana icio thiini wa maskuli ciathii cikahituka.  Ciatua kuhituka, cikaga mbecha cia  guthii  na  mbere.  Nii  ta  Katiba  ino  njeru  no

njurie  ciana  icio  njugi  uria  ingicoka  guthii  na  mbere  na  thukuru  tondu  niirakienda  itirarega,  mahote  kurorania  ciana  icio  na  guciteithia  na  nigetha

igagicoka kwirugamirira ciakineneha. Ndiri na maingi noro macio. Mwathani amurathime. 

Com Prof.  Kabira:  Thank you very much Pauline Wanjiru.  David Kairu nionekire.  Ndanoneka.  Geoffrey Kuria onake ndari kuu. Peter  Kung’u,

ndari kuo. Bernard Nganga, onake ndari kuu. Okay Peter Ndung’u.

Peter  Ndung’u:  Commisoners  na  Wananchi  wenzangu  Hamjambo.  Majina  yangu  ninaitwa  Pastor  Peter  Ndungu  na  nitaongea  yale  maneno

nitakayaongea kwa point form kwa sababu ya wakati. Na nitaongea na kikuyu kwa sababu naamini wote tunasikia.  Undu wa mbere uria ingigweta ni

ati iguru rigie mawatho kana hinya wa President wa bururi uyu witu twendete  wa Kenya,  hinya wake unyihanyihio ni tondu Katiba iria ikuo niheanite

hinya uria uratuma President arute wira uria ithui ene bururi uyu na njira iria itaratukenia. U

guo hinya wake uruta rutwe na atigirwo hinya munini. Maundu macio nimekugwetetwo ni guikira ndirekira hinya. Undu ungi iguru rigie security thiini

wa bururi witu. Ithuothe ni turi na uma na ni turataukwa ati thiini wa bururi  witu,  nikuri  na  Maundu  makoretwo  magithii  na  mbere  thiini  wa  matura

Maundu ma ukora na Maundu matagiriire na nii ninjui thirikari ino ingirutira ina hinya. Niri trained personnel aria mangihota kumenyerera kindu giothe

kana utonga wothe wa mwananchi. Uguo  mwananchi  wothe  niagiriire  ni  gukorwo  akiheo  security  ni  bururi  wake,  tondu  muthigari  uria  u-trainitwo

niguo amenyerere, arihagwo na igoti riria nii nawe tutinagio. Pointi ya keri ni riri, iguru rigie MP aitu, mahinda maria ndireciragia iguru ria wira uria MP

arutaga, mahinda maria twarikia kumuchagura, ma MP tumonaga o mahinda maria turamacagura, twarikia kumachagura tuticokaga kumona ringi. No

muthenya uria wa elections yakinya, hindi iyo niguo ngari igekiirwo loud speaker ithiururuke matura ikiugaga ni ng’ania ni ng’ania tumucagure. 

Uguo ri MP uyu angikorwo ni tuamucagura na ndari wira, tuone ndarahota kuruta wira, thiini wa the new Constitution, niwega andu maheo power  ati

nimeku-recall  the  MP  na  machagure  MP  ungi  uria  uku-deliver  kana  uria  ukuruta  wira  kwao.  Iguru  rigie  Local  Government,  minister  wa  Local

Government ni minister wi hinya  muno,  Local  Government  ni  Ministry  I  hinya  muno  thiini  wa  bururi  na  Ministry  iyo  ri  ungiheo  Minister  wa  Local
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Government, ukoragwo na hinya ni tondu Local Government niyo I-controll almost past  collection iria ciikagwo thiini wa municipality. Na  nikio ta riu

akorwo ni ta mbecha ici irogotagwo guku Ruiru na iria irogotagwo Thika na  Mombasa na kuria kungi, mbecha icio Chairman kana Mayor wa guku

Ruiru  na  Thika  ndari  authority  iguru  ria  cio.  No  nginya  cithii  thiini  wa  Local  Government,  Minister  uria  wi  thiini  wa  thirikari  eke  uria  ekuirwo  ni

President uria urathana.Uguo niwega angikorwo mbeca ciarutwo guku Ruiru ri, mbeca icio irute wira guku Ruiru tondu andu a guku Ruiru nio marutite

mbeca icio. Undu ungi  ni  iguru  rigie  kuheana  iti  tariu  guchagura  munene  wa  sheria,  gucagura  Chairman,  ringi  Chairman  uria  ukurugamirira  arimi  a

cukari,  uria ukurugamirira arimi a kahua,  undu ucio ndwagiriirwo ni gutigirwo President,  ni kuagiriire ni gukorwo na the committee iria irirutaga wira

ucio. Undu ungi ni andu aria ma-retire ite. Nitukoretwo tukiaria muno iguru ria gutiri wira no nikuri na njira thirikari ingi-create wira,  hari andu moigire,

mundu okorwo ena wabichi imwe, ndakaheo wabichi ingi, na nii ningwikira hinya uguo. 

Angikorwo  ndi  Chairman  wa  kuu  ndigacagurirwo  Director  wa  kundu  kungi,  tondu  muchara  uria  nguheo  ndi  Director  na  guku  ndi  Chairman  no

ndiraheo. Uguo okorwo ndina wabichi imwe thiini wa thirikari kana thiini wa cooperation, ndute wira thiini wa wabichi iyo imwe. Undu ungi okorwo ni

andu aria ma-retire ite, tariu thiini wa thirikari ya Kenya kuri na andu aingi muno maretireite,  mundu a retire ire ari mundu munene kuna,  ukaigua ningi

niacagurwo ningi niaheo wira ungi gutuika chairman wa kundu kuna kana Director  wa kuna.  Mundu uyu akoretwo e Chairman wa kundu kuna kana

Director wa kundu kuna, mundu uyu akoretwo akiruta wira thiini wa thirikari kana thiini wa cooperation akoretwo akiheo mushara munene. Agacoka

athii retire handu ha ainuke mucii aikare mucii, ningi akarutwo mucii akanengerwo wira ungi agatuika Director wa kundu kuna na haha hena mwanake

graduate ungiruta wira ucio. 

Uguo mundu aretire ni aikare mucii arie mbeca iria arathukumite.  Okorwo ndarathukumite,  niaikare uguo. Undu ungi ni riri, thiini wa  civil  service  ni

kuri na thina munene muno, urakora  andu ma-retire  mundu aranina mwaka mugima Atari aheo pension yake,  mundu ucio ni wa N.  Eastern,  egutura

oimaga N.  Eastern athiaga guku kwa N.S.S.F.  Agoka akerwo  bado,  akerwo  bado,  thirikari  ndiramuhe  security,  mundu  ucio  oimire  Garissa  kana

oimire kuria kungi, oka Nairobi ri egukoma kwau. Na nikuri ma officers maandikitwo ni thirikari aku-prepare  retirement benefits tondu nimakoragwo

na copy ati nii nindiratiga wira mweri muna. Uguo haha thiini wa Katiba ino njeru ri, thirikari I make sure kana Katiba I make sure ati mundu u wothe

wi thiini wa obici ya thirikari ni araruta wira wake, mahinda maria magiriire na mathaa maria magiriire. Nikurikia ndirarikia. 

Uhoro  wa  Provincial  Administration  ri,  hari  andu  magwetire  uhoro  wa  machief  na  nii  ngugweta  uhoro  wa  ma  DC  na  ma  DO,   na  Provincial

Commissioners,  nindanaruta wira hakuhi nao na  muno  Provincial  Commissioners,  ndionaga  gitumi  kia  obici  muno  ya  mundu  ugwitwo  PC  nii.  PC,

Provincial Commissioner.  Na  gitumi ni giki, thiini wa Province nikuri na Provincial Medical officer,  Provincial  Agriculture  Officer,  uguo  mundu  ucio

niwe wagiriire ni kuruta wira wigie Agriculture thiini wa Provincial level. Hatiri bata  wa aigirwe  Provincial  officer  ungi.  Na  akerwo  ati  wanengerwo

mbeca cia gukuria urimi thiini wa Province,  ndukaruta PC atekirite.  Na  PC uyu ndathomeire uhoro wa Agriculture, ndathomeire uhoro wa  Medical

we ni Administrator,  we do not need him. Okorwo ni Chifu ri ngwikira hinya iguru ria andu aria magwetire.  Obici ya Chief na Assistant Chief kana

obici ya Councillor imwe yao yehere tondu iyo ni duplication ya wira, na revenue ya thirikari niyo irahuthika o igoti riria uraruta. 

Undu ungi ngugweta utagwetetwo ni iguru rigie makanitha. Nikuri Freedom of worship thiini wa bururi wa Kenya,  no uhuru uyu wa kuhoya ri,  nikuri

andu moi nama ati makoretwo  makihoya  na  nomaroragana  no  mathii  gukorwo  makoiga  ithui  turi  ahoyi  Ngai.  Thiini  wa  Katiba  nigukwenda  ituike

specified ni Ngai uriku uria uhoyagwo Kenya. Tondu angikorwo ndiroiga nindirahoya Ngai ri na nima nimui nindiroraga mundu ri,  kai Ngai wakwa ari

41



wa  kuraga  mundu.  Na  ni  kuagwetwo  haha  uhoro  wigie  Commissions.  Ni  kuri  Commission  yathondeketwe  yethe  andu  a  devil  worshippers.  Na

yamethaga tondu thiini ni kuri na freedom of worship, uguo freedom of worship ino ri niyagiriire ni gukorwo iri specified. Ni Ngai uriku uria uhoyagwo

Kenya. Uguo okorwo nii ningukorwo ngihoya Ngai uria Katiba ya Kenya itetikitie ri,  then the law will be  in position to hold me. Ngirikiriria ri iguru

rigie mai, ni undu wi thoni muno ati thutha wa miaka mirongo itatu, Ruiru gutiri mai ma miberethi. Na  rui Ruiru twarukorire rugiikuruka kuuma haha na

guku thiini wa Ruiru gukoretwo na Mayor, I mean gukoretwo na machairmen, gukoretwo na macouncillor, gukoretwo kinya na MP. Na umuthi uyu ri,

cucu kuria atahaga mai githima ri, ona nii nokio ndirataha. Na tukoretwo tukiuga Kenya ni ithiite na mbere. 

Uguo  ni  giconoko,  uguo  ri  andu  aria  makoretwo  me  thiini  wa  Ministry  ya  mairi,  and  especially  the  Ministry,  nikuagiriirwo  ni  gukorwo  atiriri

ndacagurwo  ndi  Minister,  ngaheo,  ndirekira  hinya  undu  ukugitwe  ni  one  of  us.  In  our  next  ministerial  appointment,  akorwo  ni  ngucagurwo  heo

Ministry ri, ndikanengerwo Ministry na ndiri na ugi wayo. Angikorwo ndi  doctor, nengerwo nduike Minister wa Health,  niguo riria bairu cioka mbere

yakwa, angikorwo bairu icio niiraria undu utari mwega, ndina knowledge ya kuria, kuuma haria kinya thi ndi na raini yaho tondu nithomeire wira ucio.

Okorwo ni Ministry ya  Agriculture inengerwo mundu uthomeire uhoro wa urimi. Ni hinya ndirekira iguru ria Maundu maria mekugwetetwo. Na  riu

ningi akorwo ni President, niwega akorwo ni mundu, na haha ndikuga President peke yake ngua MP, tondu from the MP that is where you qualify to

be the President. Andu aitu ona ithui nituhitagia. Ta riu nikuri gicagurano kiroka na nikuri andu mataikagia miti, matahetwo kilo imwe ya cukari,  that is

also  a  problem.  Uguo  ona  ithuiri,  thiini  wa  Katiba  ndiui  ni  atia  ingiandikwo  but  I  believe  tondu  muri  experts.  Iguru  rigie  MP  uria  uracagurwo  ri,

nikuagiriirwo ni gukorwo atiriri ena limit ya mbecha iria angihuthira na angikorwo MP ni egukorwo akiheana mbeca ri  kana  ena  agent  ake  marathii

micii makiheanaga kilo ya cukari  ri,  mundu ucio nda-qualify ite gutuika MP.  Tondu muamucagura agathii kwiriha kinya iria ciothe amuheire  na  inyui

muture muinaga. Uguo ona ithui no turehe mbia. Nikuri na corruption.  Ndina  Maundu  manyinyi  nyandikite  haha  na  ndikugweta  mothe  ri.  Nii  haha

ingiuga atiriri, mundu wothe unginyitwo akihakwo na akihakana, andu acio magiriire eri ma face the court of law tondu nio maratuma Maundu marege

guthii uria magiriire. Njoke njuge iguru rigie retirement……

Com. Prof. Kabira: You are winding up?

Peter  Ndung’u: Yes.  I am in my last point.  Iguru rigie retirement age thiini wa civil service kana thiini wa o handu o hothe.  Katiba ya Kenya kana

thiini wa the code of regulations of the civil service iroiga ati wagiriirwo ni kuretire uri na miaka fifty five years. Na thiini wa miaka ino fifty five years  ri,

nii nonjurie thiini wa Katiba iria ikuuma riu ri gukorwo na opening tondu ni kuri andu me thiini wa thirikari kana thiini wa cooperation na nimakoretwo

makienda gutiga wira, no by laws iroiga atiriri, ndungitiga wira utakinyitie miaka fifty five tondu watiga ni wa loose your benefits.  No  mundu niarenda

gutiga wira. Uguo gukorwo na opening ati nii nda serve thirikari kana cooperation miaka ta ikumi ndi permanent kana whatever ri,  if I  want to retire,

ngetia retirement na ngaheo benefits ciakwa.  Ngathii nga-create  nabathi ya mundu  ungi  akandikwo.  No  riu  ri  niturohwo  kana  ni  kurohanwo  tondu

ndirenda ku-loose my benefits kinya nginyie miaka fifty five. Uguo nindarikia. Na Ngai amurathime. 

Com  Prof.  Kabira:   Thank  you  very  much  Peter  Ndung’u.  Peter  Kabue  is  there?  Okey.  Ngatha  Njoroge  ekuo?  Ni  we.  Okey.  Uguo  niwe

ukumucoka. 

Peter  Kabue: Commissioners,  Wananchi habari  zenu. Yangu nitaanza na presidency.  Hii imekuwa ni kama wimbo na nitaweka  nguvu  kabisa  kwa
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sababu hii ndio secret ya power mahali imelala. Presidency anapaswa kuwa hana powers. He should not be above the law na anapaswa kuchaguliwa

na  parliament  awe  ceremonial  kwa  hivyo  kutakuwa  na  post  ya  prime  minister,  a  very  strong  prime  minister.  Prime  minister  atakuwa  head  of  the

government. 

Military leaders wanakuwa misused by the president. They should be chosen either by parliament or the office of the Attorney General.

Attorney General should be chosen by LSK body.  The governor of the bank,  I think the governor of the bank should be appointed by the financial

institutions but not appointments from any politicians. MP is supposed to serve two terms of which each term will be  five years  and I  think  an  MP

should create or offices should be created from Locational basis where people will be taking there grievances to that MP because some of them when

they are elected they disappear completely.

Councilors and mayors I think they should be elected directly, councilors should be elected directly like now and I think the should also serve at  least

ten years two terms. 

Parties limitation; I think we should limit our political parties to three but not thousand ones so that they can be fully funded by the government.

Education: Education should be free completely and I think law subjects should be created in primary schools and in secondary schools and I think it

should be compulsory.

Parastatals bodies should be independent completely and they should elect themselves but not appointment from politicians.

Land issues: 

Com Prof. Kabira:  Peter, are you winding up?

Peter  Kabue: I  am  winding.  Land  issue;  I  think  there  is  no  one  who  is  supposed  to  own  more  than  ten  acres.  If  there  is  an  extra,  let  it  be

compensated by the government and give it to others.

All  disabled  should  get  financial  support  in  monthly  basis.  Registrar  of  societies  should  be  appointed  by  the  Attorney  General.  Chiefs  should  be

elected directly by Wananchi but not from other areas. 

Currencies; notes should be printed with the portrait of dead heroes but not the living ones. Thank you.

Com Prof. Kabira:  Thank you very much Peter Kabue.
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Ngang’a  Njoroge:  Habari  yenu.  Commissioners  na  wote  mulio  hapa  ninasema  ni  shukurani  kwa  kupewa  nafasi  hii  ya  kuzungumza.  Mimi

nitazungumza machache na mengine nimeandika pengine nitayasoma. Hasa nilizungumza wakati ingine ilikuwa Thika nikasema tunaimba tulipata uhuru,

tulipigania uhuru na kwa Katiba hii ya Kenya sijaona pahali imeandikwa wania uhuru wafanywe nini au wapewe heshima. Lakini kwa msemo wengi

wakisema kama ma MP wanasema vile tulipigania uhuru lakini vile ninaweza kuwajulisha kupigania uhuru kupata  hiyo bendera  kulikuwa taabu sana,

taabu hamjaona lakiini wale walikuwako waliona ilikuwa taabu sana. Hivi ninaomba mwakumbuke watu waliopigania uhuru. Mwaweke maanani kwa

hii Katiba ya Kenya wawe  wakikumbukwa  kama  askari  wengine  shujaa.  Hasa  kwa  ile  maneno  ninasema,  hiyo  ninawacha  lakini  kwa  maneno  ya

Katiba  hii  ya  Kenya  ningeuliza  itengenezwe  sawa  sawa  kabisa.  Mimi  ninasikia,  sielewi  lakini  nasikia  kuna  ile  nchi  ingine  watu  wale  hawana  kazi

wanapatiwa pesa.  Hata hapa Kenya inawezekana mfanye namna hiyo mkitengeneza Katiba.  Mimi  ninauliza  wale  watu  wanapata  mshahara  kutoka

raisi wawe wakikatwa mshahara, kutoka raisi mpaka ule mtu mdogo wa kuwapa wale watu hawafanyi kazi mshahara maana hiyo italete taabu sana.

Kukiwa hawa vijana wanamaliza sukuli hawana kazi na mwisho wa mwezi inakwisha  na  hana  kitu  anapokea,  atatulinda  huko  njiani.  Atakuja  huku

kwetu  na  rungu  atatupiga,  lakini  akipata  kitu  kidogo  atanyamaza.  Mimi  ningeuliza  mtengeneze  Katiba  ambaye  inaweza  kukata  mshahara  ile  watu

wako kwa kazi ndio wa wapatie wale watu hawana kazi pesa kidogo maanake walimaliza shule na hawako kazi. na nyinyi mko kazini hamtafutii wale

watu  wengine  kazi.  kama  mtu  anasema  mzee  mmoja  anasema  iko  kama  MP  kuna  kazi,  kuna  mkubwa  pahali  ingine.  Wale  watu  hawana  kazi

hawawezi kupata  kazi lakini mkifanya hivyo mtaweza kuwasaidia hawa na tena mwatafutie kazi ndio  mzidi  kuwapa  mshahara.  Hata  wao  wakipata

kazi wawe wakiwapa wengine pesa ya kujisaidia maana mtu yeye yuko na watoto na hana kazi na anahitaji pesa

Ile mambo ninasema ni machache maana mengine nimeandika. Lakini tena ninauliza, hapa kwetu  Thika,  maji  inatoka  huko  Dakaine,  ingine  inatoka

huko Thika inapita huko Nairobi  na hapa Ruiru hakuna maji.  Stima  inatoka  Kindaruma  inapita  huku  kwetu  Thika,  inaenda  Nairobi  na  hapa  Ruiru

wengine  hawana  hata  stima.  Ningeuliza  Katiba  ya  leo  itengezwe  pahali  hiyo  maji  inapitia,  ikipita  wale  watu  wako  huko  kwanza  wakunywe  maji

washibe. Hata stima inatoka Kindaruma inapitia Thika district inaenda Nairobi na watu wa Thika hawana stima. Ningeuliza mtengeneze Katiba mzuri.

Tukiuliza stima tunapewa ile pesa  hata hatuwezi kujua kulipa maana pesa  hakuna.  Katiba itengenezwe vizuri ya kuhurumia kila mtu na kila mtu awe

anafaidika.

Ile maneno nimeandika ni ya watoto.  Hawa mnaona wanaitwa Chokoras.  Chokoras  hawa ni watu kama nyionyi hapana fikiria ndio watakuwa adui

wetu kabisa. Wanataka watafutiwe njia mzuri sana ya kuwafundisha wapelekwe shule na nyinyi watu wale wako kwa kazi na wale wengine mtafute

vile hao Chokora  wanaweza kuisha maana wakizidi ndio mnaona watu wanakatwa katwa,  watu  wanauliwa  maana  watakutwa  na  matajiri  wengine

wale wako na pesa.  Watachukuliwa kama ishirini au arubaini watakwenda kutengeneza gang yake yakuuwa watu au ya kufanya fujo au ya kufanya

kitu.  Watakuwa  na  nguvu  mimi  nikitaka  kwenda  kufikia  Ruiru  ninaenda  kwa  yule  tajiri  ninampa  ile  pesa  inalipangwa  anaenda  analeta  group

anakwenda  anangoa  nyumba  ya  Nganga  na  watu  wake  kabisa.  Sasa  na  hiyo  maneno  inakwisha  hao  watu  watatumiwa  namna  hiyo  kama  nyinyi

hapana fikiri. Inafaa mtafute njia ile inaweza kwenda kufundisha hawa watu kazi na wafundishwe shule wajui kabisa  ndio wasahau  ile  kazi  ya  gum,

wasahau  hiyo  kazi  ya  kuiba,  wasahau  hiyo  kazi  ya  kunywa  bang.  Ikiwa  mnafanya  namna  hiyo  itakuwa  mzuri  sana.  Tena  hii  Katiba  ya  Kenya

itengenezse sheria ambaye itahudhi kila mtu kuwa akitoka kuwacha  shule  aende  shule  bila  kulipa  mpaka  amalize  class  afike  form  four  bila  kulipa.

Nyinyi muwe mnalipa wale watu mko na kazi kwa sababu hao watu wakikosa kazi au wakikosa elimu watakuwa wajinga tu wataenda kuwa chokora

wa kupiga watu na wakufanya kila kazi maovu. Mimi ninasema asante sana. Nimeandika kitu kidogo nitakwenda kuya soma huko. Asante.
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Com Prof. Kabira:  Asante sana Mzee Ngang’a.

Com Zein:  Pengine ni kukumbushana tu kuhusu mambo tuliozungumza asubuhi, kuna baadhi yetu wamekuja kama wamechelewa.  Tulisema  asubui

tulipoanza  kazi  hii  kwamba  tutaendelea  na  kazi  hii  mpaka  saa  kumi  na  mbili  lakini  ikifika  saa  kumi  na  mbili  ikiwa  kuna  wa  Kenya  ambao  bado

wanataka kutoa manoni yao na hawajafikiwa tutaendelea na kazi hii mpaka tutakapomaliza kazi na wa Kenya wote wawe wamefikiwa. Kwa hivyo

sisi  hatutabanduka  hapa  mpaka  tutakapomaliza,  ikiwa  ulikuja  baadaye  usikate  tamaa  ukaona  saa  zinazidi  kwenda  ukaondoka  ukaenda  na  maoni

yako.

Pili kwamba kuna wale ambao pengine wangetaka kutoa maoni yao kwa kupitia mswada,  memoranda..  ninasema  kuna  baadhi  yetu  pengine  wana

mswada  wanataka  kutoa,  memorundum  hawataki  kuongezea  neno  lolote.  Ikiwa  wewe  ni  mmoja  kati  ya  hao  unaweza  kwenda  pale  ukatoa

memorandum yako uka- sign register na maoni yako yatakuwa yamefika. 

Jambo la tatu la kukumbushana ni kwamba maneno yote mnayosema hapa tunaya recodi  kwa tape  recorder  usione saa  ingine pengine hatuandiki au

kama mimi vile  ninajua  kikuyu  juu   sijajua  kikuyu  vizuri  sana  mkaona  pengine  huyu  bwana  amekaa  peke  yake  mwalimu  katoka  kidogo  nikisema

kikuyu  hataelewa.  Tutarecord  kila  neno,  tutaenda  tuta-  transcribe  tutaandika  chini  na  yule  kijana  ambaye  alikuwa  ana  tafisiri,  tumemtuma  awe

akiandika translation akiwapatia wale makarani wetu wanaendelea kuandika kwa hivyo tuna njia tatu za ku record kazi hii.

Jambo  la  mwisho  ningependa  kuwaomba  radi  kwa  sababgu  asubuhi  nilisema  itafika  wakati  pengine  tutatoka  kidogo  kwenye  utaratibu.  Mliona

tulimruhusu mama  mzee  aje  azungumze  maanake  alikuwa  ana  mahali  anakimbilia  lakini  ruhusa  hiyo  mlitupa  sisi,  au  hamkutupa?   Sawa.  Kuna  ma

bwana wawili ambao walikuwa hapa asubuhi pengine majina yao yatafikiwa baada  ya watu kama sita au saba  lakini wametokewa na dharura mimi

nimehakikisha  kweli  wana  dharura.  Wanaomba  wapewe  fursa  wazungumze  tena  kwa  ufupi.  Huyu  mmoja  anaitwa  Stephen  Kamau  na  mwezake

George Mbugwa. Na  kama tulipofanya  desturi  kwamba  sisi  tunawaheshimu  na  tunaheshimu  utaratibu  tulioweka  hatuwezi  kuwapa  furusa  hiyo  bila

nyinyi kutupa rususa hiyo. Mnanipa ruhusa nikubali kwa sababu dharura ulionipa inafaa ni dharura kweli.  They have a good reason why they need to

be else where na  hawana  written  memorandum  kwa  hivyo  wakiondoka  wataondoka  na  maoni  yao.  Sijui  kama  mtanipa  ruhusa  niwape  fursa  fupi

watoe maoni yao.  Tumekubali? Haya.  Stephen Kamau awe karibu na  George  Mbugwa  wajitayarishe  kumfuatia  mwezake.  Stephen  Kamau.  Kwa

ufupi ndugu yangu. Stephen amesema amefanya jambo la Murwa na akasema na atasubiri kwea vile anataka kupewa fursa ya kusema vizuri. George

Mbugwa? Mtasubiri kidogo. Haya Asanteni sana. Haya ni rudi kwenye list yetu …….ndugu yangu unainua mkono. We are now on number 41 on the

list marked number 5, it reads Daniel Kinyanjui. Una dakika kumi ndugu yangu uitumie vizuri ni muda wako huo.

Daniel Kinyanjui: Muriega inyuothe. Nii ngwaria na Gikuyu. Njitagwo Daniel Wangethi wa Kinyanjui na njikaraga guku Ruiru. Nii nguthii ngiaragia

Maundu  makwa  ona  rua  na  rua.  Ngwaria  uhoro  wa  President,  above  the  law  guku  ithire  biu  Kenya  tondu  iyo  niyo  ituturagia  ruoini.   President

ndagakorwo niwe uriugaga. Mawatho make maninwo  mothe.  Tucoke  twikire  President  o  ucio  ndagakorwo  agithura  majudge,  Bunge  ithurage  ma

Judge. Uhoro wa githomo, nituhatiriirio muno muno tondu kundu guku tukoretwo turi andu maikarite na njira imwe njuru muno. Okorwo ni githomo

tugayanitio maita ta forty.  Gukerehwo nyamu ciitagwo academy.  Mundu ta nii ndikihota gutwara mwana academy,  arimu guku  maragoma  utuku  na

muthenya, acio nio twatigiirwo a thirikari,  matithomithagia tondu wa academy ararihwo ngiri mirongo inana kana ngiri mirongo itatu. Ni professional.
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Uyu witu wa thirikari,  niarathii wira oro  wega no ndararihwo mucara.  Ciana ciitu ri  ikaga  githomo,  cia  academy  ikahituka.  Tukagairwo  kuu  gicunji

kimwe. Aria maratwara kuria ma-academy maria kana gutwara kuria ri nio andu aria anyinyi. Mokite matuhatiriirie uguo. Kwoguo ri thukuru ikorwo I

primary ya thirikari,  o korwo kwina icio academy acio mamenywo kuria meguthii makimatware okorwo  ni  kuria  mekumatwara  tondu  igeranio  icio

niirarehe thina. Njoke njuge undu ungi okorwo ni President  athurwo na fifty per  cent ti uhoro wa twenty five, divide and rule tutikwenda ringi. Tume

hau, tuke mwena ini wa jera na wa majudge. Judge akorwo gutiri above the law nituiganaine ithuothe wega uguo, kugie jera ya mundu wothe. 

Mundu wothe jera ikorwo ati gutiri mundu utekuingira jera. President ahitia ndani, okorwo ni Judge Mkuu ena hinya wa kuuga ng’ania ni ahititie ndani,

gutigatuike ati kwina njira cia gwikirwo haria ati ii uyu niwe ugutwarwo tondu nimuhinyiririku. Hapana. Ni mundu wothe thiini. Na  akohwo biu ti itheru

riho. Na appeal icio macokagia na mbia iriganire. Corruption guku ithire tondu kwina corruption nyingi muno itingihota kugweteka,  kitu kidogo,  kitu

kidogo. Njoke njoke kwa migunda. Ithui andu a kuuma 1960’s, Ngai uyu wi iguru ithui tutikona migunda. Tugutura tutemanangiire mugunda wa guka.

Nitukwenda migunda itu ithui enyewe tondu  ciana ciitu ona cio niigimarire. Turahuranira kieyaini kia guka hau na baba  na  a  mama  na  njiarwo  icio

ithatu. Kwoguo ithui tunengerwo migunda itu. Mundu guku Kenya akorwo uria wina mugunda munene muno akorwo na ika magana macio, matano

tu. Ika magana matano. Io ingi mundu akorwo ena kindu giake.  Tukorwo o mundu ena kindu giake.  Njoke  njuge, Chief niathii na headmen gutigwo

Councillor. Borithi niirute wira uria wagiriire. Nimatige gutu-harass. Tutire wira na no uretio. Ati ndungiigua kana ni ukuinuka. 

Riu kungikinyia guku thaa igiri, guthii na haha ni ugwati.  Ni ugukiona thina wa muthemba ucio. Ni undu ucio ri,  nii ngoiga atiriri,  akorwo ni mundu ta

Vice President tumuthure direct na kura. Mundu onwo akiheo ciringi uguo nigetha athure mundu, mundu ucio nianyitwo ohwo miaka iyo? Itatu.  Tikuo

ariaga. Akorwo ni andu aya tuthuraga MP athii arehe ubuthi wake kuria, ndari thiiaga wira,  ati kwina vote of no confidence,  I manii ndiguthii ndikaye

kuonwo.  Ndikae  kurutwo.  Tucokerio  na  guku,  tumuikie  nja  turehe  ungi.  Twitikirio  tumubatage  o  ithui  ona  Councillor  ta  guo  ona  Mayor  taguo.

Tugoka  tumeheretie.  Tukarehe  mundu  uria  ukuigua  uria  turoiga.  Mucoke  murore  handu  hangi,  nimuagiriire  inyui  Commissioners  mucoke  mwicirie

muone atiriri andu mathomete kinya kiwango kiriku. Ni ariku mathomire wega? Ni kinya ha? Uhoro wa gwikira mukoiga atiriri ati mundu wa standard

eight, 8-4-4  iyo yakirehirwo ndiri undu ikaga iyo ni kwisha na andu acio othe ni o mekuo aingi. Form four nayo ya riu ndiri undu ireka  onayo  ndiri

handu University niyo muragweta.  Tuheo iwango cia kinay eight tondu ithui athini turahota guthomithia kinya eight. Ta kiugo kiria kirirwo  ni  muthuri

haha oiga atiriri ati,  kwina andu metagwo wananchi wa kawaida,  ti aingi ni acio maikaraga eight ini na andu a mashambaini na maraciara mundu wa

biu. Gutikaye gukorwo kwina andu a biu na andu matari a biu. 

Andu aya anene itonga ici wonaga ithiaga na ngari ici matamata, acio nio andu a biu. Ithui andu a mashambaini tutiri andu no ka ni ithui turarima mboga

njega igoka na maguraga o ndunyuini ici. Guku kuninwo nyamu ciitagwo supermarket  tondu ciikiritwo supermarket  I  cia  itonga  iriku?  Supermarket

iriaga ikanina muthini agathira.  Tondu gitonga kiaigua guku kwi ndaka gitingitonya giguthii Supermarket  Schilanda, ndunyu teno ndingiingirika. Iyo ni

kanju ndingithondeka ndunyu teyo na no ithui turaruta mbecha. Twarora watho ri, watho turona ni wa 1956  uria tuhuthagira thoko umuthi uyu. 1956,

watho  utoi  ugaga  atia.  Watho  uyu  mwathondeka  uria  muguthondeka  nii  nonjurie  mwikire  kiwango  tugurage  watho  ucio  na  ciringi  ta  igana  kana

mirongo  itano,  mu  Kenya  akagura  agathoma  akamenyaga  tondu  ona  mawakiri  nimatuninire  nimugikiigua  mariaga  kinya  mbeca  cia  mundu  ukuite.

Mathii manyita okorwo ni mbeca icio, mawakiri makaria. Tugeciragirira Judge ndameranagia, no riu tuhahithagio ni borithi na igoti tugakora Judge. Riu

tuhahithio riu tukahana uu.  Uria werwo ukoiga ‘ndio munene’. Ugoka we wohetwo.  No riu munene anginyitwo ta ndagika ino anyitwo haha,  ta  riu

muthuri uyu anginyitwo haha ona ndangikinya haria,  gugutuika ‘yes nii njitagwo  ng’ania’.  Ritwa  tu  niriiganu.  Wakiri  wake  kuhurirwo  kang’oring’ori
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uguo tunyamu tutu turokire, e hau, ucio ndangiingira thiini. No ta nii riu ingiuka nyitirwo haha uguo haha, tamaka nguthii nyingiritio kuo ka, ona mutumia

wakwa ndakamenya kinya ciana ciakwa.  Kai guku tukoragwo  tuhana  atia?  Guku  ni  kwa  ngoma  ungirora.  Titakundu  tukoragwo  bururi  kundu.  Ni

undu ucio, mawakiri marore muno tio twatuikire tuthukumagire, twehererio kando. Tuheo watho uyu tuuthome. 

Twina hakiri cia kumenya ngurugama na Judge ucio na ndimwire uguo ti guo. Na nikio ndoiga jera  yumbirwo mundu wothe.  Ti wakiri aiya mbeca cia

andu ati appeal,  appeal  thiini kwanza akamba agakira kuu. Njoke  njoke mwena ini wa makanitha.  Makanitha  nimaregete  wira  wao,  ni  marathaka.

Corruption  ona  kanitha  ikuo.  Makanitha  matiraruta  wira  uria  wagiriire,  nio  magiriire  ni  kurutana  mutugo  mwega.  Matirutanaga  mutugo  mwega.

Okorwo ni ciana, nimagiriire ni kuunda, kanitha gutiri mundu witagwo rucini oke no nimaingiraga kuo. 

Nimagie na mathaa ma mitha na  ithaa ria seminar, andu makerwo mundu agiriirwo ni guikara uu ciana ciagiriire ni guikara uu. Athuri aria  mari  kuo

tene nimathirire, magituika ni athuri a kanitha.  Nao  athuri a kanitha aria me kanitha ini me kuu niundu wa mbeca iria ihothirwo nicio  maciragira.  No

matiteithagia kuariria andu, kuiguithia ciana. Micii ni guthira igugithira. Ciana ici na ithui tuigiriire mutugo ungi wa gwitaga ciana ‘daddy,  mum’. Mwana

ucio agakura mum, dad, mum, akaambiriria gum tondu ni mundu wa guthaithwo, guthaithwo. 

Kwoguo ona bill ici muroigire murekirire cia ciana ati ciana  irorwo,  ati  ii  niukuohwo  mieri  itandatu,  ni  gutuoha  mugutuoha  tugikuire  jera  tondu  riri,

mwana ndegika mahitia, na niukumutiga tondu thina ni ukire umutiganie. Mugutuoha tukiihure jera.  Riu  kwoguo  murore  biu  atiriri  he  kindu  gitagwo

culture, culture irorwo iria iteguthukia kiria.  Tucoke turore undu wigie kanitha nayo mateithiririo. Niundu ucio ri rekei  ndige guthii muno tondu uhoro

uria wi Kenya ona tungiaria ndiui. Njoke  njuge, Commission ino okorwo igutuika ta iria ithondekagwo na haha,  ii tuheana rugano no me ruria rwao

moi  guthondeka.  Tukaigua  kuria  ningi  magathondeka  uria  marathondeka.   Tukoragwo  tukiruta  wira  wa  tuhu.  Ta  riu  nii  ndikwaga  kuuga  uguo

nithomaga ngatheti, ni mara zozana bado,  umenye Kenya ino ni nditu. O owo.  Kwoguo magerie masuluhishe nyamu ino. Irike tu,  turahoya Ngai ino

irike tuone kana no iturute ukomboini. O uguo tu niguo ngwendaga kuuga. 

Clapping from the audience. 

Com Zein: Asante sana Daniel Kinyajui. Sasa tunakwenda namba arobaini na mbili Dr. J. M. Njoroge.

Dr. Njoroge: Thank you Commissioners and wana Juja kunipatia hii wakati.  I  will go through this book  I have not written but we shall go together

those  who  have  these  book.  Moja  ni  page  ya  kwanza  hii  ya  Constitution;  the  preamble  and  policy  of  principals.  One  I  would  like  to  see  in  the

preamble  and  principles  a  Constitution  which  is  clearly  saying  that  our  government  should  be  economically  and  technologically  driven  not  tribally

driven. Tukwenda thirikari ikurora Maundu maitu thiini wa miikarire itu na utonga no ti undu wa makabira. Thirikari yagiriire ni gukorwo iteguthondeka

business themselves no ni ku-promote  business for  the  citizens  nigetha  tugie  na  mawira.  Andu  magite  mawira  tondu  ona  thirikari  onayo  no  irenda

gwika biashara. Niiturehere facilities cia guthondeka biashara nigetha tuone mawira. No twende kuona kana in this principle of preamble tukipromote

uria tuonete experience in Kenya tondu tuikaraga turi family na no nyende kuona ikipromotwo as a Kenyan family. Everybody  to  live  wherever  he

wishes in Kenya. Tukorwo na freedom ya guikara handu hothe mundu angienda thiini wa Kenya as a family of Kenyans. 
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No nyende kuona tugi-promote cultural values ciitu, particularly kana makiria moral cultural values. Uhoro wa for example,  arume kugura arume aria

angi. Iyo ti culture itu. Those immoral values should not be promoted in our Constitution. 

Page  4  Constitutional  supremacy:  Nonyende  kuona  Constitution  after  the  sixty  five  percent  vote  ya  major  issues  of  Constitution  change  igicoka

ika-endorse ni ithui. Parliament yoiga nitugucenjia Constitution haha, igacoka igaturehera, tukoiga ii kana ca.  Page iyo ingi irumiriire, ngwiciria ni page

five, no nyende kuona andu makiheo passports  uria ukwenda hatari na Maundu maingi  urorio  ota  uria  tuheagwo  ID.  Ndaigua  nindirenda  kugia  na

passport ndigutinda ngiurio ‘iha tigiti ya kuria urathii? Urenda kumenya kuria ndirathii niki? So we should be free to have your passport like an ID. 

Political parties,  page seven: No nyende kuona partie  ciitu  ciothe  iki-promote  uria  turaria  uhoro  wa  Constitution  ino.  Twathondekari,  party  ciothe

I-promotage policy icio, tigutigira thirikari iria ikuo and also the visions of the nation.  Parties  ciothe  iga-participate.  Ndikienda  kuona  parties  nyingi

muno na ndirona parties  ta inya uguo ri,  gutiri mundu utangikorwo hau thiini. Ideas  ciake ciothe iria angikorwo ena cio,  ndirona  uria  ingikorwo  itari

party ini ta inya uguo. So I am recommending about four parties. Financing ya political parties kana gucihe mbeca,  ingienda kuona parties  ciothe hindi

ya election  ikiheo  mbeca  ni  thirikari.  Mbeca  ciiganaine.  Na  menda  guthondeka  mbeca  niundu  wa  Maundu  maria  mangi  megwika.  Magakorwo  o

magietha mbeca o guku thiini witu, undu uronekana. 

Page eight, nikurikia ndiri na maingi muno, no nyende kuona thirikari ina Prime Minister iria ira-rulwo ni  the  ruling  party  kana  party  iria  ikuhota  no

hakorwo na Presidential  powers  ona  cio.  Maundu  mau  maka  vetagwo  ni  President  uria  tuthurite  turi  Kenyans.  Ta  uhoro  wa  security  na  gucenjia

Katiba ikavetagwo ni President. 

Uhoro wa Legislature: Appointments ciothe iria I-appointagwo ni President  ikageraga through Parliament.  Ciothe.  Even if it means Commission like

this one. Uhoro wa nominated Members of Parliament kana Councillors no ukorwo oro ho no makaroraga andu aria mangihota kumateithia wira.  No

okorwo he gikundi gitari presented aria macaguritwo ta atumia kana cionje kana ki ri makongererwo hindi iyo. On Executive: I beg your permission

one or two minutes, no nyende kuona President agithurwo ena more than thirty five years, akorwo e graduate, akorwo e morally upright and clean na

a-declare his wealth atanathurwo. Functions cia President ni iku-need gwikirwo in the Constitution nigetha ikamenyekaga.  Na  tenure ya obici ikorwo

I four to five years  renewable only once.  Do we need Provincial Administration? Mine is no.  Today,  unginjuria uria Provincial  Commissioner  kinya

riria ndaciarirwo ndiui, nothing, kwoguo ndirona bata  wake.  Twagiriire ni  gukinya  district  level.  Councillor  or  Local  Government,  nonyende  kuona

Local Government ina more powers than current na at least Mayors makaheo three years term magacaguragwo ni ithui direct. 

Com Zein: Dakitari are you summarizing? You have one more minute, just one more minute.

Dr. Njoroge:  Page 14 on the electoral  system and process;  Should a candidate  who follow to seek  nomination in one party be  allowed  to  switch

over.  Kana mu member wa Parliament uria waremererwo  ni  kiama  kiria  athura,  ndagiriirwo  ni  kuruga  ruga  akoima  haha  agathii  kiama  kiria  kingi.

Wahotwo ni kiama giki, stop there. Tondu angikorwo ideals iria wari nacio ndungihota gucitwara kiama kiu kingi. At least  for that particular election.

Should be there a limit on election expenditure?Yes. No muhaka tu-limit elections expenditure. 

On  basic  rights:  No  nyende  kuona  githomo  ki  bure  na  uhoro  wa  health,  guthondekwo.  Education  should  be  free  upto  University  level.  Na  aria
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marateithiriria thirikari guthondeka githomo kana uteithio wa mwiri mirimu, magateithiririo ni thirikari ku-facilitate those facilities. 

Com. Zein:  Thank you very much Doctor.  Thank you.  You need to sign the register.

Dr. Njoroge:  Okay, another day I will write more and give you later.

Com Zein: This is something else we should share with that it doesn’t mean if you have represented views today you cannot go and refine views or

add to the views you have presented. What it means is that for these particular sitting today is the last day in these constituency. But you can still write

your memorandum or additions to them and bring them with either at  our office or  post  them to us or  pass  them through our coordinator.   Nashon

Gitonga.

Nashon Gitonga: Thank you Commissioners and the people.  I will only give my opinions on how I would like the Constitution to be.  First  of all I

would like the parliament and the Executive to be completely separated in the following ways. The president should not vie for the parliamentary seat.

He should only via for presidential  seat.  Also the ministers he should not appoint  ministers from among  the  people  elected  or  the  MPs.  He  should

appoint people  not the MPs so that they can be power  sharing. The MP is there to serve the people  but  he  is  there  to  safeguard  the  rights  of  the

people.  He should not be  above the law, the  president.  Whenever  the  president  makes  laws  by  a  decree,  the  decree  should  be  accepted  by  the

people through a public referendum and if he fails he loses office. His term  should  be  five  years  and  should  not  continue  for  more  then  terms.  To

ensure accountability of the MPs he should be… the term should be shortened to a maximum three years  and as  many terms as  he wishes to stand.

As you know our country is made of diverse ethnic groups, the cabinet should consist of at most two ministers from one tribe and not more. 

We  should  have  freedom  of  worship;  I  have  not  had  anybody  saying  freedom  of  worship.  We  should  have  freedom  of  press  so  that  if  it  is  the

president he should probed by the press and all the scandals of the MPs or the ministers should be revealed to the people through the press.

It should be provided in the Constitution that the president must not be a member of any party, any political party because we can have a person who

is not interested with the promises of the parties but he has his own ideas which might be  in contrary to the parties  and he wishes to rule on his own.

He should be given the opportunity. 

As I have said the Constitution should provide for public opinion, referundums. On gender women and men are all equal and they have to fight for the

same if they want it, they fight not a matter of saying that there are seats reserved for women and other seats reserved for men. Thank you.

Com Zein: Thank you very much Nashon. Ningependa kumuita bwana Muiya. Hayupo? Stephen Waweru.

Stephen Waweru:  I am Stephen Waweru and I want to represent few points about what I want changed or handled in the Constitution. In particular

I would like to talk about  education.  One should be free for all from primary school to secondary school and the cost  of that should be distributed
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throughout for all the citizens on everybody in Kenya should be paying for the tax for the education.  The second aspect,  which should also be taken

care of by everybody is medical care. It should be free for all and everybody should pay medical tax which take care  of those who may not have any

means of accessing medical services. the other aspect  is legal services.  should also be made available to those who cannot afford them because  it is

through failure to get this kind of service that injustice is practiced in many of our various aspects of justice.  Another area  I would like to talk about  is

employment and the basis of employment. We have allowed structures which has made it possible for corruption to continue and therefore we should

have systems which are objective without demanding interviews. Let the people  do things which can assist  objectively without determining who is to

get where by a view of a person. We have objective means of doing that, that should be put in our Constitution.

Now I go to emphasize on my point of education. It is apparent  that the area  of religious studies is being neglected and these is in contradiction with

our aspirations in maybe creating a better  nation, a more up right citizen. These cannot  happen  if  we  do  not  strengthen  religious  studies  right  from

primary school thought out the universities because the basis on which we add our values have already been broken down,  our cultures and the only

peddles we hold now is the churches of the various religious organizations. And to avoid the problem of fundamentalism which goes with religions it is

good to strengthen religious studies at various levels of school so that the kind of religion that is practiced to the citizens is not that which is going to

bring division within the state and if we do that I do believe that we would be able avoid some of the problem which you are facing. 

I would like to state here that Kenyans problem is not based on the fact that we don’t have resources. Kenyans problem is based  on the fact that we

have allowed corruption to eat every part of our system such that everything has fallen down and therefore to change that attitude form our leaders  we

have to start by bringing up moral aptitude through stronger religious education at all levels. Thank you.

Com Zein: Thank you very much, thank you also for keeping time. Joseph Agondwa. Karibu Joseph.

Joseph Agondwa:  My name is Joseph Agondwa. We need a Constitution which caters  for orphans.  They should be given free primary  education

and  secondary  school  education.  In  addition  there  are  so  many  desperate  orphans  these  days  and  we  normally  says  that  child  labour  should  be

abolished completely but those orphans who don’t have their parents  and there is no one expecting for school what are  we expecting  them  to  do?

Who are we supposed to accuse in case we find them working to get their basic needs. Here is a case whereby there are  orphans whose parent  died

three years ago and the body of their mother has stayed in a mortuary for over three years  in Matuu and those children were crying by themselves,

they were feeding themselves now I asked my selves the administration and all those things, the administration and churches are  there but there is no

one to cater  for those children even now they are  not receiving the education there in Matuu.  I  think  the  review  commission  should  cater  for  such

children. 

And then with an aid of a photograph,  about  what is happening here in Ruiru town and Kahundoko,  I would recommend a Constitution which give

voice to the people.  A new Constitution which individuals can sue the government or  can sue Kenya Power  and lightening companies in case  of an

accident caused by negligent. Like here there is a photograph whereby building are constructed under power  lines. These ones should be looked,  we

need a Constitution which empower the citizen to be watch dog of land grabbing because these lands which belongs to Kenya power all of them have

been grabbed by selfish individuals and I recommend a Constitution which would empower Kenya power  and lighting to retrieve the stolen land by
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destroying all legal structures build below these electrical lines. We need a Constitution also which allow private bodies  at  none governmental to be

watchdog of negligence of municipal council. With help of photograph here a trail is still a trail, there is a lorry carrying… there was a lorry which was

carrying sis packed people which smashed at Ruiru bridge collapsing it completely.  Since then Ruiru municipal council has not reconstructed the wall

of these bridge. In the recent past a gentleman riding a bicycle fell into the river and had a multiple fracture before he died.  So many people  who are

depressed  have  easily  killed  themselves  by  jumping  into  the  river  from  this  part  of  the  bridge.  We  should  like  to  have  a  Constitution  which  give

priorities to the need of people. It should evaluate the work of the council and punish irresponsible town clerks and council workers.

Also there this issue of dumping, you can see these photograph this dumping site is located in South B next to a school.  The site has attracted  street

children who endangers the lives of the people learning there. though headmistress has complained so much to the council nothing has been done.  We

need a Constitution which should safeguard environmental issues and particularly pollution near the school or social amenities.

Alos we need a Constitution which safeguards the welfare of animals. The above animals if you can see  these donkeys were chopped off there ears

completely. Any one who does such a thing should be punished severly because now this animal they have no one to represent them. Thank you.

Com Zein: Thank you very much Joseph. I was told that Julius Nyumu had stepped outside, has mzee Julius.. sawa mzee Julius endelea.

Julius Nyungu: Commissioners na Wananchi Hamjambo? Yangu sio mengi isipokuwa nataka kuongea kuhusu raisi.  Raisi katika nchi ambao iko na

watu ninafikiria katika maoni yangu nafikiri hakuna mtu ana haki kuwa juu ya sheria.  Nafikiri sheria ndio imetakiwa kuwa juu kwa kiloa mtu yeyote

kama haki inatumiwa. Inaonekana nchi yetu jhaki haiwezi kutumiwa. Ikiwa kuna mtu ambaye anasema ako juu ya sheria  kwa  sababu  atatumia  vile

atataka  kwa  sababu  yeye  ni  binadamu.  Yeye  sio  malaika  ama  mtu  special  kutoka  kwa  watu  wengine.  Maoni  yangu  ni  binadamu  na  binadamu

anaweza kufanya jambo lolote. Kwa hivyo kwa maoni yangu katika uraisi hakuna jhaki ya kuwa juu ya sheria.

Kwa upande wa shule mimi nikikumbuka huko nyuma mwaka 1960  wakati  chama cha KANU kilipoundwa kilikuwa  kikituambia  ati  kikichaguliwa

shule itakuwa miaka sabab free na kwa muda tu hii ilikuwa kama ni mjinga kwa sababu ilionekana ni kwa muda tu mfupi ambao shule ilikuwa ni kama

free lakini kwa muda sasa inaonekana ya kwamba primary imekuwa ghali hata kushida kama secondary.  Kwa hivyo kama haki inatumiwa, nchi yetu

ina haki ya kuwa watoto  wasomeshwe,  elimu iwe free,  katika hospital iwe free kwa sababu tunatoa kodi  kama nchi ingine yoyote katika dinia kwa

hivyo tuna haki ya kupewa uatabibu free.  Kuhusu mashamba, kwa maoni yangu hii nchi tumepewa na Mungu na hakuna hali mtu  kumliki  heka  elfu

kumi. Wakati  kuna watu ambao wanaitwa ma squatter,  wewe ambao unamiliki ma elfu  kumi  ya  mashamba  na  kuna  watyu  ambao  ni  ma  squatter,

inaonekana  nyinyi  ambao  hamna  huruma  mnadhamini  pesa  badala  ya  binadamu,  lakini  ninaona  kama  haqkuna  ubinadamu.  Ile  ambao  mnatumia

kizsungu mnaita human life. Katika Kenya mimi ninaichunguza naona kama hakuna. Kwa sababu kama iko ni sababu gani mtu mmoja amiliki shamba

eka elfu kumi. 

Kwa upande wa masomo unakuta mtu anaweza kutoa kutoa watoto  wake hapa watoto  watano anapeleka ngambo. Well hizi  pesa  si  niza  nchi  hii,

inawezekanaje anapeleka watoto  wake ngambo ama anaweza kwenda wakati  wowote kuchezea pesa.  Wakati  Kenya  ina  watu  ambao  ni  masikini

sana. Watu ambao wanalemewa. So katika Katiba ya Kenya masomo inatakiwa iwe sawa tuwache kuwa kuna watu ambao masomo unakuta kuna
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shule inaonekana kuna shule za watu wenye pesa, kuna shule za watu ambao ni masikini. Kama tuko katika nchi moja mbona tuko na ubaguzi. Kama

sio ubaguzi mbona watu wengine wanakuwa na pesa wanakuwa kama wao ndio wenye pesa. Wengine wanalemewa, ni sababu gani? Kwa hivy hayo

machache  ninafikiria  katika  masomo,  katika  mashamba  haki  ifuatwe,  ubinadamu  ufwate  ambao  katika  nchi  yetu  mimi  ninaona  kama  hakuna

ubinadamu na ilimizwe kabisa katika Katiba ubinadamu uwekwe nguvu. Asanteni sana.

Com Zein: Asante sana Mzee Julius. Francis Kimani. Karibu mzee.

Francis Kimani: Asante Commissioner.  Ningetaka kusema hii first of all mambo ya president.  President  should predict,  president  should  learn  the

office only for two terms. That means ten years. He should not be above the law, all those wrong doers from 1963  –2004 whether a head of state  or

ministers,  civil  servants  parastatals  bodies  should  be  prosecuted  in  the  court.  We  should  have  a  Constitution  which  says  wrong  doers  should  be

prosecuted in the court. In future we should have systems of working, one man one job. We should have a Constitution which says,  one man one job

in Kenya. All those directors manning the industries in Kenya we should have a Constitution which says, if there is still money or goods they should be

prosecuted and pay back the money. The government should meet the education of all children all over the state.  public must pay tax at  least  1,000

per year those who are working should have a Constitution which says that if you are working you should pay a tax of 1000  per  year so that we can

meet education costs. 

The court should work 24 hours so that cases  should go faster.  Teachers,  doctors  should be paid better  salaries because  they work hard and there

jobs are very essential. We should have a Constitution which says that teachers  and doctors  should be paid better  salaries because  they work hard.

Thank you.

Com Zein: Thank you very much Mzee Francis. Next on the list is Jean Kiama.

Jean Kiama: Commissioners na Wananchi wezangu, my name is Jean Kiama I am representing Juja constituency women, tulikutana tukiwa kina mama

pahali halafu tukaangalia kitabu chekundu and then we wrote some recommendations, I have a copy, a very detailed copy with my coordinator to you

here he give it to you later. But these are the highlights. Citizenship. Tuliangalia tukaona ID, yaani kitambulisho kinatakikana kwa kila mtu lakini kupata

hicho  kitambulisho  it  must  be  simplified  the  way  the  ID  is  given  should  be  simplified.  Tena  tukaangalia  tukaona  kuna  sehemu  ya  kitambulisho

imeandikwa place of birth. Hii inaenesha tribalism, it should be really be abolished in our new Constitution. Tena tunaonelea all children born of Kenya

with non Kenyans should be automatic Kenyans disregarding the sex of the parent. Tumeonelea watoto wetu wakienda kusoma ngambo akiolewa na

ebu Nigerian, Ugandan,  wakija  na  mtoto,  mtoto  na  bwana  wanawachwa  upande  mwingine  wa  country.  Lakini  kijana  wangu  George  akioa  huko

akioa Mzungu wanakuja tu kwa sababu huyu mke wake amekuwa automatic citizen so that one should looked into.

Ya tatu ni  juu  ya  environment.  Tumeonelea  juu  ya  environment  tukaonelea  kama  water  catchment  area.  Unaona  kama  hapa  Githurai  watu  wengi

hawajui 30 years ago I was living in the army camp there and there was water all over where there were houses there was water  all over,  there was a

river, I don’t  know  where  the  river  has  gone.  Inaonekana  tukiendelea  namna  hiyo  bwana  commissions  ninakuambia  hatutakuwa  na  maji.  Utaona

tutaletewa maji kutoka ngambo kama chakula vile tunaletewa. Kwa hivyo catchment areas pia maji inapasiwa kuangaliwa vizuri sana. Na vile tulikuwa
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tumeonelea tuliona watu wale wanaishi karibu na msitu  kama karibu na sehemu ya maji, tena pahali unakuwa katika town watu wenyewe, the local

people should be involved ili watengeneze area yao. 

Tena  ile point ingine is about  land. This is a very sensitive area  tulionelea all title deed  should be free hold.  Hiyo ni kusema tumeona mengi, ninajua

watu wengi Nairobi wakati  50 years  iliisha ile ilikuwa inaitwa lease hold,  walinyanganywa mtu anaenda huko anambiwa hii plot sio yako ni ya fulani

kwa maana lease ilipatiwa mtu mwingine. Sasa  tukiendelea hivyo nasema sasa  juu ya citizens only kwa sababu kuna watu wengi wakutoka ngambo

wako na mashamba na wako na lease hold. Hawa watu waendelee kuwa na lease hold lakini citizens wenyewe wapatiwe free hold kwa title ili mtoto

wako na mtoto wa mtoto wako ataridhi hiyo mali. 

Point ile ingine ingali inaendelea juu ya land, land matters and the corporative societies should not be dealt with by the Commissioner for cooperatives.

Hii  wale  wote  wanajua  mambo  ya  cooperative,  Commissioner  anapanga  na  watu  wake  huko  na  cooperative  officers  katika  districts,  kukiwa  na

sehemu  nyingine  wale  watu  wako  na  taabu  ya  mashamba  hiyo  sasa  inaambiwa  imechukuliwa  na  cooperative,  commission  katika  cooperative

wanaingia halafu wanakuja wanaanza kutawala.  Sasa  wale wenye shamba wanasongeshwa mbali. Kwa mfano huko Thika tuko na shamba linaitwa

Thika landless mimi najua very many people  including my self.  I  lost my fathers inheritance through that cooperative  kwa  maana  tuli-exchange  hiyo

plot mbili na ile shamba niliridhi ka baba yangu. Sasa hiyo Commissioners walisema sasa ni lazima uchukue plot moja hapa na ingine huko.  Sasa  yote

hata nilinyanganywa yote si na shamba kwa hivyo sasa  si  mimi peke  yangu  tuko  wengi  especially  the  original  members  wale  walikuwa  landless  ni

wengi  tu  katika  Kenya.  Ile  point  ingine  inaendelea  hivi,  juu  ya  mashamba,  land  matters  should  not  be  handled  by  the  Commissioner  of  land.  Hii

mambo mumeona mengi nakuambia hakuna mtu hapa hajaguzwa na commission of land. Mumesikia hata sijui wako  wapi  siku  hizi  kwa  sababu  ile

sheria ilikuwako waliiharibu. Kwa hivyo ningeomba kwa Constitution ile tunaunda hapa itengeneze hiyo mambo ya mashamba. Ile ingine ni kuhusu juu

ya all forest  land grabbed should be reposed,  hatuna msitu ndio sasa  tutaletewa maji kutoka ulaya tukiendelea  namna  hiyo.  Rights  of  the  child.  Hii

mambo  imeguzwa,  kuna  elimu  inaendelea  huko  inafundishwa  na  non  governmental  organizations  na  hata  serikali  yetu  lakini  nakuambia  hii  wengi

wanaitukana kwa maana hawajui kufundisha. Mtoto akisikia ako na right sasa anasema hiyo ni child abuse,  anaambiwa pika chakula anaambia mama

hiyo ni child labour kwa sababu sasa  hajui ni lipi. Ile  ingine  street  children  are  encouraged  while  hard  working  one  are  termed  as  child  labourers.

Unaona kuna watoto  wengi wana randa randa huko mtaani na hakuna mtu anawauliza lakini ule anafanya kazi,  amefunzwa  na  mama  yake  kufanya

kazi  tena  anafanya  kazi  ajipatie  riziki  yake  anaambiwa  ni  child  labour.  Kwa  hivyo  sasa  ninaonelea  kwa  Constitution  ile  inatengenezwa  ipange

commission hata itengenezwe kutoka local people ili waangalie sana sana. Mimi nilikuwa child labourer. Nilikuwa child labourer kwa maana hatukuwa

na chakula,  nilikuwa ninavaa nguo ya mama yangu  ili  nionekane  mkubwa  ili  nifanye  kazi  nipate  chakula.  Kama  ningekatazwa  angalieni  hapo  vizuri

zaidi  hiyo  Constitution  iangalie  hapo  vizuri  sana.  Tena  we  suggested  that  there  should  be  a  guidance  and  counseling  ministry.  Unasikia  watu

wanaongea juu ya guidance and counseling. Wazazi wameshidwa wako na mambo mengi ya kuangalia. Hebu hiyo ministry iangalie vizuri sana juu ya

mambo hii, madawa ya kulevia, street children and so on, guidance and counseling ministry. 

Point hiyo ingine ni all political parties should enhance gender equity and should get funding from the national treaty.

Presidency; the president should only get two terms of five years  each as  this president  should be for all Kenyans.  if he is for all Kenyans we should

avoid the statement (inaudible) sio watu wote, sasa unasikia kila mtu atapatiwa whatever. Then point ile ingine na karibu ya mwisho, we should have a
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president  who  can  count.  Hii  ni  kumaanisha  this  president  should  multiply  the  number  of  hours  used  by  women  when  they  are  dancing.  Unaona

wakina mama all these hours akina mama wanapelekwa huko kucheza dance na watoto  wa shule  wanawacha  madarasa  wanaenda  kuchezea  mtu,

sasa masaa yale yote watoto wanapoteza mwisho wa mwaka unaona watoto hawajapita kwa maana half the term wanachezea either wabunge or  the

president.  That should be put somewhere in the Constitution. Tena kuendelea hivyo unaona askari  kila pahali you see  that ther  are  parading  all  the

time, Kenyans surely hatuangalii tuone huko America for example. Sijaona askari  wanafanya parade  wanaweka red carpet  kila pahali,  kila wakati  hii

wanapoteza masaa mengi sana. Let’s have an economist, somebody who can really calclate the number of hours wasted by our askaris,  they can do

something better. 

Tena ministers; unaona ministers hawafanyi kazi mnasema ati hatuna maji, hatuna mtu wakuangalia land matters,  ako  wapi si anafuata mtu kila pahali

alipelekwa huko kufuata mtu kila pahali afanyie sisi kazi. akiwa ni minister for education hebu ashugulike juu ya walimu na watoto  wa shule. Akiwa ni

minister  for  health  hebu  washugulike  mambo  ya  hospitali  na  kila  pahali.  Lakini  unaona  wote  hakuna  mtu  anakaa  ofisini,  wote  wanafuata  mtu  kila

pahali. Niko na mengi, yale nimeandika kwa hiyo ninii Asanteni sana. 

Com  Zein:  Asate  sana  madam  Jean  Kiama,  pengine  mume-notice  kwamba  nilimuwachia  aende  mbele  kidogo  kwa  sababu  wanawake  wengi

wamekuwa hawajapata fursa ya kuzungumza. Asanteni. Sasa nikaita watu wa tano ndio watu wajue wako karibu kufika. John Kiare.

John Kiare: Commissioner and public at large thank you for giving me this chance law of the land. First  I would start  with problems facing the young

people.  I would like to… my names are  John Kiare.  The Constitution that will set  the creational facilities for  the  youth  to  avoid  idleness  since  idol

mind is the devil’s workshop. 

Second I would like to  have  a  Constitution  that  will  set  bodies  and  organization  that  would  look  at  problems  facing  the  youth  since  they  are  the

leaders of tomorrow.

There are many young people who are un employed. On the other hand we have many people owning many acres of land hence I would like to have

a Constitution that would be consisted that no one should have more then 50 acres of land un less he is providing employment.

I would like to have a Constitution that would allow fair distribution of jobs  vacancy according to the qualification without use of nepotism, tribalism

and “do you know anybody attitude”. 

There are many children suffering from domestic violence and divorce. In such cases the Constitution should set law and strategies that children would

be protected from such suffering. 

Justice  should  be  applied  to  everyone  despite  it’s  status,  standard  and  age  without  use  of  bribery  hence  Constitution  should  be  justified  without

discrimination.
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There should be set a Constitution to build role model and moral standards of Kenyans. for example we see  people  using abusive languages in public

places especially when we were going around with your father or  your mother we hear makangas shouting and calling dirty words.  The Constitution

should look at that.

Anyone mentioned in fraud or embezzlement of public fund or facilities should resign and until proved clean.

Civil servants misusing their powers  to frustrate the public should be sacked  and prosecuted  in the court  of law, e.g.  the police who are  bribed and

terrorize the public.

Freedom fighters should be buried honorably since they are the ones who fought for sovereignty of the land.

I would like a Constitution that would allow public institution to have mandate to select students country wide from previous exams especially colleges

to ensure equal distribution of education country wide.  Here I am talking about  public colleges conning students country wide where we have some

parents  who  cannot  afford  to  go  to  some  places  like  Kenya  science  so  I  will  talk  about.  The  Constitution  that  should  have  price  control  of

commodities and goods. 

Last I will talk about AIDS, the Constitution should come up with strategies that will directly teach the public on AIDS awareness and campaign since

in some areas. People are not informed about the paining truth of AIDS, thank you.

Com Zein: Thank you very much John. Nancy Muthoni amerudi? Hayuko. Tunaenda kwa Njoroge Nyong’o.

Njoroge Nyong’o: Hamjambo wanachi. Honourable Commissioner,  majina yangu ni Njoroge Nyongo.  Maoni yangu ni kuhusu Katiba ambayo sasa

mnayoandika saas.  I want to talk about  the Constitution, which you are  now collecting views. If you recall sometimes in 2000  there  was  confusion

and even disagreement between various bodies which wanted to review these Constitution. This probably based  as  a result of,  there was no such an

act in the Constitution, which specified when the Constitution should be written. I am suggesting that  comprehensive  Constitution  review  should  be

mandatory  after  40  years.  After  every  40  years  we  should  sit  down  and  write  the  Constitution.  That  therefore  we  should  have  a  timetable,  that

timetable should specify the number of Commissioners who shall collect views form Wananchi.  We should also state  how the citizens of this country

shall participate in the Constitutional process.  Again civic education to  the  citizens  so  that  they  can  give  their  views  properly  should  be  taken  into

account. Also the date should be entrenched within that Constitution. What I mean is that after years at least a specific date should be set either by the

head of the state or the head of the government or the leader for that matter who will direct when the Constitution review commencement should start.

The reason for these as I have stated earlier is because of the stalement we have been having and quarrels.  Even in 1963  on the eve of independence

if you can recall there was still such a kind of a stalement, this brought a lot of confusion, there was a lot of anxiety in the country and we really saw as

if this is going to be..,  there will be  war.  We don’t want such kind of a thin in future. We want to have a process  where there would be peace  and

everybody will enjoy giving his view without fear from any quarter.  The other area  I want to give my view is on the retirement of the president.  The

current governance structure is that of Executive president.  It  is  true  that  some  people  have  come  here  and  given  their  views  where  they  want  to

change the structure of governance and giving views, which provides the post of prime minister or even a ceremonial president. 
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The current structure states  that a president  should hold the office for two terms of five years  each after that they should retire.  Now suppose  after

collecting this view, you come up with a document which will give the post of prime minister will the current leader,  will he be qualified to be  a leader

of this country.  And I know for sure that the Executive  powers  which  used  to  enjoy  will  be  transferred  to  the  post  of  prime  minister  or  even  the

ceremonial president. My views are that such a person should be banned from contesting any post of leadership in this country, even if the structure of

governance changes. 

The  other  view  I  have  is  of  free  primary  education.  Basically  education  is  very  important  and  very  vital  for  our  development  in  all  areas  of

development,  social,  economic  or  even  political.  Many  people,  many  parents  in  this  country  cannot  afford  to  take  their  children  even  to  primary

school. I am suggesting that after reviewing this Constitution an act  should be enacted whereby there should be a provision of free education for all

primary school children.

The other  view  I  have  is  that  of  free  advocate.  You  find  that  the  legal  fee  is  very  expensive.  Justice  is  beaten  because  of  high  cost  of  legal  fee.

Government should provide advocate if one request  for one but if you can afford to have your own advocate  then you can go ahead and have one.

But a commoner should have a chance,  an opportunity to be  represented by an advocate  in the court.  Whether that matter is civil or  even criminal.

The other view I have is that of abolishing of some licenses. For example TLB (Transport License Board) You will agree with me that is a useless, it is

not a good term I have used but actually it is not necessary.  People  are  paid  for  nothing,  we  expected  that  after  attaining  this  license  we  shall  be

provided with some services. Transport will be put into a certain discipline where conduction of that transport  will be  properly.  This has not been the

case I would like honorable Commissioner to enact such a provision where such licenses should be abolished because  they are  unnecessary cost  on

the citizen of this country.

Com Zein: Njoroge, the bell was supposed to warn you so that you can summarise.

Njoroge Nyong’o:  I  am summarizing honourable Commissioner,  I have two points only to go.  Working days should be extended  to  six,  this  is  in

order to realize rapid economic development. You find that a country like Japan have done so well economically because of prolonged working hours

and days.  the other point I have  and  not  the  least  is  that  since  our  country  is  not  in  war,  most  of  our  military  men  are  always  idol.  Although  we

presume that they are working for 24 hours they should be engaged in other areas  of development.  For  example because  they have the facilities they

should be involved in construction of dams and in catering for environment matters. Thank you very much. 

Com Zein: Just hold on the Commissioner wants to ask you a question.

Com Prof. Kabira: Sorry, Njoroge you want us to prolong working hours, to how many?

Njoroge Nyong’o: Yes, to six working days official.
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Com Prof. Kabira: eight hours? What we have is eight hours five days a week. So you are saying eight hours ….

Njoroge Nyong’o: And probably ten hours. I wanted actually to elaborate that point but because I was rushed, let me elaborate.  The working hours

should be extended to ten and money should be paid on hourly  basis, on how many hours he has worked. Also the working days should be extended

to six so that we are not that all idol.

Com Zein : Thank you Njoroge. The next person is Patrick Kamuyu.

Patrick Kamuyu:  Thank you Commissioners for coming here in Juja constituency. My  names  are  Patrick  Kamuya  Njoroge,  I  am  a  surveyor  by

profession. 

On first of may that is labour day we are waiting for the secretary general of COTU to name all those people who have invested outside Kenya that is

foreign countries and we are waiting for that anxiously so that we know how much has been invested outside which must be  here which we should be

using ourselves and by that I wanted to confirm to maybe those who did not hear about what secretary general had said,  we are  waiting anxiously for

that.  Why I put it first was because  we wanted free education,  free health, and because  of that money, because  of that money, in  case  that  money

comes back we are sure that we are going to get free education from nursery and upto university because I know there is a lot of money outside.

On the presidency,  because  many people  are  coming to the presidency,  I only want to put more effort to  that,  apart  from  gaining  25%  of  the  five

provinces as is in the current Constitution, I would also request the new Constitution to have at least a minimum of  - - on top of that, 51% of the total

votes cast and in case there is a tie between the two aspiring candates  or  all, lets pick number one and two and go for the second round so that we

determine the winner.  Again, before a president, a winning president is sworn in, I would request, in the next Constitution we shall be  having, I would

request, before he is sworn in, we should have at least 48 hours, to organize court sermons and service incase he or  she would like to petition before

the president  is announced.   Incase again there is a petition, the winning president,  needs not necessarily be  served the court  sermons in person,  as

there was a case in the current Constitution.  His lawyers should be served, he should not be served personally.  

The president  again, trimming of his powers.   Hiring and firing of ministers, assistant  ministers and all parastals  chiefs should be done  by  parliament

through a Committee and not the president himself.  This is so because they won’t be loyal to the president, they will be loyal to the government.   

Retirement benefits.  Retirement benefits for a president who is going to retire should be done through a commission like the one we are  having now

by the Kenyan people, and in case he is to have benefits or retirement benefits, the salary or the benefits should be in hundred thousands,  and I don’t

want to quote how many hundred thousands,  but it should be in hundred thousands not be  in millions. The same should be done for MP’s salaries,

rather than hiking their salaries any time they feel like and  instead  of  that,  they  do  reject  Bills,  they  are  rejecting  bills  which  are  most  important  in

parliament and they pass bills, especially those which concern them very much.

For MP’s, I would request they should go for one term only, five years,  one term only so that in the current consitution they put,  that they should be
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given benefits, after serving two year terms.   I  would request  one-year  term so that they don’t get these benefits.   This is so because  the Kenya we

have, we have a lot of problems, so, why are they putting more money to themselves,  while the Kenyans,  ordinary Kenyans are  leaving under abject

poverty, jut under one dollar a day?  

On the election calendar, every Kenyan should be knowing about  the election calendar.   We should know when we are  to vote.   Most  of us know

that we are going to vote maybe in December and it should go upto February 5th.  Most  of us maybe don’t know that,  and those who know, if the

current Constitution, when it is saying so, we should request  that everybody in the current Constitution should be knowing all these things, that when

we are to vote, when the president is to dissolve Parliament because I know for this time now, he is keeping it as a secret weapon,  just as  he says so.

 On the side of human rights, human rights  -  -  I  will say,  human rights because  I even include the children, because  even  the  children  are  humans,

though they are abused of children’s  - - children’s bill which we passed  or  which they passed.   I  am saying which we passed  because  we accepted

them.   There was no way we could reject  them since they had being passed  by Parliament.   Some of the bills, they do pass,  like those of children,

just like it was said there before by another mama, that some of these rights  should  be  looked  at.   They  should  be  brought  to  us  again.   I  would

emphasize on that.  They should be brought to us, so that we see what should be done, because some of the rights as they are passed, they are ruining

our children.

Some powers, like the president’s clemency. I don’t see  the reason why a president  should be giving clemency to some people,  because,  if one has

committed a crime, let him or her serve the jail term and not be  giving a clemency by the president  because,  the way it is in the Kenyan government

now, the president clemency, sometimes it comes to those who are close to him, or those who have being brought to him by others  who are  close to

him.

In land matters and this one is  - - let me go to the Local Government.  In the Local Government, the Mayors  and the Coucillors,  mostly the Mayors,

they should be directly elected by the people and not by the councilors themselves, since they do serve, they are  serving the electorate,  and lastly, the

last one,  since I am a surveyor,  I put it to be  the  last.   Land  matters  in  Kenya  has  brought  so  many  problems  in  Kenya.   This  is  so  because  the

exectutive has taken all the powers concerning land.  I don’t see the reason why the Commissioner of lands should be having all powers, because, him

being employed by the government, he should be serving the government and through a commission, should be serving people  through land matters.

For any land matters, sorry. This commission should be there to solve all land problems and revoking those which have being illegally allocated,  like a

case we have in the government.  The government issuing land -  -  be  excised from forests.   I  should request  the commission, or  the Constitution we

are going to have, let it revoke,  all those government areas  which had being gazetted as  government forests.   So  many people  in Kenya,  don’t read

the Kenya gazette.  The government tries to cheat us that it had printed in the Kenya gazette,  that this and this is going to happen,  very few read the

Kenya gazette.  If we are  asked,  where the Kenya gazette comes from, many people  would think it  is  the  standard  of  the  nation,  and  if  it  is  being

written in the nation, it just goes to the,  - - directly to the end papers  and it is just a small caption which is written in the Daily Naiton,  that,  this and

this has being gazetted by the Kenyan government,  so,  I would request  the Constitution, the new Constitution we are  having, to  trim  some  powers

from the Commissioner of lands.  Thank you. 

Com. Zein:  Thank you Patrick, the next one line is Gachora Muchiri.  Gachora Muchiri?  Stephen K. Kamau?  Is Stephen K.  Kamau here?  Please
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step forward.  Stephen K.  Kamau.  Yes, Gachora Muchiri has not shown up.

Stephen K. Kamau:  Good afternoon honourable Commissioners, ladies and gentlemen. The presenters  are  Stephen Kinganga Kamau and George

Kirori Mbugua, and our memeorandum is in English, but I will try to interpret  in Kikuyu.  We have often listened  to  the  Commissioners  discussion

over  the  radio  on  Sunday’s,  referring  to  the  Constitutional  review.   We  have  concluded  the  ideas  of  most  of  the  contributors  are  crying  foul  of

somebody somewhere in postion, mis-using his or her power and acting or doing things in a manner to inconvenience or harm them. This is dishonesty

by people  in position,  is what would be directly termed as corruption and the following is our contribution of how to fight corruption.  Mundu muna

thiini wa gikundi kina ri, niambiriirie gwika ga corruption na hau uguo. Mundu ucio niagiriire ni ku-reportwo to the bigger authority. O uguo guthiite o

uguo. Na andu acio  riu mangihota ku-report wega muno tondu nio marona, mundu uyu niareka kaundu kana,  kaundu gataratutuarithia wega,  kaundu

ka guiya kindu ta kiu ta kiu. Kwoguo report icio ri,  niciagiriirwo ni ku-reportwo no to riboti uguo tondu ni mundu uramenwo, niagiriirwo ni gukorwo

approvite wega ati riboti iyo ni ya ma na angikorwo ni yakwandikwo, akorwo andikite na agasign. 

Corruption:  People in all level in entitites, should be involved, to report  and point out the existence of corruption,  as  those on the ground would be

better  knowledgeable,  when a conspiracy is done.   This should be  done  within  the  umbrella  of  the  entity.   The  report  should  be  in  a  situtation  to

substancient and put a report … (tapes ends)  

Number two, those reporting of what I have said, should not be victimized. The results should be attended immediately, within the entity or  the state.

Riu riboti iyo ri  ya  corruption  ri,  yaribotwo  gwi  authority  iria  relevant  immeaditely  niyagiriirwo  ni  kuoywo  na  irorwo  na  ona  thirikari  imenyithio  ta

bolithi. 

Action on corruption offenders: That is number 3A (1).  If it is a misuse of funds, the culprit should be made to refund.  If no refund, he or  she should

get a jail term, and never hold such an office anywhere in the republic.  Angikorwo mundu ni kuiya ayite,  akaiya  hihi  ta  mbia,  mbia  icio  niagiriire  ni

gucokia na ohwo tondu erwo arihe baini, o mbia iria iri ciitu nocio ekuneana. Ohwo na wabici teyo arari nayo ndakanetikirio gukorwo athuritwo giti ta

kiu hindi ingi thiini wa bururi wa Kenya.   

If grabbing of land- - that is number 3A(2),  if it is grabbing of land, the culprit should surrender  the same to the right owner,  or  money equivalent to

the  evaluation  by  the  owner  of  the  property.   For  example,  if  it  is  a  piece  of  land  that  was  erranously  or  illegally  allocated  to  a  developer,  the

developer has already put up a  - - developed, and maybe the owner has complain, and he needs compensation.  This person should not be  told that

land is already developed, so you get a piece of land elsewhere.  Maybe the piece of land was in Ruiru town, and you might not be  given a piece of

land in Nyandarua. So, if a situation reaches that way, the owner of the land should give the value to be compensated.

59



3B.  At each level of reporting,  the offenders should be subjected to 50% vote of no confidence by his fellow colleagues and the officers should be

suspended,  pending further investigation and action,  a penalty of not less than five years  jail should be instituted. Here,  I am  say,  if  it  is  a  group  of

people,  or  in  an  organization  somewhere,  and  maybe  the  majority  or  quite  a  number  of  members,  colleagues,  sees  that  one  of  them  is  doing

corruption,  and they don’t want it,  they should have a vote of no confidence,  and the organization should take  action.   So,  awe  suspended  and  be

investigated.

Then (c) still on corruption, where the corruption involves more than one person,  such  -  -  each should get a punishment relevant to his field.  Uu ni

kuuga  atiriri  angikorwo  mundu  ni  anyitwo  na  corruption,  aherithio  kuringana  na  field  yake  uria  ihana.  Ta  riu  hihi  muthigari  ahota  kunyitwo  haria

barabaraini agitia ikanga mbia. Riu ucio nake, acio eri nimagiriire ni kuherithio no mundu aherithio relevantly to his field. (d).   the action on corruption

offenders should involve public and private sectors.  The core of corruption should be broken and each citizen her/her justified size of the court.   That

means, if we can get rid of corruption, everybody will be entitled to his rights.  

Completion  of  Constitutional  review.   Elections  should  not  be  held  before  the  Constitutional  review  is  completed  as  we  might  have  a  fraud

Constitution.   Number  two,  if  Constitutional  review  will  not  be  complete  at  the  time  of  general  election,  parliament  should  not  be  extended,but

elections can be held under minimum reforms during the life of the current parliament. Haha ndiroiga atiriri, ati Consitution ingikorwo itarikite githurano

gigikinya, no tu-hold elections, elections no ciikwo under minimum reforms at  least  by all Kenyans by way of a national conference.  Delegates to the

conference will be  drawn from all sectors  of society,  civil and  political  endorsed  by  a  referendum.   Economic  recovery  strategies  should  be  given

priority by doing this, the wishes of the majority will prevail. Riu Constitution Review ingikorwo itathirite, no twike elections through minimum reforms.

Tunyite reforms iria turona ni necessary tucihitukie. Nacio icio reforms ri,  ikorwo ciiguaniirwo ni Kenyans othe na njira ya gwita mucemanio national

wa Kenya iyothe. Na delegates magiriirwo ni kuuma all sectors. 

Magiriirwo ni kuuma thiini wa civil service and political circles and endorsed. Tucoke uria utekuona uguo wotheri, tucoke tukorwo twiho, tuthiururukie

maratathi bururi wothe andu moige kana nimetikira kana matinetikira. Maundu maria magiriirwo ni kurorwo muno hindi iyo ri ni uhoro wa guthondeka

economy, niguo twagiriire ni gukorwo turorete muno na kungigithii uguo andu nomakorwo makiiganiire hanini. Namba iyo ingi topic ni;

A winning presidential  candidate.   To win the elections for -  -  number one.   To win the elections for presidency,  a  candidate  should  garner  the

current 25% in the five provinces, and an overall of 50% of the total  votes cast  to win the seats.  If not,  a run off should be held for the best  two,  to

compete. Haha naho ndiroiga atiriri, ati kuoya giti kia President, President  no muhaka agie na percent  mirongo na ithano thiini wa Province ithano na

acoke  vote ciothe iria ciikitio akorwo ni akinyitie nuthu yacio.  Na  kungiaga mundu urakinyia uguo ri,  no  tucoke  tuoye  aria  eri  mara-competaga  for

presidency mathurwo ringi, tukioye uria ugucinda. 

Number  two,  presidential  candidates  should  be  given  equal  coverage  in  the  campaining  and  also  facilities  to  reach  all  wananchis.   Presidential

candidates  nimagiirire  ni  kuheo  uhoti  wa  gwika  campaign  wega  mateguthumburwo  na  mahote  gukinyira  wananchi  oothe.    Number  three.   The

incumbent  president  should  not  use  civil  service  facilities  to  win  the  seats  unless  those  upheld  by  the  Constitution.   Campaign  period  should  be
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extended to 28 days for better coverage. Number five, the winning president should not be above the law, so the three arms of the government, that is

judicial, the Executive, the Legislature should be independent and the latter should be paramount and have control over the two, that is the judical and

the Executive should be answerable to parliament.

Legal language, i.e. (c).  the legal language should be simplified to a language the ordinary Mwananchi can understand i.e.  English and Kiswahili. That

means, in quotes  Wananchi  have  got  problems  because  someof  the  language  are  in  latin  or  other  languages  that  we  do  not  understand.   So,  the

languages should be simplified to Kiswahili or English.  The Constitution should also be a simple language as  above.   The Constitution should also be

in simple language, Auditor General i.e.  (d).  He or  she should be appointed by the  government  and  endorsed  by  the  parliament.   number  two,  he

should be appointed for two terms of five years.  Number three, he should access all books, and make reports  to parliament on time for action to be

taken, so he should access all books.  There should be no books or high voltage files that are not reached by everybody.

Land use. In Kenya today, they ae individuals with big tracks of land, undeveloped,  while thousands remain in slums. The un-developed land, should

be sold to the landless and a maximum land ownership, be reduced to 1000 acres.  Thank you.

Com. Zein:  Thank you very much for that joint presentation. I have a question for you before you give in your memorandum and sign our register.   I

have heard a number of people make reference today, to the 25% clause plus, a 51% requirement and you have repeated  this now, and said that in

the case of no one attaining the 25% plus the 51% majority of the cast votes, there shold be a run off for the best  two candidates.  Have I gotten you

correct upto that point?

Stephen Kamau:  yes, very correct.

Com. Zein:  Now, how do you determine the best two?  Particulary if you have two different (inaudible) you are using, you might have one has a 51 -

- closer to the 51% or has 51% but doesn’t have the 25%, and you will have others who have the 25% but not the 51%.  Which one do you  - - how

do you combine the two?

Stephen  Kamau:   Actually,  we  would  consider  the  two.   Those  closer  to  the  25%  in  the  five  provinces,  and  those  closer  to  the  50%  overall,

those…

Com. Zein:  Now you are  assuming that both will be  closer  to this one or  that one?  (interjection).   I  am saying you  might  have  somebody  who  is

closer  - - two or three who are closer to 51%, and two or three closer to 25%, who are different.  So, how do you determine who are the best two?

Stephen Kamau:  But now, you know, you don’t count one to five, you count 1,2,  so,  in the 25%,  we see  there is someone with 22%,  23%,  24%

and in the 50%, you find that there is somebody with 45% or 47% we take  those,  the best  two.   (interjection) ..  Ya!  No!  the one meeting the  -  -

closing to the two qualifications.  The 25% and 50%.
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Com. Zein:  Earlier on, I had called mzee George Wanyoike, to come and make a presentation but he had steped outside,  his number was 48,  so I

would like to give him a chance to come and make his presentation, so I am calling on Mzee George of Box number 530 Ruiru.

George  Wanyoike:  Thank  you.  Nafikiria  Hamjambo.   Bwana  Commissioner,  mimi nafikiria  hawa  wengine  wote  wana  furahia  vile  watu  wame

fanya.  Kwa hivyo, ile kitu mimi nita fanya, mimi niko na karatasi nilikuwa nime peana memorandum pale,  na kwa hivyo, ile kitu mimi nataka kusema

sitaki kuongeza juu ya hile.  Ile kitu mimi ninge taka kusema, ni point zile nime panga pale, ni point tano.  Na point ya kwanza, ni ya Mwananchi.  Awe

ana tanguliwa kikatiba ni  Mwananchi  wa  Kenya.   Na  huyo  Mwananchi,  awe  na  quality,  awe  na  uwezo  wa  kusaidiwa  na  serikali  ile  ambayo  iko

mamlakani, kwa hivyo Mwananchi awe free primary education.  

Ya pili, iwe free medical care.  Kitu kingine ambacho tunge takaka zaidi, ni kwa sababu ya vile watu una sikia wanasema kazi Kenya hakuna,  hakuna

kazi, sisi tugawanye kazi na masaa, kulingana na vile population yetu iko, maana kazi ni kidogo,  watu ni wengi. Igawanywe kwa masaa.   Kitu kingine

mimi ninge taka  kusema, ni juu ya presidential  elections.   Wakati  tuna sema  mambo  ya  president,  sisi  tuna  taka  president  awe  ni  Mkenya  kabisa!

Halisi.   Na  akiwa  ni  Mkenya,  awe  ame  toka  corner  gani,  mpaka  corner  gani,  awe  ame  pewa  previlage  kama  yule  mwingine  mahali  ame  toka.

Kikatiba.  Ile kitu ambaye sis tunge takak ni wakati watu wanan simama, watu wapewe ruhusa wote,  yeyote anaye jisikia ana weza kupigania kiti ya

president, wakati siku ya president ime fika, awe ame jitokeza.  Waki jitokeza, wata kaguliwa na zile kura ambazo wata pata.  Hii mambo ya 25%, hii

ni ya kusema, tuwe na minority rule, maana majority ina sema, kura nyingi zime toka  huko,  zime toka  huko,  zote zipitiliwe mtu, na zote  zina  uwezo

sawa sawa, kwa hiyo kusema 25% na huko uwe ume chaguliwa na million tatu,  mwingine ame chaguliwa na million moja,  na ame pata  zile 5% ana

kuwa qualified, hiyo akuna haja.  

Kile kitu kingine ninge taka  kuguzia, ni hii mambo ya uchaguzi wa parliament,  parliamentary elections.   President  asiwe hapo,  awe  na  siku  yake  ya

kufanyia uchaguzi wa president.   Wakati  tuna fanya mambo ya elections,  tuwe tuna Committee,  ina determine watu kiwango fulani, watu elfu moja,

mpaka elfu tano ndiyo wata chukuwa na mjumbe moja,  representation.   Kwa hiyo, iwe na maximum na minimum.  Kwa sababu,  wakati  mwingine,

muna  ona  constituencies  zina  fanywa.   Juja,  Githurai,  mpaka  huko  Yatta.   Zina  kuwa  constituency  moja.   Na  watu  ni  elfu  mia  moja,  na  ingine

constituency una sikia ina watu elfu mbili au tatu.   Sasa  yule mjumbe ambaye ana pigania hii watu elfu moja,  kura za hawa wato zote,  wakati  wana

enda kwa parliament, ana piga kura yake moja na yule ali chaguliwa na watu mia mbili, ana piga kura moja,  kwa hivyo, kuwe na majority kwa kila

kitu.  Kwa hivyo sasa ile kitu kingine mimi ninge taka  kusema, ni mambo ya provincial administration.  Provincial administration,  sisi wengi tulikuwa

ma-chief wakati  wa ki-colony.   Wakati  kuli kuwa na vyoo,  vime andikwa Asian,  African  na  European.   Si  hiyo  ili  ondolewa?   Sasa  hii  provincial

administration, ilikuwa system ya governor aweze kutawala watu, sasa hapa ina tawala nini?  Kwa hiyo, tuna sema hiyo iwe dissolved,  kuwe hakuna

provincial administration, ile mambo yote ita chukuliwa na local authority, na wale departmental  heads agencies wa departement  zile ziko huko.  Kwa

hivyo Wananchi, sitaki kuongeza mengi maana hayo ndiyo nilikuwa nime andika kwa karatasi yangu, na ndiyo nilikuwa na taka pitisha.  Asanteni.

Com. Zein:  Asante sana mzee Wanyoike. Nita ita majina matano ndiyo ujue kama uko karibu kabisa kuzungumuza. Mtu anaye fuatie ni number 66,

Peter  Ngugi. Peter  Ngugi yuko?  Hayuko.   Halafu Antony G. Wainaina, Anthony G. Wainaina?  Pia hayuko.  Halafu anaye  fuatia  ni  Peter  Kimani

Kamau.  Peter Kimani Kamau hayuko.  Baada ya hapo ana kuja Charles N.  Okeri.   Charles N.  Okeri?   Hayuko.  Halafu tunaye Vincent Nakungu.

Vincent Nakungu?  Akifuatiwa na Wanyoike Njuguna.  Wanyoike Njuguna?  Fred Ogola. Fred Ogola?  CJPC?  Father Francis Jambero?  Sorry.
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Father Francis Jabero:  Na toa shukurani zangu kwenyu Commissioners, nanyi pia Wananchi tukufu, ninayo mambo machache hapa, ambayo ninge

penda kuzungumuzia.  Some of these things had already being said, but it is good to repeat them because that is what we want.   Siyo?  Turudiye kwa

sababu  ni  hayo  ndiyo  tunayo  hitaja.  Kwa  hivyo  ninge  taka  kuanza  kusema  kwamba  tuwe  na  a  people’s  Constitution.   A  people’s  Constitution.

Tupatiye  watu  nguvu,  power  katika  Kenya  yetu,  na  hivyo  basi  Wananchi  kuwa  defined  kwenye  Constitution  yetu  kama  Wananchi  tukufu,  siyo

Mtukufu Rais.  Mambo kama hiyo itolewe.  Wananchi ndiye wawe  Wananchi tukufu maaanake sisi ndiyo tuna nguvu zaidi. 

Pili, kuna Constitution moja hapa kwetu ina sema Katiba ina sema tuwe na uhuru wa kuabudu.  Sawa, tuwe na uhuru wa kuabudu,  lakini Constitution

yetu ya sasa, I-define which God we are talking about. Which God?  Kwa sababu tume gundua kwamba watu wana abudu mashetani na bado  tuna

sema, kuna uhuru wa kuabudu siyo?  (Inaudible) tuwe na which God, otherwise hatuwezi kusema  - - tuna weza kuabudu  hata nyasi, tuseme eti nina

uhuru wa kuabudu.  Una weza kuabudu hata mtu, useme eti una uhuru wa kuabudu.  Kwa hivyo, the definition of God in our new Constitution should

be there.

Two, siasa nyingi ime haribu nchi yetu  -  -parties.  Na  wengine hata hawana siasa.   Kwa hivyo tuwe na two political parties  only.  Two, and that is

democracy.   Wale wengine  ambao  wako  kwenye  parties  zingine  zenye  zilianzishw  juzi,  waingie,  wachague  gani  wata  ingia.   Siyo?   Two  political

parties only.  Local authorities administration to be elected by the people.  Local authority. Local administration.  Kwa hivyo tuwe na mtu kama chief,

ambaye ana tufahamu sis,  katika kijiji chetu,  na ndiye ana ongea na local authority,  maanake (inaudible)  badala  ya kuwa na DO,  PC,  DC,  halafu

chief na assistan.   Hao wana poteza pesa  ya serikali.  Kwa hiyo tuwe na chief  tu  ambaye  ana  tufahamu  eneyo  letu,  halafu  ana  fikisha  mambo  yetu

mbele.

Tatu, ama nne, ninge taka kusema minor offences, kwa sababu wakati  mwingine una patikana na police barabarani,  sijui gurudumu la gari halina  -  -

nini haishiki ama ime isha.  Una sikia ume pewa bond, una enda court.  Court  huko pengine huku nini -  -  pengine ume ingizwa ndani.  Cells zetu zime

jaa.  Kwa sababu ya small offences to be fined there.  Kama gurudumu la gari langu halina nini, ni kuwa fined shillingi mia tano,  fullstop!  I pay there,

yes,  na  receipt  yes!   If  I  am  fined  pesa  yangu  lazima  nipewe  receipt  kama  nchi  zingine.  Small  offences  kuna  fine  there.  Kama  kwa  chief,  chief

akuambie kile unapaswa kufanya ufanye pale iishe na upewe receipt  yako akuwe accountable for that na hivyo basi  inaweza ku-reduce  number  ya

watu  wengi  sana  katika  magereza  imejaa  kwa  sababu  wengine  ni  small  offences  na  wanajaa  huko  hakuna  kitu  hata  wakienda  court  unasikia

wamewachiliwa na kwa hivo ningependa kusema kwa sababu hiyo tuangalie pia prisoners wetu.  Prisoners  should  have  their  rights  they  are  human

beings like us.  so they should have their rights. wanapaswa kupewa equal human rights. wawe na  siesta,  mahali  wanalala  ikuwe  sehemu  safi  kama

nyumbani. Wawe  wanapewa  nguo  nzuri  kama  watu.  Wawe  wanapewa  chakula  nzuri  na  wawe  wanamuda  wa  kuonekana  na  watu  wao.  Isije  ati

unaenda kamiti unaambiwa ati hakuna kumuona mtu. Kwani he is not a human being and he is my relative. Kwa nini Katiba imetuzua sisi kuwaona

watu wetu wakati wanashida. 

Tuwe na one man one voite, one man one job, hakuna mtu anakuwa na kazi nyingi halafu huyo mtu yeye ndio unakuta watu wetu wengi hawana kazi

lakini wengi sana unagundua kwamba mtu huyu ndio chairman kama vile tulisikia. Wengine wanapewa  kazi   hata  baada  ya  kustaabu  unasikia  tena

amechaguliwa a head bank. Nani amesema hivyo?
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President na prime ministers kuwa elected,  wawe na siku yao ya kuchaguliwa na  siku  hiyo  sisi  wana  Kenya  tuwe  tayari  tunachagua  raisi  wetu  sio

Mbunge. Awe raisi na tunaenda pale kwenye kituo tukijua kwamba ni raisi ndio tunachagua siku ya leo na kama ni prime minister  iwe  hivo,  hivyo,

kama ni misters iwe hivyo hivyo, siku zao. Halafu asiwe above the law, because hiyo above the law ni mambo ya roman. Ukisoma vitabu via Warumi,

watu kama Augustus Ceacers walikuwa wanachukuliwa kama Mungu ndio unasikia he is above the law. Hapa hakuna mtu above the law and we are

no Romans, sisi ni wana Kenya, sio? 

Halafu tuseme reshuffling, kama minister  amekosa  kufanya  kazi  yake  nzuri  afanywe  nini,  afukuzwe  kazi.  sio  kwamba  unafukuzwa  halafu  unapewa

ministry ingine. Mtu na hiyo ndio itamaliza ufisadi. Kwa sababu you are  corrupt  here halafu tena unapelekwa ministry  ingine.  Ufisadi  iishe,  ukifanya

kosa court straight away and our court should be very efficient. Halafu pia minister wachaguliwe kulingana na profession. Kama you are  a doctor  you

should be the one to head  hospitals  because  unajua  kuna  wakati  mwingine  amechagulia  ati  Doctor  ati  the  head  of  medical  services  hajui  doctors

wengine ambaye ni chini yake ndio wanamuambia what to do. That is too pathetic. 

Halafu  instead  of  Moi  Day,  mambo  kama  Moi  Day  amabyo  hatujui  tunasherekea  nini  tuweke  kitu  kama  heroes  day.  Tuna  heroes  day,  wale

walitupigilia uhuru tusherekee mambo kama hayo. Moi day what has he done so far? Tuwe na heroes  days mambo kama hayo na iwe siku ya public

holidays because kuna watu walitupigia ama walipigania uhuru,

Parliamentarians, mtu akichaguliwa ajue ni ofisi na ni kazi,  asichukue hiyo kama ni part  time job.  Iwe kazi na ajue ofisi yake iwe katika Constitution

yake. Constituency yake iwe na ofisi. Parliament is just the head quarters. Anapaswa kuleta mambo huko lakini awe daima every week na that should

be defined, kazi yake, kazi ya parlimenterians na pia ajue kwamba akifanya makosa kwa sababu he is a people  elected tunam/toa tupewe ruhusa ya

kumtoa kwa sababu ni kazi.  kwa sababu wengine washastaabu unasikia amerudi ati anataka kusimama, anazuia wengine kusimama. Ukishastitaabu

na kwa hivyo nataka kulinganisha hiyo pamoja na ustaafu. Kama we are saying wa Kenya kwamba kustaabu ni miaka hamsini na tano, basi wa define

in our new Constitution the starting time of work.  Tuanze kazi tukiwa tukiwa leave miaka mingapi. Kwa sababu nitabata kibarua ni fanye nikiwa 45

years,  nikishafanya  5  years  ninaambiwa  ati  ninapaswa  kustaabu  na  sijafanya  kazi.  kwa  hivyo  the  starting,  the  begging  of  kila  Mkenya  anapaswa

kuanza kazi akiwa miaka mingapi. Na  pia ti define kila Mkenya  aanze  shule  akiwa  miaka  mingapi  because  if  you  say  that  lazima  pia  useme  shule

inaanza hivi   nikimaliza  four  years,  university  and  then  and  then  I  am  legible  for  work  then  I  don’t  complain  nikistaabu.  Then  nataka  kuwaambia

wakina mama nivizuri tutoe mahali. 

Dowry  should  be,  removed  kwa  sababu  hii  ndio  inafanya  wakina  mama  waonekana  kwamba  wanatauliwa,  wazee  wanawaambia  “unajua

nilikununua” kwa hivyo anaambiwa mahari itolewe watu wawe free. If you want to marry you can agree between yourselfs.  Mama atoe  kitu kidogo

na mimi pia nitoe kidogo tusaidia wazazi wetu ama wakina mama mtaonekana mpaka mwisho kwamba we buy you. That thing should be out.

Halafu sisi kenyunaona wa Kenya wanaiga tu nchi zingine, wengine wamevaa kama Nigerians,  wengine wamevaa kama Wihindi, wengine wamevaa

kama  Wazungu,  sikuhizi  hata  nywele  umekati  wanafanya  hivi,  sisi  hatuna  hata  traditional  gear  and  we  are  talking  of  national  unity.  Wa  Kenya

waangalie kwenye Constitutional yetu tuangalie national unity ina maana gani from outside.  Ukienda Uganda sasa  unakuta ati wako na national gear

64



ambayo qsiku ya national kama tunayo heros day unakuta wakina kina mama wamevaa traditionally. Wazee wamevaa traditionally wanaenda sherehe

ya nationa… sisi tuna-copy tu wengine hata viatu, hatuna hata viatu kutoka Kenya. Unakuta umevaa zile za nani eh!.

Destruction  of  ones  propert  is  ..  kama  mtu  ameharibu  mali  ya  mwingine  she  is  chargeable.  Mtu  akiharibu  mali  ya  mwinge  he  is  chargeable.  He

chargebile  we  are  asking  the  city  council  and  those  people  who  wanaharibu  viosiki  za  watu,  are  they  above  the  law?  Kwa  nini  mtu  hata  kama

amejenga seheme ambayo hutaki unapaswa kufuata law lakini sio kuenda ku-destroy somebodies  property  without halafu unawachwa unaenda.  Law

should be defined clearly that legal action should be taken from you. 

Na  mwisho  ningependa  kusema  sisi  kama  wa  Kenya  tungependa  kuwapatia  commission  nafasi  mtuambie  vizuri  because  we  feel  very  much

embarrassed when all the time we read in the papers  we see  in the TVs  you  are  disagreeing  among  your  selves  and  you  are  not  doing  your  own

things. You are  the people  who have put you there to do our work,  to know the views of.  The Kenyans since we employed you, how can you go

there..  sisi ndio tumewa-employ and that is what we want the Constitution to know. If it is a people’s thing  then  everything  you  are  doing  you  are

doing for us and we have them, the majority what to tell you please we don’t want.  Kwa hivyo tunaona aibu sana ikiwa mara nyingi tunaona hivyo.

Tunaomba muwe pamoja na mtuulize tuwapatie muda mumalize hiyo kitu na iwe kitu ya kudumu. Asante.

Com Prof Kabira: Thank you very much for your views but Com Zein want to ask you something.

Com Zein: Thank you for your views. I just want if you could help us,  you don’t necessary have to answer this question.  You made a presentation

saying that yes we have freedom of worship but you want in the new Constitution this freedom of worship to  qualify  by  defining  which  God,  sure.

Could you help us if you have views about which God.

Father Francis  Jabero:   Exactly, I think as  human beings you know that is know deep  religion and I am sorry.  Each person is created  by a God

whom we know and live in and this God is a God which in all your books,  the books  you are  reading is defined, is a defined God,  is a God if it is a

Christian God, is a God of Ibrahim what, what and what, you know. And. if it is a Muslim God we know who he is, yeah he is Allah. If he is a God of

the Hindus we know who he is and I think this definition should be very clear to the Kenyans because when we say that freedom of worship and stop,

full stop,  we are  not told what and that is why there are  people  coming today with a lot of worshiping other things. We know very well  that  evil  is

something against so it cannot be a God. The definition of evil is that evil is a negative of… yes so we cannot bow down for a negative.

Com Zein : Thank you.

Com Prof. Kabira: Thank you very much Fr. Francis. Okay. Nancy Muthoni.

Nancy Muthoni: Hakwa nii nigukena ngenete niundu wa  uhoro  uyu  gutukinyira  niundu  ona  amwe  aitu  no  kuigua  turaiguaga  uhoro  wa  Katiba  no

tutiramenyaga Katiba niki na nii kuma riria njukire ni mwiri urathinia ngathii nganyua ndawa ngacoka ngacoka tondu ni ndirenda uhoro uyu thererwo

wega na kuuma hindi iria njukire ni ndikitie kunyita pointi imwe na nindiraigua ngeneire na iyo  ingi  no  tuari  haha  na  nii  ndaririe  uhoro  wa  ciana  iria
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iratigwo na haguikara na itari na kinya arori. Umuthi ndina pointi ingi, nii hakwa nyonete na ndiciritie. 

Uhoro  wa  atumia,  uhoro  wa  atumia  nii  ndirariria  uhoro  wa  atumia.  Atumia  nituahinyiriirio  muno  na  nitukoragwo  tuhinyiririkite  niundu  hindi  iria

guatuikire mundu niakihika kuma riria ahikire,  niaikarite  kwa  muthuri  miaka  mirongo  iri,  nigwathii  uguo  nikwarehe  corruption  ciana  ni  ciagimara,  o

mwana athii akoya cukuru, athoma, agikinya handu hangi o korwo mwana ni wa muiritu ni agia nda.  Ukaigua mutumia niwe wacokererwo ati ni we

utabundithagia mwana waku.  Ukaigua corruption ciothe  iracokerera  mutumia.  Ni  hathiaga  uguo  ukona  mwana  ucio  ni  aingatwo,  gugakinyirira  ona

mutumia nierwo bokobu out. Nii ngagikinyirira gukiuria, kai tukihikaga na right ciitu ciothe, tugagikorwo tuhinyiriirio, okorwo ni muthuri ni uraigua ringi

ni athire na hau ni agiire na kamugunda. Ona  agithii  gugacuria  kuria  bengi  ndaranjira.  Ni  agithii  uguo  nii  ona  nogukireherwo  ndehagirwo  mutu  ona

ndirakimenya mbeca kuria ciumaga. Ni gugithire uguo anyitwo ni ajali ni akua niandiga. Ngiikara thiku ta ithano uguo ndirareherwo marua mugunda

uria  ndigitigiirwo  ningi  niurendio.  Na  nii  ukiendio  ndiamenyaga.  Nii  ninguria  Katiba  ya  riu  atumia  maheo  right  yao,  niundu  riria  ugithire  wakihika

ugaikara miaka mirongo iri, mirongo itatu, wacoka  watuika ona nduri ona ki mucii ucio. Kai wakiri watchmen miaka iyo yothe na niungiakioneketio

uria  ungiagithiite  gugika.  Ni  undu  ucio  nyume  pointi  iyo,  right  ciitu  atumia  nitunengerwo  nigetha  mundu  e  mucii  onake  akeiguaga  ati  egwake.  Ni

turacoka  tukona  Maundu  maingi  muno,  ringi  kieya  ta  kiu  ni  giatigirwo  ni  muthuri  nigiakendio,  riu  niwatigwo  ningi  bara  na  ciana,  itiri  haria  iri  ni

wambiririe kurura guku nduri atia. Niwathii uguo niwakua na niwaga nginya gwa guthikwo na wari na indo. Ninguria Katiba riu tuheo right ciitu atumia

niundu nduagithiite kuigeria giikaro, wathiite o gwake mucii no kugie na kaundu tondu nima atumia hau ni ho nii ngoragirwo. 

Njoke  pointi ingi ya keri,  nii nindaiguaga  tene  ni  kwari  cukuru  cia  andu  aria  athini,  muno  muno  ta  Starehe.  Starehe  ciana  nituaiguaga  yetwo  ni  ya

muthini na agathii agathomera kuo mwana ucio no riu thiku ici, ti ya muthini. Yatuikire ya andu aria mena ici. Mwana wa muthini etwo kuo,  ugicoka

guthii muthenya uria ureritwo utware mwana kuo urakora  giti ona gutiri. Ugicoka guthikiriria ri giti kiari kia mwana wa Nancy  ri  ni  kia  Mbunge  wa

Pumwani na ndekuhitukite. Nii ninguria thukuru icio ciathire ku? Nitucokerio ithui athini indo ciitu na ngukinyia hau. 

Com Prof. Kabira: Thengiu muno Nancy. Lucas Soita Orenga. 

Lucas Soita:  Thank you Commissioners and the Wananchi at  large.  My names are  Lucas  Soita  Orenga  I  am  a  teacher  by  profession.  I  will  talk

about a few issue but in point form.

Beginning with political parties I suggest that we should only have a minimum of three political parties  and a maximum of five and these parties  should

be  funded  from  the  public  coffer.  For  these  parties  to  be  funded  they  should  be  active,  operational  they  should  also  have  MPs,  they  should  be

promoting peace and have good policies. On the political parties too we should have a rule that says parties  that belong to individuals and are  out for

sale. Like today we have parties, people have those parties and they are ready to sale to anybody who wish to be a presidential candidate. 

On the Legislature I would ask that we retain the nomination of MPs from among our selves but this would depend on the population of a given area.

Like if one area has a population of 5,000 people and has one MP. The same should be used to an area  that has an let’s say 100,000  people.  When

we calculate that way the people  will be  properly be represented.  On  the  Local  Government,  the  chairmen  and  the  mayors  should  be  directly  be

elected by the local Mwananchi and for one to be  a councilor he/she should have a minimum of form four education and for one to be  a mayor he
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should have a minim of division 3 or C plain and he or she should be of a good moral, conduct and not questionable.  We should also have powers  to

recall all the MPs all the councilors, if and when it is necessary.  Like today you will bear  me witness we have been here for long, it is almost five o’

clock and presently our MP has not been here to here what we have been saying, not even a single councilor  has  been  here  to  hear  what  we  are

saying. So in future it should be said that any un performing leader especially a councilor or an MP should be recalled. 

We should also have a Constitution which will grantee free medical,  free education and would guarantee security for all it’s own citizens. We should

also have a Constitution which will burn the up hazard or  rampant formation of un necessary commissions. We  have  had  commissions  inquiring  on

devil worship which up today we have not had their finding. We would ask this commission that is seating today to help us review our Constitution to

go and enable us at least compel with this commission that sat and did not bring their finding to the public, bring the findings to the public such that we

may here and see what really transpired………. Or illegal or irrelevant laws that would have occurred.  And then we should have a Constitution that

guarantees  continuous  civic  education  such  that  most,  if  not  all  people  can  be  educated  because  most  of  us  up  today  don’t  know  what  the

Constitution is all about. We should also have a Constitution which says that the people are a Supreme and not the Executive, the Legislature or  other

forms of government. We should also have a Constitution which takes  care  of its own citizen in that at  present  we are  irrationally and indirectly and

very heavy taxed and we need some relief. We should also have a  Constitution  which  will  bar  bad  leaders  from  assuming  office.  Thank  you  very

much.

Com Prof. Kabira: Thank you very much Lucas. Now we have Samuel Kariuki.

Sammy  Kariuki  Murathe:  Thank  you  very  much  Commissioners  for  coming  to  us  and  listening  to  us  through  out  the  day.  I  would  take  this

opportunity just to ask you to give me opportunity to speak in Kikuyu so that majority will understand what I am saying. Well my names are  Sammy

Kariuki Murathe. Education we have talked about education, nituaritie muno uhoro wa githomo, githomo nikio bunguro, tugaga githomo nikio bunguro

na tukwenda githomo, Constituion iitu ikorwo ikiaria uhoro wa githomo kuma nathari,  it is not from primary but form nursery school,  Tondu nathari

niho githomo  kiri.  Nathari  njega,  education  igukorwo  I  njega  muno.  Free  education  from  nursery  to  secondary.  Employment:   Tukwenda  Katiba

ikuonania uhoro wa mundu na wira umwe o ta uguo andu aingi moigite.  One  man  one  job  with  fair  salaries.  Tutige  gukorwo  twina  andu  amwe  ni

marabutha  ni  mbia  o  riria  aria  angi  nao  nikurira  marorira  na  kuria  ni  kuaga  ona  ki.  Ta  riu  tungirora  andu  aria  me  kahuaini  na  nimui  kahua  niko

karanyitiriire bururi uyu kahinda kangi, riu nikabuthite tondu ona nginya andu aria mararuta wira kuu maheagwo kindu ona utangihota kumenya haria

kirutagwo. Ni kindu kinini muno. O riria andu angi maraheo mishara minene minene, ta  Ministers na aria  angi.Ona  angi  ndiraiguire  maraheo  mbeca

iretwo cia entertainment. Imagine mundu uraheo sixty thousand on entertainment o riria mundu utangihota ona kwiyonera githeri gia kuria hwaini. This

is abusive. So tukwenda fair salaries. Fair salaries to all. 

Land: Uhoro wa migunda ni waritio muno na niututhumburite muno. Tukwenda  Constitution  igukorwo  igi-cater  uhoro  ini  wa  land,  every  person  in

Kenya, every citizen in Kenya  is entitled to a piece of land, every citizen must be entitled to a piece of land.  Ndirenda kuuga ati ona mwana ona uria

ungi araciarwo umuthi, agiriirwo ni gukorwo ena kenyu gake ka mugunda thiini wa Kenya,  Kenya itu ni nene  muno  na  tutiri  turaiyura,  twina  kundu

kunene muno gutari na kundu kwina kiria.  Nacio title deeds  tuiguire ituike freehold na migunda itige kuheo title igiri ciumite gwa thirikari.  Tukwenda

Constitution  streamlined  ati  gutiri  mugunda  wagiriirwo  ni  gukorwo  na  title  igiri.  Umuthi  uyu  Commissioners  I  am  telling  you  we  have  problems.
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Ugakoraga  mugunda  wina  title  igiri  ithatu.  Ukarigagwo  who  is  who  na  ira-bear  different  names  na  ciumite  thiini  wa  wabachi  imwe.  Tukwenda

Constitution igu-streamline Maundu macio me mothe, twage gukorwo tukirua. 

Development: Nitukwenda Constitution geared to development thiini wa Kenya ati Kenya iku-developwo equally. Tutigage kuona ati mwena umwe

niguo urakura uria ungi naguo ndurakura.  For  example ta riu angikorwo kuria kuroima  cash  crops  niugukora  ona  mabarabara  matiragereka.  Kuria

gutari  kindu  nikuo  mabarabara  matuarirwo.  Tutikwenda  ndeto  ta  icio.  Tukwenda  wakorwo  kundu  ni  kurakorwo  gugikura  na  cio  indo  ciao  ona

okorwo ni mabarabara  nao makuranie nao,  uguo na njira iyo na nigetha nayo national cake  ihote gukorwo igi-share equally. Na  twarora  mwena ini

wa urimi. Ni njira imwe tuturaga tuonaga mai maingi guku Kenya gwitu twi mai maingi muno na bururi witu ni mwega muno, wi tiri munoru na gutiri

kundu gutangikura  kindu  na  mai  mothe  maroraga  oro  iriaini.  No  twende  Constitution  igu-spell  ways  kana  ikuirana  njira  iria  mai  macio  mangihota

gutwarwo kundu kuria guothe gutari na mai, kugie na irrigation schemes iria ikuhotithia andu aitu makorwo magikuria irio. Tuhote gukorwo tukihe irio

ithui tukahuna. Consitution ya muthemba ucio niyo tukienda muno muno makiria ikorwo ikihotithia Kenya gu-shine makiria  na  muno  makiria  tuhote

kuhuna nda. Na hindi ya development, ni tukwenda andu aria mareka development ikorwo i non-partisan. 

Uguo  ni  kuuga  atiriri  gutigatuike  ati  mwetha  muna  ti  wa  DP,  mwena  muna  ti  wa  Kanu  ndugukurio  ati  tondu  ni  wa  colony  kan  ni  wa  kiria  kingi

ndugukurio. Mundu okira uria ukwenda guthii gwikithia  harambee  kuna  ni  arorio  ni  wa  Kanu  kana  ni  wa  kuria  kungi,  ucio  tutikwenda,  tukwenda

development  ikorwo  i  non-partisan.  Constitution  ikwo  ikuhota  gutuonithia  ati  development  ikwo  as  non-partisan.  Street  boys  and  girls

nimathondekerwo thukuru Government schools. Government ithondeke, Constitution yarie uhoro wa street boys and girls mathondekerwo mathukuru

ma thirikari,  aya  nio  mangicoka  gutuikaga  maheo  mawira  ta  ma  gukorwo  ma  giturorera  bururi  me  army  itu,  standing  army  tondu  nio  mangicoka

gutuikaga mara-employwo thiini wa army. Na nigetha tukoragwo twina our standing army kuuma gwi street boys and girls. 

Police:  Constitution  ni  turenda  iria  ikuhota  gu-spell  wega  wira  wa  police  na  nigetha  makorwo  mari  a  guteithiriria  muingi  na  ti  kunyarira  muingi.

Guteithiriria muingi tondu nituiguaga ona borithi ona korwo ni  kundu  ta  mabururi  mana  kuu  nja,  mundu  anginyitwo  e  muriu  na  kuu  njaa,  muborithi

atuaraga muriu kinya gwake mucii agatiga amuigirira ki? Uririini agacoka agethiira, no guku tiguo. Muriu anginyitwo ni borithi atuaragwo ki? Akaingirio

na kuriori, it is not a crime, it is not a crime in Kenya. So, Commissioners thank you very much. Asante sana. 

Com. Prof. Kabira: Asante sana. Peter Macharia Mathe

ri, Box 155 Ruiru. 

Peter  Macharia:  My name is Peter  Macharia Matheri  and I am going to speak  in Kikuyu. Mbere  ya Maundu mothe  nitukwenda  mabunge  maria

megutonya Bunge ona o muchara wao unyihanyihio tondu o nio maninaga mbeca ciothe ci cia bururi na ciatigara igatwara kwa self of defence.  Kuuma

hau okorwo ni ta borithi makerwo inyui muitindike, riu gwitindika kwao, ni macemania nawe, leta kitu kidogo. Ongorwo nduri na kitu kidogo,  borithi.

Uguo riu corruption wambere aria mathondekete ni aria tuthuraga. Na  tuamatuara Bunge nao magatuika  Bunge  ti  nyumba  ya  kihoto  ni  nyumba  ya

mundu utari na kindu giake agie na kindu giake. Uguo hau hambe harorwo muno. 

Muti uria ungi nguoya ni wa borithi.  Ungihitia unyitwo utwarwo cell,  andu kuu mararaga marugamite tondu  cell  iria  ringi  ituraga  kuu  no  ya  hindi  ya
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muthungu na hindi iyo andu mari anyinyi muno na riu andu nimaingihire. Woima hau angorwo nita cai,  uria wothe wathambio niguo andu marehagirwo

hau  na  nduri  atia  kana  atia  ungihota  gwika  tondu  unyitirwo  ringi  ni  kigenyo  wuigiriirwo  na  ndwikura  uhoro  ucio.  Woima  hau  utwarwo  igotini,

uthomerwo charge sheet yaku ni Judge,  uragio uge ii kana aca,  woiga aca  ni rumande. Rumande nikuo capital  punishment ya mundu uria uma wake

nduramenyekana kana niehitie kana ndehitie. Hau ngoria angikorwo kwina human rights niibatie uhoro ucio iruirire biu itigirire utigani wa rumande na

njira itihanaine tondu mau ni marika meri mwanya. 

Twoima hau riu ningi nituke kwi Majudge tondu Majudge nimo utheri wa bururi na nio miici ya bururi. Tondu wathii kwi Judge ndari hindi agakwira ati

ciira  ndekuhota,  wambe  umunengere  mbeca  atacirite.  Na  watho  ubatie  anengerwo  mbeca  arikia  gucira  cira.  Kwoguo  korwo  notuteithiririo  ni

ndukamunengere mbeca, mbeca icio ukariha igoti riria aracirira. Ahitia ahotwo,  mbeca ciaku ugaikara ona cio ugetha wakiri ungi ui cira.  Tondu hindi

ciothe we oigaga nio nio nigetha uture umuhoyaga mbeca itari na gitumi. 

Riu kuuma hau ningi ni uhoro wigie  wa  mundu  agithii  barabara.  Ugithii  barabara  umire  gwaku  mucii,  woka  o  wakinya  stage  ri,  niguo  maitho  ringi

matururire. Uranyitwo ringi na hinya utamburagirwo nguo ringi ni makanga. Na tondu uranyitwona hinya kwina Ministry of Transport na nduirigitwo na

matiramenya kuria urathii. Naguo uhoro ucio niukwenda uninwo hinya kaimana angikorwo ni kundu kurendekana gukorwo kwina thayu. 

Kia muico ningi ni uhoro uyu wigie haria mundu ari, tari guku turi, wahota kuona title deed mugunda ni umwe, na title deed ni ithatu. Tondu angorwo ni

ta uria wa kwa migunda, kihoto giake ti inyui ni nda yake,  uguo ona muoranagari we ndari ho.  Na  gugukienda gwikirwo watho,  angorwo wi dereva,

utuarage  ngari  wi  thiini  nigetha  ikiguari  andu  angi  makiringwo  magururi  nawe  ukoinikira  handu  hariku?  Okorwo  niwahitia  ona  wi  Judge,  uria

uherithanagia ri onawe wambe uhere nigetha ukunde ruo rua mahitia. Ndikwaria undu ungi. 

Com. Prof. Kabira: Thank you very much for those views Peter Macharia. James Kiongo. Ako? 

James  Kioko:  Hamjamboni  Wananchi?  Ma  Commissioner  habari  yenu.  Yangu  nikuguzia  habari  ya  wakimbizi.  Hawa  wakimbizi  inafuata  miaka

karibu  kumi  hivi,  walikuwa  hapa  hii  inaitwa  prison  hii  ya  Ruiru.  Lakini  wakati  walikuwa  wa  Somalia  na  walikuwa  hawa  Sudanese.  Sasa  wakati

walikuwa wanapigana huko kwa camp walifukuzwa huko.  Walipofukuzwa sio kufukuzwa ati wakarudishwa kwao,  tuko nao hapa na hata  wa  sahii

tunaongea habari ya Katiba sisi watu wa Juja au watu wa Ruiru hasa kwa sababu mimi ni mkaaji wa Ruiru kutoka utotoni lakini mimi ninashangaa haki

yetu  tumenyimwa  kwa  sababu  sisi  tumeletewa  watu  ambao  hata  hawana  tabia  mzuri.  Ukiangalia  kama  ni  kijana  wa  refugee  yuko  na  nywele,

ameshuka nywele huko. Lakini mimi jibu langu mimi ninauliza, security inaweza kupatikama namna gani. Mimi ninaona security iwezi kupatikana kwa

uraisi kwa sababu hao watu hatujui kama ndio usiku wanageuka kwa sababu ni mtu kama sisi. Hatujui kama ndio hawa wanachukui hizo bunduki au

wanachukua  silaha  zingine  kutuangaisha  kwa  sababu  binadamu  ni  binadamu.  Sasa  kwa  hayo  mimi  ninasema  hao  watu  wako  na  pahali  pao  pa

kupelekwa kwa sababu ni majirani zetu  na  tunatakiwa,  wanatakiwa  walindwe  na  nchi  ile  wamekimbilia.  Wawekwe  huko  kwa  kambi  la  sio  hivyo

waondolewe huko.

Kunaye swali ingine ya watu ambao wanataka vitambulisho. Identity cards. Kwa jumla huko Ruiru  nimepeta ma-report  ambaye nimeyafahamu sana.

Inasemekana  namna  hii,  sasa  wewe  kama  unataka  kitambulisho,  ukuje  na  kitambulisho  ya  baba  yako,  ukuje  na  certificate  ya  shule  halafu  ndio
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utapatiwa lakini wengine wanatoka sehemu mbali mbali wengine wamehamia huko Ruiru. Kama umjetoka upande wa Western,  wewe umezaliwa na

umehamia hapa Ruiru, unaelezwa namna hii, hapa hatuwezi kupatia wewe kitambulisho kwa  sababu wewe sio mtu wa area  yangyu, we enda huko

we  astern.  Sasa  unashindwa  huyu  mtu  atatusaidia  kweli,  na  huyu  mtu  ni  nani?  Sisi  tunamuelewa,  ma  chifu  wetu  ambao  wanatakiwa  watupatie

kitambulisho ya kitaifa lakini hawafanyi namna hiyo. Sasa  kuna watu wengine ambao wazazi wao wamekufa wamewacha familia. Hawa watu tangu

walikuwa na wazazi walikuwa ni landless wanaishi kwa nyumba za kukondesha. Mama amekufa, bibi amekufa amewacha watoto.  Sasa  hawa watoto

hata hawachachukua ID wanaelezwa ni lazima waende washitaki kifo ndio wapate procedu re ya kupata kitambulisho. Lakini mimi ninashindwa hawa

watu  hata  hawajui  njia  ya  kuenda  huko  kusitaki  kifo,  hata  wakishitaki  na  hakuna  kitu  wataridhi  itakuwa  namna  gani?  Ningeomba  sheria  ile

tutatengeneza tusaidiane ndio haya maneno tuyaondoe hasa kwa upande huo wa mayatima ambao wamewachwa na hawana mashamba na wanataka

vitambulisho. 

Upande wa industrial,  tunayo ma factory mengi ambao sasa  ukiangalia hali yao wanaendelea tu kujimudu kifedha lakini sisi kama wafanyi kazi  kwa

hiyo  ma  factory  hatupati  mshahara  ambao  unahitajika  lakini  sisi  tunaendelea  kuumia.  Ukiangalia  drainage  hiyo  wameleka  hiyo  nini,  uchafu  uchafu

yenyewe imeelekea kwa mto na huo mto ndio tunakunywa hiyo maji.

Com Prof. Kabira: James, so wind up kwa sababu alipiga kengele kama dakika kumi iliopita.

James  Kioko:  Oh Pole.  Ninayo machache hapa utaniruhusu nikuambie. Sasa  nataka  hawa  watu  badala  waandike  mtu  permanet  wanachukuanga

casual ambao sasa unafanya kazi kwa wiki mbili halafu unasimamishwa. Na  huku hiyo factory inapata ma elfu ya ma million kila mwezi. Sasa  sisi na

ukiwa kwa hiyo factory unatakiwa uingie kwa work cooperative, uingie kwa NSSF kwa sababu wewe umeandikwa permanent lakini kama sio hivyo

sasa sisi tutaendelea tu kukaa tu kama watu hawajui haki yao. Kwa sababu ukiumia huko wewe hata hamko na huyo tajiri. Wewe unaenda kiviako na

huku umepoteza mguu umepoteza kidole.  Sasa  tuna haki kwel,  hayo nafikiri nyinyi kama ma  Commissioner  mtatusaidia  pande  huo  kuangalia  yaani

kama factory ile inahitajika inatakiwa ichukue watu elfu ngapi ndio sasa  hawa wa casual wakija wanaingizwa hapo yaani kuwaongezea sababu sana

sana hawaandiki permanent wanaandika casual.

Tuingie upande wa prisoner, mimi ningeomba wale watu wamehukumiwa kifo pengine wasinyongwe. Wapatiwe kazi huko kwa jela ndio wasaidiane

na watu wale wengine mabusu kutengeneza chakula huko shyambani. Na hayo ndio nilikuwa nayo. Asanteni.

Com Prof. Kabira: Asante sana James. Ruth Wangare. Na Ruth akimaliza hebu nione ni nani atakufuata. Tuna Rose Njuguna, so after Rose we shall

have Henry Ngufi and Henri Njuguna.

Ruth Wangare: Thank so much for this opportunity,  I would make my presentation in English, I would be very brief I will straight to the point and I

would only talk about children. Properly what I will be  asking you people  who is seated  next to you. Do you have a child in the hall. Do we have a

single child in the hall? So I am going to talk about them because if all of you you came out and you raised your voices and you didn’t bring them here

to say what they want then I believe we are discriminating them. So I am starting from thee,  that our Constitution is discriminating our children, that is

my first point. We don’t have a single chapter  in the Constitution that is addressing children and children alone and I am requesting our Constitution
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that when are reviewing it please let us have a chapter on children. 

I am going on the principals that I would propose  that they be included in  our  Constitution  and  one  is  that  our  Constitution  should  have  a  distinct

recognition of children in a special section under the bill of rights. 

Secondly,  the definition of a child; we want a Constitution that is defining who  a  child  is,  and  we  are  requesting  the  Constitution  to  harmonize  the

various definition in our Kenyan closest in our various acts, to define a child as a person, a boy or a girl who is 18 years  and below. In these case  we

are also recognizing the un born,  we are  talking about  the un born child so we are  taking about  from 0-18  years  because…we want a Constitution

that recognizes that.

Nationality and citizen right; we want to have a Constitution which is addressing the nationality of guaranteeing our  children’s  nationality.  The  other

thing that we would like our Constitution to address  is the right to life and the basic rights of  children.  We  recognize  that  our  children  have  got  an

inherence to life. In this case  we are  paying a lot tax and we are  recognizing that we are  making a very  big  contribution  to  the  government,  so  we

would like the Constitution to recognize that.  And also the issues of nutrition, you go to places like Turkana place which are  very poor,  it should be

recognized that they have a right to life by providing food to them and quality food.

The right to education; the parents are not able to educate there children, because they don’t have money and because the school levies have become

too much so we would the Constitution to address this issue. Let the tax which is being paid by Kenyans be used.  Currently  we have schools which

are run by very few teachers whereas we have a very big float of teachers but our parents have been paying taxes and we would like the Constitution

to ensure that every child is entitled to free basic quality education and affordable education when they get to the secondary school.  Because the poor

child of today is the poor adult of tomorrow. If we don’t arrest the situation as it is now, if the Constitution is not going to address  this, the situation is

going to run out of hand.

The other thing is that we want a Constitution which is assuring us,  which is assuring our children, protection from abuse and exploitative measures.

We want our  Constitution to harmonize, to reveal this kind of  palatine, you are protected because you have the right to protection.

The other thing is that our Constitution must ensure putting in place or  looking into the best  interest  of the child, how many times have we gone out

without consulting our children, how many kind of Acts have we come up with without considering the best interest of the child.

We would like a Constitution which is ensuring a special  or  rather  which is kind of giving us a go ahead to starting a special  Constitutional office for

protection of children, we don’t have a particular place where we take  the problems of our  children.  This  is  an  office  among  others  which  will  be

mandated to prosecute violators of children’s rights in any court  of law in Kenya and handling all legal issues regarding children in accordance  to the

law.

The other thing is that this office should be able to influence the law, policy and practice which will affect the human rights of children. So in this case  is

not just but a kind of a Constitutional office but it is an office that would be ensuring that the policies and the laws that  are  addressing  children  are
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presently  reviewed  to  march  with  the  talents.  So  in  this  case  we  are  requesting  our  Constitution  to  give  us  a  go  ahead  to  stat  such  kind  of

Constitutional offices. The other thing is that we would like to have a Constitution that is ensuring access to justice by our children. They are  not given

an opportunity to say exactly what happened.  They are  not given an opportunity to say,  Oh it is not me it is somebody else.  So in this case  we are

requesting our Constitution to adrees such kind of issues such as ensuring that justice is done to our children. So I will  stop there, I had so much I had

very short time and I will thank you so much.

Com Prof. Kabira: Thank you very much Ruth. Henry Ngugi:

Henry  Ngugi: Kwanza  nikuwasalimia  Wananchi  watukufu  na  ma  Commissioners  ambao  wamekucha  kutupatia  hii  nafasi  ndio  tutoe  maoni  yetu.

Kwangu mimi nitaongea kama Youth kwa sababu wale ambao ni youth ama wale watu ambao wana umri mdogo tuko na shida nyingi sana katika hii

taifa yetu ya leo. Na moja ya shida ile kubwa sana tuko nayo ni mambo ya un employment. Hatuna kazi,  unaona mtu amesoma, amemaliza shule na

anakaa tu nyumbani. Sasa akiwa nyumbani unaona kwamba it is as if being unemployed is a crime kwa sababu unaenda kwa njia unakutana na watu

kama askari hivi wanakuuliza unafanya kazi gani unaawambia wewe hauna kazi you are  a job seeker  na hata unaweza kuchukuliwa upelekwe police.

Leo tunajiuliza sisi hiyo sio makosa yetu kukosa  kazi,  ni makosa ya taifa and the same same country is  harassing  us.  now  you  want  a  Constitution

which is going to guarantee us freedom the way we are. Si ati because maybe hatuna. Kazi tunaonekana kama sisi ni Wananchi ambao ni Mwananchi

nusu, tuonekana kama sisi ni Wananchi kama wale Wananchi wale wengine.

The  other  thing  mambo  ya  employment  opia,  kuna  hii  tabia  ya  makampuni  kufanya  wanatoa  the  so  called  expatriates  from  outside  the  country.

Unaona kila mwaka our public universities kunafanyiwa graduation ceremonies,  wanagraduate watu wengi sana and tunaambiwa kwamba there are

so  many  graduates  without  jobs.  Lakini  unaona  kampuni  zingine  zinaenda  countries  like  India,  England,  America  zinatoa  watu  huko  ati  zinakuja

kuwaleta hapa ni expatriates. Does that mean that our curriculum in our public universities and in private universities is not the required standards  and

cannot produce professionals of the required standards.  And if that is the  case  why  don’t  we  overhauled  the  whole  curriculum  and  come  up  with

people who can hrun  our  country.  Kwa  sababu  sioni  haja  tuwe  tuna  invest  so  much  taxes  in  education  tena  tunawacha  wale  watu  tume-educate

tunaenda nje tunatoa watu huko tunakuja tunawaleta hapa ati wawe wanafanya kazi,  that is ruining our country and we are  losing both the taxes and

the job opportunities.  Tena kuna wale watu ambao  in  unskilled  labour  kunatolewa  watu  nje  wanakuja  wanafanya  kazi  ambgao  hata  mimi naweza

kufanya hata kama sina ujuzi wowote. Sasa hiyo Katiba ningetaka iangalie, we should have a law that pass  companies and government from bringing

professionals from outside the country for jobs  which we Kenyans ccan do here.  Kama kuna wafanyi kazi  ambao  wanatolewa  nje  ni  watu  ambao

hatuna wao hapa, but if we have them here why do then do we go outside and get these people. Sioni faida. 

The other thing ni mambo ya immigration law. Unaona kwamba Kenya imekuwa I don’t know how to describe it, kila mtu anaweza kuja hapa Kenya

na  afanye  kila  kitu.  Ni  juzi  juzi  tu  nilikuwa  naongea  na  jama  mwinginwe  wa  DRC  (Democratic  Republic  of  Congo)  na  ananiambia  kwamba

wanapenda Kenya sana kwa sababu ukiwa Kenya unaweza ukafanya  chochote  ambacho  unataka,  that  is  what  he  told  me.  So  it  seems  we  have

opened  our  country  to  everybody  to  put  anything  he  wants  hata  Abdulla  Olkalali  akikuja  hapa  anakaribishwa,  Osama  Bin  Laden  akikuja  hapa

anakaribishwa. so this one is jeopadising our security asa  country,  tunakaribisha watu yes,  kukaruibisha watu sio vibaya but we know  who  are  we

welcoming.
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The other thing I would like to say is about quarter  system, kama ni education kama kwa kazi kama kwa nini I don’t think it should be applied kwa

sababu sasa  kama hapa maybe Kiambu  tuko  na  watu  80,000  who  are  paying  taxes  na  a  place  maybe  for  example  like  Turkana  we  have  about

15,000 who are paying taxes, are we supposed to share the national cake  equally? I think we should look at  this issue,  the number of people,  what

they are  contributing to the national tax and then when this  national  cake  is  being  divided  then  you  find  that  it  should  be  divided  according  to  the

number of people.

Ile  kitu  ingine  ningetaka  kuiguzia  ni  mambo  ya  wastate  of  national  taxes,  unaona  kwamba  mtu  anapatiwa  kadarasi  na  serikali  wewe  ujenge  hii

barabara, hii bara bara inakuwa contract hiyo imepatiwa 30 millioni, tunakaa after one year inajengwa nusu, au one quarter halafu inawachanwa nayo.

Sasa hiyo barabara hata kule ilikuwa imejengwa inaanza kubomoka, sasa we have invested 10 million shillings hawezi enda kwa hiyo pesa  utoe hapo

na uwezi ukamaliza hiyo project, kwa hivyo hiyo project haitusaidii. Katiba inafaa kuweka sheria kama hii project imeanzishwa, this project is going to

be completed within a specific duration of time and if that person is not going to complete that project he should not be paid anything, in fact he should

be sued. Anafaa kushitakiwa and hakufai project ingine ianzishwe kama hii haijamalizika kwa sababu serikali inapoteza a lot of money on this project.

Zingine zinaachwa for example in Utalii we have nyumba sijui zilikuwa za Nyayo Bus hazikaliwi na watu ziko pale.  Hizo pesa  zilitumiwa kujenga hizo

nyumba haiwezi ukazitoa huko,  haziwezi zaidia mtu na hizo nyumba hzazitumiwi so  that  was  wastage  of  money.  So  these  things  should  be  looked

upon. 

Kitu ambao ningetaka kumalizia nayo, I have a lot but because of time mambo ya wanaweke, you know we may try to deny it but they touch us,  they

are  our  mothers,  they  are  our  sisters,  some  of  them  are  our  wives  na  unaona  kwamba  because  there  are  vile  mambo  hivyo  kuna  watu  ambao

wanakosana na Wanaume wao sasa unaona mumerudi nyumbani kule mlikuwa mumezaliwa lakini katika desturi  zetu za kiafrica mtoto wa kike hafai

kuwa anaridhi mali. Sasa  unaona wale watoto  ambao mumerudi mumelelewa huko kwa nyanya yenu when it comes to the time of inheriting unaona

you  overlooked.  Kwa  hivyo  ningetaka  Katiba  kama  ni  mwanamke,  ana  watoto  hapo  na  wako  hapo  wamelelewa  hapo,  wamezaliwa  hata  kama

hawajazaliwa hapo wamelelewa hapo, they should be considered as  equal kama wale wale wa kiume kwa sababu hii ni kitu ambao inaleta vita kwa

manyumbani unaona uwezi, mtu  kama  mimi asikie  atyi  shamba  itagawiwa  watu  hapa  na  tumekuwa  hapo  nitanoa  panga  hata  mimi nitokr  nipatiwe

sehemu yangu because  I am entitled to that one.  Tena mambo ya wanawake,  wengine wanapata  they are  very bright lakini kwa  sababu  ya  kidogo

wanapata mimba so then unaona mtu ambaye he is discontinuing her education,  kuwe na sheria ambayo huyo mwanamke kama anajifungwa, mtoto

akishakuwa mkubwa kama anaweza kuendelea na  shule  so  that  kama  if  you  wanted  to  became  a  doctor,  I  don’t  think  the  pregnancy  should  be

between you and may be a doctor. Thank you.

Com Prof Kabira: Thank you very much Ngugi, thank you kwa hiyo maoni. Henry Njuguna.

Henry Njuguna: The Commissioners and the congregation at large. Mine name is Henry Njuguna and I am going to give my views in Kikuyu. (Tape

ended)

Nick Ndisho …………..I think we also need by that to strengthen this political parties so that they can have a deeper  meaning. Then there this issue
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I wanted to point out on mergers. If at all there is going to be any merger of any political party, at least two thirds of the members of that party should

agree to that merger not like one person the boss of the party just standing up and saying we have merged.  I mean the other people  they stand to be

disadvantaged so at least two thirds of that political party should agree to that merger.

The Executive:  the president  I think I don’t have much problem, the qualification should be I think at  five years  then he should be a resident in this

country for a continuous period of 15 years and should have a stable family and morally upright. 

On the ministers I would like to say we should have a definite number of ministers or ministries and they should not be more than one minister for each

ministry, surely that is going to drain our resources  and then  the  assistant  minister  should  also  be  one  and  I  propose  that  the  number  of  ministries

should not exceed 20 at  any given time.  I  propose  that the minister appointed should have special  academic or  professional training or  skills in the

ministry that he is appointed because surely you can not appoint like a veterinary doctor to head the ministry of justice.  So if you are  going to appoint

someone to the ministry of justice or  like to the ministry of finance we should have some academic backup or  professional backup,  qualifications to

back like his merit for that office. That is what I am saying.

On the judiciary; I propose that the chief justice should be appointed from amongst the sitting judges of the court  of appeal  of the high court  in order

of seniority. I think this is also  in  a  way  going  to  boost  the  moral  of  the  sitting  judges  since  they  know  at  least  one  amongst  them  is  going  to  be

appointed the Chief Justice.  We can’t have judges sitting in high court  or  court  of appeal  for 15 years  only for someone to be  picked from I  don’t

know from wherever to be made the Chief Justice, surely that is not fair. So what I am saying the Chief Justice should be appointed from amongst the

sitting Judges either from the court of appeal or the high court. The clerks of the judges should not be varied to there disadvantaged when they are  still

in office, at least that should be Constitutional guaranteed. 

Then there are  times  when  the  Constitution  properly  calls  for  a  Constitutional  or  a  certain  number  of  judges  to  hear  a  particular  matter  maybe  a

Constitutional reference matter or  something of the sort.  So  what I am saying is,  should be there  a  short  fall  in  the  number  of  judges  like  they  are

supposed to be  seven and then they are  about  only five who are  available,  the Constitution should provide that  the  Chief  Justice  with  the  previous

consent of  the president  should appoint  an advocate  judge or  judges to sit in that court  and these advocate  judges should be people  who are  duly

qualified to be appointed to such positions. I think that is all I have to say.

Com Prof. Kabira: Thank you very much Nick Ndisho. Thank you very much kwa maoni yako and for helping us come to the end of these session

this afternoon.  Nataka  kumpatia mi0crophone kwa coordinator  atumalizie hii hearings but in the mean time I want to  thank  you,  those  of  you  who

have stayed the whole afternoon and to say that we are  very happy that the people  from Ruiru turned out in great  number and we believe that three

months from now, may be 3-4 months you will see  the reports  from the commission and you will be  able to see  whether your views are  reflected in

the report. So once again I want to thank you very very much and we would like the coordinator to maybe say what he has to say and then we close

this session with a prayer.

J.S. Wanyoike: Thank you very much Commissioners,  I think if you agree it has been a very busy day and a very peaceful one for that matter.  In

fact on behave of the Constitutional Committee members that helped to organize these and particularly Reverend Ngethe who is based  here in Ruiru
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at PCEA church for the very great  effort that has been put towards  this particular meeting. We also thank you particularly for having stayed  for  so

long with us, we hope these challenge given to the Commissioners will come to finish somehow, we really want a very strong Constitution and  I think

it is for our own good and our own future that we actually have a very good Constitution. So it is not in vain that actually we have been sitting here

since morning, I also want to thank Fr.  Francis Nyandero for the facilities that we have enjoyed since morning, particularly the facilities in these hall

and other facilities out side. I think if it was not for him really we wouldn’t have had such a comfortable sitting and obviously to you individuals, Ruiru

citizens I think it has been a wonderful performance, you have come up in full force, in fact we had over 500 attendance since morning, in fact close to

580 people and that is a very good turn up. 

Now we want to assure you that once we have the daft  Constitution and as  a cording to the Commissioners operations,  we would come back  with

the draft and you will have a chance to have a look at  them and see  what you have actually said before they can come up with the next process.  So

with those few words,  I really wish to ask  someone now to close these meeting by prayer  so that we can ask for God’s blessings as  we go home.

Thank you very much.

Fr. Francis can we ask you to help us close with a word of prayer. Thank you very much.

Fr. Francis: May we stand up. 

God Our Father we thank you very much for keeping us safe, for enlightening us, for your guidance since morning, we thank you very much for each

one us for the gifts you have endowed to each one of us when they presented their views, what they have given lord is what you have given them. 

We also want to thank you for the gift of our Commissioners,  their patience,  their gift of guidance, we ask you to bless us all Kenyans.  Give us the

wisdom that is necessary for the Kenyans;  give our people  the gift to change  their  lives.  We  ask  you  to  give  us  a  quite  night  these  evening  and  a

perfect end tomorrow, may you guide us safe home. We ask these through our Lord Jesus Christ our Lord. Amen.

Meeting ended at 5.35 pm.
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